Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polonia jest Niemcom potrzebna

(21)
W sprawach niemieckich Kaczyński jest zawsze ten sam. Znowu słyszy, że dzwonią, ale nie wie, w którym kościele. Coś prezesowi doniosą, coś przekręci i rusza bić Niemca na Psim Polu.
 • 2012-12-11 21:47 | amigos

  inteligencja wrocławska versus żoliborska

  i wszystko jasne…….
 • 2012-12-11 22:19 | jacopolityk

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Prezes PiS, wyraźnie przestraszony, że narodowcy z ONR i Młodzieży Wszechpolskiej nie uznają jego przywództwa, próbuje przelicytować radykalizmem i antyniemieckością młodych zwolenników Wielkiej Polski. Żałosne to, niebezpieczne i infantylne.

  Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1533613,1,polonia-jest-niemcom-potrzebna.read#ixzz2EmOpoTFZ

  Faktycznie bazowanie na skrajnych organizacjach i zabieganie o ich względy nie wróży nic dobrego prezesowi i może się okazać to przysłowiowym gwoździem do trumny, czego mu nie życzę, bo bez niego nasza scena polityczna nie byłaby już tak efektowna.
  Jeśli popieracie walkę Prezesa o względy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej poruszając takie tematy jak w tym artykule to piszcie na ekracja.pl tam też zagłosujcie jeśli lubicie lub nielubicie prezesa Kaczyńskiego
 • 2012-12-12 10:02 | kagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Tak, Polacy sa Niemcom potrzebni jako tania sila robocza do wykonywania ciezkich, brudnych i niebezpiecznych prac, ktorych nie tylko Niemcy, ale nawet Turcy mieszkajacy w Niemczech nie chca wykonywac...
 • 2012-12-12 10:39 | zet

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  "Tak, Polacy sa Niemcom potrzebni jako tania sila robocza do wykonywania ciezkich, brudnych i niebezpiecznych prac, ktorych nie tylko Niemcy, ale nawet Turcy mieszkajacy w Niemczech nie chca wykonywac..."

  Podobne brednie wypisywano dawniej o Polakach, którzy przebywali w USA. Mieli wykonywać prace, jakich nawet Murzyni nie chcieli podejmować.
  Czy to wina Niemców,że nic innego nie potrafisz i zastępujesz u nich nawet Turka? Zaproś prezesa do towarzystwa, we dwóch będzie raźniej.
  Polacy pracują w świecie na różnych stanowiskach, co jest uzależnione jedynie od ich umiejętności a nigdy od pochodzenia. Polonia w Niemczech nie oczekuje od nikogo interwencji w ich sprawie.A próby wciągania jakiejkolwiek mniejszości do osłabiania państwa polskiego to podłość, którą należy zdecydowanie potępić.
 • 2012-12-12 12:55 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i taniej siły roboczej wykorzystywał. Dlatego kagan rzuć wyzwanie Niemcom , załóż firmę i płać robotnikom więcej.
 • 2012-12-12 14:23 | jan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  O jakich POLAKACH jest tu mowa . O POLSKICH NIEMCACH,POLSKICH RUSKACH , UKRAINCACH itp. itp. ILU U NIEMCOW JEST FAKTYCZNYCH POLAKOW??????????
 • 2012-12-12 15:30 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  A jak rozpoznać "faktycznego" Polaka? Ma jakieś cechy szczególne?


 • 2012-12-12 22:59 | kagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  I tak jest dalej w USA czy tez w Australii, gdzie Polonia nalezy do najbiedniejszych spolecznosci "etnicznych". A ze Niemcy maja dosc swoich wlasnych lekarzy, inzynierow i menedzerow, to potrzebuja Polakow tylko do wykonywania owych prac typu 3D (Dangerous, Dirty and Demeaning, czyli niebezpiecznych, brudnych i upokarzajacych).
  Lech Keller, Australia
 • 2012-12-12 23:01 | kagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  @sagan
  No problem, z checia zaloze w Niemczech firme, w ktorej zatrudnie na wszystkich stanowiskach dobrze oplacanych Polakow. Pozyczysz mi Sagan na poczatek te glupie 10 milionow ojro na, powiedzmy, 2% do 3%% rocznie?
  Lech Keller, Australia
 • 2012-12-13 00:15 | Dr. Watson

