Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Hollande nowym prezydentem Francji

(14)
Francja jest w istocie monarchią elekcyjną w przebraniu republiki. Dlatego wybory prezydenckie są tam może ważniejsze dla polityki kraju niż gdzie indziej w Europie. Francja będzie miała socjalistycznego prezydenta po raz pierwszy od 17 lat: po dwóch kadencjach Jacquesa Chiraca i jednej Nicolasa Sarkozy’ego.
 • 2012-05-06 23:10 | MMK

  Ale skąd wziąść pieniądze na "pobudzenie wzrostu" ?

  "nie wystarczy sama polityka oszczędności, lecz trzeba dodatkowego wysiłku, by pobudzić tak potrzebny wszystkim wzrost gospodarczy w Europie. Początkowo Hollande wydawał się być odosobniony. Dziś coraz więcej głosów, w tym zagranicznych, go popiera. To dobrze."

  Skoro to tak dobrze to czemu p. Hollande wraz z zwolenikami nie przedstawi w praktyce owego "wysiłku" i pobudzi wzrost gospodarczy w Grecji ? Kraju ktory dotychczas długo i skutecznie "pobudzał wzrost" z kredytów ;) ... Prościej psuć bądź co bądź b. w miarę wyrankingowany kredytowo kraj jakim jest Francja (w Wskaźniku Wolności Gospodarczej Francja jest 64 czyli niewiele lepiej niż Grecja/Polska)

  "Ale skąd wziąć na ten program pieniądze?"
  No przecież Autor sam sobie odpowiada ... Zapowiadane renegocjacje Paktu Fiskalnego przecież po coś mają być ;)

 • 2012-05-07 04:15 | Lenin

  Skad wziasc pieniadze?

  Wydrukowac
  Tak jak zwykle i jak robiono to do tej pory.
  I co robi sie na potege w USA.
  Ale dla odmiany dac je ludziom a nie bankom.
  Nie ma problemu z produkcja, jest tego az za nad to - jest problem z pobytem.

  Jakikolwiek pomysl, ktory spowoduje, ze jak w Hiszpani 50% mlodych bedzie cos robic (sprzatac, sadzic drzewa, latac dziury, uczyc dzieci) jest 100 razy lepszy niz wyplacac im zasilek za nic nie robienie.

  Lepiej - to chyba oczywiste - z punktu widzenia zdrowego rozsadku, ekonomii, gospodarki, spolecznej, moralnej i jakiejkolwiek.
 • 2012-05-07 06:43 | joanna kopytowska

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  To Rewolucja Francuska wprowadziła w Europie system demokracji parlamentarnej i to Francuzi jako pierwsi na kontynencie obalili monarchię .W wyniku krwawych rozruchów życie straciło wówczas około 2000 arystokratów i 100 000 ludzi w prokrólewskiej Vandei topionych w rzekach całymi grupami , związanych sznurami.Jeszcze zanim wybuchła rewolucja ,za czasów Ludwika XIV który pod wpływam swojej morganatycznej 2 małżonki odwołał edykt Nantejski wprowadzjący wolność sumienia Francję opuściła duża grupa zamożnych arystokratów wyznania protestanckiego .Wywieźli oni do Szwajcarii ,Belgii ,Holandii i Anglii nie tylko wielkie majątki ale otwarte głowy i zdolności do tworzenia świetnych przedsiębiorstw. Francja jest do dziś krajem silnie scentralizowanym bo 2000 lat monarchii to nie tylko historia wojny stuletniej i krwawych konfliktów religijnych z 16 wieku . To czas tworzenia jednej z najświetniejszych cywilizacji świata , zbudowania około 300 zamków nad Loarą , fortec Vaubana na granicach Francji,kanałów łączących wszystkie rzeki ,także tego niezwykłego Canal du Midi na południu łączącego Ocean Spokojny z Morzem Śródziemnym , tworzenie prawa europejskiego wraz z kodeksem Napoleona i przede wszystkiem budowa Paryża . Dziś to 14 milionowa metropolia zbudowana wokół cudownego zabytkowego centrum. Chluba i przekleństwo Francji bo Francja to jednak nie tylko Paryż ale tylko on się we Francji na prawdę liczy jako ośrodek polityczny ,gospodarczy i kulturalny . Tu każdy ambitny Francuz szukał swojego miejsca i marzył o karierze ,najpierw na dworze królewskim potem w 19 wieku wśród silnego wówczas mieszczaństwa paryskiego .Dziś taka nierównowaga -silny Paryż i słaba nadal prowincja oraz mentalność raczej ,jak pisze Pan Redaktor Ostrowski monarchiczna niż demokratyczna powoduje że Francuzi oczekują od państwa opieki a Prezydenta traktują jak króla . Dlatego wybory prezydencki zawsze cieszą się duża frekwencją a Prezydent ma największą władzę.Niestety dziś taki model społeczny jest raczej archaiczny i nie na darmo Holland w swojej kampanii wyborczej podkreślał znaczenie pobudzania wzrostu gospodarczego .Tradycyjnie bowiem Francuzi zamiast liczyć na siebie oglądają się na państwo, dokładnie odwrotnie niż ,na szczęście dla nas Polacy .
 • 2012-05-07 10:00 | biip

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  Jak to, skad brac? Z niepalcenia dlugow. Ze sie panowie bankierzy pogniewaja i beda robic wbrew. To do czego od cholery ma Francja te cala swoja armie?! Od parady 14 lipca?
 • 2012-05-07 12:38 | KrzysztofMazur

