Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

(49)
O stojących przed rządem wyzwaniach, cięciach budżetowych, krzyżu w Sejmie i rosnącej roli państwa w obliczu kryzysu – dla POLITYKA.PL mówi Jarosław Makowski, współtwórca programu wyborczego PO.
 • 2011-11-05 10:04 | axiom1

  Makowski nie ma nic do powiedzenia.

  Coz to za 'think tank'? Teolog. Teologia zaprzecza mysleniu. Eliminuje prace i procesy myslowe mozgu. To dlatego Makowski doradza Tuskowi. Wiadomo nie zagraza Tuskowi. Co on moze doradzic? Najwazniejsza jest ekonomia i gospodarka. Co teolog-filozof wie na ten temat? To jest parodia i obraza kraju gdy tak niewykwalifikowani ludzie zajmuja tak nie odpowiednie stanowiska.

  Ale widac tu jeszcze raz. PO nie ma zadnego planu dla Polski. Ani wizji, ani strategi. PO nawet nie rozpoznaje polskich problemow ani przyczyn kryzysu.

  PO zdobyla 39% glosow rozpaczy. Tylko dlatego ze polakow straszono Kaczorem.
  Bedzie nastepne 4 lata nierzadow i martyrologi narodu polskiego.

  PO nie ma mandatu by rzadzic, przy 49% frekwencji zaledwie co siodmy polak glosowal na PO. To zaledwie 15% spoleczenstwa. • 2011-11-05 11:40 | jola

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  niech Makowski zdejmie różowe okulary i nie bełkoce, że PO cokolwiek robi, a jak nic nie robi to potrzebuje czasu do nie wiadomo jakiego robienia.
  Bo co innego jest rżnąć podatnika na 9 892,30 miesięcznie opowiadając bajki dla dzieci -a co innego płacić podatek od emerytury!!! i tych wyssanych z palca głupot wysłuchiwać.
 • 2011-11-05 11:57 | banterer

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "PO nie ma mandatu by rzadzic, przy 49% frekwencji zaledwie co siodmy polak glosowal na PO. To zaledwie 15% spoleczenstwa. "

  Ale tym 51% procentom najwyraźniej nie zależy, kto i jak będzie nimi rządził. Nie poszli głosować - nie mają prawa narzekać.
 • 2011-11-05 12:19 | axiom1

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Wybor byl miedzy kila i syfilisem.
 • 2011-11-05 12:58 | grebek

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  W momencie gdy wybrany 15% glosow oswiadcza, ze bedzie premierem wszystkich Polakow, wystawia sie na osad wszystkich Polakow, w tym tych 51% ktorzy nie glosowali. Jak sie nie lubi dostawac po uszach, nie nalezy wystawiac glowy.
 • 2011-11-05 15:00 | Realista

  Tia, kolejny teolog/humanista bieże się za reformy :-/

  Szanowny Pan przygotowuje uzasadnienie/podkładkę pod nadchodzące, zupełnie nieproduktywne, podwyżki podatków :/ Bajeczki o "inwestowaniu" w Państwo może Pan opowiadać małym dzieciom, a nie ludziom którzy widzą że budżet naszego państwa to zwykła finansowa czarna dziura do której można wrzucić dowolną ilość gotówki i nie otrzymać NIC w zamian! Niech najpierw rząd udowodni, że potrafi efektywnie gospodarować tym co już ma do dyspozycji, to wtedy pogadamy o wyższych podatkach! Panowie nie zauważyli że czasy się zmieniły, i obywatele nie muszą "inwestować" w państwo czekając 30 lat na efekty, bo już teraz możemy się po prostu przeprowadzić do np. Niemiec i mieć do dyspozycji sprawne, efektywne państwo, z wyższymi pensjami, działającym systemem ochrony zdrowia, zabezpieczenia socjalnego i systemem emerytalnym któremu nie grozi implozja - a wszystko to w zamian za podatki zbliżone do Polskich!!! Ci którzy nie potrzebują silnego państwa i towarzyszących mu wysokich podatków też mają sporo alternatyw (nawet w ramach UE), więc pewnego dnia może się okazać, że w tym państwie pozostaną jedynie tak wielbieni przez szanownego teologa ludzie przyssani do budżetowego cycka... Ciekawe co/z czego oni zbudują jak zabraknie frajerów do strzyżenia?
 • 2011-11-05 15:32 | ewkas

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Think-tankiem w PO zajmuje się teolog. Ludzie, trzymajcie mnie !
  Już wiem, czego się po kolejnych rządach tej partii spodziewać.
  Januszu, ratuj!!!!!
 • 2011-11-05 16:19 | wnukmarek

