Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Miliardy na Afganistan

(37)
Po raz pierwszy MON zdecydowało się ujawnić, ile kosztowała Polskę misja w Afganistanie. „Polityka” dotarła do tych liczb jako pierwsza. Przez pięć lat wydaliśmy 4,3 mld zł, czyli prawie 850 mln zł. rocznie.
 • 2012-07-03 19:17 | Jer-11

  Czy to "misja", czy to wojna?

  Dlaczego autor tekstu uparcie (nota bene, tak samo czyni wiekszosc polskich dziennikarzy - propagandzistow) powtarza wyraz "misja"? Przecie to nie zadna
  "misja", a zwyczajna, okrutna wojna!!!
 • 2012-07-03 21:53 | Burak

  Re:Miliardy na Afganistan

  No już dobra! Misja okupacyjna.
 • 2012-07-03 23:29 | ronin

  Re:Miliardy na Afganistan

  Jak mówi, próby zbijania politycznego kapitału na misji w Afganistanie są niemoralne: – Poseł Kopyciński zapomniał już chyba krzyków ludzi, którzy woleli skakać z wież WTC, niż żywcem spłonąć w płomieniach. Polska walczy z terroryzmem. Tego się nie przelicza na złotówki i głosy wyborców.

  Aha, a co ma z tym wspólnego Afganistan? To nie Afganistan zaatakował USA, ale terroryści. Ben Laden nie żyje (zginął w Pakistanie zresztą), al Kaida rozbita. Co my tam robimy? Czy nas też zaatakowali?

  Jak wojskowo pomagają nam Amerykanie, że prowadzimy ich wojny, dla ich politycznych i gospodarczych korzyści?

  Czy do nas należy zemsta za ofiary WTC? Czy w ogóle zemsta jest moralnie dopuszczalna, czy jednak przeciwnie?
 • 2012-07-04 00:28 | wladimirz

  5 mld na Afganistan, 5 mld na stadiony-piramidy na parę meczów EURO, a potem trzeba zabierać emerytom,nauczycielom,uczniom,pacjentom, lekarzom...;-)

  Tak się kończy "zastaw się a POstaw się!"...;-)
 • 2012-07-04 03:02 | z daleka

  Re:Miliardy na Afganistan

  No wlasnie 4,3 mld na Afganistan gdzie wciaz bronimy USA przezd terrorystami, Iraku nie licze, do tego dorzucmy ten 1 mln rocznie na Kosciol - i genialnie bezszczelna propagande tej wladzy, ktory rozklada rece przezd swymi obywatelami i mowi musimy zaciskac pasa bo jest kryzys! przygotujcie sie na ciecia!
 • 2012-07-04 04:24 | Herstoryk

  Re:Miliardy na Afganistan

  Zbiegiem okoliczności skrobnąłem artykulik "w temacie": http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/76752,prawdziwa_cnota_krytyk_sie_nie_boi,artykul.html
  PO CO I DLA CZYJEJ KORZYŚCI POLSKA (i inne kraje) TRACĄ ŻOŁNIERZY I MILIARDY W AFGANISTANIE??
 • 2012-07-04 09:51 | ankal

  Re:Miliardy na Afganistan

  A ja znieważyłam Prezydenta RP za owe "misje" i retoryczne pytanie- co zrobił jako szef WSI, Minister, Prezydent, aby zapobiec owym "misjom". Proces rozpocznie się wkrótce. Odrębnym problemem jest łamanie prawa przez MON,gdzie działania jednego z sierżantow- nękanie procesami za wpisy w internecie za tzw. szkalowanie żołnierzy na "misjach". Okazało się, że MON daje mu pieniądze na procesy, znaczki, etc. Zawiadomiłam Prokuratora, NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, i podobne instytucje. Zatem, poradzimy sobie, tylko kolejne miliardy w międzyczasie.....
 • 2012-07-04 10:35 | turpin

