Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Lichwa - pożyczki na kilka tysięcy procent

(40)
Lichwa jest w Polsce ustawowo zakazana, ale pożyczki na kilka tysięcy procent w pełni legalne. Jak to możliwe?
  • 2012-12-14 00:45 | ejd

Szacuje się, że shadows banking wynosi ok, 67 bilionów dolarów!

Według Rady Stabilności Finansowej (FSB) pozabankowy sektor finansowy, zwany na świecie shadow banking, czyli bankowością cienia szacuje się na ok. 67 bilionów dolarów. To więcej pieniędzy niż ten sektor dysponował przed kryzysem finansowym z 2007 roku. 67 bilionów dolarów to w przybliżeniu równowartość światowego produktu brutto w minionym roku. (http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wirtschaftspolitik/finanzkrise-und-ihre-folgen-wie-gefaehrlich-sind-die-schattenbanken-11965125.html). Moja uwaga dotyczy fragmentu zamieszczonego w artykule: „Problem z parabankami nie jest wyłącznie polską specjalnością. Pozabankowy sektor finansowy, zwany na świecie shadow banking, czyli bankowością cienia, szybko rośnie. W UE jego wartość jest dziś szacowana na ponad 17 bln euro”.
  • 2012-12-14 11:54 | Eine Jude

Re:Lichwa - pożyczki na kilka tysięcy procent

A co to za problem wliczyć te "opłaty" do odsetków?""
  • 2012-12-17 02:25 | downunders

Jeszcze prościej - wprowadźmy taki przepis, że wszystkie opłaty za udzielenie kredytu (i z nim związane) nie mogą przekroczyć 1/100 (1%) jego wysokości, a zyski z lichwy opodatkowane są w wysokości 101%.
  • 2012-12-17 08:06 | takisobiepolityk

To pewnie by nie przeszło, bo jakby się okazało pewnie połowa polityków ma coś z tym wspólnego...
  • 2012-12-17 08:29 | downunders

I dla tego mamy wciaz w Polsce lichwe, te najgorsza, zaraz po wyzysku ludzi pracy, ceche kapitalizmu rynkowego...
  • 2012-12-17 18:07 | Cezary

To nic nie da, do kiedy nie zmienimy prawa wekslowego. Jeżeli chcę pożyczyć komuś na wysoki, niedozwolony procent, np 5000 zł, to pożyczkobiorca wystawia mi weksel własny na 10 000 zł z terminem spłaty 12 miesięcy. Dostaje ode mnie 5000 i za rok spłaca 10 000 zł. RSSO ? 100 %, BEZ PODATKU, notariusza, itp.
  • 2012-12-18 00:56 | downunders

Weksle nalezy po prostu zlikwidowac, gdyz sluza one dzis glownie do celow nic nie majacych wspolnego z uczciwym kredytem krotkoterminowym, czyli tym, do czego byly one stworzone. Po prostu wystarczy uchwalic prawo, ze dlugow z tytulu posiadania weksla (badz tez jakichkowiek praw do niego) nie mozna egzekwowac.
  • 2012-12-20 14:36 | monier

To bezprawie

Nigdy nie byłam klientem parabanków, jak również nie zaciągałam dużych kredytów. Ostatnio, obserwując znajomych- zszokowałam się, jak to wszystko jest możliwe i zgodne z prawem?? Nie znam się na rynku i ekonomii, nie jestem prawnikiem. Jeśli jednak państwo dopuszcza takie formy ekonomicznej egzystencji to ja tracę zaufanie do tego państwa! Co robi ministerstwo, KNF?? Puszcza reklamę? To groteska. Oniemiałam również, jak zobaczyłam, że znajomy za 8 letni kredyt udzielony w "legalnym" banku spłaci dwa razy więcej (odsetki, opłaty)- drugie 60 tysięcy złotych! Nie rozumiem tego państwa, prawa (?)...
  • 2012-12-22 02:31 | downunders

W Australii, to ja, za 4 tysiace dolarow kredytu zaciagnietego w banku (NIE para-banku, a w CBA, czyli w najwiekszym banku na antypodach) zaplace 8 razy tyle, czyli 32 tysiace dolarow jesli bede splacac miesiecznie tylko tyle, ile musze. Tak wiec lichwa jest dzis wszedzie, nie tylko w polskich parabanbkach!
    Lech Keller, Melbourne
  • 2012-12-29 17:16 | ragan

Czemu ma służyć to chorobliwe wytłuszczanie tekstu, Kagan?
  • 2012-12-30 10:23 | Chwilówki ubeckie?

