Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wrak jest najważniejszy

(43)
Najważniejszy w końcu okazał się wrak. Ważniejszy niż pamięć o tych, którzy dwa lata temu zginęli, niż żałoba i żal, może nawet ważniejszy niż ów Wielki Projekt Polska, który Jarosław Kaczyński próbował przedstawić 10 kwietnia.
 • 2012-04-20 09:49 | Cukiertort

  O zdrajcach, wraku, Rosji i klasie politycznej na którą głosu już nie oddam...

  Zastanawia mnie tylko jedno: skoro Jarosław Kaczyński uważa, że obecnie wybrany Prezydent,Premier i cała klasa rządząca to zdrajcy i sprzedawczyki na usługach Moskali, to czemu nie ruszy na Belweder jakby to zrobił tak często cytowany przez niego Piłsudski? Odpowiedź jest taka, że Kaczyński prowadzi tylko cyniczną grę ze społeczeństwem na "sondowanie" - sprawdza ile bzdur i absurdów społeczeństwo jest w stanie zasymilować. A przechodzi bardzo dużo! Sam rozmawiam ze skądinąd inteligentnymi ludźmi,są to ojcowie dzieciom i oni naprawdę święcie wierzą w tą "nową fizykę" Maciarewicza, wierzą, że Tusk z Komorowskim przy współudziale Putina zorganizowali zamach. Tylko moim talentom dyplomatycznym zawdzięczałem, że próba mojej dyskusji z nimi nie zakończyła się karczemnymi awanturami. Co do samych Rosjan, to dziwię sie bardzo naiwności klasy politycznej w stosunku do Rosji. Uważam, że nie ma takiej siły, żeby zmusić Rosję do zrobienia czegokolwiek jeśli ona sama tego nie zechce.Mamy bardzo złą geopolityczną "karmę" jako kraj, ale dzięki polityce bez sentymentów, a opartej na racjonalnych podstawach dało się jednak z Niemcami ułożyć poprawne stosunki. Z Rosją sprawa wyglada inaczej, to wytrawni gracze i polityka z nimi przypomina przebywanie z jadowitą kobrą w jednym pokoju. Wszystko tu musi być przemyślane i zawsze trzeba być krok do przodu. Jestem strasznie zawiedziony obecną klasą polityczną. Można to porównać do lokaty w banku na 4 lata - wpłacasz 5 tysięcy i chcesz wyjać po tych 4 latach 6 tys. Okazuje się zawsze, że nie mam nawet tych 5 tysięcy wpłaconych. Słyszę również głosy, że nie idąc na wybory nie mam prawa narzekać. Nie iść na wybory jest takim samym wyborem jak głosować na listy tych, którzy de facto już wcześniej się wybrali. Wybory to niby taki wielki obywatelski obowiązek tylko jak dla mnie to jest to seans zbiorowego masochizmu - idziesz choć wiesz, że dzień po wyborach partia na kórą oddałeś głos przestaje sie tobą interesować...do następnych wyborów.Bez polityki można żyć, to jest jak zerwać strupa z kolana jak się ktoś potłucze. Kto tego nie potrafi temu jak to ujął Stasiuk "kij w oko".

  http://psychologiaiszachy.blogspot.com/
 • 2012-04-20 12:17 | małyjanio

  Re:Wrak jest najważniejszy

  może niech ruscy lepiej zatrzymają ten wrak... bo po zwrocie trzeba będzie zaraz za paręset milionów zbudować Mauzoleum Narodowe (któż by się ośmielił wrak po prostu zezłomować...) i zaczną się piegrzymki do Świętego Tupolewa i ogólnokrajowe wyścigi w układaniu
  Tupolew-puzzla...
 • 2012-04-20 12:56 | murator

  "Wrak jest najważniejszy"

  "Premier swoimi twardymi słowami wywołał popłoch w szeregach PiS...."

  Premier nie mógl wywolać poplochu bo Premier jest pośmiewiskiem podobnie jak piszczący z trybuny min. Rostowski, nadęty Sikorski i inni fajansiarze z PO. Licząc na zapomnienie ludu przeliczyli się i teraz mają problem a Rosjanie pewnie ubaw widząc pospolite ruszenie a moherowych beretach....Sugerowanie że może powstać partia o nazwie "Wrak jest najważniejszy" jest durne - sam PiS wystarczy

 • 2012-04-20 14:27 | klemens mąka

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Proponuję, aby Pan Jarosław Kaczyński i Jego eksperci wsiedli razem do drugiego Tu-154 i bezpiecznie ścięli identyczną brzozę, udawadniając w ten sposób tezę o przestępczym zamachu.
 • 2012-04-20 14:38 | woytek

