Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

(69)
Umowy śmieciowe będą ozusowane – tę wiadomość ma ogłosić premier Donald Tusk podczas jutrzejszego wystąpienia.
 • 2012-10-11 09:21 | linka.a

  Żenada

  Lewicowy rzekomo tygodnik broni interesów najbogatszych. Polskie firmy notują rekordowe zyski, a umowy śmieciowe to patologia, którą można nazwać wyzyskiem XXI wieku. Ozusowanie to krok w kierunku likwidacji tego zjawiska i jest to krok jak najbardziej słuszny. Chyba, że ktoś wierzy w to, co mówi Jeremi Mordasewicz i jemu podobni lobbyści, którzy od lat pracują na to, by żyło się lepiej. Niektórym.
 • 2012-10-11 09:32 | darek555

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Nie wydaje mi się że na tym zyskamy, możemy stracić ponieważ nikt praca na takie umowy będzie wiązała się z mniejszym wynagrodzeniem to jeszcze będzie nie opłacalna, a pracodawcy i tak nie będą chcieli zatrudniać na normalne umowy, wiec wniosek jest prosty
 • 2012-10-11 09:36 | The Central Scrutinizer

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Najgorsze jest to, że to "rozwiązanie" nie ma nic wspólnego z likwidacją śmieciówek, tylko czyimś wrednym pomysłem na przekazanie ZUSowi jakiejś kasy, żeby odciążyć budżet.
  Rzygać się chce.
 • 2012-10-11 09:38 | mss71

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Mysle że to kojelny krok do rewolucji. Młodzi wk... starzy wk... rozpieprzy się ten system jak nic. To tylko kwestia czasu
 • 2012-10-11 09:53 | Miguell

  Prawda

  W końcu ktoś rzeczowo napisał o tym paranoicznym pomyśle, którego celem jest odcięcie młodych ludzi od pracy
 • 2012-10-11 09:55 | linka.a

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Mylisz się. Dzisiaj firmy zatrudniają na śmieciówki, bo mogą, powiększając tym samym swoje zyski. Kiedy te staną się nie opłacalne (bo będą kosztowały tyle, ile zwykłe umowy) przynajmniej część firm zdecyduje się zawrzeć normalne umowy. Nie dajmy się nabrać na ględzenie, że pracodawcy mogą nie zatrudniać. Żeby realizować zamówienia, usługi itd. muszą zatrudniać ludzi, sami przecież nie zrobią wszystkiego. To, czego jesteśmy świadkami to jazgot i szantaż, którego celem jest utrzymanie dzisiejszych warunków, w których wyzysk jest łatwiejszy.
 • 2012-10-11 10:00 | ghost85

  2 pieczenie

  Wydaje mi się że proces odchodzenia od umów śmieciowych bedzie długotrwały i żmudny, pracodawcy podziela sie na tych ktorzy zaczna zatrudniac na czarno oraz tych zatrudniajacych na umowe o prace. Myślę ze systemowi zalezy na OZUSOWANIU bo najzwyczajniej w świecie jesli taki krok ma w efekcie "zlikwidowac" umowy smieciowe to dlaczego by nie zarobić przy tym jak najwiecej a co bedzie potem i jak odbije sie to na szczegolnie mlodych ludziach zastanowia sie ewentualnie oni sami!:D POLSKA - NAUKA I BIDA czy ZAGRANICA - NAUKA I KASA???
 • 2012-10-11 10:00 | badrel

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Argument - nie można ozusować śmieciówek, bo będą zatrudniali na czarno jest równie dobry jak nie można podnieść ceny benzyny, bo będą ją kradli.
  Nie widzę problemu by firmy zadowoliły się nieco mniejszymi zyskami, niech ci, którzy narzekają pokażą ile wzrosną im koszty, bo dotąd słyszymy tylko bardzo ogólne groźby ze strony pracodawców. Czy obecne "oszczędności" na składkach to jedyny składnik ich zysku? Naprawdę? A jak rosną ceny benzyny to pracodawcy grożą, że przestaną jeździć samochodami służbowymi?
  Wszyscy martwią się o pracodawców. Szkoda, że nikt nie martwi się jakie będą emerytury tych, którzy dziś pracują na nieozusowanych umowach. Nikt się nie martwi, bo każdy pewnie zakłada, że to będzie za 40lat więc jakoś to będzie, większość z komentujących nie dożyje tego czasu więc nie ma się czym martwić, byle dziś mieć korzyść. Najwyżej podniesie się wiek emerytalny do 75 lat i przekona społeczeństwo, że to jest dobre. Albo zdarzy się cud. A jak się nie zdarzy to zawsze można powiedzieć takiemu dzisiejszemu pracownikowi na śmiecówce, że za mało się starał, że każdy miał szansę a on swojej nie wykorzystał.
  W sumie nie dziwi mnie dość zgodny protest mediów w tej sprawie, wielu pracowników firm mediowych, zwłaszcza tych na najniższych szczeblach w ten sposób pracuje, więc to tylko i wyłącznie dbanie o interes korporacji medialnej, a nie zatrudnionych na śmieciówkach.
 • 2012-10-11 10:11 | Geist

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Polecam wyguglać pojęcia praca na czarno i szara strefa. Może coś wyjaśni.
 • 2012-10-11 10:35 | monier

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Ale liderzy PiS wcale nie są lepsi. Dzięki PiSowi, jeśli doszedłby on do władzy- mielibyśmy ustawę antyaborcyjną najbardziej restrykcyjną w Europie i dyskryminującą kobiety. Zgadzam się z argumentami autorki, co do umów śmieciowych, ale podsumowanie tego ze wskazaniem na PiS istotnie mnie denerwuje i wydaje się manipulacją.
 • 2012-10-11 10:43 | m.w.l

