Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

(25)
Proszę się przygotować na kolejną aferę. Senat RP rozpoczął właśnie oficjalne konsultacje (mają potrwać tylko do końca kwietnia) nad własnym projektem nowelizacji prawa prasowego.
 • 2012-03-29 13:59 | Sir Jarek

  I dobrze Wam tak.........

  Jak była awantura o ACTA to Pani Paradowska grzmiała, że "...paczki do wiezienia chętnie przyjmie....". Rozumiem, że to był wyraz stanowiska Redakcji. I co? Teraz już paczki są be? Zresztą kto by wysyłał te paczki? Prominentni PO-wcy? Przecież to PO chce wam zamknąć buzię. Było nie być tubą propagandową dla politycznych szumowin spod znaku premiera Tysiąclecia, to może dzisiaj ktoś ujął by się za wami - a tak klops. Masz co chciałeś Grzegorzu Dyndało.

  Może tak jeszcze parę analiz Pani Paradowskiej wychwalającej politykę miłość naszego ukochanego premiera. On taki cudny lek na całe zło pisizmu. Ale wam było mało Jaruckiej i uwalenia Cimoszewicza - no to teraz uwalą was. I tak trzymać. Zawsze możecie założyć spółdzielnie pisania laurek - doświadczenie jest.
 • 2012-03-29 14:56 | bryka

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Baardzo ciekawe.Choc spodziewane.Klasa polityczna zapewniwszy sobie panowanie "na listy" i finansowanie z budżetu ,całkiem słusznie,domaga się także urzędowego szacunku.Przegłosuje bez problemu.Biada pismakom.
  Może jakieś pisma podziemne ?
 • 2012-03-29 17:37 | Raczej tablety podziemne

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  i aplikacje na powielaczach :)
 • 2012-03-29 19:31 | Piotr

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Bardzo dobrze że coś takiego zostanie uchwalone w końcu hołota pismaków będzie musiała się podporządkować prawu. Niech krzyczą, że zapanowała cenzura i że dławi się wolność słowa. Biorąc pod uwagę obecną anarchię gdzie każdy pismak może bezkarnie pisać oszczerstwa gdyż tzw. komisja etyki dziennikarskiej nie ukaże go a sądy gdy ośmielą się skazać takiego są oskarżane o cenzurę. Prawo zostanie wprowadzone i w końcu żaden pismak nie będzie bezkarnie mógł oskarżać kogokolwiek. Dobrze byłoby także wprowadzić kary więzienia dla redaktora i dziennikarza powiedzmy 30 lat dla redaktora i 20 lat dla dziennikarza oraz utratę prawa wykonywania zawodu
 • 2012-03-29 21:42 | JeĆw

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Nie podobają mi się wcześniejsze komentarze, przypisujące dziennikarzom in gremio stronniczość polityczną. Ich ewentualne preferencje polityczne bilansują się, podobnie jak w innych zawodach. A zagrożenia, jakie wynikają z promowanej przez Senat nowelizacji prawa prasowego wydają się bardzo realne i jeśli taka nowelizacja istotnie zostałaby uchwalona, uderzyłaby w pierwszym rzędzie w podstawowe prawa obywatelskie, bo dziennikarze i publicyści pozbawieni zostaliby możliwości wykonywania swojego zawodu w sposób obiektywny i konstruktywny społecznie. Można sobie wyobrazić, jak aroganckie byłyby władze: ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza, gdyby nie to, że uważnie patrzy im na ręce czwarta władza: media. Wygląda na to, że Senat chciałby tę czwartą władzę sparaliżować.
 • 2012-03-29 22:01 | Jerzy z O.

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Nie wierzę. Sprawdziłem datę bieżącej Polityki. To żart na 1 kwietnia ?.
 • 2012-03-29 23:47 | Wojciech K.B.

  Re: "Oni i my - to są dwa sny" jak w PRL-u

  Tak to zmierzamy do orwellowskiego wydania telenoweli "Polska 2012".
  "Oni i my to są dwa sny" - jak w PRL-u , ale wyposażonym w cybernetyczne i internetowe mechanizmy ścigania ludzi wolnych . Kto podsuwa te pomysły senatorom , którzy w nadmiarze wolnego czasu produkują "nowe" - prawa.
 • 2012-03-30 08:38 | Joanna

