Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

(24)
Wiemy już, który budynek postawiony w III RP nasi czytelnicy uważają za najładniejszy, a który za najbardziej szpetny. Ponad 5 tys. głosów oddanych w plebiscycie pozwala nam wierzyć, że jest to reprezentatywna opinia wrażliwej na estetykę przestrzeni części społeczeństwa.
 • 2012-02-21 18:49 | anihybill

  No to skomentuję sobie pierwszy

  No to skomentuję sobie pierwszy (lub może i nie- wszystko jedno ;):
  Po pierwsze od linkiem 'tutaj' ukazuje mi się komunikat 'nie ma takiej strony' ;)
  Ale do rzeczy:
  Ktokolwiek był kiedykolwiek na szlaku w góach, poszedł tam gdzie nogi poniosą i zasnął tam gdzie poczuł się znużony ten NIGDY nie zaakceptuje koncepcji 'hotelu'który rości sobie pretensje do 'bycia górą'.

  Komukolwiek opatrzyły się już polskie 'a la dworki' , które są od zarania niczym innym jak przyklejeniem antycznego architrawu do chłopskiej chałupy - czyli- działaniem jakkolwiek pretensjonalnym - ten doceni postmodernizm domu atrialnego z Opola. Tylko jak toto ogrzać ? ... Zakręcił wąsa stary wiarus , pokiwał z uznaniem głową i zaciągnął się machorką... hi he...
 • 2012-02-22 02:02 | mickor

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Może to dziecinny sentyment, ale kiedy byłem małym chłopcem, podobały mi się bardzo budowane w Szczyrku, czy Ustroniu pensjonaty i hoteliki w formie trójkątnej tarasowej "niby piramidy". Było tego sporo, nie przytłaczały skalą i nie drażniły mojego zmysłu estetycznego w górskim krajobrazie - mimo ze w pewien sposób naśladowały górę. Zgadzam się jednak co do Gołębiewskiego - skalą uderza w krajobraz a estetyką dobija.
 • 2012-02-22 09:23 | adaś

  plaebiscyt - najpiękniejsze budynki?

  Wyniki tego plebiscytu z jednej strony cieszą - pierwsze miejsce domu aatrialnego, pełen szacunek.
  Z innej strony, wydaje się konieczny komentarz do opinii o Starym Browarze. Otóż w dość powszechnym mniemaniu jest to rewitalizacja zabytkowego obiektu. W istocie pewien maleńki fragment starych budynków browaru został zaadaptowany. Ale jest to miniej niż 10% kubatury. Reszta jest całkowicie nowa. W tym wypadku nie można mówić o tym, że "adaptacje są udane". Nie ma tu mowy o żadnej adaptacji. Następnym problemem jest sama architektura obiektu. W sensie formalnym jest to zlepek dowolnie zebranych form. Od pastiszu architektury przemysłowej po elementy modernistycznych form i detali. Wystarczy rzut oka na rzut Browaru żeby zobaczyć, że jest to normalne, wielkie centrum handlowe złożone z dwóch niezbyt fortunnie połączonych części. Rozumiem sukces tego rodzaju obiektu w plebiscycie, w którym może każdy zaglosować. Ale nie jest to realizacja udana ani pod względem architektonicznym/formalnym ani funkcjonalnym. Można by poświęcić dużo czasu na analizę źródeł sukcesu Starego Browaru - pod względem komercyjnym jest to jak się zdaje sukces ? Ale nie jest to obiekt - w odróxnieniu np.: od domu aatrialnego, który zapisze się w jakiś sposób w historii architektury. Jest to dość przecięntna realizacja centrum handlowego ze znakomitą propagandą. Po świecie tego rodzaju udawanek starego jest pełno - ale nie można mówić, że wnoszą coś istotnego do rozwoju myśli architektonicznej. Są w mojej opinii w pewnym sensie szkodliwe - tak jak amerykańskie hotele, w których kryształowe żyrandole wiszą obok ukrytych w stropie halogenów, na wykładzinie dywanowej w perski wzór stoją modernistyczne meble a lada recepcji jest w tylu Ludwika XIV itd. Nie można odmówić Browarowi jakości techicznej i perfekcji detali - szczególnie tych widocznych w strefach ogólnodostępnych. Ale w sensie formalnym jest bezładny zlepek form i niezbyt udany układ funkcjonalny. Bardzo znamienne jest to ,źe wiele osób w trakcie pierwszej wizyty gubi się nie potrafiąc znaleźć wyjścia lub przejścia z jednej części do drugiej.
 • 2012-02-22 09:24 | anihybill