Może warto bardziej poszperać , kto stoi za tymi "parafiremkami finansowymi"
    Ubecja już nie pałuje , ubecja teraz roluje i to jawnie i otwarcie !
  • 2012-12-30 20:47 | JeĆw

Czy to jeszcze państwo prawa, czy już bezprawia kamuflowanego pozorami praworządności ?
  • 2012-12-30 20:50 | JeĆw

Czy to jeszcze państwo prawa, czy już bezprawia kamuflowanego pozorami praworządności ?
  • 2012-12-30 23:44 | Jacek

Tez mieszkam w Australii, nie korzystam z uslug CBA ale pracuje w konkurencyjnej firmie finansowej. Chcialbym z ciekawosci zapytac o szczegoly (oprocentowanie, czas splaty) pozyczki o ktorej piszesz. Z mojego doswiadczenia w tym sektorze, w tym kraju przy obowiazujacych w Australii przepisach wydaje mi sie to niemozliwe. Cuda jednak sie zdarzaja, wiec pytam o szczegoly, w ktorych jak wiemy z reguly diabel spi.
  • 2012-12-31 04:24 | erroid

3 słowa - Całkowity Koszt Kredytu

naprawde nikt na to nie wpadł?
  • 2012-12-31 12:06 | hen

Nie tylko weksle, pieniadze rownież zlikwidawać,jak nauczał Ilicz Lenin. Wtedy przejdziemy na wyższy stopień postępu. Kto chce niech pożycza, kto nie chce, nie. Nie życzę sobie aby kolejny urzędnik /mój pan / decydowal za mnie od kogo i za ile mogę pożyczyć. Precz z niewolnictwem demokratycznym.
  • 2013-01-01 16:15 | obser

– Musimy walczyć z wykluczeniem finansowym. Dlatego każdy obywatel powinien mieć dostęp do usług finansowych nie tylko bankowych, ale także pozabankowych – mówi pan Ktośtam Odfinansów. Obłudne słowa śmiechu warte.
    Ludzie na stołkach i stołeczkach wzywam was do działania, no to walczcie i działajcie, aby przecietnego Polaka było stać na godne życie, a nie kombinujecie w prawie i nie tylko, jak tu go obedrzeć do gołej skóry z ostatniej złotówki. Przykłady owej walki rozumianej na opak można dlugo wyliczać.
  • 2013-01-01 16:37 | obser

Niestety, ale moje obserwacje pozwalają mi stwierdzić, że żyjemy w parapaństwie. Tylko pieniądze i zobowiązania nie są para....
  • 2013-01-01 19:18 | zwieroboj

Żyjemy w czasach, gdy wszyscy wydają więcej pieniędzy niż mają: państwa, korporacje, a więc także gospodarstwa domowe i jednostki. I szanse na to, że się to zmieni są raczej kiepskie, bo nagle ktoś musiałby zacząć propagować wzorce typu: nie szukaj lepiej płatnej pracy, nie zmieniaj samochodu na nowy, starego telewizora na nowy LED, kiś się w kawalerce zamiast spłacać 3 pokoje nie śpiąc po nocach itd. Ludzie nie przestaną pożyczać w parabankach, a jak jakiś mądry je zdelegalizuje to zaczną pożyczać od bandytów. Liczenie na to, że przestaną konsumować więcej niż jest w realnym zasięgu jest naiwne.
    A na marginesie, to świat na krawędź zagłady doprowadzili nie parabankowcy czy nieodpowiedzialni konsumenci, lecz "prawdziwi" bankierzy. Najbardziej renomowani zresztą. Szczęśliwego nowego roku wszystkim, ale rzeczywistości raczej starej. Bo ta nowa, która czeka nas już wkrótce, może gryźć...
  • 2013-01-02 16:10 | Cenzor

