Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czas usprawnić działanie prokuratur

(29)
Piszę do Pana list otwarty w sprawie, o której pisano wiele, ale zupełnie bez efektów. Nie jest ona nietypowa, znam kilka podobnych.
 • 2012-01-20 18:49 | only Palikot

  Czas już najwyższy wypieprzyć to całe wzajemnej adoracji towarzystwo

  na zbity pysk. A nie się bawić w ręce, które leczą.
 • 2012-01-20 19:29 | Janusz

  Czas na bruk, w rzeczy samej

  Z ust mi Pan to wyjął, popieram w całej rozciągłości.

  Terminy naglą, drogi potrzeba budować na Euro, dla państwa dotychczas prokuratorstwa i s-ki porządnej roboty na czas przejściowy nie zabraknie, a potem warzywniaki może sobie na początek pootwierają (jak im kuroniówkę po pół roku zabiorą), i od pucybuta, do milionera - uczciwa kariera przed nimi.
 • 2012-01-20 20:53 | ABC

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Ale Pani redaktor naiwna. Obecna prokuratura, tak jak ABW w IV RP czuje się dobrze i jest poza zasięgiem wszelkiej kontroli. W tej Polsce musimy żyć i nie dziwić się.
 • 2012-01-20 20:58 | -leski

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  A to w Polsce jest jeszcze prokuratura? Znam dwa przypadki z mojego otoczenia, które wskazują,że prokuratury nie ma.
  1. Pijany kierowca zabija starszą kobietę. Córki są oskarżycielkami posiłkowymi. Prokurator nie zamienia ani jednego słowa z nimi,zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji (apelacja była przygotowana przez oskarżycielki), traktując sprawę jakby to była przysłowiowa kradzież kury.
  2. W sprawie z oskarżenia publicznego o znęcanie się syna nad matką, prokurator ograniczył swój udział do wysłania błędnego aktu oskarżenia do sądu. Na rozprawy już się nie pofatygował.
  Z pewnością takich spraw są tysiące, więc pytanie jak na wstępie
 • 2012-01-20 21:48 | kaesjot

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Ostatni akapit Pani listu nasunął mi diabelski pomysł. Otóż sąd kupowałby od prokutatury akt oskarżenia i akta sprawy. Ustalenie ceny i wypłata następowałaby po zakończeniu sprawy. Cena byłaby wprost proporcjonalna do wysokości kary i/lub wartości odzyskanych korzyści a odwrotnie proporcjonalna do długotrwałości sprawy oraz objętości akt. Oczywiście za sprawę kończąca się umorzeniem lub uniewinnieniem prokurator nie otrzymywałby żadnego wynagrodzenia. No może nie tak rygorystycznie - może ograniczyć się do płacy minimalnej oraz premii ustalanej w powyższy sposób. Niech sprawni i skuteczni prokuratorzy chodzą w glorii herosów a producenci "prawniczej makulatury" szukają zajęcia gdzie indziej - np. w adwokaturze gdzie prawa rynku w jakimś stopniu działają.
  Szczegóły rozwiązanie pozostawiam specjalistom.
 • 2012-01-20 23:17 | jk1962

  no to usprawnijmy

  Bardzo bulwersujące przypadki. A może Polityka zorganizuje akcję zbierania tego typu relacji? Może my nie mamy pojęcia jak prokuratura działa? Może warto dowiedzieć się?
 • 2012-01-20 23:23 | Marcin

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Bardzo dobry tekst. Ciekawa bedzie reakcja. Calkiem mozliwe ze schowanie glowy w piasek, bo to najprostsza reakcja na krytyke. Opinia spoleczna? A co to jest?
 • 2012-01-21 08:38 | le_mon

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Liczy Pan na jakąś reakcję? Optymista :))
 • 2012-01-21 11:29 | Agata

  "List otwarty dziennikarza do prokuratora???"

  A co to za standardy i zwyczaje. PRL w pełnej krasie. Pewnej mentalności trudno się wyzbyć.

