Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy w Polsce da się wychować mistrza?

(8)
Londyńskie igrzyska pokazały, że w konkurencji dyscyplin olimpijskich jesteśmy w trzeciej lidze. Nie mamy żadnej narodowej specjalności. I możliwości, żeby taką specjalność zdobyć.
 • 2012-08-16 00:54 | lonefather

  talenty

  Drogi autorze sam napisales, ze trenerzy sa wynagradzani za osiagniecia zawodnikow, ktorych trenuja ...

  Wiec nie ma sie co dziwic, ze mlode talenty koncza sie w mlodosci. Trener mlodzikow tez musi z czegos zyc. Ma rodzine, dzieci ... Wiec, gdy, ma placone za osigniecia ..., no to ma osiagniecia! A my sie nie mozemy doszukac mlodych talentow.

  Tych, ktorzy trafia do sportu i na trenera, ktory bedzie sie umial powstrzymac jest juz niewielu (e), a i oni sa tez narazeni na ta sama ternerska pokuse zarobienia, albo sami staja przed dylematem sport, czy zarabianie na zycie...

  W sumie jak widac wszystko kreci sie wokolo pieniedzy.
 • 2012-08-26 07:51 | wladimirz

  Czy na pewno Polska nie ma wazniejszych celów i problemów jak hodowla mięśniaków-gladiatorów i pompowanie kasy "działaczom"???;-)

  Choćby wychowanie talentów naukowych, od czego znacznie więcej zależy i które coś realnego mogą dać Polsce...;-)
 • 2012-08-27 07:50 | joanna

  Re:Czy w Polsce da się wychować mistrza?

  @ wladimirz
  Problem nierozwijania talentów naukowych i talentów sportowych jest w Polsce dokładnie taki sam. I dokładnie takie same są jego konsekwencje- brak znaczących sukcesów, niskie wpływy z podatku od nagród (10% ryczałtowy), od dochodów osiąganych przez "mięśniaków- gladiatorów" jak ich Pan nazywa z udziału w reklamach (32% od honorarium Bolta od Pumy to drobne 3 miliony dolarów). Słynny, rozpoznawalny sportowiec to źródło dochodu państwa również. Nie tylko prestiżu, narodowej dumy i tego typu abstrakcji.To jest bardzo realne biorąc pod uwagę kwoty.
  Przyczyna jest prosta- ani talent sportowy ani wybitny intelekt młodego człowieka, często dziecka, nikogo nie obchodzi poza jego rodzicami, choć i tu bywa różnie. Szkoła jest kompletnie bierna i wobec uzdolnionego matematyka i wobec wyjątkowo sprawnego dziecka. Podobny brak zainteresowania dot. młodych ludzi uzdolnionych muzycznie czy plastycznie. Podobnie bierne są gminy, które wolą wydać pieniądze na imprezy masowe typu "święto kaszanki" niż zajęcia dla dzieci i młodzieży.


 • 2012-08-27 09:12 | Robercik

  Sport amatorski jest ważniejszy od zwodowego

  W skali społecznej, ważniejsze alby Polacy masowo uprawiali sport, taki który utrzymuje ciało w dobrej kondycji. Nie brydż, nie nabijanie sterydowej masy w siłowni i nie pływanie motorówką po jeziorze.
  Szczerze mówiąc, nie obchodzi mnie ile nasi sportowcy przywieźli medali. Interesuje mnie za to, ilu nas jeździ rowerem do pracy, ilu chodzi na spacery.

  Dalej - wyjątkowo irytuje mnie używanie słowa "sport" przy całej gamie dyscyplin motorowych, które smrodzą i hałasują, generalnie są inwazyjne w stosunku do przyrody.

  Życzyłbym sobie pewnego przewartościowania, zniesienie aktywności ruchowej pod strzechy z wyżyn telewizyjnych relacji sportowych. To się da zrobić, tylko trzeba to ludziom wytłumaczyć, że brak mistrza światowej klasy nie jest ujmą, jeżeli aktywność rodaków będzie wyższa niż średnia europejska.
 • 2012-08-27 14:04 | wladimirz

  Co to znaczy szkoła?;-)

  >Szkoła jest kompletnie bierna i wobec uzdolnionego matematyka i wobec wyjątkowo sprawnego dziecka. Podobny brak zainteresowania dot. młodych ludzi uzdolnionych muzycznie czy plastycznie. <
  To znaczy, że nie ma żadnych systemowych narzędzi motywujących szkoły i nauczycieli do tego oraz nagradzających za efekty działań albo/i finansujących te działania!!!
  Co do 3 mln $ od Bolta, to
  a) jest on fenomenem;
  b)3 mln$ to kwota jaką polski podatnik utopił w 3-6 trutniach wysłanych do Londynu w ramach programu pomocy w przygotowaniach dla "wybitnych sportowców"
  Więc, per saldo, nawet mając Bolta i ściągając od niego podatki w odpowiednich rozmiarach bylibyśmy, per saldo, na minusie...;-)
 • 2012-08-29 15:19 | Anna Saba

  Re:Czy w Polsce da się wychować mistrza?

  Tylko ze ludziom potrzebne sa autorytety, nawet jesli tylko sporotwe (nauka to jednak nie wszystko), wiec nie piszmy ze medale, sportowcy sa niepotrzebni... Jak Cie tak bardzo interesuje ile osob uprawia w kraju sport to wiedz ze pozytywne wyniki sportowcow sie nan przekladaja. Mo wygral 5 km i 10 km, i 7 osob z mojej pracy bierze udzial w biegu na 10 k w przyszlym miesiacu - to tylko niewielki przyklad ze sporotwcy mobilizuja, ciesza i sprawiaja ze my, zwyli ludzie, tez chcemy brac czynny udzial w sporcie...
 • 2012-08-31 08:56 | qfu qfu

  Re:Czy w Polsce da się wychować mistrza?

  W sporcie zawodowym nie ma mowy o wychowaniu. Mistrzów się o produkuje. To zwykła inwestycja. Powstaje pytanie komu taka inwestycja się opłaca i czy warto? Czy to koniecznie państwo musi być tym inwestorem?
 • 2013-01-28 22:22 | wladimirz

  A po co to robić?Co my z tych mięśniaków mamy?Zajmijmy się rozwojem talentów matematycznych,informatycznych, fizycznych etc. dopóki jeszcze są i są(jeszcze!) ludzie, którzy to potrafią!!!

  j.w.