Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak państwa wspierają gospodarkę

(10)
Przedstawiony przez premiera program „Inwestycje polskie”, w którym będzie uczestniczył państwowy bank BGK, nie jest oryginalny. Francja, Niemcy czy Włochy takie narzędzia stosują od dawna. Dziś mogą pomóc wyciągnąć Europę z kryzysu. Ale ryzyko też jest spore.
 • 2012-11-05 12:47 | KrzysztofMazur

  Wspieranie gospodarki tanimi kredytami?

  Wspieranie gospodarki tanimi kredytami? Taki był pomysł Busha i Clintona. I wszystkich poprzedników. Zawsze z jednakowym skutkiem. Coraz większych kryzysów. Każdy kredyt nie mający pokrycia w oszczędnościach oznacza błędne inwestycje i oszczędności tu brakuje, nie kredytów. 'Inwestycyjny marazm' jest zachowaniem racjonalnym. Potrzebujemy tego marazmu, żeby zakończyć i uruchomić rozpoczęte wcześniej nadmierne inwestycje przy ograniczonych środkach. Jesli będą rozpoczynane kolejne inwestycje, to kryzys się nigdy nie skończy, bo będzie coraz więcej niemożliwych do ukończenia projektów inwestycyjnych. Ale to zbyt skomplikowane dla 'ekonomistów' i polityków. Pobudzanie gospodarki tanimi kredytami oznacza pogłębianie i wydłużanie kryzysu.
 • 2012-11-05 14:33 | stasiu

  Re:Jak państwa wspierają gospodarkę

  Znając życie i polityków to t\akie pieniądze poszły by na stadiony, orliki, sale koncertowe i budowę dróg a nie na inwestycje w firmy
 • 2012-11-05 14:37 | Luap

  Re:Jak państwa wspierają gospodarkę

  Mazur-znowu masz racje.Dodam ,ze w kryzysie fin.Niemiec w 80% ucierpialy banki landowe,ktore sie teraz stopniowo likwiduje.Rola panstwa w finasowaniu dzalalnosci gospodarczej stopniow zbliza sie do zera!
 • 2012-11-05 23:20 | Michał Trocki

  Re:Jak państwa wspierają gospodarkę

  Pomysł wsparcia rozwoju gospodarki Polski przez powołaną w tym celu instytucję finansową - Polski Bank Rozwoju - był realizowany na początku lat 90-tych (L. Balcerowicz, W. Kostrzewa i inni. Skąd się wziął ten pomysł i jakie były losy jego realizacji warto opisać, ku przestrodze.
 • 2012-11-06 15:20 | Andrzej Falicz

  Mega przekret niby panstwa

  "...W Polsce zaufanie obywateli do państwa jest wyraźnie mniejsze..."

  Pisze autor i ma racje.
  Poniewaz Polacy maja do tego powody!

  jak panstwo Serafinow, Gradow i Jozefow Bakow zmieni sie z dnia na dzien przez cudowne rozmnozenie pieniedzy - Bog raczy wiedziec...

  Ta finansowa inzynieria i ksiegowe kuglarstwo nie zmienia ani o jote faktu, ze z "pustego nawet Salomon nie naleje" a pseudorozwiazania NIE zastapia KONIECZNEJ reformy panstwa.


  Od usprawnienia systemy sadowniczego, przez system podatkowy, pasozytnicza biurokracje, nieefektywna edukacje itd.
  Narazie "dobre panstwo" probuje rozruszac gospodarke zwiekszeniem obciazen podatkowych i rozrostem biurokracji...?!

  Polska zjadla wlasnie owoce wiszace na najnizszych galeziach rozwoju (niski poziom startowy, mozliwosci zadluzania i sprzedaz sreber rodowych - czesto jeszcze z czasow PRL-u...).

  NIC dalej bez gruntownej reformy panstwa nie da sie zobic - a najmniej pomoze rozklekotanemu gruchotowi dolanie do baku paliwa lotniczego.

  Czuje w tym lepkie raczki aferalow pod przywodztwem JKB.
 • 2012-11-06 15:29 | Krokodyl

  Etatystyczxna makabra

  "Udzielając kredytów czy uczestnicząc w inwestycjach, państwowe banki muszą zatem, jak każda inna instytucja finansowa, realnie oceniać poziom podejmowanego ryzyka, wspierać naprawdę najlepszych, dbać o swój bilans i oczywiście unikać elementarnych błędów..."

  Alez to jest dokladnie to do czego nasze obecne panstwo kolesiow w sposob fundamentalnie oczywisty nie jest zdolne!

  Z takimi kadrami przy wladzy to im mniej "panstwo" ma szanse rozkrasc i zmarnowac tym lepiej dla ciezko pracujacych i tworzacych realne wartosci Polakow.

  Takie rozwiazania jak zlodziejska spolka celowa "inwestycje "polskie"" nie wychodzily w panstwach o administracjach o niebo na wyzszym poziomie profesjonalnym i etycznym - z prawdziwie niezaleznymi i krytycznymi mediami.

  Ten byc moze sluszny teoretycznie pomysl jest w polskiej rzeczywistosci zapowiedzia narodowej katastrofy.

 • 2012-11-07 08:19 | MMK

  Główna zaleta gdy państwa wspierają gospodarkę

  "główna zaleta tego rodzaju instytucji: państwo za ich pośrednictwem próbuje pobudzać rozwój gospodarczy, ale samo przy tej okazji oficjalnie się nie zadłuża."

  Samo sedno:
  Państwo próbuje i oficjalnie się nie zadłuza ... ;)

  Faktycznie efektywność tych działań jest niższa niż gdyby ludzie faktycznie zainwestowali swe pieniądze, a dług i tak powstaje.
  Pomijam fakt że banki tworza pieniądze z niczego, więc skoro nie chcą inwesować nawet takich pieniędzy z niczego, to świadczy to jasno o perspektywach takich inwestycji.
  Ale państwo spróbuje, a podatnik zapłaci długi.
 • 2012-11-12 15:02 | ogrodnikchf

  Re:Jak państwa wspierają gospodarkę

  Jeśli chodzi o kredyty to polecam sprawdzić kredyt w CHF na
 • 2012-11-12 15:04 | ogrodnikchf

  Re:Jak państwa wspierają gospodarkę

  Jeśli chodzi o kredyty to polecam sprawdzić kredyt w CHF na www.echf.pl
 • 2012-12-19 09:21 | Janusz

  Re:Jak państwa wspierają gospodarkę

  W naszym kraju i tak większość pieniędzy poszłaby na jakieś zbędne inwestycje. Świetnym rozwiązaniem byłoby wspieranie raczkujących przedsiębiorców, współfinansowanie szkoleń i ciągłego rozwoju. Jestem w trakcie tworzenia biznes planu (swoją drogą polecam świetną infografikę: http://www.resulto.pl/baza-wiedzy/jak-napisac-biznes-plan-infografika/), ale cały czas coś mnie wstrzymuje przed założeniem własnej działalności, chyba właśnie obecna sytuacja naszej gospodarki i źle gospodarowanych pieniędzy przez państwo...