  @ linka.a

  Masz całkowitą rację, ta Pani nie powinna pracować w Polityce tylko w Centrum Adama Smitha. Tam bronią jedynie słusznego neoliberalnego światopoglądu.
  Dokładnie jest tak jak piszesz - firmy leżą na kasie:
  "Zysk netto działających w Polsce podmiotów niefinansowych sięgnął 104 mld zł i był o ponad 16 proc. wyższy niż w 2010 roku"
  Firmy zatrudniają na śmieciówkach bo mogą dzięki temu więcej zarobić i tyle.
  Inna sprawa, że Tusk boi się zadrzeć z samozatrudnionymi. Grupa oczywiście nierówna - od kierowców i monterów do lekarzy i prawników. Ale ci ostatni są jednymi z bogatszych polaków a płacą niskie podatki, niski ZUS a i dużą część konsumpcji wkładają sobie w koszty (przykład z życia: pani dentystka wlicza sobie w koszta luksusowego SUV'a którym dojeżdża z domu do gabinetu)

 • 2012-10-11 10:46 | Nie glosowalem na PO ani PiS

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Potwierdzam. Pracowałem rok na śmieciówkach i gdyby szef musiał odprowadzać ZUS to by odprowadzał. Gdyby mi obciął pensję, to bym się zwolnił bo nie byłbym w stanie opłacić podstawowych potrzeb. Zwolniłem się po roku, a na moje miejsce zatrudnili człowieka i dali mu wyższą pensję, więc mieli z czego. Nie zatrudnili by na czarno, bo był spory strach przed kontrolą.

  Wszyscy właściciele firm w Polsce płaczą, że nie mają za co utrzymać biznesu, a potem kupują sobie w leasing sportowe auto za 100 tys zł.

  Młodzi stracą tylko na początku, ale będzie im się liczyło do emerytury

  Pozdrawiam

  Dobry ruch PO. Brak zmian w tym rejonie to był mój najpoważniejszy zarzut od paru lat.
 • 2012-10-11 10:47 | butapren

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Nie spodziewalem sie rowniez takiego tonu w Politye na temat umow smieciowych. Prawda jest taka, ze jesli nie wprowadzi sie ubezpieczen od tych omow to za 30-40 lat ci ludzie nie beda mieli emerytur i panstwo (czyli my podatnicy) tak czy siak bedziemy musieli im dolozyc w postaci zasilkow. Albo pracodawcy zaczna odporwadzac za swoich pracownikow skladki teraz, ale bedziemy placic za nich wszyscy za kilkadziesiat lat.
 • 2012-10-11 10:50 | Lena

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  a mnie wpienia, że każdy w tym popapranym kraju próbuje obchodzić prawo i unikać podatków, a wyłudzić jak najwięcej nie dając z siebie wiele. stosunek pracy w Polsce bardziej przypomina niewolnictwo. praca nie jest żadną wartością, pracownik ma być dyspozycyjny zawsze, za pracę w weekend nie dostaje więcej, nadgodziny wyrabia za darmochę, bo jak straci tę najniższą krajową to już mu tylko sznur do powieszenia się zostanie.
  nie wiem, kto pisze takie teksty, ale powinien pogadać z kasjerkami z marketów, magazynierami, którzy dostają pensję (albo i nie) po okresie rozliczeniowym od 45 do 90 dni od wykonania "pracy zleconej" itd. 75% ludzi w Polsce żyje na krawędzi ubóstwa. tylko trzeba wychylić nos z własnego ciepłego światka i się rozejrzeć...
  bezrobotni i tak tracą, na śmieciówkach czy bez nich. a Urzędy Pracy to kpina.
 • 2012-10-11 10:56 | olgacecylia

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "Nie dajmy się nabrać na ględzenie, że pracodawcy mogą nie zatrudniać. Żeby realizować zamówienia, usługi itd. muszą zatrudniać ludzi, sami przecież nie zrobią wszystkiego."

  To będą zatrudniać na czarno. A jak myślisz, ilu jest takich, którzy się połakomią na darmowe ubezpieczenie zdrowotne w pakiecie ze statusem bezrobotnego?

  To nie umowy są śmieciowe, to pracodawcy.
  Pracuję na "śmieciową" w tym momencie - czuję się bezpieczniej niż kiedy miałam umowę o pracę i dowiedziałam się 29 dnia miesiąca, że od 1 kolejnego nie pracuję, bo firma się zamyka. Wtedy moim szefem była moja "przyjaciółka", która teraz udaje, że mnie nie widzi, kiedy spotykamy się w autobusie.

  Myślę, że lepiej byłoby zaostrzyć kontrole PIP-u zamiast ozusawiać wszystkie umowy, albo zmienić warunki zatrudnienia na umowę o pracę, żeby to nie zabijało finansowo. Np. dać ubezpieczenie zdrowotne jako fakultatywne, a nie jako obowiązkowe (chętnie bym zrezygnowała, nie pamiętam, kiedy ostatnio korzystałam z publicznej służby zdrowia i nie zacznę nawet jeśli ktoś by za to płacił).
  --
  Ekskribicjonistka od przeszło 7 lat.
  http://ich4pory.blogspot.com
 • 2012-10-11 10:56 | Paunitka

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  UZ już jest oZUSowana, a ZUSowanie UoDz jest jakimś chorym absurdem. Mam nadzieję, że to niepotwierdzone plotki.
 • 2012-10-11 11:08 | thelucas

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Polskie firmy notują rekordowe zyski? Chyba te z parkietu WIG i WIG20,40,60. Zlikwidowanie 'patologii' jest jak najbardziej słuszne jako środek do zwiększenia stopy bezrobocia i usztywnienia rynku pracy. Bez tej patologii większość mikro i małych przedsiębiorstw nie byłoby w stanie zatrudnić wogóle pracowników. Przedsiębiorcy mają się dobrze? Dobry żart w południe.
  Otwórz kolego działalność, na dzień dobry państwo poprosi cię o kredyt w postaci obowiązkowego ZUSU z tytułu prowadzenia działalności w wysokości 1000zł/mies.
  Jeśli teraz zatrudnisz na etat pracownika, którego cudem uda Ci się znaleźć i zapłacisz mu 2010netto pensjii to państwo znowu poprosi Cię o dodatkowy kredyt za tego pracownika w wysokości 990zł. Teraz wystawiasz f-rę za usługę swojej firmy w wysokości 5000zł. Od tego państwo znowu poprosi Cię o kredyt w wysokości 41% wartości f-ry. (Vat + PD). To, co trafi do kieszeni przedsiębiorcy, (który rzekomo według Ciebie ma się dobrze) po opłaceniu pracownika będzie kwotą 157zł. Mówimy tu o idealnej sytuacji w której kontrahent przyśle Ci zapłatę za f-rę na czas (ha, ha, ha).
  A jeszcze wisisz ZUSOWI 1000. Więc teraz oblicz sobie kolego jaką fakturę musisz wystawić żeby opłacić pracownika, kredyty państwowe czyli obowiązkowe składki ZUS, żeby zarobić marne 1000zł.
  I nie rób sobie żartów bo tu zupełnie nie na miejscu
 • 2012-10-11 11:34 | linka.a

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Kontrole PIP swoją drogą. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne? Jasne. Świetny sposób na to, żeby zwiększyć koszta służby zdrowia kilkukrotnie.

