Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

(37)
Rząd naciska na gaz. Już za 2–3 lata ma ruszyć w Polsce wydobycie gazu łupkowego. Tworzymy potęgę czy iluzję?
 • 2012-01-25 00:04 | pxl666

  gaz łupkowy - kto faktycznie na nim zarobi?

  http://gasland.pl/

  czy ktos moze to skomentowac? bo niewiem co o tym myslec - mowie o filmach dotyczacych polski - sa ponizej
 • 2012-01-25 00:27 | Mikołaj

  Budujemy drugą Norwegię

  Jeśli zawsze chcecie być "drudzy" - to beze mnie.
 • 2012-01-25 00:41 | GLS

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Wszystkim zachwyconym polecam film "Gassland", który opowiada o szokującym zniszczeniu środowiska i wplywie na ludzkie zdrowie procedury "fgracking" - wydobywania gazu łupkowego.
  http://www.gaslandthemovie.com/
  http://www.youtube.com/watch?v=PRZ4LQSonXA
  Także "Erin Brockovich".
  Gaz i gospodarka to tylko jedna strona medalu.
 • 2012-01-25 02:39 | zak1953

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  znając polską gospodarność i staranność, można oczekiwać podobnej dewastacji środowiska jak na Śląsku w przypadku górnictwa węglowego. No, ale mamy do czynienia ze strategicznym surowcem energetycznym, który usprawiedliwi wszelkie zniszczenia naszego otoczenia. Liczy się przecież uniezależnienie energetyczne od wroga ze wschodu, który tylko myśli jak odkuć się Polakach za ich urwanie się ze strefy wpływów. W końcu na pewno nie będą wydobywać gazu w Warszawie, a reszta kraju się nie liczy.
 • 2012-01-25 06:27 | brieg

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  jak wynika z informacji, do tego rodzaju "wydobycia" sa potrzebne ogromne ilosci wody, a tej jak wiadomo w Polsce brak. Dodatkowo zuzyta woda bylaby mocno zanieczyszczona. Doszloby tutaj rowniez do ogromnego zniszczenia srodowiska naturalnego.
 • 2012-01-25 07:16 | mzak

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  uczestniczyłem w kilku poważnych konferencjach dotyczących gazu w Polsce. Nikt ze specjalistów, kto jest przy zdrowych zmysłach,( nie dotyczy polityków!) nie
  podejmie się oceny ilości, możliwości wydobycia i kosztów gazu z łupków. wydobycie? Za ok 8-10 lat, jeśli będzie co wydobywać! Jeszcze infrastruktura transportowa, której nie ma. Gazu do worka nie zapakuje i nie wywiezie ciężarówką! Bredzenie rządzących i okolic bierze się z robienia dobrej miny do pogłębiającego się kryzysu gospodarczego w Polsce. Narodowi będzie lżej, gdy będzie miał wizję że już, już, tuż, tuż a bogactwa spłyną (wypłyną) razem z łupkami! Ot, takie ble, ble dla naiwnych! Nie ma pewności co do najważniejszej rzeczy:
  oddziaływania wydobycia na środowisko, doświadczenia USA nie są porównywalne z bardzo wielu względów.
 • 2012-01-25 07:17 | axiom1

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Na wydobycie gazu z lupkow potrzeba wiecej energi niz energia zawarta w wydobytym gazie.
  Same kary i procesy za niszczenie srodowiska zatrzymaja wydobycie. Unia jest przeciwko i nie popusci.
 • 2012-01-25 08:34 | jesmen

  Re:Poszukiwanie gazu i jego wydobycie to proces kosztowny, skomplikowany i długotrwały

  no ale kogo to obchodzi?
  Kiedy zdrowi na umyśle ludzie wchodzą już tylko i wyłącznie w tematy energii odnawialnej. A że tego jak się okazuje -tępe łby polskich politykierów nie potrafią w ogóle dostrzec, to odbije się szczelinową czkawką w nadchodzących wyborach.
 • 2012-01-25 08:55 | mikesz

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Była epoka kamienia łupanego.mamy ,albo będzie niebawem mieli epokę gazu łupkowego.Fonetycznie tu łupie i tam,ale czy to jedyne podobieństwo?

