Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

(74)
Czy straż miejska jest potrzebna? - pytanie trochę dyżurne, lecz warte postawienia. Niektóre samorządy likwidują tę coraz bardziej niepopularną służbę, której wizerunek najmocniej popsuły fotoradary.
 • 2013-01-08 17:25 | Redakcja POLITYKA.PL

  DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Co sądzicie o funkcjonowaniu straży miejskiej w Waszych miastach i gminach? Czy strażnicy miejscy są potrzebni? Zapraszamy do debaty na forum!
 • 2013-01-08 18:21 | J0ker

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  W Gdyni z pewnoscią zbędna. Panowie nie raczą nawet wyjść ze swoich radiowozów, dodzwonic się szybciej można do ośrodka zdrowia. Zdecydowanie do likwidacji
 • 2013-01-08 18:35 | smokk

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Z pewnością straż miejska czy gminna w małej miejscowości, która pracuje 8-16 od pon do pt jest nieporozumieniem. Moim zdaniem należy uporządkować kompetencje tej służby, odebrać fotoradary, ułatwić dostęp do niektórych baz danych, dać prawo rewizji i zatrzymania osoby tak by można ją dostarczyć do policyjnej izby zatrzymań itp. Straż nie powinna mieć broni palnej i mam nadzieję, że jej nie dostanie. Straż w większych miastach powinna mieć tyle uprawnień by odciążyć policję od drobnych interwencji - pijaków w bramach, złe parkowanie, nieodśnieżone chodniki, wałęsające się zwierzęta itp. wtedy straż ma sens. Straż nie potrzebuje super radiowozów, kamizelek taktycznych, fotoradarów, broni palnej, psów, motorówek, koni służbowych oraz szeregu uprawnień np. śledczych. Dzięki temu może być "tańszą" policją porządkową, tańszą nie oznacza byle jaką. W dużych skupiskach ludzkich, w dużych miastach złe parkowanie, psy wyprowadzane gdzie bądź, podrzucane śmieci, pseudograficiarze, żule itd itp są może mało groźne, ale uciążliwi/e dla mieszkańców. Czy do takich spraw potrzebni są śledczy, albo formacje prewencji z armatkami wodnymi, czy AT? W zasadzie nie, więc po cóż fatygować policję.
 • 2013-01-08 18:47 | Henio99

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  W Koszalinie do likwidacji. Prosiłem kiedyś o interwencję, chodziło o właścicieli kilku domków i podrzucanie śmieci do pobliskiego lasku i do pojemników zlokalizowanych przy blokach.Przyjechali, łapki sobie podali, znaczy się -znajomki. No i jest jak było.I tak od dobrych 10-15 lat.Duużżo ludziska zaoszczędzili.Nieprędko sie zmieni.Te pieniądze wydane na Straż Miejską mozna by było lepiej zagospodarować.W Koszalinie ludzie są biedne.
 • 2013-01-08 19:04 | Prudent

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Oczywiście, że jest potrzebna.
  Nie można doprowadzić do monopolu w wystawianiu mandatów Obywatelom

  Uprawnienia do zbierania opłat na drogach powinny mieć różne służby - policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Miejska, Straż Wiejska, Straż Leśna, Inspekcja Handlowa
  a także Weterynaryjna

  przecież te wszystkie instytucję muszą pozyskiwać pieniądze.

  Ponieważ wpływy z systematycznie podnoszonych podatków systematycznie maleją, te pieniądze najłatwiej "zdobywać" na drogach.


 • 2013-01-08 19:33 | kst

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Przydałoby się porównanie kosztów 1 etatu Policji i 1 etatu Straży. Intuicyjnie Straz jest bardzo droga. Poza tym ostatnio zajmuje sie mandatami z fotoradarów a czasami dzielnie przegoni babcię z pietruszką. WG mni - do likwidacji.
 • 2013-01-08 20:51 | zimorodek

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Jestem zrównoważonym, ostrożnym kierowcą - mam 65 lat i chcę jeszcze trochę pożyć, wiec nie szaleję na drodze. Emocje związane z szybką jazdą znam z odległej przeszłości, a mimo to kilka razy zostałem perfidnie "załatwiony" przez przenośny fotoradar straży miejskiej polujący na kierowców na terenie powiatu (Wschowa), który zamieszkuję.
  Ze stosowanych przez te służby metod wynika jasno, że nie chodzi o prewencję, a wyłącznie o kasę. Radary ustawiane są tuż za tablicami oznaczającymi teren zamieszkały. Większość kierowców przed takimi tablicami zdejmuje nogę z gazu i wytraca spokojnie prędkość. Rzeczą normalno jest, że w takich sytuacjach tuż za tablicą na liczniku jest większa szybkość niż dopuszczalna - no i jest wpadka, jest mandat, mimo, że kierowca przez cały teren zabudowany jedzie prawidłowo. Takie formalistyczne i jednocześnie cyniczne traktowanie przepisu przynosi niezły dochód samorządom. I właściwie, jak wynika z moich obserwacji do tego głównie sprowadza się działalność małomiasteczkowych straży. Czysta kpina - za pieniądze podatnika w cyniczny sposób podatnik jest dojony. Przy okazji dobrrze daje się zarobić kolegom z firmy, która wypożycza ten myśliwski sprzęt.
 • 2013-01-08 20:56 | Stefan

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Mam bardzo dobre zdanie o Straży Miejskiej w Toruniu po tym jak 6 września 2011 roku wyciągnęli mnie z palącej się kamienicy na ulicy Prostej ratując mi życie.
 • 2013-01-08 21:00 | Stefan

  SM POTRZEBNA

  Mam bardzo dobre zdanie o Straży Miejskiej w Toruniu po tym jak 6 września 2011 roku wyciągnęli mnie z palącej się kamienicy na ulicy Prostej ratując mi życie.
 • 2013-01-08 22:24 | Bolek

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji? Tak

  Straż Miejska koniecznie do likwidacji,żadnego pożytku.Dla przykładu:na osiedlu mieszkaniowym strażnicy miejscy przychodzili aby się przespać w nocy w wygodnych warunkach a na Osiedlu pijaństwo i demolka ścian,szyb i inne. Dzięki staraniom zlikwidowano siedzibę strażników i usunięto ich z Osiedla.Spółdzielnia mieszkaniowa zainstalowała kilka kamer monitorujących i jest bardzo dobrze,lepiej być nie może.Należą się podziękowania dla Spółdzielni.Szkoda,że nie nastąpiło to wcześniej.
 • 2013-01-08 23:49 | Diagnoza

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Zdecydowanie do likwidacji.Forma wykonywania funkcji polegajaca na "zbrojnym" ramienu fotoradrow i blokad na kolach ucziwie pracujacych ludzi, wskazuje na konieczne wyeliminowanie tego typu sluzby.

  Generalnie jestem za zmniejszeniem ilosci sluzb w Polsce. Policyjne panstwo prowadzi wprost na manowce moralnosci spolecznej i jest odwrotnoscia normalnego organizmu panstwowego, powolanego co do zasady,dla ludzi.