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Prawdopodobnie autorzy nowelizacji mieli na celu ukrócić to, co dzieje się w kolorowych brukowcach, gdzie bez ustanku wylewa się pomyje na każdą osobę, która śmiała stać się rozpoznawalna. Ilość składanych skarg i pozwów oraz uzasadnionych zażaleń na brak możliwości "odpowiedzenia" na oszczerczy artykuł spowodowała, że zapisano, co zapisano. Oczerniony nie może sprostować, bo musiałby zapłacić za publikację, chciano w ten sposób zamknąć twarz tym z samego dołu, faktycznie pismakom. Tylko znów ktoś nie pomyślał i przy tej okazji nakłada kajdany poważnym Pismom, nie zwracając uwagi, że nie tylko celebryta żyje w tym kraju i jest oceniany. Sprawę tę idealnie rozwiązuje internet i e-wydania- każdy może wypowiedzieć się pod tekstem.
 • 2012-03-30 09:16 | le_mon

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  A za takie kretyńskie komentarze - 10 lat. A co, jak wszyscy to i Piotr też :)
 • 2012-03-30 09:30 | robert

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Szanowna Pani Joanno.
  Otóż zdecydowana większość "osób, które śmiały stać się rozpoznawalne" (czyt. celebrytów) zaistniała i funkcjonuje w świadomości ludzi dzięki "kolorowym brukowcom". Te "osoby itd." nad którymi Pani się tak lituje istnieją dzięki kolorowym brukowcom, a kolorowe brukowce dzięki nim mają rację bytu. W końcu ktoś to kupuje. W przyrodzie taki układ nosi nazwę symbiozy ;)
  Skoro ktoś w inny sposób nie potrafi zaistnieć niech potem nie płacze, kiedy jakiś "Fakt" czy inny "Superexpress" go obsmaruje. W końcu są to dorośli ludzie i wiedzą na co się decydują. Jakoś mi ich nie żal :)
 • 2012-03-30 09:42 | PRowiec

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Nic nie zrozumiałeś z tego artykułu. Chodzi w nim o to, że gdy redakcja opisze np na 5 stronach czyjeś przekręty, przedstawi dowody, to ten ktoś będzie mógł domagać się zamieszczenia 2 x razy dłuższego artykułu, w którym będzie prezentował swoje stanowisko! niezależnie od tego czy samo potem za swoje przekręty beknie!
 • 2012-03-30 09:49 | Piotr

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Sprawdź sobie Lemon Przegląd tam zamieszczono artykuł na temat jakie szanse mają zwykli obywatele w sądach na których pismakowski pijaczyna napisał wypociny z oszczerstwami. Nawet jeżeli mają korzystny wyrok to albo on nie jest wykonywany i pismaki przeciągają sprawę albo wykonują go w taki sposób, że obok ewentualnego sprostowania jeżeli takie jest zamieszczane jest umieszczany ten sam zmieniony artykuł w którym powtórzono te same oszczerstwa jak to naprzykład zrobiono kiedyś w rzeczypospolitej. Cóż mam nadzieję, że znajdzie się bat na tego rodzaju pisamków i w końcu sądy nabiorą odwagi i będą ich karały. I powtarzam jeszcze raz 30 lat dla redaktora i 20 lat dla dziennikarza i utrata prawa wykonywania zawodu.
 • 2012-03-30 12:54 | le_mon

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Zacznijmy od tego że zwykłych obywateli nikt (nawet jak to elegancko nazwałeś pismak) nie obsmarowuje.
  Skoro niektórzy chcą za wszelką cenę zaistnieć... przecież nie można im tego zabronić. A jeżeli ktoś godzi się na udział w medialnym cyrku, to jego problem.
  Mam swoje zdanie na temat co niektórych mediów, redakcji, dziennikarzy, ale to nie znaczy że w komentarzach muszę się zniżać do ich poziomu. Albo Pańskiego ;)
 • 2012-03-30 15:15 | Joanna

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Mi również nie jest ich żal, Panie Robercie, uchroń Boże,często jest tak, jak Pan mówi- sami się proszą, ale ten miecz jest obosieczny. Co do- ludzie to kupują- nie wiem czy do końca należy winą obarczać poziom czytelnika. Może ten poziom właśnie media kreują karmiąc skandalami, serialami, pismami kolorowymi... Nie czas tu i miejsce. A co do nowelizacji- ani przyczyn (nie)myślenia twórców nie dogonim, ani kolejna ekipa nie zagwarantuje myślenia. Jedyna szansa w rzetelnym dziennikarstwie i głosach jego przedstawicieli. Oddana czytelniczka Polityki.
 • 2012-03-30 17:45 | jerzy

