Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Socjolog o wystąpieniu Tuska

(30)
O ocenę sejmowego wystąpienia Donalda Tuska poprosiliśmy prof. Tomasza Szlendaka, socjologa z Uniwersytetu w Toruniu, badacza zjawisk społecznych.
 • 2012-10-12 15:24 | Andrzej

  Najpierw niech zdejmie czapkę

  Prof. Szlendak niech najpierw zdejmie czapkę, jak mówi z reporterem. Widać, że nastawił się tylko na krytykę i lekceważąco traktuje premiera.
 • 2012-10-12 19:05 | Slawczan

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Mnie już przekonali - głosowaniem PO w sprawie aborcji, załatwieniem" . Cała ta udawana ,,nowoczesność", obywatelskość, ,,liberalizm", kompetencja ,,wylazły na wierzch". W zasadzie się nie różnią od pisuarów. Ten sam zamordyzm,,,propaństwowość", uległość wobec kapitału a w szczególności wobec korporacji świadczącej usługi religijne. Różnice są kosmetyczne: PO to ta ładniejsza twarz tego, czego paskudną mordę prezentuje PiS
 • 2012-10-12 19:06 | Slawczan

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Errata : po słowie ,,załatwieniem" powinno być ,,sprawy" in vitro
 • 2012-10-12 19:27 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >"Mnie już przekonali - głosowaniem PO w sprawie aborcji"

  To nie było głosowanie w sprawie aborcji, tylko głosowanie nad odrzuceniem projektu SP w pierwszym czytaniu.
  PiS głosowało w całości przeciwko odrzuceniu projektu, PO głosowała nastepująco: przeciwko 40, wstrzymało się 28, 126 za odrzuceniem.
  Większość gospodyń domowych widzi różnicę, a Ty nie?
 • 2012-10-12 20:12 | Slawczan

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Widzę - posłużyłem się pewnym oklepanym ale i przerysowanym przykładem. Przykład ten doskonale oddaje charakter PO. Abstrahując od arytmetyki po prostu PO robi tak jak PiS tylko innymi metodami. Doskonale oddaje to sprawa in vitro. Jako, że bezpłodność jest UZNANĄ CHOROBĄ, a in vitro jest bardzo skuteczną metodą leczenia to logicznym jest, że metoda ta powinna być bezdyskusyjnie dopuszczoną. Za tą logiką podążają inne kraje UE i my też powinniśmy, będąc świadomymi kryzysu demograficznego dotykającego nasz kraj. Problem ten dotyczy znaczącego odsetka obywateli. ,,Każdy ma prawo do szczęścia" - dlaczego w tym nieszczęściu (problemach z zajściem w ciążę) tylko zamożni obywatele mogą sobie pozwolić na leczenie? Tymczasem PO ,,zajęła się projektem" - podzieliła włos na czworo po czym zaginął on w międleniu komisji. Efekt: BEZ ZMIAN. I oto chodziło. PiS wystąpił jako nagonka zaledwie żadający kryminału za in vitro; wszyscy odetchnęli z ulgą - IN VITRO OCALAŁO DZIĘKI PO. Tak czy owak efekt: identyczny z oczekiwaniami kleru jak i intencjami PiSu. I tak na każdym polu PO postępuje.
 • 2012-10-12 20:52 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Demagogia. Metoda in vitro nie jest zakazana. Problem jest w tym, żeby była w pełni refundowana przez państwo. A do tego potrzebna jest arytmetyka sejmowa od której "abstrahujesz".
 • 2012-10-12 21:39 | Wojciech

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Tusk nigdy nie nadawał się na premiera. Prymitywny, bez doświadczenia, niedouczony, bez charyzmy ani pasji pracy dla ludzi. Taki sobie cwany krętacz.
 • 2012-10-12 21:51 | otoosh

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Pan socjolog, jak wielu tzw. humanistów, gardzi Polakami i uważa, że nie są w stanie zrozumieć podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i biznesu...
  Wzorem polityków opozycji uznał, że Polak to głupek, którego trzeba epatować "mądrymi ocenami", do których zresztą ten troglodyta nie dorośnie jeszcze długo...
  Rozumiem, że tak myślą niektórzy nacjonal-bolszewicy, ale wykształcony facet... Wstyd.
 • 2012-10-12 23:47 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >"Pan socjolog, jak wielu tzw. humanistów, gardzi Polakami i uważa, że nie są w stanie zrozumieć podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i biznesu... "