  Obecna Straz Miejska dawno zatracila idee tej strazy.
 • 2013-01-09 02:14 | Jan Bohynski

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Panie Stefanie. A gdzie wtedy byla Straz Pozarna ? Jestem przeciwko mnozeniu sluzb mundurowych w Polsce i wyposazania ich w coraz to wieksze uprawnienia i coraz kosztowniejszy i grozny sprzet, bron, aparature. Czy Polska zmierza w kierunku panstwa policyjnego. Prosze wymienic, jesli kto moze ile juz nowych sluzb silowych poza Policja Panstwowa istnieje w polsce, nie liczac " ochroniarzy " mnozacych sie jak grzyby po deszczu i majacych za nic prawo, jak chociazby " detektyw " Rutkowski. Filip Marlow w grobie literackim sie przewraca. JB.
 • 2013-01-09 08:42 | 1abcd

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straże miejskie są nie tylko potrzebne. Są niezbędne! Kto?! po ich ewentualnym rozwiązaniu zajmie się sprawami porządkowymi itp ? Policja?! Żarty. A fotoradary ma ze 150 straży. Z tego "przemysłowo" działa z 10. Czyli , że 450 do prawie 600 zajmuje sie tym czego nie realizuje policja. Dość ze stereotypami.
 • 2013-01-09 08:46 | Kania

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  uważam, że w moim miasteczku i gminie straż miejska powinna być zlikwidowana. Strażnika nie widzę na ulicy. Gromady wyrzucanych śmieci w miejscach w których nie powinny leżeć wzrosła od kiedy przestała się tym zajmować policja. Leża po rowach w laskach, łąkach itp. Na konkretne zgłoszenia nie reagują. Mógł bym nawet przytoczyć nazwiska osób, które zgłaszały i wyrzucaniu części karoserii samochodów, sprzętu elektronicznego i najróżniejszych śmieci na podstawie których można było ustalić sprawcę i nic w tej sprawie nie zrobiono. Zajmują się tylko i wyłącznie radarem bo to przynosi korzyści. Sprawy ruchu drogowego powinny pozostać w policji. Po ulicach biegają watahy psów. Zanieczyszczają chodniki stwarzają zagrożenie szczególnie dla dzieci.Nic w tym kierunku nie robią pomimo iż co chwila w tej sprawie wydawana jest jakaś nowa ustawa nakazująca itd. Na pobliskich polach szczególnie zimą zażerają kilkanaście saren. Są takie miejsca gdzie naganiają zwierzynę i tam ją mordują. Leżą tylko szkielety. Mieszkańcy i tak zgłaszają to do policji. Straż nic w tym kierunku nie robi. Tych przykładów jest bardzo wiele, ale uważam, że nie jest to miejsce na ich opisywanie. Jestem kategorycznie za likwidacją straży miejskiej. Dla Miasta i Gminy może i przynoszą zyski, ale uważam, że nie do tego zostali powołani. Powinni służyć społeczeństwu, a nie nabijaniu kasy urzędom.
 • 2013-01-09 10:19 | roman.t

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Gdybym mieszkał w Polsce powiedziałbym: Jestem ZA utrzymaniem straży miejskiej.

  Wykształcenie sprawnego policjanta jest kosztowne. Policja powinna być wyłączona z wypisywaniu mandatów za złe parkowanie itp.. Policja oczywiście mogłaby przejąć funkcję straży miejskiej jednak tylko wtedy, gdyby państwo stać byłoby na luksus wykształcenia i utrzymania policjantów do wszystkiego.

  Zgrozą jest w jaki sposób i gdzie Polacy parkują. Parkujesz nieprzepisowo, szanowny Polaku: płać więc.
  Roman
 • 2013-01-09 10:24 | delta121

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Nie potrzebna.Im więcej służb represyjnych, tym gorzej dla dla porządku i prawa.Poza tym akurat SM jest znienawidzona przez społeczeństwo i samo to ją dyskwalifikuje. Zapracowała na to pracowicie : arogancja, marne wyszkolenie, szukanie wyłącznie okazji na "łatwe " mandaty, fatalny dobór osobowy itd.Jest powszechne odczucie, że służba ta zamiast być przyjazna i służebna dla obywateli, traktuje ich jak zwierzyne łowną w interesie własnych premii za mandaty. To demoralizacja ! NIGDY nie widziałem interwencji SM społecznie zasadnej.Może przy powoływaniu tej formacji intencje były dobre, ale z biegiem lat calkowicie uległa zwyrodnieniu i stała sie patologią. Do pilnowaniu porzadku jest POLICJA, a nie jej tandetna podróba. Istnieje w Polsce duże lobby popierajace istnienie SM - ciagłe proby rozszerzania ich uprawnień, ostatnio o broń palną! Chore, wybujałe ambicje, ciągoty do posiadania władzy nad obywatelem, doprowadza do państwa totarytarnego. Pytam : czy my jesteśmy w stanie wojny ? Policja ma u nas wysokie notowania, jest skuteczna i cieszy sie szacunkiem.Straż miejsko-gminna powinna być zlikwidowana jak najszybciej.
 • 2013-01-09 10:32 | renak

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  na początek odebrać prawo karania mandatami na drodze. Straż Miejska ma pełnić funkcję policji miejskiej, czyli pełnić służbę całodobowo. Po roku pracy na nowych w każdej gminie powinno się odbyć referendum.
 • 2013-01-09 10:40 | Prudent

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  "Kto?! po ich ewentualnym rozwiązaniu zajmie się sprawami porządkowymi itp? "

  Piszesz oczywiście ironicznie 1abcd ?! Zgadłem?

  Straż miejska nie reaguje na informacje o wyjących w nocy samochodach ani o gówniarzach niszczących ławki i nie jest to tylko moje doświadczenie (odmowy przyjazdu) ale także moich znajomych

  Sprawy porządkowe ludzie załatwiają poprzez grodzenie osiedli, poprzez umowy z firmami ochrony.
  Straż w dniu dzisiejszym służy jedynie na pobieraniu haraczu od mieszkańców gminy.

  Widziałeś kiedyś Strażnika miejskiego wypisującego mandat właścicielowi psa lub goniącego chuliganów?
 • 2013-01-09 10:47 | Prudent

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Typowe myślenie zniewolonego człowieka

  Rozwiązaniem na brak miejsc parkingowych jest karanie źle parkujących a nie budowa parkingów.
  Obok mojego miejsca pracy jest przedszkole z parkingiem na 6 stanowisk!
  Około godziny 15-16 zjawia się Straż i poluje na matki parkujące w niedozwolonych miejscach.

  To świetne rozwiązanie można przyjąć w walce z bezrobotnymi, ze zbyt dużą liczbą chorych czekających do szpitali
  Wystarczy wlepiać im mandaty. Przestaną się rejestrować i problem zniknie
 • 2013-01-09 10:56 | delta121

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  "" jest "niezbędna ?".-proszę cie, nie żartuj. Niezbedna jest przyzwoicie opłacana, dobrze wyszkolona, życzliwa dla obywateli POLICJA.Przeciętny strażnik po kilkutygodniowym kursie,z naboru odpadów od kandydatów na policjanta, bez ogłady i kindersztuby kompromituje państwo prawa, jest jego karykaturą.Przeciż on w kontakcie z obywatelem któremu ma służyć, nawet nie powie "dzień dobry", bo nikt go tego nie nauczył.On ma w głowie tylko swoją premię od mandatów.Dlatego nie zobaczysz go w zaułkach miast, w miejscach niebezpiecznych itp.On dybie np. na przechodnia z papierosem koło przystanku. Oczywiście są wyjątki, ale obraz tworzy większość. I te zakłamane ich statystyki - " udzielono 1000 pouczeń " niech sie tu odezwie ktoś, kto od SM dostał "pouczenie"!!!!! To jest formacja chora. Do likwidacji
 • 2013-01-09 10:58 | Straż miejska przypomina poborcow mandatowych z błachych powodow. Jeszcze jeden organ do gnebienia cieżko pracujących obywateli, a powinni im służyć za ich przecież pieniądze.