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Wszystko w porządku, bajerant doradza bajerantowi, bo o żadnym programie nie ma tu mowy. Znowu zapowiada się doraźność i improwizacja, co przy dobrej socjotechnice i PR z pomocą "opiniotwórczych" mediów przekuje się w sukces.
 • 2011-11-05 17:21 | Rys

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Cóż za głupstwa (przepraszam) opowiada ten człowiek. Jaka jakość życia?? i czyja? Tu trzeba ratować rodziny przed głodem i eksmisją z mieszkań na bruk.Jeśli zapewni się 2500 zl bezpodatkowego zarobku najniżej zarabiającym, a także rencistom i emerytom, można sobie ciąć całą resztę zarabiających więcej. Choć wobec projektowanych podwyżek energii (prądu i gazu) nawet kwota 2500 (rodzinie?) nie wystarczy na zapłacenie czynszu i przeżycie.
 • 2011-11-05 20:18 | KrzysztofMazur

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Kapitalizm bez wzrostu?
  To może od razu feudalizm. Niech urzędnicy mianowani przez króla-premiera zarządzą gospodarką, jak za króla świeczka albo Popiela.
  Państwo ma sobie wychować 'progresywnych ekonomistów', którzy będą je wychwalać pod niebiosa? Teologowie nie wystarczą?
  Bez 'rekinów giełdowych' kolega teolog nie miałby: komputerów, telewizorów, telefonów i większości towarów w sklepach. A bez wzrostu i kapitalizmu większość ludzi by się nie urodziła. W średniowiecznym feudalizmie w Europie żyło maksymalnie 80 milionów ludzi i to na krawędzi głodu.
 • 2011-11-05 20:22 | zaba z paryza

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Piatek w KP tak okreslil Makowskiego:
  Jarosław Makowski to publicysta, filozof i teolog, szef Instytutu Obywatelskiego czyli czegoś, co chce być think tankiem Platformy Obywatelskiej.
  no i przelecial sie po Makowskim..
  http://www.krytykapolityczna.pl/TomaszPiatek/OrkanaugorzeJaroslawaMakowskiego/menuid-215.html

 • 2011-11-05 21:10 | Ilat

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "dlaczego nie potraktować podatków jako inwestycji?"

  Z bardzo prostego powodu. Państwo ma wiele zalet ale absolutnie nie nadaje się do inwestowania. Jedynie co Państwo może robić to łupić obywateli, zatrzymywać sobie 40% na koszty własne (urzędasy) i marnotrawnie wydawać resztę zrabowanych środków. Każdy grosz oddany Państwu to grosz zmarnowany. Aby inwestycja była zyskowna MUSI być ryzykowna a ryzyko jest ostatnią rzeczą na jaka urzędas "inwestujący" pieniądze z budżetu się zdecyduje. W tym co pisze nie żadnej ideologi. Jest to prosta obserwacja historii i aktualnej praktyki. Chętnie zmienię zdanie jeśli zobaczę przedsięwzięcie w którym Państwo wygrało z WOLNYM RYNKIEM a jeśli ktoś zna taki przypadek to zachęcam do podzielenia się swoją wiedzą :-)
 • 2011-11-06 05:23 | bolec

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Nie wiem co poeta miał na myśli w kwestii "inwestycji" jednak nawet tak groteskowe państwo jakim jest Polska ma pewne zadania: wymiar sprawiedliwości, policja, straż pożarna, emerytury i to najważniejsze - służba zdrowia. Niemal każda z tych dziedzin działalności państwa mogła by być lepsza, ale czy więcej pieniędzy odciąganych od obywateli poprzez podatki tu coś zmieni? Ten pan "teolog" powinien doradzać czarnym pijawkom jak stać się pełnowartościowymi obywatelami zamiast pasożytować na Polakach i to wydaje się jednym z najważniejszych zadań stojących przed Polakami. Tacy "teolodzy" są tak do tego potrzebni jak piąte koło u wozu. Ten kraj musi się otrząsnąć z okowy agentów watykańskich, którzy sieją zabobon i ciemnotę. To byłby pierwszy krok do normalności, a później przyjdzie czas na lepsze życie. Kler bardzo efektywnie niszczy tkankę społeczną poprzez zniewolenie umysłów milionów ludzi, którzy w progresywnych społeczeństwach potrafią o wiele lepiej funkcjonować. To właśnie zabobon katolicki jest wrogiem Polaków i dopóki ludzie tego nie odrzucą będą po uszy w bagnie. AMEN !!!
 • 2011-11-06 07:41 | warszawiak

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Wiekszosc krajow swiata ma banki developerskie (inwestycyjne). Sa to rzadowe instytucje zajmujace sie wlasnie inwestowaniem w obiekty trwale. To najlepszy rodzaj inwestycji bo wykorzystuje mnoznik ekonomiczny.