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Znam, znam... - sam mieszkałem w czymś takim na wakacjach. Tylko, że ochrzciłem toto mianem 'ząbka' vel 'świerczka';) , który w skali architektonicznej tylko do tego może rościć sobie pretensje... i gdybyż te 'kiełki' nigdy nie opuściły Szczyrku i nie zastąpiły rodzimych 'trzonowców' na mazurach i innych pojezierzach , dolinach ,równinach , lasach, polach... to jeszcze 'półbiedy'... niestety plaga ta dotknęła 'ziemię mą';) jak króliki Australię, jak 'niecierpek' Puszczę Białowieską. Cóż... mała architektura inwazyjna -bardzo dobra na lato i jeszcze lepsza na zimę... do palenia... hehi...
 • 2012-02-22 10:13 | toat

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  W pelni zgadzam sie z opinia przedmowcy tyczaca sie Stargo Browaru. Nie zeby byl to obiekt ewidentnie nieudany od poczatku - kiedy powstawaly jego pierwsze segmenty budzil u mnie nawet pozytywne odczucia estetyczne. Niestety pozniej bizantyjskie zacicecie i odpowiadajaca temu kasa zawiodla projektantow na manowce. Troche to przypomina nasz stosunek do pozostalosci starozytnej architektury: zachwycamy sie prosta forma kolumnad i surowa biela ich samych oraz reszty budowli, zas raczej na pewno zdecydowany protest wywolalaby rewitalizacja 1:1 tych obiektow do ich stanu oryginalnego z kolorowa pstrokacizna elewacji. Dobrze swiadczy zatem o guscie uczestnikow sondazu,, iz jednak wyniesli na najwyzsze podium, przed St. Browarem, forme prosta, bez pretensji.
  Przy tej okazji slowko do autora tekstu: sugerowalbym nieuleganie nagminnemu wsrod polskiego swiatka dziennikarskiego sklonnosci do wielkich kwantyfikatorow. Modernizm wcale nie jest i nie byl tak 'powszechnie nielubiany' jakby sie bywalcom Nowego Swiatu (z ich antykomunistyczna political correctness calkiem swiezego wciaz chowu) wydawalo. Wiecej - po zachlysnieciu sie badziewiem powyginanego postmodernizmu
  wraca on 'do miasta w wielkim stylu' obecnie. Co zas do nieudanych rewitalizacji, to tez nie tak calkiem prawda, ze nikomu sie nie udalo nieudanie rewitalizowac. W tym, samym miescie, w ktorym powstal Stary Browar zrewitalizowano Stary Bazar. Jeden z przykladow, nietety, ze czasem nalezy sobie odpuscic bezwzgledna wiernosc oryginalowi.
  (o innym przykladzie, tym razem pseudorewitalizacji w tym samym - tak poza tym raczej zdrowym na umysle - miescie nie wspomne, bo fizjologia jeszcze pusci!)
 • 2012-02-22 12:20 | beznicka

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  właśnie, podoba mi się taki nowoczesny styl, ale jak z funkcjonalnością w codziennym życiu? Tak jak kolega zapytał jak to ogrzać normalnym kosztem? Mieszkamy w kraju gdzie czasami wpada dużo śniegu i skośny dach w takich przypadkach jest bardzo przydatny, takie duże płaskie powierzchnie dachu w tym przypadku to pomyłka:1 ciężar śniegu wiadomo co może robić z konstrukcją- dodatkowa praca przy odśnieżaniu dachu, 2 jak śnieg zalega, to siłą rzeczy od strony dachu zaczyna się topić i wszędzie wkrada się wilgoć. Mogę się mylić co do tego, ale w takim razie jak rozwiązano te "życiowe" problemy. Design designem, ale jak stawiamy dom w którym będziemy mieszkać całe życie, to wolimy inwestować w sprawdzone bezproblemowe rozwiązania, domy dworkowe są popularne, również ze względów praktycznych, nie wszystko co stare jest złe, choć niektóre są brzydkie to fakt. Każdy kij ma dwa końce.
 • 2012-02-22 14:06 | DarkMan72

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  W Bydgoszczy to jednak BRE Bank. ;-) Domyślam się, że w tekście pojawiła się po prostu literówka.
 • 2012-02-22 15:14 | Black_

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Dziwi mnie trochę że autor nie dopisał hotelu Andel's w łodzi do zestawienia, to jest naprawdę ciekawa rewitalizacja, pierwotna bryła i konstrukcja zachowane i ładnie wyeksponowane, bardzo ciekawa gra materiałami, spójna, może trochę zbyt krzykliwa ale przemyślana stylistyka. Nie jest to arcydzieło, ale warto o nim wspomnieć i podawać jako przykład.