  Re:DEBATA: Straż miejska do likwidacji?

  Straż miejska przypomina poborcow mandatowych z błachych powodow. Jeszcze jeden organ do gnebienia cieżko pracujących obywateli, a powinni im służyć za ich przecież pieniądze.
 • 2013-01-09 11:23 | Obserwer

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Kompletne zapczeczenie roli i funkcji panstwa, ktore w pierszej kolejnosci winno dostosowac do potrzeb ludnosci ilosc miejsc parkingowych, zadbac o poziom drog, wybudowac odpowiednia infrastrukture , ktore bedzie dostosowana do wymogow i potrzeb spoleczenstwa zmotoryzowanego, a dopiero pozniej przeznaczac pieniadze na struktury inwigilacji, dreczenia i utrudniania zycia obywatela , ktory na to wszystko placi w postaci podatkow od kazdej zarobionej zlotowki.

  Z tych wczesniejszych wpisow widac jak to spoleczenstwo, jak Polak mieszkajacy w innym panstwie, ma pojecie o poziomie traktowania obywateli tutaj w Polsce.W tym kraju nawet w ustawie budzetowej zalozono , ze Polacy to potencjalni przestepsy. Minister finansow z duzym prawdopodobienstwem lamie prawa czlowieka i obywatela w ten spsosb wpisujac do ustawy budzetowej pozycje wysokosci 1 miliarda 700 milionow , ktora bedzie stanowic przychod z mandatow.To kolejny przyklad jakie metody stosuje sie w tym kraju wobec obywateli , aby ten przychod zrealizowac.Jest duze domniemanie , iz straznicy miejscy beda zmuszeni zrobic wszystko , aby zadowolic swoich szefow i przyniesc im "w zebach"wyzej zaplanowana kwote.To jest bezszczelne, karygodne i niepraworzdane planowanie i szukanie na sile lamania zasad, prawa drogowego wobec domniemanych sprawcow czyli obywateli.Takie praktyki sa podbne do praktyk stosowanych przez roznych agentow , oplacanych z moich podatnika pieniedzy.To modelowe zakladanie czy wrecz naklaniania obywateali do przestestepstawa za cene kolejnego mandatu i kolejnych punktow karnych.Brak parkingow, zatoczek, brak odpowiedniej ilosci przejsc , mostow wydaje sie celowa , aby moc obywateala skosic z kasy. Takie podejscie do wlasnych obywateli jest nikczemne i pozbawione wszelkich parworzadnych zasad.

  Proponuje wszystkim , aby poczytali od czasu do czasu wlasna Konstytucje i zakupili ksiazke z interpretacja znajdujacych sie tam podstawowych zasad ustrojowych. Wowoczs moze cos zrozumieja i zobacza co to sa prawa obywatelakie, prawa czlowieka i rola oraz podstawowe funkcje organow panstwa wobec wlasnych obywateli.Zapewniam , ze nidzie nie ma utrzymywanie sluzby, ktora jest stronnicza i nastawiona nie na pomoc, prewencje czy wytlumaczenie , ale jedynie na karanie za wszelka cene , nawet za 3 min. postoj samochodu na parkiongu platnym w Warszawie, bo wlasciciel nie zdarzyl wrocic z powodu zle dzialajacych swiatel ulicznych.To sa metody z czasow slusznie minionych.Mnie jako obywatela nie obchodzi , ze nie posiadaja jako straznicy, jako funkcjonariusze,odpowiedniego przygotowania do pelnienia sluzby w warunkach praworzadnego panstwa.Jesli nie ma pieniedzy na porzadne ich nauczenie, przygotowanie do roli prawdziwego straznika miejskiego to niech znikna i nie doprowadzja obywateli do bialj goraczki z powodu indolencji jaka reprezentuja na kazdym kroku.

  Zycie w tym kraju nie jest latwe. Jak widac przyczyna lezy w braku wiedzy obywatelskiej. A powolany do dbania o prawa czlowieka i obywatela, w tym kraju, organ w postaci Rzecznika Praw Obywatelskich udaje , ze jest gluchy, slepy.W takiej atmosferze mozna wymyslac kolejne niby sluzby do ustawiania np. przy remontujacym sie moscie , aby kosily myto mandatowe , ale juz bez troski o obywatela , aby zapewnic mu normalne, godziwe dostanie sie do pracy i do domu na czas remontu mostu.Nie , bo chec karania i zbierania pieniedzy jest wieksza niz dobra wola, niz zapewnienie odpowiedniej kladki czy wybudowanie kolejnych paru mostow na Wisle.

  Tego typu przykladow jest setki, ktore mozna opisywac.A sprawy porzdkowe typu nieczystosci pozostawione przez masowa hodowle psow i kotow nic nie obchodza straze.Rowniez masowo umieszczane ulotki o roznych tesciach na szybach zaparkowanych samochodow,rowniez umykaja uwadze tym niby straznikom.
  Oczywistym jest, ze czasem zdarzylo sie cos w czym byli pomocni. Jednak generalnie zapracowali sami na negatywna ocene. Z tego powodu nie widze potrzeby dalszego ich utrzymywania.


 • 2013-01-09 13:10 | Darek

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Do likwidacji. Jest to kolejna represyjna służba zamiast bycia służbą porządkową. Zupełnie zatraciła sens swojego funkcjonowania. Funkcjonariusz SM powinien działać prewencyjnie, wychowawczo i współpracować z mieszkańcami a nie tylko karać mandatami. Rzadko miewam kontakt ze Strażą Miejską ale te nigdy nie były "normalne". Przy każdym kontakcie kończyło się groźbą mandatem bez jakiejkolwiek próby wysłuchania argumentów i zrozumienia sytuacji. Bywają nieraz sytuacje, kiedy należy być "człowiekiem" a nie tylko żandarmem.
  Należy odebrać SM uprawnienia do karania za wykroczenia drogowe, od tego powinna być policja. Popieram ostatnią inicjatywę Ruchu Palikota ograniczającą uprawnienia SM.
 • 2013-01-09 13:39 | psr18gh

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Na obsługę fotoradarów miejskich i egzekwowanie mandatów za przekroczenie prędkości przy pomiarach fotoradarem powinien być przetarg. Niekoniecznie musi to robić straż miejska.
 • 2013-01-09 15:37 | melon69