  Widno teraz takich socjologów robio! Kiedyś już w szkołach zawodowych dla socjologów uczono, że każdy Polak od urodzenia zna się na ekonomii, polityce i sporcie.
 • 2012-10-12 23:48 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  A kto twoim zdaniem się nadaje? Napisz, obiecuję,że nie będę się śmiał.
 • 2012-10-13 02:14 | Slawczan

  @Joot

  Raczej nie jesteś głupi czyli udajesz, że nie wiesz o co mi chodzi. Powtórzę: PO udaje, że jest partią proeuropejską, liberalną, otwartą światopoglądowo ale finalnie jest tylko takim lepszym bo elegantszym i ZGRABNIEJSZYM PiSem. Partią religianckiej prawicy
 • 2012-10-13 05:21 | el

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Cos mi sie wydaje, ze zmasowana krytyka Pana Redaktora jest jakby na wyrost. Wielu ulzylo, pomimo "kasowosci VATu" premier mowi pewnie i przekonywujaco w stosunku do rozszalalej ostatnio histerii o wladze wypadl bardzo powaznie. Fala krytyki spolecznej po ostatnich aferach jest wysoka, ale umowmy sie, ze za czasow PiS i wczesniej SLD afer takze nie brakowalo. Moze roznily sie tym, ze wtedy dotyczyly ne rzeczywscie sfer rzadzacych, a obecnie kazda zle postawiona babke w piaskownicy przypisuje sie rzadowi. Polacy w urzedach zawsze pracowali zle "na panstwowym", z kawka i powoli. Pod kazdymi rzadami tak samo! Jesli chodzi o aborcje, to nienawidze tej fanatycznej i oglupiajacej dyskusji spolecznej. Obecny kompromis nie jest dobra ustawa a ciemnogrodem. Decyzja zawsze zapada w glowie kobiety i na zawsze tak zostanie. Wypisywanie sobie na sztandarach gornolotnych hasel jest przypadku tak niskich standardow moralnych zalosne a wrecz obrazliwe. Nie jestem poza tym przekonana, czy rzeczywiscie ten calkowity zakaz aborcji ma rzeczywiscie take poparcie spoleczne. Uwazam takze, ze zwolennicy aborcji powinni ustawowo miec obowiazek adopcyjny.Skoro mozna ustawa zmusic czlowieka do urodzenia niechcianego dziecka, to powinien istniec ustawowy obowiazek wychowania tego dziecka przez inna rodzine. Podobnie jak z chdzeniem do Kosciola- obowiazku nie ma, ale jak sie deklarujesz jako katolik, to nie dyskutuj tylko idz za deklaracja i pokaz czynem, ze twoje klapanie dziobem, nie jest tylko demagogia. Najwiekszy przeciwnik aborcji i ochrony zycia poczetego akurat nie poczal ani jednego.
 • 2012-10-13 07:58 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >"Raczej nie jesteś głupi czyli udajesz, że nie wiesz o co mi chodzi. Powtórzę: PO udaje, że jest partią proeuropejską, liberalną, otwartą światopoglądowo ale finalnie jest tylko takim lepszym bo elegantszym i ZGRABNIEJSZYM PiSem. Partią religianckiej prawicy "

  Ależ ja doskonale wiem, o co ci chodzi, tylko się z tym nie zgadzam, nie zauważyłeś?
  A na dowód swoich racji przytaczam argumenty, które przeczą twojej teorii kładącej znak równości pomiędzy PO a PiS.

  To nie wina PO, że nie ma bezwzględnej większości w Sejmie, więc nie może przegłosować nawet przerwy na obiad. Czy ten fakt jest dla ciebie niezrozumiały?


