Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy polskie muzea mogą zachwycić turystów

(3)
Rozmowa z prof. dr hab. Dorotą Folgą-Januszewską o tym, jak się zmieniają polskie muzea, czym mogą zachwycić turystów i dlaczego warto do nich zaglądać nie tylko w Noc Muzeów.
 • 2012-10-20 22:15 | Gawka

  Ukryte cuda

  Czy zwyczaj odwiedzania muzeów musi być elitarny, lub zorganizowaną i popularną formułą turystyczną? Odrestaurowaną, najczęściej jednak zrekonstruowaną po II WŚ, zabudowę miejską oglądamy wszyscy, zwiedzający często zachwyceni. Zauważmy, że nawet świadomość rekonstrukcji nam nie przeszkadza, by poddać się czarowi czasów minionych i tej kultury, z której wyrastamy.
  Media internetowe i możliwość wirtualizacji rzeczywistości stawia nas w ciekawej ambiwalencji: czy preferować "autentyczny" obiekt, czy też wirtualny?
  Muzeum - z natury rzeczy - powinno eksponować obiekty autentyczne. Są muzea, które stały się jedną wielką instalacją, najczęściej multimedialną, która edukuje i nawet głęboko porusza. Kiedy autentycznych eksponatów brakuje (bezpiecznie spoczywają w magazynach o kontrolowanym klimacie i spec ochroną), to czujemy się trochę oszukani.
  Każde muzeum powinno zadbać o właściwą i nieodpłatną prezentację swoich zasobów, nie tylko wyboru spośród nich, w mediach internetowych. Tylko takie podejście pozwoli przyciągnąć prawdziwie zainteresowanych (niekiedy sponsorów) do osobistego odwiedzenia muzeum, nawet z odległych kontynentów. Konieczne w tym jest otwarcie na korespondencję elektroniczną z poszczególnymi zainteresowanymi i ich personalnym identyfikowaniem.
 • 2012-10-29 22:50 | En

  Państwowe Muzeum Etnografii w Warszawie

  Tak myślę, że jeżeli by zaprowadzono takiego Japończyka do Państwowego Muzeum Etnografii w Warszawie i pokazano w jakim stanie jest, bodajże siedemnastowieczna, katana to by się odwrócił na pięcie i ze smutkiem na twarzy czym prędzej wrócił do swojego kraju...
 • 2012-11-02 21:23 | ka_bi

  Re:Czy polskie muzea mogą zachwycić turystów

  ...so desu ne.....