Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Złota i czarna legenda Piotra Skargi

(8)
Uformowały się dwie legendy królewskiego kaznodziei Piotra Skargi. Czarna i złota. Złota wzięła górę. Jej ukoronowaniem jest uchwała sejmowa powołująca jezuitę na jednego z patronów 2012 r. (obok Janusza Korczaka i Józefa Ignacego Kraszewskiego).
 • 2012-01-14 16:13 | Janusz

  Piotr Skarga

  Ewangelizacja niższych warstw, pomoc społeczna, przytułki – wszystko to można jeszcze znieść, z bólem, bo z bólem, ale można, jednak kasy pożyczające ludziom bez procentu?! Bez procentu?? O, co to, to nie! Na dodatek multi-kulti (czyli państwa w państwie)nie chciał tolerować, więc jak tu sabotować jednolitą potencjalnie Rzeczpospolitą, działającą nareszcie bez przeszkód dla wspólnego dobra całego narodu? Jak tu schizmę śląską zarejestrować u zaprzyjaźnionego sędziego, na „dobry początek”?

  Czarne legendy kierowane przeciwko wielkim Polakom to standard, nie trzeba daleko szukać, zaledwie w ciągu kilku ostatnich lat mieliśmy ich cały wysyp, i to z przeróżnych dziedzin: Irena Sendlerowa, Lech Wałęsa, Ryszard Kapuściński, Papież Jan Paweł II (na którego złego słowa bali się powiedzieć, dopóki żył), Andrzej Wajda, Maria Skłodowska – Curie, itd.

  „Pisarz Krzysztof Varga”? A to coś nowego. Chyba p, Redaktor jednak trochę przesadził, tytułując toto pisarzem – toż to ujma dla pisarzy, mimo, że na obecnym literackim bezrybiu niby i rak za rybę może robić...

  A tych „innowierców”, knujących przeciwko silnej Polsce od zawsze (z wyjątkami, potwierdzającymi regułę), konstruktorów schizmy chrześcijańskiej, sabotażystów w kościele katolickim (maranów na przykład), proszę wprost nazywać żydami - nie ma co się obcyndalać, silić na niepotrzebne eufemizmy i historię przemilczeniem wypaczać.
 • 2012-01-14 16:51 | Samael

  Rok Skargi na wniosek posła PO- przezabawne i/ lub ponure ( jak kto woli).

  Nie dziwi mnie, że przedstawiciele partii, która jest w rzeczywistości rzeczniczką interesów zamożniejszej części społeczeństwa, ze wskazaniem na najwyższe jego warstwy, występują z taką propozycją. Już u schyłku XIX wieku w epoce formowania się masowej demokracji wykorzystywano nastroje ksenofobiczne i antysemickie do głoszenia podobnych haseł politycznych. Był to tzw. "socjalizm idiotów" służący zdobyciu władzy.Idol Hitlera Karl Lueger- burmistrz Wiednia, zbudował w ten sposób swoją karierę polityczną.
  Przechodząc jednak na grunt polski i odchodząc od historii krajów niemieckojęzycznych trzeba wspomnieć, że Piotr Skarga był przeciwnikiem lichwy i bankowości, czyli instytucji, które stoją za powstaniem systemu kapitalistycznego. Poseł Grupiński mówi o obronie chłopów, tymczasem nasz współczesny system społeczno- gospodarczy ma również swoich kmiotków pozbawionych podstawowych praw i zależnych od swoich panów (prekariat, czyli ludzie żyjący w niepewności na rynku pracy tzn. kilkumilionowa rzesza pracujących nie z własnej woli na umowy cywilnoprawne) z czym PO walczyła jak do tej pory tylko słowami premiera w trakcie kampanii wyborczej. Myśl XVI- wiecznego kaznodzieji, który stał za wszczynaniem tumultów przeciwko innowiercom w Krakowie nie przystaje do współczesności, o czym wspomniał autor artykułu.
  PS. Reductio ad hitlerum, którego dopuściłem się w pierwszym akapicie jest być może nieuczciwe, ale na naszej scenie politycznej funkcjonują jeszcze dwie partie, podobno centroprawicowe, licytujące sie na bogoojczyźniane i solidarystyczne hasła. Hasła te są realizowane za pomocą godnościowej retoryki obchodów i rocznic (a nie kosztujących więcej czynów), czyli prawicowej polityki historycznej służącej utrwaleniu władzy i uformowaniu społeczeństwa w duchu zgodnym z oczekiwaniami rządzących i im pomocnego KRK.
 • 2012-01-14 19:51 | Adam P.

  Ciekawostka

  Dwa pierwsze wpisy i jeden gani autora za to, że zbytnio krytykuje Skargę drugi, że chwali. Chyba więc artykuł wyszedł zrównoważony. Ja sam odebrałem tytuł jako trochę prowokację mającą zachęcić czytelnika, bo w tekście autor jedynie argumentuje, że Skarga nie nadaje się na patrona roku, a stąd do potępienia jeszcze daleko.

  A swoje trzy grosze chciałbym dorzucić na inny temat:
  Autor cytuje: "Skarga uważał, że Rzeczpospolita upadnie przede wszystkim z powodu niezgody wynikającej z przebywania w naszym kraju heretyków". Gdzieś spotkałem się z opinią, że do rozbiorów najbardziej przyczyniło się powstanie Chmielnickiego, po którym Polska się już nie pozbierała. A to z kolei nabrało takich rozmiarów bo w unii polsko-litewskiej postawiono warunek, że do uznania szlachectwa przez Polskę trzeba przejść na katolicyzm. Litwini się podporządkowali, Ukraińcy w większości nie. Stąd doły ukraińskie postrzegały Rzeczpospolitą jako twór obcy. Przyjmując ten punkt widzenia - w działaniach Skargi mamy typową sytuację: diagnoza słuszna terapia gorsza od choroby.
 • 2012-01-15 17:55 | ronin

  Re:Złota i czarna legenda Piotra Skargi

  "Dlatego Skarga włączył się w starania o zjednoczenie katolików z prawosławnymi, które doprowadziły do powstania" Chmielnickiego, w końcu. Prześladowania protestantów przekreśliły szansę na modernizację kraju, wygnanie intelektualistów zaowocowało myślą oświeceniową na Zachodzie (biblioteka Braci Polskich), a u nas upadkiem nauki, gdy tam trwała rewolucja naukowa (a jej wynikiem miała być przemysłowa). Skłócenie różnowierców doprowadziło do chaosu i wewnętrznego paraliżu, a religijne wojny (wstyd za te krucjaty, a nie chwała) z prawosławnymi i protestantami, pozostawiły I RP spustoszoną i oddały na pastwę ościennych mocarstw.

  Warto poczytać co się zmieniło między Konfederacją Warszawską, a drugim dziesięcioleciem XVII wieku. Jak szybko Ciemnogród zniszczył Złotą Epokę, jak szybko względna tolerancja zamieniła się w nietolerancję i pijany szowinizm.
 • 2012-01-15 19:30 | KrzysztofMazur

  Re:Złota i czarna legenda Piotra Skargi

  Pełna zgoda.
 • 2012-01-15 19:31 | KrzysztofMazur

  Re:Złota i czarna legenda Piotra Skargi

  Pełna zgoda.
 • 2012-01-15 19:35 | KrzysztofMazur

  Re:Złota i czarna legenda Piotra Skargi

  Żydzi to dobrzy czy źli, że się tak zapytam?
 • 2012-01-16 02:44 | 2florek

  Re:Złota i czarna legenda Piotra Skargi

  piszesz głupoty.gdzieś to przeczytałem.wiec się pytam gdzie?".