Jak to, kto stoi za parabankami? Złodzieje.
    Kto bierze pożyczki w parabankach? Duszeni przez SKOKi i banki, a także nałogowcy, multidłużnicy, byli więźniowie.
    Gwoli prawdy trzeba dopowiedzieć, że oprócz opłaty za rozpoznanie wniosku o pożyczkę (przygotowawczej, parabanki biorą opłaty za to, że będą przyjeżdżać do klienta po odbiór forsy (inaczej niż banki). Raty w takich pożyczkach też nie są spłacane co miesiąc jak w bankach, tylko co tydzień. Więc koszt parabanku obsługi klienta jest teoretycznie duży.
    Najgorsze jest to, że kiedy sprawa trafia do sądu, to tym zadłużonym ludziom nie chce się bronić. A często nawet przyjść do sądu i wystękać- to była bezprawna lichwa czy że nikt po odbiór kasy nie przyjechał.
  • 2013-01-04 08:58 | Kamil

Weskle in blanco w postaci przewłaszczenia nieruchomości, lub inaczej "zabezpieczenie w postaci nieruchomości" to ogromne ryzyko. Wiele osób pisze do mnie w tej sprawie i dochodzę do wniosku, że ludzie nie myślą i działają pod wpływem emocji, a takie cwaniaczki to wykorzystują
  • 2013-01-07 12:01 | Ess.a

pracowałem to tu to tam i przyznam ze poziom naiwności ludzi jest po prostu niewyobrażalnie duży no a co za tym idzie poziom bezwzględności osób to wykorzystujących... szkoda słów...
  • 2013-09-09 16:52 | trolo

Nie każda firma pożyczkowa robi takie cyrki. ProfiCredit dało nam pożyczkę na dobrych warunkach, a oni również nie sprawdzają w Biku. Żaden bank nie chciał nam dać kasy - oni dali i to na długi okres, bo nie była chwilówka. Mimo wszystko - cały koszt pożyczki wcale nie wyszedł wysokie.
  • 2014-11-27 10:54 | Romcio Paluch

Owszem, ale jesli przyspieszysz splacanie, to zaplacisz tyle ile jest w umowie na pierwszym miejscu. Slowem - masz wyjscie: szybciej splacam, mniej oddaje. Natomiast w Polsce umowy sa tak kosntruwane, ze wyjscia nie masz. Puszczaja cie w skarpetkach, albo i bez nich.
  • 2015-01-08 17:02 | Kamila L.

No a co ma mówić? :)
    Że chce obedrzeć ludzi ze skóry?
    Ogólnie powinny być takie usługi, ale nie na takich warunkach!
  • 2015-02-06 11:50 | netpozyczka24

Jest wiele wątków które funkcjonują w przestrzeni publicznej jako fakty a w rzeczywistości nie opisują prawdziwych faktów. Pierwszą rzeczą jest bardzo silne lobby bankowe, które narzuca nierealne tezy na temat rynku pozabankowego. Miesza pojęciami i faktami dla zakłamania rzeczywistości. Określanie firm pożyczkowych - parabankami, określanie kosztów chwilówek jako lichwy itp.
    Po pierwsze chwilówki to pożyczki krótkoterminowe udzielane na 30 dni a koszt RRSO jest liczony w skali roku- czyli fantazja! Co narzuca obecne prawo i stąd nieprawdziwe oprocentowanie, które daję nierzeczywiste tysiące procent.
    Po drugie sektor pozabankowy, rozumiany jako firmy pozabankowe jest skonsolidowany w Związku Firm Pożyczkowych czy zweryfikowany w Rejestrze Firm Pożyczkowych, który sam dba o standardy i bezpieczeństwo klientów. Bo ustawodawca nie może uwolnić się od lobby bankowego i zamiast regulacji jest zainteresowany likwidacją sektora pozabankowego. Warto przy tym dodać że to potężny rynek konsumentów pożyczek chwilówek pozabankowych, liczony w ok. 7 mln.
    Firmy pozabankowe obniżają koszty a nawet w ramach promocji udzielają pierwszych pożyczek za darmo, co wprowadza na rynku nowe korzystne zmiany dla konsumentów itd.
    Oczywiście nie da się we wszystkim zastąpić odpowiedzialności konsumenta za podejmowanie decyzji kredytowych...
  • 2015-02-06 12:16 | netpozyczka24