 • 2012-10-13 09:06 | JaOna

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Czy wprowadzając i rozpowszechniając umowy śmieciowe,młode matki mają możliwość skorzystania z urlopów macierzyńskich?. Wprowadza się zakaz aborcji a nie myśli się o zabezpieczeniu leczenia dla dzieci kalekich, o wsparciu rodziny w rehabilitacji . Takich sytuacji można wyliczać bez liku.Ten Rząd to tragizm.Urlop macierzyński był ochłapem rzuconym rozjuszonemu tłumowi.
 • 2012-10-13 13:06 | Wojciech

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Innych nie ma. Innych wyeliminowały sitwy partyjne. Kolesie partyjne zawłaszczyli media a hieny dziennikarskie usłużnie promują tylko swoich. Codziennie ci sami i prowadzą dialog. O niczym. Więc nie ma gdzie szukać.
 • 2012-10-13 13:23 | Slawczan

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Koalicja rządząca ma WIĘKSZOŚĆ w Sejmie, a nawet jeżeli PSL by się ,,stawiało" (czego raczej nie zrobi ze względu na dobro swojej symbiozy z rządowymi konfiturami) znalazło by się wystarczająco dużo posłów by przegłosować np. ustawę o in vitro. Zauważ by spróbować ograniczyć nasze prawa do informacji i zgromadzeń publicznych mieli wystarczającą WIĘKSZOŚĆ, by wydłużyć nasz czas pracy w wielu wypadkach aż do śmierci mieli WYSTARCZAJĄCĄ WIĘKSZOŚĆ, ba by wprowadzić zakaz palenia w miejscach publicznych mieli nie tylko większość ale też odwagę. A więc gdy PO czegoś chce to to robi. Widocznie pewnych kwestii nie zamierza zmieniać i wtedy rzekomy ,,pluralizm" światopoglądowy staje pomocny w rozmemłaniu kwestii i finalnym jej pogrzebaniu
 • 2012-10-13 13:31 | rem

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  To nie było głosowanie w sprawie aborcji, tylko głosowanie nad odrzuceniem projektu SP w pierwszym czytaniu.

  Hehe, napisz jeszcze, że Platforma zrobiła to (tj. nie wprowadziła dyscypliny partyjnej) z miłości do demokracji, bo uważa, że każdy projekt jest godny dogłębnego przedyskutowania ;-)

  Przykro mi, ale tak nie jest, bo partia Tuska zdecydowanie odrzuciła projekt Palikota (191 posłów było za odrzuceniem, 4 przeciw, 6 wstrzymało się), poparła natomiast nieludzki wymysł katolickich zwyrodnialców. Poparła, bo ten wynik nie był przypadkowy.

  Posłowie PO, którzy głosowali za projektem SP, nie raz otwarcie domagali się nie tylko zakazu aborcji uszkodzonych płodów, ale również całkowitego zakazu przerywania ciąży, czyli zmuszania polskich lekarzy do mordowania kobiet w imię wyższości zarodka. Należy do nich doliczyć 28 podłych tchórzy, którzy wstrzymali się od głosu ze strachu przed proboszczem, choć doskonale wiedzieli, co robią i jaki będzie tego skutek.

  Nie ma podstaw, aby sądzić, że w kolejnym głosowaniu nad tą ustawą PO zagłosuje inaczej. A będzie to głosowanie już nie w sprawie "odrzucenia w pierwszym czytaniu", ale konkretnie za lub przeciw.

  Nikt już nie wierzy, że Platforma jest za utrzymaniem obecnej ustawy. Nawet gospodynie domowe.
 • 2012-10-13 14:05 | rem

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  joot: "Demagogia. Metoda in vitro nie jest zakazana. Problem jest w tym, żeby była w pełni refundowana przez państwo. A do tego potrzebna jest arytmetyka sejmowa od której "abstrahujesz". "

  Przykro mi, ale przedmiotem dyskusji o in vitro w polskim sejmie, a w szczególności - w partii pod nazwą Platforma Obywatelska, nie jest to, czy i w jakim stopniu państwo powinno finansować zapłodnienia w probówce, ale czy metoda ta jest morderstwem. Bo na przykład poseł Gowin słyszy krzyk zamrożonych zarodków.

 • 2012-10-14 09:17 | oien

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >"Widno teraz takich socjologów robio! Kiedyś już w szkołach zawodowych dla socjologów uczono, że każdy Polak od urodzenia zna się na ekonomii, polityce i sporcie."

