Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polacy robią papierosy, państwo traci

(20)
Paczka papierosów domowej roboty kosztuje 1,50 zł. Trudno się więc dziwić, że w Polsce ruszyło masowe skręcanie.
 • 2012-09-06 10:42 | mss71

  gospodarka zawsze sama się obroni

  Nie wiem dlaczego mnie to nie dziwi. Jasno widać na tym przykładzie jak bardzo człowiek potrafi być przedsiębiorczy jeżeli mu się nie przeszkadza. Zresztą ten kto pamięta Ustawę Wilczka i to, co się po jej wprowadzeniu wydarzyło w Polsce doskonale wie o czym mówię. Jak bardzo trzeba być ślepym i zadufanym w sobie aby nie widzieć co blokuje nasz rozwój: durne prawo, które próbuje regulować absolutnie wszystkie aspekty życia (nie tylko gospodarczego) oraz wysokie obciążenia podatkowe. W każdym razie ja niedługo albo wyemigruję albo przejdę do szarej strefy.
 • 2012-09-06 12:18 | cmos

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  "W każdym razie ja niedługo albo wyemigruję"

  Proponuję jako kraj marzeń Somalię. Żadnych przepisów, żadnych podatków, niczym nie skrępowana przedsiębiorczość. Raj na Ziemi.
 • 2012-09-06 12:50 | Bejotka

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Państwo - jak zawsze - chce być chytre, a chytry dwa razy traci. A właściwie nie traci, tylko nie zarabia, jako że brak zarobku nie jest stratą. A w tzw. szerszym planie - mss71 ma rację. Od 1989 r. kolejne ekipy rządzące psują ustawę Wilczka/Rakowskiego i doprowadziły polską gospodarkę znowu do stanu przedzawałowego.
 • 2012-09-06 14:00 | Kris

  mały błąd

  "Akurat rodzina mieszka w okolicy Biłgoraju..."

  Nazwę tej miejscowości piszemy: w Biłgoraju, z Biłgoraja. Zatem w tekście powinno być "... w okolicy Biłgoraja" !
 • 2012-09-06 15:07 | Ankh

  Polacy znowu uciekają z Polski - nie po tanie papierosy

  Polacy uciekają gdyż coraz większa liczba ludzi zauważa, że tutaj NIE DA SIĘ NORMALNIE ŻYĆ!

  Nie mówię tylko o kosztach życia, porównywalnych z Zachodem, przy zarobkach 3-5x mniejszych. tutaj po prostu wszystko zaczyna przypominać gułag - zwyczajny obywatel znowu odczuwa, że stanowi zagrożenie dla uprzywilejowanych grup społecznych i zawodowych.
  Gdybym wiedziała w 2007 roku że za 5 lat PL zamieni się w system TOTALNIE nie do życia, to nie brałabym z mężem kredytu na mieszkanie...

  Wróciłam do Polski z Irlandii w 2007 roku po zachętach bliskck, że wreszcie zaczyna się dziać pozytywnie w kraju, jest praca, płace również zaczynają dobrze rokować, koszty życia mniejsze... Sielanka.
  Wróciła i rzecywiście kraj był zupełnie inny niz wtedy kiedy go opuszczałam (2002).
  Ale minęło 5 lat i co się dzieje? Żeby w 800 tysięcznym Krakowie dostać pracę za 2400 netto/mies. znowu trzeba mieć tzw "plecy" czyli wtyki w lokalnej sitwie (sic!) inaczej zapomnij.

  Już nawet nie mówię, że policjanta ciężko odróżnić od bramkarza na wiejskiej dyskotece. Później ludzie się dziwią, że na emigracji Policjant=pomoc, a w PL wszystko co najgorsze.
  Że na ulicy panuje chamstwo i nieuprzejmość - jadąc rowerem po chodniku nawet nieuczęszczanym trzeba się liczyć z haraczem nałożonym przez ormowców IIIRP czyli SM, lub po wspomnianą policję, która zaczyna przypominać MO i wsadza do wiezień każdego dnia ~13 rowerzystów za jazdę po piwie gdzie w Niemczech np. można mieć do 1.6 promila, a w Irandii, UK i Skandynawii trzeba być na tyle trzeźwym aby utrzymać się na rowerze. Kiedy znowu jedzie się po ulicy to znowu trzeba się liczyć ze staranowaniem przez chamskich kierowców... spacer wieczorem odpada, z wiadomych względów..
  Że podstawą bytu jest mocno ograniczone zaufanie do ludzi z otoczenia. Do chorych stosunków na linii pracodawca-pracownik, pozbawionych elementarnego wzajemnego zaufania.

  A najgorsze w tym wszystkim jest... nasza bierność wobec tego co sprawia, że żyje sie tu ciężko. Coraz ciężej.


 • 2012-09-06 16:11 | No to bliscy cię wydymali

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  na twoim miejscu wyrzuciłbym ich z życiorysu.
 • 2012-09-06 16:25 | Perspektywa

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Czlowieku, Polska to raj dla anarchistów prawnych, którzy maja glowe na karku. Jedz na Zachód, to dopiero zobaczysz, co to jest regulacja i ingerencja we wszystkie dziedziny zycia. Sciagna Cie za 4 litery do porzadku i to szybciej, niz sobie wyobrazasz. Przyklad? Spróbuj np. w Niemczech nie placic abonamentu za RTV, co w Polsce jest absolutnie normalne i "nie mozna nic z tym zrobic", nawet premier kiedys (nie byl jeszcze na tym stanowisku) do tego nawolywal. Aha, "firme" tez mozesz zalozyc "przy okienku" w 10 min., powodzenia!