  Również nie za bardzo mam rozeznanie w temacie,ale znając radosne podejście naszych amerykańskich przyjaciół do spraw ekologii śmiem twierdzić ,że jest coś na rzeczy,że jesteśmy jedynymi obok Rumunii i Bułgarii wyznawcami łupkowej teorii dziejów.
  Mimo wszystko jesteśmy zbyt małym krajem aby pozwolić sobie na ryzyko nieodwracalnych zmian w naszym ekosystemie.Owszem gdybyśmy wydobywali gaz ze złóż rozciągających się na bezkresnych przestrzeniach,gdzie w promieniu setek kilometrów ani żywej duszy to może i łatwiej byłoby zaakceptować gazową ruletkę,ale niestety awaryjnej Syberii nie posiadamy gdzie na wszelki wypadek przeniesiemy się z całym inwentarzem ,a w Irlandii naprawdę wszyscy się nie pomieścimy.
 • 2012-01-25 09:55 | piotr

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Czyli polityka i propaganda przed ekonomia. Pamietam jak Tusk mówił "ekonomia głupcze" a teraz próbuje wciskać kit. Skończy się tak jak z Możejkami, czyli zamiast zysku będa straty
 • 2012-01-25 10:21 | wiehu

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Jak rząd zajmuje się przemysłem wydobywczym i pod tym kontem widzi Polską przyszłość , to jest to zły rząd.

  Stawianie na łupki to ignorowanie innych branż
  ( teraz internet pewnie ruszy z kopyta ) więc oczywiście nas to ominie bo oni widzą gaz ,staruchy z komunistyczną Gomułkowską mentalnością.
 • 2012-01-25 11:11 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Nadal mam problem zalogowania się.
  Gaz łupkowy to ważny element działalności na rzecz GOSPODARCZEGO PATRIOTYZMU.
  Każda inwestycja winna być poprzedzona analizą oddziaływania na środowisko.W oparciu o pozyskiwane dane i doświadczenia amerykańskie można sobie wyobrazić wskazania lokalizacyjne uwzględniające jak gdyby stopnie tych uciążliwości.W dalszej kolejności i technologia i technika będą ewoluować z dostosowaniem do warunków lokalnych.
  Gaz łupkowy nie może być słowem-wytrychem do ogólnie rozumianego pojęcia globalizacji.Trzeba mieć oczywiście na uwadze konsekwencje wynikające z utopii GATT i globalnego wolnego handlu.
  W tej sytuacji problemem otwartym będzie efektywność zainwestowania i kierunek strumienia zysków z tego płynący.Oby biedny nie miał do czynienia,że mu jak zwykle wiatr w oczy.
 • 2012-01-25 11:14 | jvelzkeyek

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Gaz łupkowy

  Pod Karlinem kiedyś ropą trysnęło.
  Marzenie o szejkanacie szybko prysnęło.
  Teraz na gaz z łupek czekamy,
  ponoć niewyobrażalne zasoby posiadamy.
  Czy kolejne marzenia się spełnią
  i kieszenie polskich szejków zapełnią?
  A może będzie tak jak z ropą?
  Dziur w polskiej ziemi cudzoziemcy nakopią.
  W ziemi na pewno na coś natrafią.
  Znam to z historii i geografii. Oni potrafią.
  Nic nikt nie dostał za darmo.
  Szansa na bogactwo ma ocenę marną.
  czwartek, 07 kwietnia 2011, jvelzkeyek
 • 2012-01-25 11:38 | Vera

  Inne aspekty

  O poziomie umysłowym tych, którzy chcą masowo rozwijać produkcję gazu w tak małym i gęsto zaludnionym kraju, a chciał niedawno Mazury promować jako cud natury, niech piszą inni. Zapytam tylko, ilu turystów przyjedzie oglądać pełną milionerów jałową i zatrutą pustynię wśród jezior ze ściekami o nieznanym składzie? Warszawa nie należy do najpiękniejszych miast, może dzięki wieżom będzie atrakcyjniejsza? A w USA wieże stoją w grajdołku, ale w stolicy?. Postępująca degradacja Śląska jak widać nikogo nic nie nauczyła. Czy ktoś doliczył do ceny straty w turystyce i utracone miejsca pracy?