  Re: To dobry pomysł z tym próbnym lotem ścinającym brzozę

  Trzeba mieć odwagę aby poprzeć teorię głoszoną z wygodnego fotela takim doświadczalnym lotem . Za sterami posadzić tych "naukowców" którzy twierdzą , że uderzenie skrzydłem o pień drzewa nie zakłóca lotu samolotu ?
  To jest rewolucyjna teoria godna nagrody Nobla.
 • 2012-04-20 15:37 | publicyst

  Re:Wrak jest najważniejszy


  Nie jestem w stu procentach w temacie, ale prawie, prawie, a w szczególności dla fanatycznego muratora.
  Do czytania, drogi muratorze, polecam włączyć mózg, jeżeli pod ręką:

  http://studioopinii.pl/artykul/7894-krzysztof-lozinski-ekspert-od-bredni

  Pozdrawiam
 • 2012-04-20 16:06 | murator

  Wrak jest najważniejszy !

  Wystarczy przeczytać ten fragment :

  "...nie zna­jąc dokład­nej budowy tego skrzy­dła, wymia­rów, prze­kroi, mate­ria­łów, kształtu pro­fili kon­struk­cji… Jakim cudem fizyk, może obli­czać wytrzy­ma­łość cze­goś, o czym nie wie, jak jest zbu­do­wane i z czego?"

  żeby opiniami "eksperta" Lozińskiego zimowe buty wypchać. Konstrukcja Tu-154M z jej detalami oraz wyposażeniem jest znana - od lat na Zachodzie i każdy kto się tym zawodowo zajmuje jest w stanie się na ten temat wypowiadać i dokonywać obliczeń. Jak Pan wierzy że taka landara jak "Tutka" będąc na wysokości 6 metrów dokonuje takich akrobacji to Panu chyba mózg z ręki wypadl i radzę poszukać pod stolem albo za szafą !
  Tylko tyle i aż tyle - Pozdrawiam
 • 2012-04-20 16:35 | krebs06

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Właśnie czytałem tekst red. Skwiecińskiego w rp.pl Jest tam odniesienie do Pani tekstu, z odniesieniem do Stlina. Tekst w swojeej głupocie aż piękny. Dzięękuję za glos rozsądku w tym morzu szaleństwa
 • 2012-04-20 16:55 | nick

  Re:Wrak jest najważniejszy

  drugiej tak głupiej i tak lecącej na kasę za wierszówkę ze świecą w całej Rzeczypospolitej szukać, pecunia non olet Madame, nicht Wahr?
 • 2012-04-20 18:36 | Madzica11

  Re:Wrak jest najważniejszy

  "Nie było badania wraku tupolewa
  W raporcie komisji Millera nie ma żadnych informacji dotyczących badania wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, ani na temat badania brzozy, która miała według raportu komisji złamać skrzydło samolotu, jak również badania samego skrzydła - pisze „Gazeta Polska Codziennie”. Maciej Lasek, obecny szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, był jednym z ekspertów, którzy opracowywali ten raport.

  Jak wynika z pisma członków PKBWL z 2 lutego 2011 r. akredytowany przy MAK płk Edmund Klich „nie zapewnił polskim ekspertom badającym wrak rozbitego samolotu Tu-154M możliwości dokończenia prac przed zniszczeniem i wywiezieniem jego szczątków przez przedstawicieli Federacji Rosyjskiej”. Maciej Lasek, w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” słowa o „zniszczeniu i wywiezieniu” nazywa „niefortunnym sformułowaniem”. Potwierdza, że od tego czasu nie było żadnych prac przy wraku. „Po wywiezieniu wraku, jedynie we wrześniu 2010 r. nasi specjaliści pracowali przy przyrządach pokładowych” – mówi.

  Sam Edmund Klich w wywiadzie dla RMF FM stwierdził, że komisja Millera prowadziła „bardziej oględziny niż badanie”. Maciej Lasek, pytany przez „Codzienną" o to, który członek komisji Millera przy odczytywaniu zapisu czarnych skrzynek rozpoznał głos gen. Andrzeja Błasika w kokpicie, odmawia odpowiedzi.

  „Wiem, że dążycie do uzyskania tej informacji, jednak opinie wyrażane w trakcie badania podlegają szczególnej ochronie” – mówi „Codziennej”. Jak wynika z informacji „Codziennej”, to właśnie Lasek jest jedną z osób, które w stenogramach Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji uznaniowo przyporządkowały niektóre wypowiedzi gen. Błasikowi".
 • 2012-04-20 18:52 | Madzica11

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Tak PiS zdominowało Te Obchody i jeszcze 30 000 innych Ludzi dla których Ten Wrak jest nie tylko wrakiem droga pani...
  http://youtu.be/MmAAMRVhzY0
 • 2012-04-20 21:08 | To media trzymają temat smoleński

