Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

REPORTAŻ: Demokracja po grecku

(20)
Grecy nie wstydzą się już głośno mówić o tym, jak bardzo spadły ich pensje i emerytury. Czego się wstydzić, skoro w rodzinach bez jakiegokolwiek dochodu żyje już około pół miliona osób? Smutek i rezygnację widać gołym okiem, słychać w codziennych rozmowach.
 • 2012-01-27 01:00 | Mandark

  hmm

  "obecni posłowie i posłanki to przodkowie dawnych parlamentarzystów"

  Dziwna ta Grecja, na całym świecie przodkowie żyją przed potomkami.
 • 2012-01-27 06:15 | Tan LoK

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku- o polsce

  "Najbardziej jaskrawym przykładem jest greckie rolnictwo. Farmerzy przez lata nie inwestowali w rozwój i unowocześnienie swoich gospodarstw, a subsydia przejadali. Nie wspominając o oszustach, którzy pobierali pieniądze na nieistniejące uprawy bawełny czy oliwek." ---> To chyba rowniez o Polsce...
 • 2012-01-27 07:19 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Nic się nie mówi o zarządzających ekonomią polityczną - rynkami finansowymi.
  Z pewnością przygotowują scenariusz dla demokracji greckiej na wypadek gdyby chciała pójść drogą Islandii,o której tak jest cicho nie tylko w polsko-języcznych mediach.
  Polsko-języczne,bo to chyba nie oznacza,że to polskie?!
 • 2012-01-27 11:14 | shamrock

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  "To chyba rowniez o Polsce" Tan Lok zgadzam sie z tobą, obecny system dopłat konserwuje tylko strukture agralna naszego rozdrobnionego rolnictwa, inwestuja tylko nieliczni
 • 2012-01-27 11:40 | masri_

  Pan Mieczysław

  juz wziął swoje proszki?
 • 2012-01-27 11:51 | jesmen

  Re:– To kryzys spowodował,że...

  to nie żaden kryzys, tylko naćpane nieograniczoną rządzą zysku -łby hazardzistów i złodziei, grających na upadek Grecji w kasynach nazywanych przez mainstreamowe media -giełdami. Oraz im legalnie przyklaskujący wróżbita AAA.
 • 2012-01-27 21:23 | DS

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Racja. Moje niedopatrzenie.
 • 2012-01-27 23:40 | kaesjot

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Częściowo się z Tobą zgadzam ale nie do końca. Przeciętnie rozgarnięta gospodyni domowa świetnie wie, że może wydać tylko tyle, ile chłop do domu przyniesie a jak zdecyduje się na kredyt, to jest świadoma iż trzeba nieco pasa zacisnąć by wygospodarować środki na ratę spłaty. Ale tego nie rozumieją politycy, nie chce przyjąć do wiadomości społeczeństwo greckie.
  Jeśli się spijesz to nie jest wyłączna wina tego, który podał Tobie alkohol - mogłeś go nie pić lub pić z umiarem. Tak samo Grecy - mieli możliwość lecz nie musieli z niej skorzystać. A jeśli już skorzystali to nie musieli tego przeżreć tylko przeznaczyć na rozwój przynoszących dochody dziedzin gospodarki.
  Z kolei pozyczający nie byli ślepcami - chyba widzieli jak ich środki są wykorzystywane ( a własciwie marnotrawione ) a zatem głupota było pozyczać dalej.
  Generalnie winny jest system gospodarki, który doprowadził do sytuacji, gdzie nieliczni dysponują środkami wielokrotnie przywyższającymi ich potrzeby a znacznej większości nie stac na zaspokojenie wszystkich swych potrzeb.
  A najbardziej winny jest ten idiota, który pierwszy rzucił hasło " pieniądz to też towar " .
 • 2012-01-28 05:52 | camel

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Brawo, celne uwagi. Dodam tylko, że także w Polsce widzimy jak ogół wypiera ze świadomości te prawdy i próbuje "wykręcić kotu ogona", oskarżyć kogoś innego, bo to w efekcie ma doprowadzić do uwolnienia od obciążeń bez konieczności ich (choćby częściowej) spłaty.