  Re:Miliardy na Afganistan

  Roczny wydatek na tę wojnę, to mniej więcej pięciodniowe koszta funkcjonowania NFZ. Warto za to chyba mieć nieco lepiej podszkoloną armię?
 • 2012-07-04 10:45 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  "Lepiej stracić życie pod rozłupanym drzewem,które się kiedyś zaszczepiło niż po pustyni błądzić i na fata-morgana jak na swoje sady patrzeć".
  Temu błądzeniu dało początek braterstwo broni jakie zawarli spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego z demokratami wojennymi opanowanymi przez żydowskie ruchy umysłowe i polityczne.Tak polityczni szulerzy zaczęli realizować misyjne ukryte cele.
  Żołnierze,czy najemnicy?
  Niezależnie od przeświadczenia jakie sami mieli o sobie można ich podzielić na wojowników i dekowników (jak to wojownicy nazywali żołnierzy niemieckich).
  Mam w pamięci wystąpienie pastora Ericha Busse,niemieckiego pacyfisty,który miał odwagę ukazać nieetyczne fundusze wspierające nadużywanie bezwzględnego prawa silniejszego.
  W EKONOMII POLITYCZNEJ bazującej na kolejnej utopii trzeba widzieć PUŁAPKI.W roku 1995 ukazała się polska wersja językowa książki PUŁAPKA Jams'a Goldsmith'a,w której autor ukazał "nędzę" tej utopii.W książce zamieszczona została rozmowa,jaką przeprowadził z autorem Radek Sikorski.
  "WYKSZTAŁCONY CZŁOWIEK WIDZI PODWÓJNIE".Coś temu ministrowi od wojny,a następnie od wojennych spraw zagranicznych widać brakowało,że taki rachunek trzeba było zapłacić.
  Konsekwencją tej ekonomicznej utopii jest WOJNA O PIENIĄDZ,której terytorium Polski jest teatrem działań.Czym to się skończy wobec otwartego niszczenia cywilizacji grecko-rzymskiej,czytaj łacińskiej?
  Religijny synkretyzm też ma swoje pułapki i pocieszające jest,że widzi je wspomniany Erich Busse i w pierwszej kolejności stawia na EKUMENIE.
  Godzi się przypomnieć tezę polskiego badacza antyku Tadeusza Zielińskiego :
  SZCZYTEM DĄŻEŃ RELIGIJNYCH LUDZKOŚCI JEST CHRZEŚCIJAŃSTWO W SWEJ NAJBARDZIEJ ROZWINIĘTEJ POSTACI.
 • 2012-07-04 11:48 | murator

  Re:Miliardy na Afganistan

  Za takie pieniądze można by wykarmić 10.000 anonimowch dawców spermy przez 5 lat i jeszcze każdemu wykopać studnię... A tak posyla się ludzi, sprzęt na koniec świata - najbardziej efektowny sposób na marnotrawstwo. Placówka WP na afgańskim zadupiu jako dowód mocarstwowości państwa który od lat bezskutecznie walczy z receptami... :-)
 • 2012-07-04 15:39 | wladimirz

  A po co nam armia wyszkolona do walki na pustyni i w górach 3-4km npm. - są takie u nas???;-)

  W ramach Układu Warszawskiego mieliśmy zdaje się Danię "wyzwalać", to teraz Afganistan w ramach NATO [który to układ,nota bene, Afganistanu ani Iraku nie obejmuje...;-)]???
 • 2012-07-04 17:00 | blue

  Re:Miliardy na Afganistan

  "Poseł Kopyciński zapomniał już chyba krzyków ludzi, którzy woleli skakać z wież WTC, niż żywcem spłonąć w płomieniach. Polska walczy z terroryzmem. Tego się nie przelicza na złotówki i głosy wyborców."

  WTC to byl swietny pretekst dla G.W. Bush'a do rozpoczecia kilku wojen (tzw. "military industrial complex" bedzie mu wdzieczny dozgonnie), a obecnie pan Niesiolowski posluguje sie dokladnie takim samym jezykiem propagandy jakim kilka lat temu poslugiwal sie najglupszy z rodu Bush'ow!
 • 2012-07-04 17:05 | Jer-11

  Re:Miliardy na Afganistan

  Z jednej strony nie zabraklo pieniedzy na wparcie brudnych amerykanskich (USA) agresji, a z drugiej strony brakuje pieniedzy na sprowadzanie lekow, wyposazenie szkol i uczelni wyzszych, zamyka sie w Polsce kolejne
  szkoly i szpitale!
 • 2012-07-04 17:08 | blue

  Re:Miliardy na Afganistan

  Roczny wydatek na tę wojnę, to mniej więcej pięciodniowe koszta funkcjonowania NFZ. Warto za to chyba mieć nieco lepiej podszkoloną armię?
  ---------------------------------------------------------------------------
  Armie lepiej "podszkolona" w zwalczaniu partyzantow oraz ludnosci cywilnej.
  Czy Polsce zagrazaja jacys partyzanci???
 • 2012-07-04 23:15 | No cóż, Niesioł odpowiada swoim poziomem

