Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gwałty mają być ścigane z urzędu

(25)
Rząd wsparł poselski projekt zmiany prawa karnego w sprawie zgwałceń. Przypadki części gwałtów - zbiorowych i tych popełnionych ze szczególnym okrucieństwem - mają być ścigane z urzędu.
 • 2013-01-18 10:34 | ivo

  upside down

  Nasz kraj (co też wiadomo nie od dzisiaj) stoi na głowie, banał... Kuriozalna i skandaliczna sprawa jaką jest ściganie "obrazy uczuć religijnych" z urzędu, ani nie sposób zdefiniować lub udowodnić co to jest obraza (musi być intencja obrażenia a nie jedynie poczucie obrażonego), ani co to jest "uczucie religijne", nie mówiąc już o złamaniu zasady świeckości państwa i uprzywilejowaniu jednej religii (nie słyszałem by ktoś z ortodoksyjnych Żydów doniósł skargę na sprzedaż wieprzowiny blisko jego domu, albo muzułmanin, na reklamy ze zdjęciami kuso ubranych kobiet. A gwałty: proszę "rewolucja", że będą ścigane z urzędu, 2013 rok, Europa, tak na wszelki przypadek przypominam, gdyby ktoś przez przydługi wstęp zapomniał. Inteligentni dorośli i dojrzali, wydawałoby się, ludzie, dyskutują o tym jak policja ma karać zagrażających życiu i zdrowiu przestępców drogowych (wyobrażam sobie, że w tzw. "normalnym kraju" naszego kręgu cywilizacyjnego, to "dyskutować" o tym mogliby świeżo upieczeni kierowcy, młodzieńcy z zawodówek, mający 18 lat i lubiący się popisać przed dziewczynami-blacharami). Tym bardziej mi smutno bo w tym gronie znalazły się osoby które od biedy mógłbym nazwać swoimi autorytetami, no może za duże słowo, w każdym razie ludzie którzy mi intelektualnie imponują i się z ich zdaniem liczę, no to już się mniej liczę (prof. Środa, Grzegorz Miecugow). No bo co się dzieje z prawej strony podwórka, to już dawno stoi na głowie niejako z definicji, kibole-bandyci (częste kontakty z mafią, handel narkotykami) nazywani są "patriotami", WOŚP - złem, były premier nazywa obecnego "panem Tuskiem", lub po prostu Tuskiem, prezydenta "panem Komorowskim", kasjerka w sklepie żąda ode mnie bezwarunkowo drobnych, bo nie ma wydać, na uwagę, że należy to do jej obowiązków (zapisane w prawie, nie pomnę jakim, pewnie handlowym), robi się już bardzo agresywna, święcie oburzona. Upside down... Marną "pociechą" jest na tym tle wiadomość, że w dwóch katolickich szpitalach w niemieckiej Kolonii odmówiono przyjęcia zgwałconej dziewczyny, w obawie o konflikt na linii "sumienie"-przysięga lekarska (z dużym prawdopodobieństwem byliby zobowiązani podać jej leki wczesnoporonne), czy tacy ludzie nie powinni wybierać zawodów gdzie ryzyko konfliktu z ich sumieniem byłoby minimalne? Czy Izba Lekarska nie powinna ich dyscyplinarnie usunąć, a dyrektorowi szpitala dać "żółtą kartkę", w Polsce powinno tak moim zdaniem być, farmaceuta odmawiający sprzedaży legalnego leku powinien być pozbawiony prawa wykonywania zawodu, apteka powinna stracić koncesję lub przynajmniej dostać ostrzeżenie że ją straci gdyby taki wypadek miał miejsce ponownie... Ale o czym ja mówię?... O szacunku dla Państwa i Prawa, a przecież: "Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam tu, tu, tu!"...
 • 2013-01-18 10:46 | axiom1

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Pedofila ekonomiczna powinna byc scigana z urzedu. Bo zadluzanie kraju na konto dzieci i nawet tych jeszcze nie urodzonych rowniez jest gwaltem na nieletnich. To jedna z najbardziej z obrzydliwch zbrodni.
 • 2013-01-18 12:31 | ivo