  Zasada jest prosta: umowy śmieciowe muszą być nieopłacalne dla pracodawcy, a ich stosowanie tak skomplikowane, jak to możliwe. Kropka.
 • 2012-10-11 11:35 | aniga

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  nie do końca masz rację. wielu dobrze zarabiających freeelancerów ma tzw śmieciówki. Firmy płacą im 5-6tys, a ZUS odprowadzają sami (albo i nie). To nie tylko metoda chciwych pracodawców na to, żeby mieć tanią siłę robocza, ale też możliwość zapisania umowy tak, jak to OBU stronom odpowiada.
 • 2012-10-11 11:36 | Slawczan

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Taa - chamstwo w biały dzień - czy także oprócz ,,przywileju" dokładania do ZUSu zatrudnieni na śmieciówkach nabędą prawo do urlopu i chorobowego? Oraz zdolności kredytowej w banku? Z PO wyłazi co raz gorsze ścierow. Przypominam, że ów pomysł zasuflował ,,lewicowiec" Miller
 • 2012-10-11 12:00 | camel

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Jeśli zatrudnianie na śmieciówce bez urlopu i chorobowego przestanie być tak bardzo opłacalne dla pracodawców, wtedy większa liczba pracowników dostanie etaty. Chyba, że pracodawcy pozamykają firmy. Wtedy powstanie luka na rynku, w którą wciśnie się ktoś rzutki: powstaną nowe firmy. One już nie będą miały możliwości wyzyskiwania pracowników i się dostosują. Dziwi mnie ta szaleńcza obrona prawa do wyzysku na forach. Czyżby pisali sami pracodawcy? Bo w to, że ludzie są aż tak niemądrzy i sami gardłują za wyzyskiem - trudno mi uwierzyć.
 • 2012-10-11 12:13 | monier

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Ok. Po przeczytaniu argumentów za reformą przemyślę i same poglądy autorki w tej sprawie. Bardzo dobrze poczytać argumenty ludzi ZA opodatkowaniem umów śmieciowych. Dziwnie to zabrzmi, ale- dzięki.
 • 2012-10-11 12:13 | Jednym słowem: "najlepsza ciennikarka ekunomiczna"

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  popiera fakt, że u nas normą jest to, co w normalnych krajach patologią.
  Dziękuję, reszty nie trzeba.
 • 2012-10-11 12:14 | monier

  Re:Żenada

  Ok. Po przeczytaniu argumentów za reformą przemyślę i same poglądy autorki w tej sprawie. Bardzo dobrze poczytać argumenty ludzi ZA opodatkowaniem umów śmieciowych. Dziwnie to zabrzmi, ale- dzięki.
 • 2012-10-11 12:17 | Śleper

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Przepraszam, że tak napiszę, ale Pani żyje chyba w jakimś równoległym świecie. Znam kilku młodych ludzi w wieku 30 lat, którzy okresowo mają jakąś legalną pracę (przeważnie jednak na czarno), ale w ZUS nie uzbierali nawet dwóch lat składkowych, więc jestem ciekaw, kto będzie ich utrzymywał na starość. Dzisiaj to przeważnie rodzice pomagają niesamodzielnym finansowo 40-latkom, a zanosi się na to, że za 30 lat będzie odwrotnie.
  Przez 22 lata propaganda gospodarki wolnorynkowej (właściwie byłoby powiedzieć wolnoamerykanki), utwierdzała młode pokolenie w przekonaniu, że ZUS kradnie im pieniądze i najzwyczajniej przepuszcza je na bliżej nieokreślone cele. Obywatele mają prawo być głupi, ale rolą państwa jest zadbać o ich bezpieczeństwo, co przekłada się na jego być lub nie być.
  Oczywiście zgadzam się z panią, że przywileje emerytalne wymienionych grup zawodowych należy czym prędzej znieść, lub maksymalnie ograniczyć, ale skoro mówimy o umowach śmieciowych i zatrudnianiu na czarno, to mówmy na temat.
  Mnie nie bulwersuje czasowość zatrudniania, bo w niektórych branżach trudno sobie wyobrazić załogę przedsiębiorstwa z umowami stałymi o pracę, nikt rozsądny tego nie będzie kwestionował.Chodzi o rzecz fundamentalną, czyli zabezpieczenie emerytalne, które musi być sfinansowane bieżącymi składkami zatrudnionych (tzw. II filar w polskich warunkach, to zwyczajne brednie) i to wszystkich, nawet tych którzy pracują tylko kilka dni w miesiącu, a ich umowa może nazywać się jakkolwiek.Jeśli ktoś tego nie rozumie, musi zostać ukarany i choć będzie to kara odłożona w czasie, to będzie bardzo dotkliwa. Ukarani będą chciwi przedsiębiorcy i niefrasobliwi pracobiorcy, pierwsi stracą potencjalnych klientów na swoje produkty (a więc bankructwo), drugim zajrzy w oczy bieda (alimenty od dzieci).
 • 2012-10-11 12:17 | maksymilian

