Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kuba Wojewódzki odpowiada w POLITYCE

(228)
Satyra ma to do siebie, że potrafi się czasem zagalopować. Niemniej każdego mieszkańca Ukrainy chętnie przeproszę za zaistniałą sytuację i swój poziom satyry. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy po przekroczeniu granic ona nagle staje się zbrodnią, a jej twórca zbrodniarzem?
  • 2012-06-26 12:15 | Alina

Jak zwykle

Jak zwykle tłumaczenie się zamiast porządnych przeprosin.
  • 2012-06-26 12:23 | radogost

primo19@autograf.pl

Kłopot w tym, że Pana "żart" przez osoby nie znające konwencji, a zapewniam, że znajdzie się w naszym kraju sporo ludzi poniżej IQ 80, może zostać zinterpretowany dosłownie i uznany za legitymizację takiego sposobu mówienia o innych. Radio Eska niestety nie jest zaprogramowane tak, by docierać jedynie do tych inteligentnych, którzy odczytają trafnie Pana intencje. Na formach jest już mnóstwo wpisów ludzi, którzy krytykują radio za to, że zawiesiło program i tym samym zakazuje ludziom mówić o tym, co myślą, mówić prawdę, że cenzuruje (poważnie!) Takiego odzewu Pan oczekiwał?! Życzę więcej wyobraźni w działaniu i zwłaszcza w mówieniu, bo teraz jest Pan postrzegany przez ksenofobów i rasistów jako narodowy "bohater", który walczy o prawo Polaków do nazywania Ukrainek dziwkami. Bardzo Pana cenię za inteligencję i dowcip, ale po tym żarcie pozostawił Pan niesmak.
  • 2012-06-26 12:25 | Kalina16

Wole Pana, panie Kubo...:)))

Miły Panie Kubo,
    Żarty obu Panow z pewnoscia nie sa zbrodnia, a Panowie - zbrodniarzami. Ja osobiscie wychowałam sie na Monty Pythonie i wiem, co to jest tego rodzaju humor:))) Tyle tylko, ze różnica między Panami a Cleesem, Palinem i spółka jest taka, jak miedzy kasa pancerna a kasa grycana (jest pan duzo mlodszy ode mnie, wiec przypomne ten dialog dwóch kompanow z celi: Za co siedzisz? Za kase... Pancerna? - Nie...grycana). Przy okazji swoich zartow sprawili Panowie przykrość Ukraincom (z ukrainskim MSZ włącznie)), ktorzy rozumieja Monty Pythona w jeszcze mniejszym stopniu niz Polacy. W sumie - zart byl po prostu gruboskorny i nieliczacy sie z odczuciami innych. To tyle mojego łajania:))) Musze natomiast stwierdzic, ze poziom wypowiedzi pańskich obrońców z prof. Hartmanem na czele odbiegl znacznie in minus nawet od panskiego zartu, nie mowiac juz o zwyklej przyzwoitej klasie wypowiedzi. Mam wiec dla Pana rade: prosze wystrzegac sie takich "przyjaciół", bo sa gorsi od wrogow, a do tego ponizej panskiego poziomu inteligencji:)))
  • 2012-06-26 12:27 | armia_konna

rzecz jednak w tym

że wielu Ukraińców nie odczytało tego cudzysłowu i trudno mieć o to do nich pretensję, poczuli się obrażeni i sprawa jest poniekąd zamknięta. W takim przypadku, gdy satyra przekracza granice, ten cudzysłów często się zaciera (różnice językowe nie pozostają bez wpływu) i ważne są nie intencje, ale skutek. Może najpierw powinien się Pan zastanowić, jaką reakcję tego typu dialog na antenie popularnej rozgłośni radiowej, może wywołać właśnie za granicą. Sama idea wyśmiania, wykpienia polskich dorobkiewiczów jest jak najbardziej na miejscu, bo w ich przypadku często pieniądze idą w parze z pogardą nie tylko zresztą wobec przybyszów ze wschodu, ale należało też pomyśleć o możliwych skutkach. Słowem nie zawsze dobre intencje wystarczą.
  • 2012-06-26 12:30 | Jaś Kapela KP

znalezione

"Co robi statystyczny Polak, gdy Ukraina przegra mecz? Do tej pory myślałem, że pewnie ma to w nosie albo idzie na piwo. Oświecił mnie Michał Figurski. Statystyczny Polak gwałci Ukrainkę. Ale nie po prostu ją gwałci. Najpierw ją zwalnia z pracy. Bo statystyczny Polak zatrudnia statystyczną Ukrainkę, więc zawsze ma jakąś na podorędziu, żeby ją zwolnić i zgwałcić, gdyby ewentualnie rozgrywki futbolowe nie poszły po jego myśli. A przynajmniej zgwałciłby ją, gdyby nie była taka brzydka albo gdyby w ogóle wiedział, jak wygląda, bo pozwalałby jej podnieść się choć na chwilę z kolan. Nie wiem, czy bardziej powinny się obrazić Ukrainki, czy statystyczni Polacy."

• 2012-06-26 12:33 | Edek

Ale po co się bronić?

Zamiast przyznać do błędu i sprawę zamknąć. Czy może panowie są już w tej fazie popularności, że ich postępowanie jest nieomylne? Nawet wierni fani i wielcy apologeci talentu obu panów, rozumiejąc intencje, krytykują wykonanie. Niestety konwencja wyśmiewania ksenofobii i nowobogackich elit przez przedstawicieli tychże elit jest faktycznie absurdalna. Mniej więcej tak samo jakby żołnierze wehrmachtu opowiadali dowcipy o holocauście żeby obnażyć problem antysemityzmu. Absurdalne? Owszem, ale czy smaczne?
  • 2012-06-26 12:37 | zniesmaczony

Re:Kuba Wojewódzki odpowiada w POLITYCE

To ze ktos przeprasza to dobrze ale wcale nie oznacza to ze nie powinien poniesc kary. Kara dla pseudo gwiazd jest zdjecie ich ze swiecznika. Chociaz osobiscie wole te ktore sa przyznawane przez niezalezny sad.
  • 2012-06-26 12:40 | Mateusz Statkiewicz

Wojewodzki broni wypowiedzi, ktorych bronic sie nie da

'wcielając się – jak mówią – w rolę polskiego chama i nuworysza'. Obawiam sie, ze do zadnego 'wcielenia' tu nie doszlo a Wojewodzki broniac incydentu wychodzi na kompletnego idiote i ignoranta. Dodam tylko, ze jestem w stanie przelknac antysemicki humor Sary Silvermann, ale to co zaprezentowal ten tandem mozna opisac jedynie jako zenujace. Na szczescie znikneli juz z anteny. Polecam Tymanskiego w tym samym porannym pasmie tyle, ze w Radiu Roxy. Roznica poziomow jak z zartu o kasie gryczanej z postu powyzej:-)

• 2012-06-26 12:48 | gaudia

Alez nikt nie nazywal pana zbrodniarzem! Teraz pan usiluje nadac sprawie wage, ktorej sprawa nie jest warta. Nazywano pana zachowanie chamskim i tyle.

Zapewne jest grupa Polakow, ktorzy zachowuja sie jak w Waszym dialogu z Eski. Jesli sluchali audycji raczej nie skumali, ze wysmiewacie "stereotyp". Obawiam sie, ze rechotali, bo "ten Wojewodzki z Figurskim jak cos powiedza, to ja p...e". Wysmiewany stereotyp zachowan po prostu powieliliscie.

Bawi mnie latwosc z jaka w Polsce mozna kogos urazic, obrazic itd. Zwlaszcza, nader dla mnie tajemnicze, "uczucia religijne". Dlatego nie czuje sie obrazona jako kobieta (choc moglabym, dialog dotyczyl instrumentalnego traktowania kobiet)), bo osobiscie mam w nosie co pan i pana kolega o kobietach sadzicie i co powielacie w beznadziejnym dowcipie.

Jednak jest cos takiego jak kultura osobista, szacunek dla innych, takze innych narodowosci, szacunek dla ludzi w ogole. Jest wstyd i odpowiedzialnosc za slowa rzucane w eter i nie tylko. Pan, czasem ladnie i inteligentnie, pokazuje jak te proste wartosci zanikaja. Teraz, wiedzac juz, ze wielu ludziom sprawil pan po prostu ogromna przykrosc, idzie pan w zaparte, traktujac ich jak debili, ktorym trzeba tlumaczyc wysublimowany dowcip. Tym razem to pan okazal sie prostakiem.

pozdrawiam
    gaudia
  • 2012-06-26 12:51 | axiom1

Co ten ksenofob-rasista i provokator robi w Polityce? To nieporozumienie.
  • 2012-06-26 12:51 | gaudia

Alez nikt nie nazywal pana zbrodniarzem! Teraz pan usiluje nadac sprawie wage, ktorej sprawa nie jest warta. Nazywano pana zachowanie chamskim i tyle.

Zapewne jest grupa Polakow, ktorzy zachowuja sie jak w Waszym dialogu z Eski. Jesli sluchali audycji raczej nie skumali, ze wysmiewacie "stereotyp". Obawiam sie, ze rechotali, bo "ten Wojewodzki z Figurskim jak cos powiedza, to ja p...e". Wysmiewany stereotyp zachowan po prostu powieliliscie.

Bawi mnie latwosc z jaka w Polsce mozna kogos urazic, obrazic itd. Zwlaszcza, nader dla mnie tajemnicze, "uczucia religijne". Dlatego nie czuje sie obrazona jako kobieta (choc moglabym, dialog dotyczyl instrumentalnego traktowania kobiet)), bo osobiscie mam w nosie co pan i pana kolega o kobietach sadzicie i co powielacie w beznadziejnym dowcipie.

Jednak jest cos takiego jak kultura osobista, szacunek dla innych, takze innych narodowosci, szacunek dla ludzi w ogole. Jest wstyd i odpowiedzialnosc za slowa rzucane w eter i nie tylko. Pan, czasem ladnie i inteligentnie, pokazuje jak te proste wartosci zanikaja. Teraz, wiedzac juz, ze wielu ludziom sprawil pan po prostu ogromna przykrosc, idzie pan w zaparte, traktujac ich jak debili, ktorym trzeba tlumaczyc wysublimowany dowcip. Tym razem to pan okazal sie prostakiem.

pozdrawiam
    gaudia
  • 2012-06-26 12:53 | Mewa

Panie Wojewódzki, może i dobrze się stało, że publika otwarcie domaga się jakości od tych którzy zarabiają ’słowami’. Nie pierwszy raz pan przegina i nie pierwszy raz ponosi pan publicznie konsekwencje (pamięta pan reakcję Dody na niesmaczne teksty? a zdaje pan sobie sprawę z tego że wiele osób tak się czuje po pańskich wygłupach?). Proszę popracować nad formą, pomyśleć nad treścią i do przodu! Może tym razem pan spróbuje pozyskać inną, bardziej wymagającą grupę widzów ale do tego potrzebny jest ambitniejszy przekaz. Co nas obchodzą żarty z polskich pożal się boże celebrities, które skutecznie ośmieszają się same?
  • 2012-06-26 12:58 | Też Jakub

Po żarcie z gwałtu pozostaje Panu wyłącznie zażartowanie z ofiar holokaustu. Po tej wypowiedzi powinien Pan zniknąć z życia publicznego.
  • 2012-06-26 13:06 | psr18gh

Gdyby ukochanymi partnerkami życiowymi Wojewódzkiego i Figurskiego były Ukrainki, to ich żart dotykał by tylko polskich nowobogackich. Tak nie jest.
  • 2012-06-26 13:15 | myszvolvo

"Satyra ma to do siebie, że potrafi się czasem zagalopować."

Czyżby?
    Zagalopować może się co najwyżej Satyr.
    Satyra - gdy jest na poziomie - nie zmierza co celu galopem.
    A jeśli już, to nigdy na oślep.
  • 2012-06-26 13:15 | Psiakostka

Proszę nie mówić że rozprawia się pan z polskim kołtuństwem, bo pan tylko na nim żeruje. Nie mnie dociekać dlaczego akurat inspiruje się pan takim dnem społecznym ale może czas najwyższy albo przejść na emeryture (jeżeli nie ma pomysłów) albo zmienić repertuar i zamiast obrażać rzeczywiście obnażać.
  • 2012-06-26 13:22 | sousania

no i nie ma sprawy:), a i bez przeprosin by się obyło, nie rozumiem o co to całe zamieszanie. W UK podczas pewnej transmisji komentatorzy naśmiewali się z naszego narodu i naszych wspaniałych dróg i nie sądzę, żeby ktoś ich zdjął za to z anteny - a ja szczerze żart, dość udany jeszcze powtarzałam. Nie ma to jak dystans do otaczającego świata:)
  • 2012-06-26 13:27 | zyta2003

W ferworze dyskusji omal wszyscy zapomnieli o najwazniejszym w tym wszystkim slowie GODNOSC. Maja ja wszyscy, nie tylko ukrainskie, czy polskie sprzataczki, ale i miliony bezbronnych, gwalconych kobiet nie tylko w Afryce, ale i Europie w ramach gier wojennych, a takze nawykow kulturowych.
    Nazwanie siebie kokieteryjnie zbrodniarzerm to dziecinnada polaczona z hucpa. Dzieci tez placza: nikt mnie nie kocha i nie rozumie. Ach, nie jest Wojewodzki zbrodniarzem, kazdy przyzna. Ale jest d....iem jak wielu, ale tamci naogol nie zabieraja glosu publicznie w tak nosnych mediach.
    I jak napisal poprzednik, idzie on w zaparte, traktujac jako debili spoleczenstwo, ktore nie rozumie konwencji dowcipu, a ewentualne przeprosiny sa w trybie "przypuszczajacym -przyszlym"
    Na pocieszenie dodam, ze od wystapienia Wojewodzkiego wieksze rozgoryczenie wywolaly u mnie organizacje kobiece, pisma kobiece ( WO), ktore milcza - bo to republika kolesi. KW jest tylko szmaciarzem, a one dzialaczkami.
    A feministkom, wraz ze Szczuka - przyjaciolka KW - ze od zlobkow, przedszkoli, karmienia piersia itd... sa inne oprganizacje, a ruch feministyczny jest od walczenia o GODNOSC KOBIETY.
    Jedynym wartym szacunku wsrod komentatorow Polityki jest Jaroslaw Markowski spoza tej republiki kolesi, ale jak czytamy czarno on widzi reakcje republiki kolesi i kolezanek na zaistniale wydarzenie.
    Nie moge odnalezc linku do petycji do Polityki o odwolanie KW. Moze ktos ma, prosze zalaczyc, a takze prosze o wpisywanie sie tez panow, ktorzy uwazaja, ze jest to sluszny pomysl.
  • 2012-06-26 13:31 | vps

Osobiście cieszę się, że stało się co się stało. Sprawa jest mocno przesadzona, bo oczywiste jest to, że nikt tu nikogo nie chciał obrazić. Takie są jednak media i tu moja radość, bo może ktoś zacznie dyskutować konkretniej nad tą wolnością słowa w Polsce.

Pana Wojewódzkiego humor mnie nie bawi, bo dla mnie jest słaby, ale ja to ja, są tacy co się śmieją i tutaj nie widzę problemu - nie chce to nie oglądam, nie czytam, nie słucham.

Z tymi Ukrainkami to jest tak, że jak kto sobie zinterpretuje tak będzie - Pan Wojewódzki swoją interpretację podał, aczkolwiek są miejsca gdzie ten sam kawał jest inaczej śmieszny. Wyobraźmy sobie, że teraz Rosjanie w radio sobie żartują o lotach do Smoleńska chcąc rzekomo wyśmiać stan rosyjskich lotnisk - ktoś się śmieje? Niech Brytyjczycy pożartują z Polaków co pracują na zmywaku na antenie swojego radia a Włosi np. o naszych rodakach w obozach pracy, chcąc rzekomo krytykować wyzysk emigrantów - śmieje się ktoś? Tutaj jest ta delikatna różnica.
    Zgadzam się z tym, że wolność słowa polega na wolności słowa i mieszanie w sprawę MSZ itp. jest przesadą, ale

Panie Kubo wolność słowa polega też i na tym, że społeczeństwo krzyczy, żeś Pan cham i prostak jeśli uznają, że tak jest. Mam nadzieję, że ta sprawa szybko nie ucichnie i sam Pan zobaczy jak to jest być po tej drugiej stronie lustra.
  • 2012-06-26 13:40 | psr18gh

Szkoda że Wojewódzkiemu i Fogurskiemu nie przyszła ochota pożartowania w tym stylu w strefie kibica w Kijowie.
  • 2012-06-26 13:45 | mikos

zbrodniarzem nie - głupkiem tak (a w tym wypadku głupkiem i prymitywem)
  • 2012-06-26 13:56 | stefan

Nie chodzi o konwencje, tylko zasadę dobrego smaku. Wszystko możesz zrzucić na konwencje żartujac z ze wszystkiego z czego sie nie powinno żartować publicznie.
  • 2012-06-26 13:59 | skr

Zgadzam się z armia_konna. Nie wszyscy są zobowiązani rozumieć konwencję i nie chodzi tu tylko o inteligencję. Mam przyjaciela, który ma żydowskie korzenie i mogę mu pogratulować sukcesu mówiąc "te Żydy to się wszędzie wepchną" i uśmiejemy się setnie, ale obawiam się, że gdybym tak powiedział Michaelowi Schudrichowi, to mimo jego niewątpliwej inteligencji, nie byłoby mu do śmiechu.
    Po prostu tym razem żart się nie udał - osoby, z dyskryminacją których pan Kuba chciał walczyć, poczuły się dotknięte, więc trzeba przeprosić i tyle.
    Tymczasem Panowie idą w zaparte, ale wygląda to trochę jak scena z komedii, gdzie bohater pada ofiarą nieporozumienia i pogarsza swoją sytuację mówiąc: "zaczekaj, to nie jest tak, jak myślisz".
    Co nie zmienia faktu, że rozumiem, że nie było tu intencji obrażania nikogo i z sympatią czasem oglądam poczynania panów Wojewódzkiego i Figurskiego.
  • 2012-06-26 14:02 | zyta2003

Poraz kolejny przypominam, ze chodzi tu nie o ponizajace godnosc Ukrainek zachowanie Wojwewodzkiego, alem o Nieposzanowaniem GODNOSCI kobuiet wogole, szczegolnioe tych milionow bezbronnych ofiar gwalconych w ramach zabaw wojennych i kulturowych nie tylko w Afryce, ale na calym swiecie w tym Europie i Polsce.
    To przypomnienie dla Polityki (i kolejny raz dla feministek), ktora zezwoleniem na bezczelny wpis KW, rozmydla problem.
    Teraz piszemy :panie Wojewodzki, panie Kubo wojewodzki, grozac paluszkiem - niektorzy, to taka uchybka, pomozemy panu zrozumiec, skoro my nie zrozumielismy panskiej konwencji ( haskiej, genewskiej?) .
    A co z konwencja na okolicznosc sprzed niewielu miesiecy "murzina" - tez tepy narod, a zwlaszcza bohater dowcipu mial za niskie IQ?
  • 2012-06-26 14:06 | Trpaslik

Poziom Pana W. został podsumowany, kiedy został jurorem w światowym Idolu. Dla przypomnienia warto poszukać na YouTube.
    Najbardziej boli że moje ulubione, od ponad 20 lat czasopismo, publikuje jego żałosne teksty obok Paradowskiej, Tyma i Stommy.
    Najgorsze jest to że nie wiem czy potrafię odmówić sobie cotygodniowej lektury.
    Pozdrawiam,
    Trpaslik.
  • 2012-06-26 14:25 | qwe

W tym rzecz że nie ma za co porządnie przepraszać, wytłumaczył to tutaj...
  • 2012-06-26 14:30 | Magda

Kończ Waść, wstydu oszczędź!