  Niech Pani pisze artykuły a nie listy otwarte.
 • 2012-01-21 12:29 | kaesjot

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Czyżby Pani Agata była prokuratorem ?
  Nie wiem jak było za PRL-u bo w tym czasie nie miałem żadnej styczności z wymiarem sprawiedliwości. Gdy teraz czytam o śledztwach ciągnących się latami, towarzyszącym im kilkuletnim aresztom śledczym podejrzanych, dalej ciągnącymi się latami, w róznych instancjach sprawami, których efektem jest śmiesznie niski wyrok, uniewinienie czy nawet umorzenie sprawy to cholera mnie bierze, bo to wszystko za nasze pieniądze. I zaraz przypomina mio sie sprawa Austriaka ( zdążyłem zapomnieć już jego nazwiska) więziącego i gwałcącego własną córkę, gdzie od wykrycia porzez śledztwo do wyroku nie upłunął chyba nawet rok.
 • 2012-01-21 12:31 | kaesjot

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Czyżby Pani Agata była prokuratorem ?
  Nie wiem jak było za PRL-u bo w tym czasie nie miałem żadnej styczności z wymiarem sprawiedliwości. Gdy teraz czytam o śledztwach ciągnących się latami, towarzyszącym im kilkuletnim aresztom śledczym podejrzanych, dalej ciągnącymi się latami, w róznych instancjach sprawami, których efektem jest śmiesznie niski wyrok, uniewinienie czy nawet umorzenie sprawy to cholera mnie bierze, bo to wszystko za nasze pieniądze. I zaraz przypomina mi się sprawa Austriaka ( zdążyłem zapomnieć już jego nazwiska) więziącego i gwałcącego własną córkę, gdzie od wykrycia poprzez śledztwo do wyroku nie upłynął chyba nawet rok.
 • 2012-01-21 13:53 | g-ww

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Nic nie zmieni zgrzytanie zebów i dobre rady.NIE MAMY NAPOLEONA ,ale niech się zbiorą prawnicy i pomyślą jakie prawo spowoduje odpowiedzialność prokuratora za błędy Jak pogodzić niezależność z odpowiedzialnością.Jakim kryteriom zawodowym i moralnym ma odpowwiadać ta grupa wybrańców decydujących o naszych losach..
 • 2012-01-21 14:34 | kaesjot

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Nie tylko - dołączyć do nich prakseologów, ekonomistów i ew. innych, racjonalnie myślących ekspertow, by środki były adekwatne do oczekiwanych efektów, by sprawy przebiegały szybko i skutecznie.
 • 2012-01-21 14:40 | Europejczyk w Polsce

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  W sprawie głośnych i przewlekłych postępowań Prokuratury przypomnę jeszcze większą ilość niekompetentnych śledztw w sprawach gospodarczych, których z art. 286 &1 KK i 298 i 299 KSH jest multum!!! Nieuctwo i mniemanie prokuratorów, iż pokrzywdzony nie będzie się odwoływał, bo za postanowieniem o umorzeniu oszustwa i zwykłego złodziejstwa gospodarczego "niezawisły Sąd" jednoosobowo klepnie bez rozpoznania postanowienie prokuratora, jest PORAŻAJĄCE w "demokratycznym państwie prawnym"!!!
  Przytoczę tylko jeden przykład prokuratorów i Sądów wrocławskich, którzy w sprawie przestępstwa wielkich rozmiarów wypełniającego znamiona w/w artykułów, podpisali się a następnie orzeczenia utrzymał Sąd Rejonowy, wypociny posterunkowego Policji, któremu powierzono sprawę, a którego zasadniczą tezą o umorzeniu było "...iż podejrzany znał kilka lat wcześniej pokrzywdzonego, więc na pewno nie miał zamiaru go oszukać..." (sic!!)
  Ujawnię, iż ten znany we Wrocławiu deweloper pokrzywdził kilkuset podwykonawców, a mimo to Prokuratura umarzała wszelkie doniesienia, a Sąd Gospodarczy we Wrocławiu zatwierdził upadłośc tego dewelopera, pozbawiając wierzycieli jakejkolwiek możliwości dochodzenia roszczeń, także od zarządu tej spółki.
 • 2012-01-21 15:52 | otoosh