  Krzysztof Mazur dal sie otumanic gieldzie. Na gieldach jest mniej niz 0.1% firm w kazdym z krajoww. Instieje natomiast gigantyczne marnotrastwo kapitalu. 98% kapitalu obracanego przez gieldy jest marnotrastwem bo ten kapital nic nie produkuje.

  Kojarzenie komputerów, telewizorów, telefonów i większości towarów w sklepach z gielda to absurd. To dowod otumanienia medialnego.

 • 2011-11-06 07:59 | cytek

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Makowski jest jak rząd Tuska,filozofujący,rozsądny,neutralny,wyważony,cwany,niezdolny do podejmowania decyzji.PO nic nie zmieniło przez cztery lata i nic nie zmieni przez najbliższe cztery lata oprócz obciążania Kowalskiego nowymi podatkam,jawnymi i ukrytymi.
 • 2011-11-06 08:18 | RobertK

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Bardzo ciekawa wypowiedź. Prawdopodobnie to zarys działań rządu, które nas czekają. jeśli tak to cieszy mnie tak szerokie wręcz egzystencjalne podejście do sprawy, w przeciwieństwie do technokratycznego bełkotu, który zwykle słyszymy, i który dotyczy wycinkowych spraw.
  Z drugiej strony przerażające są komentarze przedmówców. Rozumiem taki poziom w brukowcu, ale w czołowym tygodniku opiniotwórczym przydałoby się więcej wyważenia. Wielu nie podoba się droga naukowa pana Makowskiego. Dla mnie ważne jest to co mówi, jak myśli, jak argumentuje swoje tezy. Na pewno to wielka odpowiedzialność pełnić taką funkcję.
  Przykre jest jedno. Wydaje się, że Tusk chce przystąpić do gruntownych zmian w systemie władzy, w systemie redystrybucji dochodu i być może na wielu innych polach. Brak jest przy tym nawet nie szerszej, ale jakiejkolwiek dyskusji. Program na wybory był zdawkowy. Expose to już określenie kierunków do realizacji.
 • 2011-11-06 08:56 | vps

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  @axiom1 - słyszałem, że nie jesteś po teologii i masz ciekawsze propozycje. Czekamy, czekamy na wywiad i co lepszego wymyslisz. Ja osobiscie wierze, że to będzie geniusz i przewrót na miare odkryć Kolumba, Kartezjusza, Newtona lub Smith'a.

  Odnośnie wypowiedzi Pana Makowskiego: Ja uważam, że naiwne jest liczenie na to, aż społeczeństwo zacznie być bardziej odpowiedzialne społecznie i zaufa państwu. Emigracja jest tego przykładem. Nikt dziś nie będzie czekał aż wpływy z podatków zaczną owocować, bo każdy wie, że nigdy tymi pieniędzmi nie gospodarowaliśmy mądrze a do tego zmarnowaliśmy ogromną ilość środków z Unii ( np rolinictwo ). Nasze inwestycje w infrastrukture to pasmo nieustających niepowodzeń, często żałosnych, podobnie jest z dużymi reformami - NFZ niewypał, Zus niewypał, Karta nauczyciela niewypał, elektroniczny system pobierania opłat drogowych niewypał, polityka energetyczna niewypa,l sądy i administracja tragedia itd itd można wymieniać w nieskończoność. Istotą problemu jest to, że jedyne czym może pochwalić się współczesna polityka to wejście pod garnuszek innych ( NATO, UE ). Nasze reformy są domkami z kart, i ledwo co funkcjonuja więc niby jakim sposobem PO chce przekonać naród do zaufania i płacenia wyższych podatków?
  Zgadzam się, że nie ma lepszej drogi i to najrozsądniejsza opcja. PO wydaje się być jedyną partią w Polsce, która zdaje sobie sprawe, że jesteśmy narodnem "niewypałów", zakompleksionych betonów z ubogą wyobraźnią i tutaj nic nie da się zrobić szybko i sprawnie bez ulania krwi. Błędem w moim przekonaniu jest podejście zakładające, że czas wszystko sam zmieni. Drobne kroki spoko, ale to są kroki spacerkiem z rękami w kieszeni. Chodzenie po parku i szukanie monet.
 • 2011-11-06 09:06 | Andrzej

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Nie można ulegać histerii dziennikarzy. I Tusk to dobrze wie.
 • 2011-11-06 09:39 | heretick