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Moim zdaniem stanowczo do likwidacji-Mieszkam w mieście powiatowym. Miasto chwali się w różnych mediach jak to prężnie działa Straż Miejska i jaką dobrą mają współpracę z Policją. Ja jednak osobiście zgłaszałem problem parkowania pojazdów przed przejściem dla pieszych przy podwójnej ciągłej linii na co dyżurny Straży zadał tylko pytanie czy przy pojazdach są kierowcy? Później przejechał ich radiowóz ale bez reakcji. Nie usunęli pojazdów zagrażających bezpieczeństwu osób korzystających z tego przejścia. Moim też zdaniem zakładanie blokad na koła jest niejednokrotnie nie trafione,gdyż pojazd źle zaparkowany lub zagrażający bezpieczeństwu nadal pozostaje problemem. Powinno się taki pojazd odholować bo kolejnym przykładem jaki widziałem był fakt pozostawienia pojazdu na drodze pożarnej,założono mu blokadę,która kilka dni blokowała auto dopiero po informacji sąsiadów powiadomiono Straż że właściciel zmarł. Dobrze,że w tym czasie nie paliło się. Inny przykład to taki,który mnie zastanowił na czym polegała "współpraca" policjanta ze strażnikiem kiedy będąc razem na patrolu naszli na kolizję drogową. Policjant dwoił się opisując dane uczestników zdarzenia,badał ich trzeźwość jednocześnie kierował ruchem a strażnik w samochodzie bo padał deszcz no i oni nie są od kolizji więc ni jak pomocnik pierwsza klasa. I ostatni jaki wymienię bo można ich wiele. Po godzinie 22 głośno u sąsiadów wezwani strażnicy no niestety nie dostali się do hałaśliwego sąsiada hałas się nie skoczył ale na tym skończyła się interwencja straży pouczyli by następnego dnia fakt zakłócenia ciszy nocnej zgłosić na policji. Tak więc lepiej by wtedy przyjechała policja i sprawę by odpowiednio zakończyła.
 • 2013-01-09 17:30 | obywatel

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  zdecydowanie do usunięcia, nigdy nie spotkałem strażnika miejskiego w innym zajęciu niż zakładanie blokad lub kontrola czy wszyscy wykupili bilety parkingowe (dwa razy miałem przypadek że strażnik kulturalne poczekał przy moim aucie te 10 min do czasu aż bilet parkingowy straci ważność).
  Kolejna służba do łupienia obywateli z Ich ciężko zarobionych pieniędzy, oczywiście włodarze miasta są nietykalni, bo jak strażnik ruszy swojego to dostanie po uszach od szefa...
  jeśli nadal będziemy się tak dawać "doić" to będziemy płacić mandaty za łyse opony w wózkach dziecięcych - oczywiście wszystko dla naszego bezpieczeństwa.
 • 2013-01-09 17:35 | gsj

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Na podstawie własnego doświadczenia, mam bardzo krytyczny stosunek do Straży Miejskiej. Idą niewątpliwie na łatwiznę (radary).
  Nie zostałem ani ukarany ani pouczony.
  Z okna mieszkania obserwowałem "dyskusję" funkcjonariusza tej straży z awanturującym się młodzieńcem, pijącym piwo przed wejściem do domu (wspólnoty). Żenujące. Zdarzenie udokumentoałem kilkoma zdjęciami.
 • 2013-01-09 18:56 | Anty PO

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Wszystkich pracowników Straży Miejskiej powinno się zatrudnić w policji a oddziały tego niepotrzebnego organu zamknąć takie jest moje zdanie na ten temat.
 • 2013-01-09 19:07 | DD

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Dla mnie sprawa jest prosta. Kierowca, który przekroczył prędkość i został ukarany mandatem, wybiera instytucję dobra publicznego (tak jak w zeznaniu podatkowym), na które ów mandat wpłaca. I tyle, takie proste. Ciekawe ile wtedy gmin biło by się o zamontowanie u siebie na skrzyżowaniu na zad...u lub w szczerym polu fotoradaru.
 • 2013-01-09 19:31 | borat

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  - 420 tysięcy urzędników państwowych
  - 210 tysięcy mundurowych
  - 100 tysięcy urzędników watykańskich
  - 460 posłów
  - 100 senatorów
  - 700 zatrudnionych w Pałacu prezydęckim

  ... jedynie PKB jak w średniej wielkości landzie niemieckim :)
 • 2013-01-10 00:38 | gość

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Dublowanie służby policyjnej nie ma sensu.Gminy,jeśli mają za dużo pieniędzy,niech wspomogą policję.No,chyba,że istotą straży jest tworzenie miejsc pracy dla krewnych królika.
  Co do fotoradarów (stawianych wyłącznie przez policję) to moja pełna aprobata.Pyskowanie,że chodzi o kasę a nie o prewencję,to nieporozumienie.Prewencja jest w kodeksie,a na drodze wykroczenie za które należy karać.Wspieranie budżetu z portfeli niedouczonych i nieodpowiedzialnych kierowców uważam za całkowicie słuszne i usprawiedliwione.
 • 2013-01-10 03:15 | Zico

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  DO LIKWIDACJI!!!
  Niestety jestem jak najbardziej za porządkiem i to zarówno w rozumieniu prawnym jak i bezpośrednim. Inaczej mówiąc należy karać za parkowanie w niewłaściwym miejscu jak i za kupę psa. Jednakże straż miejska to gromada skorumpowanych pociotków. Wiem że to bardzo prymitywny argument, ale niestety przyszło mi poznać pare zaledwie tych dziwnych ludzi. Dowództwo najczęściej była Ub-cja, a szeregowcy to (oczywiście że nie wszyscy bo tylu nie mają) rodzina i znajomi króliczka. Zakres działania to tylko kierowcy bo to najłatwiejsze. tam gdzie ich potrzeba to ich nie ma. Latem w biały dzień okradają turystów na głównym deptaku miasta a straż czai się za węgłem z blokadą na "umówionym miejscu". Scignąć babcię w tunelu z kwiatkami czy pietruszką, tak ale zainteresowanie się pijaną zgrają w centrum to nie oni. Pisałem tysiące razy w naszych lokalnych dyskusjach. Zlikwidować. Pieniądze zaoszczędzony przeznaczyć w 100% na etety w policji ale tylko tzw "krawężników" (sorki). Nie potrzeba bandy dowódców z samochodami, biurami itp. Wszyscy na ulicę i to po weryfikacji zarówno fizycznej jak i psychologicznej. Policja ma coraz to większe zaufanie w naszym pięknym kraju i to oni są od "porządku".
 • 2013-01-10 09:23 | tadek

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  do anty po : człowieku !!! czyś postradał rozum ??? Chcesz tych matołowatych strażników wcielić do POLICJI ? Toż to są właśnie odpady z policyjnego naboru ! To by było prawdziwe nieszczęście i dla policji i dla społeczeństwa. Najpierw, koleś , myśl, a potem pisz.
 • 2013-01-10 10:48 | Diagnoza

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Po tylu niegatywnych ocenach, opisanych przypadkach, ktore nie przysparzaja chluby tej instytucji, ciekawi mnie co bedzie dalej z ta sluzba?
  Czy doczekamy sie reakcji adekwtnej do wyrazonej woli obywateli?
  Czy bedzie tak jak z ACTA?
 • 2013-01-10 10:53 | rozek12

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Niestety wielu strażników miejskich nie nadaje się do policji. O ile mi wiadomo podczaj przyjmowania do pracy w straży miejskiej nie ma testów psychologicznych. Znam konkretne przypadki gdzie osoby z zaburzeniami osobowości zostały odrzucone w procesie rekrutacji do policji z grona kandydatów z powodów nie przejścia testu multiselect. Osoby te pracują obecnie w straży miejskiej.
 • 2013-01-10 11:41 | zet

