Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na kogo głosuje młodzież? Na PiS

(16)
Ankieterzy CBOS zapytali młodzież, która skończyła 15 lat, ale jeszcze nie przekroczyła 18, o preferencje wyborcze. Wyszło, że 22 proc. z reprezentatywnej grupy przebadanych zagłosowałoby dziś na PiS, 18 proc. na Ruch Palikota, a tylko 12 na partię Donalda Tuska.
  • 2012-06-14 10:29 | Mezebriel

Czy jest w ogóle sens prowadzenia takich badań?

Jako, że nie tak dawno sam byłem w grupie 15-18 lat. Mogę spokojnie stwierdzić, że w tym okresie mało który nastolatek interesuje się polityką. I to tyczy się także uczniów tych „elitarnych” szkół. Pamiętam jak przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku zapytałem koleżankę z klasy humanistycznej na kogo będzie głosować to odpowiedziała, że na LPR bo poseł Roman Giertych jej się podoba. Więc czy naprawdę można być dumnym z takich wyborców?
  • 2012-06-14 14:15 | Stary Polak z PRL-u

Re:Na kogo głosuje młodzież? Na PiS

Spoko. Przejdzie im.
  • 2012-06-14 18:48 | Tenno

"Wyszło, że 22 proc. z reprezentatywnej grupy przebadanych zagłosowałoby dziś na PiS, 18 proc. na Ruch Palikota, a tylko 12 na partię Donalda Tuska."
    PIS, Ruch Palikota i partia Donalda Tuska. Ciekawe, ja też odnoszę wrażenie, że PO już nie ma (zwłaszcza z przymiotnikiem obywatelska). Jest partia Donalda Tuska, taki prywatny folwark.

• 2012-06-14 22:19 | hooke

Jeśli ten artykuł dotyczy badań przeprowadzonych przez CBOS w dniach 5-29 kwietnia 2012 to analizą objętych zostało 245 osób w wieku między 15. a 18. rokiem życia!!!
    Może to jest przyczyną takich rozbieżności w preferencjach wyborczych między tym a starszym o kilka lat pokoleniem.
  • 2012-06-14 23:51 | camel

> Ciekawe, ja też odnoszę wrażenie, że PO już nie ma (zwłaszcza z przymiotnikiem obywatelska). Jest partia Donalda Tuska, taki prywatny folwark.

Cóż, zbytnio wsłuchujesz się w prawicową propagandę. Musisz pamiętać, że nie ma takiego świństwa i takiego kłamstwa, którym brzydziłaby się nasza chrześcijańska prawica, w drodze do koryta. Zresztą moim zdaniem ich taktyka, na pierwszy rzut oka równie głupia i niedorzeczna jak cała ta formacja, nadspodziewanie dobrze trafia do elektoratu! I ja wiem dlaczego: niestety duża część naszych współobywateli jest równie ciemna, głupia, zabobonna i bezrozumna jak lud smoleński.
  • 2012-06-15 09:51 | zet

Młodzież jest coraz bardziej wykształcona i coraz odważniejsza.Mądrzy ludzie na PiS nie zagłosują w żadnym momencie panowania w nim wezyra Kaczyńskiego.
    Natomiast,że odejdą od wspierania PO,jest to możliwe.Pan Tusk wyczerpał swoje możliwości, dalsze jego pozostawanie na czele rządu pociągnie to ugrupowanie na dno poparcia.Stały elektorat /ok 20 %/ to za mało na utrzymanie steru państwa.
    W Białymstoku /parę lat temu/, młodzi jajcarze zagłosowali w wyborach samorzadowych /wybierano prezydenta miasta/ na tamtejszego "oryginała" ,co wcale nie oznaczało,iż faktycznie chcą mieć takiego prezydenta.Podobnie należy interpretować wyniki sondaży,wskazujące PiS jako dzisiejszego idola młodzieży.Zostali oszukani,podobnie jak starsi wyborcy,stąd przejawy niezadowolenia.Dopiero w czasie wyborów okaże sie,kto uzyska wsparcie młodego pokolenia.Lewicowych i lewicujących formacji mamy pod dostatkiem,pora na rzeczywistą ale nowoczesną prawicę.
  • 2012-06-15 15:46 | Psiakostka

Mam wyzsze wyksztalcenie, jestem osoba mloda i nie zaglosuje na partie Donalda jak slusznie zauwazyl Tenno. Nie bardzo mi sie widzi PIS, a juz na pewno nie RP. Ludzie inteligentni beda chcieli demokracji bezposredniej, bo z obecnego politycznego zoo mozna sie juz tylko smiac. "duża część naszych współobywateli jest równie ciemna, głupia, zabobonna i bezrozumna jak lud smoleński" to rowniez odnosi sie do ciebie camel (toe).
  • 2012-06-15 20:39 | Tenno

I ot właśnie mi chodziło, mam nieodparte wrażenie, że idee POPIS-u są wiecznie żywe. Demokracja bezpośrednia to moje marzenie.
  • 2012-06-15 21:27 | andy

