Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Naukowe wydawanie pieniędzy

(8)
 • 2012-11-13 19:05 | malgorzata.academicus

  skad Autor mial ten raport NIKu?

  Szkoda tylko, ze ten raport nie jest jeszcze dostepny na stronie NIK... Bez wzgledu na zawartość artykulu zle wyglada gdy NIK stosuje(?) polityke rownych i rowniejszych. Informacji o tym raporcie nie ma rowniez w serwisie dla dziennikarzy a nie tylko na stronie wynikow kontroli.
 • 2012-11-13 19:58 | Jer-12

  Re:Naukowe wydawanie pieniędzy

  W Polsce 60 proc. nakładów na B+R pochodzi z budżetu państwa, a nie np. od firm zamawiających badania naukowe. Tak wysokiego wskaźnika budżetowego wkładu – co też podkreśla NIK – nie ma w żadnym innym kraju UE ani OECD. Średnia dla UE wynosiła 35 proc., a dla OECD – 30 proc.

  -----------------------------------------------------------------------------------
  Wiekszosc firm dzialajacych obecnie w Polsce to, albo malutkie i mizerne firmy rodzime (ktorych, po prostu, nie stac na finansowanie nauki), albo filie, czy
  montownie duzych koncernow zachodnich (czy azjatyckich), ktore dysponuja
  wlasna technologia i nauki/techniki w Polsce wspierac nie zamierzaja.
  -----------------------------------------------------------------------------------

  Państwo na naukę wydaje miliardy złotych (choć jest to zaledwie 0,68 proc. PKB), tyle że z powodu ciągłych zmian preferowanych dziedzin jej rozwoju nie bardzo wie, co w zamian chce otrzymać, więc otrzymuje niewiele.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  Coz... 0,68% procenta to wielkosc charakterystyczna raczej dla krajow malo-rozwinietych, lub tzw. "rozwijajacych". Tak, czy inaczej, mozna
  dodac, ze wiekszy (nizli Polska) procent GDP przeznaczaja na nauke
  takie kraje jak Portugalia, Brazylia, Kostaryka, a nawet Kuba!

  P.S. A rzad (kolejny rzad) ma gleboko w nosie rozwoj nauki
  i techniki w Polsce. Taka jest smutna, a moze wrecz
  tragiczna rzeczywistosc...
 • 2012-11-13 20:20 | Jer-12

  Re:Naukowe wydawanie pieniędzy

  "Państwo na naukę wydaje miliardy złotych (choć jest to zaledwie 0,68 proc. PKB), tyle że z powodu ciągłych zmian preferowanych dziedzin jej rozwoju nie bardzo wie, co w zamian chce otrzymać, więc otrzymuje niewiele."

  Wedlug danych amerykanskiego (USA) "Rand Institute" Polska w roku 1999 przeznaczala 0,75% dochodu (GDP) na nauke. Wyglada wiec na to ,ze obecne 0,68% to jest cofniecie sie, czyli regres!

 • 2012-11-14 08:31 | malgorzata.academicus

  Re:Naukowe wydawanie pieniędzy

  Raport jest od dzisiaj dostepny na stronie NIK
  Moze warto jednak siegnac do zrodel przed zamieszczaniem komentarzy.

  Drugi aspekt bardziej wstydliwy (w kontekscie wnioskow z raportu). Wkrotce mamy splacic ostatnie transze dlugow z epoki gierkowskiej. Polecam zapoznanie sie z kwotami jakie RP pozyczyla w latach 2004-2009 z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozowj sektors SW i R&D. Nastepnie w tym kontekscie przeczytanie informacji z artykulu W porównaniu z innymi krajami w Polsce nakłady na badania naukowe i prace wdrożeniowe (B+R) są mniej niż skromne, chociaż urosły z 5,57 mld zł w 2005 r. do 10,42 mld zł w 2010 r.

  Mamy rowniez Apel Federacja Polskich Towarzystw Naukowych z dnia 12 IX 2012 r. o promowanie doskonalosci naukowej.

  Polska potrzebuje inwestowania w sektor SW i nauki jak ryba wody. Jednak w swietle faktow istotne pozostaje pytanie czy srodowisko polskich uczonych potrafi te pieniadze wlasciwie wykorzystac czy pomimo inwestycji pojdziemy droga Grecji. Co zrobic by postawa "wyrwac jak najwiecej dla siebie z pieniedzy podatnika" nie mogla byc ani powszechna ani nigdy zaakceptowana.

 • 2012-11-14 08:51 | malgorzata.academicus

  Dlaczego nalezy czytac raporty a nie opracowania dziennikarskie

  Swietnym przykladem jest tutaj fragment dotyczacy odniesienia sie przez Prezesa PAN do zarzutow kontrolerow NIK.

  W artykule czytamy:
  Prezes PAN prof. Kleiber kontrolerom NIK wyjaśniał, że rząd nie określił strategicznych dla państwa kierunków badań naukowych i prac rozwojowych.

  W raporcie
  Według wyjaśnień Prezesa PAN przyczyną niezrealizowania ww. ustawowego zadania przez ZO PAN było określenie przez Rząd RP strategicznych dla państwa kierunków badań naukowych i prac rozwojowych (poprzez ustanowienie Krajowego Programu Badań) dopiero w dniu 16 sierpnia 2011 r. Najwyższa Izba Kontroli zauważa jednak, iż z dniem 30 października 2008 r. ustanowiony został przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Krajowy ProgramBadań Naukowych i Prac Rozwojowych, określający priorytetowe obszary oraz strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych

  Chcialoby sie napisac, ze skrot myslowy Autora "prawie" oddaje sens ustalen raportu, ale to prawie robi roznice i MNiSW oraz rzad przestaje byc jedynym i jednoznacznym odpowiedzialnym za sytuacje nauki polskiej i SW... • 2012-11-14 13:43 | zet

  Re:Naukowe wydawanie pieniędzy

  "P.S. A rzad (kolejny rzad) ma gleboko w nosie rozwoj nauki
  i techniki w Polsce. Taka jest smutna, a moze wrecz
  tragiczna rzeczywistosc... "

  "Wedlug danych amerykanskiego (USA) "Rand Institute" Polska w roku 1999 przeznaczala 0,75% dochodu (GDP) na nauke. Wyglada wiec na to ,ze obecne 0,68% to jest cofniecie sie, czyli regres! "

  Bawienie się liczbami,psioczenie na rząd niczego nie zmieni. Wpierw musi nastąpić ściślejsza współpraca przemysłu z uczelniami.Powstaje wiele pomysłów a zaraz potem okazuje się,że nie ma nigdzie szans na wdrożenie tego wynalazku do produkcji.
 • 2012-11-15 18:59 | blue

  Re:Naukowe wydawanie pieniędzy

  "Bawienie się liczbami,psioczenie na rząd niczego nie zmieni. Wpierw musi nastąpić ściślejsza współpraca przemysłu z uczelniami.Powstaje wiele pomysłów a zaraz potem okazuje się,że nie ma nigdzie szans na wdrożenie tego wynalazku do produkcji."


  Jaki przemysl? Czy wspolpraca takowa zainteresowane sa produkujace cos-tam w Polsce firmy zachodnie?
 • 2012-11-21 17:32 | Hund

  Re:Naukowe wydawanie pieniędzy

  Chyba ma Pan rację. Nie potrafię podać źródła tej informacji, ale w 1989 roku było to ok. 1%.