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  No to zdecydujmy się, czy w ogóle ma w Polsce istnieć system ubezpieczeń społecznych. Bo jeśli wg p. redaktor ozusowanie umów śmieciowych ma zawężyć rynek pracy, to może w ogóle wrócić do XIX w. i zlikwidować całkiem stałe umowy o pracę, gwarancje pracownicze i składki. Niby dlaczego jedni mają pracować na umowę ze składkami a drudzy na firmowej łasce i niełasce? Może to, wg. Polityki, najlepszy sposób na likwidację bezrobocia w ogóle?
  W zasadzie tzw. umowy śmieciowe to jest zwyczajne omijanie prawa, w tym wypadku prawa pracy i ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli Polityce nie podoba się objęcie wszystkich zatrudnionych obowiązującym prawem to proszę być konsekwentnym i zaproponować zniesienie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w ogóle - będzie większe zatrudnienie i pełny raj, jak we wczesnokapitalistycznej Łodzi. I to ma być pismo z lewicowymi korzeniami.
  A składki ZUS-owskie rzeczywiście są wysokie, tyle że wynikają z horrendalnych przywilejów jednych grup społecznych kosztem drugich, nieudolnego i dziurawego systemu rent, zapomóg i innych świadczeń. Tyle, że zrobienie porządku z całym tym burdelem przywilejów, pseudorent, policjantów na 100% zwolnieniach i młodych emeryturach, pseudobiznesmatek na 6 tys. zasiłkach macierzyńskich etc. etc. wymaga politycznej siły, odwagi i konsekwencji. A także zgody w imię interesu ogólnospołecznego, a nie rutynowego malkontenctwa za każdym razem, kiedy ktoś w tym kraju chce coś ruszyć z miejsca - jak to niestety czyni również Polityka.
 • 2012-10-11 12:19 | rurk

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek


  "To będą zatrudniać na czarno. A jak myślisz, ilu jest takich, którzy się połakomią na darmowe ubezpieczenie zdrowotne w pakiecie ze statusem bezrobotnego?"

  W cywilizacji na takie wyznanie niewolnika ludzie wolni odpowiedzieliby: to pojda siedziec.

  No ale w Polsce...
 • 2012-10-11 12:31 | golp

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Otwieranie interesu nie jest w tym kraju obowiazkowe. Jak komus nie pasuje placenie uczciwie za prace powinien wyemigrowac do jakiegos raju dla przedsiebiorcow, granice stoja otworem a na lotniskach lowcy glow ustawiaja sie w kolejkach, zeby zlowic polskich geniuszy biznesowych!. Proponuje zaczac od najlepiej funkcjonujacych gosopdarek. Na poczatek Niemce... moze Szwecja...TYlko obawiam sie, ze tam nie znajdzie sie ani jeden czlowiek (poza znawcami prawa karnego) rozumiejcy na czym polegaja umowy smieciowe. Probowalem kiedys wytlumaczyc to jednemu Szwedowi. Po dwu kwadransach zapytal tylko: 'czy to aby legalne'?
 • 2012-10-11 12:34 | zx

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  A po co umowy rząd daży aby pracować na czarno. A kwestia emerytur w przyszłości? Tez Tusk znalazł rozwiązanie wprowadził waloryzację "kwotową' to taki cud gdzie ci co pracowali długo płacili większe składki i podatki składają się na tych co pracowali mało, płacili mniejsze składki i podatki .I już jest po kłopocie Więc Tusk namawia gorąco do pracy na czarno
 • 2012-10-11 12:49 | Geist

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Pójdą siedzieć? A jak się PIP i skarbówka dowiedzą, skoro ani pracodawca, ani pracownik nie będą nic mówić? Nie mówiąc już o tym, że ten układ im obu się opłaca, bo pracodawca mniej płaci, a pracownik nie płaci podatku?

  Umowy śmieciowe to patologia i najgorszy przykład falandyzacji, ale faktem jest, że system jest chory.
  Poddawanie tych umów reżimowi ZUS to tylko przykład prymitywizmu wąsatych grubasów z ZZ, których obchodzą tylko własne stołki, a którym brakuje nie tylko podstawowej wiedzy, ale też zdrowego rozsądku.
 • 2012-10-11 12:58 | dnk1

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "To będą zatrudniać na czarno. A jak myślisz, ilu jest takich, którzy się połakomią na darmowe ubezpieczenie zdrowotne w pakiecie ze statusem bezrobotnego?
  (...)
  Myślę, że lepiej byłoby zaostrzyć kontrole PIP-u zamiast ozusawiać wszystkie umowy, albo zmienić"

  proste rozwiązanie + oczywiście możliwość nakładania wysokich kar finansowych i to nie na firmę która jest często spółką kapitałową ale na osoby odpowiedzialne za łamanie prawa - w tym także na zatrudnionego; łamanie prawa musi zwyczajnie przestać się opłacać

  "Np. dać ubezpieczenie zdrowotne jako fakultatywne, a nie jako obowiązkowe
  (chętnie bym zrezygnowała, nie pamiętam, kiedy ostatnio korzystałam z publicznej służby zdrowia i nie zacznę nawet jeśli ktoś by za to płacił)."

  uwielbiam takie deklaracje
  mam rozumieć że jak dostaniesz raka to wyciągniesz z poduszki 300 tys na leczenie? albo jak Twój śmieciowy pracodawca się na Ciebie wypnie po wypadku w zw z pracą to będziesz się z nim sądzić ze szpitalnego łożka finansowanego na kredyt?
 • 2012-10-11 13:02 | vps

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  @
  Oj trochę bełkotliwa ta dyskusja na tym forum. Albo czarne albo białe, demony lub anioły. Nie rozumiem tych zarzutów pod względem autorki lub "Polityki". Neoliberalizm? jaki neoliberalizm. Umowy śmieciowe są złe i trzeba coś z nimi zrobić, ozusowanie jednak tego problemu nie rozwiązuje - to tylko zamiatanie pod dywan (styl typowy dla PO). Po pierwsze umowa śmieciowa nawet z ZUS'em staje się bardziej opłacalna dla kogoś kto nie inwestuję w pracownika tylko traktuje go jako koszt uzyskania przychodu. Nadal nie obowiązuje okres wypowiedzenia, urlop, MACIERZYŃSKIE, można też sobie żonglować wynagrodzeniem zależnie od np. sezonu. Ktoś kto na śmieciowce zarabia 2tyś. i dojdzie mu ZUS, nagle zacznie zarabiać 1800 bo pracodawca powie, to dzielimy się tym kosztem po równo, trochę ja trochę Ty ale za to masz składki do emeryturki ( niby na podstawie jakiej kalkulacji zatrudnienie pracownika na etat ma wyjść taniej, skoro i tu ZUS i tam ZUS?). Nikt na Polskim rynku z pracy się nie zwolni, bo jeśli takie praktyki staną się normą to gdzie niby pójdzie, do innej firmy z "ozusowaną" umową śmieciową? PO wykorzystało sprytnie głupotę naszych uwstecznionych związkowców, bo niby zrobili krok w ich stronę ale też podratowali sobie tabelki w ZUSie, bo reformować tego niedziałającego systemu ta partia na pewno nie zamierza. Darujcie sobie Państwo te emocje bo nie wszystko co niesocjalne jest od razu neoliberalne, nie wszystkie firmy śpią na zyskach i nie w każdej treści kryje się ukryte egocentryczne znaczenie. Pomysł PO niewiele zmieni.
 • 2012-10-11 14:00 | Burak

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  @Miguell.