  Stary browar(SB) uważam że jest obiektem słabym, rzeczywiście nie można tutaj mówić o rewitalizacji. Natomiast co jest powodem umieszczenia SB w zestawieniu to fakt iż swego czasu wyznaczał on nową jakość w polskich obiektach komercyjnych. Kiedy większość polski kupowała jeszcze w podmiejskich blaszanych molochach pojawił się naraz obiekt z ofertą kulturalną, ambicjami artystycznymi, o jakiejś tam architekturze, z prawdziwymi oknami, w centrum miasta, na dodatek odwołujący się do lokalnej tradycji. Za ten przełom należy mu się miejsce w zestawieniu.

  MOJE WIELKIE TAK! DLA KSIĄŻKI(jestem w trakcie czytania) I INICJATYW PANA PIOTRA! Polityka to jedna z niewielu "normalnych" gazet która porusza tematy przestrzeni i za to ogromne brawa.

  Jakie jest ogólnie wasze zdanie o paszportach Polityki ? Według mnie zbyt wielu laureatów po paru latach osiada na laurach albo okazuje się marnymi artystami(ciężko mi to pisać ale niestety zawiodłem się parę razy bardzo na wschodzących gwiazdach)
 • 2012-02-22 15:22 | mion

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Nie jedyna - w Poznaniu jest jednak UAM.
 • 2012-02-22 15:26 | mickor

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  A to fakt, że co ujdzie w górskich uzdrowiskach, w krainie jezior wygląda pewnie jak wypadek w ruskiej fabryce traktorów... Swoją drogą w Mikołajkach też pobudowali Gołębiewskiego chyba - w podobnym "stylu" jak przedstawiony tutaj maszkaron. Co jest nie tak z bogatymi ludźmi, że chcą wszystko co piękne, przyjemne i naturalne za wszelką cenę spieprzyć ? Widzą ładny kawałek ziemi i myślą "walnę tu ogromny kloc w murze pruskim i toskańskie kolumny żeby było "na bogato"...
 • 2012-02-22 17:12 | biu

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  wydział prawa UMK w Poznaniu?..
 • 2012-02-23 17:36 | lklk

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  'dom aatrialny' najładniejszy? .... ha, ale się ubawiłem ;) wszak to obiekt zimny, bezduszny, wręcz upiorny - prostacka bryła z mega-wjazdem do garaży przeszczepionym wprost z jakiegoś Park & Ride(czyt.: "a co, ma się tę wypasioną brykę"); takie upośledzone, chorobliwie minimalistyczne dziecko modowego podejścia do architektury. nawiasem pisząc szkoda, że nie zamieszczono fotki płotu tej aatrialnej 'residence' - z jakże gustownym drutem kolczastym. podsumowując - styl nowobogactwa baaaaaaardzo silącego się na minimalistyczną klasę i piąte echo (czy może raczej pierd?) po 'fallingwater'. jeżeli aatrialny został uznany przez większość za najpiękniejszy, to - paradoksalnie - uznanie przez gremium o takich rozchwianych (delikatnie mówiąc) gustach gołębiewskiego za arcymaszkarę nobilituje w mojej opinii ten hotel, który zresztą z większości kierunków prezentuje się... zwyczajnie (swoją drogą nieprzypadkowo wybrano fotkę prezentującą obiekt od najbardziej kontrowersyjnej - skiepszczonej - strony. SZACUN DLA GOŁĘBIA!
 • 2012-02-23 22:17 | Nornik

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  W artukule zadane zostało takie oto (cytuję) stwierdzenie a właściwie pytanie: "Nawiasem mówiąc, to także dowód na siłę dawnego budownictwa, które trudno zepsuć jakimikolwiek unowocześnieniami (proszę pokazać mi choć jeden przykład ewidentnie chybionej rewitalizacji)". Odpowiadam! Takim przykładem jest Galeria Krakowska, gdzie elementy dawnej architektury zostały przytłoczone przez bryły w stylu "barakowym".
 • 2012-02-24 09:58 | 956846532

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  W końcu jakaś opinia z którą mogę się zgodzić! Modernizm nie bez powodu skończył się 50 lat temu.

