Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

(7)
Darwin twierdził, że ewolucja opiera się na dwóch filarach: mutacji i doborze naturalnym. Należy dołożyć jeszcze kooperację, do której z kolei niezbędna jest konwersacja.
 • 2012-07-14 06:45 | vps

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  Od siebie dodałbym, że sama współpraca jest rozwiązaniem. Wystarczy odnieść się do przykładu walki z systemem lub upadku klasy politycznej. Jeśli rządzący nadużywają władzy robiąc to w świetle niesprawiedliwego prawa, które sami sobie stworzyli to jedynie inicjatywa większości (wyborców) może tą sytuacje zmienić - proste. To jest piękno demokracji, którego dużo jednostek nie może pojąć, gdyż nie dociera do nich fakt, iż zmiany są procesem i nie ma magicznych przycisków, jest tylko ciężka praca i budowanie rzeczy nowych klocek po klocku. Każda zmiana w sposób demokratyczny wymaga w pierwszej kolejności ustalenia jakiegoś grupowego Ja, które zacznie przemawiać jednym głosem. Problemem jednak jest właśnie sama ewolucja. Jednostka może się rozwijać w sposób coraz to doskonalszy. Kolektyw niestety jest zawsze uproszczeniem, schematem bardzo powierzchownym który wymaga skrótów pojęciowych. Pojęcia takie jak prawda lub wolność nigdy nie będą tym samym dla jednostki co dla grupy. Jeśli pozbywamy się indywidualności na rzecz wspólnoty to tracimy samych siebie, gdyż wszyscy stajemy się tacy sami. Jeśli jesteśmy zbyt ukierunkowani na samych siebie, stajemy się samotni i również tracimy samych siebie, gdyż zanika dystans i rozeznanie co jest rzeczywistością a co iluzją umysłu. Ewolucja wydaje się więc balansem. Rywalizacja i współpraca muszą iść w parze.
 • 2012-07-14 12:43 | Public

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  "Rywalizacja i współpraca muszą iść w parze".
  Zgoda pod warunkiem, że rywalizację rozumiemy jako współzawodnictwo, zdrową konkurencję. Czyli ktoś rozwija swoje umiejetności, wiedzę, produkty, usługi itd., coś co jest lepsze od dotychczas znanych rozwiązań, rzeczy. Jeżeli jednak zacznie "ktoś" zwalczać innych, bo, np: przeszkadza mu w osiągnięciu celów, są inni, inaczej myślą, są z innego plemienia, mają inną religię itd -to wtedy mamy do czynienia z teorią walki. Gdzie dwa podmioty mają sprzeczne interesy, cele i zaczynają sobie nawzajem intensywnie przeszkadzać. W I etapie walka toczy się w sferze informacyjnej jeżeli nie przynosi to skutku przeciwnicy sięgają po walkę zbrojną. Celem walki jest zwycięstwo czyli narzucenie swojej woli innemu człowiekowi, plemieniu.
 • 2012-07-14 15:19 | vps

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  @ no cóż...celem rywalizacji jest zwycięstwo, jeśli rywalizujemy o narzucenie komuś swojej woli, praw etc. to można to robić pokojowo, czyli z zasadami lub pod postacią przemocy. Jeśli dwie firmy rywalizują na rynku i wygrana jednej równa się automatycznie upadkiem drugiej, to forma rywalizacji staje się już tylko detalem. Mogą albo do siebie strzelać albo się przechwalać osiągnięciami. Myślę, że to kwestia kultury i praw decyduje o tym czy rywalizujemy pokojowo czy też nie. Jakby nie było na tym świecie nie powstała ani jedna nowa rzecz, bez unicestwienia starej rzeczy...zwykła fizyka.
 • 2012-07-15 15:00 | znaFca

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  Współpraca od zawsze była i jest mechanizmem ewolucji. Bez współpracy "nieświadomej współpracy" większość organizmów żyjących na tej ziemi wyginęłaby.
 • 2012-07-16 18:24 | kay

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  Wspolpraca sie oplaca. Dlatego istnieje. dZis ja tobie pomoge, jutro ty mnie. dZieki temu oboje przezyjemy. bez wspolpracy oboje bysmy nie przezyli. Po prostu te spolecznosci, w ktorych wspolpraca byla, przetrwaly. Spolecznosci indywidualistyczne wyginely. Nie ma w tym nic dziwnego. Zwierzeta tez zyja w grupach, gdzie np. razem poluja. Zycie w grupie zapewnia tez bezpieczenstwo - jeden moze wypatrywac niebezpiecczenstwa, inny zbiera jedzenie.
 • 2012-07-17 15:57 | popol

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  No dobra a co z doborem płciowym jako filarem ewolucji. Niesamowitą jest dla mnie zagadką dlaczego tak potężna siła jest permanentnie pomijana. O ileż łatwiej szukać wytłumaczenia takich zjawisk jak kooperacja czy altruizm w kategoriach doboru płciowego zamiast tworzyć nowe filary ewolucji
 • 2012-08-06 01:03 | nrop

  Re:Współpraca - kolejny mechanizm ewolucji?

  Ponieważ redaktor przeczytał tylko jedną książkę, a na kolejne w temacie n ie starczyło mu czasu..ot taka robotka ..