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Jak można powiedzieć, że problem rozwiąże się sam, gdyż jak przyjdzie kryzys to wtedy cięcia będą wymuszone? Gdzie tu odpowiedzialność? Przez tego typu politykę ten kryzys powstał i rośnie w siłę. Przez "pomoc" w postaci kolejnych kredytów UE i zadłużania państwa. Bo "jesteśmy statkiem", ach my biedni. Skoro jesteśmy tak zależni od zagranicy być może powinniśmy w końcu postawić na własną gospodarkę, obniżyć podatki i zrobić prawdziwą reformę socjalu, prawdziwą, czyli taką która w kogoś uderzy. Możemy poczekać na kryzys i wtedy we wszystkich nas uderzy, a PO będzie mówić, że to nie ich wina. W kwietniu br. p. Papandreau powiedział, że "Grecja to jest mimo wszystko kraj zamożny". PO myśli tak samo, jesteśmy tak zamożni, że stać nas na bankructwo.
 • 2011-11-06 10:01 | jaś

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Wodolejstwo, czytanie wierszy, stylistyka i zachwyt nad swoim super ego niech Makowski i Tusk stosuje -we własnym biznesie. Ale dopóki jest się na utrzymaniu podatników to trzeba odpowiadać krótko, zwięźle i na temat, a przede wszystkim kierować swoje myślenie na pomysły JASNE, PROSTE, KLAROWNE i dające się wcielić w życie -z pożytkiem dla wszystkich Polaków.
  A to, że na forum Polityki jest taki a nie inny język, nie świadczy o brukowanym schamieniu, tylko o tym, że za pomocą języka MÓWIONEGO -opiniują myślący głową ludzie, którzy nie po to płacą podatki, żeby siedzieć cicho i sczytywać bełkot dla jełopów.
 • 2011-11-06 10:26 | leonidas

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Tusk wie tyle ile przeczyta w gazetach. Samemu nic nie wymyśli, bo głowy do tego nie ma. Czas już z takimi ludźmi na tak wysokim szczeblu skończyć.
 • 2011-11-06 12:43 | axiom1

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Teolog piwinien doradzac ksiedzu na plebani.
  Fakt ze Tusk zatrudnia teologa jako doradce swiadczy o Tusku. Nie posiada on elementarnych zdolnosci przywodczych. Nie wie czego nie wie.
  Tusk mowil ostatnio ze gospodarka jest najwazniejsza (po 4 latach zauwazyl) i zatrudnia teologa jako doradce. Przeciez to jest obled, extremalna niepoczytalnosc.
  38 mln polakow za to placi.
 • 2011-11-06 14:12 | Zdziwienie

  zapytanie

  piszesz:"to właśnie zabobon katolicki jest wrogiem Polaków...". Redakcja Polityki nie widzi w tym komentażu niczego niestosownego. Ale czy przeszło by to samo zdanie tylko zastąpić słowo "katolicki" na "syjonistyczny" ? Ciekawe...
 • 2011-11-06 14:13 | żeczywistość

  tżecia żeczpospolita

  słuszny komentaż, wybór między kiłą a... kiłą w zasadzie.
 • 2011-11-06 14:19 | vps

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Aha, czyli jakby takie same poglądy wygłaszał ekonomista, politolog lub ktokolwiek "kompetentny" to się zgadzamy, ale że słowa pochodzą od teologa tu już wypada być na nie?
  Obłęd to wiara w bezkrytyczną i nadrzędną moc papierka z uczelni. Studia humanistyczne mają to do siebie, że są słabo specialistyczne ale to i tak niczego nie zmienia. Tytuł sam roboty nie zrobi i jakoś słabo widzę 38mln Polaków płacących za fachowca na papierze. Premier sobie moze na doradce brać nawet hydraulika, jeśli mu wierzy i ufa, bo rozliczamy się z czynów, nie tytułów i jak krytykujemy to wypada chyba brać ten sam odnośnik.
 • 2011-11-06 16:03 | axiom1

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Tusk nie powinien nawet byc premierem. Historyk i bez stazu zawodowego poza cwaniactwem i manipulacjami w polityce na koszt podatkowicza. To nie sa kwalifikacje. PKW miala obowiazek go zdyskwalifikowac za brak kwalifikacji.
  Teraz ten obowiazek nalezy do Prezydenta Komorowskiego. Komorowski ma obowiowiazek poprosic PO by wydelegowali poprawnie wykwalifikowanego kandydata na premiera. Tylko takiemu osobnikowi mozna powierzyc misje utworzenia nowego rzadu. W 2007 L Kaczynski nie dopelnil tego obowiazku. Wtedy Tusk nie mial doswiaddzenia nawet w prowadzeniu kiosku Ruchu. Rezultatem byly 4 lata gehenny i martyrologi narodu polskiego kosztem 75 mld zl rocznie dodatkowego zadluzenia. Kazdy ze wskaznikow makroekonomicznych jest teraz gorszy. 2 mln ludzi na bez pracy, 5 mln na emigracji. Na tym poziomie zaden kraj nie stac na doswiadczenia.

  Teraz nawet po 4 latach Tusk nie pokazuje elementarnych zdolnosci przywodczych. W Polsce za wykonywanie pracy bez przygotowania zawodowego grozi kara wiezienia. Powolanie teologa na stonowisko doradcze swiadczy o niepoczytalnosci. To jest szokujace.