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  A pierwszym oskarżonym, symbolicznie, post mortem, powinien być tow. E. Gierek :) Właśnie po to by "zmienić mentalność", bo ta jest w przypadku króla Maluchów i Coca coli wyjątkowo oporna. Dziś w audycji EKG w radiu Tok FM, Tadeusz Mosz przytoczył listę kilkudziesięciu chyba produktów które można było kupić za średnią pensję za Gierka i dziś, aż się goście podśmiewali z długości tej listy, bo ewidentnie prowadzący wziął sobie ostro do serca odkłamywanie mitu. Towary były od chleba, cukru, mąki, mięsa, gazet po wódkę papierosy, telewizory, lodówki i samochody (wtedy Maluch, dziś samochód za ok 60.000zł :). W latach 70. tańsze były tylko gazety (no, treściami propagandowymi raczyła nas Partia prawie za darmo) i papierosy (i chyba nie chodziło tu o Marlboro...). Produktów żywnościowych można było kupić od kilku do kilkunastu razy mniej, o AGD i samochodach, a konkretniej: Maluchach, trudno wspominać. (kwestia dostępności, tego czy akurat rzucili do sklepu i ile i w której części miasta została pominięta ze względów oczywistych: chodziło tu o konkretne liczby, aczkolwiek, warto mieć to na względzie...). No! I za ten krótki karnawał zapłaciliśmy koszmarnym kryzysem ekonomicznym i długami które, o ile wiem były wielokrotnie częściowo umarzane i spłacone do końca pod koniec ubiegłego roku. No ale jak tu nie mieć dobrych wspomnień, jak się miało 20 lat, zajechało po narzeczoną z trudem zdobytym Maluchem ojca i zaprosiło ją do klubokawiarni na Cole, aż krew się gotowała, a jak się pomyśli czym się taki wieczór mógł skończyć (jeśli kolega życzliwy udostępnił wolną chatę, bo jego rodzice wyjechali) uuuoch!
  No i mamy najlepszego władcę XX wieku, "komunistę-patriotę", którego czarowi nie był się w stanie oprzeć taki komuchożerca jak Jarosław-Polskę zbaw. Tak, zmiana mentalności to najtrudniejsza sprawa, zajmuje pokolenia całe, no ale przepraszam, długo i nie na temat (nie ja zacząłem, choć pierwszy wpis, też trochę podryfował w jeziorze dygresji). A tu o gwałtach ściganych z urzędu. Co tu można powiedzieć: tak, tak i jeszcze raz tak (o Matko, powiedziałem 3xTak!...). I jeśli chodzi o przemoc domową tak samo, nie mam co powtarzać zgadzam się z autorką. Gwałtu nie doświadczyłem, ale przemocy owszem, nikomu nie życzę, z tego się nie da wyleczyć, można co najwyżej nauczyć się z tym żyć. Pomijając same kwestie humanitarne, dobrze byłoby pokusić się o przybliżone chociaż szacunki, ile państwo ponosi kosztów związanych z przemocą wobec dzieci (depresje, alkoholizm, nerwice, złe funkcjonowanie społeczne, skłonności przestępcze i powielanie wzorców "wychowania" na własnych dzieciach) To rak, który upośledza całe społeczeństwo (agresja, w tym także ta na drodze i także ta wobec bliskich, obcych; nieufność społeczna; postawy autorytarne i związane z tym patologie polityczne etc., etc). Polska jest krajem skrzywdzonych i wciąż krzywdzonych dzieci. Ciekawe czy się kiedyś wykopiemy z tego grajdołka?
 • 2013-01-18 13:26 | kaesjot

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Doskonale pamiętam ile co kosztowało wtedy, wiem ile kosztuje teraz ale to było blisko 40 lat temu. Stosując tę zasadę możnaby porównywać czasy Gierka z latami 30-tymi II RP gdy wielu, na przednówku naprawdę nie miało co do garnka włożyć.
  Te ceny w czasach Gierka były jednakowe dla wszystkich ale też inaczej rozkładały się zarobki. Maszynistka zarabiała prawie tyle co kierownik działu, bo była samotną matką wychwującą 3 dzieci. 95% pracowników akordowych na wydziale, którego byłem kierownikiem zarabiało więcej niż ja a najlepsi dorównywali zarobkom dyrektora technicznego dość dużego zakładu KGHM.
  Dzisiaj zróżnicowanie dochdów jest znacznie większe - ot choćby przykład prezesa GPW - około 40-krotność przeciętnego wynagrodzenia, którego i tak 2/3 Polaków nie osiąga.
  Kiedyś spotkałem się z oceną, ze na przemianach skorzystało 5% Polaków, dla 45% nic się nie zmieniło a 50% straciło. To się pokrywa z moimi obserwacjami.
 • 2013-01-18 13:28 | wnukmarek