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Oburęczny podpis pod treścią artykułu.
  Pozdrawiam Panią Redaktor.
 • 2012-01-21 18:05 | esesz

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Artykuł mający formę listu otwartego jest formą krytyki prasowej.Zgodnie z obowiązującym prawem Ustawa prawo prasowe (art. Art. 6 ust.2.
  "Organy państwowe, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze są obowiązane do udzielenia odpowiedzi na przekazaną im krytykę prasową bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca."
  Analizując tekst Pani Paradowskiej zadaję kilka, chyba retorycznych pytań:
  - Czy Minister Sprawiedliwości do którego skierowany jest ten list jest organem państwowym?
  - czy przekazana została mu została krytyczna ocena podlegających mu podmiotów?
  Jeśli tak to należy oczekiwać, że Minister bez zbędnej zwłoki, a najpóźniej niż w ciągu miesiąca odpowie na ten list otwarty. I że Polityka tą odpowiedź zamieści.
  Jeśli nie to będzie to jeszcze jeden dowód, że organy naszego państwa dotknęła ciężka choroba - lekceważenie obowiązującego prawa.
 • 2012-01-21 19:21 | maurycy1953

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  a gdyby tak podawać nazwiska tych wspaniałych prokuratorów-(czytaj niedorozwojów)-i ilość tak wspaniałych prac-a może by sie okazało ze te same nazwiska sie powtarzają?
 • 2012-01-21 19:24 | maurycy1953

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur-Obecna prokuratura, tak jak ABW w IV RP czuje się dobrze

  ABC-a może sprawdz w którym roku został ten elaborat sporzadzony i przez jakiego prokuratora =-prawdziwego patriotę?
 • 2012-01-21 20:40 | Slawomirski

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Ciekawa historia. Prokuratura chce nieograniczonego dostepu do pieniedzy podatnika. To brzmi jak halucynacja urzednika panstwowego na wczasach w Krynicy Morskiej.
 • 2012-01-22 12:03 | 123kawon

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Pani Redaktor!

  Podpisuję się pod Pani listem obu rękoma, ale nie mam żadnej nadziei, że ten Pani list cokolwiek zmieni.

  To przysłowiowe wołanie na puszczy.... Nawet echa nie będzie...

  Co najwyżej parę przysłowiowych wypowiedzi typu: bla, bla, bla albo jeszcze mądrzej: oj tam, oj tam... i to wszystko. Seremet pochyli się nad Pani listem z troską i wyda z siebie jakiąś społecznie zatroskaną wypowiedź o takiej właśnie wartości merytorycznej, po czym nawet palcem w bucie nie ruszy!

  Bo i po co? ktoś mu coś zrobi?

  Nic, ale to nic się nie zmieni. To towarzystwo jest święcie przekonane o swojej omnipotencji i swojej bezkarności, a taki listy jak Pani ma za wypowiedzi osób nie w pełni rozwiniętych umysłowo.

  Przykro mi, że musiałem to Pani uzmysłowić bo wielce Panią szanuję. I tylko strach się bać, że tacy ludzie decydują o naszej wolności!
 • 2012-01-22 13:03 | g-ww

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Mowimy o formie,czyli podległością służbową.Ważniejsza jest treść ,czyli kto ma obiektywną rację.Oczywiście prokurator wojskowy,i w tym kierunku dyskutujmy.No i pytanie czy jak przełożony nie ma racji to nie można być przeciw nawet w wjsku?
 • 2012-01-22 13:55 | Awal

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Pani Redaktor,

  Pani powyższy wpis jest przykładam na to jak powinna wyglądać kontrolna funkcja mediów. Pisze Pani merytorycznie o szczegółowym przypadku ale dając też jego szeroki kontekst, ocenia sprawę w oparciu o wieloletnie doświadczenie obserwatora polityki ale też w oparciu o "odrobioną" pracę domową (z czego wielu tuzów dziennikarstwa czuje się zwolnionych), punktuje Pani konkretne kompromitujące usterki systemu władzy, nie popadając w łatwe hasła.