Słaby tekst Wojewódzkiego. Kiepskie porównania, mętne tłumaczenia i wywody pozbawione logiki. Wstęp do tych wypocin więcej tłumaczy. "Polityka" nie rozstanie się z Wojewódzkim i tyle. Szkoda, że obok Stommy, Tyma, Passenta stawiacie błazna, którego jedyny dobry dowcip polega na udawaniu inteligentnego. Przepraszam, przypomniałam sobie drugi kawał- ten błazen porównuje się do Gombrowicza i Mrożka. Nie kupię już "Polityki".
  • 2012-06-26 14:31 | Joanna

Mówienie o zbrodni to nie ten kaliber. To po prostu "żart" grubo poniżej poziomu. Eska już wyciągnęła konsekwencje wobec obu panów, zdejmując ich program. Ciekawe, co zrobią teraz TVN i - niestety - "Polityka", bo co prawda "Mea culpa", czyli inteligentniejszą odmianę "Pudelka", fajnie się czytało, ale szanujący się tygodnik pewnych granic przekraczać nie powinien.
  • 2012-06-26 14:37 | Krzysztof Sadowski

Tlumaczenie sie Pana Wojewodzkiego konwencja programu i tym,ze inni pozwalaja sobie na podobne "zarty" jest zenujace.
    Idac logika jego myslenia to kibole wykrzykujacy antysemickie hasla rowniez kieruja sie konwencja przyjeta na stadionach a tak naprawde to sa filosemitami.
    Kolejne tlumaczenie,ze w zalozeniu program ma kpic z nuworyszostwa i chamstwa rowniez jest malo przekonywujace w kontekscie tego,ze styl zycia Pana Wojewodzkiego jest niczym innym jak przejawem nuworyszostwa i chamstwa w czystej postaci.
    Prostackie "dowcipy",sa zas na porzadku dziennym w telewizyjnym show tego Pana.
    Przyklad pierwszy z brzegu to fragment rozmowy z Marcinem Gortatem ,w ktorym
    zachwycajac sie wielkoscia dloni Pana Marcina spletowal ten fakt stwierdzeniem,ze chcialby zobaczyc jak ta dlonia jego rozmowca sie onanizuje.
    Trudno to nawet skomentowac...
    Jestem czytelnikiem Polityki od zawsze.
    Wstyd mi,ze redakcja siega po taich autorow
  • 2012-06-26 14:38 | ~~lilu

Zgadzam się w pełni ze słowami primo19. Panu Kubie inteligencji nie brakuje więc nie rozumiem, czemu nie przyszło mu do głowy, że odbiorcami jego audycji mogą być ludzie, którzy potraktują dosłownie jego wypowiedzi. Nie trafiają do mnie wyrafinowane argumenty przytaczane na obronę. Tzw. żart był okropny, delikatnie pisząc, i należałoby raczej uderzyć się w pierś, zamiast uciekać się do sztuczek typu "Przepraszam tych, którzy czują się dotknięci, ale to nie nasza wina, że są tak głupi, iż nie rozumieją naszych wysublimowanych dowcipów". Przypuszczam, że obaj panowie najpierw "palnęli głupotę" a potem pomyśleli. Chciałabym na koniec dodać, że można prowadzić satyryczne audycje o ciętym dowcipie w zupełnie inny sposób.
  • 2012-06-26 14:44 | monika

Pisze Pan: "Kabaret i film mają kostium, scenografię, rekwizyt. Radio ma tylko słowo i dźwięk".

No właśnie. Gdyby wystąpił Pan z kolegą Figurskim w TV, obaj przebrani za nuworyszy z cygarami w zębach i w nowobogackim salonie, pewnie zostałoby to odebrane inaczej, choć nawet w takim przypadku teksty typu "zgwałciłbym ją, gdyby była ładniejsza" budziłyby niesmak.

Radio to co innego. Na podstawie samego głosu trudno wyczuć, czy pan Wojewódzki mówi coś we własnym imieniu, czy jako Święty Mikołaj. Zwłaszcza że jedni słuchają "eski" codziennie, inni - tylko od czasu do czasu. Ktoś mógł nie usłyszeć początku dialogu, kiedy padło stwierdzenie, że "tak zachowałby się prawdziwy Polak". Kto inny usłyszał, ale i tak odebrał to jako wyśmiewanie się z Ukrainek, nie Polaków, zwłaszcza że "prawdziwy Polak" kojarzy się raczej z elektoratem PiS niż dorobkiewiczami ze stolicy. Ja na przykład odtworzyłam ten dialog w internecie, wiedząc, o co chodzi, ale Wasza "kreacja" i "nawias" jakoś do mnie nie dotarły, choć nie mam IQ poniżej 80, jak sugeruje powyżej jeden z Pana obrońców. Usłyszałam panów Wojewódzkiego i Figurskiego, którzy w fatalnym stylu dworują sobie z ukraińskich sprzątaczek. Może gdy ktoś słucha Waszych dowcipów od lat, odbiera to inaczej. Audycja nie jest jednak zamknięta dla stałych słuchaczy, tylko dostępna dla wszystkich. Profesjonalista o tym wie i bierze to pod uwagę.
  • 2012-06-26 14:45 | Sławomir Osiński

Konwencja konwencją,ale zapomnieliście panowie,że nasz rodzimy ciemnogród obliczany jest na jakieś 30-40 %.Oni nie kapewu nicziewo i nikagda.

pozdrawiam.
  • 2012-06-26 14:56 | kolo

Przyznam ze jestem troche zawiedziony - zamiast wczesniejszych odwolan do Gombrowicza i Mrozka, zostal tylko przywolany jakis kabaret na dwojce.
    Wedlug mnie problem nie lezy w konwencji, tylko w robieniu Polsce czarnego PR-u. Ukazuje Pan Polske jako kraj ludzi zacofanych, zawistnych i ogolnie wstretnych. Nie mowie, ze takich osobnikow nie ma, ale czy rzeczywiscie zasluguja oni na miano "statystycznych" czy "prawdziwych" Polakow. Jak dla mnie statystyczny Polak okazuje o wiele wiecej wrazliwosci niz Pan. Moze wiec zamiast ubolewac nad "polactwem", warto tez w sobie dostrzec pewne wady. Mi po prostu jest przykro, ze gdy Polacy i Ukraincy maja wspolne swieto, Pan dolacza do gromadki kiboli, ktorzy przynosza wstyd w kraju i za granica.
  • 2012-06-26 15:07 | tg

otóż to:)
  • 2012-06-26 15:10 | link

Dla tych, ktorzy woleliby Polityke bez kolumny pana W.
    http://www.petycjeonline.com/list_do_redakcji_polityki_w_sprawie_wypowiedzi_kuby_wojewodzkiego
  • 2012-06-26 15:12 | m.

Jasiu Kapelo, oni nie parodiowali "statystycznego", tylko "Prawdziwego Polaka", a to dwie rozne kategorie
  • 2012-06-26 15:12 | m.

Jasiu Kapelo, oni nie parodiowali "statystycznego", tylko "Prawdziwego Polaka", a to dwie rozne kategorie
  • 2012-06-26 15:24 | Lucjang

Panie Kubo, wyrazy solidarności i zrozumienia. Gdyby nie Panowie trudno byłoby zauważyć te szczyty hipokryzji po których codziennie spacerujemy. Tak trzymać. Mnie np. pomaga w takich chwilach Tuwim - np. na endeka, co domaga się repliki czy gdy dopomina się uprzejmie acz stanowczo, by go w dupę całowano.
  • 2012-06-26 15:27 | słuchacz

Moim skromnym zdaniem ludzie nie znający konwencji nie słuchają tej audycji. Bo po co?
  • 2012-06-26 15:41 | wuj leon z rodziną

"zgwałcić Ukrainkę, czy zgwałcić prostytutkę czy zgwałcić żonę" gdzie tu jest satyra, dowcip, konwencja? To ten sam styl: poczucia bezkarności, wyższości i lekceważenia. Niestety słoma z butów wychodzi.
  • 2012-06-26 15:44 | wit

A moze tak troche kontekstu? Na oczach milionow widzow Ukraina zostala gorzej niz zgwalcona. I nikomu to jakos nie przeszkadzalo. Wiec co ma mmyslec PRAWDZIWY POLAK po czyms takim, JUZ MOZNA.
  • 2012-06-26 15:50 | Otis

Z jednej strony (czubek), nosa ucierający Kobietom. Biednym. Bo sam już tego nie czuje. Z drugiej popularysta, tego co już jest tak popularne.Prowokator i skandalista, po co, dla kasy? Inteligentny nad wymiar, geniusz, bo ma ile ma. Ale mądrości życia jak u dziecka za grosz. Bo przepraszam powinoo natychmiast tam paść!
  • 2012-06-26 15:50 | Borys

"Jak tłumaczy się Figurski? Twierdząc, że tak jak on myśli większość Polaków... Dlaczego aż tak nisko ich ocenia?

Przybieramy rolę statystycznego Polaka, który jest zawiedziony tym, że drużyna ukraińska lepiej sobie radzi niż polska - tłumaczy w rozmowie z Press."
  • 2012-06-26 15:59 | Individual_A

Ciekawe, jest to ze po audycji temat traktowania Ukrainek, jakkolwiek przyjety z oburzeniem, nie jest dyskutowany. Jedyny watek jaki pozostaje na pierwszych stronach to zbiorowy lincz na autorach satyry. Pytanie powstaje, czy winien jest dostawca czy producent? Czy ktorykolwiek obrazony i zniesmaczony sluchacz audycji zglebil temat poszukujac faktow, czy zwyczajnie emocje dyktuja reakcje. Swoja droga jak czesto w rozmowie powielamy stereotypy nawet sie nad naszymi wypowiedziamy czesto nie zastanawiajac. Albo slyszymy rozmowce idiotyzmy paplajacego i nie mamy odwagi, lub dla zabawy pozwalamy na rasistowskie,seksistowskie itp galopy!!?? Program uderzyl w samo sedno, stad tez tak ostre reakcje.
    Kiedy BBC zrobila dokument o wystepkach na tle rasistowskim w Polsce i na Ukrainie burze rozpetujac w Polsce, ze jak to wcale nie jest tak zle. Ze to tylko grupka ekstremistow. Temat zamieciono pod dywan i tyle bylo dyskusji.
    Kiedy Kuba z Michalem podejmuja temat, ponownie spotykaja sie z podobna reakcja. Przyjmijmy do wiadomosci fakt, ze rasizm i inne choroby spoleczne sa w polsce obecne, jak i w kazdej innej nacji. Problem trzeba zidentyfikowac i z nim walczyc. A wiec w sprawie Ukrainek, traktowanie ich przez pracodawcow - mam nadzieje wiekszosc jest tego swiadoma - bywa naganne i to jest fakt. Traktowanie i odnoszenie sie do imigrantow w ogole jest duzym problemem spolecznym, tak wiem, Polska nie jest osamotnionym sprawca.
    Pozytywna jest reakcja, czyli ogolne potepienie chamskich zachowan pracodawcow i innych przesladowcow Ukrainek, w tym przypadku. I w tym momencie uklony dla Kuby i Michala. Jednakze, obawiam sie scenariusza, w ktorym to dostawca staje sie zbrodniarzem. Czytanie ze zrozumieniem od zawsze kuleje. Niestety.
  • 2012-06-26 16:07 | Tomasz

Pani Alino, co trzeba napisać żeby Pani zrozumiała konwencję audycji ? Oczekuje Pani że będą przepraszać za cały naród polski, najbardziej hipokratyczny ze wszystkich ? Polacy najbardziej ksenofobiczny, rasistowski naród na Ziemi, obnażany i przedstawiany w krzywym zwierciadle nagle podniósł głos bo krzywda się dzieje. Niech się Pani zastanowi nad sobą.
  • 2012-06-26 16:09 | jucek

Ze tak powiem w konwencji, dales dupy Kuba, a przez Ciebie kolega stracil prace.
  • 2012-06-26 16:11 | m.j.

Taaa... Konwencja, pierdu, pierdu.
    Przeprosiny na niby.
    Żart (?) nieśmieszny, ponadto potężnie niesmaczny. Brak klasy.

Cieszę się z tego incydentu, bo jak przypuszczam zniknie Pan wkrótce z łam Polityki.

Kartka Wojewódzkiego dla Pilcha. Kto za?
  • 2012-06-26 16:13 | madza

Zrozumienie konwencji nie zmienia faktu, że było to wyjątkowo chamskie i pozbawione krzty humoru. Obraża Pan tym swoich słuchaczy, jakiego wyrobienia wymaga rozumienie prostackich i chamskich żartów ?Na tym polega problem : Pan nie jest ani wyrafinowany ani prześladowany, to było po prostu słabe, niskie i żenujące i świadczące o intelektualnym lenistwie. Tekst o dowcipach z kabaretu był równie trafny jak A u was biją Murzynów .Nie chcę , aby pisał Pan w gazecie którą lubię i cenię.
  • 2012-06-26 16:14 | g-ww

Cholera wie co o tym myśleć.Przekroczona został granica smaku i przyzwoitości.Problem zatrudniania na lewo obcokrajowcow pozostał.A oni czują się tak jak my na zachodzie za komuny.Pokazanie problemu w sposób wulgarny złe ,nie mówienie o nim jeszcze gorsze.Kuba współczuję.Za.cznij przepraszać bo cię wyeleminują a to strata w bogobojnej ojczyżnie.
  • 2012-06-26 16:15 | zet

Cyt:"Ukazuje Pan Polske jako kraj ludzi zacofanych, zawistnych i ogolnie wstretnych. Nie mowie, ze takich osobnikow nie ma, ale czy rzeczywiscie zasluguja oni na miano "statystycznych" czy "prawdziwych" Polakow."
    Nieprawda.Ukazuje,że w naszym kraju mieszkają różni ludzie,także samozwańczy "prawdziwi Polacy",którzy zawsze stoją w wyznaczonym /przez prezesa/ miejscu.Ilu pośród nich jest zacofanych i oszołomów,statystyki milczą.
    Na temat niezbyt stosownych wypowiedzi obu panów /W i F/ już wczesniej pisałem. Mogę dodać,iż należy wykazywać większe rozeznanie publiki, dla której jest skierowany występ.
  • 2012-06-26 16:22 | Mateo1

No wlasnie. Tez sie zastanawiam, jak to sie dzieje, ze taki tygodnik, jak Polityka, pozwala komus takiemu jak Pan Wojewodzki zasmiecac swoja przestrzen tekstami kogos, kto sam dowiodl, ze jest prymitywem i chamem.
    Ci wspaniali wszyscy dziennikarze piszacy dla Polityki pewnie czuja sie zniesmaczeni, ze wpuszczono Pana, Panie Jakubie na salony Polityki. Z Pana zartami nadaje sie Pan bowiem na salony, ale do obory. Tam Pana miejsce z tymi zartami i tam Pan moze plesc,co Pan chce. Wtedy nikomu Pan szkody nie wyrzadzi. ""
  • 2012-06-26 16:28 | fafarafa

ludzie, quwa, wezta sie do roboty i dajcie se siana. kto zrozumial zrozumial, kto nie, ten juz nie zrozumie. przeciez to nie o ukrainki chodzilo, boze, ty to widzisz i nie grzmisz!
  • 2012-06-26 16:29 | mebaisog

Kuba w dalszym ciągu nie rozumie, że od inteligentnych osób wymaga się więcej niż od łysego gościa na stadionie. Kołtuństwo można zawsze wyśmiać - jednak od taktu zależy kogo się wybierze za ofiarę obśmiewanych. Wybór Ukrainek był niesmaczny i nieudany.
  • 2012-06-26 16:32 | Tyberiusz

Wojewódzkiemu się nie dziwię. To znaczy kiedyś przestałem się dziwić. Dziwię się POLITYCE (jestem stałym czytelnikiem od lat 15) i zwłaszcza - wobec tego co przeczytałem we wprowadzeniu do tego tekstu - Zdzisławowi Pietrasikowi.
  • 2012-06-26 16:46 | mickor

Właśnie ! Trzeba karać ! Kary dla wszystkich którzy kiedykolwiek powiedzieli coś głupiego ! Chłosta każdemu, kto opowiedział żart dla niektórych nieśmieszny. Nabijmy na pal wszystkich, którzy zarabiają więcej niż ja ! Powieśmy wszystkich, którzy kogoś obrazili ! A potem wysmarujmy się krwią w sadomasochistycznym amoku..
  • 2012-06-26 17:03 | haha

Odpowiedź na pytanie

Po przekroczeniu granic satyra nie staje się zbrodnią. Staje się chamstwem, a jej twórca chamem. Proszę to przyjąć do wiadomości i wreszcie normalnie, po ludzku przeprosić. Kim jesteś twórco, żeby niby to przepraszając oskarżać słuchaczy i czytelników o brak umiaru, polowanie na czarownice, łatwiznę i tym podobne bzdury? Wszyscy są głupi tylko ty jeden mądry i znający się na żartach? Oczywiście, nie tylko ty. Za mądrzejszą od wszystkich i lepiej znającą się na żartach najwidoczniej uważa się także redakcja "Polityki", skoro solidaryzuje się chamem i woli raczej swoim czytelnikom pokazać środkowy palec niż powiedzieć chamowi to, co nakazuje zwykła przyzwoitość: Won, chamie, z naszego tygodnika.
  • 2012-06-26 17:10 | haha

Odpowiedź na pytanie

Po przekroczeniu granic satyra nie staje się zbrodnią. Staje się chamstwem, a jej twórca chamem. Proszę to przyjąć do wiadomości i wreszcie normalnie, po ludzku przeprosić. Kim jesteś twórco, żeby niby to przepraszając oskarżać słuchaczy i czytelników o brak umiaru, polowanie na czarownice, łatwiznę i tym podobne bzdury? Wszyscy są głupi tylko ty jeden mądry i znający się na żartach? Oczywiście, nie tylko ty. Za mądrzejszą od wszystkich i lepiej znającą się na żartach najwidoczniej uważa się także redakcja "Polityki", skoro solidaryzuje się chamem i woli raczej swoim czytelnikom pokazać środkowy palec niż powiedzieć chamowi to, co nakazuje zwykła przyzwoitość: Won, chamie, z naszego tygodnika.
  • 2012-06-26 17:27 | jer-111

Niestety, pokretne tlumaczenia pana W. wcale mnie nie przekonuja!
  • 2012-06-26 17:32 | wow

dziwię się naczelnemu Polityki, że toleruje "takiego kogoś", czasy świetności Polityki minęły bezpowrotnie !!
  • 2012-06-26 17:33 | pitt

Chyba Pan, Panie Jakubie nie do końca rozumie konsekwencje swojej działalności.
    Niestety tego też nie rozumie p.Pietrasik.