Ja, młody wyborca chcę żeby wszystko było zakazane, żeby władza kościoła była całkowita, żeby zamiast boisk budowano pomniki Kaczyńskiego, żeby była tylko jedna tv Trwam, żeby Rydzyk został prymasem, ale najbardziej pragnę by wrociła armia z poboru! Jednym słowem chcę pisowskiego państwa policyjno-kościelno-narodowego!
  • 2012-06-15 23:14 | SyLa

Nie rob z siebie lunatyka POwski wyslanniku, bo przez takich rozhisteryzowanych krzykaczy mamy podzielonych kraj. Nikt z glowa na karku nie bedzie popieral zadnego z zacofanych obozow politycznych, wiec po co ta farsa?
  • 2012-06-16 02:22 | Danka

Re:Na kogo głosuje młodzież? Na prezesa PiS i jego świtę ?

Polityka polska została sprowadzona do rywalizacji demonicznych prezesów czterech liczących się ugrupowań i "milczka" z PSL-u .
    Polska polityka nie ma żadnego oblicza poza tymi czterema twarzami celebrytów politycznych. To jest ciężki przypadek politycznej choroby
    kraju w którym nie ma nawet odrobiny suwerenności politycznej i ekonomicznej.
    PRL to był zdrowy jak rydz w porównaniu z tym przypadkiem.
    A jednak to się kręciło do tego roku 2012.
    Co dalej ?
  • 2012-06-16 09:20 | Madzica11

"Mlodzi latwiej przystosowuja sie do zmian.W ich zyciu idealy maja wieksze znaczenie.
    Nie sa skazeni starym niewolniczym systemem ktory prezentuje PO.PO zmienilo wystroj ale mechanizmy pozostaly stare.Dalej czekamy na wskazowki z Moskwy.Nowum to wskazowkiz Berlina.Niemieckie medale za zaslugi w dziedzinie autonomi slaska i kaszub sa wyrazne.Taka postawa(bo trudno to nazwac polityka)ogranicza wolnosc.Mlodzi nie chca byc niewolnikami.PO prowadzi stara polityke, gdzie narod wpycha sie sila w idee narzucona przez arogancka wladze.W ekstremalnych przypadkach dozyna sie wathe.Wladza czuje sie wlascicielem panstwa i narodu."Ja decyduje co jest polska racja stanu".Narod nie ma nic do gadania.Idea panstwa nie jest tworzona przez narod i dla narodu lecz przez wladze.To stary system.Wprowadzanie satanizmu rowniez traci myszka.Wyprowadzic ludzi z kosciola,pozbawic narod wartosci moralnych i etycznych to stare,zmodyfikowane sowieckie metody zniewolenia.
    Taka postawa prowadzi do bankructwa rowniez finansowego bo obcy nie zbuduja Polski dla Polakow.Duzy rosyjski rynek to marzenie scietej glowy.
    Inaczej postepuje sie w innych krajach np. w USA wszyscy lacznie z prezydentami wypowiadaja slowa"Boze blogoslaw Ameryke".U nas wprowadzajac satanizm mowi sie w podtekscie niech
    szlak trafi polskosc i Polske.Tak postepuje dobrowolny niewolnik,ktory jak pies wraca do lancucha do ktorego sie przyzwyczail.
    Satanizm prowadzi do nedzy a kto nie wierzy niech przeczyta ksiazke Slowaka a zarazem poskiego patrioty Konecznego pt."Swieci w dziejach narodu polskiego".Tytul jest mylacy poniewaz jest to ksiazka historyczna.
    A teraz Moher zdejmuje swoj ukochany berecik ,i zanim swit nastanie,idzie do lozka".

A ja to podsumuje tak-"bo czasami jajko jest mądrzejsze od kury..."
  • 2012-06-16 11:03 | mumrak

A w jakim regionie były prowadzone ankiety?

W Warszawie czy pod Łomżą?
  • 2012-06-16 23:56 | Paweł

Wypowiedzieli się "młodzi i wykształceni" .. czyli pełni ideałów, i bez doświadczenia na własnej skórze.

Ktoś z przedmówców zastosował słowo, folwark.
    Mam wrażenie, że nie wiele osób dostrzega, iż przekrój społeczeństwa to 'piramida zawodów" tych bardziej lub mniej wykształconych ludzi,a jednak potrzebnych.
    Trzeba zaznaczyć, ten kraj - funkcjonuje GŁÓWNIE dzięki ludziom, czego (chyba?) nie dostrzegamy.
    Zacznijmy, od szacunku wobec siebie.

Naigrywanie się wobec siebie do niczego Nas nie doprowadzi..

A niestety, brak kultury i szacunku, postrzegany jest za walor. Tragedia.