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Ale żenada! Jeśli artykułów spożywczych można było kupić kilka do kilkunastu razy mniej, to gdy obecnie wydajemy 20% dochodów na jedzenie, to wtedy trzeba by wydawać ponad 100% dochodów i nawet na te najtańsze gazety nie zostałoby, aby je sobie w zaciszu pod mostem poczytać. Długi gierkowskie właśnie zostały spłacone(trzydzieści parę lat),prywatyzacja pogierkowskich inwestycji przyniosła ponoć ok 150 mld $, a obecnego zadłużenia nie da się spłacić w ciągu 40 lat. 10 lat Gierka lepiej mi wygląda niż 24 lata styropianu. Myślałem kiedyś, że Polski nie może spotkać nic gorszego niż komuna, ale się myliłem. Zresztą obecność tej komuny jest obecna,średnia wieku wagonów i lokomotyw ma więcej niż 35 lat, ponad 50% linii energetycznych ma 50 i więcej lat, a aż 80 % ponad 30 lat. W energetyce przez okres styropianu nie zrobiono praktycznie nic. Nie długo to wszystko będzie się sypać.

  A co do meritum, to gwałt jest zbrodnią i jako taka powinna być obligatoryjnie ścigana z urzędu.
 • 2013-01-18 13:38 | axiom1

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  @ivo
  Dlaczego nie porownales cen domow, mieszkan i wyjazdow dzieciakow na kolonie ??? Dlaczego nie porownales kosztow 4-6 milionow stracoych miejsc pracy.

  Bzdury piszesz cytujac takie porownania. Na przelicznikach cinkciarzy niczego nie porownuj.

  Fakty sa takie;
  Obecny polski dlug publiczny jest 10 - 14 razy wiekszy od dlugu ktory pozostawil Gierek w 1980 !!!
  Gierek pozyczyl na inwestycje. Te inwestycje zostaly zrealizowane. Kazde wieksze inwestycje na swiecie finansowane sa przez dlugi. Tak samo zrobil Gierek.

  Obecnie rezim pozycza na przjedzenie. Miedzy innymi po to abys ty byl zadowolony i otumaniony, bys ostrzyl zeby na Gierku.

  Obecne inwestycje sa ksiegowane poza budzetem i dlugiem publicznym np, fundusz drogowy, kolejowy,... zdrowia,.. A wiec nawet jablek z jablkami nie porownujesz. Pozatym dlaczego zakladasz ze gdyby PRL istnial do dzis to nie bylo by zadnego postepu. Na jakiej podstawie? Obudz sie koleszko, swiat jest w kryzysie !!! kapitalizm to bajki dla dzieci. A Polska u wrot totalnej bankrupcji.

  Ale, poki dzieci mozna dalej dymac zaciagajac na nie nawet wiecej dlugow swiat i transformacja sa piekne.

 • 2013-01-18 13:45 | axiom1

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  w PRL znany elektryk mial nie pracujaca zone i siedmioro dzieci. A przede wszystkim mial stala prace. Dzis bylby na umowie smieciowej, jezeli wogole mial by prace. Nie stac by go bylo na utrzymanie nawet psa, gdzie tam, nawet samego siebie. I wlasnie to jest cudem transformacji.

