Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wielka fuzja na rynku surowców. Może być groźnie

(5)
Miedź z Konga, węgiel z Kolumbii, zboże z Rosji. Glencore, tajemniczy potentat w obrocie surowcami, łączy się z gigantem wydobywczym Xstrata. Nowa firma może zawładnąć cenami, a jeśli kiedyś upadnie, zachwieje globalnym handlem.
 • 2012-11-04 00:54 | GLS

  Glencore

  Rozszalały kapitalizm. Niestety Glencore to nie pierwsza i nie ostatnia firma która jest tak ogromna że reguluje ekonomię świata.
  Moim zdaniem to doskonały przykład mojej teorii że żyjemy już w systemie neo-feudalnym and nie w kapitalizmie.
  Rządy są pozostałością z "dawnych dobrych czasów" kiedy mogły rządzić. Dziś muszą brać pod uwagę co na ich decyzje powiedzą dyrektorzy Coca Coli, Glencore, Monsanto itd. Jest to powtórka z historii z czasów feudalnych, kiedy monarchie słabły a właściciele ziemscy rośli w potęgę. Na marginesie to trochę tęsknię za tymi czasami, dziesięcina to tylko 10% podatku, chciałbym tak... ;-)
  Niestety kompanie mają tylko jeden cel - robić pieniądze, a jak nas historia uczy, cel uświęca środki.
  Oszczędzają na bezpieczeństwie. Tragedia Exxon Valdez - do dziś wydają miliony na prawników a ludzie poszkodowani nie dostali ani grosza. Wydatki na prawników można odpisać od podatków, kary nie...
  Oszczędzają na środowisku, czego przykłady można znaleźć na całym świecie. Organizują bojówki, organizacje paramilitarne, mordują działaczy związków zawodowych - Coca Cola w Pd. Ameryce...
  Oj nie jest to wesołe. Ale cóż, wszyscy są nadal przekonani że wolny rynek to najlepszy wynalazek ludzkości a ingerencja rządu w gospodarkę to grzech śmiertelny.
  Pewnego dnia obudzimy się z przysłowiową ręką w przysłowiowym nocniku i będzie za późno, a może już jest.
 • 2012-11-04 16:51 | kaesjot

  Re:Wielka fuzja na rynku surowców. Może być groźnie

  Obyś nie miał racji, lecz niestety - wiele wskazuje na to, że masz.
 • 2012-11-05 19:28 | Wojtek

  Re:Wielka fuzja na rynku surowców. Może być groźnie

  co to za książka o która jest wspomniana w arykule, nie glencore ale król ropy
 • 2012-11-06 00:52 | GLS

  Re:Wielka fuzja na rynku surowców. Może być groźnie

  "The Fortunes of Glencore" - Jest za darmo w Project Guttenberg.
  http://www.gutenberg.org/ebooks/33556
 • 2012-11-06 00:56 | GLS

  Re:Wielka fuzja na rynku surowców. Może być groźnie

  Oops! Dopiero teraz doczytalem sie ze chodzilo ci o "King of Oil".
  http://www.amazon.com/King-Oil-Secret-Lives-Marc/dp/031265068X