.. jeśli chodzi o temat. Pytanie dzieci o preferencje polityczne?...zabawne - prościej było by zapytać o tonik na pryszcze.
  • 2012-06-17 19:19 | camel

@macica: >"(...) PO zmienilo wystroj ale mechanizmy pozostaly stare.Dalej czekamy na wskazowki z Moskwy.Nowum to wskazowkiz Berlina.

Ten fragment jest szczególnie głupi. Znam propagandę Kaczyńskiego. Ma trafić do wiecznie wystraszonych głupców. Jest w kraju takich sporo. Ale nie zmienia to faktu, że jest to podłe, płaskie, głupie. Jak sam PIS.

> Niemieckie medale za zaslugi w dziedzinie autonomi slaska i kaszub sa wyrazne.

No bo dobro polega na trzymaniu ślązaków pod butem, prawda?

> Taka postawa(bo trudno to nazwac polityka)ogranicza wolnosc.

Czyją wolność? I do czego wolność? Mi autonomia ślązaków wolności nie ogranicza.

> Mlodzi nie chca byc niewolnikami.

Niestety w naszym państwie będą. Będą niewolnikami rolników, górników, kleru, polityków - w ich imieniu stanowione są prawa a pomyślane tak, żeby zwykłych ludzi trzymać na krótkiej uwięzi.

> PO prowadzi stara polityke, gdzie narod wpycha sie sila w idee narzucona przez arogancka wladze.W ekstremalnych przypadkach dozyna sie wathe.Wladza czuje sie wlascicielem panstwa i narodu."Ja decyduje co jest polska racja stanu".Narod nie ma nic do gadania.Idea panstwa nie jest tworzona przez narod i dla narodu lecz przez wladze.To stary system.

No tak. Masz rację. To stary system. Ale wszyscy Polacy chyba tego chcieli. W końcu rozwalili swoje państwo robotnicze, schylili łby i wrócili do księżej obórki "bo tak jest lepiej". To czego teraz drą mordy? Zdziwieni czy co?

> Wprowadzanie satanizmu rowniez traci myszka.

Odleciałaś w kosmos. Piszesz bzdury.

> Wyprowadzic ludzi z kosciola,pozbawic narod wartosci moralnych i etycznych to stare,zmodyfikowane sowieckie metody zniewolenia.

Wyprowadzić ludzi z kościoła, to wyprowadizć z ciemnoty i zacofania. Wiara w jezusiki, bozie i niepokalane poczęcia to głupota, która kosztowała nasz naród stanowczo zbyt wiele. To lamusa z tymi kretyństwami. Wartości etyczne i moralne nie biorą się z kościoła. Biorą się z rozumu.

> Taka postawa prowadzi do bankructwa rowniez finansowego bo obcy nie zbuduja Polski dla Polakow.

Odrzucenie bezrozumnej wiary z pewnością nie spowoduje bankructwa. Bankructwo Polski już w historii było i to dokładnie za sprawą kościoła i katolików. Masz rację, że obcy nie zbudują dla Polaków. To Polacy muszą przestać się modlić i zabrać do roboty. Religia w tym przeszkadza.

> Inaczej postepuje sie w innych krajach np. w USA wszyscy lacznie z prezydentami wypowiadaja slowa"Boze blogoslaw Ameryke".

To tylko słowa. W Ameryce jest ścisły rodział kościoła od państwa i dlatego sobie tak dobrze radzą. Polska radzi sobie źle, bo zabobon wytyka swój obmierzły ryj zza każdej ustawy.

> U nas wprowadzajac satanizm mowi sie w podtekscie niech
    szlak trafi polskosc i Polske.

Nikt nie wprowadza satanizmu. Nigdzie. Masz zwidy.

> Tak postepuje dobrowolny niewolnik,ktory jak pies wraca do lancucha do ktorego sie przyzwyczail.

Zgadzam się. Katolicy są uwiązani do kościoła i nie widzą świata poza nim, nie wyobrażają sobie życia bez otumanienia bajkami.

> Satanizm prowadzi do nedzy a kto nie wierzy niech przeczyta ksiazke Slowaka a zarazem poskiego patrioty Konecznego pt."Swieci w dziejach narodu polskiego".Tytul jest mylacy poniewaz jest to ksiazka historyczna.
    A teraz Moher zdejmuje swoj ukochany berecik ,i zanim swit nastanie,idzie do lozka".

Mam dziesiątki o wiele poważniejszych książek ukazujących fakt niszczącego wpływu religii na narody. Polscy "święci" też mają w tym swoje zasługi począwszy od zdrajcy, biskupa Stanislawa.

> A ja to podsumuje tak-"bo czasami jajko jest mądrzejsze od kury..."

A ja podsumuję to tak - nie tym razem. Mądrości w kościele nie znajdziesz, wiedzy w zabobonach nie szukaj, magia nie ma do zaoferowania nic wartościowego.
  • 2012-06-18 17:45 | Madzica11

@ czerwona stoneczka
    To prawda ,poglądy na świat mamy skrajnie różne,a i w kolorach pewnie gustujemy innych;)