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straż miejska powstała aby zaspokoić ambicje lokalnych urzędników do posiadania służby bezpośrednio im podległej. Od tego momentu tamtejsze jednostki policji /bez obniżania stanu etatowego/ poczuły się zwolnione z realizacji niektórych, ustawowych powinności.Realizowali je wcześniej dzielnicowi i drogówka. Obywatel, płatnik podatków nie zyskał nic ale to na niego przerzucono koszty utrzymywania zbędnej, prywatnej straży prezydenta miasta.
  Powyżej "Stefan" pieje z zachwytu o straży miejskiej, bo uratowała mu życie podczas pożaru kamienicy. Ma dużo szczęścia,iż nie został uduszony. Niech ratownictwem zajmują się istniejące i przeszkolone służby, bo po to istnieją. Aby człowieka wyciągnąć z ognia, nie trzeba być miejskim strażnikiem. Wystarczy trochę chęci, sprawności i pokonania własnego strachu. Udaje się to nawet dzieciom.
  Zainteresowani strażnicy złożyli projekt przekształcenia ich formacji w policję municypalną. Niech ich przekształcą, ale z zastrzeżeniem, że o tyle etatów zmniejszy się już istniejące struktury policji państwowej. Podatnik nie wytrzyma dodatkowych obciążeń. I tak, jako społeczeństwo, płacimy zbyt wiele, za pomysły rozrzutnych i nieodpowiedzialnych polityków.
 • 2013-01-10 15:04 | GeneralWinter

  Zależy do czego potrzebna

  Straż miejska jest potrzebna do wlepiania mandatów osobom niesprzątającym po swoich pupilach; do patrolowania uliczek po zmierzchu, osiedli, parków; do jeżdżenia tramwajami w cywilu czatując na kieszonkowców; do rozładowywania sytuacji, gdy jest wypadek, a policja nieprędko dotrze; i innych podobnych działań. Ale skoro się tym nie zajmuje... to nadaje się do likwidacji.
 • 2013-01-10 15:07 | GeneralWinter

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Roman, widać, że tu nie mieszkasz. NIe ma gdzie parkować, a samochód przed pójściem do pracy gdzieś trzeba zostawić. Prudent ma rację, to co proponujesz, jest krótkowzroczne.
 • 2013-01-10 21:47 | torunianka

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  zet poczytaj siebie i może najdzie Cię jakaś refleksja, odniesienie do Stefana na bardzo niskim poziomie. Będziesz krytykował człowieka za wdzięczność, bo ktoś uratował mu życie? Wiesz w ogóle co to znaczy otrzeć się o śmierć, stracić dach nad głową, a może jesteś bohaterem narażającym własne życie dla innych? Tak łatwo oceniać i krytykować. SM niedobra bo daje mandaty, ale jak komuś pomoże to też źle. Kto mieszka w Toruniu to słyszał o wspomnianym pożarze. Całe szczęście, że strażnicy patrolujący Starówkę tak szybko mogli zjawić się na miejscu i działać zanim przyjechała Straż Pożarna, a później współpracować. Tak jak wspomniałeś nie mają specjalistycznego przeszkolenia, a mimo to nie zawahali się wejść do płonącego budynku aby pomóc innym. Za to też należą im się baty? W naszym mieście straż jest widoczna na starówce oraz innych osiedlach, w szkołach, a także w nocy, owszem mają fotoradar, ale co z tego? To tylko jakaś część ich działań. Wśród strażników, dokładnie tak jak wśród innych grup zawodowych można się doszukać bardziej i mniej kompetentnych osób. Czy policjanci są idealni, lekarze, kasjerki...? W każdej instytucji można doszukać się czegoś nieodpowiedniego, więc bezsensu utrwalać stereotypy.
 • 2013-01-10 21:52 | Stefan Grad

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Uprawnienia do wystawiania mandatów należy przyznać jeszcze OSP , zuchom i radom parafoialnym (też potrzebują środków finansowych)
 • 2013-01-11 10:43 | delta121

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Są dwie mozliwosci : likwidacja kolejnej słuzby represyjnej, lub utrzymanie jej, ale calkowicie zreformowanej. I tak : podległośc i nadzór przez policje,zmiana "komendatów" wywodzacych sie z wojskowych emerytów, lub SB, z czasów PRL,rekrutacja ( odpady z kandydatów na policjantów), szkolenie, filozofia zadań,ograniczone uprawnienia ( casus :domaganie sie broni palnej!!!), służebność wobec społeczeństwa,demoralizujace premie za mandaty i zysk dla gmin, rozbudowana biurokracja w interesie rodzin i kolesi, zaspakajanie chorych ambicji samorządowców, budowanie poparcia społecznego, bez ktorego żadna słuzba porzadkowa jest nic nie warta,szczerość intencji , czyli troska o bezpieczeństwo obywatela, a nie o oszczedności budżetowe na prawdziwej policji. Pod tymi warunkami formacja parapolicyjna ma jakiś sens.Obawiam sie jednak, że to jest moja naiwnośc.Każda taka formacja dąży do dominacji i stopniowo rozrasta sie jak nowotwór, gubiąc swoje pierwotne cele. I tego własnie jestesmy swiadkami w Polsce.Im wiecej organów represji, tym bliżej do państwa represyjnego, tym dalej od demokracji.
 • 2013-01-11 11:05 | delta121

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  szanowna torunianko ! odruch ratowania komus zycia, to kwestia człowieczeństwa, i nie trzeba brać za to pieniedzy z etatu straznika miejskiego !Skandalem jest jak sie najmuje do pomocy innym, a nie wypełnia swojej powinności.Więc co to za argument za istnieniem SM ?Kazdy winien robić to, za co mu płacą, i nie jest to żadne bohaterstwo. Dotyczy to policji, SM, lekarzy, strażaków,szewców i krawców. Zrozumiałaś coś z tego ?? To dobrze.
 • 2013-01-11 12:12 | delta121

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  szanowna torunianko ! odruch ratowania komus zycia, to kwestia człowieczeństwa, i nie trzeba brać za to pieniedzy z etatu straznika miejskiego !Skandalem jest jak sie najmuje do pomocy innym, a nie wypełnia swojej powinności.Więc co to za argument za istnieniem SM ?Kazdy winien robić to, za co mu płacą, i nie jest to żadne bohaterstwo. Dotyczy to policji, SM, lekarzy, strażaków,szewców i krawców. Zrozumiałaś coś z tego ?? To dobrze.
 • 2013-01-11 20:39 | torunianka