  Ponadto czyta Pani wpisy czytelników, więc tym wpisem chciałbym zapewnić Panią, że owszem - czytamy i doceniamy.

  Długich lat w zdrowiu życzę.
 • 2012-01-22 16:03 | Europejczyk w Polsce

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  W uzupełnieniu mojego komentarza przypomnę jeszcze tzw. regulamin Prokuratury, który powoduje, iż skarga na żenująco infantylne uzasadnienie umorzenia postępowania, kierowana kilkakrotnie już bezpośrednio do Prok. Seremeta, trafia,podobno zgodnie z tym regulaminem, do miejscowej prokuratury apelacyjnej - w tym przypadku wrocławskiej, ta przesyła do okręgowej a ta kolejno następnie do rejonowej i do tego "prokuratora", który wydał postanowienie!!! I jego decyzja jest ostateczna, bo to jego oczywisty dupo..chron!!! I to by było na tyle nt. działań prokuratury w RP.
  Służę twardymi dowodami w przypadku kogokolwiek zainteresowanego.
  P.S. Mój e-mail na stronie bloga Sz.P. Red. Paradowskkiej.
 • 2012-01-22 17:03 | T1000

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Przecież to widać, że w Polsce żadne rozwiązanie się nie sprawdza. Jeżeli prokuratura jest kontrolowana, to staje się elementem polityki a nie fachowości. Jeżeli jest niezależna, to staje się wszystkim innym, tylko nie elementem fachowości. I tak źle i tak niedobrze. W Polsce wszystko zawsze będzie zdeformowane przez polską mentalność, która obraca w destrukcję wszystko co publiczne. Polacy nie rozumieją demokracji i dobra wspólnego a ciągoty do obijania się w pracy występują w tym kraju na każdym szczeblu od premiera po ciecia w kotłowni. I to jest wyniesione bez wątpienia z wychowania w tej katolickiej mentalności.
 • 2012-01-23 23:04 | czytacz

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Od wielu lat czytam Politykę, zawsze Pani teksty. Z reguły się z nimi zgadzam, tym razem nie do końca. Brak chłodnej analizy, dużo emocji. Zadziwia forma, czas i nieadekwatność tezy do wniosku. Prokuratura nie zmienia się zasadniczo od lat. Prokurator Seremet odpowiada za nią od roku i kilku miesięcy. Nie mogę sobie przypomnieć listów otwartych do poprzednich prokuratorów generalnych, będących jednocześnie ministrami sprawiedliwości lub do ich szefów - premierów (w sprawie poprawy działalności prokuratury mogli więcej niż Seremet). A także listów otwartych w innych sprawach do różnych organów władzy. "Dobrze dobrany" jest czas opublikowania listu, wpisuje się w krytykę wielu, zwłaszcza polityków, którym nie w smak, że ktoś choć trochę jest od nich niezależny. Stąd wezwania wprost lub zniuansowane do dymisji. Oczywiście zakładam, że to przypadkowa zbieżność czasowa, ale niestety wpisuje się... No i ta samodzielność finansowa. Proszę zauważyć, że opisana przez Panią sprawa zdarzyła się przy braku takiej samodzielności. Z tego co zdążyłem się zorientować samodzielność nie zwiększyłaby płac prokuratorów, chodzi raczej o możliwość samodzielnego przedstawienia parlamentowi projektu budżetu bez pośrednictwa ministra finansów. Ewentualne większe pieniądze mogą zostać przeznaczone na poprawę funkcjonowania. Taką możliwość ma wiele organów państwa np. NIK, Trybunał Konstytucyjny. Dziennikarze i urzędnicy MF nazywają je "świętymi krowami". Chociaż jak na to spojrzeć z dystansu to największą "świętą krową" jest Minister Finansów. Każda instytucja, która go omija to policzek. Bo przecież chyba nikt obecnie nie wierzy, że budżet to produkt parlamentarny. Reasumując ten wątek - przełożenie sposobu finansowania prokuratury na partactwo prokuratorów nie jest raczej takie jednoznaczne.
  P.S. Nie jestem prokuratorem, a opisana sprawa jest niezwykle irytująca.
 • 2012-01-24 08:44 | robert