A może by swój intelekt zaprząc w twórczej sprawie, optymistycznej, budującej.

Prosze mi wierzyć żądło cynizmu, skandalizowania miałkie i proste do stworzenia.

Wymagałbym od Pana pozytywnego kierunku działania, bo noblesse..

I naprawdę proszę nie usprawiedliwiać konwencją - bo to nie konwencja a chamstwo i prostawctwo, które może na poziomie p.Figurskiego...ale Pana ?
  • 2012-06-26 17:35 | quidem est vestrum culpa

A ja teraz oczekuje od POLITYKI i redaktora naczelnego zeby zajela stanowisko w tej sprawie. Nie wiem, czy kasowac abonament czy nie - czekam. PS Te 'tragiczne' wypociny na nic sie zdaly - czlowiek pograza sie jeszcze bardziej.
  • 2012-06-26 17:36 | Cisza

Cóż to za "konwencja" "nawiasy" "cudzysłów", jakiż to poziom IQ trzeba mieć, żeby zrozumieć żarcik z pracującej na kolanach kobiety, którą za karę pozbawia się zarobku, a jak jest ładna gwałci??????????????????????
    To nie była żadna konkwencja, wyraz wyrafinowanej statyry ani realizacja linii programowej.
    To było pospolite, prymitywne chamstwo rodem z żulowni, autorstwa niewyżytych snobów. "Przepraszam" tu nie oczekuję, bo ono stanowczo nie wystarczy.
    Ci panowie nie mają krzty szacunku do człowieka. Dla ludzi tak orgastycznie żądnych poklasku, najsolidniejszą karą byłaby utrata audycji radiowej, programu telwizyjnego, a już na pewno rubryki w Polityce.
  • 2012-06-26 17:37 | Bart Kawinski

tu nawet przepraszać nie ma za co

Ja posunę się w inną stronę, otóż: zdarzyły się dwa fakty: Poranny WF i odslonięcie Tupolewa w nomen omen Kałkowie.
    Zapytam: który z tych dwóch jest bardzie okropny? Nie chcę odwracać kota Alikiem, ale...
    Wystarczy wejść na stronki Eska Rock, posłuchac sobie jak ta audycja wyglądała, a ona wyglądała tak zawsze. Wystarczy sięgnąć do maja 2010, po przerwie, do pierwszej audycji po katastrofie, co mamy... zajebisty kawałek pokazujący obłudę, pychę, rządzę władzy ... oczywiście chodzi o pochówek na Wawelu (dla przypomnienia pierwszy odcinek, który ukazał się po katastrofie, ale kiedy było już wiadomoże Wawel). To jedziemy dalej z pamięci: telefon do Platformy gdzieś w Rzeszowie, a pani na to : to są kurwa jakieś żarty, Figur: tylko nie urna, pani no przepraszam... pointa: Grzesiu, odcinaj Rzeszów (wszystko w kontekście konferencji RP w Kongresowej). Plaże Jarka były w pewnym momencie hitem Porannego WFu. Potem było o chrystusiku ze świebodzina (celowo wszystko zmałych)... Tak wyglądała ta audycja i ja ja kochałem. Drogie Eska Rock. Nieniejszym zostaliście usunięci z ulubionych stacji w moim tablecie... Bisior, a Ty ze znajomych na fejsie...

Wolicie się modlić do betonowo ceglanego tupolewa z kółkami od poloneza? To jakoś przeszło i nikt się słowem nie zająknął... a kurwa mnie to obraża, jako Polaka. Tam zgineło 96 osób w tragicznym wypadku, a dorabianie do tego kółek od poloneza traktuję jak sikanie na moją pamięć o tych ludziach, albo wręcz na Pamięć o NIch...
  • 2012-06-26 17:38 | blue

Pan Wojewodzki prezentuje bute, pyche i nadete "ego"... a humoru i satyry coraz mniej!
  • 2012-06-26 17:39 | pelk

z GWALTU sie nie zartuje; a ta cala pseudo-satyra majaca walczyc z koltunstwem tylko utrwala te oblesne 'niby' stereotypy - w ogole nie zgadzam sie z teza ze statystyczny Polak - po pierwsze ma Ukrainke za sprzataczke, po drugie uwaza, ze ok jest ja zgwalcic.
  • 2012-06-26 17:51 | prymityw

a ja widzę to tak:
    jeśli Pan Kubuś Wojewódzki wyjdzie na scenę i skasztani się na środku, a potem to zje i jeszcze się obliże, a publika będzie bić brawo i błagać o jeszcze, to może tak robić do usranej śmierci
    natomiast:
    jak pójdzie na pocztę i zrobi to samo, to należy oczekiwać, że po sobie posprząta
  • 2012-06-26 17:52 | _Alice

i znowu dużo słów, a ciągle brakuje tego najważniejszego,
    normalnie przepraszamy nawet jeśli urazimy kogoś niezamierzenie, ale Wojewódzkiemu po prostu brakuje klasy, udowadnia to swoim zachowaniem po "aferze"
  • 2012-06-26 17:54 | ass

Pycha kroczy przed upadkiem. Wojewódzki i ten drugi nadczłowiek zapomnieli że są zwykłymi ludźmi którzy może zarabiają trochę wiecej o innych ale nic poza tym.
  • 2012-06-26 17:59 | axiom1

Brawo
  • 2012-06-26 18:04 | Judenicz

W 100% zgadzam się z tym co napisał(a) haha. Polityka chodzi na psy, skoro toleruje wyskoki Wojewódzkiego.
  • 2012-06-26 18:05 | maja89

Polak śmieje się z żartu 3 razy : jak usłyszy, jak mu wytłumaczą i jak zrozumie..

... przed Panią ciągle szansa.
  • 2012-06-26 18:11 | atalia

takiego rydza

Hm, tak samo Rydzyk się usprawiedliwia ze swoich żartów.
  • 2012-06-26 18:16 | Zaraz

Co za koleś...

"O wiele łatwiej wyhaczyć cherlawego okularnika z TVN z niewyparzoną gębą niż napakowanego kibola ze stadionu z transparentem „Śmierć garbatym nosom” - co to jest w ogóle za porównanie to cięzko po prostu ogarnąć. Najłatwiej wytrzec sobie nos Żydami i antysemityzmem. Polakami tez Pan sobie wyciera gebe.

Panie Wojewódzki, żart nie wyszedł, mówi się: przepraszam. Kropka. Nie jest Pan dresiarzem spod stadionu.Przeprosiny w stylu: sorry, ale w sumie i tak jesteście za głupi, żeby zrozumieć mój genialny dowcip, to nie przeprosiny.

Satyre, dowcip trzeba umieć uprawiać, polega to między innymi na tym, że granic sie własnie nie przekracza.

Mam wrażenie, że jest Pan człowiekiem, któremu sława w głowie poprzewracała.
  • 2012-06-26 18:27 | Edward

Uwierzę w szczere intencje, kiedy pan Wojewódzki pokaże się publicznie panią z Ukrainy, która sprząta u niego albo u kogoś z jego rodziny i powie na jakich warunkach ją zatrudnił, ile jej płaci i zrobi z nią rozmowę w swoim programie w TVN.
    Inaczej to czcze gadanie, zasłanianie się formą satyry itd, itp.
  • 2012-06-26 18:40 | i co?

Dlaczego uzurpujesz sobie decydowanie o kształcie redakcji Polityki, skoro to nie Twój, tylko nasz tygodnik (napisałeś nasz, ale nie łapiesz znaczenia tego słowa)

Poza tym z tych krytycznych wpisów wychodzi wreszcie obraz, dlaczego się pojawiają. Nie ma to żadnego powiązania z poczuciem humoru, godności czy wartości. Po prostu kole Was w oczy Lambo, to że skupia miliony telewidzów przed telewizorami, po prostu się człowiekowi udało coś w życiu.
    A Wy macie to forum jako swoją tubę. Trochę to żałosne.
    I puenta.. Won, chamie z naszego tygodnika. Powiedział przepełniony kultura statystyczny polak - katolik....
  • 2012-06-26 18:45 | o rany!

To chyba ten "prawdziwy Polak" musi pochodzić z obecnych nowobogackich, bo raczej typowy Kowalski nie zatrudnia Ukrainki... Chłopaczkowie opisują chyba swoje środowisko, co?
  • 2012-06-26 18:50 | zza kałuży

Bogaty cham.

I dlatego śmieje się z was, dobrzy ludzie.
  • 2012-06-26 19:12 | amerlyn

konwencja

Ano rzeczywiscie, jest cos takiego jak konwencja, i smialo mozna powiedziec, ze Kuba Wojewodzki broni sie w konwencji "a wy gnebicie murzynow"

"O wiele łatwiej wyhaczyć cherlawego okularnika z TVN ..niż napakowanego kibola ...z transparentem 'Śmierć garbatym nosom'"

Jednym slowem : co wolno wojewodzie z TVNu to nie Tobie brzydki zapachu ze stadionu".

• 2012-06-26 19:16 | Psiakostka

Co ty wygadujesz? Chyba myslisz przez pryzmat ludzi ktorych znasz! Spoleczenstwo polskie podrozuje, ksztalci sie i otwiera coraz bardziej to widac. Sa wyjatki, ale to sa WYJATKI nie regula!
  • 2012-06-26 19:17 | Psiakostka

hahaha, kolejny ktory ocenia ludzi przez pryzmat swoich ograniczen...
  • 2012-06-26 19:17 | tokaj

Kompleksów u Waści w nadmiarze
  • 2012-06-26 19:20 | Psiakostka

Stary, prosze cie. Gadasz sensownie ale zupelnie nie zrozumiales w czym problem. Ludzi inteligentnych nie smiesza (nie powinny smieszyc) takie zarty, a kretyn uslyszy, zabrechcze alebo co gorsza pojdzie i tak zrobi. Po co Wojewodzki serwuje takie 'zarty', bo latwo przychodza?
  • 2012-06-26 19:22 | rozbojnick

Nie masz racji Jakubie.

Kabaret owszem może przekraczać granice normalnie zakazane. Jednak trzeba pamiętać, że tylko wówczas jest w tym zabiegu wartość jeśli zostanie ona przekroczona o mały kroczek, który ma za zadanie przekazać publiczności mały sygnał. Sygnał ów jeśli jest zastosowany umiejętnie to publika go wyłapuje. Jest tu potrzebne dwa warunki aby ironia się udała. Pierwszy to: fakt, z którego masz zamiar zadrwić musi rzeczywiście istnieć a nie być czymś zmyślonym. Drugi: to o czym już pisałem, że koniecznie granice trzeba przekraczać umiejętnie aby nikogo przy okazji nie poniżyć. Bo mały kroczek za daleko wszystko zepsuje i autorowi przyniesie wstyd zamiast chwały.
    Jeśli wszystko się uda to wówczas jest to i ze smakiem i niesie ze sobą wartość.
    Natomiast gdy granica zostaje przekroczona bezpardonowo i z zuchwalstwem to w ogóle nie ma o czym mówić. Wszystko jest w złym kierunku. Ale jak widać na przykładzie waszego WF-u mamy tak niskich lotów społeczeństwo, że takie rzeczy się przyjmują. Niestety ty jesteś tym, który te loty bardzo zaniża. Celebrytyzm w najgorszym wydaniu.
    Zgadzam się, że ten dowcip z TVP, który wspomniałeś nie jest śmieszny (choć społeczeństwo śmieszył) ale trochę podobna sytuacja była gdy mały Jaś tłumaczył się przed mamą z posikanych spodni tym, że jego kolega to nawet gorzej spodnie załatwił. Sorry ale tylko takie porównanie mi do głowy przychodzi. Choć tak na prawdę to wasze poniżenia były o wiele bardziej gorszące o uwłaczające niż te z TVP.
    Podsumowując. Wasze "satyry" jak to nazwałeś, nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości. Nie ma czegoś takiego jak stereotyp Ukrainki, którą się posiada, gwałci gdy jest dość ładna i wyrzuca gdy się znudzi. Po drugie nawet gdyby taki stereotyp był to mówienie o nim w podobny sposób nie przynosi żadnych korzyści ni tym Ukrainkom ni tym, którzy w podobne stereotypy mieliby wierzyć, ni tym, którzy w te stereotypy by nie wierzyli.
    Korzyść jest jedynie dla was. Jest rozgłos, cała Polska mówi o Kubie i Michale. Jest większa reklama dla Eski. Są większe pieniądze również dla Kuby i Michała. No i oczywiście ta bezcenna sława. Szkoda, że za tak beznadziejnego poziomu program w dużym stopniu dostaje się wam ta dobra sława ale to już świadczy o społeczeństwie, które równa w dół zamiast do góry.
    Nie wiem w sumie po co to piszę. Wątpię żeby coś w waszym przypadku mogło jeszcze pomóc. Może jedynie po to, że ktoś obok czytający się zastanowi.
  • 2012-06-26 19:33 | Psiakostka

@Cisza, probuje to przekazac czytelnikom juz od dluzszego czasu :(
    w ogole nie rozumiem jak trzeba byc zle wychowanym zeby bronic tekstow z dennej audycji, zaslaniac sie aspiracja do satyry, porownywac do Gombrowicza (sic!)...o rany
  • 2012-06-26 19:37 | skoool

W imieniu polskich kołtunów i ludzi o ciasnych umysłach...

Panie Wojewódzki, komu chcesz pan teraz wcisnąć ten cały pseudointelektualny bełkocik? Odbiorcy tej audycji brechtali się do łez z waszych opowieści o Ukrainkach i Pan dobrze o tym wie, bo o to wam chodziło. Jeśli jakiś niemiecki kabareciarz dla dobra Polek wywiezionych do niemieckich burdeli powiedziałby w ogólnodostępnym radiu, że wywiezione nielegalnie Polki to najlepsze na świecie k...wy, też uważałby Pan, że był to żart, przez który niemieckie społeczeństwo wreszcie zwróci uwagę na los tych nieszczęśnic a faceci przestaną do tych burdeli chodzić? Pana tłumaczenie jest niezwykle pokrętne Panie Wojewódzki.

"Skończ Waść wstydu oszczędź", sobie i przede wszystkim nam, Polakom.

Maciek Skoool Skulski

Berlin-Nysa-Kraków.
  • 2012-06-26 19:41 | nieanie

Przerasta mnie Pana tupet i robienie z calej sytuacji "intelektualnej gry" i "walki z lenistwem pojeciowym" (sic!). Zarzuca mi brak wyobrazni (i zrozumienia). Ciekawe czy porownujac sie do Westergaarda marzy Pan w ukryciu, ze dnia pewnego zostanie uhonorowany medalem przez glowe panstwa, jako obronca wolnosci slowa. Rola blazna jest nielatwa. Wymaga pokory, inteligencji, mniej pojeciowego lenistwa, jak sam Pan mowi.
    Panie Wojewodzki, nie w tej samej lidze grasz co Mrozek i Gombrowicz.
  • 2012-06-26 19:42 | Tilia

@haha
    Trafione w dziesiątkę: po przekroczeniu granicy satyra staje się chamstwem.

Pycha Wojewódzkiego nie zna granic. On chyba nic nie rozumie i nic nie czuje. Uczepił się swojej wersji świata jako jedynej możliwej dla inteligenta. To świadczy o ograniczeniu umysłowym i kalectwie emocjonalnym.
  • 2012-06-26 19:48 | AntyPytia

Panie Kubo... po prostu zniknij Pan. Przeciętny, "statystyczny Polak" jest już zmęczony Pańską postacią, Figurskiego postacią, Lisa arogancką facjatą i tą całą resztą "inteligencją z warszafki"... po prostu przelaliście krople już i tak przepełnionego morza

POLSKA JEST ZMĘCZONA WAMI! MOJE POKOLENIE DWUDZIESTOLATKÓW NIE NALEŻY DO WASZEGO PANIE KUBO I SIĘ NIE UTOŻSAMIA Z TYM CO PRÓBUJE PAN Z FIGURSKIM NAM WMÓWIĆ!

POKOLENIE DWUDZIESTOLATKÓW KTÓRE PODRÓZUJE ZARÓWNO NA ZACHÓD JAK I NA WSCHÓD I JEST OTWARTE NA INNE KULTURY, KTORE POZNAJE OBCUJĄC Z RÓWIEŚNIKAMI Z INNYCH KRAJÓW WIE JAK KRZYWDZĄCE MOGĄ BYĆ TEGO TYPU "DOWCIPY" OSÓB PUBLICZNYCH!!!

A że ktoś innych czasami obraża Polaków za granicą? Przepraszam bardzo, ale czy zniżanie się do cudzego niskiego poziomu jest usprawiedliwieniem? Tym bardziej dla osoby, która uważa się za inteligentną?

Pamiętam jak jeszcze będąc nastolatką mieliście z Figurskim swoją Antyliste w Antyradio, i pamiętam jaka byłam szczęśliwa, że znikneliście z anteny mojej ulubionej rockowej stacji(Kupiła Was wtedy Eska). Już wtedy Wasza "audycja" była dla mnie mało śmieszna. Była po prosta prostacka, wulgarna i chamska.

Mam nadzieje, że to co nastąpiło uruchomi proces oczyszczania sfery publicznej z takich postaci jak Pan...!Proces oczyszczania z GŁUPOTY i PROSTACTWA!

P.S. Prosze się w takiej chwili nie popisywać elokwencją, bo to jak pokrywanie brudnego, śmierdzącego ciała kosmetykami Diora, lakierem do włosów i perfumami. Zamiast zwyczajnie się umyć.
  • 2012-06-26 19:54 | Alicja

Dowcip, który należy wytłumaczyć, żeby śmieszył, nie jest dobrym dowcipem...

