Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sensacja archeologiczna na dnie Bałtyku

(4)
Sensacja! Kopalnia złota dla archeologów i historyków! – tak powitano odnalezienie w pobliżu bałtyckiej wyspy Olandia wraku okrętu „Mars”, który w połowie XVI w. był największą i najnowocześniejszą jednostką tego typu na świecie.
 • 2011-12-07 16:45 | Cherburg

  Navigare...

  Nie od dziś wiemy,że dawne okręty były pieknie zbudowane!
  Pokazują to filmy przygodowe i historyczne a także zdjęcia, jak załączone do tego artykułu!
  Choć były piękne,starannie wykonane, często wychodziły spod ręki wybitnych cieśli,wojna niszczyła te statki bez litości!
  Mass media donoszą,że są w Polsce i na świecie bardzo bogaci ludzie!Gdyby tak przyszła komuś myśl ,aby zbudować jakiś taki piękny,pełen ozdób ,statek?
  Znalazłby na pewno zastosowanie ,np.w szkoleniu młodych miłośników żeglugi!
  Teraz, gdzieś po świecie płynie polski jacht z grupą młodzieży!
  Młodych entuzjastów są tysiące!
  Taka żegluga pod żaglami jest bardzo wychowawcza i kształcąca!
 • 2011-12-07 19:20 | andrzej

  Re:Sensacja archeologiczna na dnie Bałtyku

  jest to ważne wydarzenie dla archeologii ale myślę że najlepiej byłoby zostawić go na dnie w bałtyku drewniane statki nie są niszczone tak jak w ciepłych wodach , następcy będą mogli lepiej zbadać wrak, poza tym jest już waza i to chyba powinno wystarczyc
 • 2011-12-08 01:14 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Sensacja archeologiczna na dnie Bałtyku

  Sięgnięcie do archiwum kopalni i głębin akwenów wodnych daje świadectwo,że inaczej kształtowała się historia rozwoju technologicznego niż wyobrażają to sobie specjaliści w tej dziedzinie.
  Dość powiedzieć o znalezieniu mechanizmu na wraku statku koło wyspy Antekitery w rejonie wyspy Krety.Statek,który zatonął wiózł znacznie starsze od siebie urządzenie,bo pochodzące z II/I wiek p.n.e.
  Wykonane było z brązu i posiadało 37 kół zębatych pozwalających na symulację ruchów planety Ziemi dla określania czasu zaćmień Słońca i Księżyca Ziemi.Było to dzieło pochodzące ze starożytnej Grecji i nie można wykluczyć,że konstruował je sam Archimedes.
  Stwierdzenie ponadczasowego poety Cypriana K.Norwida :
  "Skoro gdzie badania historyczne do tego koniecznego okresu dojdą,w którym ciągle i ciągle też same cytaty tych samych starożytnych wkoło powtarzają się,wybija wówczas godzina zamknięcia ksiąg,a otworzenia archiwów kopalni ziemi."
 • 2012-01-12 12:02 | zezem

  Re:Sensacja archeologiczna na dnie Bałtyku

  Okret "Vasa" zostal wydobyty w 1961 r. Zabiegi konserwatorskie trwaly bez mala 20 lat. Tak na prawde zostal udostepniony szerokiej publicznosci w 1990r - mialem okazje ogladac niemal tuz po otwarciu. Tak wiec okret fascynuje ponad 30 lat,a nie pol wieku, przynajmniej szeroka publicznosc.