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Pani redaktor , skoro WY media i ONI z Platformy i okolic uważacie że PiS żyje ,od ponad 2 lat , tylko i wyłącznie "dzięki" katastrofie smoleńskiej , to po jakie licho ten temat jest PODTRZYMYWANY "przy życiu" ...w MEDIACH oraz przez "polityków" z Platformy i zaprzyjaźnionych ugrupowań ?
 • 2012-04-20 22:37 | Andrzej

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Miłuj prezesa i jego kota. Nie mów nic przeciw prezesowi twemu. Nie będziesz miał innych prezesów, niż Kaczyński.
 • 2012-04-20 22:38 | ex-pil

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Nie mam ochoty babrać się w PiS-owskich bredniach.Bo to tak jak z zasadą,że "z glupim się nie dyskutuje".Raport min Millera publikowany w internecie byl dla mnie zbyt obszerny i zbyt drobiazgowy by go analizować.
  Z racji mojej bylej profesji prześledzilem ostatnie 5 min tego tragicznego lotu, zapisy dźwiękowe z raportu Anodiny i min. Millera szczególnie te, które pochodzily z kokpitu.Szczególną uwagę poświęcilem karierze lotniczej kpt. Protasiuka oraz blędom w szkoleniu,lekceważeniu wykonywanych obowiązkowych ćwiczeń w powietrznym szkoleniu. Nadawaniu kolejnych uprawnień.
  Lamanie kardynalnych zasad przez zalogę (tak skrupulatnie przestrzeganych przez moich instruktorów i dowódców)są dla mnie niepojęte.
  Nie zgadzam się z tezą komisji min Millera. "ZALOGA NIE ZAMIERZALA LĄDOWAĆ"
  A teraz do konkretu: Na wysokości ok. 500m d-ca zalogi postanowil:"W wypadku zlego podejścia odchodzimy w automacie" Zna doskonale warunki pogody (Jak-40 podal) Lot wykonuje przy wykorzystaniu autopilota korygując nieznacznie kurs, dopuszcza do ogromnego jak na tę wysokość (200m)pionowego zniżania (8m/sek= 30 km/h)Dlaczego nie pilotuje manualnie? Proste, nie ma zaufania do swoich umiejętności w pilotowaniu bez widzialności ziemi. Bierze się to z braku ciąglego treningu w pilotowaniu w sytuacji ubogich środków r/nawigacyjnych lotniska i rutynowych lądowaniach na porządnych lotniskach z wykorzystywaniem ILS i autopilota. (urządzenie wyprowadza nad początek pasa lądowania na wysokości 10m) Przy lądowaniu manualnym taką pozycję trzeba sobie samemu, wykorzystując przyrządy pokladowe wypracować.Ale podstawowy warunek:od wysokości 200m do wysokości 100m należy utrzymywać pionowe zniżanie ok 2m/sek a na wysokości 100m lot poziomy.NIE WIDAĆ POCZĄTKU PASA, JEST CZAS NA BEZPIECZNE ODEJŚCIE!!! Pilotując na tych wysokościach bez widoczności ziemi występuje u pilota obawa przed szybkim zbliżaniem się do ziemi (naturalne obawy) Co zrobil kpt. Protasiuk? Powierzyl los pasażerów i zalogi autopilotowi. To wspaniale urządzenie naturalnych czlowiekowi obaw, nie posiada.
  Wracając do wraku. Jest on co niektórym w Polsce potrzebny. Można wygrać najbliższe wybory. I jak można zarobić przerobiając go na szkaplerze. Popyt w ojczyźnie ogromny.
 • 2012-04-20 22:55 | oghana7

  Re:Wrak jest najważniejszy

  WRAK JEST JUZ NIEUZYTECZNYM ZELASTWEM ,KTORE POWINIEN KACZYNSKI USTAWIC SOBIE W OGRODKU I BADAC DO UPOJENIA .ALE MNIE BULWERSUJE NAJBARDZIEJ POSTAWA KOSCIOLA W KRAKOWSKIM KLASZTORZE GOSZCZACYM MACIEREWICZA OGLASZAJACEGO ROSYJSKA WOJNE Z NAMI TA KATASTROFA ,BO ZDRADA I SPISEK TUSKA I KOMOROWSKIEGO Z ROSJANAMI W ZABICIU LECHA KACZYNSKIEGO TO JUZ ZGRANE.I TA DZIKA RADOSC KACZYNSKIEGO ,GDY W WARSZAWIE KTORYS OPETANY KLECHA WRECZYL MU MEDAL POPIELUSZKI /SIC!/ .ZA ZWYCIEZANIE ZLEGO DOBREM??? TO JAK HITLEROWI WRECZYC POKOJOWA NAGRODE NOBLA .JAK TEMU KOSCIOLOWI NIE WSTYD!
 • 2012-04-20 23:10 | jerzy.n19