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  Wróć do mauzoleum i odpocznij sobie.
 • 2012-05-07 12:47 | KrzysztofMazur

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  Nie będzie żadnego wzrostu będzie stagflacja. Żaden polityk nigdy nie zrobił żadnego wzrostu. Rozwój gospodarki bierze się z pracy i oszczędności, a nie z drukarni. Holland razem z Barroso będą się domagać dodrukowania pieniędzy, żeby stworzyć statystyczną fikcję wzrostu.
 • 2012-05-07 12:58 | Ceneo

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  We Francji gra idzie o coś więcej niż tylko o immanentną demokracji zmianę władzy politycznej. We Francji tradycyjne formacje polityczne rozpoczynają po prostu bój o przetrwanie. Porażka Holland'a - niezależnie od wyników wyborów parlamentarnych [moim zdaniem Francuzi pragmatycznie wybiorą cohabitation: układ lewicowy prezydent - prawicowy parlament]- będzie zdecydowanie czymś więcej niż tylko oddaniem władzy. Porażka ta będzie otwarciem drogi do przejęcia rządów dla Frontu Narodowego, będzie końcem obecnego kształtu francuskiego systemu partyjnego.
  Wiecej na ten temat na: frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
 • 2012-05-07 14:13 | JeĆw

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  Zwycięstwo Hollande to kolejne dobre antidotum na euro neoliberałów. Czekam na adekwatny zwrot w preferencjach wyborczych rodaków.
 • 2012-05-07 15:56 | Andrzej

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  Po co im wzrost? Mają wszystko, co potrzeba.
 • 2012-05-07 16:27 | MMK

  Baśń o tym jak to drukowac i rozdawać należy ...

  "Wydrukowac (..) dac je ludziom a nie bankom. "

  PRL tez drukował i rozdawał ... proszę sprawdzić jak to się skończyło ;)

  "Jakikolwiek pomysl, ktory spowoduje, ze jak w Hiszpani 50% mlodych bedzie cos robic (sprzatac, sadzic drzewa, latac dziury, uczyc dzieci) jest 100 razy lepszy niz wyplacac im zasilek za nic nie robienie. "

  Pomysłów jest wiele, są i takie, żeby nie zabierać w podatkach z pracy i nie wypłacać zasiłków za nic nie robienie. Wzrośnie chęć do pracy, spadnie chęć do nic-nie-robienia. Niestety, mało popularny pomysł. ;)
 • 2012-05-07 17:05 | jacek

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  Maja wszystko ..????!! ALE NA KREDYT... Zadluzenie Francji przekracza 90% PKB ,i ten sytsem opieki socjalnej z ktorego francuzi sa tak dumni jest nie do utrzymania , oczywiscie glosno nikt nie odwazyl sie tego powiedziec poza Bayrou !!!
 • 2012-05-08 00:15 | Lenin

  Zadluzenie Francji jest nizsze niz USA

  Nie dajmy sie oglupic.

  "Leniwi" Francuzi maja wieksza wydajnosc na godzine niz "pracowici" Jankesi.

  Francja ma nizszy dlug publiczny i prywatny ze swoim "socjalizmem" niz USA ze swoim "protestanckim pragmatyzmem".

  To wsztstko "pomimo"...nibylewckosci.

  Od lat 30. minionego wieku produktywność na swiecie wzrosła pięciokrotnie,
  Ta produktywnosc wciaz mimo kryzysu rosnie.

  Wszystkiego jest na glowe coraz wiecej - kryzys jest sztuczny i spowodowany jedynie neoliberalnymi zasadami dystrybucji.

  Wsrod najbardziej konkurencyjnych gospodarek swiata w pierwszej 10-tce jest 6 krajow europejskich - tych z najbardziej rozwinieta (rozbudowana) gospodarka spoleczna, opieka i splaszczona dystrybucja.
  Od Szwecji przez Danie i Finlandie.

  Dochod na glowe rosnie nieprzerwanie od kilkudziesieciu lat i nie ma powodu by nagle bylo gorzej niz 20 lat temu.

  Tam tez kryzys jest najmniejszy.
 • 2012-05-12 13:16 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  “Nie lubię ceremonii i pałaców.Ja lubię prostotę,to nie skromność a szczerość.Powiem wam o czymś co być może już sami rozumiecie – podczas gdy inni lubią pieniądze, ja lubię ludzi.
  Mój wróg nie ma twarzy ani politycznej przynależności,on nigdy nie startował w wyborach i nikt na niego nie głosował,ale to właśnie on wszystkimi rządzi. Mój wróg to świat finansów”

  Noc dodać i nic ująć aby być oponentem wobec nowej EKONOMII POLITYCZNEJ :
  RYNKI FINANSOWE WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ.
  Czy jednak wybrany prezydent Francji ma świadomość,że trwa WOJNA O PIENIĄDZ,którą opisał Chińczyk Songhongbing?
  Może pokaże drogę jak wyjść z PUŁAPKI kreowania kryzysów aby na nich dobrze zarabiać?
 • 2012-05-19 22:57 | Psiakostka

  Re:Hollande nowym prezydentem Francji

  "Rozwój gospodarki bierze się z pracy i oszczędności" na ktorej planecie? U nas to chyba opiera sie na spekulacjach i kredytach z tego co kazdy ekonomista wie.