  O przepraszam bardzo! Nie tylko młodych. Jestem przedemerytalny wapniak i też jestem w tym temacie zwierzyną łowną. Pracuję dla jakiejś redakcji pisma branżowego pisując coś tam. Oczywiście jest tak, jak piszą niektórzy przedmówcy, że i mojej redakcji - jak i reszcie polskiego biznesu - wiedzie się coraz to lepiej. Czyli, że... jeszcze zipie, ale kto wie co za moment będzie: prenumerata na łeb i szyję, te sprawy. Kiedy więc teraz moje (nawiasem coraz to skromniejsze) parę złotych będzie musiało być opodatkowane ZUS-em to redakcja mi zaproponuje wybór spośród dwóch opcji: a/ spadasz Pan na ryj i idź się poskarż Tuskowi, b/ zmniejszamy pieniążki o odpowiedni wskaźnik wynikający z ww. opodatkowania. Co do a/ - nie będę nic mógł zrobić, co do b/ to się jeszcze zastanowię, bo wynikowe uposażenie zacznie być na poziomie zasiłku socjalnego i kto wie, może sensowniej będzie stanąć w kolejce w MOPS?
 • 2012-10-11 14:12 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "Otwieranie interesu nie jest w tym kraju obowiazkowe"
  Oczywiście.
  Ale bez biznesu nie ma zatrudniania i nie ma pieniędzy aby finasowac biurokrację.
 • 2012-10-11 14:14 | ad

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Lub znajda sie tacy co nie dziwi w czasach kryzysu którzy będą pracować na czarno
 • 2012-10-11 14:15 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  " Jak komus nie pasuje (...) powinien wyemigrowac do jakiegos raju dla przedsiebiorcow"
  A dla kogo niby jest lepiej jak ktoś przeniesie swój polski biznes do innego kraju?
  Czy to stworzy alternatywe dla pracowników którzy straca pracę w przenionej firmie?
 • 2012-10-11 14:25 | amen

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "Kontrole PIP swoją drogą. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne? Jasne. Świetny sposób na to, żeby zwiększyć koszta służby zdrowia kilkukrotnie".

  Obecnie blisko 2 miliony oszustów z KRUSu nie płacą ANI GROSZA na NFZ, a ze służby zdrowia korzystają. Trybunał Konstytucyjny uznał to wprawdzie za nielegalne, ale pan Tusk tak sprytnie to rozegrał, że 80% KRUSowców nadal nie płaci nic, a reszta, w tym najzamożniejsi rolnicy - kwoty śmieszne w porównaniu z płaconymi przez uczciwie pracujących Polaków.

  Poza tym, jak wszyscy wiemy, większość ubezpieczonych w KRUS nie ma nic wspólnego z rolnictwem oprócz posiadania hektara czy dwóch hektarów ziemi, kupionych lub przetrzymywanych wyłącznie w celu bezkarnego okradania uczciwych podatników.

  Może by tak zacząć od tej strony? Ale oszustom Tusk nie zrobi krzywdy. Złodziej złodziejowi oka nie wykole.
 • 2012-10-11 14:38 | ebro

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Autorka ma etat czy "śmieciówkę" ?
 • 2012-10-11 14:46 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "i zlikwidować całkiem stałe umowy o pracę, gwarancje pracownicze i składki"
  Dokładnie.
  Wtedy spadły przymusowe koszty pracy, wzrosło by zatrudnienie, rozkwitł by biznes, wzrosły płace.
  Liberalnie kto chciałby mógłby sobie kosztem mniejszej płacy wynegocjować składki, gwarancje i nawet dobrowolnie dorzucić do ZUSu aby politykierzy mieli co rozdać.
 • 2012-10-11 14:51 | wajdiri1

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Powiem tylko o swojej sytuacji: jestem przerażony !!!
  Pracuję na etacie i dorabiam umową zleceniem. W sumie razem z zarobkiem żony wychodzimy prawie na zero, z naciskiem na prawie szczególnie, że toprawie znaczy ciągle nam na coś brakuje: jak chociażby we wrześniu, jak już było na zero to koszt podręczników nas ponownie pogrążył, a do dziś jeszcze nie wszystkie kupiliśmy. Jak zabraknie tych paru stów zabranych przez ZUS, to akurat musiałbym pracować dokładnie dwa razy tyle żeby to odrobić... ja już k.. nie mam siły, to jest ostatnia praca którą zostawiłem żeby się nie powiesić i udawać przed żoną i dzieckiem że daję radę i jest światło w tunelu... ten tunel się zawali ?

  ps. jestem za biedny żeby umrzeć sam z siebie i za bogaty na zasiłki; chociaż minąłem już 40 to zostaje mi tylko na tym świecie tylko jedno wyjście - emigracja... zastanawiam się czy nie głosować na najbliższych wyborach nawet na PIS, bo ich rządy może wreszcie by mnie zmotywowały skutecznie do wyjazdu bez naiwnych nadzieji w ten grajdół. Chociaż jak nie liberalna to prędzej lewicowa partia bliższa byłaby moim przekonaniom, to na pewno nie SLD z ludźmi z poprzedniej epoki... to tak na marginesie...
 • 2012-10-11 14:51 | amen