  W naszym kraju pompuje się antysemityzm, bo był on od wieków mechanizmem pozwalającym uwolnić prosty lud od napięć. Ot, jak już pleban zbyt mocno ludek wyzyskiwał, podczas mszy wskazywał winnych - Żydów. Bogobojny ludek mordował paru, palił żydowskie chałupy i znów na wieś powracał spokój i ugoda. Teraz te tradycyjne mechanizmy nadal działają a nawet, dzięki mediom, zyskały nową moc i nowy powab. Tylko Żydów nieco w kraju brakuje, więc prawica wymyśliła nowy patent: mianowanie na Żyda. Zabawa trwa.
 • 2012-01-28 07:12 | laura

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Przypominam,ze 7 proc. Polaków, czyli ponad dwa miliony, żyje poniżej minimum egzystencji, w skrajnym ubóstwie i wykluczeniu.
 • 2012-01-28 07:12 | laura

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Przypominam,ze 7 proc. Polaków, czyli ponad dwa miliony, żyje poniżej minimum egzystencji, w skrajnym ubóstwie i wykluczeniu.
 • 2012-01-28 20:27 | Janina Nowicka

  Grek na emigracji o Grekach

  Znam Greka osiadłego w Anglii. Rodziców było stać na sfinansowania mu dobrych studiów ekonomicznych w Londynie. Po powrocie miał włączyć się do greckiego ustroju polityczno-gospodarczo-społecznego i dobrze zarabiać, czy raczej "zarabiać" według znanego wzorca. Ów człowiek, po 30-tce, to największy wróg Grecji obecnej, jakiego poznałam. To jego przeświadczenie ugruntowało mu się po wakacyjnej wizycie w kraju. Po studiach zajął się spełnianiem marzeń okołosportowych w Anglii, a nie działalnością gospodarczą w Grecji. Lakis uważa, że największymi wrogami Greków są państwo Merkel i Sarkozy - bo nie chcą dopuścić do uzdrowienia mentalności greckiej i zeuropeizowania Greków. Nie ma wątpliwości, że uzdrowienie można osiągnąć tylko przez bankructwo państwa greckiego i wyrzucenie Grecji z euro. Lakis obawia się, że duet Merkozy lecząc raka greckiego wodą święconą doprowadzi do przerzutów i krachu euro, a może i UE.
 • 2012-01-28 23:33 | anty

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Lakis ma racje, gdyz na greckim kryzysie zarabiaja glównie Niemcy i Francja, wymuszajac na Grecji dodatkowe kredyty. Niestety w polskich mediach nie ma rzetelnych informacji na temat EU i euro. Nawet to potulni Finowie, robiacy potulnie, co Niemcy rozkaza, oburzyli sie sromotnie na poczynania Merkel ale o tym ani slowa w polskich super "demokratycznych i wolnych" mediach. Niemcom znudzilo sie juz i UE i euro i chetnie pozbyliby sie tego garbu, chcac prowadzic swoja wlasna polityke na bardzo szeroka skale. Do upadku jednego i drugiego moze dojsc albo stanie sie to nagle albo ta agonia potrwa jeszcze kilka lat.
 • 2012-01-29 09:57 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  @ masri_

  Proszki z pewnością są mi potrzebne na obniżenie ciśnienia po przeczytaniu treści tego i podobnym jemu komentarzy.
  Te komentarze dokumentują,że jest potrzeba otwarcia oczu na ekonomię polityczną,której siła chce wymusić internetową cenzurę.
  Ciekawy z pewnością jest ranking banków,które doprowadziły do tak wielkiego zadłużenia?!Opis tej rzeczywistości pozwoli na rokowania pod względem politycznym.
 • 2012-01-29 14:22 | Krokodyl

  Nie ma to jak w banku!

  "...gospodarka dalej będzie się kurczyć, bezrobocie i deficyt pobiją kolejne rekordy, znów zostaną obcięte emerytury (policjanci i wojskowi stracą nawet 40 proc. dotychczasowego świadczenia), a pensje urzędników spadną do poziomu 65 proc. z 2009 r. W górę idzie VAT, maleje kwota wolna od podatku. I tak dalej..."