  Twoje wydowy na temat dyplomow sa kretynskie. Nie warte kometarza.
 • 2011-11-06 20:28 | Abdank

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Jeśli się nie idzie na głosowanie, to się stawia w roli kibica. Można wrzeszczeć, można nawet kogoś skopać, prawda? Tylko co z tego wynika? Czy można zmieć skład kadry?
 • 2011-11-06 22:26 | vps

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  @axiom1 - wydaje mi się, że jesteś trochę poza dyskusją i Twoja wiedza z dziedziny polityki jest kretyńska i nie warta komentarza. Widocznie kończyłeś nie te studia co trzeba żeby zrozumieć że premier wszechmogący nie jest i sprawy są bardziej skomplikowane.

  p.s.
  Ronald Reagan był aktorem. Powinni go wsadzić za wykonywanie pracy bez przygotowania zawodowego.
 • 2011-11-07 06:38 | joanna

  teolog to bardzo trafny wybór

  Myślę, że za takim wyborem stoi chęć zrozumienia narodu- wg art.4 pkt 1 Konstytucji to jest władza zwierzchnia w Polsce. Człowiek, który jak mniemam posiadł sporą wiedzę o mechanizmach wiary w różne gusła, czary i zabobony jest w stanie sporo powiedzieć wykonawcy woli narodu. Może nawet wytłumaczy dlaczego ludzie, którzy narzekaja na brak np. przedszkoli jednocześnie robią zrzutę na gigantycznego betonowego Chrystusa. Nie tylko do tego potrzebny jest człowiek, który zna pojęcie myślenia życzeniowego, nieracjonalnego widzenia świata i niedostrzegania zależności przyczynowo-skutkowej. Ktoś nauczony opierać sądy na analizie i postrzeganiu zmysłowym, może to i pojmie, ale nie na trzeźwo. Dokooptowałabym mu jeszcze psychologa dziecięcego.
  Od wyborów mamy dziwaczną dla mnie powódź żalów dlaczego taki jest wynik. I kolejne biadolenia, że jest taki, bo ludzie nie chcą reform więc ich nie będzie. Bo ludzie mają reform chcieć i już. A jak nie chcą- to głupi. A może po prostu widzą, że jeżdżą po takich drogach, jakich nigdy wcześniej w Polsce nie było? Że komisji rozdającej kościołowi majątek wart miliony już nie ma? Że kryzys nas ledwo liznął, a innych boleśnie pokąsał? A może też rozumieją, że magiczne słowo "reforma emerytalna" to nic innego jak wydłużenie wieku emerytalnego, co oznacza i że dłużej robić będą musieli, i że bezrobocie młodych się pogłębi? Że magiczna "reforma służby zdrowia" to kupa roboty, która przepadnie w sejmowych dysputach jak to do tej pory zawsze bywało?
  Polacy chcą cudownych rozwiązań. Za każdym dotychczasowym "gospodarczym cudem" w dowolnym kraju, gdzie taki nastąpił, stoi ciężka i uczciwa praca bez lewych zwolnień, wyłudzanych rent, emerytur dla dziarskich i krzepkich, kradzieży z miejsca pracy i zatrudnienia na czarno. Ale z tego Polak zrezygnowac nie chce.
 • 2011-11-07 07:17 | axiom1

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Obecny kryzys swiatowy ma swoje zrodla w prezydenturze Reagana.

  Reagan jednak zostal poprawnie i demokratyczniue wybrany w bezposrednich wyborach. Najpierw na kandydata parti republikanskiej i pozniej na prezydenta.

  Tusk natomiast sam sie wybral na szefe PO. 98.5% czlonkow PO nie miala prawa nawet wybierac swego szefa. Tusk byl jedynym kandydatem, potecjalnych przeciwnikow wyrzuca regularnie z parti. I jako jedyny kandydat 'wygral' w cuglach. Glosowac mogla tylko klika partyjna. Natomiast na szczeblu kraju wyborow na premiera nie bylo. Po przez cwaniactwo i manipulacje Tusk skoncentrowal wladze. Nie majac elementarnych kwalifikacji na zajmowane stanowisko. To jest zbrodnia przeciwko naordowi. To jest gorsza zbrodnia od tej katynskiej.

  Tymoshenko teraz placi za przekraczanie swych uprawnien. Tusk swe uprawnienie przekracza regularnie. Z dyplomem historyka powinien co najwyzej podzegac w IPN. Tj jezeli by taka prace dostal po znajomosci.

  A co do pozytywnych przykladow nie trzeba daleko szukac. Vladimir Putin, doctor ekonomi. W 1988 Rosja byla bankrutem. Teraz jest 4 najwiekszym inwestorem na swiecie. Bezrobocie w Rosjii 7.5% (w Polsce 12%). Dlug publiczny 6.8% (w Polsce 54%).