  Mnie natomiast chodzi inne aspekty. Polsce dodatkowy gaz jest w zasadzie niepotrzebny, bo elektrownie gazowe nawet nie są planowane, czyli chodzi o zrobienie na złość Rosji. Kupując Możejki PiS pokazał, jak to zrobić. Udało się wspaniale. Z gazem będzie to samo: Ukraina nie potrzebuje, Litwa jest wroga, Niemcy przechodzą na energię słoneczną i wiatrową. Po powstaniu Nabucco gazu w Europie będzie nadmiar i Rosjanie dla samej zasady obniżą ceny poniżej polskich kosztów wydobycia. Ciekawe, na jak długo starczy pieniędzy, żeby dokładać.

  I druga sprawa: Renty. To typowe marzenie Polaka, żeby się dorobić bez pracy. Latami można było słyszeć, że przyjdą Chińczycy i "nam" wybudują autostrady. Przyszli i co? Będzie dokładnie tak samo z prostej przyczyny: Trzeba mieć siłę i umiejętności, by korzystać z własnego majątku. A tego nie można zdobyć leżąc i patrząc, jak inni na nas pracują. Bo umiejętności będą mieli właściciele pól. Jeśli wydobycie nie będzie się opłacało, każą sobie płacić. Niestety, polskie cwaniactwo nie docenia Unii dającej środki z żądaniem, by je samej wykorzystać i nauczyć się przy tym uczciwej pracy.

  To, co piszę wygląda na prymitywne, ale wystarczy zobaczyć, gdzie i kiedy jakiś naród wzbogacił się na tym, że inni na niego pracowali: Kanał Sueski, Panama, ropa w Nigerii, Arabia Saudyjska do 1973, Indie i Ceylon z herbatą, Wenezuela czy Brazylia z kauczukiem? I tak dalej... Trudno tylko konkretnie powiedzieć, gdzie polski rząd zostanie wykołowany. A, że zostanie, to pewne przy jego chciwości i talencie. W każdym z wymienionych państwo skończyło się wojną, oby nie w Polsce.

  Mądrość Norwegów polega też na tym, że nie czekali aż im ktoś zacznie wydobycie, nie żyją z ropy tylko z pracy, a samochody są u nich prawie 2 razy droższe niż w Polsce, choć mogłyby być za darmo. Ale w Polsce nie widać nawet śladów takiego rozsądku.
 • 2012-01-25 12:29 | JakubS

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  zgadzam się całkowicie, Jeśli ktoś chce budować gospodarkę w oparciu o surowce energetyczne XX wieku to znaczy że powinien odejść do lamusa, chyba ze chcemy trafić do rzędu takich "potęg" jak Rosja, Wenezuela, Arabia Saudyjska, Iran. Wszystkie "wysoko rozwinięte"/"znaczące cokolwiek" kraje budują gospodarkę opartą o Pracę/Wiedzę/Informacje/nowe technologie/przemysł (japonia, niemcy, usa, chiny). naszym jedynym marzeniem jest dorobić się nic nie dając z siebie. Prymitywizm naszej władzy dobija...
 • 2012-01-25 12:36 | axiom1

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Oczywiscie zrobienie na zlosc Roasji jest glowna motywacja. Nigdy nie widzialem analiz finansowych dla polskich lupkow. Pisanie ze bedzie to drogo kosztowalo wskazuje na lenistwo ze strony Polityki.
  Gazprom ktorego koszty produkcji sa znacznie nizsze bedzie w stanie wyeliminowac polski przemysl lupkowy.

  Ponizszy cytat wskazuje jak durny jest rzad albo kogo oni reprezentuja. Na pewno nie Polske ani polski interes. Polska obecnie placi $400 (1300 zl) za 1000 metrow szesciennych gazu. Ale ze swoj chce tylko 5.89 zl. Zaledwie 0.44% ceny rynkowej. Zadnego kraju na swiecie nie stac na taka chojnosc. W USA oplata 'royalty' wynosi okolo 20%.