  Re:Miliardy na Afganistan

  różnym Hoffmanom i Brudzińskim (nie zapominajmy że PIS in gremio poparł nasze uczestnictwo w tych "arabskich awanturach"). A mógł badać te swoje pchły czy meszki....
 • 2012-07-05 08:54 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Trudno ich nazwać partyzantami,ale już działają :
  "Skandal wokół manipulacji oprocentowaniem LIBOR, do tej pory koncentrujący się na brytyjskim banku Barclays, ujawnił, że globalny kapitalizm funkcjonuje nie jako wolny rynek, ale jako sfałszowany i ustawiony rynek kontrolowany przez grupy rywalizujących korporacji, karteli i multi-miliarderów spekulantów."
  W ramach szkolenia jak przetrwać i zwyciężyć przy użyciu broni jądrowej i chemicznej byli rozsądni wojskowi,którzy manewry UW traktowali jako kabaret.Słychać było opinię,że w tych warunkach geopolitycznych w jakiej znajduje się Polska jedyną skuteczną obroną może być przygotowanie się do walki partyzanckiej.Dokładnie tak jak robią to Afgańczycy na bazie kulturowej tradycji.
  Tak od samego początku trzeba było postąpić w walce zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.
  Nie byłoby ZBRODNI PRZEMILCZENIA - KATYŃ.
 • 2012-07-05 14:42 | turpin

  Re:Miliardy na Afganistan

  Moim skromnym zdaniem jest pewna różnica miedzy żołnierzem, który wąchał proch (ale tylko na poligonie, jak ja), a takim, który nie tylko wąchał proch, ale i do niego strzelano. Wiadomo, które pojazdy rozlatują się na minach, a które trzymają się kupy. Wiadomo, który porucznik nadaje się na majora lub pułkownika, a szeregowy na sierżanta - wojna odsieje kandydatów na szufladnych i gaciowych. Lekarze wojskowi wiedzą, co to znaczy zoperować kogoś przestrzelonego na wylot z działka kal. 20mm. Itd itd. Dziwię się, że akurat ten aspekt wojny w Afganistanie komuś chce się dyskutować.

  Zważ, że nie usiłuję przy tym specjalnie zaciekle bronić politycznego sensu tej całej awantury - Zachód wdepnął weń bez jakiejkolwiek sensownej strategii na dalszą metę. Niemniej może to i dobrze, że wdepnęliśmy tam w niezłym towarzystwie. Alternatywą dla Polski nie są wszak porządki szwajcarskie, tylko raczej białorusko-mołdawskie.
 • 2012-07-05 17:32 | #-#

  Re:Miliardy na Afganistan

  Mieczsilverku, pomyliles tematy i fora...
 • 2012-07-05 18:18 | wladimirz

  Stalinowska Rosja miała takie doświadczenia z Hiszpanii, wojen i wojenek z Japonią i Finlandią!A potem przyszli Niemcy i ...;-)

  j.w.
 • 2012-07-06 07:12 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Każda wojna jest złem.Nie widzę racjonalnego uzasadnienia udziału Polski w wojnie afgańskiej.
  Jedynie co przekonuje to towarzystwo,ale to może na własny rachunek.
  Jeżeli chodzi o alternatywą dla Polski to trzeba dążyć aby mógł być wybór szwajcarski,a tego się nie czyni!!!
 • 2012-07-06 07:26 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Szanowny wierny oponencie z Tygodnika Powszechnego,który po przemianach kulturowych wg teorii Margaret Mead zaprezentował się jako "zagadkowe dziecko".
  W całej rozciągłości przy okazji zastanawiania się nad wydatkami na afgańską wojnę ma zastosowanie aforyzmu Pitagorasa o WIEDZY.Dla wiadomości szczególnie oponentów trzeba dodać i inne :
  - NIEWIEDZA JEST MATKĄ WSZELKIEGO ZŁA.
  - MIARĄ WSZYSTKIEGO JEST LICZBA.
  Wojna w Afganistanie jest pokłosiem WOJNY O PIENIĄDZ,którą opisał Chińczyk Song Hongbing.
 • 2012-07-06 07:33 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Dopowiem,że Szwajcarzy stawiają na obronę cywilną i tu nie szczędzą środków.
 • 2012-07-06 08:13 | #-#

  Re:Miliardy na Afganistan

  moze na forum Polityki uda sie Mieczsilverkowi wytlumaczyc co rozumie /wlasnymi slowami/ pod okresleniem "zagadkowe dziecko" bez odwolywania sie do publikacji jakiejs tam autorki jakiegos tam dziela.
  Podejrzeam, ze Mieczsilverek pisze o czym o czym nie ma pojecia, oprocz cytowania jakis publikacji jakis autorow.
 • 2012-07-06 11:41 | Tenno

  Re:Miliardy na Afganistan

  Postaw się a zastaw. Jakie to POlskie.
 • 2012-07-07 22:31 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Jakaś tam autorka to MARGARED MEAD,a jakieś tam dzieło to KULTURA I TOŻSAMOŚĆ.
  Na Forum TP oponentowi zacytowałem tytuły rozdziałów,które same mówią za siebie jeżeli chodzi o przemiany kulturowe :
  I.Przeszłość.Kultury postfiguratywne,czyli nieocenieni przodkowie.
  II.Teraźniejszość.Kultury kofiguratywne czyli odnalezieni rówieśnicy.
  III.Przyszłość.Kultury prefiguratywne czyli zagadkowe dzieci.