  Fantazyjne budynki, jak Krzywy Domek czy TVP, stanowią wielkie wyzwanie dla architekta. Nie wystarczy wziąć linijkę i zrobić parę kresek, potem zalać to betonem i szkłem. Trzeba wszystkie wygięte linie i powierzchnie zaprojektować tak, by dało się je wykonać i był odporne na warunki atmosferyczne.

  Szukacie maszkar? Proszę bardzo:
  -Stadion Wisły Kraków,
  -Stadion Śląska Wrocław (miał być biały i lśniący, a wygląda na 50-letni i betonowy.
  http://media.opendoor.pl/articles/images/2011-10-22/960x720/crop_stadion_slaska_wroclaw02.jpg
  -Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego:
  http://desmond.imageshack.us/Himg691/scaled.php?server=691&filename=dsc0558789800.jpg
  (Konkurs: zgadnijcie co ten budynek ma przedstawiać)
 • 2012-02-24 16:55 | izazet

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Ja tez nie moge pojac ze szczytem dobrego gustu ma byc oszklony bunkier . No i zdjecie zrobiono wieczorem kiedy jest oswietlony - w dzien calosc robi jeszcze bardziej przygnebiajace wrazenie . Wyglada raczej na wiezienie niz dom . Sprobowalam sobie wyobrazic pejzaz z budynkami tylko w tym pieknym minimalistycznymstylu - to przeciez tez koszmar . Moze sie myle ale jestesmy jeszcze ludzmi a nie cyborgami
 • 2012-02-24 18:54 | mickor

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Nie popadajmy w przesadę - powierzchnia dachu domu jednorodzinnego jest stosunkowo niewielka i nagromadzony tam śnieg nie stanowi wielkiego zagrożenia dla konstrukcji, chyba, że ktoś zupełnie zaniedba normy i współczynniki bezpieczeństwa przy projektowaniu. Co do szczelności i przemakania - to również kwestia rozwiązań technicznych. Nowoczesne budynki polegają na nowoczesnych materiałach i rozwiązaniach - wielowarstwowe ściany i tafle szkła, systemy wykończeń i technologie pozyskiwania energii. Dając budynkowi dużą powierzchnię przeszklenia nie tylko tracimy ciepło - zyskujemy światło i lepszy kontakt z otoczeniem. Najwyraźniej inwestorowi zależało na tym bardziej niż na oszczędnościach w sezonie grzewczym. Budynki takie jak dom Aatrialny służą ludziom z innymi priorytetami, i innymi możliwościami finansowymi niż właściciele dworków i domków katalogowych. Nie ma też zasady mówiącej, że domek z dwuspadowym dachem nie może być nowoczesny i awangardowy - wręcz przeciwnie, architekci cenią na przykład tzw. "ołówki". Design nie oznacza "szpanu" czy "sztuki dla sztuki"... jest sztuką rozwiązywania problemów przez projektowanie. Estetyka to tylko jeden z aspektów tej sztuki - wydajność, dostosowanie do potrzeb i solidność też są ważne z "designerskiego" punktu widzenia - ważniejsze nawet niż forma, która często pojawia się sama, jako wynik innych działań...
 • 2012-02-24 21:05 | Justyna

  Re:Plebiscyt architektoniczny - analiza glosujacych

  Chcialabym odniesc sie nie do samych wynikow plebiscytu, a do analizy osob glosujacych.
  Duza czesc osob glosujacych mieszka za granica, autor artykulu tlumaczy to tak: "Może dlatego, że dopiero z dystansu potrafią oddzielić ojczyste architektoniczne ziarno od plew."
  Moim zdaniem wytlumaczenie jest inne. Sama mieszkam za granica i glosowalam w plebiscycie. Mieszkajac w Polsce - najczesciej czytalam Polityke w formie papierowej. Za granica czytam online, skoro juz bylam na odpowiedniej strnie to wzielam udzial w plebiscycie, ale gdybym przeczytala o nim w gazecie - malo jest pawdopodobne zebym potem szukala go w Internecie zeby zaglosowac. Mysle ze podobnie moglo byc w wielu przypadkach osob mieszkajacyh za granica.