Często słucham(-łam, bo ponoć zdjęty z anteny) Porannego WF-u i śmiałam się z ludzkiej głupoty obnażanej przez autorów, czasem dowcipy mnie przerastały (chociaż wobec głupoty jestem bezlitosną, złośliwą małpą) i zmieniałam stację.
    Nie mogłam się jednak pozbyć niepokoju, że dla jednych intencje Redaktorów są oczywiste, ale wiele osób traktuje je dosłownie (pewnie z "grupy docelowej" tych żartów) i wtedy, obawiałam się, jaka może być ich interpretacja i "wcielenie w życie".
    Jedyne wyjście w nowoczesnych technologiach - nasze odbiorniki mogłyby badać nasz poziom intelektualny i, w momencie, gdy audycja może być opatrznie zrozumiana, przełączać się na stację dopasowaną do słuchacza...
  • 2012-06-26 19:56 | JH

Otóż to!
    JH
  • 2012-06-26 20:06 | murator

A co będzie jak paru Ukraińców przerobi tych dwóch kretynów na pulpę (po uprzednim zgwalceniu) !?
  • 2012-06-26 20:16 | jer-111

Prawdziwy gentleman nie "zartuje" na pewne tematy... czy do osoby podpisujacej sie "maja89' to nie dociera?
  • 2012-06-26 20:23 | mk

tak, w naszym kraju prawie w ogole juz nie ma ludzi, ktorzy od rana chleja wode, kradna, oszukuja, traktuja kobiety instrumentalnie, nienawidza innych nacji i kolorow skory, obrazaja sie z byle powodu, narzucaja innym swoj ciasny swiatopoglad (politycy na przyklad). To wszystko to normalnie zlosliwe pogloski. Milosc do swojego kraju nie polega chyba na tym, zeby nalozyc sobie zaslone na oczy i nie widziec zadnych wad rodakow. To nie jest dojrzala milosc.
  • 2012-06-26 20:58 | Stary Polak z PRL-u

Szczerze?
    Nawet nie chce mi się komentować "przeprosin" pana Wojewódzkiego. Po człowieku, który ma taki medialny wpływ na swoich odbiorców, oczekiwałbym po prostu zgodności działania z elementarnymi zasadami współżycia społecznego i regułami dobrego wychowania. Celebrytą się bywa, natomiast człowiekiem się jest albo się nim nie jest. Gości na moim podwórku, za czasów mojego dzieciństwa i mojej młodości, którzy tak nadawali w towarzystwie, określano mianem kołków. Widać stary elementarz podstaw prawidłowych zachowań społecznych diabli biorą. Amen.
  • 2012-06-26 21:06 | pije kuba do jakuba

Kubaaa? A jak nie Kubaa, to ktoo?

Panie Jakubie Wojewódzki, nie trzeba popadać w kompleksy przez ten nos - to żadna ujma, choć i żaden powód do dumy co prawda, ale sam Pan sobie go przecież nie wybrałeś.
  • 2012-06-26 21:17 | le5iu

Od tego, na ile odpowiedzialni za swoje słowa w kabarecie są Figurski i Wojewódzki ważniejszym problem jest to, jak sami traktujemy przyjezdnych z biedniejszych krajów. A w odniesieniu do tego problemu, ich prześmiewcza audycja uderzyła tam, gdzie boli.

Rok temu moja dziewczyna, rodowita Brytyjka, mieszkając w Polsce zwróciła uwagę panu, który zaczął palić w tramwaju (urodę ma słowiańską, ale po polsku mówi z silnym obcym akcentem). W odpowiedzi, ów jegomość zbeształ ją od p*** Ukrainek i 'Ruskich'. Starym zwyczajem nikt w tramwaju nie zareagował na tę sytuację, a osób było sporo. Uciekła.

Sugeruję zmianę zwierzyny: zostawmy kabaret, nawet ten niesmaczny, jeśli jego konwencja nam nie pasuje, a zabierzmy się ze nienawiść i szowinizm w prawdziwym życiu. Kanał w radiu można zawsze zmienić, na to by zmienić tramwaj nie zawsze starczy czasu.
  • 2012-06-26 21:53 | dor123

"Nie wiem w sumie po co to piszę. Wątpię żeby coś w waszym przypadku mogło jeszcze pomóc. Może jedynie po to, że ktoś obok czytający się zastanowi."

A ktoś inny poczuje, że nie jest jakimś dziwakiem, że takich jak on jest więcej?
    Zgadzam się z każdym słowem.

• 2012-06-26 22:06 | mgosik

Jest wielu satyryków którzy potrafią rozbawić ludzi nie obrazając innych ale dla pana jest zbyt trudne intelektualnie.
  • 2012-06-26 23:08 | Klopfer

KUBO GMINNY!

Jesteś dla mnie kwintesencją buraka, odmiany "biało-czerwonej"!
  • 2012-06-26 23:12 | Klopfer

KUBO GMINNY !

Jesteś dla mnie kwintesencją buraka, odmiany "biało-czerwonej"!
  • 2012-06-26 23:14 | zezowaty

Prawda Wysoki Sądzie to ja szedłem ulicą i wołałem -KOWALSKI TO ZŁODZIEJ -
    Ale zechce wysoki Sąd wziąć pod uwagę że było to głoszone w SEKWENCJI PYTAJĄCEJ. Ja pytałem wszystkich CZY TO PRAWDA.
    Ja w czasie gdy uczono o trybie oznajmującym miałem katar , nie wiem nawet co to takiego.
    Więc za co miałbym przepraszać i to jakieś obcokrajówki , przekraczające polskie przepisy.
  • 2012-06-26 23:24 | zapomniałem dodać

... i odświeży powietrze
  • 2012-06-26 23:34 | bystry

błąd rzeczowy - oni występowali w esce rock,a tej słucha mało głupoli, więc Twoje przemyślenia są nietrafne. no i przede wszystkim naigrywali się z takich buraków, słuchających właśnie eski tej z disco.
  • 2012-06-26 23:35 | gllll

W tym skeczu o Ukrainkach poziom zawyżył pan Michał Figurski słowem gwałt. Próbując wcielić się w rolę inteligenta chciałbym podzielić się swoją puentą.

- Panie Michale, chętnie zgwałciłbym pańską żonę/córkę, gdyby tylko były odrobinę ładniejsze.

Mam nadzieję że byłby w stanie zrozumieć, że powyższa wypowiedź nie miała na celu ich obrazić, ponieważ szanuję je i mam wobec nich poważne zamiary.

"Potrzebuje zrozumienia i wyobraźni, że tam gdzie inni widzą bezceremonialne chamstwo, nienawiść i ksenofobię, jest stworzona rola, wykreowana postać."
  • 2012-06-26 23:43 | blue

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednomyślnie zgodziła się, że żarty z Ukrainek to zakazana prawem dyskryminacja."

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,12016380,Figurski_i_Wojewodzki_zlamali_ustawe_medialna__Kilkaset.html#ixzz1yw8YQ1lr
  • 2012-06-26 23:46 | a.pawłowski

Wojewódzki pisze: "Zadajmy sobie jednak pytanie, czy po przekroczeniu granic ona ...

nagle staje się zbrodnią, a jej twórca zbrodniarzem?"
    Ale megaloman! Po przekroczeniu granicy nie zostałeś zbrodniarzem, tylko zwykłym burakiem !

• 2012-06-26 23:47 | blue

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednomyślnie zgodziła się, że żarty z Ukrainek to zakazana prawem dyskryminacja."

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,12016380,Figurski_i_Wojewodzki_zlamali_ustawe_medialna__Kilkaset.html#ixzz1yw8YQ1lr
  • 2012-06-26 23:56 | a.pawłowski

Ja jestem prawdziwym Polakiem i do głowy nie przyszłoby mi gwałcenie Ukrainek, niepłacenie za pracę i kopanie psa !
  • 2012-06-27 00:12 | valwit

Przykro mi że marnuje się miejsce w POLITYCE na Wojewodzkiego

Przykro mi że marnuje się miejsce w POLITYCE na Wojewodzkiego. Zamiast tego starszego pana udającego nastolatka, z jego burackim poczuciem humoru pasujacym do Faktu czy innego szmatławca w rodzaju SE, możnaby dać dodatkową reklamę. Podniosłoby to dochód redakcji a i poziom byłby wyższy.
  • 2012-06-27 00:20 | KPP

To co Pan Wojewódzki uważa za dowcip było baaaardzo mało śmieszne.
    A jego tłumaczenie.....
    No cóż można uważać że bąki puszczane przez artystę są dziełem sztuki. A można uważać że są po prostu śmierdzącymi bąkami a nie kolejną instalacją.
    To pierwsze - bąki - bardziej mi się podoba.
  • 2012-06-27 00:23 | lemur

heh, komentarze takie jak "pana" Tomasza sa naprawde zabawne. "Walka" z rasizem przy uzyciu rasizmu.
  • 2012-06-27 00:32 | zebra

szkoda czasu i atłasu- panowie juz zaliczyli najwieksza darmową reklamę swoich wyczynów i teraz moga negocjowac lepsze kontrakty na nowy sezon jesien-zima 2012, prawda? a nasze komentarze jutro znikna w matrixie
  • 2012-06-27 00:34 | free.woman

Nie ma za co przepraszać, chyba że trzeba zacząć przepraszać za wszystko

• 2012-06-27 00:50 | luk814

Polska jednak to dziwny kraj a Polakow to juz sam nie wiem jak okreslic.Ilu tutaj bijacych sie w piersi i wysuwajacych zadania.

Gangrena chamstwa juz od dawna toczy ten narod a nagle znalezli sie tacy co krzycza odciac reke uratujemy reszte! Czy ktos w ogole slyszy jezyk polityki, mediow itp itd? Brutalizacja jezykowa juz dawno nastapila a chamstwo wsaczylo sie prawie wszedzie i jest oczywista rzecza ze do niczego dobrego nie prowadzi. Jak z tym walczyc niestety szczerze powiem ze nie wiem. Czy Wojewodzkiemu nalezy sie kubel zimnej glowy, mozliwe czy wyciagac dalej idace konsekwencje? Nie sadze. Ilosc "pomyj" wylanych przez innych przedstawicieli elit, show biznesu, celebrytow itd jest znacznie wiecej i nie wzbudzaja zadnej sensacji.

Doradzam przeczytac blog Jacka Kowalczyka, jego opinia wydaje sie najsensowniejsza w tej jalowej dyskusji o karach i konsekwencjach.
  • 2012-06-27 00:57 | skoool

Zamiast komentarza

http://www.petycjeonline.com/signatures/list_do_redakcji_polityki_w_sprawie_wypowiedzi_kuby_wojewodzkiego/start/330
  • 2012-06-27 00:59 | skoool

http://www.petycjeonline.com/list_do_redakcji_polityki_w_sprawie_wypowiedzi_kuby_wojewodzkiego
  • 2012-06-27 01:37 | camel

Mateuszu, doskonale wyczuwasz natroje. Takich co to są w stanie przełknąć antysemicki humor, jest wokół nas wielu. Oni nie tylko łykają ale są w nim rozsmakowani! Zdecydowanie tak - to jest humor na czasie, bezpieczny, zyskujący poklask.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że "do żadnego wcielenia tu nie doszło"? Zastanowił mnie ten fragment. Co uznajesz za wystarczające do wcielenia? Przebranie? Zdarcie skóry z naśladowanego?

Właśnie na tym polega nieporozumienie: moi rodacy (jak zwykle) mało co zrozumieli, poszczuci przez media rzucili się satyrykom do gardeł. Tak już jest w naszym, antyinteligenckim błotku - dowodów z przeszłości jest mnóstwo, rozumienie "grubej kreski" Mazowieckiego, pojęcia "eutanazja" u katolików... można wymieniać w nieskończoność.

Panie Wojewódzki, taka już dola żartownisia pośród prostego ludu. Polecam żarty antysemickie a pana pokochają!
  • 2012-06-27 01:48 | mk

Dlaczego kompleksow? To jest zwykla codzienna obserwacja, kazdy narod ma jakies wady. Jak pokazuje to forum, jakas czesc z nas jest gotowa twardo zaprzeczac, ze u nas to akurat nie wystepuje w ogole takie zjawisko jak cham, burak. Chyba dlatego nie rozumieja z czego smieje sie W. i F. A przeciez udawanie kogos w celu wysmiania go, to bardzo popularny chwyt, chyba zaden kabaret bez tego nie moze sie obyc. Skad ta nagla masowa pomrocznosc, ze nagle nie rozumiemy na czym polega kabaret?
    Ale zaprzeczanie istnieniu prostactwa, ktore zdrowo jest wysmiac (a nie chodzi tylko o jakas tam grupke, ktora sobie zatrudnia panie sprzatajce, to tylko przykladowa sytuacja) to jeszcze male miki. Polacy zaprzeczaja o wiele powazniejszym, zlym zjawiskom, z naszej historii na przyklad. Chyba bardzo boimy sie konfrontacji, wolimy byc ignorantami wobec wlasnych wad. Ale chyba nie mozna sie rozwijac bez przyznania sie do swoich swinstw.

ale dzielic to my sie lubimy, u nas zawsze musi isc na noze
  • 2012-06-27 01:53 | camel

@gaudia: > Dlatego nie czuje sie obrazona jako kobieta (...) bo osobiscie mam w nosie co pan i pana kolega o kobietach sadzicie (...)

Także się nie polapałaś, że to nie było "co oni sądzą"?

> idzie pan w zaparte, traktujac ich jak debili, ktorym trzeba tlumaczyc wysublimowany dowcip. Tym razem to pan okazal sie prostakiem.

Aaaa! To o to ci chodzi. "Masz w nosie" i nie "poczułaś się obrażona", ale ...poczułaś się dotknięta do żywego, bo znowu cię ktoś nakrył na tym, że czegoś nie rozumiesz?
  • 2012-06-27 01:54 | Mandark

Sam nie wiem, czy bardziej żałosny był żart Wojewódzkiego i tego drugiego jak-mu-tam, czy te pełne moralnego oburzenia komentarze, pozbawione jakiegokolwiek dystansu, jakby tu się nie wiem jaka zbrodnia dokonała.

Słaby, głupi żart. Tyle. Pechowo, że akurat zrobił się z tego mały skandal dyplomatyczny. Na przyszłość: obcokrajowców zostawić w spokoju.

Nie żebym chciał tu bronić kariery Wojewódzkiego, wszystko mi jedno, czy go jeszcze kiedykolwiek gdzieś zobaczę/usłyszę. Ale komentujący tutaj naprawdę przesadzają i uznałem, że jakiś odmienny głos się przyda.
  • 2012-06-27 01:56 | camel

Pewnie i jesteś prawdziwym Polakiem, bo nie masz zbyt lotnej inteligencji i nie odróżniasz prawdziwych Polaków od prawdziwych polaków.
  • 2012-06-27 01:58 | Mandark

A niby dlaczego się nie żartuje? Dla jednych nie można żartować z gwałtu, kobiet, Ukrainek, Murzynów, Żydów, ktoś inny jest wrażliwy na punkcie żartów, które dotyczą śmierci, pieniędzy, wielkości penisa, wykształcenia, bezrobocia, a wg jeszcze innej grupy nie można żartować z Boga i Kościoła. Idą ponure czasy.
  • 2012-06-27 01:59 | camel

@psia: > Proszę nie mówić że rozprawia się pan z polskim kołtuństwem (...) może czas najwyższy albo przejść na emeryture (jeżeli nie ma pomysłów) albo zmienić repertuar i zamiast obrażać rzeczywiście obnażać.

Ale czy widzisz ten jazgot, jaki polski kołtun roztoczył? Sama się czujesz obrażona. Plica polonica ma się u nas dobrze i rośnie w siłę!
  • 2012-06-27 02:04 | camel

zyta > idzie on w zaparte, traktujac jako debili spoleczenstwo, ktore nie rozumie konwencji dowcipu (...)

Całym swoim długim wpisem udowadniasz, że przynajmniej w części ma rację. Mnie przeraża głębia pomieszania wszystkiego w twoim poście jak i w innych w tym wątku. Jeśli ludziska nie potrafią ocenić tak podstawowych spraw, jeśli tak dalece nawala im kompas moralny, to czarno widzę przyszłość naszego kraju. I jeszcze to zadęcie o "milionach bezbronnych, gwałconych kobiet". Paradne, ale jednocześnie przygnębiająco głupie. Czy głupota znów wygra nad Wisłą? Czy wywalą Wojewódzkiego przygnieceni nawałą jazgotu półgłówków? Przekonamy się.
  • 2012-06-27 02:06 | camel

Przepraszam, ale to żenująco głupia argumentacja. Proszę nie ściągaj na forum na poziom onetu, bardzo proszę.
  • 2012-06-27 02:06 | Kamykiewicz

"Polityko", co na Twojej twarzy robi jeszcze Pryszcz Wojewódzki?

Droga "Polityko",
    Czytam Cię od lat dla artykułów Barbary Pietkiewicz, felietonów Adama Szostkiewicza czy wywiadów Jacka Żakowskiego.
    Powiedz proszę, co na Twojej mądrej twarzy robi jeszcze pan Pryszcz Wojewódzki?
    W jego przeprosinasz (?) nie ma ani słowa o żartach z gwałtów, są za to jakieś bzdury o "cherlawym okularniku z TVN". Jak wiemy tenże "cherlawy okularnik" jest bardzo bystrym, na cztery nogi kutym panem, którego najbardziej podnieca fakt, że z racji pozycji, której się dorobił, każdy może mu skoczyć. Również Ty, "Polityko" możesz mu skoczyć. On, zdaje się, Tobie jest potrzebny, nie Ty jemu.
    Więc może czas już pokazać drzwi panu Cherlawemu Okularnikowi? Niech udowadnia swój kupa-kunszt gdzie indziej.
    Dziękuję.
    Pozdrawiam,
    Kamykiewicz
    P.S. "Gdyby nie Wojewódzki, wielu z nas nie miałoby pojęcia, czym i kim ekscytują się miliony Polaków." – Nieeee, no, błagam, co za brednie!
  • 2012-06-27 02:11 | Kamykiewicz

(Poprawka) W czwartej linijce od góry powinno być: "w jego przeprosinach (?)".