  Ale kiedys w sprzedazy byly jeszcze Sporty. Teraz zostali juz tylko politycy i ekonomisci na sprzedaz. Tez zreszta kiepskiej jakosci i szkodliwi dla zdrowia, kiedy wypaleni.
 • 2012-10-14 13:19 | Winny

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  A czym się różni kapitalizm państwowy, który zaproponował premier Tusk od propozycji tych "nacjonal-bolszewików" jak ich nazywasz? Rzadko wchodzę na stronę "Polityki", ale myślałem, że jej czytelnicy nie są tak ekonomicznie upośledzeni. Czym się różni 60 mld Pisu od ponad 200 mld Tuska? Tylko tym, że 200 mld Tuska to kreatywna księgowość. Skąd rząd chce wziąć 40 mld na drogi, skoro kasa na drogi jest pusta? Nie zauważyłeś, że wstrzymano budowę autostrad zaraz po zakończeniu Euro 2012? Premier mówi, że rok 2013 będzie najtrudniejszy. Tylko, że budżet na rok 2013 jest już zatwierdzony i w żadnym punkcie nie odzwierciedla obietnic, gruszek na wierzbie pana premiera. Każda partia opozycyjna obiecuje, że sypnie groszem każdemu, to premier postanowił wszystkich przelicytować. Szach mat. Tyle co premier może dać Polakom, nie da nikt.
 • 2012-10-14 18:47 | loc

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Analiza zupełnie niepotrzebna. Mądry człowiek sprawdzi co premier obiecywał, co zrealizował (i dlaczego było to przeciwne do obietnic) i po prostu nie słuchał tego występu. Tusk stał się politykiem niewiarygodnym i jako taki nie jest poważnie traktowany przez poważnych ludzi.
 • 2012-10-14 21:27 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >" czy metoda ta jest morderstwem"
  W takim razie wskaż głosowanie w Sejmie, w którym PO zagłosowała za tym, aby uznać metodę in vitro za morderstwo.
 • 2012-10-14 21:35 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >"każdy projekt jest godny dogłębnego przedyskutowania"
  Nie każdy. Zdarza się,że PO głosuje w większości za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Tak było i tym razem. 126 posłów głosowało za odrzuceniem, 40 przeciw. Z zupełnie niezrozumiałych względów uważasz,że oznacza to iż PO jest przeciwko odrzuceniu.
  Czy gdyby posłowie PO głosowali odwrotnie i 40 byłoby za odrzuceniem a 40 przeciwko, uznałbyś że PO jest za odrzuceniem projektu?


  >>"Należy do nich doliczyć 28 podłych tchórzy"

  Trochę więcej umiaru w tym oskarżaniu o tchórzostwo. Aborcja jest zabójstwem człowieka, lub czegoś, z czego narodzi się człowiek. To bardzo delikatna kwesta, nie możesz więc tak łatwo oskarżać.
  Skoro jesteś za aborcją, to powinieneś być gotowy do samodzielnego jej wykonywania. No chyba,że tchórzysz i chcesz, aby to robili za ciebie inni.
  Podobnie jest z karą śmierci. Kazdy jej zwolennik powinien być gotowy do samodzielnego jej wykonywania w każdej chwili. Ta to działa.  >> "Nikt już nie wierzy, że Platforma jest za utrzymaniem obecnej ustawy."

  Przeprowadzałeś jakieś badania?
 • 2012-10-14 21:37 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >>"Innych nie ma. Innych wyeliminowały sitwy partyjne. Kolesie partyjne zawłaszczyli media a hieny dziennikarskie usłużnie promują tylko swoich. Codziennie ci sami i prowadzą dialog. O niczym. Więc nie ma gdzie szukać. "

  No co ty opowiadasz. Przecież Pan profesor Gliński się zgłosił. Nikt go nie wyeliminował. ;)
 • 2012-10-14 23:33 | Slawczan

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Joot - Ty chyba robisz w piarze PO bo taka obrończa aktywność na przekór faktom wskazującym na to, że PO to taka ładniejsza siostra-bliźniaczka Pisuaru...
  Albo coś bardziej osobistego...
 • 2012-10-15 16:33 | joot

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  >"Joot - Ty chyba robisz w piarze PO bo taka obrończa aktywność na przekór faktom wskazującym na to, że PO to taka ładniejsza siostra-bliźniaczka Pisuaru...
  Albo coś bardziej osobistego... "


  Ależ to ty próbujesz forsować swoją tezę właśnie na przekór faktom.
  Jednak dopóki 126 będzie większe od 40 twoje szanse na przekonanie, że PO poparło projekt SP, są marne.
  W dodatku kiedy słabo radzisz sobie z faktami, próbujesz atakować personalnie rozmówcę.
  Schopenhauer śmieje się z zaświatów. ;)
 • 2012-10-15 18:14 | le_mon