  Ale nie wszystko stracone, mozna jeszcze wydymac dzieci nawet te jeszcze nie urodzone zaciagajac na ich konta wiecej dlugow.
 • 2013-01-18 15:28 | ivo

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Uderz w stół a nożyce... No właśnie... Tak, z procentami pewnie trochę przesadziłem, niektórych rzeczy można było kupić dwukrotnie mniej, niektórych pięciokrotnie, nie wiem dlaczego tak napisałem, nieświadomy chochlik.
  Pracuje w firmie prywatnej, spokojnie, stanowisko, bez rewelacji, zatrudniamy elektryków i patrzaj pan, 10 lat temu podjeżdżali pod zakład Polonezami, pięć lat temu Daewoo i Seicento, dziś są to małe Toyotki, skromne Ople... Pewnie sekret tkwi w tym, że to nie są znani elektrycy, tylko zwykli... No i przyznam, że nie wiem też nic o ich psach, ale w miasteczku, (firma mieści się na prowincji) są 3 supermarkety z całymi alejkami różnorakich specjałów dla zwierząt domowych, więc jeśli nie nasi elektrycy je kupują, to, może jakieś inne diabły, podejrzana w każdym bądź razie sprawa. Myślę, że w grę może wchodzić wysublimowana wersja "wsi potiomkinowskich, towary leżą na półkach i nikt ich nie kupuje, ale na mocy układu z pewnymi kręgami, market wystawia je, a nawet wymienia na świeże, mając na celu misternie wykoncypowaną propagandę sukcesu, żebyśmy się nabrali, że towary są i lud prosty i niezamożny na nie stać, Jezu jak dobrze, że ja mam wyobraźnię, dzięki też Wam za bodziec do myślenia, prawie rozpracowaliśmy gnojków. A może z tymi elektrykami z mojej firmy to też kwestia Układu (przez duże U) i są oni wciągnięci w spisek, a auta stanowią własność służbową odpowiednich urzędów niebezpieczeństwa, cholera, podejrzane. (I tu zaczynam się niepokoić, bo jak tak wszystko zaczyna się układać w arcylogiczną całość o zabarwieniu paranoicznym to zwiastuje schizofrenię, więc może poprzestańmy na bardziej zdroworozsądkowych myślach, zanim nam zaczną neuroleptyki w psychuszkach wciskać). Może, po prostu, ta firma to jakieś kuriozum na tle rozsypującego się kraju (zadziwiające, że nasz kraj jest rozsypujący się zarówno dla twardej prawicy, jak i twardej lewicy, tylko powody są inne, tam degrengolada moralna, tu finansowa...). Albo, jako rolnicy (bo pewnie mają ich w rodzinie, okolica jest wiejskawa) ciągną Brukselę i wydają na auta. Tak, czy tak, źle, niedobrze, rozpad, najgorszy okres od potopu szwedzkiego, nie wiem jak to się jeszcze trzyma... I jeszcze to: praca nie jest stała, skandal!... Mój Boże, jak to zrobić? Firma upada a elektryk dalej ma umowę? Zamówienia spadają, firma ma mniej pracy i zamiast dwóch elektryków może sobie pozwolić na jednego, a drugi dalej ma umowę? (po czym firma pada, bo przecież nikogo zwolnić nie może i bezrobotnych robi się więcej, ale, jak rozumiem też mają być zatrudnieni?). Elektryk się opierdziela, albo/i coś sobie ukradnie, albo/i przyjdzie nawalony do pracy i firma dalej ma udawać, że nic się nie stało? Firma wprowadza innowacyjne maszyny (drogie), wymagające mniejszych nakładów czasowych na konserwację i drugi elektryk nie jest jej już potrzebny, lecz dalej go utrzymuje? Ja sobie zdaje sprawę, że to wszystko można zadekretować, tyle, że rzeczywistość i tak upomni się o swoje, nie da rady i nie daje, gorzej z ludzkimi głowami, tutaj swoboda kreacji jest nieograniczona! Nie nie, proszę mnie źle nie zrozumieć, ja, podobnie jak moja córka też chciałbym, żeby można było sobie kupić wszystko co się chce, jeść tylko słodycze i nie chorować na zęby, bawić się całe dnie, naprawdę chciałbym, każdy by chciał, jestem po Waszej stronie, naprawdę chłopaki, jestem równy gość!
 • 2013-01-18 15:40 | ivo