  "Dziś opłata eksploatacyjna (tzw. royalities) za wydobycie 1 tys. m sześc. gazu wynosi 5,89 zł i nie trafia do budżetu centralnego, tylko jest dzielona między samorząd lokalny i Fundusz Ochrony Środowiska."

 • 2012-01-25 13:43 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  @ Vera
  Tak jak jest polityka historyczna,tak też jest i ekonomia polityczna.Dziś sztuką w ekonomii politycznej jest umiejętne wkomponowanie się państw w ekonomię globalną.Tak myślę,że tu mistrzami są Niemcy optymalnie wykorzystując i inwestując a możliwe dostępne nośniki energii.Rachunek może zakłócić gaz łupkowy,ale nie musi być zaraz wojna.
  Paliwem pierwotnym i utrzymującym przy "życiu" nasz Wszechświat,a w nim funkcjononującą gwiazdę Słońce jest wodór.W warunkach ziemskich dla jego pozyskania jest potrzebna energia,a wiadomo,że "perpetum mobile" jest wbrew dziś poznanym zasadom fizyki.
 • 2012-01-25 14:25 | jerzy/Cyga 321

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Po tym, co napisali komentatorzy, a zwłaszcza Vera, nic ująć, nic dodać. Osobiście podtrzymuję wcześniej wyrażaną w tej sprawie opinię. Uważałem i uważam, że jeśli będziemy nadal mieli tak inteligentne władze (rządy, parlamenty, prezydentów), że nas rzeczywiście, wbrew woli szerokiej opinii publicznej, w te hipotetyczne łupki zaangażują, to wyjdziemy na tym, jak Zabłocki na mydle.Dlaczego ? Chociażby dla tego, że ostatnio we wszystkim wychodzimy, jak Zabłocki na mydle. Mam jednak nadzieję, że hasło: "gaz łukowy w Polsce !" to tylko hasło propagandowe dla pocieszenia plebsu rozjuszonego ostatnimi inicjatywami legislacyjnymi. Że niby coś cennego w ziemi mamy, poczekajcie cierpliwie, to znowu coś wam damy.
 • 2012-01-25 14:52 | jpet

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Pełna zgoda z tym, że o ile dobrze usłyszałem (radio) "interesu" zarówno Rumunia jak i Bułgaria niedawno się wycofały.
  Polska jako kraj (władze) oraz jej mieszkańcy (bo nie przechodzi mi "przez klawiaturę" OBYWATELE) nie spoczywają w degradacji, dewastacji, zaśmiecaniu, zatruwaniu i td.:gleby, powietrza wód powierzchniowych i gruntowych - a teraz rządzący zwani politykami prą za cenę utrzymania władzy do degradacji najgorszej z możliwych - degradacji wód podziemnych. Polska pod względem zasobności w wodę jest jednym z najuboższych krajów w Europie.Do tego przyczyniła się zarówno rozpoczęta po wojnie i trwająca do dziś rabunkowa gospodarka związana z eksploatacją kopalin jak i z rolnictwem i leśnictwem.
  Przez 20 lat NOWEGO doczekaliśmy się najgłębszej pogardy dla: fachowców/zawodowców/ światłych/mądrych myślących holistycznie i td - zarówno ze strony urzędników i polityków (opłacanych przecież z daniny publicznej) jak i większości tzw. elektoratu.
  Jeszcze nigdy tak nie było, aby jakoś nie było panowie i panie:
  PIERWSZY MECHANIKU - pośle Macierewiczu; PIERWSZY KARDIOLOGU - europośle Ziobro,
  KOŻUSZKU ZE ŚMIETANKI PRAWNICZEJ: posłanki i posłowie: Wróbel Czuma, Kępa, Gowin; SKARBNICE MĄDROŚCI WSZELAKIEJ : premierze Tusk, prezesie Kaczyński, pani Fotygo panie prezydencie Komorowski.
  Zaiste, nie matura....
  Ciepło pozdrawiam,
  Jpet
  PS. Jeśli "władza" nie jest w stanie wyegzekwować: sprzątania kup przez właścicieli psów i np. naprawienia szkód właścicielom z tytułu zalepiania elewacji domów reklamami firm, których adresy znajdują się na tych reklamach - gaz łupkowy "ulepszyć" Polskę nie ma szans.
 • 2012-01-25 16:04 | karp bez głowy