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Pracownicy i tak nie będą mieć z tego emerytur. ZUS nie zaliczy umów o dzieło do lat pracy, tak samo, jak dziś nie zalicza umów zlecenia, które są już obciążone ZUSem. Gdyby ktoś pracował całe życie na umowę zlecenia, to nie dostanie od ZUSU nic, niezależnie od tego, ile do tego ZUSu wpłacił. Prawa do emerytury nabywa się na podstawie przepracowanych lat, a ich obliczenie w przypadku umów o dzieło jest niemożliwe. Jak ma obliczyć przepracowany czas np. grafik, który dziś dostał zlecenie na opracowanie ilustracji do książki w terminie do 2 listopada? On nie pracuje osiem godzin dziennie, taka praca ma zupełnie inny charakter. Czasem uda mu się wykonać zadanie w tydzień, czasem nie wystarcza siedzenie po nocach przez trzy tygodnie. A jeśli tenże grafik przez następny miesiąc nie dostanie żadnego zlecenia i nie podpisze żadnej umowy, to jak to potraktuje ZUS? Czy będzie przez ten miesiąc ubezpieczony, czy nie?

  "Genialność" tego rozwiązania polega na tym, że pracujący na UoD będą zarabiać o 1/3 mniej, ale emerytury za to nie dostaną. Tusk potrzebuje kasy na utrzymanie KRUS, mundurowych, prokuratorów w stanie spoczynku i urzędników, dla których zatwierdził na przyszły rok podwyżki wynagrodzeń w łącznej wysokości 700 milionów złotych. Zedrze ją jak zwykle z tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki.
 • 2012-10-11 14:53 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "będzie większe zatrudnienie i pełny raj, jak"
  a czemu nie jak w Hong-Kongu? ;)
  albo przynajmniej w USA? ;)
 • 2012-10-11 14:56 | Ashushi

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Czy to już ten czas, kiedy trzeba wyjść na ulicę i zrobić porządek z pseudowładzą? Dlaczego państwo nie działa w naszym interesie? Dlaczego robią wszystko przeciw ludziom a nie dla nich...
 • 2012-10-11 15:04 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "Niby dlaczego jedni mają pracować na umowę ze składkami a drudzy na firmowej łasce i niełasce?"
  No przecież każdy wybiera sobie co woli (jeśli może)
  O ile uwzględni się koszty i ryzyka umowy o pracę każdy może zmienić umowy śmieciowe na umowe o pracę o mniejszej kwocie netto (o ile nie wpadnie w limit płacy minimalnej).
  Firmy nie mają jakiejś specjalnej awersji do umowy o pracę, patrzą na to wyłącznie biznesowo.
 • 2012-10-11 15:09 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "A jak rosną ceny benzyny to pracodawcy grożą, że przestaną jeździć samochodami służbowymi? "
  Oczywiście.
  Przeciez nikt nie będzie dokładał do benzyny pracownika który nie jest w stanie zrobić na ową benzyne z samochodem jeśli nagle stanie się to z powodu wzrostu cen benzyny nieopłacalne.
 • 2012-10-11 15:12 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "nikt nie martwi się jakie będą emerytury tych, którzy dziś pracują na nieozusowanych umowach."
  A jaki wpływ ma większa wpłata do ZUS na emerytury za 40 lat :) ?
  Przecież ZUS już dziś wydaje więcej niż do neigo wpływ do tego potrzebuje dziesiątki miliardów dotacji...
  ZUS już dawno nie będzie istniał za 40 lat - znikną chętni go finansować.

 • 2012-10-11 15:16 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "za 30-40 lat ci ludzie nie beda mieli emerytur "
  Odprowadzenie składek do ZUS _teraz_ nie ma żadnego wpływu na emerytury za 30-40 lat, bo są owe składki na bieżąco _wydawane_.
  Jesli za owe 30-40 czas znajdą się chętni płacić podatki to wtedy (i tylko wtedy) jakieś emerytury z ZUSu bedą.
 • 2012-10-11 15:37 | Tichy62

  Gdzie ja żyję?

  Czytam te komentarze popierające pomysły Tuska i przecieram oczy ze zdumienia... Trzeba być wyjątkowo tępym, aby nie rozumieć istoty sprawy; podniesienie wieku emerytalnego, a teraz obłożenie umów o dzieło składkami na ZUS ma TYLKO jeden cel: ratowanie chwiejącej się piramidy finansowej jaką jest ZUS. Co powiecie emerytowi dorabiającemu sobie na umowę o dzieło od której teraz będzie odprowadzany ZUS? Co on z tego będzie miał? A to tylko jedna z wielu absurdalnych konsekwencji tego "pomysłu"

  PS. Pracuję na umowy o dzieło od kilku lat i jest mój świadomy wybór. Dlatego odp...... się od mojego życia i od moich pieniędzy.

 • 2012-10-11 16:05 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  ""To będą zatrudniać na czarno.(...)"
  W cywilizacji na takie wyznanie niewolnika ludzie wolni odpowiedzieliby: to pojda siedziec."
  Niekóŧrzy wolni ludzie uważają że podatki w Polsce są kompletnie marnotrawione i lepiej tak marnotrawione pieniądze wydać na jakiś biznes czy cel albo oddać Owsiakowi.
 • 2012-10-11 16:10 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "proste rozwiązanie + oczywiście możliwość nakładania wysokich kar finansowych i to nie na firmę która jest często spółką kapitałową ale na osoby odpowiedzialne za łamanie prawa - w tym także na zatrudnionego; łamanie prawa musi zwyczajnie przestać się opłacać "
  Życze powodzenia w tępieniu pracy na czarno poprzez kary finansowe na firme i pracownika kiedy
  1) obu się opłaca rozliczac na czarno
  2) kara będzie dla obu stron.
  :)
 • 2012-10-11 16:13 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "mam rozumieć że jak dostaniesz raka to wyciągniesz z poduszki 300 tys na leczenie?"
  Może się ubezpieczyć.
  Skąd pomysł ze _państwowe_ _przymusowe_ ubezpieczenie (ZUS) jest w jakimś stopniu tańsze/lepsze?
 • 2012-10-11 16:57 | Whooopie

  No tak

  Ja pracuje na umowę o pracę i odprowadzam składki. I te moje składki trafiają na emerytura dla twojej babci i dziadka jeśli jeszcze żyją. Idąc dalej czemu ja mam płacić na emerytów ? Rozumiesz o co chodzi ? Nikt się do twoich pieniędzy nie dobiera ale czemu jedni mają płacić a drudzy nie ? Taki as jak ty powinien nie płacić składek do ZUSU pod warunkiem że podpisze papier że jego dziadkowie rezygnują ze świadczeń emerytalnych i że sam ich będziesz utrzymywał.
 • 2012-10-11 17:22 | Tichy62

  Nie ma jak szantaż, prawda?