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Muratorze drogi!
  (Drogi, bo czytając parę Twoich opinii uśmiałem się do łez.)
  Zwracam uprzejmą uwagę, że głosisz nieprawdę. Ekspert, na którego się powołujesz nie mógł zajmować się "tym" zawodowo, inaczej wiedziałby, jak jest skonstruowany płat przeciętnego samolotu tej wielkości i już tylko to odwiodłoby go od głoszenia tak karkołomnych opinii.
 • 2012-04-21 00:14 | Od "narut"' ewolujemy do "lut"

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Vivat Wszystkie Stany! (Zjednoczone)
 • 2012-04-21 00:19 | Psiakostka

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Ile jeszcze bedziecie walkowac ten temat? To juz sie robi niepowazne. Ludzie, nie komentujcie tego.
 • 2012-04-21 01:37 | murator

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Śmiech to zdrowie - ja najlepiej się śmieję sluchając i oglądając "Gajowego" !

 • 2012-04-21 01:51 | Adam

  Zostawcie Titanica

  W TVN24 pisowski dziennikarz Konrad Piasecki codziennie zaprasza swoich kumpli jak Piotr Semka ,Bronisław Wildstein i wałkują ten temat .Rzygać się chce. Już podjąłem decyzję ,że nie patrzę na ten kanał.Pisiory koniecznie chcą się dorwać do wraku bo zrobią z niego relikwie i wespół z klechami przez kilka lat będą chodzili z procesjami po kraju.
  To żelastwo powinno zostać tam gdzie spadło(w Tatrach jest kilka wraków po katastrofach lotniczych i leżą tam gdzie spadły)broń Boże sprowadzać to do Polski bo pisiory rozpętają tym piekło.
  Zostawcie Titanica !!!!

 • 2012-04-21 07:09 | Marcin

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Gdyby pan jeszcze wiedzial jak powinien wygladac wrak samolotu ktory przyziemnil lotem slizgowym w bagnie, to wtedy bysmy mieli pelny obraz katastrofy. Niestety panski glos w tej sprawie nic nowego nie wnosi, poniewaz powtarza pan jak papuga to co juz wiadomo z "oficjalnych" zrodel.
  Niestety mataczenie w sledztwie i zawlaszczenie sledztwa przez Rosjan w pelni daje odpowiedz na to co na prawde zdarzylo sie w Smolensku. Mialem okazje ogladac reportaze z wielu sledztw rozpatrujacych katastrofy lotnicze, ale przyznam szczerze ze w taki sposob prowadzonego sledztwa nigdzie nie spotkalem. Ciecie wraku przez Rosjan, wybijanie szyb, wogole niedopuszczanie niezaleznych dziennikarzy w rejon lezacych szczatkow, rozrzuconych w obszarze wskazujacym na eksplozje mowi samo za siebie. Dopisywanie ostatniej uwagi o przerabianiu wraku na szkaplerze swiadczy o tym ze taki z pana lotnik jak cala ta madrosc przepisana z oficjalnych materialow. Prawdziwi lotnicy nie ironizuja ze zdolnosci kolegow, bo wiedza ze nigdy nie mozna byc pewnym kiedy sprzet zawiedzie, czy tez ktos sprobuje z samolotu zrobic latajaca trumne. To moze jak lotnicy wiedza nawet mechanik ktory zapomnial dokrecic jedna srubke. Ale coz, nie wszyscy sa butni i na dodatek kpiacy z Kosciola Katolickiego, bo szkaplerze sa synonimem katolicyzmu z ktorym widac panu nie po drodze, jak zreszta widac tez i polskosci.
 • 2012-04-21 08:30 | Leny

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Który to już artykuł Paradowskiej na temat Smoleńska,pięćdziesiąty,może setny?
  Pamiętam niedawny apel autorki-zostawmy juz ten Smoleńsk!!
  Na tym przykładzie widać że publicyści polityczni chcą tylko sprzedać temat i pragną przyciagnąć czytelnika.Tabloidowe praktyki panoszą sie już wszędzie.
 • 2012-04-21 08:47 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Allen Paul opisał technologię jak powstała zbrodnia przemilczenia w książce KATYŃ.Nawet nie zająknął się o tym w swoim filmie Andrzej Wajda.
  Wszystko wskazuje,że i Smoleńsk będzie co pod takim kątem opisywać.Wiadome było z jakimi hipotezami mamy do czynienia do dnia dzisiejszego.Mało się mówi o zmowie milczenia wokół jakości badań,które te hipotezy mogły albo potwierdzić albo wykluczyć.To efekt cynicznej gry,w której niestety udział biorą polskie władze.Kpiną jest przywoływanie ofiar,bo koronnym argumentem były naciski aby w tych warunkach i przy takim wyposażeniu lotniska lądować.
  A gdzie prawo Federacji Rosyjskiej,które dla lotu wojskowego,a taki był,w takich warunkach obliguje do ZAMKNIĘCIA LOTNISKA???!!!
  Czy Smoleńsk znajdzie podobnego autora aby opisać kolejną ZBRODNIĘ PRZEMILCZENIA tym razem KATYŃ II.
 • 2012-04-21 16:19 | Czlowiek z GW