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Uczciwość i morale urzędników obecnego premiera sięgnęła dna! Cytat za TVN24 "Gaz łupkowy - jeszcze nie zaczęliśmy go na dobre wydobywać, a już mamy aferę z nim związaną. Siedem osób usłyszało zarzuty korupcyjne, w tym dyrektorka departamentu geologii ministerstwa środowiska - korupcja przy udzielaniu koncesji. Prokuratura prowadzi śledztwo. My też. Reporter programu "Polska i Świat" Marek Osiecimski ujawnia kolejne korupcyjne mechanizmy w łupkowym biznesie." Dodam tylko, że dyrektorka departamentu została doradcą w min. ochrony środowiska! Czy mogę nabluzgać premierowi!
 • 2012-01-25 17:12 | bolec

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Coś w tym jest: druga Japonia, druga Irlandia, drugi Budapeszt, druga Norwegia ... jak tak dalej pójdzie z długiem publicznym, to już niedługo pewnie będzie druga Grecja :)

  Polacy maja masywny kompleks niższości wobec innych narodów i często próbują to zatuszować absurdalnymi porównaniami nie mającymi absolutnie nic do rzeczy z rzeczywistością. Gaz łupkowy czy raczej jego wydobycie w warunkach w jakich znajduje się Polska to zwykłe nieporozumienie. Jeśli to taka żyła złota jak Jankesi próbują to przedstawiać naiwnym ludziom w Polsce, to czemu nie kontynuują wydobycia u siebie? Złóż mają jeszcze na setki lat!

 • 2012-01-25 18:14 | mikesz

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Do problemu gazu łupkowego i następstw jego wydobycia (o których tak właściwie nic pewnego powiedzieć nie możemy) można podejść również jako do problemu... etycznego.Oczywiście nasuwa się pytanie gdzie tu dobro ,gdzie zło?

  Otóż współcześni etycy rozróżniają 2 kategorie zła.Jedno zło to które w uproszczeniu obwarowanie jest dekalogiem jest określane złem gorącym tzn takim które można łatwo przypisać określonemu sprawcy.Kłamcy,żabójcy, złodziejowi itd.

  Jest również tzw,"zło zimne" to jest takie które czyni swoje skutki odległe w czasie jak i przestrzeni.Jest to zło w którym konsekwencje czynów są nieraz tak odlegle ,ze trudno jest od razu znaleźć związek przyczynowo skutkowy,brak jest poczucia winy lub świadomości że wyrządzono zło.Jest zło,ale właściwie nikt nie wie skąd się ono wzięło.rzeczywiście jest nieświadomy,albo po prostu rżnie głupa.

  I chyba w przypadku ewentualnego wydobycia gazu łupkowego musimy liczyć się z tego typu ujęciem etycznym.
 • 2012-01-25 22:15 | wersy

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Ale przeciez kontynuuja! Skad ty to niby wziales?

  A czemu rozwijaja dzialanosc na Polske? A zobacz sobie, ile kosztuje gaz w Stanach, a ile u nas i pomysl gdzie jest wiekszy potencjal na zyski.

  A tak w ogole, to bogactwo nie bierze sie z mineralow pod ziwmia, tylko z ciezkiej pracy i taka Norwegia akurat bylaby bogata i bez swojej ropy i gazu, (tak jak bagaci sa jej sasiedzi) a dajmy na to Gwinea Rownikowa jest na papierze bogatsza od Polski, a obywatele w wiekszosci jedza kore z drzewa.

