Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

(8)
Paul H. Dembinski, ekonomista, współtwórca Obserwatorium Finansów w Genewie, o źródłach kryzysu, grożącej anarchii oraz o tym, jak wszyscy dajemy się hipnotyzować.
 • 2012-02-09 19:05 | jlk

  Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  Ekonomista Joseph E. Stiglitz dostał Nobla za teorię asymetrii informacji. Uważa się, że to jest kluczowy problem rynku. A moim zdaniem problemem jest nie tyle asymetria informacji, co asymetria rozumienia.

  Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/swiat/rozmowy/1523889,3,wywiad-zakowski-i-dembinski-o-recepcie-na-kryzys-cz-i.read#ixzz1luQWu7CP""
 • 2012-02-09 19:11 | jlk

  Re:WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  przepraszam, za wcześnie dodałem tekst - chodziło mi o to, że asymetria rozumienia może być asymetrią informacji, jeśli wyraźnie odróżniać informację od komunikatu - powiedzmy komunikat: a2-a4 może zawierać asymetryczną "informację", czyli "rozumienie" dla wygłaszającego go szachisty i jego rozmówcy, który o szachach nie ma żadnego wyobrażenia
 • 2012-02-13 09:04 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  W roku 1995 ukazało się polskie wydanie książki Jams'a Goldsmith'a PUŁAPKA.Autor dokumentuje swoją tezę,że GATT i globalny wolny handel to kolejna utopia.Deprecjonuje też PKB jako metodę stanowiącą o wzroście gospodarczym.Dziś w Polsce też mamy wzrost PKB dzięki wzrostowi cen.
  O dziwo jak na ironię w książce jest zamieszczony wywiad jaki z autorem przeprowadził Radek Sikorski późniejszy minister od wojny,a obecnie od wojennych spraw zagranicznych.
  WOJNA O PIENIĄDZ,którą opisał Chińczyk Song Hongbing trwa na dobre.
 • 2012-02-13 09:12 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  O jakiej symetrii można mówić,jak cenzuruje się tam właśnie komentarze.
 • 2012-02-17 14:10 | Skwarek

  Re:WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  Dziękuję za ten wywiad. Powraca nadzieja na normalność gdy dowiaduje sie że ktoś jeszcze myśli a nie kombinuje i ma czas na refleksje.
 • 2012-03-01 09:05 | Wojciech

  Re:WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  Swietny wywiad. Jestem tylko zdziwiony lista rzekomych "jaskolek" nowego ladu (Soros? Buffet? Gates?) - wszak oni ten system wspoltworzyli, oni nadmuchiwali ten balon. Istnieje spora grupa naukowcow (nie mowie ekonomistow, bo to zbyt waskie pojecie) zajmujacych sie od lat krytyka gospodarki opartej na wzroscie i poszukiwaniem drog zrownowazonego rozwoju. Naleza do nich m.in. Tim Jackson - doradca brytyjskiego rzadu, H. Daly - byly ekonomista banku swiatowego czy chocby H. Rogall - autor pierwszego w Niemczech podrecznika zrownowazonego rozwoju dla studentow ekonomii.
 • 2012-03-02 14:09 | jedras_jedrasewich

  Re:WYWIAD: Żakowski i Dembinski o recepcie na kryzys (cz. I)

  Polecam wszem i wobec ten wywiad. Jednak warto rozmawiać.
 • 2012-03-06 15:43 | ZWO

  Druga strona medalu

  Ten wywiad jest bardzo dobry. Istnieje jednak jeszcze druga - polityczna - strona medalu. Realizowana przed giełdę w NY, przez FED i amerykańskie banki. Jest ona wykonywana przez ludzi, którzy świetnie się czują w tej mętnej wodzie i którzy nawet dolewają atramentu do niej, żeby było trudniej się zorientować. Oczywiście, drogowskazem są amerykańskie uniwersytety, które bardzo dobrze współpracują z władzą, służbami, bankami i dostarczają teoretycznych argumentów.
  Jest to teoria liberalnych rynków pod warunkiem, że Amerykanie zawsze mają rację a jak nie, to czołgi. Kiedy Arabowie chcieli kupić port w NY, okazało się, że wolny rynek nie działa.

  A cel prosty, choć przeze mnie tutaj prymitywnie przedstawiony: zbrojenia, zbrojenia, możliwość zaatakowania wszystkich i każdego jednocześnie na świecie, życie na kredyt czyli kosztem reszty świata. O 30% zbyt wysoki poziom życia w USA kosztem reszty. Chęć opanowania wszystkiego. Szpiegowanie każdej najdrobniejszej rozmowy telefonicznej na świecie. Drukowanie pieniędzy według potrzeb. Po zajęciu Bagdadu przywieziono kontener z 5 mld USD i postawiono w ministerstwie. Każdy brał ile chciał.
  Proszę dodać resztę od siebie, zależnie od wiedzy i potrzeb.

  Rynki finansowe to prawda, ale na koniec epoki Clintona budżet USA był zrównoważony, a aktualny cyrk to wynik polityki Busha Juniora.

  Jak na razie ta amerykańska metoda świetnie się sprawdza (dla USA). Myślę, że niema szans na nowe podejście bez zerwania tego uzależnienia.