  Za glupote wladzy polacy placa straszliwa cene. A ty w tym pomagasz.


 • 2011-11-07 07:46 | bolec

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Zabobon syjonistyczny? A cóż to takiego?

  Na marginesie: religia katolicka to zbiór historyjek sprzed 2000 lat o pewnym Żydzie, który chodził po wodzie, zamieniał wodę w wino i jego matce-dziewicy. Od tamtego czasu na potrzeby zbijania kabzy przez kler, dodano do kanonów tego wyznania historie o licznych "świętych" i tzw. "cudach" ... obłęd?

  Natomiast syjonizm to ruch polityczny i społeczny, dzięki któremu doszło do powstania Państwa Izrael w 1948 r. Co tu takiego zabobonnego?
 • 2011-11-07 12:05 | rozbojnick

  Drogi Panie Rzeczkowski

  Proszę zauważyć, że rolą rządu nie jest wpływanie na mentalność społeczeństwa ale służenie społeczeństwu poprzez realizację tego czego oczekuje większość. To demokracja. Społeczeństwo powinno samo kreować swoją mentalność, mając do tego podstawy w wiedzy jaką posiada. I tu rząd może i powinien inwestować - w bezstronne szerzenie wiedzy. W żadnym wypadku szerzenie wiedzy przez rząd nie może celować w kreowanie określonej mentalności społeczeństwa. To już staje się dyktaturą.
 • 2011-11-07 12:08 | ifk53

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "A jaki mamy wybór? Albo zdamy sobie sprawę, że wszyscy razem płyniemy na tej polskiej łodzi, gdzie każdy z nas musi mocno i w tym samym tempie wiosłować, albo ją tak rozchybotamy, że w najlepszym razie wylądujemy na mieliźnie, a najgorszym, zatoniemy." - Boże chroń nas przed tak tęgimi umysłami! Rozumie, że jak już się nawiosłujemy, to pan premier znów stanie na mostku i na lata obejmie stery, a ciemny lud będzie wiosłował, w rytm okólników pana głównego księgowego RP mgr.profesora Rostowskiego. Bóg zapłać za dobre rady, ale ta łódź już dawno utraciła poszycie i mgr historii Donald T nic tu nie poradzi.
 • 2011-11-07 15:49 | vps

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  @axiom1 - nawkręcałeś sobie i manipulujesz faktami tak aby było Ci wygodniej. Nie bronie Tuska ale argumenty jakie wypisujesz ( łącznie z wychwalaniem Putina czy rosyjskiego dobrobytu )są tak samo wiarygodne i sensowne jak twierdzenia siostry zakonnej, że trzęsienia ziemi i powodzie to kara boska z handel w niedziele.
 • 2011-11-07 16:35 | axiom1

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Dzis, szefowa Miedzynarodowego Funduszu Monatarnego, Christine LaGarde, zainstalowana nie wybrana, jest w Moskwie. Celem jej wizyty jest przekonanie Rosji zeby wiecej zainwestowali w MFM.

  Jak wiemy G20 zaapelowalo do krajow czlonkowskich MFM by wiecej zainwestowali do MFM. A przeciez to te same kraje sa w G20. Apalowali do siebie samych o fundusze ktorych nie maja. Chiny i Rosja sa ratunkiem. Chiny juz odrzucily.

  A ja nic nie nakrecaam takie sa fakty. Rozumiem bolesne.
 • 2011-11-07 20:52 | vps

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  @axiom1 - nawkręcałeś sobie... nie w tym sensie, że nie znasz faktów ale w tym, że wyciągasz błędne wnioski z subiektywnie wybieranych przykładów. To o czym piszesz to współczesna kultura i system polityczny, który i tak zawsze był taki sam. Tusk może i wbrał się sam i może ma wykształcenie jakie ma ( co i tak jest bzdurą bo te 5 lat studiów jak się ma 25 lat to jest jedno wielkie g... w porównaniu do wiedzy praktycznej jaką się zdobywa latami pracy ), bogiem nie jest, decyzje jakie podejmuje nie są nadrzędnę i bardzo dużo tutaj zależy od zespołu jakim jest pratia polityczna. Żaden premier nie zna się na wszystkim, może mieć złych lub lepszych doradców, ministrów i przez to wykonywać swoje zadania lepiej lub gorzej. Niestety to nie jest gra w której przyciskasz przycisk i jutro lecą pieniądze, dobrobyt i jest wszystko super jakby nigdy nic. Polska jest krajem o słabej karcie przetargowej bez takich asów jak zasoby energetyczne, które posiada dziś każde państwo wysoko rozwinięte ( w tym Rosja i tutaj jest jej sukces ). Dodatkowo mamy mase do zbudowania czyli do wydania. Kiedy inne kraje myśla o inwestycjach i ponażaniu my musimy ładować w koszty, więc troche jesteśmy w gorszej pozycji. Nasz dług publiczny jest wynikiem przemiany ustrojowej z 89' i zaniedbań wszystkich ekip rządzących, nie tylko tych złych historyków czy elektryków. Ślimacze tempo zmian natomiast, bierze się z menatlności całego narodu, który chce wszystko tu i teraz ale nic nie chce dać od siebie. Takim sposobem partie zamiast reformować liżą tyłki wyborcom i decydują się na minimalne ruchy aby u nikogo nie stracić poparcia.