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Ma. Statystycznego 40-letniego Kowalskiego, który swiezo przyjechal do pracy w Niemczech na 90 procent mozna na ulicy rozpoznac. Jestesmy najbardziej mobilna nacja w Europie. Co ciekawe, tacy, którzy juz sie po kilku miesiacach poczuli pewnie staja sie aroganccy i swiecie wierza, ze nam sie w EU naprawde wszystko nalezy (np. firmy niemieckie maja obowiazek przedkladac umowy o prace w Niemczech w jez. polskim bo oni niemieckiego nie znaja a sa z Polski i juz - przyklad nagminny w branzy budowlanej).
 • 2012-12-13 18:05 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  @ Dr.Watson.

  Ach, o takie cechy szczególne chodzi. No cóż, to prawda. Polscy Gastarbeiterzy mają w sobie coś, co pozwala stosunkowo łatwo odróżnić ich od innych nacji korzystających z niemieckiej gościny.
  Jeśli zaś chodzi o umowy w języku polskim, to powiem Ci,że nie jest to takie głupie. Samo tłumaczenie to przecież drobiazg, niewiele kosztuje, prawie nic, a potem nikt nie zarzuci nikomu,że czegoś nie wiedział lub nie zrozumiał.
  Wyobraź sobie,że zatrudniasz w Polsce jakiegoś Wietnamczyka. Chyba łatwiej będzie wam współpracować, jeśli dasz mu do podpisania umowę z tłumaczeniem na wietnamski i zobaczysz jego akceptującą minę prawda?
  A Polak w Niemczech to właśnie taki Wietnamczyk, tylko bardziej umocowany prawnie. Należy mu się umowa po polsku jak psu buda i miska zupy.
 • 2012-12-13 18:11 | @ kagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Doceniam Twoje poczucie humoru, ale skoro chciałbyś ode mnie pożyczyć 10 milionów "ojro", to wtedy nie Ty zatrudnisz Polaków tylko ja, a chyba nie o to nam chodziło, prawda?
  Myślę,że powinieneś się zwrócić o pożyczkę do banku. Jestem pewny,że jeśli udowodnisz swoją wiarygodność kredytową, dostaniesz pieniądze niezależnie od narodowości. Nawet nie musisz się fatygować do Niemiec, bo niemieckie banki sa już w Polsce. Zresztą w polskim banku też możesz pożyczyć. Jestem pewny,że jeśli pojawisz się w Niemczech z 10 milionami kapitału zostaniesz przyjęty z szacunkiem, i nikt nie będzie badał Twoich korzeni.
  No a jeśli jeszcze do tego będziesz płacił pracownikom więcej niż Niemcy, to nie opędzisz się od chętnych do pracy. Powodzenia!
 • 2012-12-13 18:16 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  @ Kagan
  Moim zdaniem mylisz narodowość z obywatelstwem. Każdy kraj chroni przede wszystkim rynek pracy SWOICH obywateli, potem dopiero martwi się o gastarbeiterów. To chyba zrozumiałe. W USA jedynymi etnicznymi Amerykanami są Indianie. Reszta to przybysze. Wśród nich Polacy. Nie ma dyskryminacji ze względu na pochodzenie. To zresztą karalne.
  Ty mylisz Polonię amerykańską, z nielegalnymi lokatorami piwnic na Greenpoincie.
  PS: Mówi Ci coś nazwisko Zbigniew Brzezinski?
 • 2012-12-13 21:00 | Jan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  POWINIEN BYC ODPOWIEDNI WPIS W PASZPORCIE.---Na dzien dzisiejszy jest za duzo tych,co kradna itp.itp...ALE ---------MY PALAKI--------
 • 2012-12-13 21:38 | Dr. Watson

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  @sagan

  Naprawde sadzisz, ze ktokolwiek bedzie sobie zawracal glowe tlumaczeniem umów na jezyki pracobiorców i placil tysiace €uro? W koncernach miedzynarodowych wszystko jest po angielsku i wymaga sie od ludzi znajomosci tego jezyka, nie pytajac sie o takowa bo to sie samo przez sie rozumie ale w branzy budowlanej w Niemczech, w której pracuje cala UE to nierealne. Poza tym w tejze branzy panuje inny, mniej wysublimowany "Geist" niz w korporacjach.