Jest wiele wątków które funkcjonują w przestrzeni publicznej jako fakty a w rzeczywistości nie opisują prawdziwych faktów. Pierwszą rzeczą jest bardzo silne lobby bankowe, które narzuca nierealne tezy na temat rynku pozabankowego. Miesza pojęciami i faktami dla zakłamania rzeczywistości. Określanie firm pożyczkowych - parabankami, określanie kosztów chwilówek jako lichwy itp.
    Po pierwsze chwilówki to pożyczki krótkoterminowe udzielane na 30 dni a koszt RRSO jest liczony w skali roku- czyli fantazja! Co narzuca obecne prawo i stąd nieprawdziwe oprocentowanie, które daję nierzeczywiste tysiące procent.
    Po drugie sektor pozabankowy, rozumiany jako firmy pozabankowe jest skonsolidowany w Związku Firm Pożyczkowych czy zweryfikowany w Rejestrze Firm Pożyczkowych, który sam dba o standardy i bezpieczeństwo klientów. Bo ustawodawca nie może uwolnić się od lobby bankowego i zamiast regulacji jest zainteresowany likwidacją sektora pozabankowego. Warto przy tym dodać że to potężny rynek konsumentów pożyczek chwilówek pozabankowych, liczony w ok. 7 mln.
    Firmy pozabankowe obniżają koszty a nawet w ramach promocji udzielają pierwszych pożyczek za darmo, co wprowadza na rynku nowe korzystne zmiany dla konsumentów itd.
    Oczywiście nie da się we wszystkim zastąpić odpowiedzialności konsumenta za podejmowanie decyzji kredytowych...
  • 2015-04-23 15:17 | marcinkowal

Pożyczki pozabankowe aktualnie mają świetne warunki finansowania na małe kwoty. Tak duża popularność tego sektora z pewnością wiąże się z tym, że większość tych pożyczek online jest darmowa. Gdyby nie ten fakt, po tego typu pożyczki sięgaliby tylko dłużnicy, którzy i tak wypaczają cały sektor kredytowy. Jeżeli ktoś bierze pożyczkę bez zamiaru oddania jej to jest lekko mówiąc nie uczciwy.
  • 2015-05-18 20:40 | moneymoney

Wiele z nas, pojmując nazwę kredyt dla bezrobotnych, sądzi, że jest to kolejna autopormocja, która z kategorią \"dla bezrobotnych\" nie ma nic łącznego. Jakkolwiek w tym przypadku to prawda, egzystują kredyty dla ludzi bezrobotnych. Wszelka jednostka bezrobotna wymaga pieniążków, chociażby na tło swojej aktywności. Jednakże takie osobistości posiadają duży kłopot z kredytem, z opieki na to, iż nie mają niezachwianych zwróceń. Warto powiedzieć, na czym polega taki kredyt dla bezrobotnych. Otóż, będzie on prawdopodobny do osiągania, jednak nie w prozaicznych bankach, a tzw. instytucjach dwójka-bankowych. Istotą jest tutaj konwencja, którą należy bardzo precyzyjnie przeczytać, właśnie w niej są tuszowane koszta, które wszelka jednostka ubiegająca się o taki kredyt, będzie musiała je ponieść. Taki kredyt można osiągnąć, jednakże na pewnych warunkach, które stwierdza indywidualna instytucja. Każdy bank przed podarowaniem kredytu analizuje przepustowość kredytową. To nic innego jak miesięczne plony poszczególnej grupy. Nie każde banki użyczają tego typu kredytu. W Polsce egzystują instytucje, które użyczają kredytu, pomimo faktu, iż dana osobowość nie posiada żadnych przychodów. Więcej danych można dostać na stronach internetowych, które ofiarują kredyt dla bezrobotnych, kredyty bez bik. W wypadku dosięgania kredytu dla bezrobotnych jest konieczny argument osobisty. Takie instytucje po przekazaniu kredytu, a także drobnej ilości formalności, naliczają za to bardzo wyższe oprocentowanie, a także prowizje. Przeto kredyty dla bezrobotnych bardzo różnią się od tych zwykłych. Nie posiadają już tak bogatej propozycji. Jednak i tak cieszą się famą. Jak każdy rodzaj kredytu, mają swoje plusy i minusy. Taki kredyt przyjmuje się bez kłopotu. Nie konieczność świadectw, zgodności współmałżonka, a przede każdym nie trzeba długo na niego czekać. Pieniążki osiągane z kredytu można oddać na fakultatywny cel, dzięki czemu większość osobowości cieszy się z tego faktu. Lecz istniejąc bezrobotnym trzeba pamiętać, iż kredyt będzie trzeba w kolekcyj spłacić. I to nie samą sumę kredytu, lecz także odsetki, które są o wiele wartościowsze w przypadku kredytów dla bezrobotnych. W mnogości instytucji lorda-bankowych, same drugorzędne wydatki wynoszą więcej niż kredyt, który trwaliśmy. Dlatego przed wgnieceniem takiego kredytu, należy się poważnie zastanowić, czy jest nam on istotnie konieczny, a przede wszystkim z czego go odpłacimy. Taki kredyt będzie bardzo innowacyjnym wyjściem dla bezrobotnych, którzy w ciągu dwóch miesiąców podejmą chroniczną prace i będą mieli konsekwentny zarobek, dzięki jakiemu bez problemu odpłacą wzięty kredyt. Jeśli bezrobotny pragnie zaciągnąć ten wariant kredytu, powinien sprawdzić, czy jest nadzieję zaciągnięcia takiego kredytu online. Najświetniej by było gdyby oprocentowanie wynosiło jak najmniej procent. Można porównać te kredyty w różnorodnych instytucjach para-bankowych, i wskazywać dla nas najwięcej interesującą ofertę. Najważniejszą kwestią przez wzięciem kredytu dla bezrobotnych jest prawdziwe, kilkakrotne sprawdzenie wszelkiego. Nie ma nic gorszego niż podpisanie zgodności, bez wiernego odczytywania. Jeśli kredyt będzie dla nas profitowy moglibyśmy go zaciągnąć, pamiętając, że nie jest on typowym kredytem gotówkowym.
  • 2015-05-23 19:35 | sylwestrus