 • 2012-02-24 22:24 | białas

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Jestem bardzo ciekawy jak doszło do wydania zezwolenia na budowę "tego czegoś" w Karpaczu. Czym uczestnicy tej procedury administracyjnej uzasadniali realizację takiego projektu? A może istnieje potrzeba zainteresowania się tym przez organa ścigania? Od kilkudziesięciu lat bywam w Karpaczu i nie mogę zrozumiec jak to się stało. Ta budowla zruinowała /w mich oczach/ całkowicie krajobraz. Podobnie wygląda to w Mikołajkach - też tam bywałem często przez kilkanaście lat. Problem Wisły i Białegostoku znam tylko z mediów. I jak sobie przypominam to wszędzie /oprócz Mikołajek/ inwestor miał problemy prawne z obiektami. A jakoś w końcu użytkuje. A to checa!!!???
 • 2012-02-25 09:18 | anihybill

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Dokładnie, jeżeli inwestora stać na taki dom (same tej wielkości, wysokiej jakości przeszklenia są warte majątek) to z całą pewnością stać go na nowoczesne technologie grzewcze np tzw 'pompę ciepła' , dzięki której ogrzewanie takiego domu wyziębianego od zewnątz i od środka poprzez 'atrium' nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ przy tej technologii dom trzeba tylko minimalnie dogrzewaćn np kominkiem...
  Pasowałyby tu również nowoczesne systemy pozyskiwania energii poprzez np kolektory i baterie słoneczne i dostosowanie do nich sieci oraz urządzeń domowych. I takie całościowe myślenie projektowe -jak najbardziejwg mnie - uzasadnia taką realizację.

  Widziałem wiele nagradzanych b. nowoczesnych domów z dachem dwuspadowym, z tym, że generalnie zasadą jest zachowanie prostoty i dialogu z architekturą rodzimą na danym terenie. Podobał mi się przedstawiany w plebiscycie popmysł 'domu z gontu' - z tym, że u siebie widziałbym go w formie tradycyjnej -symetrycznej, ponieważ nie podoba mi się formuła, że asymetria ma być 'kpiną' z 'a la z dworków' - niech architektura pozostanie architekturą...
 • 2012-02-25 09:38 | anihybill

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  No nie... jeżeli coś ma być lepsze tylko dlatego, że jest trudne do wykonania (jak wspomniany gmach telewizji , który jest absolutnym kuriozum)
  to takie myślenie całkowicie degraduje architekturę jako sztukę czy dziedzinę wiedzy... pomijana jest wtedy w prymitywny sposób 'droga projektowa' oparta na określonych - w różnych przypadkach różnych - założeniach projektowych.

  Tak więc rzeczony gmach telewizji wybudowany w takiej formie w kraju zmagającym się z takim jak Polska deficytem środków budżetowych jest powyżej żenady...
  Wydawanie wielokrotnie większych środków społecznych niż w przypadku prostej, schludnej architektury, która również spełniłaby swoją funkcję jest po prostu efektem bezrefleksyjnego, taniego szpanu urzędników w kolorowych jedwabnych krawatach. Pomijając fakt, że eklektyzm skończył się jeszcze wcześniej niż postmodernizm ;)
 • 2012-02-25 11:44 | icrn

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Wydaje mi sie, ze o tym monstrum przyjdzie nam jeszce uslyszec i poczytac w kontekscie zapisow kodeksu karnego, choc niekoniecznie paragrafow tyczacych sie obrazy zdrowego gustu i rozumu (o ile takie istnieja!?). Obrzydlistwo urbanistyczne w tym wypadku nie podlega oczywiscie kwestii, acz marne pocieszenie, ze nie jest chyba rodzimego chowu: rzecz jako zywo przypomina hotele idace w dziesiatki po gorach i pagorkach amerykanskich, z ta roznica wszakze, iz gory tam wielkie i jest gdzie uciec. Rowniez podejrzenie urzedniczgeo przekretu przy wydawaniu zezewolenia na budowe wydaje sie byc dosc usprawiedliwone z prawdopodobienstwem garaniczacym z pewnoscia. Interesujacy jest jednak inny aspekt, ekonomiczny mianowicie. Otoz trudno mi jakos wyobrazic sobie, ze nawet najliczniejsze rzesze turystow nawiedzajacych ten w koncu nie tak rozlegly region sa w stanie zapewnic dostatczene 'obsadzenie' wszystkich tych miejsc hotelowych w monstrum w stopniu zapewniajacym ekonomiczn oplacalnosc. Puszczajc wodze fantazji pozwole sobie zatem wyrazic przypuszczenie, iz obiekt ten w zamiezreniu inwestorow bynajmniej nie ma byc hotelem, tylko pralnia Co miano by w niej prac? A to juz prosze sobie odpowiedziec na wlasny rachunek i odpowiedzialnosc. Ze swej strony podpowiem, ze jak nie wiadomo, co jest prane, to...
 • 2012-02-25 15:00 | pola