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Pan też lekceważąco traktuje premiera. Tylko czapkę? A na kolana to nie łaska? :))
 • 2012-10-16 06:47 | joanna

  Premier powinien odjeść

  Bardzo źle się stało, że ten rząd się utrzymał. Powinien był upaść lub odejść po dymisji. I Polacy powinni dowiedzieć się jaka jest alternatywa. Skoro nie pasuje Narodowi rząd, który zrobił to, o czym inni politycy tylko gadali- drogi, dworce, doskonałe wykorzystanie funduszy unijnych, likwidacja kościelnej Komisji Majątkowej, uszczelnienie KRUSu, przyzwoity wzrost gospodarczy (czy w ogóle jakiś wzrost) na tle europejskiej katastrofy gospodarczej, skoro nie pasuje, że partia hołdująca przynajmniej trochę liberalizmowi pozwala członkom na wolność głosu w kwestiach światopoglądowych to czas by szanowny Naród dostał coś innego. Niech sobie wybiera w tym, co ma. Na pewno kraj unowocześni światopoglądowo PiS z PSLem, nie mówiąc o rewolucji ekonomicznej, której z pewnością dokona natchniona głosem samego Boga przekazanym ustami Ojca Dyrektora. Niech się pocieszy trochę zmianą dla zmiany, ze dwa lata, tyle będzie potrzeba by ludzie pojęli, że nikt im tu nie zrobi Niemiec i Skandynawii, a Grecji i innych bankrutów z dwukrotnie większym bezrobociem to nawet tacy zaprawieni w rozwalaniu ekonomii politycy wybitni nie dadzą rady zrobić.
  A w imieniu wszystkich pań w wieku, kiedy dzieci się już nie rodzi, bardzo dziękuję za propozycję wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Szanse młodych kobiet na rynku pracy będą jeszcze mniejsze, pracy mi nie zbraknie w moim sfeminizowanym zawodzie.
  Tylko nie rozumiem (a raczej rozumiem) to ozusowanie umów o dzieło, jedynych nieozusowanych umów cywilnoprawnych, przecież to promil wśród form prawnych wykonywania pracy. Cóż, klienci zapłacą więcej albo ja mniej podatku. Nic to nie zmieni.
 • 2012-10-16 12:58 | Artur

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Zapomniałeś dodać, że zna się także na budownictwie i medycynie! Tak w ogóle, to jesteśmy bardzo utalentowanym narodem. Tylko dobrego premiera nie potrafimy sobie wybrać.
 • 2012-10-17 00:10 | aja

  Re:Socjolog o wystąpieniu Tuska

  Ojoj. Czytam i czytam i widzę, że większość to zwolennicy PO razem z panem autorem tego artykuliku. Faktycznie w Polsce za czasów Donalda Tuska jest cudownie no i w końcu zieloną wyspą byliśmy. Och, ta cudowna PO a my niemądrzy Polacy chcemy (niektórzy) Pis-u. Rzeczywiście mieszkam i żyje w ciemnogrodzie. Podzielili nas autorzy dziennikarze na dwie Polski i jesteśmy albo radiomaryjowcami z PISu tzn. gorszym gatunkiem człowieka albo platformersami tzn. tym lepszym gatunkiem człowieka. Faktycznie za czasów Pis-u żyło się najgorzej, inwigilowali, straszyli trzecią wojną światową, omal nie doprowadzili do wojny z Niemcami i Rosją,cała partia stanowiła ogromne zagrożenie dla Polski. A teraz spokój, ulga, Donald Tusk z nikim nie wojuje, wszystko przyjmuje do podpisu a potem zaskoczenie ogólnonarodowe. A cała wojna polsko-polska toczy się na łamach kilku gazet, ale wciągnięci są wszyscy Polacy. Tak dla przypomnienia. Po pierwsze do wyborów uprawnionych było jakiś 30 mln Polaków. Mniej niż połowa poszła do urn. Mniejsza połowa z tych co poszli do urn zagłosowała na PO. Mniejszość wybrała nie większość. Reszta nie wierzy (tak sądzę) ani temu premierowi ani nie wierzyła poprzedniemu.