  Polaków w Niemczech najczesciej wykorzystuja polskie ((cwaniackie) firmy posrednictwa pracy, zakladane masowo przede wszystkim po 1 maja 2011 roku, odkad mamy dostep do tamtejszego rynku pracy. Ale sami sobie jestesmy winni, ludzie wedruja z firmy do firmy bo inna placi 0,50€ (piecdziesiat centów) na godzine wiecej, odchodza od sprawdzonych, rzetelnych i z dlugim dzialaniem na rynku do rodaków-cwaniaków a potem jest placz, bo nie zaplacili i wyrzucili. Jestesmy jednak jako naród w wiekszosci do cna zdemoralizowani i potrafimy oszukac swoich, Niemcy tez wprawdzie maja za skóra ale tak podli sa bardzo rzadko, prosze mi wierzyc. Drobne cwaniactwo to nasza (ogólnie wschodnioeuropejska, by przezyc?) cecha.
 • 2012-12-13 23:14 | kagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Jesli ja pozycze od Ciebie te 10 mln ojro i zaloze za nie fabryke, to ja tam zatrudnie Polakow, a nie Ty. To chyba oczywiste. Tyle, ze niemiecki bank to mi nie da pozyczki na zalozenie polskiej firmy "high-tech", ktora by stanowila konkurencje dla podobnych firm niemieckich, a polskich bankow to wlasciwie juz nie ma. Poza tym, to pozyczka z banku mnie nie interesuje, gdyz banki pobieraja za nie lichwiarskie wrecz odsetki, ktore by po prostu rozlozyly moja firme.
  A jak bym sie nagle pojawil w RFN z 10 mln ojro, to jestem pewien, ze zainteresowal by sie mna sam Bundessicherheitsdienst. I czemu mial bym placic mym pracownikom więcej niż Niemcy, skoro w Niemczech jest dzis okolo 3 miliony bezrobotnych, a wiec mogl bym przebierac w pracownikach jak w ulegalkach?
  Lech Keller, Antypody
 • 2012-12-13 23:21 | kagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  To nie jest tak, ze 'każdy kraj chroni przede wszystkim rynek pracy SWOICH obywateli', skoro np. rzad Australii sprowadza tania sile robocza z krajow III swiata, mimo iz realna stopa bezrobocia w Australii przekracza 10%. I w Australii tez formalnie nie ma dyskryminacji ze względu na pochodzenie, ale najlepsze prace (np. w administracji panstwowej czy na wyzszych uczelniach) sa tam zarezerwowane dla Australijczykow brytyjskiego pochodzenia. A Polonia Amerykanska jest wrecz zalosna - wiem to, gdyz spedzilem rok w USA pracujac tam jako Systems Analyst. A Zbigniew Brzezinski to wyjatek potwierdzajcy regule, podobnie jak np. Barak Obama.
  Pozdr.
  Lech Keller, Melbourne
 • 2012-12-14 00:01 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Nadal mylisz prawa obywateli z prawami nie-obywatelami krajów o których piszesz.
  Generalnie gradacja jest następująca:
  1. Obywatel
  2. Nie-obywatel ze statusem rezydenta
  3. Nie-obywatel z czasowym pozwoleniem na pracę
  4. Nie-obywatel bez pozwolenia na pracę.

  Ani w Australii ani w USA ani w żadnym innym cywilizowanym kraju na świecie NIE MA dyskryminacji obywateli ze względu na narodowość, wyznanie, orientację seksualną, itd. Są to prawa określone w konstytucjach tych krajów a za ich nieprzestrzeganie grożą surowe kary.
  Kontrolowane sprowadzanie do kraju siły roboczej do prac, których i tak nikt z "miejscowych" nie chce się podejmować jest wynikiem działań ekonomiczno-politycznych nie mających nic wspólnego z jakąkolwiek dyskryminacją.


