Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szczęśliwi Amisze z Ameryki

(6)
Płyną pod prąd historii, ale i im przyjdzie porzucić sielski tryb życia.
 • 2011-11-20 12:44 | dr_pitcher

  Wiedza, ze dzwoni ale ...

  artykul jedynie miejscami zgodny z rzeczywistoscia..
  Ponadto Amisze to jedynie bardzo nieliczna podgrupa, szerszej i pochodzacej z roznych kraju Europy, grupy Mennonitow
 • 2011-11-20 17:22 | babcia

  Re:Szczęśliwi Amisze z Ameryki

  Doktorze, nie można wymagać od kogoś wychowanego w polskim ciemnogrodzie zgodnego z rzeczywistością opisu religii tak drastycznie innej od katolickiej.

  Co jednak jest zgodne z prawdą: świadomy chrzest dojrzałej osoby. Jakże to drastycznie inne od chrztu niemowlęcia, prawda?

 • 2011-11-20 21:35 | anglistka

  Re:Szczęśliwi Amisze z Ameryki

  Autor nie wspomniał o jednej rzeczy trapiącej społeczność Amiszów: to częste występowanie u nich chorób genetycznych i serca. Te pierwsze są konsekwencja chowu wsobnego, Amisze nie maja dopływu 'świeżej krwi' czyli obcych genów, problemy z sercem wynikają z ich kuchni: choć spożywają sporo warzyw w ich diecie dominuje mięso a potrawy są tłuste i słodkie.
 • 2011-11-20 22:41 | vps

  Re:Szczęśliwi Amisze z Ameryki

  Fajne. Szkoda tylko, ze tyle przymusow przez co procz formy niewiele sie roznia od innych spoleczenstw. Nakazy, zakazy, plusy tego minusy tamtego ale fakt faktem pokazuja ze da sie, ze konsumpcja i technologia to tylko postep pozorny i ze racji nie ma nikt. 3mam kciuki aby sobie trwali jak najdluzej.
 • 2011-11-22 09:51 | wnusio jarek

  Re:Szczęśliwi Amisze z Ameryki

  Czekamy z zapartym tchem na równie wnikliwą analizę życia mormonów ...
 • 2011-12-03 04:36 | zyta2003

  Re:Szczęśliwi Amisze z Ameryki

  Ogladalam program o chorobach genetycznych trapiacych spolecznosci Amiszow. Jedna z nich wyniszczajaca uklad nerwowy dziecka, co prowadzi do zgonu w wieku kilkunastu lat, jest tak wielkim problemem, ze sa juz specjalne kliniki zajmujace sie wylacznie tymi dziecmi Amiszow. Sfrustrowany lekarz mowil, ze Amisze absolutnie nie wierza, w "jakis" chow wsobny,nie pozwalaja na zadne badania genetyczne przyszlych rodzicow przed slubem, bo jest to po prostu wola Boga, za ktora placi olbrzymie pieniadze podatnik amerykanski, o strasznych cierpieniach tych dzieci nie wspominajac .
  Uzywanie koni, lodowek wylacznie na gaz i wlasnorecznie szytej odziezy nie przeszkadza rozwijac im wielce intratnego biznesu wg najlepszych wzorcow kapitalistycznych; "Zywnosc od Amiszow". To drogie sklepy, zaprojektowane przez specjalistow "na ludowo", ze sloiczkami jak od babuni itd...
  Przykro mi, ale nie wzbudza we mnie entuzjazmu spoleczenstwo, gdzie nauka jest uwazana za nic, kobiety zyja w opresji.
  A ten swiadomy chrzest dojrzalej osoby, to naprawde naprawde nie ma nic wspolnego z wolna wola? Jaki ma inny wybor taki mlody czlowiek przez cale lata indoktrynowany w swoim zamkniety srodowisku?