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  @czytacz
  A nie wpadło panu do tej czytającej głowy że do poprzednich prokuratorów generalnych właśnie dlatego nie było listów, ponieważ byli jednocześnie ministrami prawa (a jeden nawet i sprawiedliwości ;))? Czyli politykami. A rozmowa z polskim politykiem, to jak rozmowa przysłowiowego dziada z obrazem. Chociaż podejrzewam że obraz więcej i szybciej by zrozumiał :))
  Uważa Pan że rok i kilka miesięcy to mało? Przecież Pan Seremet nie od wczoraj jest prokuratorem i prokuraturę zna jak mało kto. To jaki czas według Pana byłby odpowiedni? Dziesięć lat? Nadal za mało? To może pięćdziesiąt? Rok i kilka miesięcy to mało żeby wydać jakieś wewnętrzne wytyczne jak prowadzić sprawy aby uniknąć takich kwiatków jak opisany w artykule? No i przypomnieć szanownym prokuratorom że ich też obowiązuje prawo (areszty wydobywcze się kłaniają).
  Dobrze, że nie podpisał się Pan "czytacz ze zrozumieniem", bo z tym drugim to u Pana ciężko.
 • 2012-01-24 10:38 | 123kawon

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Dziś, to jest 24 stycznia Wyborcza drukuje artykuł o kolejnym "sukcesie" prokuratury (link: http://wyborcza.pl/1,75478,11020469,Sledczy_zdobyl_traktory.html).

  Prokuratura jak zwykle idzie w zaparte! A nasz ukochany Prokurator Generalny też jak zwykle, że zacytuję klasyka: "Ani me, ani be, ani kukuryku!"
 • 2012-01-24 15:54 | Janusz Lazarowicz

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Zawsze z najwiekszym zainteresowaniem czytam Pani artykuly i musze powiedziec, ze zwykle zgadzam sie z ich trescia. Tak i jest tym razem. Nie wiem jak i czy jest to mozliwe aby zreformowac polska prokurature ?? Niestey duzo wad w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwosci wynika z naszej polskiej mentalnosci. Wielokrotnie pisalem o tym na moim blogu. Wedlug mnie ,to nie tylko wazna jest sprawa finansowania prokuratury i jej niezaleznosci od polityki, ale rowniez po prostu jakosc zatrudnianych tam ludzi. Mozemy stworzyc najlepsze przepisy prawne, ale jezeli one beda wdrazane w zycie przez ludzi niekompetentnych, pracujacych na zlecenie jakis grup interesow , to nigdy nic na lepsze sie nie zmieni. Do tego, jezeli ignorowana bedzie zasada domniemania niewinnosci, wydawnie tymczasowych nakazow aresztowania jak mandatow za przekroczenie szybkosci, przetrzymywanie latami ludzi w aresztach bez wyroku i specjalnego uzasadnienia, a do tego zasypywanie sedziow dzisiatkami bezsensownych tomow, aby zamulic sprawe, to nadzieja na jakikolwiek postep i wdrozenie naprawde dobrego systemu wymiaru sprawiedliwosci w Polsce bedzie tylko sloganem. Tym nie mniej takie otwarte listy, jak Pani redaktor, moze ewentualnie doprowadzi do pozytywnych zmian. Oby !!!
 • 2012-02-06 07:27 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Czas usprawnić działanie prokuratur

  Nawiązując do treści rozmowy jaką przeprowadziła autorka z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem i komentarzy zamieszczonych na Forum POLITYKI to w pierwszej kolejności winien być wystosowany list otwarty w sprawie polskiej sprawiedliwości do tego ministra.
  Prokuratura jest tylko ogniwem całego systemu,w którym Obywatel ukazujący zorganizowaną działalność na rzecz braku praworządności jest traktowany jak intruz.Na tym polega system ograniczający możliwość stawiania czoła z otwartą przyłbicą patologii,która wyniszcza życie publiczne.
  Można przypuszczać,że i w ramach tego systemu jest praktyka odbierająca możliwość zalogowania się na Forum POLITYKI.Dzięki temu los komentarzy spoczywa w rękach moderatorów.