  Czy ludzie w PL naprawde sa tak naiwni czy to tylko mit?
 • 2012-09-06 16:41 | mwa

  Jeżdzę rowerem. Państwo traci.

  Sam robię sobie kanapki. Państwo traci.
  Kawę też robię sobie sam. Państwo traci.
 • 2012-09-06 18:49 | jer-111

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  "Spróbuj np. w Niemczech nie placic abonamentu za RTV, co w Polsce jest absolutnie normalne i "nie mozna nic z tym zrobic""

  Coz, sa kraje jak np. USA, w ktorych nie ma "panstwowej" TV (jak w Polsce, czy w Niemczech) i wszystko funkcjonuje. I to calkiem dobrze!

  P.S. W Polsce wszystko jest potwornie wrecz scentralizowane i zbiurokratyzowane.
  I niektorzy sadza, ze inaczej zyc sie nie da...
 • 2012-09-06 22:03 | MW

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Nie wszystko jest takie proste. Żeby wolny rynek zaistniał musi być spełnionych cały szereg czynników np. kulturowych, prawnych, państwo musi być praworządne itp. Parafrazując klasyka: "Kapitalizm nie jest jedynym warunkiem zaistnienia dobrobytu, jest warunkiem niezbędnym". A to różnica zasadnicza.
 • 2012-09-06 23:48 | mcgravier

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Jak przy każdym towarze który jest absurdalnie opodatkowany, społeczeństwo wykształca sobie odporność- jak z resztą każdy zdrowy organizm w naturze. Ją mogę dać politykom tylko jedną rade: jeszcze więcej regulacji, większe podatki, więcej regulacji, więcej inwigilacji... jak dobrze pójdzie to kolonią taki odsetek ludzi do kręcenia, że dalsze ciśnięcie ludu będzie nieskuteczne. Już teraz produkcja tytoniu przypomina pędzenie bimbru w PRL- szykuje się powtórka z rozrywki...
 • 2012-09-07 07:00 | Andrzej

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Niech głupcy kręcą te papierosy. Ja idę na spacer.
 • 2012-09-07 07:04 | ja

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  skorumpowana gazeta jak kazda""
 • 2012-09-07 21:00 | ENE

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  "Proponuję jako kraj marzeń Somalię. Żadnych przepisów, żadnych podatków, niczym nie skrępowana przedsiębiorczość. Raj na Ziemi. "
  Rada typowego miejskiego inteligencika po politologi albo jakimś kulturoznawstwie. A Ty MSS71 idź w szarą strefę. Im mniej kasy wpływa do PAŃSTWOWEGO budżetu tym lepiej.
 • 2012-09-07 22:45 | camel

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  > "Proponuję jako kraj marzeń Somalię."

  Ależ nie, wystarczą takie Niemcy, które regulują Amber Goldy i kwestie dorzucania soli drogowej do żywności a odwalają się od indywidualnych drobiazgów. Zupełnie odwrotnie od Polski, która przyzwala na oszukiwanie maluczkich, boć wyzysk to złota zasada szlachecka, a skupia się na trzymaniu kantara na pysku poddanych.
 • 2012-09-07 22:51 | camel

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  I tego właśnie w moich rodakach nie lubię: tej pogardy dla innych. Nie ma takie coś niczego do powiedzenia, więc choć musi charknąć jakimiś "głupcami". Obsikać temat, jak pies węgieł budynku. Zakomunikować wszystkim, że on jest kimś lepszym w swoim mniemaniu. Nie zdaje sobie biedaczyna sprawy z tego, że wyszedł mu zupełnie inny komunikat.
 • 2012-09-08 00:29 | Perspektywa

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Tak sie sklada,ze znam i niemiecka panstwowa i amerykanska telewizje prywatna (Chryste Panie!) i niemiecka panstwowa TV to absolutnie nieosiagalny pulap zarówno dla TVP (Ok, TVP Kultura troche ratuje) jak i przede wszystkim US TV "any Broadcast" (zgroza, dla bezmózgów).

  Ale jak juz klasyk Kagan stwierdzil, my, Europejczycy jestesmy z Wenus, czyli z duchem a Amerykanie z Marsa, czyli z ciala. Bez duszy. But that's off topic here.
 • 2012-09-08 04:55 | nousferatu

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  W tytule artykułu pomylono przyczynę ze skutkiem: to nie Państwo traci. Ludzie kręcą fajki ponieważ zbyt dużo tracą na rzecz Państwa.
 • 2012-09-10 08:02 | oakpark

  Dokładnie tak. A przy okazji...

  ...tytoń własnej produkcji nie ma tych różnistych dodatków serwowanych przez koncerny... Kto ma mozliwośc zrobienia badań na zawartość arsenu metodą spektroskopii molekularnej techniką generowania wodorków - zachęcam do zbadania popularnych marek papierosów. Nie znam technologii - ale z polskiego tytoniu to one nie są, w tytoniu od rolników tego arsenu nie ma.

  Oczywiście w Polsce z rynku nikt tego nie bada, tak samo jak kosmetyków. Oczywiście żadna tu łapóweczka od koncernów w kieszeń decydentów nie występuje.... 8^)

  To zresztą jeden z pomniejszych ambergoldów epoki miłości... za Kaczyńskiego było dokładnie tak samo.
 • 2012-09-10 22:36 | jer-111

  Re:Polacy robią papierosy, państwo traci

  Ja nie pisalem na temat jakosci programow TV... napisalem tylko, ze bez telewizji tzw. "panstwowej" (TV z "misja", a najczesciej bez!) da sie zyc.