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  A poza tym to przepraszam autorkę, że (co prawda trochę sprowokowany) skręciłem daleko z tematu, choć na temat też niemało napisałem, bo jako rzekłem, sprawy związane z przemocą domową nie są mi obojętne i apeluję do pisania na temat (apel stosuję także do siebie, czuję się winny). Prawdopodobnie nie porozumiemy się co do miejsca wicie, rozumicie towarzysza, tak jak nie porozumie się jeszcze długa nasz naród, zostańmy przy swoich stanowiskach i może oddajmy głos tym którzy mają coś do powiedzenia w sprawie gwałtów i przemocy domowej (głupio to zdanie wygląda, no ale wiadomo o co chodzi). ja osobiście głowę popiołem posypuję.
 • 2013-01-18 17:15 | axiom1

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Po co ta irronizacja ? Wystarczy wejsc do sklepu elektoniczno-elektrycznego i widac,... wszystko co sprzedaja pochodzi z zagranicy. Tak wypelniaja sie polki. Po przez import. W supermarketach (obcych oczywiscie) co najmniej 60-70% towaru pochodzi z zagranicy.

  Wystarczy zapoznac sie z polskim dlugiem handlowym. To nastepne 65-70 mld zl dlugu. (nie mylic z dlugiem publicznym). Pozatym dlugi samorzadow, funduszy drogowych kolejowych, zdrowia,.. i ZUS,.... Imponujace 200% PKB. RECORD SWIATA !!!

  I oczywiscie dlugi gospodarstw domowych to nastepne 760 mld zl.

  ivo chlopino, to jest tak;
  Stan1, elektryk nie ma pieniedzy i nie ma samochodu.

  Stan2, elektryk pozycza 50 tys i kupuje samochod za 50 tys. Jego stan majatkowy sie nie zmienli w momencie tranzakcji. Ale elektryk ma zobowiazania by splacac 50 tys a wlascicielem samochodu jest bank dopoki wszystko nie zostanie spalcone.

  I ty to rozumujesz jako cud !!! Ha, ha,...

  Po 1989 nastapil gwalt na polskiej gospodarce i to powinno byc sciagane, oczywiscie z urzedu.
 • 2013-01-18 17:50 | sagan

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Wszystkim piewcom gierkowego dobrobytu, którzy dość licznie wylęgli w tym wątku polecam kultowy serial z tamtych czasów pod tytułem "Daleko od szosy".
  Serial oczywiście "opracowany" przez PRL-owską cenzurę, więc i chłopak ze wsi ambitny i żona studentka, a i wieś jakaś z kosmosu, bez pijaków ( no może w tle jako ciekawostka), ale i tak oglądając ten serial można sobie przypomnieć ten gierkowski dobrobyt, hehehe.
  Fakt - praca była dla każdego, ba nawet nakaz był.
  Tylko zamiast do Anglii jeździło się na Śląsk. ;)
 • 2013-01-18 23:22 | ivo

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Nie wiem co to jest "irronizacja", (czy aby nie kolejny jakiś zalewający nas towar z zagranicy?), ale jakoś kojarzy mi się to z "ironią", która zaś jest bronią przeciwko głupocie i wszelkim nadętym radykalizmom, na przykład takim, jakich zwieńczenie Waści wpisu nie oszczędza.

  A supermarket w mojej okolicy to jest mój, prawda, nazwę ma jakąś nienaszą, ale bardziej obco to ja się czuję jak trafię do "naszej" apteki i widzę tłum ludzi z receptami do jednego okienka i naburmuszoną nierychliwą farmaceutkę (miejmy nadzieję, że przynajmniej pigułki by żonie sprzedała, bo cholera wie, a nóż ma "sumienie" i kiszka) w mojej supermarketowej aptece czuję się rewelacyjnie, kolejek w zasadzie brak, leków na miejscu dużo, czas to ja wolę z dziećmi spędzać, a nie stać w kolejkach. No, ale, kształcąc się, otarłem się dość solidnie o psychologię i znam ten mechanizm, który się z inspiracji psychoanalitycznej, nazywa: powtarzaniem traumy, poniekąd koresponduje to z tematem artykułu, dziewczynki bite przez ojców, nierzadko wybierają na mężów damskich bokserów, córki alkoholików często wiążą się z alkoholikami... Więc dopuszczam myśl, że jak się ktoś w tych kolejkach po niewiadomocodokładnie i niewiadomokiedy nastał tyle, że jego aparat psychiczny nie potrafił tego ogarnąć racjonalnie, to na zasadzie przymusu natrętnego dalej do tego tęskni, albo uważa że świat tak powinien wyglądać... nie wiem, spekuluje sobie, taka tam irronizacja.
  Żeby było jasne, ja ze swej strony dyskusję uważam za zakończoną, ostatnie zdanie z wpisu powyżej nie pozostawia mi złudzeń, że pochodzimy od tej samej małpy, dajmy szansę zmienić mentalność Polaków w kwestii gwałtów i przemocy domowej, w końcu to ważniejsze. Zawsze mąż który kocha Gierka a brzydzi się biciem będzie lepszy od tego co gospodarczo ma nieco bardziej "pod kopułą", ale jest draniem i na rodzinie się wyżywać lubi, lub inaczej nie potrafi... No to jest pewne!
 • 2013-01-19 01:59 | zly