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Panu nie żal celebrytów (mnie też nie), ale senatorowie mogą udawać, że łkają z żałości nad celebrytami i przy okazji upiec swoją własną pieczeń, t.j. walnąć z całą mocą w występujące z konstruktywną społecznie krytyką media.
 • 2012-03-30 20:53 | Baskasem

  Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  To tylko pokazuje jak bardzo Senat jest niepotrzebny. To kolejna zupełnie chybiona inicjatywa ustawodawcza Senatu. To jest niesamowite w jak głupi i bezmyślny sposób powstaje u nas prawo. Jak bardzo te rozwiązania nie uwzględniają rzeczywistości i przełożenia na codzienne funkcjonowanie. A obecna sytuacja utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że Senat jest niepotrzebny i zupełnie zbyteczny. Po co nam dwie izby konkurujące ze sobą w tworzeniu nowego prawa? Oraz Prezydent, który na szczęście nie korzysta zbyt często z tego przywileju
 • 2012-03-31 14:25 | Wojciech

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Precz z prawicową POLITYKĄ Baczyńskiego
 • 2012-04-01 09:36 | only Palikot

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  a kto się w tym kraju zdebilałym i patologicznym prawem przejmuje,
  kiedy to prawo jest b.często sprzeczne z konstytucją.
 • 2012-04-01 14:17 | jacek fy

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  To rzeczywiście wygląda na "zemstę" klasy politycznej na mediach. Każdy kij jednak ma dwa końce.Jest wiele spraw, które w mediach należałoby poprawić, ale nie da się tego zrobić, ponieważ nie pozwolą na to ich właściciele. Nie tylko nie dystansują się oni od wpływu na linie programowe "swoich" mediów, ale chcą mieć(i mają)wpływ niemal na każda publikację ("Polityka" jako spółdzielnia dziennikarska jest tu chlubnym wyjątkiem, ale proszę zobaczyć co dzieje się np. z "Wprost" zagarniętym przez sekretarza KC Krzysztofa Króla lub z "Rzeczpospolitą", która chyba nadal jest w rekach PiS). Po stronie mediów, a raczej "gwiazdorów" mediów, jest też b. dużo winy jeśli chodzi o odbiór społeczny mediów. Obecni "dziennikarze" są wyraźnie zaangażowani politycznie i wyrażają to w swojej codziennej pracy. Zachowują się wprost (nomen omen)jak działacze polityczni. Wywiady Moniki Olejnik robione są jak na zamówienie zarządu PO, to samo jeśli chodzi o Tomasza Lisa czy Janinę Paradowską. Tych nazwisk (znanych - "celebryckich") mógłbym wymienić więcej - również dziennikarzy-funkcjonariuszy PiS skupionych w "Uważam Rze...". Ale ad rem. Uważam, że red. Baczyński powinien napisać jeszcze jeden tekst, ale bardziej pogłębiony, ukazujący przyczyny tej próby "zemsty". Upraszczając, projekt zmiany (nowej) ustawy jest właśnie odpowiedzią za niezwykłe upolitycznienie prasy, która zamiast komentować zdarzenia w świecie polityki czynnie uczestniczy w toczącej się zaciętej walce politycznej opowiadając się po konkretnej stronie. I potraktowana została prawidłowo: jako uczestnik tej walki. Sam jestem dziennikarzem, myślę, że ze sporym dorobkiem, który przed kilkudziesięciu laty na chwilę tę nieprzekraczalną dla dziennikarza granicę przekroczył. Do dzisiaj odbija mi się to czkawką. Może dlatego łatwiej ferować mi takie oceny, jakie wyraziłem wyżej. Media branżowe, w których działam obecnie, mają bardzo podobny problem, ale występuje on na płaszczyźnie tzw. biznesowej (wszyscy wiemy, co chcę zasygnalizować - mniej więcej to, o czym pisał Jerzy Baczyński relacjonując sposób wydawania pieniędzy na propagandę własną i promocję pani Minister przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego). A więc mamy z mediami bardzo poważny problem, bez rozwiązania którego nie będziemy żyli we w miarę normalnej demokracji. Podpisze się nazwiskiem, ponieważ w moim poście wymieniam nazwiska. Nieuczciwe byłoby gdybym robił to jako "anonimus". Pozdrawiam Redaktora serdecznie. Jacek Fąfara
 • 2012-04-01 15:07 | lucyna

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  A takiego Piotra za "genialne pomysły" pozbawić dożywotnio dostępu do mediów elektronicznych i skazać na 10 lat robót publicznych. A co, szaleństwo ma dotknąć tylko niektórych.
 • 2012-04-01 19:51 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Absolutnie nie można likwidować POLITYKI,bo na Forum dyskusyjnym można doświadczyć :
  - jaka jest obowiązująca EKONOMIA POLITYCZNA,
  - technologię kształtującą antyPOLONIZM,
  - co dziś znaczy nadSEMITYZM,będący kontynuacją biblijnego rasizmu.
 • 2012-04-01 19:51 | Rzemyk

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Panie Redaktorze,


  Temat jest ważki, a Pana komentarz, z wyrażanymi w nim obawami i oburzeniem, słuszny.