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Tylko szkoda, że ten odruch tak rzadko u człowieczeństwa się zdarza :( Dlaczego ta sprawa Cię tak bardzo razi? Nie podoba Ci się to, że pojawili się na miejscu, przyłączyli się do ratowania, bo w Twoim mniemaniu powinni robić coś innego? Ja akurat należę do osób, które potrafią docenić starania i poświęcenie innych- niezależnie od zawodu, szanuję i podziwiam tych co narażają swoje życie i zdrowie dla innych i sprawą drugorzędną jest czy ktoś dostanie za to kasę czy nie. "Kazdy winien robić to, za co mu płacą," - no jasne...to skąd te wielkie oburzenia na wystawiane mandaty, przecież to nic innego jak reagowanie na wykroczenia czyli dokładnie robią to za co im płacą- reaguja na łamanie przepisów. a argumentem za sm wcale nie jest akcja z pożarem, akurat do tego odniosłam się nawiązując do innych postów. Inne przykłady podałam wyżej, w moim mieście działają na różnych polach i naprawdę w mieście są widoczni.Owszem nie popieram strazy gminnych, które składają się z 2-3 strażników i prócz fotoradarów innych zadań nie mają. Ale w większych miastach, gdzie fotoradary stanowią tylko uzupełnienie moim zdaniem to wygląda zupełnie inaczej. Niestety to niewdzięczna praca i w takim wiecznie niezadowolonym społeczeństwie pewnie trudno będzie cokolwiek zmienić.
 • 2013-01-12 16:35 | bolec

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Taka reforma się nigdy nie ziści, gdyż Twoje wnioski i propozycje są zbyt logiczne. Ta pozorna sprzeczność jest łatwo wytłumaczalna - w każdej zbiorowej patologii, np. takiej jak 3RP, jedynie głęboko patologiczne instytucje maja prawo się rozwijać, a w obecnej formie strażacy są kolejną patologiczną naroślą na i tak dość chorym organiźmie!
 • 2013-01-12 20:23 | Zofia

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straz miejska nie powinna wykonywac funkcji policji. Cos nie tak w naszym kraju. To powinna byc instytucja przynoszaca pomoc obywatelom a nie organ scigania. Juz czas uporzadkowac ta sprawe.
 • 2013-01-13 11:36 | Jędrek

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Zlikwidowac darmozjadów
 • 2013-01-14 10:27 | Źmior

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straże Gminne są jak najbardziej potrzebne jako organ "przymusu" dla samorządów. Powinny więc się zajmować tym co w kompetencji samorządów się znajduje jak np. pilnowanie aby wszyscy wyrzucali śmieci do koszy czy też płacili podatek od piesków i kotków a nie bawili się w policję municypalną.
 • 2013-01-14 14:10 | Preguntador

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Dlaczego stworzono jedynie Straż Miejską? To dyskryminacja wsi - powinna byc utworzona również Straż Wiejska!

  W Straży Pożarnej są zatrudnieni strażacy, a w Straży Miejskiej strażnicy ... dlaczego?
 • 2013-01-14 17:58 | zdziwiony

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  wczoraj obserwowałem ciężka pracę strażnika miejskiego.. ciężko pracował aparatem fotograficznym robiąc zdjęcia źle zaparkowanym samochodom - oczywiście bloczki mandatowe też poszły w ruch. A miasto.. (pominę nazwę) ok. 15tys. mieszkańców, właściwie gdzie by nie zaparkował to mandat bo wszędzie zakazy (ciekawe kto je porozstawiał.. ) pobocze szerokiej głównej drogi w tym "mieście" to ścieżka rowerowa - ścieżka kończy się na znakach kończących miejscowość i nigdzie "nie prowadzi", miejski inżynier ruchu chyba długo to projektował. Parkingów brak, "miasto" ma obwodnice więc wszyscy którzy tam wjeżdżają jadą na zakupy więc gdzieś muszą zaparkować ;)
  I już wiadomo po co "zarządzającym" tym "miastem" straż miejska...
 • 2013-01-16 22:05 | Nurek 134

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Do likwidacji i to natychmiast za droga w utrzymaniu.
 • 2013-01-17 01:17 | mbr

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Wizerunek tej służby nie został popsuty przez fotoradary. Fotoradary to ostatnie stadium gnicia, które zaczęło się od przestawiania przepływów pieniędzy w państwie. Tak więc samorządom odebrano część pieniędzy, dodano obowiązków, systemowo uniemożliwiono zdrowe ich funkcjonowanie (poprzez prawne sankcjonowanie konfliktów interesów, przede wszystkim zatrudniania radnych i ich rodzin, co jest w samorządach normą) a na deser dano prezent w postaci możliwości dodatkowego finansowania tej chorej sytuacji, która jest praktycznie z definicji stworzona do marnotrawienia pieniędzy. I teraz jest tak, że samorząd, teoretycznie obywatelowi najbliższy, bezczelnie grabi tego obywatela, finansując z zagrabionych pieniędzy samych grabieżców a po paru latach odkrywa, że ten niecny proceder jest tak dochodowy, że można tutaj nawet inwestować (czymże innym są zakupy a nawet wynajem fotoradarów). Dla samorządu i jego zbrojnego ramienia obywatel jest po prostu surowcem naturalnym takim samym jak węgiel czy ropa, trzeba tylko wydobywać, wydobywać i jeszcze raz wydobywać, póki się nie skończy (mimo, że równolegle idzie strzyżenie przez podatki, użytkowanie wieczyste, wodę, komunikację miejską itd). Na domiar złego strażnicy to zwykle nieprzypadkowi ludzie (każdy, kto ma choć blade pojęcie o samorządzie wie o co chodzi), bez większych kompetencji i zerowej wartości jako służba (a nie zbieranina bez dyscypliny), wybyczeni od snucia się po chodnikach i pisania w bloczkach. I ostentacyjnie unikająca niewygód swojego zawodu. Prewencja? Pilnowanie porządku? Walka z wandalizmem? Śmieciami? Spalaniem plastików w piecach C.O.? Wolne żarty. Ostatnio krąży po sieci filmik z dżentelmenami, którzy po angielsku oddalili się na widok bójki i zapewniam, że jest to standard (szczególnie, że egzaminy sprawnościowe w tej elitarnej formacji chyba nie istnieją). We trzech, czterech z kolegami możemy spokojnie pić sobie piwko w biały dzień w dowolnym parku w dowolnym mieście, kozacy omijają nas szerokim łukiem i spadają jak sępy na babcię z kwiatkami. Zresztą, prostszy przykład: widział ktoś strażnika miejskiego w złą pogodę (poza samochodem)? No właśnie. Zlikwidować tę "służbę" to nie jest dobre słowo. Należałoby ją rozpędzić, zabrać zabawki i zbudować od nowa. Niestety, finansowanie przez karanie w naturalny sposób doprowadzi znów do obecnego stanu. A do "strażowania" przy fotoradarze spokojnie wystarczy jakiś inwalida - i jeszcze się statystyki zatrudnienia niepełnosprawnych przy okazji poprawią.
 • 2013-01-17 10:11 | TAURUS

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Całkowicie zbędni. Zabrać te etaty i przekazać policji. Mieszkam w miejscowości uzdrowiskowej i widuję strażników codziennie. Niech ktoś mi powie po co im np. służbowy samochód, służbowe skutery. Jeśli już kogoś "dopadną" to kolesi którzy piją piwo w parku od 40 lat i i tak są niewypłacalni.
 • 2013-01-18 07:42 | darek555

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  U mnie w mieście straż miejska wydaje mi się że funkcjonuje całkiem dobrze, mandaty wlepiają jak mogą i gdzie tylko mogą. A kiedy się zadzwoni że za głośno jest to nawet przyjadą i sprawdzą, a tak jak spacerują to nie wiem co robią ale chyba bardziej za jakiś straszak
 • 2013-01-20 17:45 | Joga