• 2012-06-27 04:16 | z Vancouver

Kilka lat temu ogladalem w telewizji program (zdaje sie) Swiatowego Idola z Kuba Wojewodzkim jako jednym z jurorow. Nie znalem ani nie slyszalem wczesniej o tym czlowieku, ale zwrocilo moja uwage jego chamskie wysmiewanie sie i obrazanie uczestnikow konkursu niemal kazdym slowem. Bylo to w dodatku robione lamanym jezykiem angielskim, okropnie przez Wojewodzkiego kaleczonym. Akurat byli u mnie goscie, angielsko-jezyczni Kanadyjczycy, ktorych miny - po uslyszeniu tego co Wojewodzki mowil - wyrazaly bezgraniczne zdziwienie i oburzenie z chamstwa komentarzy Wojewodzkiego. Jako Polak, chcialem sie w tamtym momencie zapasc pod ziemie ze wstydu. Kuba Wojewodzki juz dawno przekroczyl granice wszelkiej przyzwoitosci, a "dowcipem" o Ukrainkach zasluzyl na kompletne wymazanie z przestrzeni publicznej.
    Polityko, zrob co wlasciwe i usun te miernote ze swoich stron! Redaktorze, nie bron tego glupca, bo tym stawiasz sie na rowni z nim! Reakcje czytelnikow nie sa przesadzone. Grubo przesadzona jest obrona czlowieka dla ktorego nie powinno byc miejsca w mediach.
  • 2012-06-27 05:13 | Mumin

Jak widać, pan Wojewódzki, nie rozumie zupełnie dlaczego jego wybryk wywołał masowe oburzenie. Nie jest to żadna "mea culpa", wbrew tem co pisze na ten temat pan Pietrasik.
    Toteż zamiast przeprosin są bełkotliwe tlumaczenia. Cienki wałek z pana W. i tyle.
  • 2012-06-27 06:22 | obserwator

Zarzuty o rasizm czy mizoginizm pod adresem Kuby & Co. sa bezzasadne.To poprostu dwaj g....e, ktorzy nie dorosli do roli jaka chca odgrywac. Zagalopowali sie? Raczej poslizneli sie na wlasnych ekskrementach i teraz sie tlumacza i poplakuja, ze sa ofiarami agresji, bo to "latwo wyhaczyc cherlawego okularnika". Czy to nie warte smiechu.
  • 2012-06-27 06:45 | m

chyba bardzo lubisz etykietować ludzi. Właśnie chodzi o to, że teoretycznie człowiek inteligentny potrafi śmiać się z wielu więcej rzeczy, niż osoba mniej inteligentna, bo posiada on umiejetność szybkiego łączenia faktów i reagowania. Ale w praktyce humor wcale nie musi być odzwierciedleniem inteligencji. Na humor składają się wrażliwość, poczucie smaku, gust, wyobraźnia, własne doświadczenia. To wszystko może być zupełnie inne, także u ludzi o podobnym wykształceniu czy inteligencji. Już zaniechaj tego wkładania ludzi do szufladek na potrzeby własnej teorii, bo słabo wychodzi.
  • 2012-06-27 07:13 | anna12

Dla wszystkich rozumiejących i dedykujących poparcie dla "żartu" tych dwóch chamów,proponuję odnieść się do odczuć setek tysięcy Polek,wykonujących taką samą pracę jak Ukrainki,poza granicami naszego kraju. Gdyby tam padły takie "żarty" - wszyscy bez wyjątku zawyliby z oburzenia. Gdyby tam ktoś w żartach brzydką Polkę,czołgającą się na kolanach, dla niego pracującą zwolnił,zgwałcił i nie zapłacił,na pewno wywołało by to skandal. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla takiego chamstwa,te pracujące Ukrainki są kobietami,matkami no i przede wszystkim ludżmi mającymi prawo do swojej godności. Tego nie potrafią zrozumieć nasi inteligenci. Nałęcz tak się ubawił "żartem",że Wojewódzkiego nazwał współczesnym Stańczykiem. Niby historyk,a nie widzi różnicy. Jeśli Ci panowie,tak jak mówią chcieli wydrwić "polskie chamstwo" przy ich rzekomej jak się okazało inteligencji-mogli to zrobić na 1000 innych sposobów,bardziej ludzkich,nie uwłaczających godności człowieka. Teraz mętnie tłumaczą powody,ale ich tłumaczenia są żałosne.
  • 2012-06-27 07:16 | anna12

Dla wszystkich rozumiejących i dedykujących poparcie dla "żartu" tych dwóch chamów,proponuję odnieść się do odczuć setek tysięcy Polek,wykonujących taką samą pracę jak Ukrainki,poza granicami naszego kraju. Gdyby tam padły takie "żarty" - wszyscy bez wyjątku zawyliby z oburzenia. Gdyby tam ktoś w żartach brzydką Polkę,czołgającą się na kolanach, dla niego pracującą zwolnił,zgwałcił i nie zapłacił,na pewno wywołało by to skandal. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla takiego chamstwa,te pracujące Ukrainki są kobietami,matkami no i przede wszystkim ludżmi mającymi prawo do swojej godności. Tego nie potrafią zrozumieć nasi inteligenci. Nałęcz tak się ubawił "żartem",że Wojewódzkiego nazwał współczesnym Stańczykiem. Niby historyk,a nie widzi różnicy. Jeśli Ci panowie,tak jak mówią chcieli wydrwić "polskie chamstwo" przy ich rzekomej jak się okazało inteligencji-mogli to zrobić na 1000 innych sposobów,bardziej ludzkich,nie uwłaczających godności człowieka. Teraz mętnie tłumaczą powody,ale ich tłumaczenia są żałosne.
  • 2012-06-27 07:38 | psr18gh

Uwierzę w szczere przeprosiny Wojewódzkiego i Figurskiego, jeżeli w workach pokutnych z napisem "PRZEPRASZAMY" (takich prawdziwych workach w fasonie sprzed dwustu lat) staną oni na Majdanie.
  • 2012-06-27 07:58 | Rob

Zgadzam się w stu procentach z P. Wojewódzkim, nie ma za co przepraszać, to był żart, satyra więc nie powinien tego nikt tego przyjmować na poważnie tylko wyciągnąć głębszy sens, jak tak dalej pójdzie to nie będzie można żartować wcale bo przecież każdy żart(udany)wyśmiewa kogoś lub coś, jeśli nasz wybitny reprezentant i poseł Jan Tomaszewski nazywa nazywa człowieka(w tym przypadku Perquisa) śmieciem i nie tylko, to właśnie to powinno nas oburzać, bo ten Pan nas reprezentuje jest posłem(choć mi się wydaje że to "p" jest niepotrzebne), więc bądźmy uczciwi!!! Wiele ludzi nie rozumie żartów, ale żeby za to ganić tych którzy je opowiadają?!
  • 2012-06-27 08:09 | pola

Czytam powyższe komentarze i bardzo, ale to bardzo się z nich cieszę. Ludzie są inteligentniejsi niż myślisz, Kuba, i nie dadzą sobie zamydlić oczu Twoimi popisami retorycznymi i stwarzaniem pozorów obrońcy wolności słowa. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, jak śmieszne są Twoje wynurzenia w sytuacji, kiedy jedynym słowem z Twojej strony powinno być "przepraszam" (bezwarunkowe! bez wymyślania tekstów o nagonkach i cherlawych okularnikach!). Pamiętaj, że piszesz powyższe słowa do czytelników Polityki, miej więc do nas szacunek i nie obrażaj naszej inteligencji tak wydumanymi argumantami. Tonący (Kuba) Gombrowicza się chwyta - żałosne.
  • 2012-06-27 08:30 | ganna

Za niewybredny żart, nieśmieszny i żenujący, wypadałoby przeprosić, a nie tłumaczyć, że my odbiorcy nic nie rozumiemy, że nie dorastamy do poziomu "docelowego " słuchacza (i ma nim być przeciętny słuchać Eska Rock? ciekawe...)
    Pan Kuba może i "odpowiada w Polityce", ale słowa Przepraszam nie było i tym samy nic się nie zmieniło.

• 2012-06-27 08:51 | Cyryl

Ale kibolstwo jedzie po Wojewódzkim. Dorwali przeciwnika w ciemnym zaułku i kopią bo moralnie lepsi są. Co drugie słowo to "my Polacy". Gdyby literkę P zamienić na W w słowie Polacy to wtedy wszystko staje się jasne, wszystko pasuje. Tytuły mgr pompują balon ego ale te uczelnie są, co wszem wiadomo, na poziomie niskima raczej dennym co widać słychać i czuć.
  • 2012-06-27 09:36 | skoool

Zrozum... rozum.

Panie Rob, Pan obrażasz mój mózg.

Skoool""
  • 2012-06-27 10:13 | Pola

podpisuje sie obiema rekami i reszta konczyn

pod Pana wpisem
  • 2012-06-27 11:21 | martinrb

Drogi Kubo,
    Czytam powyższe komentarze i odnoszę wrażenie że najwięcej jazgotu robia ci, którzy po raz pierwszy dowiedzieli się o istnieniu takiej audycji jak "Poranny WF", to raz...
    Może za wysoko poprzeczka dla niektórych, by rozumieć konwencję? Społeczeństwo od dwóch dekad karmione humorem sitcom'ów, w których podkładany jest śmiech w odpowiednim momencie, by wiadomo było kiedy się śmiać... Może to nie jest odpowiednia grupa docelowa dla żartów z, że tak powiem, "podwójnym dnem"?

A do tego ta urażona duma narodowa, że u nas to przecież szanuje się wszystkich obcokrajowców, czy ludzi o odmiennej wierze czy kolorze skóry... Prawda? Nie ma ksenofobii, rasizmu, nietolerancji dla ludzi choć trochę odmiennych... Jak traktuje się obcokrajowców zza wschodniej granicy? Daleko szukać przykładów? Ja ich widzę mnóstwo w sporym mieście, na ulicy, na stadionach, w głupich komentarzach na forach internetowych...
    Niestety, trzeba umieć zauważać, co jest złe wokół nas i chcieć to zmieniać, a nie udawać, że zła nie ma, bo to niewygodne. Wygodniej robić za autorytet na forach internetowych i oceniać zachowania innych nie widząc "belki we własnym oku"

Słuchałem Was regularnie i to był właściwie jedyny powód by rano przełączyć się właśnie na Eskę Rock.
    A przykład z porównaniem, kogo łatwiej postawić pod ścianą, dziennikarza czy kibola, jak najbardziej trafny i pasuje do znajomego widoku w moim mieście: babcię z małym yorkiem bez kagańca straż miejska obciąża mandatem, a idącego obok "karka" z amstaffem bez kagańca udaje że nie zauważa...

Trzymajcie się Panowie, Kubo i Michale, mam nadzieję że Wasz duet znowu gdzieś będzie prowadzić podobny program, a Eska Rock (co widać na ich forum) straci sporo słuchaczy.

A do innych forumowiczów: Drodzy Rodacy, trochę więcej dystansu do samych siebie, trochę mniej odruchów agresji werbalnej, i pamiętajcie o słowach "kto z was jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem...". Zastanówcie się czy ani razu w życiu nie myśleliście z pogardą o Romskich żebrakach na ulicy, o handlarzach przystadionowych z Dalekiego Wschodu, itp. i dopiero wtedy wypowiadajcie się w szerszym temacie, jak w Polsce traktuje się cudzoziemców z krajów biedniejszych niż nasz.
    A poza tym nikt nikogo nie zmuszał do słuchania Porannego WFu, kto znał program i słuchał regularnie, to tzw. "konwencję" rozumiał bez tłumaczenia, podpisów, czy podkładanego śmiechu lub buczenia... A kto programu nie słuchał, najwięcej robi rabanu i już w ręku pochodnia do podpalenia stosu, prawda?
  • 2012-06-27 12:01 | www2

Jest podobnie jak z Palikotem , który przyszedł do stuia z wibratorem , .Nie ważny problem jaki ośmieszał ale jak śmiał..!.wibrator,skandal!Niejednokrotnie Ukrainki wypowiadały się jak są traktowane (szczególnie te które są nielegalnie), bez echa.A jak były ośmieszane niegdzyś panie z Bułgarii.
  • 2012-06-27 12:16 | Psiakostka

Wysmiane dla mnie to byly "Ukrainki na kolanach", a nie "statystyczny Polak" ktory to, jak sie dowiedzialam, jest nuworyszem z ambicjami gwalciciela. Co ty gadasz mk, uo rety...Nie dorabiaj filozofii do czegos co bylo zwyklym chamskim elementem dennego programu radiowego w ktorym padaja takie teksty z braku laku; no a 'the show must go on'.
  • 2012-06-27 12:20 | Psiakostka

z Kowalczyka? "jest z czym walczyc" Ok, to pozwole sobie zacytowac jeden wpis ktory mnie urzekl:

"zamiast linczować WiF i zamiast „zwracać uwagę na problem” ciemiężonych Ukrainek na którego rozwiązanie i tak zwyczajny zjadacz chleba nie ma wpływu, może czas zająć się czymś co realnie może zmienić tą kiepską sytuację z etyką i kulturą w polskich mediach? Tu jest link do anglojęzycznego portalu który obnaża skorumpowanych, nieetycznych dziennikarzy:
    http://shameproject.com/report/malcolm-gladwell-unmasked-life-work-of-americas-most-successful-propagandist/
    Myślę że w Polsce niejeden taki korporacyjny/rządowy poplecznik i propagandzista się znajdzie (T.Lis?). Do tego dochodzi kwestia braku kultury: Wojewódzki, Figurski, Korwin-Piotrowska i wielu innych pokazują jak nie uprawiać dobrego dziennikarstwa. Po co nam te ich okraszone niewyszukanymi epitetami wypociny o popkulturze, skoro popkultura skutecznie ośmiesza się sama?"
  • 2012-06-27 12:27 | Psiakostka

nie rozumiem jednego, jak osoby ktore uwazaja sie za "inteligentne" i "potrafiace kojarzyc fakty" (co podobno sluzy lepszemu poczuciu humoru) moga bronic, niesubtelny, walacy prosto miedzy oczy 'zart' ktory zrozumial kazdy tylko czesc uwaza ze jest niesmieszny, obrazliwy i chamski...a czesc brnie w zaparte ze jest ten 'zart' jak najbardziej smieszny a wrecz na poziomie Mrozka. zyc nie umierac w takim kraju takich obywateli!
  • 2012-06-27 12:30 | Klient

Cóż - ja już "Polityki" z zawartością w postaci K.W. nie kupię. Zasadniczo nie uważam opowiadania dowcipów o Żydach i kominach jako formy walki z antysemityzmem. No ale ja jestem statystyczny Polak.
  • 2012-06-27 12:54 | Psiakostka

martinrb, to nie forum radia Eska ani nie konkurs na to kogo smiesza niewybredne zarty, tu wypowiadaja sie osoby czytajace Polityke, niektore od wielu wielu lat. Widocznie kolejny nieprzemyslany wybryk Kuby (ktory rowniez pisze dla tygodnika) jest dowodem na to ze ludziom zaczyna doskwierac brak standardow w mediach. I nie tylko nam - czytelnikom - ale i samym dziennikarzom (np. Zakowski i jego Towarzystwo). Buta i brak empatii w powyzszym wpisie KW sa dowodem na to ze konsekwencje ktore poniesie wydaja sie byc odpowiednie, moze troche dziwi ze wcale go nie 'ruszaja'.
  • 2012-06-27 12:57 | Staszek z Berlina

Kuba, po 30 latach zycia w Berlinie wyobrazam sobie co by sie stalo z tut. dziennikarzem gdyby wypowiedzial sie w podobny sposob o Polkach pracujacych
    jako sprzataczki. Reszta jak sie kiedys spotkamy. Pozdrawiam, st
  • 2012-06-27 13:22 | Hania

Mnie sie wydaje, ze zamiast zastanawiac sie, czy dowcip byl smieszny i smaczny i na miejscu i czy przekroczone zostaly granice dobrego smaku, trzeba sie zastanawiac, czy zostaly przekroczone granice zakreslone przez prawo. Toz to jednoznaczny seksizm, rasizm, a takze publicznie wyrazona grozba gwaltu. Na to nie wolno nie zareagowac, brak reakcji i potepienia daje przyzwolenie kazdemu zjadaczowi chleba, by przy kazdej okazji, publicznie i prywatnie, wypowiadal sie i postepowal zgodnie z przykladem.
  • 2012-06-27 13:49 | elinder

Kiepska to satyra, która takich tłumaczeń wymaga. Chamstwo zbrodnią nie jest ale pozostaje chamstwem.
    Nie zrozumiałam nigdy czemu Mea pulpa zagościła na łamach polityki i to pod szyldem kultura.
    Droga Redakcjo proponuję sondę, skoro pytasz nas kto powinien zostać trenerem reprezentacji w piłkę to proszę spytaj również swych czytelników czy chcą Wojewódzkiego w czasopiśmie.
  • 2012-06-27 14:20 | dor123

Wszystko już zostało napisane.
    Prośba od starej i stałej czytelniczki: pozbądźcie się tego pana. Naprawdę, jeżeli kogoś interesuje, czym się ekscytują rodacy, spokojnie znajdzie miejsca, gdzie to będzie mógł zbadać u źródeł.
    Pudelek doskonale daje sobie radę sam, nie musi go jeszcze promować Polityka. I pudelkowej wizji świata i pudelkowatego sposobu myślenia.
  • 2012-06-27 14:33 | emu

Zalosne tlumaczenie sie, wyjatkowo zalosne. Coraz bardziej wydaje mi sie, ze poglady, ktore Wojewodzki rzekomo wyszydza, sa naprawde jego wlasnymi pogladami, wlasnymi skojarzeniami i stereotypami. Pod pokrywka satyry Wojewodzki popularyzuje osobista postawe. Na zasadzie - ja tego nie mowie, to mowia inni. Swiat przedstawiany przez Wojewodzkiego to swiat glupcow i koltunow, od ktorych on sam jakze sie rozni! To jego zdanie. Moje zdanie to to, ze Wojewodzki jest koltunem sam, ze jego chamstwo jest po prostu chamstwem i nie nalezy wyszukiwac w nim zadnej drugiej warstwy. Krol jest nagi, powiedzial maly chlopiec. Wojewodzki co prawda moze byc najwyzej krolikiem, ale golusienki (intelekttualnie).
  • 2012-06-27 16:58 | emu

Żałosne tłumaczenie się, wyjątkowo żałosne. Coraz bardziej wydaje mi się, że poglądy, które Wojewódzki rzekomo wyszydza, są naprawdę jego własnymi poglądami. Pod przykrywką satyry Wojewódzki promuje swoją osobistą postawę. Na zasadzie - ja tego nie mówię, to mówią inni. Przekaz zostaje jednak nadany.
    Świat przedstawiany przez Wojewódzkiego to świat głupców, prostaków i kołtunów, od których on sam jakże się różni! Wypowiedzi innych to głupota, wypowiedzi W. to konwencja.To jego zdanie. Moje zdanie jest takie, że chamstwo W. jest po prostu chamstwem i nie należy wyszukiwać w nim drugiej warstwy.
  • 2012-06-27 16:59 | witalisek

Dobre :) Może zamiast Figurskiego, Wojewódzki zacznie prowadzić poranny WF z Rydzykiem? Rydzyk uświęci swoją osobą intencje audycji i nawet będą mogli nawzajem z siebie siarczyście żartować.
  • 2012-06-27 17:22 | taramtaram!

"Panie Gminny, może gdyby pan był trochę ładniejszy, to bym nawet miała chęć pana zgwałcić, ale w sumie nie wiem, jak pan wygląda, bo przeważnie pokazuje się pan od d..y strony, hahahahahahahahaha!"