  W tym samym czasie ECB (Centralny Bank Europejski) udziela prywatnym bankom 3 letniego kredytu w wysokosci 500 miliardow Euro !!! na 1% rocznie by te prywatne powtarzam banki zechcialy laskawie pozyczyc kase panstwom, ktore stworzyly wspolnie ECB... na 5 do 6 % rocznie zarabiajac lekkim pierdnieciem na samej roznicy 30 miliardow! Beda wielomilionowe premie oczywiscie!
  Nikt nigdy nie dostanie kredytu na zalozenie nowego biznesu czy stworzenie nowoczesnej infrastruktury, lub produkcje jakiejkolwiek realnej wartosci na 1% rocznie - a prywatny bankier tak!

  Czy tych pieniedzy nie mozna wydac w sposob bardziej efektywny by rozruszac ekonomie, by zainwestowac w gospodarke? - przeciez w takiej Grecji 30% mlodych (to resztki co zostaly) nie moze pracowac poniewaz aktywnosc gospodarcza zamiera a nie dlatego, ze robic im sie nie chce - kto wyliczy straty nieproduktywnych lat pomnozonych przez miliony - tylko pracujac mozna cos stworzyc!

  Grecja musi sie zreformowac oczywiscie ale pod warunkiem, ze tam jeszcze ktos zostanie by ja reformowac.


 • 2012-01-29 21:51 | satan

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  "Oszustwa podatkowe na małą i dużą skalę, utrudnienia w dostępie do wielu wolnych zawodów (konieczność kupienia licencji), brak sankcji za nieprzestrzeganie uchwalanych praw (np. nierespektowanie zakazu palenia w miejscach publicznych) – to wszystko grecki chleb powszedni."
  Dokładnie tak samo jest w Polsce. My jednak ciągle nie osiągnęliśmy jeszcze dna, ponieważ ciągle wyprzedaje się majątek wypracowany w czasach PRL. Ale już niewiele zostało...
 • 2012-01-29 22:30 | Ma-ryja

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Stan napisal: Dokładnie tak samo jest w Polsce. My jednak ciągle nie osiągnęliśmy jeszcze dna, ponieważ ciągle wyprzedaje się majątek wypracowany w czasach PRL.

  Zarowno w Grecji jak i Polsce daje sie znac slabosc Panstwa i jego systemu prawnego. "wolnoc Tomku w swoim domku" jest powszechna maksyma postepowania od samej gory zaczynajac. Kogo z politykow, poslow, biskupow i innych "elyt" na swieczniku mozna dac za pozytywny przyklad spoleczenstwu w Polsce? Kto z nich jest dumny z tego, ze dobrze zarabia i przykladnie placi podatki? Nie slyszalam o takich przypadkach zarówno w Polsce jak i w Grecji. Ta gangrena gryzie cale spoleczenstwo, a kosciol dopinguje w tych poczynaniach, chcac wyrwac jak najwiekszy ochlap z oslabionego zwierzecia dla siebie.
  Inna sprawa jest skandaliczny brak wiedzy ekonomicznej polskiego spoleczenstwa. Szkola zamiast ksztalcic balamuci obrzedami religijnymi, odklepywaniem paciorkow zamiast zaczac czytac pismo Sw., dyskutowac o nim i ksztaltowac wlasne zdanie.
 • 2012-01-29 23:39 | Niechcic

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  Ale polski rząd nie popiera fałszywych plantacji w odróżnieniu od greckiego
 • 2012-02-05 19:54 | Grzegorz Lindenberg

  Cud po grecku

  Aż dziwne, że żaden z dyskutantów, ani autor, ani redaktor, nie zauważył, że początek tekstu świadczy raczej o tym, że Grecja nie ma problemów: "W rodzinach bez jakiegokolwiek dochodu żyje obecnie pół miliona osób". To czym się Grecy martwią, skoro potrafią żyć bez pieniędzy? Czy też to nowy cud greckiej statystyki połączony z naiwnością dziennikarza?
 • 2012-02-18 23:47 | zizetka

  Re:REPORTAŻ: Demokracja po grecku

  skąd te dane?