  Gaz lupkowy NIE JEST po to, zebysmy oplywali w bogactwa, tylko po to, bysmy raz, a dobrze uwolnili sie od szantazu Kremla i przestali za wlasne pieniadze finansowac tamtejsza imperialna polityke. I tu nasze i amerykanskie interesy sa zbiezne.
 • 2012-01-25 22:21 | wersy

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Ale przeciez kontynuuja! Skad ty to niby wziales?

  A czemu rozwijaja dzialanosc na Polske? A zobacz sobie, ile kosztuje gaz w Stanach, a ile u nas i pomysl gdzie jest wiekszy potencjal na zyski.

  A tak w ogole, to bogactwo nie bierze sie z mineralow pod ziwmia, tylko z ciezkiej pracy i taka Norwegia akurat bylaby bogata i bez swojej ropy i gazu, (tak jak bagaci sa jej sasiedzi) a dajmy na to Gwinea Rownikowa jest na papierze bogatsza od Polski, a obywatele w wiekszosci jedza kore z drzewa.

  Gaz lupkowy NIE JEST po to, zebysmy oplywali w bogactwa, tylko po to, bysmy raz, a dobrze uwolnili sie od szantazu Kremla i przestali za wlasne pieniadze finansowac tamtejsza imperialna polityke. I tu nasze i amerykanskie interesy sa zbiezne.
 • 2012-01-25 22:35 | wersy

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Jacy zdrowi na umysle, JAKIEJ odnawialnej? Slonecznej, w ktora Niemcy wladowali miliardy euro bez wiekszych efektow? Wiatrowa, w ktora 'zainswestowali Dunczycy tak, ze maja teraz jedna z najwyzszych stawek za prad w Europie, a i tak musza go importowac z krajow osciennych? 'Biomase', czyli powrot do palenia drewnem w piecach? A moze wodna, tylko chwila, do tego trzeba miec odpowiednie rzeki, a takich w Polsce nie ma i raczej sie nie pojawia?
 • 2012-01-25 23:00 | erbe

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Przeciez chodzi tutaj o budowanie podstawy energetycznej niezaleznosci kraju, i o forse. Wiekszosc forumowiczow ma widac poglady lewicowe, i sa w znaczym stopniu rusofilami, skoro tak bardzo oponuja eksploatacji zloz gazu lupkowego.

  Ekologiczne kwestie powinny rowniez byc rozpatrzone, ale nie powinny miec decydujacego wplywu na dlugoplanowa strategie Polski.
 • 2012-01-25 23:06 | jerry111

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Zauwazcie prosze, ze w USA i w Kanadzie zaczeto wprowadzac pewne ograniczenia dotyczace wydobywania gazu lupkowego... i istnieje ku temu wiele istotnych powodow!

  P.S. A w Polsce na wielu forach usiluje sie proby dyskusji tlumic i wszelkie glosy "przeciw" przedstawiac jako plynace ze strony "platnych agentow (rosyjskiego) Gazpromu"...
 • 2012-01-26 02:01 | salix

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Oskarżanie Polski o jakąkolwiek długo planową strategie to już przesada.
 • 2012-01-26 03:57 | camel

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Jak tylko gdzieś pojawi się temat gazu łupkowego, natychmiast "oświeceni" wrzucają link do Gaslandu :) Proszę poczytaj o ewidentnych kłamstwach, od których ten film się aż roi. Uważam, że nie ma potrzeby kłamać, kiedy przedstawia się komuś prawdę czy stara na nią zwrócić uwagę.
  Zaś w Gaslandzie znajdujemy stwierdzenia, oburzające w swej wymowie, dla przykładu takie, że wiercenia za gazem łupkowym nie podlegają prawom o ochronie wody pitnej, powietrza itd. co już jest ewidentną nieprawdą, tak przecież łatwą do stwierdzenia. Powstaje pytanie - po co kłamać? Dla większego efeku? A więc wiercenia nie są aż tak niszczące i złowieszcze, kiedy trzeba się imać takich sztuczek, prawda?

  Jest tego więcej - opowiadają o zagrożeniach dla zwierząt, które nie występują tam, gdzie twórcy Gasland zechcieli je widzieć, o palącej się wodzie, która nie ma związku z gazem łupkowym (to zbadano starannie), o "tajnych" chemikaliach używanych przy frakturowaniu, które są ogólnie znane od ...60-ciu lat.