PS. Kto nie zrozumiał mojego subtelnego, do-w-cipnego dowcipu, ten kołtun!, hahahahahaha!
  • 2012-06-27 17:29 | Anka

do EMU

Podzielam Twoje zdanie.
  • 2012-06-27 17:57 | jer-111

"Kuba, po 30 latach zycia w Berlinie wyobrazam sobie co by sie stalo z tut. dziennikarzem gdyby wypowiedzial sie w podobny sposob o Polkach pracujacych
    jako sprzataczki. Reszta jak sie kiedys spotkamy. Pozdrawiam, st"

Podobnie byloby, np. w Nowym Jorku, Chicago, lub w Atlancie!
  • 2012-06-27 18:25 | mk

znowu te etykietki jak na słoiczkach. "Człowiek inteligentny", "kretyn", teraz "taki obywatel", że nie przytoczę już innych określeń od Ciebie, pod innym artykułem. A co Ty o mnie wiesz, że niby jestem tak złym obywatelem, że tak źle się ze mną żyje w tym kraju? Wiesz tylko tyle, że mamy inną wrażliwość. Mój gust jeśli chodzi o rozrywkę nie czyni ze mnie ani kretyna, ani złego obywatela. Powiedz mi dlaczego zawsze tak musi być? Dlaczego tacy jak Ty i wielu innych na tym forum nie mogą zostawić w spokoju tych, co mają inne poczucie humoru, dlaczego musisz mnie tłuc po głowie słabymi argumentami jak jakiegoś dzieciaka z sąsiedztwa, bo uważasz, że trzeba go nauczyć dobrych manier (to przenośnia, nie pochwalam bicia dzieci, jakby co:). Tylko dlatego, że mnie bawią inne rzeczy niż Ciebie? Zauważ, że nie obrażam Ciebie tak, jak Ty to ciągle robisz, nic o mnie nie wiedząc. To takie typowe, że u nas nie szanuje się innych poglądów, trzeba od razu pouczać.
  • 2012-06-27 21:08 | m.

Zastanawiam czemu w takim razie Bartosz Weglarczyk nie wylecial z pracy. Pare miesiecy temu byl uprzejmy porownac w TVN Ukrainki do robotow kuchennych, to nie byla zadna satyra, powiedzial co mu lezalo na watrobie. Nic mu sie za to nie stalo.
    Wojewodzki z Figurskim takiego wlasnie obywatela parodiowali i nagle wybucha wielki skandal.
    Moim zdaniem najbardziej urazeni poczuli sie buraczani prawdziwi Polacy z sumiastym wasem,
  • 2012-06-27 21:12 | Anastazja

Kuba nie pękaj. Trzymaj się.
  • 2012-06-27 21:14 | dor123

Dzisiaj pod statusem znajomej młodej osoby, mówiącym o tym, że jest ona zainteresowana adopcją małego kota, pojawił się wpis, że czarne koty dobrze się palą.
    Teraz wiem, że to był wysublimowany żart, wymierzony w dręczycieli zwierząt.
    Dziękuję!
  • 2012-06-27 22:33 | benny54

Homerycki rechot...

Pan Wojewodzki w odpowiedzi Polityce bije sie w piersi... ale nie wlasne.
    Odwolywanie si, ot, chocby do przypadku Kurta Westargaarda rysownika z dunskiego "Jylland-Posten" jest nie na miejscu i zaprawde zenujace. Rzeczona
    audycja w Radio ESKA i niesmaczne, na poziomie niziutkim (ponizej...) zarty panow w niczym nie usprawiedliwiaja mea culpa pana Wojewodzkiego, ktory
    podaje pare przykladow nieoswieconym sluchaczom. Szanowny Panie,
    nie ta liga!
    Tak, bogowie smieja sie z siebie czasami.Humor? Nie! Wysmiewanie, zwlaszcza z tych, ktorzy/ktore i tak nie odpowiedza p.Wojewodzkiemu mialo efekt inny, anizeli zamierzony. Tu podzielam reakcja p.Smolenskiego, ktory na lamach GW pierwszy(?) zareagowal na panow, zaiste "wyrafinowany" humor.
    Ani Westergaard, ani Szwed Lars Wilks w swoich rysunkach nie wysmiewali nikogo.
    Pytanie, ktore sobie zadaje jest nastepujace:czy rysunki sa warte takiej reakcji, ze planowano akcje terrorystyczne, by zamordowac nie tylko autora rysunkow proroka Mahometa ale i wielu innych? Czy jakakolwiek religia czy kultura religijna poza islamem az tak czula sie by dotknieta jakimkolwiek rysunkim satyrycznym? Odpowiedz prosta: zadna. Poniewaz reguly nauki buddyjskiej i tak by obowiazywaly i bylyby niezalezne od zadnego karykaturzysty-obrazburcy. Czy Hindus zareagowalby tak stanowczo,jezli by ktos przedstawil rysunek boga Sziwy? Z pewnoscia nie!Jednakoz religie monoteistyczne, zwlaszcza islam i chrzescijanstwo.maja to do siebie, ze sa pozbawione totalnym poczuciem braku humoru a co prowadzi do nietolerancji.
    Totalny brak poczucia humoru to symptom fundamentalizmu. Religie, ktore sa pozbawione humoru lub ktore nie chca byc czescia ludowego humoru predzej czy pozniej zamieraja.
    Ale to powyzsze nie ma zwiazku z wyznaniem winy i biciem sie w obce piersi, ktore p.Wojewodzki w Polityce oglasza.
  • 2012-06-27 23:07 | kika

Poczucie wyższości i wyśmiewanie się z innych to żywioł Wojewódzkiego. Kiedy ów pon się dobrze nakręci, obnaża swoje buractwo w czystej postaci.
  • 2012-06-27 23:14 | kultywator

Moja babcia przez Ukraińców musiała uciekać z Ukrainy. Nienawidziła ich za jakąś krzywdę, o której nie chciała opowiadać. Nienawidziła też Żydów, bo po mamie była Żydówką, ale wyszła za mąż za katolika - za co ją szykanowano. Ja mieszkam w Polsce, jestem Polakiem, moi dziadkowie walczyli w polskim wojsku, ktoś z rodziny zginął w obozie koncentracyjnym z rąk Niemców, wydany przez Polaka-kapo. Mimo to nie mam ochoty nienawidzić wspomnianych nacji. Wręcz przeciwnie, chcę się uczyć, podziwiam wszystkie narody świata, jestem dumny z mojej kundlowatej polskości. :)

I brzydzę się tymi Panami. Dowcip był zły, tykanie Ukrainy akurat w tym momencie było BARDZO głupie, poniżanie kobiet było OBRZYDLIWE.

Obydwaj Panowie zrobili to z pełną świadomością, bezczelnie, chichocząc pod nosem, że wpadli na kolejny fajny dowcip i "u siebie" go wypowiedzieli. Zapędzili się w poczuciu nietykalności, bo dotychczas się udawało. Mam nadzieję, że tym razem się nie uda. Przesadzali, przesadzili, powinni wreszcie za to zapłacić. Nie chcę, żeby jakiś Wojewódzki deptał moje poczucie polskości i wmawiał mi, żem kołtun i gwałciciel. Nie wypieram się swoich przodków, ich przeżyć i uczuć, ale mimo to mam swój rozsądek, jestem dumny z polskich i ukraińskich kibiców, z naszego fantastycznego Euro 2012, cały aż rosnę, gdy trenerzy zagranicznych reprezentacji chwalą Polskę za gościnność.

Pan Wojewódzki może się wybroni. Pan Figurski już przegrał, bo wie, że mówi się o nim "ten co miał audycję z Wojewódzkim".
  • 2012-06-27 23:34 | anutek115

Panie Wojewódzki,

przeprosiny wyglądaja tak: "Przepraszam. Gdy wypowiadalem sie na antenie nie zastanowiłem się, dałem się ponieść, nie zastanowilem się, jak moje słowa moga byc odebrane. Teraz widzę, że użyłem sformułowań bardziej niż niezręcznych i uraziłem mnóstwo osób. Wszystkich, ktorych obraziłem szczerze przepraszam. Nie usprawiedliwia mnie to, że nie było to moim zamiarem, bo widzę wyraźnie, że moje słowa mogą zostać odebrane jako poparcie dla postaw, przeciw którym chciałem w ten pożalowania godny sposób zaprotestować. Raz jeszcze bardzo przepraszam".

Tak się przeprasza, gdy ma się odrobinę przyzwoitości, czy też, by użyć słów, które na pewno Pan zrozumie, jest się facetem z jajami.

Jak się tego nie ma (tym nie jest), to się majaczy o zbrodniach i byciu zbrodniarzem, o konwencjach, o byciu małym misiem, "cherlawym okularnikiem z TVN z niewyparzoną gębą", ofiarą linczu po prostu, ofiarą durnego społeczeństwa, co nie pojmuje, że konwencja! Że żart! Że poziom satyry!

Oraz daje sie znac między wierszami (jak się chce, to się potrafi subtelnie, prawda, panie W.?), że to nie jest wina satyryka, ze glupie, ciemne, malo inteligentne społeczeństwo po prostu nie rozumie.

No więc ja z tych, co nie lapią satyry, nie znają sie na ironii, nie maja poczucia humoru, nie mają dystansu, oraz są prostackim motłochem, który nie rozumiejąc konwencji rzucają się do gardeł artyscie, bo lubią ujada ć w tłumie. A, i jeszcze zazdroszczą człowiekowi sukcesu.

Wolę być tym wszystkim, niż rozumieć konwencję pozwalającą żartować z gwałtu.

PS. Nie pojmuję, naprawdę nie pojmuję, jakim cudem inteligentne, godne szacunku, niezwykle kulturalne osoby mogą bronić podobnych wypowiedzi. Moze charakteryzuja się tolerancją, której poziomu nigdy nie osiągnę. Tym niemniej obecność tych osób i Kuby Wojewódzkiego "pod jednym dachem" w "Polityce" wydaje mi się nieporozumieniem, lagodnie rzecz ujmując. "Polityka" do tej pory pozostawała jedną z nielicznych w naszym świecie wyspą wolną od chamstwa. Nie byłoby dobrze, gdyby, usprawiedliwiając chamstwo na przeróżne zadziwiające sposoby (konwencja! konwencja! kto nie rozumie konwencji, jest durniem i motłochem, i sam gwałci kobiety, jeśli są wystarczająco ladne, a jak nie gwalci to przynajmniej tego chce) pozwolila mu sie zadomowić na swoich lamach.
  • 2012-06-28 09:16 | Robson

Dorzucam swoje 3 grosze do dyskusji.
    To co robią panowie W. i F. to nie żadna wyrafinowana konwencja, to prymitywne żarty i zwykłe chamstwo,a dorabianie do tego jakiejś głębszej filozofii jest po prostu żenujące i kompromitujące dla nich obu.

Ale to co robią, to także wyjątkowo perfidna taktyka. Myślę, że osoby, które bronią obu panów wpadają w zastawioną przez nich pułapkę. WiF zasłaniając się konwencją mogę mówić co chcą i obrażać kogo chcą. W tej sytuacji jaką mamy pewność, że to co mówią na antenie, to nie wyraz ich RZECZYWISTYCH (prywatnych) poglądów i opinii? Przyłapani na niesmacznym żarcie i przekroczeniu zasad dobrego smaku zawsze mogą powiedzieć: "to nie my, taka jest pro prostu konwencja".

Nie ulegajmy szantażowi emocjonalnemu na zasadzie:"jeśli nie rozumiecie tej wyrafinowanej gry, to znaczy, że wasza inteligencja do tego nie dorosła". Nawiasem mówiąc, to też pokazuje sposób myślenia tej "elity" dziennikarstwa i traktowania słuchaczy (i telewidzów). Nie zgadzajmy się na to! Jeśli uważamy, że to chamstwo, to nazywajmy rzeczy po imieniu. I najlepiej przestańmy oglądać i słuchać tej prymitywnej rozrywki.

Niestety, zwłaszcza K.Wojewódzkiego rozzuchwala fakt, że jest znanym celebrytą, oglądalność jego programów jest wysoka, a jego mało wyrafinowany dowcip wciąż (niestety) dobrze się sprzedaje. Nawet jeżeli wyrzucą go z radia, nadal będzie występował w jednym czy drugim programie w TV za - powiedzmy to sobie szczerze - nieprzyzwoicie duże, jak na polskie warunki i poziom oferowanej rozrywki, pieniądze. Co ma więc do stracenia?

To nie pierwszy zresztą taki wybryk WiF, więc trudno nazwać to wypadkiem przy pracy. Oni po prostu tacy są.
    Wydaje się, że nawet władze stacji Eska Rock zorientowały się, że tym razem obaj panowie przesadzili. Na marginesie mówiąc, ich reakcja też była żałosna: najpierw próba obrony, później decyzja o wycofaniu programu z anteny. Co za niekonsekwencja! Skoro ich bronili, powinni ich bronić nadal. A jeśli uważają, że to przejaw chamstwa (słusznie zresztą), powinni darować sobie niepoważne tłumaczenia.
  • 2012-06-28 09:40 | Ad Meritum

Kuba pisze "jest taki termin - konwencja". Panie Szanowny, jest taki termin - przyzwoitość, trochę zapomniany w polskiej pogoni za kasą i sławą. Musi Pan się zdecydować, czy chce Pan występować w Teatrze 6 piętro i pisać w Polityce dla mnie, czy zabawiać rechoczący plebs w Radio Eska. To są dwa różne światy. Albo Szekspir, albo rynsztok. Demokracja to też wybory. Szkoda, że nie stać Pana na proste przepraszam. Szkoda, że nie stać na to Redkacji Polityki. Na Zachodzie pewno by Panu zdjęli felieton w Polityce i program w TVN za rasizm. Jakkolwiek tłumaczy Pan kontekst. No ,ale u nas media to jedna wielka rodzina, wiecie Panowie lepiej co wypada. Nie kupuję tego.
  • 2012-06-28 11:39 | rozbojnick

Czy mógłby w końcu ktoś wytłumaczyć na czym oplega ten "głębszy sens" mówienia o Ukrainkach jako o kimś kogo sie posiada, gwałci gdy jest dość ładna i wyrzuca gdy sie znudzi? Bo niektórzy ciągle klepią o tym sensie ale nikt go do tej pory nie wułuszczył.
  • 2012-06-28 11:55 | Kuba Wojciechowski

Szanowny Panie ,

Zgadzam sie z Pana wypowiedzia, ale nie tak do konca.
    Bedac w Polsce (chyba w kwietniu tego roku) ogladalam Pana program, o ile sie nie myle prorgam nazywa sie "Goscie u Kuby Wojewodzkiego"
    Gosciem Pana byl Daniel Passent.
    Oczywiscie nie jestem w stanie przytoczyc dokladnie Pana slow, ale rozmowa toczyla sie mnie wiecej tak:
    Tematem rozmowy byla nowo wydana ksiazka pana Passenta i czy Pan ja juz kupil? Miedzy innymi w Pana odpowiedzi pada zdanie. no bo u Was to sie mowi, ( albo chodzi) o pieniadzach.
    Zaznaczam, ze dokladnie nie pamietam tresci calej rozmowy, ale te slowa padly.
    Zawsze moze Pan sprawdzic nagrany program .
    W swojej wypowiedzi pisze Pan,ze wszelkie przejawy rassizmu sa Panu obce.
    Ja poczulam sie urazona Pana wypowiedzia.
    Co to znaczy, ze w Pana oczach Zydzi maja w glowie tylko pieniadze?
    Jezeli Pan traktuje te slowa jako zart, to jest to bardzo nie smaczny zart.
    Mam poczucie humoru ale tak jak Panu nie pdobala sie ta zlamana galez w Afryce, tak mnie nie podobala sie Pana wzmianka o tym co maja w glowie Zydzi.

Pozdrawiam serdecznie

Barbara

• 2012-06-28 12:04 | do anutek115

zgadzam sie i chyba wiem o co chodzi z tym nie-przepraszaniem oraz dorabianiem ideologii do niskiej kultury i pogoni za pieniądzem po trupach do celu. Pan Wojewodzki zwyczajnie ma nas za NIC. Osoba ta nie jest zależna od nas - czytelników - co uciułał to ma i to mu wystarczy by żyć ponad nami. Pan Wojewodzki zwyczajnie nas obraza i do tego bezczelnie próbuje wmówić ze obrazamy sie sami. Po tym ostatnim wyczynie KW stracił dla mnie wartość jako człowiek i prezenter. Nie czytam, nie słucham, nie chce znać.
  • 2012-06-28 13:28 | Juma

Konwencja? czy Genua?

Wyobrażmy sobie , że jeden z ze znanych satyryków niemieckich Harald Schmidt, znany z ciętej i czasami przekraczającej granice satyry, wraz z drugim, który mu tylko asystuje i robi za tło artystyczne, wypowiada takie same kwestie, żarty,jak WiF, a zamiast "Ukrainka" jest słowo "Polka".
    w końcu wiele Polek, w różnym wieku i o różnej aparycji pracuje w Niemczech jako sprzątaczki, opiekunki, pomoce domowe.
    Czy byłby to żart skierowany do Niemców, na Niemców , i krytyka na niemieckich kołtunów ?

Czy uznalibyśmy, że to jest fantastyczny żart, konwencja artystyczna, wyższy stopień empatii artystycznej, abstrakt ?

Nie, ja uważam, że tego typu "satyra" to zwykły sexizm, obraża nie tylko Ukrainki, czy Polki, ale w ogóle kobiety, a nie walka z kołtunem.

Dorabianie sobie post factum, ideologii do zwykłego chamstwa ...
  • 2012-06-28 13:38 | juma

"Felietonista Polityki", Kuba Wojewódzki ... to jest dopiero SATYRA.... baaaa, nie tylko satyra....

to normalne jaja... jaja z pogrzebu. ( proszę nie cenzorować, wycinać, usuwać, TO TAKA KONWENCJA !!!! )
  • 2012-06-28 15:06 | mk

Pani Barbaro,
    chyba musiała Pani zauważyć, że KW, jak i jego gość, może mają uszczypliwy dowcip, ale to ludzie otwarci - widać, że KW czerpie przyjemność i wiedzę z rozmowy ze swoimi gośćmi, nawet jeśli ma boleśnie dowcipny styl rozmawiania. Dlaczego podejrzewa Pani tych ludzi o najgorsze? Dlaczego zakłada, że mają tak jednostronny, ograniczony pogląd na temat Żydów? KW żartuje sobie także z Katolików i Muzułmanów, jesli Pani nie widziała tych odcinków, to mogę spróbować podesłać linki. Dla mnie KW po prostu wyśmiewa stereotypy, wystawia je na próbę, co nie musi mieć nic wspólnego z jego światopoglądem. Prawdziwy antysemityzm jest agresywny i śmiertelnie poważny (patrz niektórzy pseudokibice tudzież niektórzy działacze publiczni). I to jest ogromna różnica - to z prawdziwym antysemityzmem trzeba walczyć. A gdyby tak się czuć urażonym przez każdy żart, to w ogóle trzeba by było przestać oglądać kabarety czy komedie, lub w ogóle najlepiej wyrzucić telewizor.
    Na szczęście żyjemy w wolnym kraju (lub prawie wolnym...) i można sobie wybrać taki humor jaki nam odpowiada, ale też nie cenzurujmy, nie oczekujmy, że ktoś będzie uprawiać dowcip według naszego klucza.
    Bez urazy,
    pozdrawiam serdecznie,
    Magda
  • 2012-06-28 15:59 | Wojtek

Dziwie sie oddawna ze Powiatowy pisuje do takiego tygodnika jak Polityka. Nie czytam i nie ogladam tego jenteligenta.
  • 2012-06-28 16:06 | rozbojnick

Sadzę że warto przejść już do dalszych zajeć.