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  To jeszcze proponuję dać prawo do kasowania mandatów i obsługi fotoradarów Służbie Zdrowia! Przecież ta biedulka najbardziej potrzebuje naszych pieniędzy! Ale pod warunkiem, że zasilą one bezpośrednio szpitale, a nie NFZ!
 • 2013-01-20 18:01 | Gdańszczanin

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Z tych wpisów jednoznacznie wynika, że ponad 90% ludzi chce likwidacji tej instytucji. Życzenie wyrażone domaga się realizacji. Więc jak się do tego zabrać?
  Zakładam, że nikt z naszych przedstawicieli w Radach Miejskich, gminnych itp. nie zechce poprzeć tego postulatu, więc zażądajmy referendum!
 • 2013-01-21 09:53 | Mieszkaniec_KIELC

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  DO LIKWIDACJI...., Skoro przybędzie fotoradarów oraz IDT również kontroluje kierowców w takim razie w Kielcach straż miejska jest niepotrzebna oraz to dobre cięcia budżetowe dla miasta, które może zaoszczędzić na pensjach dla niepotrzebnych nikomu pracownikach szkodzących miastu Kielce Gdyby nawet nie pilnowali porządku ale mandaty wystawiali uczciwie i za faktyczne wykroczenia nie miałbym nic przeciwko...ale to strasznie naciągane i wymuszane mandaty - i dlatego STOP oszustom! ...ale przykład płynie z góry!
 • 2013-01-27 21:43 | Ilona

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straż Miejska nie spełnia funkcji do których została powołana, a ponadto częssto zachowuje sie arogancko w stosunku do ludzi, zwłaszcza starszych, którym zamiast pomocy wykazuje pychę i nadmierną surowość.
  Niezrozumiałe jest również uprawnienie straży do zastepowania "drogówki", co zdecydowanie im bardziej odpowiada niż utrzymywanie porządku w mieście.
  W moim przekonaniu jest to służba, która trzeba zlikwidować, a uzyskane środki dodać policji, która boryka sie z problemami finansowymi- np. w Szczecinie.
 • 2013-01-28 05:37 | edek60

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Nie zapominajcie o Głogowie,tam już od kilkunastu lat nie ma straży miejskiej.Owszem była,swoją działalność skupiała na targu miejskim,łupiła babcie handlujące warzywami.I co było wkurzające-(pracowali ?)do godz.18.
 • 2013-01-28 23:44 | biala

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Zgadzam sie,Straż Miejska to zbędna instytucja .Nie widać ich na ulicach a to dlatego ,ze siedzą w dziuplach.Maja swoje mety gdzie całe dniówki przesiadują .Natomiast swoje wyniki zdobywają na siłę .Szukają na siłę ofiar .Znam strażników którzy stają w miejscach gdzie nie ma pasów a jest do nich tak daleko,ze ludzie przechodzą w miejscu nie dozwolonym .Na tym zdobywają mandaty których wymagają od nich przełożeni .Jest to instytucja która powinna zostać zlikwidowana a pieniądze na nich przeznaczane powinny trafić np.do szkół czy przedszkoli .
 • 2013-03-06 16:43 | Amateo

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Zdecydowanie do likwidacji. Chyba, ze się wezmą do praktycznej roboty, a pieniądze na ich utrzymanie nie zostana wyrzucone w błoto. Do swych obowiązków praktycznych bym dodał sprzątanie po psach na ulicy lub w ramach integracji tego środowiska wyjazd w plener i czyszcenie rowów, bo co roku są z tego powodu powodzie.
 • 2013-03-29 17:10 | nik

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straz Miejska Nie jest potrzebna te pieniadze mozna byloby przeznaczyc na cos innego niz straz policja jest od tego a te pieniadze moglyby isc na szkoly ktore sa przyszloscia dla polskiego kraju straz miejska to marnotrawienie pieniedzy podatnikow nic praktycznie nie robia a i tak jak trzeba to straz miejska musi dzwonic po policje nie potrzebni sa i tyle
 • 2013-04-25 10:08 | debata

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Straż Miejska - D O L I K W I D A C J I - nie służą obywatelom, służą do napełniania pieniędzmi kas gminnych - a my pracujemy na nich w pocie czoła.
 • 2013-04-29 22:53 | Paryżanka

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Uważam, że straży miejskiej w Łodzi brak jest skuteczności. Mimo tego, że są zlokalizowani w centrum miasta, to to właśnie centrum stało się jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic Łodzi, gdzie małoletnie i pełnoletnie bandziory opowiadają sobie dowcipy na temat strażników miejskich jak potrafią im zagrać na nosach i przechytrzyć. Myślę, że dużo bezpieczniej i duuuużo taniej byłoby, gdyby za porządek w mieście była rozliczana jedna służba mundurowa do tego powołana czyli Policja. Jak do tej pory żadna z tzw. interwencji nie była skuteczna bo albo panowie wogóle nie przyjeżdżają albo jak przyjadą to pochodzą, pochodzą i pojadą i nic z tego nie wynika. Tylko porządni obywatele są coraz bardziej zniechęceni i coraz bardziej przekonani o bezsensowności dzwonienia i oczekiwania jakiejkolwiek pomocy czy ochrony. Dlatego należy zlikwidować niepotrzebny twór.
 • 2013-07-24 22:06 | krysia

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  czy potrzebna tak tylko żeby karają sprawiedliwie sa stronniczy karają tych co chcą nie tych co trzeba np pod dworcem w krakowie handlują oscypkami brudne to zakurzone stare straż widzi i wie kto handluje lecz obchodzą ich bokiem a karają kogo chcą np wiedza ze pani przy preclach handluje oscypkami ale ze to znajoma ich wiec ja nie karają po co jak zlapia glupia babe z jakimś badziewiem jest tam tez mowią na nia babajaga rzeczywiście wygląda tak brudas śpi pod dworcem serki trzyma przy sobie myje je w ubikacjii w przejściu podziemnym na dworzec i sprzedaje straż o tym ie ale ze cwana baba parę razy była w kobierzynie wiec jest uważana za głupią truje ludzi ale co tam jej wolno od kilkunastu lat urzęduje pod dworcem i straż nic jej nie robi omija ja wielkim łukiem a ona się śmieje wyzywa przechodniów czy to jest w porządku chyba nie czy jest potrzebna jesli tylko do takich celów chyba nie pozatym straż bardzo ordynarna co oznacza zwrot wypad stąd albo zreszta szkoda gadać książkę napisać to mało ""
 • 2013-12-14 12:46 | realista

  Straż Miejska w Gdyni kompletnie zbyteczna

  Pracuję blisko Skweru Kosciuszki w Gdyni prosze sobie wyobrazic ,że codziennie jeden radiowóz straży stoi z zapalonym silnikiem badż jeżdzi w kółko przez kilkanaście godzin ,żeby złapac zaparkowany samochód na chodniku i albo mandat albo laweta - pytam się włodarzy ile to kosztuje i z czyich pieniędzy to idzie - to jest horror.
 • 2014-01-12 14:32 | gonz

