Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

O naszych pieniądzach powinniśmy decydować osobiście

(3)
2011-11-07 20:45 | Zdzisław Gromada
System polityczny w naszej ojczyźnie tzw. demokracja przedstawicielska ma kilka istotnych wad. Podstawową z nich jest okoliczność, że dla przedstawicieli, zgodnie z naturą ludzką, nie jest najważniejsza sytuacja ekonomiczna i ekologiczna obywateli którymi rządzą. Najważniejszą sprawą dla nich jest dalej być u władzy. Przedstawiciele nie szukają najlepszych rozwiązań spraw publicznych – najważniejszym dla nich zadaniem jest dobrze zaprezentować się wyborcom.

Demokracja to system polityczny w którym naród jest suwerenem a wszyscy obywatele mają identyczne prawa. Niestety nasza demokracja przedstawicielska nie gwarantuje ani jednego ani drugiego..

Wprawdzie w Konstytucji RP zapisano w Art. 4 „Władza zwierzchnia w RP należy do narodu” ale z kolei w Art. 125 dodano „Referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent Rzeczypospolitej za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.” Oznacza to, że bez zgody polityków suweren czyli my naród nie możemy zawetować w drodze referendum żadnej ich decyzji jak również stanowić jakiegokolwiek prawa. Dobitnie o tym świadczy historia wniosków o referenda woJOWników oraz Stowarzyszenia DOBRE MEDIA. Obydwie organizacje złożyły swoje wnioski wraz z podpisami pod nimi ponad 750 tys. obywateli - i nic. Nie spodobały się politykom i bez słowa wyjaśnienia wylądowały w niszczarce.

Równość prawa wszystkich obywateli w naszym kraju to fikcja. Np. najbliższym krewnym (rodzicom, małżonkom, dzieciom) uprzywilejowanych obywateli, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem ze wspólnej kasy wypłaca się po 250 tys. zł. zadośćuczynienia. Rodzinom zwykłych obywateli, którzy zginęli w analogicznie nieszczęśliwych wypadkach – nie.

Efektem tych cech naszego systemu politycznego jest lawinowo rosnące zadłużenie publiczne. Jeśli biernie będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji czeka nas niewola zadłużenia – bankructwo. Skuteczną zgodę na ograniczenie wydatków publicznych mogą dać wyłącznie obywatele w referendum. W 2001 w Szwajcarii zarządzono referendum nad ustawą pt. „Schuldbremse” (hamulec zadłużenia). Po wysłuchaniu racjonalnie myślących ekonomistów ponad 80% obywateli biorących udział w referendum powiedziało TAK tej ustawie. Trzy lata jej stosowania spowodowało, bez strajków i manifestacji, zmniejszenie długu publicznego Szwajcarii o ponad 5% PKB.

Dwa i pół tysiąca lat eksperymentów i doświadczeń politycznych naszej cywilizacji wykazało niezbicie, że dla demokracji bezpośredniej nie ma racjonalnej alternatywy. Weźmy przykład z Aten V wieku p. n. e. Zabezpieczmy się przed dramatyczną sytuacją dzisiejszych mieszkańców Aten.

.
 • 2011-11-07 22:25 | camel

  Re:O naszych pieniądzach powinniśmy decydować osobiście

  Zdziśku, myślę, że się mylisz. Mimo dobrych intencji i ładnie złożonego tekstu - nie zauważyłeś jednego: polska demokracja istnieje i działa! Obecny stan państwa nie jest spowodowany niczym innym, jak w pełni demokratycznymi decyzjami większości Polaków. Polacy głosują od dwudziestu lat za socjalem, przywilejami (dla siebie), zasiłkami, ulgami. Obdarzają władzą tych, którzy im obiecują następne benefity. Władza zaś wywiązuje się z obietnic jak może. Stąd nasz przyszy PKB jest obciążony rekordowym w skali światowej zadłużeniem 1500%! To wszystko kwota, na jaką politycy naobiecywali i swe obiecanki zapisali w ustawach.

  Jak to w kraju silnej wiary bywa, nie interesują się oni drugą stroną równania - skąd wziąć na to środki. Wydaje się, że "tradycyjne" źródła, czyli wyzysk nieuprzywilejowanych, pożyczanie i wyprzedaż państwa, wystarczą.
  Kłopot w tym, że w ciągu minionych dwudziestu lat zdążono uprzywilejować znaczącą większość. Prawie już nie ma kogo wyzyskiwać. Stąd większy nacisk na zapożyczanie się i wyprzedaż. Ale ad rem: jak widzisz demokracja działa, z tą różnicą, że decydująca większość jest religijna, pozbawiona wiedzy i rozsądku Szwajcarów, podejmuje decyzje nieracjonalne, dziecięce, mistyczne. No, ale widać już tak musi być.

  A zapowiada się, że będzie tak jeszcze długo. Absolwent gimnazjum ma za sobą 160 godzin nauki fizyki i prawie 900 godzin "nauki" religii. W ten sposób nigdy nie pozbędziemy się wiary w cuda, nieliczenia się z realiami, braku zrozumienia rzeczywistości. Ale to też demokratyczna decyzja narodu. W końcu nie trzeba posyłać dzieci na religię.

  Nie bój się "niewoli zadłużenia" bośmy już od dawna niewolnikami uprzywilejowanych. Oni, demokratycznie zadecydowali za nas, że nasze pieniądze posłużą im i ich dobrobytowi. Chcesz opierać się demokracji?
 • 2011-11-08 17:36 | Zdzisław Gromada

  Re:O naszych pieniądzach powinniśmy decydować osobiście

  camelu

  "Nie sztuka jest płynąć z prądem (rozwiązywać łatwe zadania). Sztuką jest płynąć pod prąd. Z prądem płyną tylko śnięte ryby i śmieci"

  Zapraszam do SWD www.demokrtacjabezposrednia.pl