  Żaden super ekonomista tutaj praw fizyki nie pokona. W polityce uczestniczą wszyscy, jest wielu graczy i wszystko jest bardziej skomplikowane niż to przedstawiasz. Brakuje argumentów to tacy jak Pan/Pani czepijają się wykształcenia, pochodzenia, wpinek na krawacie lub koloru włosu. Skoro uważ że Tusk jako historyk się nie zna to czy samemu posiadasz odpowiednie "przygotowanie do zawodu" aby się wypowiadać?
  Pomyśl sam czy im nie pomagasz wprowadzając bzdurną krytykę która odciąga uwagę od istoty problemów? Bo ja na tyle genialny nie jestem aby powiedzieć z ręką na sercu o jakimkolwiek z polityków - zły lub dobry. Nie mam takiej wiedzy, nie analizowałem ich wszystkich czynów i mogę uogólnić i powiedziec co jest źle, co nie działa i wydedukować, że to wina takiej albo takiej ekipy rządzącej. Chcesz to robić to pisz o faktach, chętnie się czegoś dowiem, a nie o papierku z szekoły, bo ja zaraz pojade na Ukraine i se kupie mgr z ekonomi - poprzesz mnie ?
 • 2011-11-08 07:55 | MMK

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "Wiekszosc krajow swiata ma banki developerskie (inwestycyjne). Sa to rzadowe instytucje zajmujace sie wlasnie inwestowaniem w obiekty trwale. To najlepszy rodzaj inwestycji bo wykorzystuje mnoznik ekonomiczny."

  He he, PRL był jednym wielkim bankiem. Mnożnik skończył się po 40 latach trzymania społeczeństwa za mordę (bo dłużej się nie dało), a niektóre "obiekty trwałe" można "podziwiać" do dziś. ;).
 • 2011-11-08 07:57 | MMK

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "Na gieldach (...) Instieje natomiast gigantyczne marnotrastwo kapitalu."
  Ale przynajmnije marnotrawią (jeśli marnotrawią) go Ci którzy _chcą_.
  Wszelkie szczytne w założeniach inwestycje państwowe opierają się na łupieniu podatnika.

  Skoro niby są tak świetne i "z mnożnikiem" to czemu głupi ludzie wolą bawić się w giełde zamiast oddać chojnie swe zarobki państwu ?!?
 • 2011-11-08 11:04 | wladimirz

  Giełda jest grą, w której można wygrać ale też i wszystko stracić!Pod tym względem państwowe systemy emerytalne są pewniejsze!!!

  Dlatego jedni wolą giełdę, a inni państwowe systemy emerytalne.Podobnie niektórzy grają w totolotka, a inni próbują pracować...;-)
 • 2011-11-08 11:06 | wladimirz

  Dokładnie-Makowski nie ma nic do powiedzenia!On jest tylko elementem PR - ma świaczyć,że PO i Tusk też swój think tank mają;-)

  Prawie jak w cywilizowanym świecie....;-)
 • 2011-11-08 11:07 | wladimirz

  Dokładnie-Makowski nie ma nic do powiedzenia!On jest tylko elementem PR - ma świaczyć,że PO i Tusk też swój think tank mają;-)

  Prawie jak w cywilizowanym świecie....;-)
 • 2011-11-08 11:17 | warszawiak

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  @MMK
  Na twoim tle nie-wykwalifikowana wladza wyglada inteligentnie.

  1) Monoznik ekonomiczny zalezy od rodzaju inwestycji a nie of tego kto inwestuje.
  2) Ponad 90% funduszy 'inwestowanych' na gieldach nie nalezy do tych co 'inwestuja'. To fundusze nalezace do innych ludzi i czy zainwestowac na giledzie nikt sie ich nie pytal. 98% tych pieniedzy nie produkuje nic pozytecznego dla kraju.
 • 2011-11-08 11:23 | MMK

  Baśń o pewności państwowych systemów emerytalnych ...

  "Pod tym względem państwowe systemy emerytalne są pewniejsze!!!"

  Pewniejsze w czym ?
  Że coś wypłacą, czy że wypłacą to co obiecują ?