  Można nad wykorzystaniem tego gazu się zastanowić, ocenić. Trzeba wziąć pod uwagę wolę Polaków, którzy chcą nieskażonego niczym krajobrazu (w takim razie dlaczego niszczą go tak bardzo swoimi gargamelami, reklamami, śmieciami?) zaś dochody, z których żyją, mają być wypracowywane "gdzieś indziej" (gdzie?).

  Ja już płacę haracz za piękno wioseczek na szkieletczyźnie - ponad 1000 złotych miesięcznie za ogrzewanie gazem. Jeśli dodać do tego fakt, że nie wywożę śmieci do lasu, nie palę plastików w piecu, jak wszyscy moi sąsiedzi i nie mam psa - to już powienienem dostać medal za "ekologiczny" sposób życia. Co nie zmienia nic w tym, że pędzę ów żywot wśród dymów z plastików, gór śmieci, brudu i smrodu - w przeciętnym, polskim miasteczku, okolonym przeciętnymi lasami, pełnymi dobra, które tubylcy tam umieścili przez lata.
 • 2012-01-26 04:19 | camel

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Widzę Vero, że optujesz za Polską jako za krajem żyjącym z turystyki. Wiesz, ajkie ceny muszą osiągnąć domki na Mazurach, aby z naszego, zakomarzonego, dwumiesięcznego "sezonu" utrzymać tamtejszą ludność? Masz dużo racji, ale z tą turystyką to pojechałaś ;)

  "To typowe marzenie Polaka, żeby się dorobić bez pracy. " - ten fragment jest godzien dłuższego omówienia. Nie ma nań czasu, zaznaczę tylko kilka myśli.

  Polacy Polakom nierówni. Co ma Ślązak czy Wielkopolanin wspólnego z praktycznie niepiśmiennym chłopem mazowieckim? Nic!

  Dalej mamy mentalnych potomków szlachty polskiej, "posesjonatów" od zawsze kombinujących jak tu żyć bez pracy, boć praca uwładcza szlachetnemu panu. Tylko z majątku żyć przystoi. Pełna jest ich warszawka czy krakówek, trochę takich przeflańcowańców ma Wrocław i tereny zachodnie.

  Sarmacka tradycja doprowadziła do tego, że władza widzi się sobie jak "dobry król" który wszystkim zarządza, karmi swoich poddanych, pokazuje im co wolno a czego nie. Ubezwłasnowalnia. Trzyma w wioseczkach, karmiąc nędznymi rentkami i dopłatkami jednocześnie starannie pilnując, by nikt nie wyrósł ponad ten system, nie zaczął działać samodzielnie, nie uniezależnił się od widzimisię państwa-włodarza.

  Znakomitym hamulcem rozwoju okazała się kwota, której przekroczenie oznacza odebranie zasiłków. Gdybyś widziała, jak ludzie ją starannie dochowują, jak pielęgnują, zdarza się, że nie podejmują pracy, byleby tylko nie stracić "uprawnienia" do darmochy. To dużo mówi o społeczeństwie.

  Na znanej mi wsi, pani z ośrodka pomocy sama rozwozi pieniądze po domach. Tam, w ciszy kuchni odbiera swoją dolę (tak na oko połowę). Biznesik trwa od lat, każdy o nim wie. Pani dba o to, aby beneficjentów nie brakło, beneficjenci dbają o to, aby nie wypaść z systemu. Całość konserwuje wiejski zastój i beznadzieję lepiej niż słoik wecka. Oni wiedzą, że nic od nich nie zależy, że niczego nie da się zrobić, że jedyną nadzieją na poprawę losu jest otrzymać rentę. I oni są masą, są liczni jak ziarnka piasku, chodzą do kościoła i wyborów i swą liczebnością dają granitową pewność, że nasz kraj jeszcze długie dziesięciolecia pozostanie zacofanym, biednym i ponurym miejscem.
 • 2012-01-26 04:56 | jpet