  Natomiast zarówno Zbigniew Brzeziński jak i Barack Obama nie są wyjątkami, tylko przykładami,iż obywatele USA mają równe prawa.

  BTW: Gdzie byłeś "System Analyst", skoro masz kłopoty z prawidłowym napisaniem imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych? ;)
 • 2012-12-14 00:10 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Nie za bardzo wiem , o co Ci chodzi. Zacząłeś od pretensji do Niemców,że potrzebują Polaków tylko jako tanią siłę roboczą do prac, których nawet Turcy nie chcą wykonywać. Pomijając, już to,że pleciesz bzdury ( W Niemczech pracują w swoich zawodach polscy inżynierowie i lekarze), zaproponowałem Ci, abyś korzystając ze swobody gospodarczej, jaką zapewnia Ci Unia Europejska, założył w Niemczech firmę, zatrudnił w niej Polaków i płacił im więcej niż Niemcy.
  W ten sposób udowodniłbyś,że masz rację.
  Ty zaś zacząłeś od próby naciągnięcia mnie na pożyczkę i to niebagatelną.
  A skończyłeś na konkluzji, poniekąd słusznej,że praca jest takim samym towarem jak każdy inny i jej cena zależy od podaży i popytu. W związku z tym, każdy pracownik zarabia tyle ile może, a każdy pracodawca płaci tyle ile musi. I nie zależy to od narodowości, tylko od posiadanych praw, które są równe dla OBYWATELI danego kraju.
 • 2012-12-14 17:41 | sagan

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  @ Dr.Watson

  Zostawmy "koncerny międzynarodowe", cokolwiek to dla Ciebie znaczy w spokoju.
  Mówimy o firmie Helmut Gmbh, która zatrudnia sezonowo aczkolwiek legalnie Polaków spod Rzeszowa do prostych prac budowlanych pod nadzorem.
  Uważam,że w interesie zarówno pracodawcy jak i pracobiorcy jest to, aby umowa o pracę była dobrze zrozumiana. Koszt takiej operacji to koszt przetłumaczenia kilkunastu zdań z niemieckiego na polski plus koszt odbitki na ksero. Nie róbmy więc z tego problemu.
  Co innego znajomość prawa pracy, nikt nie będzie polskim Gasterbeiterom robił darmowych szkoleń, co nie oznacza,że zatrudnieni legalnie, nie mają prawa do ochrony prawnej w razie uznania ich za poszkodowanych.

  Jeśli chodzi o polskie "cwaniackie" firmy to nie bardzo wiem o co Ci chodzi.
  Na czym polega to "cwaniactwo". Bo jeśli na oszustwie w świetle prawa, to należy zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
  Natomiast jeśli cwaniactwo polega na pobieraniu procentu od załatwienia pracy, to sorry Winetou, ale każdy po osiągnięciu wieku18 lat staje się pełnoletni, a w szkole nauczono go czytać i pisać. Więc umowy należy czytać ze zrozumieniem przed podpisaniem.
 • 2012-12-17 06:38 | downunders

  Re:Polonia jest Niemcom potrzebna

  Zgoda, w RFN jest sporo inzynierow i lekarzy majacych polskie nazwiska, ale to sa praktycznie w 100% rodowici Niemcy, obywatele RFN z urodzenia, a nie z nadania (naturalizacji). A pisalem przeciez, ze poniewaz bez kapitalu nie da sie dzis zostac kapitalista, to musze pozyczyc ow kapital niezbedny na zalozenie firmy, i ze z oczywistych powodow nie chce go pozyczac od lichwiarzy (pardon, bankierow).
  A to, ze praca ludzka (dokladnie ludzka sila robocza) jest w kapitalizmie towarem, jest najlepszym dowodem na to, ze kapitalizm to system nieludzki, z ktorym trzeba walczyc, aby jak najszybciej zniknal on ze swiata...
  A takze przypominam, ze w kapitalizmie, to twoje prawa sa wprost proporcjonalne do stanu twej zamoznosci, i to nie liniowo, a wykladniczo.
  Pozdr.