WF-istom daliśmy do zastanowienia. Szczerze chciałbym aby wyciągneli z tego porzyteczną dla siebie i przy okazji dla wszystkich naukę. Mają niewątpliwy talent, może zaczną go wykorzystywac z porzytkiem ogólnym. Nie przedłużajmy dyskusji. Mamy w naszym kochanym kraju wiele rzeczy do naprawienia. WF-iści do owych należą ale nie są jedynymi potrzebującymi.
    Pozdrawiam wszystkich dyskutantów, a WF-istom chcę powiedziec że zawsze mają szansę wejść na drogę naprawy tego co nabroili. Nie przekreśliłem Was jeszcze mimo tych karygodnych wybryków i mimo tego że wcześniej napisałem o was jako o przypadkach beznadziejnych. Przepraszam za to!
    Ale i Wy przeproście na prawdę, bez ubierania tego w niestety umniejszające wagę przeprosin "przedstawienie" Michała

http://www.eskarock.pl/poranny_wf_kuba_wojewodzki_michal_figurski/poranny_wf_-_przeprosiny/1091/najnowsze/1/0

czy miganie się Jakuba tutaj w Polityce.

Sorry. Jak nie ma pokory to nie ma i przeprosin.

Albo macie szacunek dla nas albo nie. Albo przepraszacie rzeczywiście albo lepiej w ogóle. Bo przeprosiny z zuchwalstwem to kpina z kogoś kogo się przeprasza, a efektem jest powiększenie wymierzonego poniżenia.
  • 2012-06-28 17:21 | Psiakostka

A ty to kto droga 'mk' (Magdo?), PA pana Wojewodzkiego? On sam sie jeszcze nie ustosunkowal do tych komentarzy potwierdzajac obiegowa opinie, ze ma nas gdzies. A jezeli nie dzialasz z jego polecenia, to chyba troche nielogiczne ze tlumaczysz komus co KW mial na mysli albo co ma w glowie ogolnie. Mysle ze wiekszosc wpisow tutaj swiadczy o tym ze ludzie nie kupuja jego wykretow, do konkluzji tejze nie zostali w zaden sposob zmanipulowani. Wiec nie podwazaj czyjejs inteligencji usprawiedliwiajac wpis ktory kazdy sobie sam zinterpretowal.
    Mam nadzieje ze tym razem obejdzie sie bez "etykietkowania" i tym podobnych dziwnych wstawek pod moim adresem.
  • 2012-06-28 18:00 | mk

Taaa, i jeszcze "cicho, bo pale wstawie i rodzicow zawolam, nic o zyciu nie wiesz". Super bylo podyskutowac w milej atmosferze. Pozdro.
  • 2012-06-28 23:06 | sted

ty świński ryju, ty świński ogonie, ty świńska nóżko, ty golonko, ty fałdo, ty grubasie, ty pyzo, ty klucho, ty kicho, ty pulpecie, ty żłobie, ty gnomie, ty glisto, ty cetyńcu, ty zarazo pełzakowa, ty gadzie, ty jadzie, ty ospo, dyfteroidzie, ty pasożycie, ty trutniu, ty trądzie, ty swądzie, ty hieno, ty szakalu, ty kanalio, ty katakumbo, ty hekatombo, ty przykry typie, ty koszmarku, ty bufonie, ty farmazonie, ty kameleonie, ty chorągiewko na dachu, ty taki nie taki, ty ni w pięć ni w dziewięć ni w dziewiętnaście, ty smutasie, ty jaglico, ty zaćmo, ty kaprawe oczko, ty zezowate oczko, ty kapusiu, ty wiraszko, ty ślipku, ty szpiclu, ty hyclu, ty przykry typie, ty kicie, ty kleju, ty gumozo, ty gutaperko, ty kalafonio, ty wazelino, ty gliceryno, ty lokaju, ty lizusie, ty smoczku, ty klakierze, ty pozerze, ty picerze, ty picusiu, ty lalusiu, ty kabotynie, ty luju pasiaty, ty kowboju na garbatym koniu, ty klocu, ty młocie, ty piło, ty szprycho, ty graco, ty ruro nieprzeczyszczona, ty zadro, ty drapaku, ty drucie, ty draniu, ty przykry typie, ty kapitalisto, ty neokolonialisto, ty burżuju rumiany, ty karierowiczu, ty groszorobie, ty mikrobie, ty gronkowcu, ty kieszonkowcu, ty gonokoku, ty luesie, ty purchawko, ty nogawko, ty mitomanie, ty narkomanie, ty kinomanie, ty grabarzu, ty bakcylu, ty nekrofilu, ty sromotniku bezwstydny, ty seksolacie, ty bajzeltato, ty szmato, ty scholastyku, ty kiwnięty dzięciole, ty strzaskana rzepo, ty współczesna ruino, ty rufo nieprzeciętna, ty klapo, ty gilotyno, ty szubienico, ty przykry typie, ty szlafmyco, ty pomponie, ty kutafonie, ty pomyjo, ty knocie, ty gniocie, ty gnoju, ty playboyu, ty modny przeboju, ty astamanioano, ty moja droga ja cię wcale nie kocham, ty omamie blue, ty onanio, ty kurza melodio, ty zdarta płyto, ty trelewizjo, ty lelemencie, ty dupku żołędny, ty bycie zbędny, ty podwiązko, ty klawiszu, ty kołtunie, ty larwo, ty kleszczu, ty mszyco, ty szkodliwa naliścico, ty korniku zrosłozębny, ty korniku bruzdkowany, ty koński bąku, ty końska pijawko, ty szulerze, ty gangsterze, ty rabusiu, ty morderco, ty przykry typie, ty nygusie, ty bumelancie, ty akselbancie, ty kurdebalansie, ty kurdemolu, ty zębolu, ty szczerbolu, ty rybo dwudyszna, ty wypukła flądro, ty śnięty halibucie, ty śmierdzący skunksie, ty moreno denna, ty mule epoki, ty zbuku, ty kwadratowe jajco, ty artysto, ty prywaciarzu, ty intelektualisto badylarzu, ty talencie na zakręcie, ty geniuszu z przymusu, ty wajszwancu od awansu, ty awangardo ariegardy, ty tabako w rogu, ty neptku, ty nadrachu, ty meneliku, ty sedesie z bakelitu, ty koterio, ty komitywo, ty kombinacjo, ty machinacjo, ty metodo kupiecka, ty dolary i piernaty, ty a dalejże ty w szmaty, ty lichwiarzu, ty wekslu, ty kwicie, ty kleksie, ty pecie, ty bzdecie, ty przykry typie, ty makieto, ty tapeto, ty tandeto, ty torbo, ty torbielu, ty drągu w dziejowym przeciągu, ty kiju, ty kij ci w oko, ty hak ci w smak, ty nogo, ty fujaro, ty klarnecie, ty bidecie, ty kiblu, ty biegunko, ty kałmasznawardze, ty flujo, ty szujo, ty fafulo, ty muchoplujko ze złotym zębem, ty mrowkolwie plamistoskrzydły, ty kawale chama w odcieniu yellow bahama, ty palcu w nosie, ty baboku, ty obiboku, ty bago, ty zgago, ty dzwonie bez serca, ty emalio z nocnika, ty czarnodupcu, ty kolcogłówku, ty capie, ty bucu, ty wawrzonie, ty luluchu, ty patafianie, ty palancie, ty palantówo, ty szajbusie, ty aparycjonisto, ty kulturysto, ty żigolaku, ty łajdaku, ty chechłaku, ty lebiego, ty alfonsie i omego, ty przykry typie, ty konweniujący kołnierzyku, ty zerowokątny czytelniku, ty literacki żywociku, ty kawiarnio, ty rupieciarnio, ty trupieciarnio, ty chałturo, ty paprochu, ty farfoclu, ty chęcho, ty chachmęcie, ty chebdo, ty chwaście, ty mydłku, ty mizdrzaku, ty wyskrobku, ty cycku, ty sikawo, ty siuśmajtku, ty zgniłku, ty padalcu, ty zaropialcu, ty przykry typie, ty lilio w kibici łamana, ty prostowaczu banana, ty wyciśnięta cytryno, ty kotlecie sponiewierany, ty zapluty kabanosie, ty zapity kurduplu, ty zmęczona jagodo, ty wczasowa przygodo, ty pipo grochowa, ty zapchany gwizdku, ty pięć minut za krzakiem rozmarynu, ty niedokończona iluzjo, ty zaciągnięta żaluzjo, ty zazdrostko, ty zawistniku, ty arszeniku, ty ciemna maszynerio, ty sztuczny kwiatku, ty krosto, ty pryszczu, ty wągrze, ty zachciewajko, ty kurzajko, ty pluskwo, ty mendo, ty mendoweszko, ty przykry typie, ty złap mnie za pukiel, ty wskocz mi na kant, ty narób mi wkoło pióra, ty mów mi wuju, ty masz na loda, ty nie śpiewaj nie mam drobnych, ty kandydacie do nogi, ty kto ci ręce rozbujał, ty zniknij systemem bezszmerowym, ty ciągnij smuge, ty spadaj, ty zjeżdżaj, ty spieprzaj, ty stleń się, ty spłyń z lodami, ty giń, dzyń, dzyń, dzyń................
  • 2012-06-29 00:43 | olkaolka

Czy w tym kraju większość jest taka przewrażliwiona? To przerażające, gdzie są ludzie patrzący na siebie, świat i innych ludzi przez pryzmat dystansu, pełni życiowego luzu i humoru? Wszystko trzeba odbierać tak dosłownie? Panu Kubie gratuluję tekstu, chociaż współczuję, że w ogóle musi się tłumaczyć ze swojej niedosłownej satyry, a panu powyżej współczuję i jednocześnie ''gratuluję'' takiego szerokiego wachlarza słownictwa, niespotykane.
  • 2012-06-29 11:06 | Znuzony

Niby wyksztalcony i swiatly czlowiek z tego Kuby, a nie potrafi odroznic bialego od czarnego.
    Swoim zachowaniem potwierdza moje - wieloletnie juz - obserwacje, ze z chamstwa Kuby nie mozna wyleczyc. Przypomnijmy sobie jego wystepy w telewizji i oburzajaco chamskie traktowanie zaproszonych gosci. Kubie brak oglady i chyba najwyzsza pora by odszedl z mediow na zawsze.
  • 2012-06-29 12:18 | Lawendowa

Przeczytałam wiele komentarzy w sieci na temat radosnej twórczości panów Wojewódzkiego i Figurskiego. Śledzę je nie dlatego, że mam tak ogromne kompleksy, że pocieszam się nagonką na człowieka sukcesu i wyczekuję jego upadku. Przyglądam się polskiemu społeczeństwu. Ono dało wyraźny sygnał, że czasy, kiedy autorytetami były osobowości medialne, specjalizujące się – jak to trafnie określił Tomasz Szlendak – „w pajacowaniu w narcystycznych podskokach” zbliżają się powoli ku końcowi. Pewnie, że część Polaków znudzona polityczną poprawnością, chce do porannego espresso i croissanta posłuchać lub przeczytać jakiegoś żarciku, który przebije kontrowersyjnością ten z poprzednie dnia. Dobrze żeby był na granicy dobrego smaku, a najlepiej, żeby ten smak przekraczał, a nie jakiś tam kawał, który nikogo nie urazi;) Ale są i inni, którym się przejadły te wszystkie kontrowersje wyciągane na silę za włosy.
    W Polsce Ci pierwsi, czyli zwolennicy mocnych wrażeń, są ,jak mi się wydaje, podzielenie na dwa obozy. W jednej prym wodzi bosonogi misjonarz w „gustownej” koszuli, który udaje z mizernym skutkiem Tony’ego Halika. Dla jego wyznawców nie jest ważne jak daleko się posunie, ważne jest, że wierzy w misję cywilizacyjną białego człowieka i broni „naszej wiary”. I, oczywiście, że się jej nie wstydzi;). A drugi obóz ma – cytując słowa Adama Michnika - twarz polski roześmianej. Przy czym nie ma znaczenia, z czego się śmiejemy, czy z "Muzina", czy z Ukrainki na kolanach. Liczy się tylko to, by było wesoło i , naturalnie, kontrowersyjnie.

Nie życzę panu Jakubowi Wojewódzkiemu końca kariery ani tego, aby stracił swoją rubrykę w Polityce. Mam tylko nadzieję, że się zastanowi nad tym, czy nie ma innego sposobu na utrzymanie się w siodle, jak schlebianie niskim gustom. Wątpię w to, o co oskarża go wielu po tym ostatnim popisie, że jest rasistą i gardzi kobietami do tego stopnia, że śmieszą go żarty o gwałcie. Myślę, że wybrał sobie ( a może jego pracodawcy wybrali za niego) nie ten target , co trzeba. Zwłaszcza, jeśli jest się z tych, co to rozumieją twórczość Gombrowicza i filmy Almodovara;-))).
  • 2012-06-29 12:23 | Hanna

Szanowny Panie, i Pana dowcip i ten przytaczany w wyjaśnieniu - o Afryce, był zwyczajnie prostacki, proszę nie mówić o konwencjach. Bez względu na konwencje jest wiele tematów do pośmiania. Jednak kiedy występuje się publicznie to trzeba jednak ważyć słowa. Nie wszyscy i wszystko może być tematem ironii, drwiny czy grubiańskiej satyry.
  • 2012-06-29 12:49 | baba

Jak to było w wierszu u Świetlickiego: i koniecznie/oczywiście coś w jidisz. Dokładnie nie pamiętam, ale pasuje jak ulał, choć autorowi chyba o inny typ osobowości chodziło. Ale czym różni się od nich Kuba. Poziomem? Bo nigdy nie atakował Żydów? Tak, Żydów atakować strach, bo oddadzą, ale resztę można, bo konwencja. Chamstwa nie da się wytłumaczyć żadną konwencją. Tu nie było szczytnych intencji, tylko prymitywny rasizm, seksizm i inne izmy. A ja nie oglądam i nie słucham Kuby od dawna. Za Wodziankę. Kolejny przykład chamstwa i seksizmu pod płaszczykiem nibyluzactwa. I nieważne, że baba się zgadza. Dziwne, że Szczuka i Środa nigdy mu tego nie wypomniały. Gdyby tak inni, byłby rumor na pół Europy, ale Kubie wolno. Otóż nikomu nie wolno. I żeby było jasne, jestem za wolnością słowa w mediach. Kubie i każdemu wolno powiedzieć wszystko, ale musi być świadomość konsekwencji. Polecam bojkot takich pseudodziennikarzy. Żyję bez Kuby, choć go lubiłam, od kilku lat i mam się świetnie. Polecam. Zwłaszcza że pogoda się robi, lepiej wybrać rower.
  • 2012-06-29 13:25 | śmiech totalny

Rzecz w tym, że on ani satyryk, ani dziennikarz. To zwyczajnie wieczny gówniarz, któremu się coś zdaje, i który ma plecy. Ani to co robi zbyt mądre nie jest, bo tam nie ma żadnego "drugiego dna". Ten koleś jest za głupi, aby coś takiego wytworzyć. Jego bajania (włącznie z tym w "Polityce") są równie żałosne, jak bredzenia niektórych politykierów (z prezesem na czele). To wszystko na temat tego osobnika.
  • 2012-06-29 13:30 | wojewódzkie pole buraków

Panie Wojewódzki, pańskie tłumaczenia są równie żałosne, jak Pan sam.
  • 2012-06-29 13:37 | wnukmarek

Ja uważam,że Wojewódzki i Figurski najbardziej obrazili większość Polaków, bo taką satyrą, z której powinni się według nich śmiać, pokazują, że uważają większość za głupców i prostaków, że Polak wszystko kupi, nawet chamstwo i prostactwo. Otóż ten niesmak całej rzeszy ludzi dowodzi, że Polacy nie są durniami i nadęci, samo uwielbiający się pajace, przeliczyli się w ocenach poziomu społeczeństwa. A swoją drogą czy to nie dziwne, że podstarzali panowie w swojej "satyrze" używają języka z żargonu gimnazjalistów? Albo to ich poziom, albo sądzą, że są tak "nowocześni". Widać też, że ich programy i wypowiedzi nie są przygotowane, lecz improwizowane i to z marnym skutkiem. Tłumaczeniem,że ich humor jest abstrakcyjny, pokazują, że to oni są czystą abstrakcją z przewagą chamstwa.
  • 2012-06-29 15:03 | ?????

A widziałeś "prawdziwego Polaka" zatrudniającego Ukrainkę? Jedyni zatrudniający Ukrainki to prostackie nuworysze pokroju tych gdakaczy...
  • 2012-06-29 15:21 | skoool

""
    Pierwsza Feministka Środa po wysondowaniu opinii publicznej skrytykowała bardzo odważnie gminnego chama... 10 dni po fakcie.
    Czyn to niezwykle odważny.
  • 2012-06-29 17:21 | ddd

Żarty na poziomie chłopca z gimnazjum.
  • 2012-06-30 00:20 | Agnieszka

Czyli można walnąć każdą głupotę, a potem wystarczy powtarzac: konwencja, konwencja? O ile dobrze zrozumiałam, śmieszne w żarcie miało być to, że niektórzy tzw. "nowobogaccy" (grupa chyba jednak bardziej heterogeniczna niz chcieliby panowie W. i F.) myślą, że można zgwałcić ładną Ukrainkę, która jest zawsze sprzataczką (w każdym razie panowie W ; i F. w tym miejscu rechotali). Pewnie i są ludzie, ktòrzy tak myślą (choc ja w swoim otoczeniu nie znam nikogo), ale czy trzeba się od razu godzić, w imię "konwencji", na obnażanie tego w taki prymitywny sposob (sorry, ale Almodovar to, to nie jest). Jeżeli identyczny żart miałby miejsce np. w Niemczech z Polką w roli sprzątaczki, to mimo konwencji, byłoby mi zwyczajnie przykro. Po prostu tak już nie wypada żartować. I nie chodzi tu bynajmniej o poprawność polityczną, lub o nią chodzi najmniej. Raczej o to, że żarty o gwałconych sprzątaczkach, tak jak żarty o murzynach i bananach (nawet w wiadomej konwencji), wywołuja już nie śmiech tylko wstyd za żartujących.
  • 2012-06-30 00:41 | Beczka nie do śmiechu

Re:panie skool pan obrazasz swój mózg.

To absolutnie nie był żart wymierzony w Ukrainki, on się tylko nimi posłużył, a był wymierzony w Polaków jako pracodawców. Niestety w stosunku do bardzo wielu celny. Zdarzyło mi się być poniżany jako pracobiorca, zdarzyło mi się nie otrzymać zapłaty za pracę, i nawet wyrok sądu nie pomógł w wyegzekwowaniu należnych pieniędzy. Tak tak Polacy, potraficie być podli nawet wobec własnych rodaków, a co dopiero wobec innych nacji, szczególnie tych ze wschodu.
    Wojewódzki i Figurski napluli wam w twarz, a wy twierdzicie że deszcz pada i Ukrainki mokną
  • 2012-06-30 01:04 | skoool

Serdeczne podziękowania dla beczki co jej nie do śmiechu za wnikliwą analizę wydarzenia i jeszcze serdeczniejsze za pełne mi wytłumaczenie o co tym chamom chodziło.