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Bingo!
 • 2012-01-26 11:19 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  @ jerzy Cyga;@ karp bez głowy
  Jeżeli chodzi o wykorzystanie zasobów kopalni ziemi to należy na bok odłożyć partyjne animozje.Będzie rosło zapotrzebowanie na nośniki energii,których z czasem zasoby konwencjonalne będą maleć.
  Nie trudno dziś przeprowadzić symulację z kalkulacją w różnych wariantach cenowych i tego trzeba oczekiwać od rządzących.
  Relację efektywności wykorzystania surowców w ekonomii politycznej wynikającej z globalizacji dobrze ilustruje zarządzanie polską miedzią.Sprzedaje się to co najcenniejsze dla dalszego przetwarzania przykładowo dlatego,że taniej to robią Chińczycy.

  @erbe
  W rzeczy samej chodzi o fundament niezależności,którego filarem jest branża energetyczna.Dla Niemców rura po dnie Bałtyku jest tego klasycznym przykładem.Nakład będzie wkalkulowany w cenę dla odbiorców.
  Jeżeli będzie system zaopatrujący w gaz państw UE,to tańsze źródło zasilania będzie zawsze mile widziane przez jego odbiorców.Powinni to zrozumieć nawet socjaliści,którym systemowa dystrybucja jest bliska ich idei.
 • 2012-01-26 18:53 | Kazik Mieczysławski

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  ... chodzi o fundament niezależności ... Dla Niemców rura po dnie Bałtyku jest tego klasycznym przykładem ... ???

  Warto czasem czytać własne teksty przed wysłaniem, do czego gorąco zachęcam :)

 • 2012-01-26 19:51 | Blueberry

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Jak tylko gdzieś pojawi się temat gazu łupkowego, natychmiast "oświeceni" wrzucają link do Gaslandu :) Proszę poczytaj o ewidentnych kłamstwach, od których ten film się aż roi.
  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Czy "camel" moze oswiecic nas i podac liste wyliczajaca dokladnie owe "klamstwa"?

  P.S. Czy niedawne sprawozdanie US EPA (amerykanskiej agencji ochrony srodowiska)
  dotyczace zanieczyszcxenia wody na terenach dotknietych przez "fracking" szanowny "camel" tez jest gotow nazwac "klamstwem"?
 • 2012-01-26 19:58 | jerry111

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  "Przeciez chodzi tutaj o budowanie podstawy energetycznej niezaleznosci kraju, i o forse. Wiekszosc forumowiczow ma widac poglady lewicowe, i sa w znaczym stopniu rusofilami, skoro tak bardzo oponuja eksploatacji zloz gazu lupkowego."

  Wlasnie... Czy musi pan/pani szerzyc tego typu bzdury, panie "erbe", przypisujac zwolennikom oraz przeciwnikom wydobycia gazu lupkowego konkretne poglady polityczne?

  "Ekologiczne kwestie powinny rowniez byc rozpatrzone, ale nie powinny miec decydujacego wplywu na dlugoplanowa strategie Polski."

  I oto kolejny bzdurny poglad... Polska to kraj niezbyt wielki i z dosyc ograniczonymi zasobami wodnymi. Koszty zniszczen moga byc duzo, duzo
  wieksze nizli krotkoterminowe zyski!
 • 2012-01-26 21:33 | jpet

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Bingo!
 • 2012-01-27 07:08 | czygaz

  Re:Czy gaz łupkowy odmieni Polskę

  Najpierw trzeba by zalac 2/3 Polski morzem polnocnym, wybudowac sztuczne fiordy,
  przemalowac losie na renifery, zalozyc kolo podbiegunowe ... I przede wszystkim - pozbawic Polakow poczucia humoru. Bo Norwegowie najwyrazniej go nie posiadaja. Gdyby posiadali to po takich artykulach jak ten w wiekszosci umarliby ze smiechu. Zamisat grzebac w lupkach zainwestowalbym raczej w opracowanie technologii przetwarzania glupoty na gaz, Wtedy Polska stalaby sie potega energetyczna na miare drugiej Rosji. Co najmniej.