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  niestety, ten dom budzi we mnie mieszane uczucia, dalekie od estetycznych, przede wszystkim mam tzw. wrazenie du déjà vu, ale nie w Polsce a w Ameryce lat 70-tych
 • 2012-02-25 16:37 | anihybill

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Pan Gołębiewski miał obniżyć to swoje monstrum o dwie kondygnacje decyzją sądu.

  Jego właściciel nie wyburzy jednak dwóch najwyższych pięter hotelu w Karpaczu. Nakazał mu to co prawda sam MINISTER KULTURY, ale przedsiębiorca znalazł lukę w prawie - na obu kondygnacjach zrobi świetlik, którego zakaz nie dotyczy.

  Dowodów na pralnię nie mam ale 'sprytne' znajdowanie luk w prawie i granie na nosie władzy na szczeblu ministerialnym jest tu dość symptomatyczne...

 • 2012-02-25 17:43 | luka

  Re:Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

  Modne ostatnio słowo „rewitalizacja”. Zawiera vita –życie, czyli czujemy, że to ożywienie czegoś.
  Przyda się więc tutaj przypomnienie definicji rewitalizacji, stosowanej w Lokalnych Programach Rewitalizacji (np. w Miejskim Programie Rewitalizacji w Poznaniu). Często pod tym pojęciem kryje się zaledwie remont, modernizacja lub adaptacja, a to jednak coś bardziej rozbudowanego.

  Rewitalizacja, to: „Proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych, mający na celu wyprowadzenie terenu ze stanu kryzysowego i prowadzący do rozwoju, w tym do poprawy jakości życia lokalnej wspólnoty”. Musi więc zaistnieć stan kryzysowy, rozumiany jako „zespół niepożądanych, destrukcyjnych procesów w sferze przestrzennej, społecznej i ekonomicznej, który spowodował trwałą degradację obszaru”. Takimi zdegradowanymi obszarami mogą być tereny powojskowe lub poprzemysłowe. Zwrócę uwagę na aspekt przemian społecznych, w wyniku których w ramach rewitalizacji powinna nastąpić poprawa jakości życia mieszkańców (lokalnej wspólnoty). Często jednak w wyniku tych procesów następuje gentryfikacja, czyli wypychanie dotychczasowych społeczności przez bogatszych.

  W ramach procesu rewitalizacji jakieś obiekty/zespoły obiektów na terenie rewitalizowanym mogą być poddane: rewaloryzacji, modernizacji, renowacji lub adaptacji, co jest często warunkiem koniecznym lecz nie wystarczającym dla całego procesu i muszą zaistnieć jeszcze przemiany społeczne i ekonomiczne, abyśmy mieli do czynienia z rewitalizacją.
  Często czytamy, że jakiś kościół, pałac, zamek, budynek został poddany rewitalizacji, a tak naprawdę to jest rewaloryzacja, renowacja lub modernizacja, a nie rewitalizacja tego obiektu w rozumieniu przywołanej definicji.

  Niestety, procesy rewitalizacji w Polsce nie mają się na ogół dobrze, choć samorządy lokalne dostrzegają pilną potrzebę zajęcia się tymi tematami, mają nawet lepsze lub gorsze programy miejskie, ale nie mają dostatecznych środków i oparcia w prawie. Rzekomo ma się to zmienić w obecnej kadencji, o czym zapewniali nas przed wyborami 2011 politycy, obiecując uchwalenie ustawy rewitalizacyjnej i stworzenie programów finansujących rewitalizację.