Maciek Skoool Skulski
  • 2012-06-30 10:41 | Beczka nie do śmiechu

Ach, jaka piękna ironia, panie Skoool!

Niewybredny żart Wojewódzkiego i Figurskiego odniosłem do swoich osobistych doświadczeń, to było pierwsze wrażenie, sytuacja cokolwiek podobna.
    Ale przyznasz pan, że często ludzie mienią się być lepszymi od innych bo mają pieniądze, albo mgr, dr, lub coś tam przed nazwiskiem, albo maja jedno i drugie , a postępują poniżej krytyki, żeby nie powiedzieć mocniej. Gdy im się to wytyka, są oburzeni, kiedy jest to robione w sposób równie mało wybredny jak ich postępowanie, wyją ze złości.
    Ot, uderz w stół... itd.
    A co do Kuby Wojewódzkiego, to ten typ tak ma. Błaznuje, błaznował i dalej tak będzie, zawsze na krawędzi dobrego smaku, często z przechyłem na brutalność, ale to Błazen, (zawsze go tak odbierałem) bardzo inteligentny, więc odrobinę więcej może.
    Serdecznie Pozdrawiam, mając nadzieję że nie należysz Waszmość do tych wspomnianych wyżej. Beczka nds.
  • 2012-06-30 11:55 | skoool

Do chamów mam nadzieję, że nie należę Beczko. Co do inteligentnego chama Wojewódzkiego, to on tym razem wszelkie granice moim zdaniem przekroczył. Myślę, że on nikomu nic nie wytknął, spowodował (świadomie) rechot kilku tysięcy ubranych w dresy chłopaków i "plastykowych" lal z wielu osiedli w Polsce, którzy w głównej mierze składają się na słuchaczy Radia Eska. Takiego dowcipu WF nie popełnili by za żadne skarby w Polityce, czy też innym Wprost, właśnie ze względu na poziom ewentualnego odbiorcy. A całe to jego pseudointelektualne, późniejsze tłumaczenie jest właśnie obrazą dla mego rozumu, rozumu przeciętnego Polaka ( choć teraz bardziej już Europejczyka).

Serdeczności, dziś z Nysy,

Skoool

PS. Popis wybitnie inteligentnego dowcipu dał wczoraj Maciek Maleńczuk na koncercie w Opolu, polecam.
  • 2012-06-30 12:45 | Artur

Przeczytaj co napisal Wojewodzki, a jak nei zrozumiesz to jeszcze raz i tak do skutku, az przestaniesz sie domagac przeprosin za cos czego nie bylo.
  • 2012-06-30 12:47 | Artur

A kim ty jestes ? Jakims anonimem z internetu z wybujalym ego ? W swojej wypowiedzi uzyles tylko kilku argumentow as personam i zadnego merytorycznego. Dno. Na twoim miejscu bym zweryfikowal swoje zdanie o sobie.
  • 2012-06-30 12:50 | Artur

Sluchaczy ? Przeciez ty nigdy nie sluchales audycji Wojewodzkiego. Nie podszywaj sie kim nie jestes. Ja slucham ich od ponad roku i podpisuje sie pod kazdym slowem ktore napisal Wojewodzki.
  • 2012-06-30 13:44 | skoool

Re:Kuba Wojewódzki odpowiada w POLITYCENie jestem anonimem

Nazywam się Maciek "Skoool" Skulski...
  • 2012-06-30 16:46 | Bea

Żarty na poziomie chłopca z gimnazjum.

Zgadzam, sie w pelni. "Polityka" to nie jest
    miejsce dla tego typu (zalosnego) blazna!!!
  • 2012-06-30 22:22 | konrad

I wychodzi na to że wojewódzki to nie tylko prostak lubujący się w prostackich "żartach" ale jeszcze na dokładkę tchórz i bufon, który nie potrafi przyznać się głupoty ( pomieszanej z ksenofobią?) i zwyczajnie przeprosił. Żałosny 50-sięcio-letni "młodzieniec".
  • 2012-07-01 11:11 | stock2

Czy te oczy mogą....

Wygląda na to, że Ciemnogród atakuje wyrafinowanych intelektualistów...
    Wolno mi się z tym nie zgodzić i dalej uważać, że kabotyn pozostaje kabotynem a z domieszką chamstwa stanowi bardzo przykry widok.
    Ale kto tych zachwyconych sobą gwiazdorków przekona?!
    Dobrze ze w trosce o zagrożona kasę, chociaż wydusili jakieś przeprosiny. Zakładając jednak mądrość tych panów, bo skoro tak o tym zapewniają to trzeba i to wsiąść pod uwagę, warto przypomnieć bardzo / chyba / mądre napomnienie ; "obyś nie zgłupiał od swojej mądrości ".
    A może to nie ja jestem głupi tylko król jest nagi?
  • 2012-07-01 14:02 | Mateusz

Panie Jakubie, wierzyć mi się nie chce, że nie rozumie Pan tego, że satyra, aby była zrozumiałą, musi być czytelna. I to są warunki bez których nie ma ona racji bytu. Panowie, w swej audycji, tak bardzo się zapędziliście, że zgubiliście zrozumienie słuchaczy i za to przekroczenie granicy, które poza satyrą jest zwykłym chamstwem, należy przeprosić. Pan dobrze to rozumie i nie wiem dlaczego idzie Pan w zaparte. O ile rozumiem fakt, że w ferworze audycji na żywo można powiedzieć coś nieodpowiedniego, to Pan, jako osoba inteligentna, oceniając sytuację na chłodno, powinien powiedzieć jedno słowo. od niego zacząć i na nim skończyć.
  • 2012-07-01 16:31 | skoool

http://www.wprost.pl/ar/331322/Figurski-Nie-traktujcie-mnie-tak-powaznie/

A on dalej swoje, polecam jednak poczytanie komentarzy.
  • 2012-07-02 09:15 | sebpl

Meller już podsumował rechotrmana.

http://opinie.newsweek.pl/ja-cierpie-za-miliony,93547,2,1.html
  • 2012-07-02 17:14 | skoool

Kto mieczem...

Nie tylko on, Przekrój górą... nad Polityką.
    Polecam

http://www.przekroj.pl/artykul/815910,906094-Taka--kurwa---konwencja.html?p=1
  • 2012-07-02 18:55 | rozbojnick

Kuba jesteś gość :)

Myślę, że Twoje przeprosiny z facebooka są przyjęte, przynajmniej ja je przyjmuję i dziękuję.
    Chciałbym żeby Twoje WSZYSTKIE wypowiedzi od tej pory pozostawały w podobnym tonie.
  • 2012-07-02 19:02 | rozbojnick

Cóż, jest pewna zasada.
    Jeśli nie pokażesz swoim przykładem, że można kulturą zwalczać chamstwo, to nie wygrasz z tym chamstwem, tylko się weń sam pogrążysz. Więc uważam za pochopną ocenę: Przekrój 'wygrywa' z Polityką.
    Poza tym nie o żadną 'wygraną' tu cały czas chodzi, tylko o to żeby pokazać wszystkim, że można bez chamstwa się obejść. Ale jak widać diabeł kusi, oj kusi...
  • 2012-07-02 19:13 | jer-111

"Teraz kiedy brukowi gamonie nażarli się tym tematem. Teraz więc napiszę spontanicznie i bez szukania alibi w niezrozumieniu konwencji. Przepraszam Was za wszystko co poczułyście" - napisał do "Kobiet Ukrainy" na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Kuba Wojewódzki.
    -----------------------------------------------------------------------------------

Czy aby tylko "brukowi gamonie"? I znowu pan W. prezentuje "przeprosiny" okraszone
    buta, zarozumialoscia i poczuciem wyzszosci ... mam nadzieje, ze ten gamoniowaty pseudo-satyryk nie pojawi sie wiecej na lamach "Polityki"!
  • 2012-07-02 19:17 | rozbojnick

Sory.
    Nie miałem na myśli tego że twoje wypowiedzi mają od tej pory być wszystkie w tonie przeprosin.
    W każdym razie dziękuję, bo poczułem się w tym momencie szanowany. I chcę powiedzieć, że wybaczam ze swojej strony wszystko.
    Pozdrawiam!
  • 2012-07-02 19:51 | rozbojnick

Nie przekreślajmy ludzi.
    Brukowce faktycznie miały pożywkę. I nie jest to przyjemne gdy się kogoś uczepią, dlatego po części rozumiem Kubę, że chciał się odgryźć.
  • 2012-07-02 20:00 | rozbojnick

I szkoda, że nie przytoczyłeś całej jego wypowiedzi, a jedynie to co było dla ciebie 'użyteczne'.
    To świadczy o czymś... na pewno nie o twojej obiektywności.
  • 2012-07-02 20:42 | jer-111

Po prostu, czy pan W. nie jest w stanie sprokurowac prostych przeprosin bez zadnych dodatkowych "komentarzy"? Tylko tyle i az tyle...
  • 2012-07-02 20:53 | martin_ccaa

Współczuję Panu Wojewódzkiemu, ciężko tyra, próbując nieść przed debilnym Narodem oświaty kaganiec, a tu wszyscy rzucają mu kłody pod nogi.Ludzie opamiętajmy się!!!Przecież kiedyś w koncu chcemy mieć tą drugą Japonię.Co nie?To skandal że w dużym kraju w środku Europy zdecydowana większość społeczeństwa nie ma pojęcia czym jest satyra.Jak to możliwe w kraju Reja i Kochanowskiego.Obudzmy sie!!!Że ci ludzie z FIFA czy inni zagraniczniacy nie rozumieją OK, ale my znamy Kube nie od dziś i wiemy jak bardzo mu na sercu leży tolerancja i obrona słabszych!Przecież sam był kiedyś pierdołą i nikt się nie chciał z nim bawic, a teraz ma Ferrari, rogowe okulary i ma wgląd w duszę Narodu.Dajmy szanse raz jeszcze.Jestem pewien iż przejdzie do historii jako mistrz oswiecenia...czy jakoś tam.
  • 2012-07-02 22:29 | skoool

Jak pisał Hartman broniąc Wojewódzkiego, "konwencja nie została zrozumiana".
  • 2012-07-02 22:38 | rozbojnick

Jestem chrześcijaninem. Należę do Kościoła, praktykuje wiarę i staram się postępować wg nauki Jezusa: dawać szansę i przebaczać nie 7 a 77 razy. I dlatego nikogo nie mam zamiaru przekreślać. Zwróciłem uwagę Jakubowi, bo źle się zachowywał. Teraz skoro przeprosił to nie ma powodu uważać, że powinien zamilknąć, odejść z Polityki itd.
    Trzeba zdawać sobie sprawę, że i mnie nieraz ktoś wybaczył winę i jeszcze nieraz wybaczy. Tak zbudujemy dobre społeczeństwo. Jeśli będziemy chować urazy to dojdziemy tam gdzie są dziś nasi politycy - w ślepym zaułku nienawiści.
    Dobrze, że Jakubowi wytłumaczyliśmy, że źle robił, bo tej dobrej rady i nam nieraz też potrzeba. Jeśli będziemy się unosić ze swoim poczuciem wyższości i mu nie wybaczymy to nie jesteśmy lepsi niż on wtedy gdy nie chciał przeprosić.
    A w niektórych ludziach podejrzewam była wtedy chęć "by rzucić kamień" w Kubę i niejeden rzucił. Czy teraz gdy stajemy się podobni do tamtego Kuby też podobnie chcemy aby (tym razem w nas) ktoś rzucił kamień?
  • 2012-07-03 08:22 | ellubis

Jestem ateistką. Nie należę do żadnego Kościoła, nie praktykuję żadnej wiary i staram się postępować wg wypracowanego przez wieki przez filozofów i religie kodeksu etyki: "dawać szansę i przebaczać nie 7 a 77 razy. I dlatego nikogo nie mam zamiaru przekreślać. Zwróciłam uwagę Jakubowi, bo źle się zachowywał. Teraz skoro przeprosił to nie ma powodu uważać, że powinien zamilknąć, odejść z Polityki itd.
    Trzeba zdawać sobie sprawę, że i mnie nieraz ktoś wybaczył winę i jeszcze nieraz wybaczy. Tak zbudujemy dobre społeczeństwo. Jeśli będziemy chować urazy to dojdziemy tam gdzie są dziś nasi politycy - w ślepym zaułku nienawiści.
    Dobrze, że Jakubowi wytłumaczyliśmy, że źle robił, bo tej dobrej rady i nam nieraz też potrzeba. Jeśli będziemy się unosić ze swoim poczuciem wyższości i mu nie wybaczymy to nie jesteśmy lepsi niż on wtedy gdy nie chciał przeprosić.
    A w niektórych ludziach podejrzewam była wtedy chęć "by rzucić kamień" w Kubę i niejeden rzucił. Czy teraz gdy stajemy się podobni do tamtego Kuby też podobnie chcemy aby (tym razem w nas) ktoś rzucił kamień?"
  • 2012-07-03 15:34 | Zyt4

...to nie była satyra bundo owlosiona więc daj sobie spokój z kreceniem propagandy dla Wojewódzkiego. Nie przyzywaj imienia Reja nadaremno, bo wychodzi tak samo głupio kiedy stawiają Kubasa obok Stanczyka! Dajcie se siana ludzie a nie udajecie 'swiatlych', chamstwo jest chamstwem nieważne jak literacko zostałoby wytłumaczone.
  • 2012-07-03 15:53 | rozbojnick

Wiem, że wielu ludzi nie deklarujących wiary myśli podobnie jak ja.
    Często po prostu wyrgywają uprzedzenia. Patrząc przez ich pryzmat nie zauważamy tego jak jestesmy podobni i jak mamy podobne pragnienia i dążenia, mimo iz jedni z nas są katolikami inni ateistami.
    Pozdrawiam
  • 2012-07-03 15:58 | ellubis

Myślimy podobnie, po ludzku :) Pozdrawiam takoż :)
  • 2012-07-04 11:34 | k.janno

O konwencji

Na temat tłumaczenia się działaniem konwencji najpełniej i najbardziej miażdżąco wypowiedziały się dwie panie z Przekroju. Polecam, bo dziewczyny naprawdę dały ognia
    ognia.
  • 2012-07-04 11:36 | k.janno

Brakujący link

Link jakoś nie przetrwał edycji, ale nie ustaję w boju:
    http://www.przekroj.pl/artykul/815910,906094-Taka--kurwa---konwencja.html?p=2
  • 2012-07-04 14:06 | Joanna

I tu jest właśnie ten problem z satyrą. Do jakiego momentu jest lustrem, w którym się przeglądamy, słusznie wytykającym ludzkie wady, od jakiego punktu może sprawiać ból nie mniejszy, niż to, ośmiesza... Śmiech jest jak broń o obosiecznym ostrzu. Może zranić i nie tego, w kogo jest wymierzony.
    W dodatku trzeba mieć już pewną świadomość własnych wad, żeby być wrażliwym na ostrze satyry, by umieć śmiać się z samego siebie, lub dostrzec ze skruchą w satyrze swoje odbicie. Jak trudne jest stawienie czoła śmiechowi pokazuje fakt, że błazen niegdyś był przywilejem (i ciężarem) króla, oraz że miał zagwarantowaną prawem nietykalność - w razie, gdyby króla zabolało zbyt mocno...
    Z czego wolno żartować, z czego nie wypada... Mimo niebezpieczeństwa uczynienia przykrości, jednak może trzeba wytykać niemiłe zachowania i stereotypy wobec innych, dopóki one faktycznie powszechnie funkcjonują. Jednak taki dowcip o złamanej gałęzi w Afryce jak widać wciąż budzi powszechną wesołość, podobnie jak wielu ludzi rozbawiły żarty pana R. o czarnym księdzu, co "zapomnniał się umyć" (i to raczej nie była satyra). A nie trzeba daleko szukać, by w pierwszych lepszych komentarzach odnośnie aktualnego skandalu znaleźć takie, jak np "o mojej Ukraince zlego słowa nie powiem zasuwa za 2 zł na godz. jak robocik" - zaiste bijące szacunkiem, braterstwem i sympatią do bratniego narodu:(( Całą aferę napędził ukraiński MSZ, nie znający się na satyrze - podobnie jak kiedyś nasz prezydent tropiący niemieckiego satyryka od kartofli. Oczywiście to wielka szkoda, że przy okazji przykro się zrobiło zwykłym ludziom. Tylko czy np. nam jako Polakom powinno być przykro, gdyby Niemcy wyszydzali swoje stereotypy wobec Polaków, czy raczej z powodu, że je mają??
  • 2012-07-04 16:38 | alex

Pamiętajmy jednak, że z gwałtu to żartował Figurski.
  • 2012-07-04 17:17 | alex

Mądre i dobre są Wasze słowa. Dzięki za refleksję, i pozdrawiam.
  • 2012-07-07 19:52 | marcin

A skąd wiesz że to Polak katolik ? Może to buddysta z wysp zielonego przylądka który zna polski.
    Tłumaczenie że krytyka spada na Wojewódzkiego bo mu wszyscy zazdroszczą przypomina mi tłumaczenia Dody że niechęć do jej osoby bierze się z jej wielkiego seksapilu.
    Wojewódzki to niefajny koleś , jest dla mnie takim przejawem "nowych czasów" - bez zasad , w których wszystko można kupić , wszystko można sprzedać , każdego można wyśmiać, wykpić itd. Smutne jest że ma tylu obrońców.
  • 2012-07-07 21:51 | marcin

Czyli wszystko można kupić , wszystko można sprzedać? Każdego można wykpić i wyśmiać ?
    Kwestia z "zarabianiem" to chyba takie Freudowskie wtrącenie , kwestia najwidoczniej ważna dla ciebie , ale nie sądź innych swoja miarą.
  • 2012-07-09 21:41 | satyryk przesmiewca

Do p Tyma ktory to stanal na lamach Polityki w ostatnim numerze broniac niegodziwca.odp, LYSA PALA W KONCIE STALA I GLUPOTY SE GADALA PO CZYM NA PAPIER JE PRZELALA .To jest zart oczywiscie nie dla wszystkich Dodajac za Ukrainka ze i p Tym moze przyspasabjac sie do sprzatania jak i pana kamraci z ktorymi panu po drodze Zbyt dobrze panowie mnie zochdziliscie to poczytne pismo abym mogl dalej czytanie kontynuowac
  • 2012-09-04 18:35 | wowa i tamara

Mojego wpisu z przed kilku dni nie ma- TO NIE MODERACJA TO MANIPULACJA tam nie było obelg ,pomówień itd itp ot naiwniak ze mnie .WOJEWÓDZKI KONTYNUUJE OCZYWIŚCIE -TAK CHCĄ MOCODAWCY-teraz w reklamie,kto ma uszy niechaj słucha