  Pomyslmy

  Po co wdawac sie w te wszystkie ustawiane przez dziennikarzy dyskusje. Wszystkie Partie w Polsce podobnie jak ludzie zostali straszliwie zainfekowani przez system totalitarny pochadzacy ze wschodu. Mysle ze zlamany zostal po wojnie kregoslup Polski. Ten narod wegetuje w klamstwie i nienawisci. Tak jak w Sodomie i Gomorze nie mozna tu znalezc czlowieka prawego. Zaczyna sie od gory, konczy na dole. Patria jest najwazniejsza!!!
  Tak jak w systemie totalitarnym, w ktorym dalej tkwimy. Ponad 20 lat podobno od odzyskania niepodleglosci, a ten sam system, zadnych zmian. Propaganda, taka jak u autorki tej notki. Ale czy mozna sie dziwic, tak zostala wychowana w mlodosci. Prawda nie wazna, dobro wspolne, ojczyzna, honor to pojecia dla frajerow. Mamona jest najwazniejsza. W normalnym kraju nie bedzie miejsca dla takich ludzi jacy teraz rzadza Polska, klamca, nieukom, zlodzieja, przekretasom. To sa elementy spod budki z piwem z PRL. Oni tylko moga obrazac i manipulowac, oni nic nie moga ulepszyc, zbudowac tylko ukrasc.
  Opozycja nie jest lepsza, mordy pelne frazesow, Prawo i Sprawiedliwosc, ktorego haslo jest ze nikt nam nie udowodni ze biale jest biale a czarne czarne. Prezydent, ten co lezy na Wawelu, ktory tez nic nie zrobil dla narodu, chociaz tez tyle obiecywal. Profesor bez znajomosci zadnego jezyka obcego. Bez znajomosci podstaw historii, nie rozumiejacy do jakiego kraju leci i kto jest na jego czele. Kazdy myslacy wie ze byl to zamach i ze wladze rosyjskie wykonaly swoj patryjotyczny obowiazek, razem ze swoimi agentami w Polsce pozbyc sie swoich wrogow. Oni to sami zrobia z tymi co im wchodza bez wazeliny, jezeli bedzie nastepna tak dogodna sytuacja.
 • 2012-04-21 23:03 | ex-pil

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Co do sporu: Lot cywilny czy lot wojskowy?
  Lot o charakterze wojskowym następuje po wyrażeniu zgody na lotnisku lądowania.
  Jest ona spelniana gdy aktualne warunki pogody umożliwiają lądowanie danemu typowi samolotu oraz pilotowi spelniającemu poziom jego kwalifikacji lądowania w istniejących warunkach. A więc zgodnie z przepisami, zgoda na przelot w w/w charakterze nie mogla być wydana.
  Zgodę na przelot samolotu cywilnego wydaję się na odpowiedzialność kapitana samolotu. (kapitan przewiduję, że za czas dolotu do lotniska lądowania pogoda poprawi się do stopnia umożliwiającego lądowanie)
  Jak bylo w W-wie możemy się domyślać. Ktoś (wiemy lecz nie chcemy ujawnić)tę sprawę zalatwial. Z meldunku generala glównemu dysponentowi o gotowości zalogi i samolotu do lotu, więmy kto formalnie byl dowódcą zalogi.
  Świadkom sprzeczki pomiędzy generalem a kapitanem przed feralnym lotem nie wystarczylo odwagi by potwierdzić zeznanie prokuratorowi.
 • 2012-04-21 23:24 | demetria

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Przekaże się wrak uroczyście biznesmenowi z Torunia (zwanemu żartobliwie "ojcem"), który przerobi go na 100 tysięcy ton "autentycznych" relikwii smoleńskich ;)
 • 2012-04-21 23:27 | ex-pil

  Re:Wrak jest najważniejszy

  O jakości pilota nie świadczą opinie blogowiczów,którzy o lataniu nie mają elementarnego pojęcia. W przeciwieństwie do Pana (ni) oglądalem skutki lotniczych katastrof lotniczych w naturze. Cale zawodowe życie latalem jak wszyscy piloci w Polsce przy systemach r/nawigacyjnuch takich jak w Smoleńsku do lat 90-tych. W samolocie jednoosobowym bez autopilota, dowodem na to że robilem to nieźle świadczy niniejszy wpis.
 • 2012-04-21 23:37 | demetria