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  ivo, ilu mieszkancow twojego miasteczka stac na kupowanie w owym supermarkecie?10,20% ogolu?Ilu gniezdzi sie calymi rodzinami w pokoiku z kuchnia,zyjac z renty dziadka czy babci?Ilu nie ma za co kupic dziecku podrecznikow i kapci na zmiane?To,ze ty i twoi znajomi zyja dobrze,nie znaczy,ze nie ma biedy wokol ciebie.
 • 2013-01-19 03:25 | ppp

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Aksiom1 - cos Ci sie rachunki pomylily (ale moze znasz bank dajacy pozyczke na auto na 0% - podziel sie z nami ta rewelacja)

  Stan 2 powiniem brzmiec - elektryk pozycza 50 tys. na auto, Splaca bankowi 65 tys. (co najmniej) a splacone auto (po 5 latach) ma "wartosc" najwyzej 10 - 12 tysiecy.
  Ale co sie najezdzil to sie najezdzil!

  Pozdrawiam
 • 2013-01-19 06:00 | Adalbert

  Re: mojej ciotce wyznaczono termin kolonoskopii 2015 r.

  W 2015 roku lekarz znajdzie tam zieloną wyspę z 3 bilionami ukrytego długu, i żołnierzy Legii Cudzoziemskiej wracająych z Afryki?
  @ Ivo - zmień temat na gwałty z urzędu , bo to temat lżejszy.
 • 2013-01-19 13:45 | ewelina

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Widać po niniejszej dyskusji jak bardzo społeczeństwo jest "uwrażliwione" na sprawy gwałtu, przeżyć zgwałconych kobiet, skutecznego ukarania sprawców. Jestem przerażona, jak bardzo zakorzenione są stereotypy, jak ślepi są wciąż Polacy na tematy równościowe, takie teksty są waleniem w tępą skałę. Ale kropla drąży, trzeba w to wierzyć, mówić o tym, drążyć. Coś zacznie docierać, zwłaszcza jak się przydarzy komuś bliskiemu...
 • 2013-01-19 14:39 | sagan

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  @ zly

  > ivo, ilu mieszkancow twojego miasteczka stac na kupowanie w owym supermarkecie?10,20% ogolu?Ilu gniezdzi sie calymi rodzinami w pokoiku z kuchnia,zyjac z renty dziadka czy babci?Ilu nie ma za co kupic dziecku podrecznikow i kapci na zmiane?To,ze ty i twoi znajomi zyja dobrze,nie znaczy,ze nie ma biedy wokol ciebie.

  W supermarketach jest taniej niż w sklepach " U Marzenki", więc pytanie dziwne. A poza tym jak to jest - w równoległej dyskusji o fotoradarach okazuje się,że zdecydowana większość jest przeciwko ich masowemu wprowadzaniu, ba niektórzy twierdzą nawet, że będzie to przyczyną porażki rządu w następnych wyborach, a ty twierdzisz, że 90% społeczeństwa nie stać na kapcie. Czy nie zachodzi tu sprzeczność? ;)
 • 2013-01-19 20:13 | Liss

