Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

GMO w ustawie o nasiennictwie. O co chodzi ?

(6)
2012-11-20 16:22 | lukald
Pytanie do forumowiczów (niestety ciężko znaleźć coś wiarygodnego w sieci) o GMO po wprowadzeniu tej ustawy.
Zostało tym samym zniesione moratorium i teraz można uprawiać rośliny gmo czy też jest zupełnie inaczej ?
 • 2012-11-21 16:00 | Maciej Ka

  Re:GMO w ustawie o nasiennictwie. O co chodzi ?

  "... Tak.. nie ma słowa GMO bo sprytnie zmienili paragraf, który mówił, że do
  polskiego katalogu nie wpisuje się nasion i roślin GMO na paragraf
  który mówi: do polskiego katalogu można wpisywać wszystkie rośliny i
  nasiona które są w katalogu unijnym ( w tym oczywiście GMO)....to tak
  dla zmylenie przeciwnika.

  W ustawie nie ma zakazu. Według tej nowej ustawy zakaż będzie mogla
  wprowadzić Rada Ministrów ( w starej wersji było, ze Minister
  Rolnictwa)...ale kto wierzy, że po wprowadzeniu ustawy otwierającej na
  uprawy Rada ministrów wprowadzi skuteczny zakaz...ja NIE WIERZĘ!
  dlatego żądam WETO na te ustawę. i Natychmiastowego zakazu upraw roślin GMO...."

  "... Ponieważ protestuje coraz to więcej środowisk, uknuto intrygę, tak aby zmanipulować ludzi, którzy nie chcą GMO a nie siedzą w temacie na tyle głęboko , aby tą intrygę przejrzeć.
  Należałoby wysłuchać obrad Podkomisji, Komisji i Sejmu kiedy procedowano ustawę o nasiennictwie, aby zrozumieć tą manipulację.
  Projekt rządowy ustawy o nasiennictwie utrzymywał w mocy zakaz obrotu materiałem siewnym GMO, ponieważ Prezydent uważał, że nie można go uchylać dopóki nie będzie kompleksowego prawa zabezpieczającego nas przed GMO.W trakcie procedowania jego projektu USUNIĘTO zakaz obrotu materiałem siewnym GMO i jednocześnie ODRZUCONO poprawki mniejszości o nakazie znakowania opakowań z materiałem siewnym i zobowiązaniu hodowcy o deklarowaniu czy odmiana jest genetycznie zmodyfikowana.
  Po wejściu w życie ustawy Monsanto będzie mogło legalnie sprzedawać MON 810 nawet o tym nie informując rolników.
  Jednocześnie ustawa daje możliwość wydania zakazu stosowania odmian GMO przez Radę Ministrów.Tylko taki zakaz będzie dotyczył STOSOWANIA a nie sprzedaży.Pytanie kto jest w stanie skontrolować wszystkie pola na obecność GMO, skoro wiemy jak mało pieniędzy mają poszczególne Inspekcje, już teraz powinny monitorować żywność na obecność GMO, a są w stanie pobrać tylko około 100 prób rocznie.Wydanie zakazu przez Radę Ministrów też jest iluzoryczne i nie wiadomo czy do tego dojdzie i na jakie odmiany GMO będzie ten zakaz.a firmy zaczną sprzedawać GMO bo ich ten zakaz nie będzie dotyczył.Ogólnie sytuacja jest bardzo zła i nie możemy dopuścić do uchylenia zakazu obrotu dopóki nie mamy zakazu na uprawy ponieważ bardzo szybko dojdzie do skażenia pól na olbrzymią skalę.Zakaz upraw można wprowadzić na bazie obowiązującego prawa i nie trzeba do tego nowej ustawy-taka jest opinia przedstawiona przez przedstawicielkę MSZ podczas Debaty u Prezydenta. ..."
 • 2012-11-23 00:00 | camel

  Re:GMO w ustawie o nasiennictwie. O co chodzi ?

  Daj spokój, znowu grupka zacofańców chce coś narzucać całemu społeczeństwu. Jesteś "przeciw GMO" to nie siej i nie jedz. Proste? Ale nie masz prawa zabraniać tego innym. Podobnie jak z aborcją czy pozostałymi zjawiskami wykorzystywanymi przez kościół do szczucia swoich poddanych na Polaków. Do narzucania swojej woli całemu narodowi. Jak katolicy uważają, że zarodek jest człowiekiem, nie przeprowadzają nigdy aborcji i spoko. Ale nie mają żadnego prawa narzucać swoich wierzeń innym ludziom. Podobnie jest z GMO. Cały komglomerat kłamstw, zabobonów i zwykłej ciemnoty opleciony wokół GMO jest tym samym co XIXwieczny strach przez koleją żelazną, kościelne zakazy poznawania ciała człowieka, opór wierzących w bajki o bozi przeciwko wielu wynalazkom, odkryciom. Teraz z tego wszystkiego korzystają aż trzeszczy - leczą się dzięki wiedzy pozyskanej przy wściekłym oporze kościoła i wiernych, jeżdżą pociągami, jedzą płody rolne uzyskane dzięki nauce ...i nadal wrzeszczą, jęczą, straszą, spazmują.

  Powtarzam: ty nie chcesz, więc nie kupuj nasion GMO, nie siej na swoim polu i już. Ale nie masz najmniejszego prawa zabraniać tego innym.
 • 2012-11-23 13:26 | Artur

  Re:GMO w ustawie o nasiennictwie. O co chodzi ?

  Wszystkie artykuły spożywcze, które kupujemy codziennie w sklepach to produkty GMO przetworzone przez człowieka. Tylko innymi metodami. Teraz możemy to robić bezpośrednio i krótszą drogą budując geny w sposób zamierzony. Dawniej czyniono to samo, ale metodą prób i błędów np. przez napromieniowywanie, zmiany temperatury, ciśnienia itp. Wszystkie zboża, warzywa i owoce to dzieło człowieka. Ostało się tylko naturalne runo leśne, które zresztą także zmieniamy i wprowadzamy do produkcji pod nowymi, bardziej plennymi i smaczniejszymi postaciami. Najśmieszniejsze jest w tym wszystkim to, że ci "obrońcy naturalnej żywności" i wrogowie GMO są tak głupi i nie zdają sobie z tego sprawy, że od lat jedzą GMO. Naturalnej żywności już od dawna nie ma. No może jeszcze jest szczaw.
 • 2012-11-25 21:28 | of2

  Re:GMO w ustawie o nasiennictwie. O co chodzi ?

  to nie są dobre porównania (aborcja itp) uprawy GMO wpływają na uprawy pól sąsiednich. To jest sprawa nas wszystkich.
 • 2012-11-25 21:34 | of2

  Re:GMO w ustawie o nasiennictwie. O co chodzi ?

  Tak silnego typu zmian jak GMO w historii upraw nie było, sprawdźmy to dobrze przed wprowadzeniem.