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Jestem dumna z pana premiera. Prosto, jasno, z klasą, rzucił pisiakom kilka zdań prawdy, a że, bidulki, na prawdę reagują jak diabeł na wodę święconą, zaczęły żałośnie popiskiwać i urządziły konkurs pt. kto większą bzdurę palnie. Przynajmniej to ostatnie mają opanowane do perfekcji.
 • 2012-04-21 23:47 | demetria

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Andrzej Seremet: "Polscy biegli pojechali do Moskwy. Przebadali na miejscu oryginalne czarne skrzynki, przebadali wrak w Smoleńsku."
  http://wyborcza.pl/1,75478,11576169,Tu_154__Wybuchu_nie_bylo.html
 • 2012-04-22 01:22 | radwan

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Wrak to złom. Każdego tygodnia po wypadkach drogowych pozostaje co najmniej kilkanaście wraków. Dlaczego ten własnie ma być wyjątkowy? Gdyby go teraz sprowadzić do Polski to pielgrzymki fanatycznych głupców będą tam lazły - jeśli użyć słów wieszcza - "jak robactwo na świeżego trupa".
 • 2012-04-22 01:31 | radwan

  Re:Wrak jest najważniejszy

  człowiek, któremu brak argumentów milczy, a cham się uaktywnia.
 • 2012-04-22 08:51 | susann

  Wrak byl najważniejszy, tersz jest najwazniejsze ''milosierdzie i dobrodusznosc'' prezesa i

  tym sposobem , powstalo wczoraj PZPR= POLSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA RZECZPOSPOLITEJ.
 • 2012-04-22 08:51 | susann

  Wrak byl najważniejszy, tersz jest najwazniejsze ''milosierdzie i dobrodusznosc'' prezesa i

  tym sposobem , powstalo wczoraj PZPR= POLSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA RZECZPOSPOLITEJ.
 • 2012-04-22 08:51 | susann

  Wrak byl najważniejszy, tersz jest najwazniejsze ''milosierdzie i dobrodusznosc'' prezesa i

  tym sposobem , powstalo wczoraj PZPR= POLSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA RZECZPOSPOLITEJ.
 • 2012-04-22 08:52 | susann

  Wrak byl najważniejszy, tersz jest najwazniejsze ''milosierdzie i dobrodusznosc'' prezesa i

  tym sposobem , powstalo wczoraj PZPR= POLSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA RZECZPOSPOLITEJ.
 • 2012-04-22 08:52 | susann

  Wrak byl najważniejszy, tersz jest najwazniejsze ''milosierdzie i dobrodusznosc'' prezesa i

  tym sposobem , powstalo wczoraj PZPR= POLSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA RZECZPOSPOLITEJ.
 • 2012-04-22 11:10 | darek

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Panie Marcinie,

  "przyziemnil lotem slizgowym" - skąd informacja o przyziemieniu? O ile wiadomo, i powtarzają to obie strony (w skrócie: PiS i PO) lotnicy podjęli decyzję "odchodzimy" a nie "przyziemiamy". Przyziemial boeing bez podwozia na Okęciu, bo tak chcieli jego piloci. Jeżeli samolot "przyziemia" wbrew woli załogi to po prostu oznacza katastrofę lotniczą.
  "szczatkow, rozrzuconych w obszarze wskazujacym na eksplozje" Na jakim obszarze są te szczatki rozrzucone? Czy może Pan podac jego wymiary? Na jakim obszarze powinny być rozrzucone szczatki samolotu spadającego na ziemię z prędkością jaką mial Tu-154 (ok. 300 km/h)?
 • 2012-04-22 11:46 | Karolina

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Pani Janino,

  jako wielka fanka Pani komentarzy i felietonów odczuwam smutek, że nawet Pani daje się wplątać w ten smoleński wir. Obawiam się, że Ci, którzy wierzą w pisowską mitologię nie zmienią już zdania pod wpływem racjonalnych argumentów. Czy nie lepiej by było, gdyby Pani nie poświęcała już tyle czasu na pisanie o tych bzdurach? Szkoda Pani talentu, a osoby dzielące Pani poglądy w tej sprawie i zniesmaczone smoleńską kampanią nie mają już siły i ochoty czytać o katastrofie. Oczywiście zawłaszczanie tej tragedii i dzielenie ofiar wg partyjnych przynależności jest oburzające. Jednak nie ma co poświęcać tyle artykułów tej kwestii... Dla własnego zdrowia psychicznego! :)
 • 2012-04-22 15:03 | Madzica11