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  przeciez to własnie straz odciąża policje od drobnych spraw jakie są wykroczenia!!! czy policja pojedzie skontrolowac budowe? to taki przykład. Nigdy w życiu, bo nie wiedzą co jest grane. Staz powinna miec wieksze uprawnienia, nie mozna mówi ze są to nieudacznicy bo w kazdym zawodzie znjadzie sie ananas... w polcji, w szpitalu, w banku itd. radar jest potrzebny, moim zdaniem straz powinna byc i nie powinno to zalezec od zniesmaczonych życiem RADNYCH
 • 2014-01-12 14:34 | gonz

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Na twoje worki na śimiecu np prawda? przeciez ty nawet nie wiesz co piszesz. A powiedz mi co sądzisz o innych instytucjach, czy wszedzie jest kolorowo, ty nie masz innych problemów? tylko straz jest ta zła po podatnik wymaga i tak ma byc
 • 2014-01-12 14:41 | gonz

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  aaahhh kolejny zniesmaczony podatnik, płaci i wymaga hehehehe :) " zapłaciłem podatek, ale nie dostałem strażnika na własność, dlaczego nie stoi pod moim domem, przecież płace podatki" hehehehe. To przestan płacic podatki i nie bedziesz miał nic do gadania
 • 2014-01-12 14:42 | gonz

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Twój zawód też
 • 2014-01-12 14:43 | gonz

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  Masz racje, ja jestem za tym żeby zlikwidowac straz, policje, służbe zdrowia, banki i sklepy itd. Cmentarze tez.
 • 2014-01-12 14:47 | gonz

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  zgadzam sie, straz zła straz beee, ale po co ludzie dzwonią jak nie mogą przejsc chodnikiem, wpierdala....ją sie w psie gówno, chodzą po lesie pełnym smieci, patrzą na zapite mordy na ulicach, przystankach i klatkach schodowych, kasują włascicieli psów za to ze pies biega bez smyczy i kagańca i deblili za kierownicą w terenie zabudowanym, przy szkołach i innych. Nie dzwoncie bo to są przeciez darmozajdy. To jest tak, jak straz działa dla kogos kto zadzwnoił i zrobi to co chciał BRAWO kochana straż, ale cos idzie nie tak to po cholere ta straż. To są tylko ludzie
 • 2014-05-07 23:10 | Antoni

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  W poniedziałek 05.05.2014 po długiej,półrocznej przerwie przerwie pojechałem na comiesięczne spotkanie absolwentów Szkoły Morskiej w kawiarni przy Gemini na Skwerze Kościuszki.Było przed południem (spotkanie o 12.00),mały ruch,na parkingach pusto i bardzo mało ludzi i samochodów na skwerze.O 11.30 zaparkowałem po drugiej stronie ulicy (postoju taxi),na chodniku i opłaciłem parking do godz.14.30.Po przeciwnej stronie skweru,przy barach widziałem samochód Straży Miejskiej stojący na ryczącym silniku (ryk silnika zwrócił moją uwagę).Czekając na ulicy na spotkanie pół godziny,cały czas słyszałem ryk tego silnika i kręcących się tam strażników.Sądziłem że stało się coś bardzo poważnego,że tylu pracowników straży jest tam zaangażowanych (i ten ryczący na cały skwer silnik) Kiedy wyszedłem ze spotkania o 14.10,mojego samochodu nie było.Najpierw sądziłem,że go ukradli,bo niewiele osób było na skwerze i była okazja.Sprawdziłem,że pod zakazem zatrzymywania się i postoju (na ulicy)doczepiono znaczek odholowywania.Podobno od pół roku.Zadzwoniłem do Straży Miejskiej i powiedziano mi,że nie wiedzą co z moim samochodem,ale mam się udać do biura straży na ul.Zakręt do Oksywia 10,to tam się wszystko wyjaśni..Oczywiście wziąłem taksówkę bo mi się spieszyło (nerwy u starszego człowieka,emeryta)wyjaśnić co z moim samochodem,czy tam jest,czy go ukradli.Na miejscu pan w dyżurce przywitał mnie z radością w oczach i orzekł,że mój samochód jest u nich.Co za radość,nie ukradli.Ale zaraz zbladłem kiedy usłyszałem koszty;100 zł.mandatu,jeden punkt karni i 521 zł.za odholowanie samochodu plus parkowanie na postoju straży.Razem 621 zł plus taksówki.Mam 1600 zł.emerytury i stwierdziłem,że w tym miesiącu nie będę mógł opłacić czynszu,nie wykupię leków i mocno będę musiał ograniczyć jedzenie.Panie Prezydencie Szczurek,czy chodzi Panu o powiększenie ilości bezdomnych i grzebiących w śmietnikach,których jest co niemiara?Czy o to chodzi?.Zawsze uważałem Gdynię za przyjazną dla mieszkańców,a Pana za wspaniałego włodarza,ale teraz mam wątpliwości.Mam 69 lat i mogę trochę niedowidzieć i nie zauważyć maleńkiego znaku odholowań,ale od razu taka kara finansowa,prawie jak od przestępcy gospodarczego.Jestem mieszkańcem Gdyni od 1963 roku,ale za żadnego prezydenta nie było tak zbójeckiego zarządu tym wspaniałym miastem.
  Z biura straży skierowano mnie na parking Straży Miejskiej,na ulicę Chylońską,a tam żadna komunikacja Miejska nie kursuje,a więc znowu taksówka.Pan na parkingu powitał mnie z uradowaną miną i stwierdził,że mają takich jak ja wielu,zresztą zaraz za mną pojawili się następni.Pan parkingowy,aż zacierał ręce z radości,bo to super biznes.Od razu poinformował mnie,że połowa kwoty idzie do UM,bo "oni"ostatnio znacznie podwyższyli stawkę tego biznesu.Pan parkingowy a równocześnie właściciel firmy pokazał mi od razu samochód tego "przestępcy"wokół którego była taka wielka akcja po drugiej stronie Skweru Kościuszki.Cudowny biznes dla UM i firmy holowniczej,następnych po odbiór samochodów przybywało.Wreszcie swoje Renault Twingo odebrałem,ale pozostał niesmak i oburzenie.Na Skwerze Kościuszki pusto,bo jeszcze nie sezon,a zamiast założyć blokadę,co zmniejszyłoby moje koszty to zaraz odholowanie.Czy tak zarabia miasto na nowe inwestycje?Uważałem Pana za najlepszego prezydenta tego ukochanego miasta,którego zresztą znaczek mam na zderzaku,a tu takie zaskoczenie.Za co mam żyć w tym miesiącu?Inwestycje,inwestycjami,ale dlaczego z mojej kieszeni emeryta.Wart tu się przyjrzeć radosnej twórczości Straży Miejskiej.
  Pozdrawiam
  Antoni Puzia
 • 2015-01-17 20:15 | Ekspedytka

  Re:DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

  do likwidacji i to natychmiast,
  1. za droga w utrzymaniu
  2. żadnego z niej pozytku
  3; przekracza swoje kompetencje a nie robi tego do czego została powołana czzyli do pilnowania tylko i wyłacznie porzadku i czystości w miescie
  4. brak intyerwencji i patrolui w tym zkresie natomiast nadmiar intwerwencj dont kierowców do czego uprawniona jest policja
  5. zaopatrzenie ich w "zabawki" to KARDYNALNY błąd