  "Zagadkowemu dziecku" jest trudno to zrozumieć
 • 2012-07-07 22:39 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Oponent już jako klasyk ZAGADKOWEGO DZIECKA niech się nie wstydzi i zaloguje.
  To ułatwi reagowanie na komentarze.
 • 2012-07-08 06:34 | #-#

  Re:Miliardy na Afganistan

  przeciez jestem zalogowany, gdyz w innym wypadku nie moglbym pisac na forach.
  Zgodnie z tezami jakie Mieczsilverek przedstawia e swoich postach, jest rowniez on sam "zagadkowym dzieckiem" z "cywilizacji mix".
 • 2012-07-08 22:08 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Pisząc odpowiedź jako zalogowany na komentarz,którego autor też jest zalogowany dostaje się mailową informację,co ułatwia udział w dyskusji.
  Jak widać "zagadkowe dziecko" po przemianach kulturowym nie musi się stosować do tej logiki,również i dobrego wychowania.
  Jeżeli chodzi o moją afirmację co do rodzaju cywilizacji,to na forum POLITYKI zbieram cięgi nie tylko za zdecydowane opowiadanie się za łacińską,ale również za ukazywanie pułapek religijnego synkretyzmu,którymi ta cywilizacja jest zwalczana.
 • 2012-07-09 07:42 | #-#

  Re:Miliardy na Afganistan

  zamiast podawac tytuly rozdzialow jakiejs tam ksiazki jakiejs tam autorki, moze w koncu Mieczsilverek wyjasni na forum Polityki co to jest to "zagadkowe dziecko"!!! Przeciez nie kazdy jest zobowiazany do przeczytania tego "dziela", natomiast moze oczekiwac wyczerpujacych wyjasnien od osoby, ktora podobno przeczytala to "dzielo" i powoluje sie na nie w swoich postach.
 • 2012-07-09 19:34 | zadymausa

  Zadna misja to zwykla okupacja

  I dlaczego sie ja prolaguje?
 • 2012-07-10 09:06 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Jak zwykle u oponenta jest nie tylko problem z wyobraźnią,ale i wartościami.Jako ZAGADKOWEMU DZIECKU odeszły w siną w dal wraz z antyczną kulturą grecką.
 • 2012-07-10 09:14 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  PRAWDA UKRYTA ZA GLOBALNYM DŁUGIEM,a wiadomo,że trwa WOJNA O PIENIĄDZ.
 • 2012-07-10 12:29 | #-#

  Re:Miliardy na Afganistan

  2012-07-10 09:06 | Mieczysław S.Kazimierzak

  czyli innymi slowy sam NIE WIE ale pisze...
 • 2012-07-11 09:38 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Miliardy na Afganistan

  Wiem,że oponentowi nie jest po drodze z cywilizacją grecko-rzymską,czytaj łacińską i z wartościami z niej wynikającymi.
  Tezy,które formułuję,w tym wypadku wpływ żydowskich ruchów umysłowych i politycznych ma literaturowe uzasadnienie.
 • 2012-07-13 20:18 | Chuck U. Farlie

  Re:Miliardy na Afganistan

  śmieszą mnie te lewackie pomruki niezadowolenia z misji wojennych. bardzo dobrze, że nasza armia wzięła udział w walkach w Iraku czy Afganistanie. nasi żołnierze zdobyli najcenniejszą rzecz, czyli doświadczenie. nie na poligonie, ale w realnej wojnie, gdzie wróg strzela po to, żeby zabić. tego się nie da wycenić. poza tym, przecież to się wiąże z polityką Polski w skali międzynarodowej - jedyne zastrzeżenie może budzić to, że nasze władze nie ugrały więcej na korzyść Polski na tych wojnach.
 • 2012-07-17 12:34 | kaban

  Re:Miliardy na Afganistan

  I po co nam to było, panie Pietrzak?
 • 2012-07-17 12:36 | kaban

  Re:Miliardy na Afganistan

  Żołnierze są od zdobywania. A ci co zdobyli, poza chorobami wenerycznymi?