  Re:Wrak jest najważniejszy

  To prawda tym razem nie wymachiwał piąstkami i tupał nóżkami.Ma pani kolejny powód do dumy...
 • 2012-04-22 15:10 | Madzica11

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Ktoś tam z poprzedników był dumny ze swojego premiera,a ja jestem dumna z pani janiny,zresztą nie pierwszy już raz...
 • 2012-04-22 21:48 | NBD

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Pani redaktor jak J23. Nadaje zawsze, na tej samej fali i dla tego samego pana.
  A może by jakiś artykuł wspomnieniowy o Szmajdzińskim ? Wstyd tak zaprzedać kolegę.
 • 2012-04-23 16:05 | milosz

  Re:Wrak jest najważniejszy

  Czy moglbym uzyskac odpowiedz na nastepujace pytanie. Wiemy ze p.Macierewicz znalazl wybitnych naukowcow ktorzy przedstawili swoje opinie na temat zamachu. Znamy ich z nazwiska i ich osiagniec w kraju przodujacym w nauce na swiecie. Czy mozna uzyskac podobne informacje o osobach komisji Miller'a. Jakie maja tytuly naukowe, w jakiej specjalnosci i wykaz publikacji.
 • 2012-04-23 19:59 | zaseawolf

  ... jestem w popłochu

  Dzisiaj może mało estetycznie, za to śmiesznie, bo o redaktor Paradowskiej, która w wyścigu o nagrodę kretyństwa roku wysunęła się na pierwsze miejsce i prowadzi o przynajmniej trzy długości nosa Pinokia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jej pasją jest wynajdywanie jak najbardziej pomysłowych usprawiedliwień dla lustrowanych agentów, dla kłamiących Rosjan i ich agentury. Zresztą, może się mylę, może czasem pisze o czymś innym, nie śledzę jej twórczości zbyt pilnie, życie jest zbyt piękne, by je tracić na takie badania, ale od czasu, do czasu jakiś ekstremalny tekst walnie po oczach. Ot, jak ten ostatni. Wyjaśnienie, jakie zaproponowała tym razem jest doprawdy rozbrajające. Chociaż zaczyna zupełnie dobrze, nie ma się, do czego przyczepić.

  „Smoleńsk jest dziś dla PiS dowodem na wszystko i wszystko ma się z nim kojarzyć, wszak żyjemy w czasach przekazów jednoznacznych, łatwych do zapamiętania i oczywiście pobudzających emocje. Smoleńsk, więc to nieudolność rządzących, bezrobocie, drożyzna, to Polak bez emerytury, harujący aż do śmierci, to zmarnowane polskie szanse w polityce międzynarodowej, prześladowania Kościoła i opozycji. Wreszcie i to, że ludzie niegodni (zdrajcy, a nawet pewnie i mordercy) sprawują najwyższe urzędy, co jest oczywiście haniebne”

  To zdumiewające, ale zgadzam się z Paradowską w 100%! Jednak jest w Polsce możliwy dialog miedzy „dwiema Polskami”. A tak się niektórzy martwili, że już się nie porozumiemy! Wszystko się zgadza, w Smoleńsku, jak w soczewce widzimy nieudolność rządzących. Dla niektórych będzie zaskoczeniem, ale naprawdę rządzi PO, a nie PiS, poważnie, bo czasem żartujemy, niektórzy nie zauważyli i nadal piszą o lizusostwie wobec Prezesa, który nie rządzi już niczym, bo wszystkie posady, kontrakty, rady nadzorcze, służby, armia, lotnictwo, resztki marynarki wojennej, wywiady, kontrwywiady, podsłuchy i Seryjny Samobójca są w ręku PO. Dlatego, jak czytam, że ktoś używa słowa „podlizywanie się PiS”, to jest to oczywisty dowód, ze rozmawiam z idiotą. Takim prawdziwym, w sensie medycznym.

  Oczywiście, państwo zdało egzamin, jeśli przyjąć, że państwo, to gigantyczna firma pogrzebowa. Wszystkie, (no prawie, część doleciała potem i została spalona) zwłoki sprowadzono i pogrzebano wśród dźwięków orkiestr i przy rozradowanej gębie p.o. Prezydenta, być może cieszącego się, że wreszcie ma w ręku ten przeklęty Aneks do raportu Macierewicza.

  Dalej, bezrobocie, drożyzna, hej, słusznie prawi, chciałoby się zawołać! Polak bez emerytury, harujący aż do śmierci, tu Paradowska nieco przesadziła, bo przecież, jak kto pożyje dłużej, niż 67 lat, to już jego zysk. Co prawda, w porównaniu do zachodu dożywa i przeżywa znacząco mniej i do tego w kondycji nieporównanie gorszej, o to już dba drugi segment reformy, czyli Narodowy Plan Eutanazji Kopacz i Arłukowicza, ale przecież są przykłady pozytywne, które trzeba wyciągać i prezentować ludziom, taki Bartoszewski, Żakowski, czy Paradowska spokojnie mogą włazić rządowi we wszystkie otwory do lat 70-75 i nawet dłużej, bo potem, to już w krew wchodzi i nawet, jakby chcieli, to nie mogą przestać. Poza tym, na starość człowiek się kurczy i łatwiej się w tych otworach mieści, choć, z drugiej strony, kości kruche ( osteoporoza), wiec trzeba ostrożnie, tak lekko z półobrotem.