Prawda.
    blog
  • 2015-05-25 11:18 | jakowalski

A co za problem, a by wreszcie ustanowić w Polsce prawo, że realne odsetki, czyli wliczające wszelakie opłaty związane z zaciągnięciem pożyczki, a więc także wszelakie opłaty n.p. za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenia związane z zaciągnięciem kredytu etc. nie mogą przekraczać, w skali rocznej, stopy inflacji ogłaszanej przez GUS plus maksimum 5 punktów procentowych jako prowizja dla pożyczkodawcy? Może prezydent Duda przeforsuje wreszcie taką ustawę w Sejmie?
  • 2015-05-25 11:44 | jakowalski

Ragan
    A masz coś do powiedzenia ad rem?
    Jacek
    Nie sadzę, abyś pracował w australijskiej firmie finansowej. A to, co tu napisałem, wzięte było z rachunku, który przysyła mi co miesiąc bank CBA (Commonwealth Bank of Australia) z tytułu posiadanej przez mnie karty kredytowej VISA. Przepisuję z tzw. statement:
    Interest rate (stopa procentowa) 20.240% p.a. (rocznie)
    Total amount owing (dług do spłacenia) $4,003.69
    Tłumaczę dla uproszczenia na polski:
    Jeśli płacisz bankowi tylko minimalną sumę wymaganą przez bank (w tym przypadku $80.00 miesięcznie), to zapłacisz bankowi w postaci odsetek w ciągu 57 lat i 6 miesięcy aż $25,269.77 (plus twój dług w wysokości $4,003.69). Jak to nazwać inaczej, jak nie lichwą? Oczywiście, jeśli będę nie zaciągać nowych długów, czyli nie używać tej karty i spłacać miesięcznie ponad 200 dolarów (dokładnie $206.20), to spłacę ten dług w ciągu „zaledwie” 2 lat płacąc bankowi w formie odsetek „tylko” $945.26, oszczędzając w ten sposób $24,324.51. Ale jeśli jestem bogaty i mam wolne te głupie $4,003.69, to jeśli zapłacę tę sumę bankowi, zaoszczędzę w ten sposób aż $25,269.77 czyli około 74,163,35 złotych. Wniosek: bankowość na całym świecie opiera się dziś na lichwie i na tym, że ludzie pracy nie mają dość pieniędzy, aby zaspokoić swoje potrzeby, a więc zmuszeni są brać kredyt na lichwiarskich warunkach, tolerowanych, a nawet wręcz popieranych przez rządy praktycznie na całym świecie. :-(
    Generalnie
    Weksle in blanco powinny zostać prawnie zakazane.
    Moneymoney
    Bezrobotny, to z definicji nie posiada zdolności kredytowej, chyba, ze jest to bezrobotny w bogatym państwie takim jak n.p. Szwajcaria, otrzymujący w postaci zasiłku ponad połowę swych uprzednich dochodów.
  • 2015-05-29 11:34 | morelewp