  Należy jednak zapytać, gdzie była prasa, w tym Polityka, kiedy my, lekarze, walczyliśmy w obronie praw Pacjentów oraz swoich, żywotnie zagrożonych przez wprowadzenie ustawy refundacyjnej? Czy tropiono wady ustawy stanowiące największe ryzyko dla zdrowia i życia Pacjentów, czy wspomagano nas, lekarzy, w naszym słusznym proteście? Czy kogoś z dziennikarzy interesuje, jak funkcjonuje ustawa i jakie są jej konsekwencje? Czy ktoś rozważa, chociażby teraz, ex post, czy założenia ustawy były słuszne?

  O czym pisał Zespół Redakcyjny Polityki, kiedy nad hospicjami wisiała groźba upadku, a nad ich podopiecznymi groźba pozbawienia tej ostatniej pomocy, jaką może udzielić człowiek drugiemu człowiekowi tuż przed tą najtrudniejszą i, bardzo dosłownie, bolesną, Podróżą jego życia?

  Pisze Pan o możliwym końcu rynku prasowego – gdzie zatem była prasa, kiedy do niedawna widmo upadku krążyło nad całym systemem szpitalnej publicznej opieki zdrowotnej, w związku z możliwością wprowadzenia obowiązkowych ubezpieczeń rujnujących finanse szpitali?

  My, lekarze, rozumiemy uczucie zagrożenia i bezsilności, które przebija przez Pański tekst – rozumiemy je doskonale – znamy je z autopsji. Niestety, nasze było głębsze – nie jesteśmy dziennikarzami, nie mamy do dyspozycji łam prasy.

  W poprzednim liście skierowanym do Redakcji Polityki na początku stycznia pisałam, że warto jest walczyć o dobrą jakość stanowionego prawa. Trudno o lepsze i szybsze potwierdzenie tamtych słów.

  Na wsparcie wysiłków w walce o dobre prawo prasowe może Pan zapewne liczyć, lecz czy na podobne wsparcie ze strony tej wolnej prasy może liczyć środowisko lekarskie, że nie wspominać o Pacjentach? Jeżeli społeczeństwo upomni się o prawo dziennikarzy do wolności wyrażania poglądów, czy będzie mogło liczyć na obronę interesu publicznego z ich strony?
  Prasa powstała z potrzeby kontroli władzy, jeżeli ogranicza się do „newsów” – zatraca samą siebie i swój sens istnienia. Wyzbywając się swojej roli „czwartej władzy” zaczyna stanowić zagrożenie demokracji, nie jej podporę.
 • 2012-04-01 21:57 | Wojciech

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  POLITYKA i inne gazety są na usługach kapitału i nie będą zajmować się głupimi ludźmi. Piszą co interesy im zezwalają i chce być po linii tzw poprawności politycznej. B. Barber napisał niedawno,że po g...no mu 500 złych gazet, wystarczy mu jedna a dobra. Miał na myśli telewizję. Kiedyś POLITYKA była jedna i dobra. Pozostały śmieci dla ćwierć inteligentów.
 • 2012-04-01 22:14 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  @ Rzemyk

  Z całym uznaniem dla potrzeby podnoszenia poprzeczki dostępności do służby zdrowia,a nie opieki.W uznaniu dla wysiłku intelektualnego nie można jednak pominąć faktu,że lekarze mogą startować do rankingu skorumpowanych zawodów.
  Pamięcią trzeba sięgnąć do czasów jak wykreowano korupcjogenną ustawę zasadniczą.
 • 2012-05-07 19:56 | Vantage

  Re:Czy nowelizacja prawa prasowego uśmierci polskie media?

  Donald Tusk, odbierajac Wiktora powiedział, że "wolne media nie są dobrym wynalazkiem" TO je zmienia!

  Zobaczcie sami tutaj:

  gwidonsfiles.pl/493/mysle-czesto/