Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kraków , 20.11.1990 - początek polskiego internetu

(1)
2011-11-21 16:51 | marsellon
W powszechnym obiegu krąży informacja, że początkiem internetu w Polsce było połączenie wykonane z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi w sierpniu 1991 roku.
Jednak polski internet jest starszy o prawie rok : jego faktyczny początek miał miejsce w listopadzie 1990 roku jest i związany z Instytutem Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie oraz osobą dr Grzegorza Poloka .
Instytut Fizyki Jądrowej już wtedy ściśle współpracował z CERN ( Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych ) w Genewie i ta współpraca leżała u podstaw całego przedsięwzięcia.
Starania rozpoczęto na wiosnę 1990 roku.
IFJ zakupił od dostawcy w RFN zestaw komputerowy firmy DEC składający się z: komputera microVax II , stacji Vaxstation 2000 i drukarki laserowej.
Komputer został nazwany „Chopin” i został umieszczony w budynku Zakładu V IFJ w Krakowie , przy ul. Kawiory 26A
Mniej więcej w tym samym czasie, 16 kwietnia 1990 r. CERN zwrócił się do szwajcarskiego zarządu telekomunikacji o wykonanie łącza dzierżawionego ( czyli "sztywnego" ) pomiędzy CERN a IFJ .
29 maja 1990 , po uzyskaniu zgody CERN , IFJ wystąpił do Ministerstwa Łączności i Telekomunikacji o wykonanie takiego samego łącza ze strony polskiej.
Odpowiedzialnym za cały projekt za strony IFJ był dr Grzegorz Polok.
Łącze zostało uruchomione 26 września 1990 r.
Miało ono następujące parametry techniczne: łącze analogowe , 9600 bit/sek . , dwutorowe( duplex) , jakość połączenia : M.1020 (Szybkość transmisji 9600 b/sek była w tamtym czasie standardem w Europie).
Miesięczna opłata za to łącze wynosiła 13.452.400 złotych ( starych ) .
Od 2 listopada 1990 r. krakowski komputer microVax II ( nazwany Chopin ) był osiągalny z CERN decnetową komendą SET HOST. Oznacza to , że można było łączyć się z komputerem w Krakowie jako elementem sieci decnetowej CERN.
Aby zostać członkiem światowej sieci komputerowej trzeba było nadto uzyskać numer IP ( Internet Protocol number ).
Wieczorem 19 listopada 1990 roku Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie otrzymał pierwszy w Polsce numer IP (192.86.14.0). Numer IP został nadany przez Ministerstwo Obrony USA ( takie były czasy ! ) , był to numer Klasy C , pozwalający na podłączenie do światowej sieci maksymalnie 255 komputerów.
Następnie, w dniu 20 listopada 1990 r. około południa ( pomiędzy 10.57 a 13.25 ) został wysłany pierwszy email do Polski. Jego autorami (nadawcami) w CERN byli wspólnie dr Grzegorz Polok i mgr Paweł Jałocha a został on odebrany w Krakowie przez mgr inż. Andrzeja Sobalę.
Adres , na który został wysłany ten historyczny email to :
user%chopin.decnet@uxplgw.cern.ch
( serwer uxplgw był komputerem pośredniczącym , z lokalizacją w CERN , był elementem filtracji dostępu )
Tak więc symbolicznie możemy przyjąć datę 20 listopada 1990 r. jako początek ery internetu w Polsce. Co więcej , był to jednocześnie „początek Internetu” w całej Europie Wschodniej , gdyż Polska była pierwszym krajem byłego bloku wschodniego , który uzyskał połączenie z siecią internetową.
Myślę , że należy ten – mało znany - fakt pionierskiej roli Polski możliwie najszerzej rozpowszechnić i upublicznić !
W uzupełnieniu powyższych okoliczności warto zwrócić uwagę, że do Chopina - jako serwera - były w grudniu 1990 i styczniu 1991 podłączane komputery w Wydziale Fizyki i Techniki Jądrowej AGH , Instytucie Fizyki UJ , IFJ w Krakowie-Bronowicach oraz w Warszawie : na Wydziale Fizyki UW i Instytucie Problemów Jądrowych .
W związku z powyższym Można powiedzieć , że Instytut Fizyki Jądrowej był pierwszym providerem sieci w Polsce .
Potem , w 1991 , funkcję tę przejął w Polsce NASK ( Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa ) w w Krakowie CYFRONET .
Łącze z CERN do obiektu IFJ na ul. Kawiory 26A w Krakowie istniało do roku 1994