Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Spec od nagrań: CD to niedoceniony format

(5)
W latach 50. z technologią nagraniową radziliśmy sobie dobrze, potem coraz gorzej – uważa specjalista w tej dziedzinie Piotr Nykiel. Na szczęście są szanse, że nadrobimy stracony czas.
 • 2011-12-14 10:11 | divak2

  Cyfra jest przereklamowana

  Znakomity artykuł!
  Nie wspomniano jednak o tym, że większość muzyki jest teraz słuchana z różnego rodzaju cudeniek wykorzystujących kompresję. Bo ze Studera albo longplayów mało kto słucha muzyki. Takie np. .mp3 wykorzystuje fakt, że człowiek najlepiej słyszy środek pasma akustycznego, toteż tylko tam dźwięk jest zapisywany z rozdzielczością 16 bitów i tylko tam (być może) jest dynamika rzędu 90dB. im bliżej krańców pasma, tym używane jest mniej bitów i ta dynamika spada. W wyniku tego dostajemy nośnik o parametrach zapewnianych przez standardową kasetę magnetofonową.
  Dalszą ingerencją w pierwotne nagranie jest jest wykorzystywane zjawiska maskowania - jeśli w oryginale równocześnie są słyszalne dwa dźwięki to zapisywany jest przede wszystkim ten głośniejszy. I tu już analogowe metody rejestracji zyskują sporą przewagę. Tak naprawdę pokonaliśmy sporą drogę technologiczną po to, aby nic się nie zmieniło. Jedyną niezaprzeczalną zaletą rejestracji cyfrowej szybkość dostępu do nagrań i łatwość ich edycji.
 • 2011-12-15 11:14 | xxl

  Re:Spec od nagrań: CD to niedoceniony format

  artykuł świetny, oby więcej takich :)
  kolejny dowód na to, że produkcja masowa zabija jakość :/
 • 2011-12-17 22:01 | AMW

  Re:Spec od nagrań: CD to niedoceniony format

  A i tak waskim gardlem systemow elektroakustycznych sa kolumny.
 • 2011-12-22 11:26 | ovana

  Re:

  Gdzieś zniknęła ciekawa dyskusja p. redaktora z autorem komentarza, który zwracał uwagę na parametry sprzętu. Szkoda, że zniknęła, bo te parametry bardzo mylące są.
 • 2011-12-28 13:53 | Bartek Chaciński

  Re:Spec od nagrań: CD to niedoceniony format

  Jest tutaj: http://www.polityka.pl/forum/1108942,nowe-wydania-starych-plyt.thread