Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

(12)
Hiszpanie, zmęczeni kryzysem i rozczarowani rządami lewicy, po ośmiu latach oddali władzę w ręce konserwatywnej Partii Ludowej (PP). Nowym premierem będzie Mariano Rajoy, który zamiast miesiąca miodowego i radości z wygranej, od razu musi ruszyć z kopyta.
 • 2011-11-21 02:32 | slawek

  Hiszpania

  Rajo juz zapowiedzial prace nad programami osczednosci,pierwsze maja byc gotowe na pierwsze posiedzienie nowego parlamentu.Miesiaca miodowego Rajo chyba nie bedzie mial,bedzie to przygotowanie do ataku ratujacy Hiszpanie.""
 • 2011-11-21 08:21 | DooM

  Lewica.

  Co tu dużo mówić. Prawica zawsze musi sprzątać po lewicy.
 • 2011-11-21 08:27 | MMK

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  "bo Hiszpanie cierpliwości mają już coraz mniej"
  To po co głosowali, na tych których głosowali ?
  I jak się im skończy cierpliwość to co ?
  Zrobią rewolucje "październikową" ? ;)
  Niestety biurokracja, socjalizm i etatyzm są kosztowne, a długi, nawet z wirtualnego pieniądza, nie mogą być robione wiecznie.

 • 2011-11-21 11:01 | scrambler

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  Po co głosowali? Widocznie ichniejszy "prawdziwy naród" jest w większości wobec "hiszpańskojęzycznych". A tak na poważnie - populizmem zaprawionym dodatkowo materialnymi korzyściami b.łatwo omamić nawet własny instynkt samozachowawczy. Prezesa kaczystów też pewnie by wybrano na trochę dłużej, gdyby zbudował chociaż 1/3 obiecanych mieszkań.
  Rewolucje niepaździernikowe - taka jak np. w Grecji - są m.in. sprzeciwem, wyrazem oburzenia, gniewu tych, którzy poniosa najwiekszy realny ciężar finansowy wskutek oszukańczego w rezultacie wprowadzenia ich w błędne mniemanie własnej potęgi (zw. na ogół zdolnością kredytową) przez tych, którym zaufali kiedyś przy urnie wyborczej. Czy własne państwo, rząd bedzie teraz w stanie spłacić im kredyt zaufania?
 • 2011-11-21 11:53 | J-k

  małe pole manewru

  Tak się składa, że cała czarną robotę już odwalili socjaliści, wydłużyli wiek emerytalny, obcięli pensje w budżetówce, podnieśli VAT. Rajoy (który jednak nie ma charyzmy Aznara) może jedynie zamrozić inwestycje infrastrukturalne, przekonać Merkel (UE) aby wyraziła zgodę na wydłużenie okresu ograniczania deficytu i przerzucić więcej kosztów na poszczególne autonomie. Ale tutaj będzie miał drobny kłopot, bo w dwóch najbogatszych prowincjach, Katalonii i Kraju Basków wybory wygrały partie nacjonalistyczne (po raz pierwszy w historii)a one raczej nie będą chętne do dźwigania kosztów kryzysu w całej Hiszpanii.
 • 2011-11-21 14:03 | otu

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  do tych co "nadaja" na lewice pozwole sobie przypomniec sytuacje USA, gdzie o ile wiem nie rzadzi lewica.
 • 2011-11-21 16:25 | MMK

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  "(..) którzy poniosa najwiekszy realny ciężar finansowy wskutek (...) wprowadzenia ich w błędne mniemanie (...) przez tych, którym zaufali kiedyś przy urnie wyborczej. Czy własne państwo, rząd bedzie teraz w stanie spłacić im kredyt zaufania?"

  Trzeba być madrym przy urnie i konsekwentnym potem.
  "Każdy rząd, który jest dość silny, by dać ci wszystko czego pragniesz, jest dość silny by zabrać ci wszystko co posiadasz." Winston_Churchill.

  P.S. W Grecji nie ma rewolucji (jeszcze ?), choć szkoda, że nie przeszła rewolucyjna idea referendum czy przestać spłacać długi państwa od razu, czy za jakiś czas ;)
 • 2011-11-21 16:27 | MMK

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  "Tak się składa, że cała czarną robotę już odwalili socjaliści, wydłużyli wiek emerytalny, obcięli pensje w budżetówce, podnieśli VAT (..)"

  A poprawiło się (dług, podatki, bezrobocie spada, PKB rośnie )? ;)
  Chyba nie bardzo, więc jest jeszcze sporo czarnej/liberalnej roboty do odwalnia.
 • 2011-11-21 17:48 | J-k

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  Bezpośrednim powodem kryzysu w Hiszpanii jest kryzys bankowy, a zwłaszcza kryzys na rynku kredytów hipotecznych sprokurowanym upadkiem Lehman Brothers. I PP nie jest tutaj bez winy bo to w czasie rządów Aznara akcja tanich kredytów hipotecznych nabrała tempa. Tak przynajmniej uważa jeden z najbardziej znanych hiszpańskich ekonomistów Jesús Huerta de Soto.
 • 2011-11-21 17:52 | Andrzej

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  Trudno wyrokować o przyszłości Hiszpanii. Kraj ten bardzo skorzystał na członkostwie w UE: zbudowano autostrady, szybkie koleje, zapory wodne i systemy nawodnieniowe, olbrzymią infrastrukturę turystyczną. Równocześnie duże połacie kraju pustynnieją na skutek nadmiernego poboru wody. Wieś się wyludnia, a miasta pęcznieją. Rośnie liczba imigrantów z Afryki i Ameryki Południowej. Bezrobocie przekroczyło 22%. Obsługa długu pożera dochód narodowy.
 • 2011-11-21 18:11 | otu

  Re:Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

  odwala robote, tak ze po jednej kadencji socjalisci zostana ponownie wybrani miazdzaca przewaga.
 • 2011-11-22 08:36 | MMK

  Co sprokurował Lehman Brothers w Hiszpanii.

  " a zwłaszcza kryzys na rynku kredytów hipotecznych sprokurowanym upadkiem Lehman Brothers"
  Upadek Lehman Brothers jest _efektem_ boomu kredytowego, a nie przyczyną. To tylko pierwsza kostka domina która upadła.
  LB organizował do samego końca zyski z prowizji od instrumentów opartych na lawinie kredytowej, a nie kryzysy w jakiejś Hiszpanii ;)
  Hiszpania samodzielnie wpędziła się w kryzys (w tym bankowy), a zawirowania na rynkach międzynarodowych były tylko impulsem aby nagle załamać rozwój oparty na rosnącym długu.