  Nie sposób też się nie zgodzić z red. Paradowską, że sprawowanie władzy przez ludzi niegodnych jest haniebne.
  Zatem, wszystko gra i buczy, pełna zgoda, gdzie problem? Ale co to? Patrzymy dalej i mamy tak zwany dysonans poznawczy, bo oto czytam:

  „Prawdopodobnie Rosjanie mogliby zwrócić wrak wcześniej, ale jeśli ciągle słyszą, że być może ich premier, a zarazem prezydent elekt uczestniczył w spisku, to nie mają powodu, by się spieszyć. Pewnie sami byśmy się w podobnej sytuacji nie spieszyli”.

  Tu przyznam, że ponownie, jak przy wielu innych okazjach jestem bezradny, bo oni są zwyczajnie lepsi, takie jaja walić i to z kamienna twarzą, to ja nie potrafię. No, nie potrafię! Pomyślmy, jaką świetna psycholożką jest red. Paradowska. Jak ktoś nas ni stąd, ni zowąd oskarży, że rower, na którym jedziemy jest kradziony, pierwsze, co robimy, to wywozimy rower do rodziny na wieś, albo wrzucamy do rzeki, a rachunek i kartę gwarancyjną wystawiona na nasze nazwisko drzemy na strzępy i spożywamy z odrobina musztardy, po czym patrzymy niewinnie w sufit i mówimy, że, „pomyślenie jest zbrodniom”. Tak, każdy by tak zrobił. Oczywiście, z wyjątkiem sytuacji, gdy rower rzeczywiście kupił a nie ukradł.

  Paradowska wreszcie wyjaśniła, dlaczego Rosjanie tyle dziesięcioleci zwlekali z ujawnieniem prawdy u Katyniu, czy Miednoje. Milczeli, bo myśmy się o tą prawde dopominali, jakbyśmy siedzieli cicho i trzymali geby na kłódki, to by już dawno wszystko przysłali, przeprosili. My tak samo byśmy zrobili. A tak, przez nas tak się wszystko odwlekło. Wypadałoby przeprosić. Ale, to już Graś załatwi, ma wprawę.

  Pisałem wielokrotnie, że nie wiemy, jak to dokładnie zrobili, nie wiemy, kto dokładnie, ale wiemy, że nic się w oficjalnej wersji nie trzyma kupy, reguł fizyki, botaniki, mechaniki, logiki ani zwykłego zdrowego rozsądku. Wszystko, dokładnie wszystko, co się wydarzyło po tej tragedii, już nie mówi, ale krzyczy, że to był zamach. Właśnie dlatego, że Rosjanie i ich ludzie w Polsce tak bezczelnie, rozpaczliwie, jaskrawie kłamią. Bo inaczej zrobiliby wszystko, by się oczyścić z najdrobniejszego cienia zarzutów. Po to Niemcy sprowadzili do Katynia niezależnych ekspertów, dziennikarzy, jeńców z różnych obozów, bo przypadkowo to nie oni strzelali. Akurat tego dnia i w tym miejscu nie oni.

  Im głupsze argumenty podaje Paradowska, tym głębiej wkopuje swoich ukochanych Rosjan i swojego ukochanego Tuska ( „kocham pana, panie Sułku kochany”- ech, klasyka!), bo to znaczy, że oni naprawdę już nic innego nie potrafią znaleźć na swoja obronę, jedynie takie bzdury urągające zwykłej logice. Jakbym był wyborcą PO, tobym się zwyczajnie obraził, że Paradowska uważa mnie za AŻ takiego debila. Ale, ponieważ nie jestem i nie pisze ona do mnie, więc bez urazy. Tym bardziej, że w tej ocenie swego czytelnika akurat ma, niespodziewanie i niechcąco, rację. Chociaż dla mnie też ma parę ciepłych słów. Kolejny przykład, jak świetnie zna się na ludzkiej psychice.

  „Premier swoimi twardymi słowami wywołał popłoch w szeregach PiS, o czym świadczy nieskładna, bezradna odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego powtarzającego tylko to, co wcześniej powiedział po wielekroć:, że Tusk jest na „liście narodowej hańby”. Nie znaczy to, że odpowiedź premiera położyła kres szaleństwu.”