  Tak zwana "umowa międzypokoleniowa" zdycha właśnie na naszych oczach i nic jej nie uratuje. Są prostsze i lepsze rozwiązania: każdy odkłada na SWOJĄ emeryturę, a następnie może nią swobodnie dysponować. System taki ma wadę; jest trudny do pojęcia dla ludzi o zniewolonej umysłowości.

  PS. Daruj sobie ckliwe opowieści o dziadkach i rodzicach.
 • 2012-10-11 17:38 | Whooopie

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Takich cwaniaków jak ty jest dużo co kombinują jakby tu nie płacić. Do czasu kiedy Zusu nie zlikwidują każdy powinien płacić składkę. Chcę aby obejmowało mnie prawo pracy, urlop i chorobowe. Płacę na to składki mając umowę o pracę. Zniewolony umysł to masz ty sądząc że praca na umowę o dzieło załatwia wszystkie twoje problemy. Powodzenia w sądzie jeśli kiedyś będziesz musiał dochodzić swoich praw jako pracownika. Ckliwych opowieści nie opowiadam mniej pieniędzy w systemie emeryt nie ma co jeść. Potem łazi na marsze obudź się polsko bo sądzi że go państwo okrada. A okrada go jeden cwaniak z drugim co składek nie płaci.
 • 2012-10-11 17:39 | krokodyl

  Problem lezy gdzie indziej

  Ozusowane pieniadze jak sama nazwa wskazuje pojda do ZUS-u a tam 40% skladek jest przezeranych przez instytucje na same koszty plac i utrzymania molocha-
  BEZPRODUKTYWNIE!
  To sa pieniadze bezpowrotnie zmarnowane dla wszystkich i stanowia kolejna kule u nogi polskiej gospodarki.
  To wszystko za gruszki na wierzbie glodowych emerytur za 40-45 lat.

  Ten ZUS to nic innego jak kolejny podatek, ktory pozwoli sie jeszcze bardziej rozrosnac aparatowi pasozytniczych kolesi jedynej slusznej parti...
 • 2012-10-11 17:50 | krokodyl

  Zmieni

  ZUS to forma podatku.
  Dodatkowo z kazdej placonej zlotowki 40 gr, idzie na same koszta ZUS-u.
  Dodatkowy podatek podniesie koszty wszystkiego i zaszkodzi calej gospodarce.
 • 2012-10-11 19:00 | STOPZUS

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Podniesienie składki rentowej , likwidacja możliwości odliczania Vat od paliwa , podwyższenie składki ZUS jaką płaci każdy przedsiębiorca do prawie 1.000 złotych miesięcznie a teraz ozusowienie umów śmieciowych . To kolejny cios w przedsiębiorców głównie tych małych i średnich . Cios który może być dla wielu z nich śmiertelny gdyż już teraz osłabione są kryzysem .
  Pracownicy wbrew pozorom też na tym nie zyskają .
  Ozusowienie pogardliwie nazywanych przez związkowców umów śmieciowych oznacza w wielu przypadkach likwidację "śmieciowych " miejsc pracy.
  Szkoda tych biednych ludzi. Dla wielu z nich to było jedyne źródło utrzymania. Wielu studentów opłacało studia, a teraz będą musieli je przerwać. Ktoś miał potwornie niską emeryturę i ta praca pozwalała mu godnie przeżyć bez potrzeby zbierania puszek na śmietnikach.

  Politycy i presja związkowców sprawi, że ci ludzie zostaną potraktowani jak śmieci i wylądują na bezrobociu bez środków do życia. Taki sposób na rozwiązanie problemu bezrobocia i biedy mają politycy i związkowcy. Ludzie zatrudnieni na takich umowach to najczęściej słabo wykształceni oraz mało konkurencyjni z różnych względów pracownicy dla których jedyną alternatywą jest bezrobocie. Owszem ich zarobki nie były wysokie ale lepsze to niż dogorywanie na bezrobociu.
 • 2012-10-11 19:07 | praktyk

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Uprzejmie proszę nie używać sformułowania "umowy śmieciowe". To są umowy cywilno -prawne i dzięki nim ludzie zarabiają pieniądze na życie, tworząc przy okazji ważne dla kultury i nauki dzieła.
  Ozusowanie tych umów z pewnością nie przyniesie takich korzyści, jakie mogłaby dać likwidacja nienależnych przywilejów niektórym grupom zawodowym, wyliczać nie będę, bo mnie szlak trafia, gdy wspomnę. .
 • 2012-10-11 20:11 | tralar

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Czy ktoś wie ile dostanę na rękę po ozusowaniu skoro zarabiam miesiecznie okolo 800-1000 złotych na umowe o dzieło? Dodam jeszcze, że to moj jedyny dochod. Nie jestem zatrudniony na etacie i nie jestem studentem. Pracuję na umowie o dzieło od 2008 roku.
 • 2012-10-11 20:25 | amen

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "Jeśli zatrudnianie na śmieciówce bez urlopu i chorobowego przestanie być tak bardzo opłacalne dla pracodawców, wtedy większa liczba pracowników dostanie etaty. Chyba, że pracodawcy pozamykają firmy. Wtedy powstanie luka na rynku, w którą wciśnie się ktoś rzutki: powstaną nowe firmy"

  Ktoś "rzutki", to znaczy jaki? Taki, co pieniądze na wypłaty drukuje w piwnicy? Przy określonych warunkach rynkowych i Salomon nie naleje.

  Pracodawca daje pracownikowi tyle, ile chce lub może, i nie ma dla niego większego znaczenia, jaki procent tych pieniędzy pójdzie na ZUS, a jaki do kieszeni pracownika. Jak zatrudniasz malarza pokojowego, to też jest Ci wszystko jedno, czy on sobie płaci ZUS, KRUS, czy w ogóle nic nie płaci. Dla Ciebie liczy się tylko cena usługi. Jeżeli jest za droga, to rezygnujesz z malowania, malujesz tylko jeden pokój albo malujesz sam i nie dajesz zarobić nikomu.