  Odpowiedż poproszę na przykładzie greckiego lub PRLowskiego systemu emerytalnego ;). Oba państwowe ;).
 • 2011-11-08 11:55 | wladimirz

  Państwa rzadziej plajtują jednak, uciekają z kasą, tworzą piramidy finansowe...;-)

  Co więcej - np.niemiecki system emerytalny przetrwał nawet taką katastrofę jak upadek III Rzeszy. Problem więc bardziej w jakości państwa i społeczeństwa(albo na odwrót!)!!!;-)
  Co więcej - jak się wali państwo i waluta (a tak jest w Grecji) to i z prywatnymi instytucjami ubezpieczeniowymi może być baaaaardzo krucho...;-)
 • 2011-11-08 12:35 | MMK

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "niemiecki system emerytalny przetrwał"
  Jeszcze raz: Na przykładzie PRLowskiego lub greckiego. Teza była że "(każdy) państwowy system emerytalny jest pewniejszy (od prywatnych inwestycji)".

  "jak się wali państwo i waluta (a tak jest w Grecji)"
  to leży właśnie państwowy system emerytalny, emeryci spoza systemu, operujący prywatnie oszczędnościami w Grecji, zapewne już dawno je przelali w bezpiecznejsze miejsca i bezpieczniejsze walory ;).
 • 2011-11-08 13:03 | wladimirz

  Żeby przeprowadzać efektywnie takie operacje,trzeba "po uszy" tkwić w obrocie finansowym!!!;-)

  >"jak się wali państwo i waluta (a tak jest w Grecji)"
  to leży właśnie państwowy system emerytalny, emeryci spoza systemu, operujący prywatnie oszczędnościami w Grecji, zapewne już dawno je przelali w bezpiecznejsze miejsca i bezpieczniejsze walory ;). <
  Na przykład parę lat temu co bogatsi do funduszu niejakiego Madoffa;-)))))
  95% pracujących ani nie ma kwalifikacji ani czasu i głowy do gry na rynkach finansowych, a i nie dysponuje odpowiednio dużymi środkami. Nawet jednak, jak w przypadku Madoffa, ci najbogatsi i najlepiej poinformowani mogą stracić oszczędności całego życia.I co, wtedy w wieku 80 lat pod most???;-)
  Skądinąd klienci OFE też nie mają bezpośredniego wpływu na sposób lokowania ich pieniędzy i żadnych decyzji tu podjąć nie mogą.A może niektóre OFE je w np. w greckich czy włoskich obligacjach rządowych ulokowały;-))))
 • 2011-11-09 18:24 | MMK

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  "Na przykład parę lat temu co bogatsi do funduszu niejakiego Madoffa"

  Ich chciwy wybór i dla nich konsekwencje. ;) Skąd pewność że "partycypanci" ZUS będe mieli lepiej od klientów Madoffa za kilka(naście/dziesiąt) lat gdy skończą się chętni na polskie obligacje i/lub płacić podatki w Polsce (z ktorych finansowane są wypłaty z ZUS teraz) ? I co wtedy, pod most ? ;)

  Nie prawda że do inwestycji emerytalnych lepszych niż ZUS, trzeba, "tkwić w obrocie finansowym", "grać na rynkach" , mieć dużo czasu, kwalifikacji, "dysponować dużymi środkami" - byle lokata osiąga lepsze wyniki niż uczestnictwo w ZUS, a w razie problemów można szybko ją zmienić na lokatę w innym kraju.

  "Skądinąd klienci OFE też nie mają bezpośredniego wpływu na sposób lokowania ich pieniędzy i żadnych decyzji tu podjąć nie mogą"

  Nie prawda, mogą zmienić PTE.


  "A może niektóre OFE je w np. w greckich czy włoskich obligacjach rządowych ulokowały;-))))"

  A są tak głupie, żeby wierzyć w wieczne pożyczanie, jak np grecki system emerytalny ;) ?
  Pozatym to i tak lepiej niż wydać z ZUSem wszystko od razu ? ;)
 • 2011-11-10 14:56 | zozo

  Re:Szef think-tanku PO o nowym rządzie Tuska

  Nie wystarczy dzisiaj liczyć na to że jest w miarę stabilnie. Bez reform NIE DA SIĘ tej stabilizacji na dłuższą metę utrzymać. Panie Premierze, niech Pan się zastanowi nad Swoim Think-Tankiem.
 • 2011-11-10 14:57 | zozo

  Kto stoi w miejscu ten się cofa

  Nie wystarczy dzisiaj liczyć na to że jest w miarę stabilnie. Bez reform NIE DA SIĘ tej stabilizacji na dłuższą metę utrzymać. Panie Premierze, niech Pan się zastanowi nad Swoim Think-Tankiem.