Neiestety prawda nie jest tak różowa jak reklamują się firm pożyczkowe. Oferta szybkiej pożyczki na niespodziewany wydatek to zwykłę mydlenie oczu. W rzeczywistości osoby, które wzięły pożyczkę w jednej firmie często rotują w kolejnych wpadając w pętlę zadłużenia. Znajomy zreflektował się w pewnym momencie, że łącznie wszystkich pożyczek online ma na 4,5 tys złotych! Przedłużenia go po prostu zjadały. Co z tego, że korzystamy z oferty pierwsza pożyczka za darmo, jak firmy tylko czyhają, żeby podwinęła nam się noga. Porównywarki chwilówek online takie jak http://www.tmoney.pl/ pięknie reklamują pożyczki za darmo, ale jak się zagłębimy w koszty w przypadku niespłacenia pożyczki to są one po prostu z kosmosu!
  • 2015-07-03 15:25 | jakowalski

Znów kryptoreklama?
  • 2015-07-04 22:44 | jakowalski

Ogromna większość piszących na tym forum nie ma po prostu pojęcia o tym czym jest pieniądz, jaka jest jego historia, jakie spełnia on funkcje oraz jak i z czego się go tworzy. Poza tym, gospodarka może istnieć bez banków komercyjnych i bez kredytu a więc i bez odsetek od tegoż. Przecież pobieranie wynagrodzenia z tytułu samego tylko posiadania pieniędzy (dokładniej kapitału) jest moralnie wręcz obrzydliwe – jest to po prostu zwyczajna lichwa. Mowa jest tu oczywiście o odsetkach wyższych niż stopa inflacji. Wynika z tego, że obecnie, kiedy w wielu państwach mamy deflację, to banki powinny zwracać pieniądze osobom fizycznym czy tez prawnym, które pożyczyły od banku pieniądze. Ale tak nie jest. Czy bankierzy wyjaśnią nam dlaczego? Oczywiście, że NIE!
    Zrozumcie więc, że bank komercyjny zarabia tylko na lichwie, czyli na pobieraniu odsetek od pożyczonego kapitału. Tak więc wbrew temu, co myślą laicy, bankom wcale nie chodzi o to, aby ich klienci spłacali do końca zaciągnięte w bankach długi, ale tylko o to, aby te długi spłacali, jako że jeśli bank posiada w swych skarbcach (dziś zresztą tez głównie wirtualnych) pieniądze, to jest to dla niego tylko koszt przechowywania owych pieniędzy. Po prostu pieniądz daje bankowi zysk wtedy i tylko wtedy, kiedy bank pożycza go komuś na lichwiarski procent czyli przekraczający stopę inflacji (plus niewielką marżę na pokrycie kosztów działania banku, ale że te koszty są dziś minimalne i często ograniczają się tylko do kosztu wynajmu sprzętu informatycznego i płac dla dyrekcji tegoż banku, to można je w zasadzie pominąć kalkulując procent, na jaki bank pożycza pieniądze).
    Poza tym, to nie każdy ma zdolność kredytową, a więc nie każdemu banki „wciskają” kredyty. Natomiast jeśli bank czuje, że kogoś stać jest na spłatę odsetek, to łatwo mu nie popuści. Pamiętajmy także, że dla największych banków pracują najlepsi eksperci, w tym profesorowie Oxbridge, Harvardu czy też MIT, najlepsi znawcy marketingu (w tym więc i reklamy, psychologii konsumenta etc.) oraz socjotechniki. Wstyd, żebym musiał tu wykładać takie elementarne prawdy... :-(
  • 2015-08-16 23:55 | jakowalski

W kapitalizmie NIC nie ma za darmo.
  • 2015-08-17 12:50 | Motyl1

zmień hobby
  • 2015-08-17 13:18 | jakowalski

Motyl - wiem, ze dla ciebie lichwa to nic złego. To z niej żyli przecież twoi przodkowie... :-(
  • 2015-08-18 11:58 | Motyl1

....masz w domu na pewno szklaną kule i cały czas patrzysz się w nią . I teraz to już jest wszystko jasne , nie tylko mi.
  • 2015-08-18 14:14 | jakowalski

Motyl
    Szklana kula to ładna ozdoba mieszkania! ;-)