  Haracz proponowany przez Tuska przyniesie więc pracownikom tylko taki "pożytek", że zarobią o 30% mniej, a emerytury i tak nie dostaną. W wielu przypadkach skaże to młodych ludzi po prostu na głód.
 • 2012-10-11 20:25 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  " Chcę aby obejmowało mnie prawo pracy, urlop i chorobowe. Płacę na to składki mając umowę o pracę."
  Nikt nie broni Ci zawrzeć umowy o pracę i korzystać z jej dobrych stron godząc się ze złymi.
  Ja z kolei, zmuszanie do tego innych aby płacili za czyjeś wybory uważam za socjalistyczne cwaniactwo.
 • 2012-10-11 20:31 | amen

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Nie, to już potwierdzone. Tusk chce zabrać najbiedniejszym 1/3 dochodów, bo na 2013 rok zaplanował podwyżki wynagrodzeń dla urzędników o 700 milionów.
 • 2012-10-11 20:34 | zly

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Pani redaktor wypisuje bzdury.W Anglii umowy tymczasowe i praca przez agencje-odpowiednik naszych smieciowek-sa identycznie opodatkowane i obciazone skladkami jak umowy na stale,a jakos oplacaja sie i firmom,i pracownikom.Albo ubezpieczenia spoleczne obowiazuja wszystkich bez wyjatku,albo likwidujemy ZUS i kazdy niech sobie sam oszczedza na emeryture.Ze pracodawcy obniza pracownikom pensje?Moze czas podwyzszyc pensje minimalna?
 • 2012-10-11 20:38 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  "Taki as jak ty powinien nie płacić składek do ZUSU pod warunkiem że podpisze papier że jego dziadkowie rezygnują ze świadczeń emerytalnych i że sam ich będziesz utrzymywał."

  A jest taka możliwość? ;)
  Oczywiście jeszcze składki dla tych którzy nie podpiszą powinny pokrywać wydadki emerytalne ZUS. Wtedy byłoby sprawiedliwie.
 • 2012-10-11 21:03 | romanrant

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  To nie ładnie tak denerwować czytelników Polityki swoimi domysłami.
  O ile wiem z przecieków expose premiera D.Tuska to ma być The Full Monty. No i po co było tak rozdygotać cały ten kraj(no przynajmniej" powiat warszawski"!
 • 2012-10-11 23:11 | maksymilian

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Czy pan MMK nie zauważył sarkastycznego tonu kiedy cytuje moje wypowiedzi?
  A tak sobie myślę, że tego rodzaju panele dyskusyjne należałoby podzielić - jak w tym przypadku - na podgrupy: tych, dla których jakiś dorobek cywilizacyjny europejski jest ważny oraz jaskiniowców ekonomicznych pod patronatem L.Balcerowicza. Wymiana zdań między tymi grupami to tłuczenie grochem o ścianę.
 • 2012-10-12 03:19 | świński ryj

  Polnischer Scheissstaat

  Jestem mikroprzedsiębiorcą, od czasu do czasu zatrudniam na umowy o dzieło. Z jednostkowej stawki brutto na moje usługi, po odliczeniu VAT i podatku dochodowego firmy, zostaje mi nieco ponad połowa, którą mogę wypłacić zatrudnionemu. Z tego dla siebie zabieram ok. 2 zł - nie mam poczucia krzywdzenia zatrudnionego, bo wykonaną przezeń pracę muszę sprawdzić, jako odpowiadający za finalny efekt przed klientem. Po zapłaceniu za zatrudnionego podatku dochodowego zostaje mi niemal dokładnie połowa stawki wyjściowej. Ile tego będzie po ozusowaniu umowy?
  Zastanawiam się, czy z płaconych w ten sposób składek na ZUS zatrudniane przeze mnie osoby dostaną jakąkolwiek godziwą emeryturę? Czy w ogóle zgodzą się pracować za zaniżone stawki (podniesienie cen równa się utracie zleceń, bo działam na bardzo konkurencyjnym rynku), bo dziedzina, w której działam, wymaga wysokich kompetencji i specjalistycznej wiedzy? Obawiam się, że będę miał prosty wybór - albo daję ludziom zarobić na czarno albo nie daję zarobić w ogóle. Na dokładanie do interesu mnie nie stać - nie mam willi z basenem, nie jeżdżę megawypasionym mercedesem.
  Tytuł mojego wpisu jest parafrazą stwierdzenia ministra spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej G. Stresemanna, określającego Polskę mianem Saissonstaat. Ale mój tytuł chyba oddaje rzeczywistość lepiej - dzisiejsza Polska to małe, żałosne, pazerne państewko, rabujące obywateli z pieniędzy, by finansować swe śmieszno-straszne mocarstwowe ambicje, tuczyć bandę pasożytów na różnych szczeblach biurokracji i wypłacać sowite emerytury nie tym, którzy uczciwie na nie zarobili, a tym, którzy mają za sobą głośno krzyczących i terroryzujących nas wszystkich związkowych liderów.
  Kończę cytatem z Dobrego Wojaka Szwejka: "Takiej idiotycznej monarchii to w ogóle nie powinno być na świecie." Stawiam dobre piwo temu, kto zgadnie, to jakiego państwa ten cytat pasuje teraz.
 • 2012-10-12 09:46 | MMK

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Sam miałem za młodu poglądy socjalistyczne, więc nie sądze że tłuczenie grochem o ścianę.
  Dwa, zwolennicy "europoejskiego dorobku cywilizacyjnego" mogą spojrzeć do czego jego część (socjału i biurokracji) doprowadził (razem z pustym pieniądzem) w PIGSach i spróbowac wyciągnąć wnioski.
  Dlaczego np próbując ratować PIGSowe gospodarki tnie się socjał i biurokracje, sztywne umowy zatrudnienia, obniża koszty pracy i prowadzenia biznesu?
 • 2012-10-26 10:32 | Fandorin

  Re:Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

  Płacenie podatków to powinna być norma.