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Bo tu trudno cokolwiek dodać. Dla mnie dotychczasowe ściganie na wniosek ofiary było w ogóle jakimś nieporozumieniem. Z wymienionych przez autorkę powodów często do tego nie dochodziło. Przepisy można zmienić na dowolne, ale mentalność ludzi jest najtrudniejsza do zmiany. Jakbym miała wybrać miejsce zgwałcenia to nie chciałabym, żeby to była Polska, albo życzyłabym sobie, żeby mnie przy tym porządnie pobito i żebym była akurat w dresie lub mundurze wojskowym. Może wtedy musieliby zająć się mną jak człowiekiem, ofiarą przemocy a nie dziwką, która najpierw prowokuje,a potem mówi nie. Przecież grzeczne dziewczynki nie znają tego słowa! Już ze złości nie wiem, co napisać.
  PS. Aksjom, czy jak mu tam ma tylko jeden temat: o "dymaniu" małych dzieci i pedofilu ekonomicznym Tusku. I pomimo, że ma sporo racji, język mnie zniechęca do dyskusji.
 • 2013-01-19 20:34 | ivo

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Dobra... widzę, że ludzi zainteresowanych przemocą domową raczej niewiele (choć ja, mimo dyskusji o Gierku, też wplatam te wątki, są one dla mnie ważne, tym bardziej, że dotyczą mnie osobiście, byłem dzieckiem krzywdzonym i do dziś mi się nóż w kieszeni otwiera jak widzę jak rodzice potrafią upokarzać swoje dzieci, nie mówię nawet o biciu, czy maltretowaniu, wystarczy przejść się supermarketem, by dostrzec te różnorakie formy psychicznego gnojenia, wyżywania swoich frustracji itd.)
  Odniosę się jednak też do wpisu poprzednika.
  Cytat:
  "elektryk pozycza 50 tys. na auto, Splaca bankowi 65 tys. (co najmniej) a splacone auto (po 5 latach) ma "wartosc" najwyzej 10 - 12 tysiecy.
  Ale co sie najezdzil to sie najezdzil!"
  Właściwie niewinne zdanie i wszystko w nim na miejscu, logiczne, ale coś mnie zaniepokoiło i doszedłem do wniosku, że te cudzysłowy i wykrzykniki oznaczają chyba jakiś rodzaj sarkazmu, albo coś w ten deseń. I tu się zdziwiłem, bowiem nie rozumiem cóź dziwnego jest w tym, że kredyt kosztuje, jak komuś się nie chce poczekać 4 lata żeby uzbierać na auto, to idzie do banku i bierze kredyt, kupuje niejako czas użytkowania. Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić instytucje które pożyczałyby pieniądze i czekały grzecznie aż po pięciu latach klient odda dokladnie tyle co porzyczył (nawet nie powiększone o stopę inflacji). Musiałby być to jakiś gigantyczny sezam z nieprzebraną ilością gotówki i w dodatku jego obsługa musiałaby pracować za darmo, taki wolontariat i organizacja non profit. A może jakieś państwo stworzyłoby taką instytucję i koszty ponosiło z budżetu, no ale tu już do Kim Dzong Una chyba bliżej niż do Gierka... Banki to też przedsiębiorstwa, muszą zarabiać, butów też żadna firma raczej po kosztach produkcji nie sprzedaje... Wdawałoby się, że to takie ekonomiczne 2+2=4, ale najwyraźniej nasz boom edukacyjny ma swoje ciemne strony.
  Wartość auta spada przez ten czas ale co się elektryk najeździł, to się najeździł! I znów mnie z lekka zatkało... Bo, może jestem zbyt ograniczony, ale nie potrafię sobie wyobrazić do czegoż innego miałoby służyć auto niż do tego, żeby się nim najeździć... Kupuję samochód, żeby jeździć, telewizor, żeby się naoglądać, no nie wiem prześpię się z tym, może w nocy coś mi się w mózgu poukłada i wpadne na trop subtelnej aluzji... A! I jeszcze ten jeden kapitalistyczny skandal!: rzeczy się zużywają i tracą na wartości! Nie, no to to powinno być ścigane z urzędu. Żart oczywiście ale ja generalnie kupuję pralkę (za gotówkę, lub jeśli mnie nie stać a chcę mieć ją już teraz to na raty), przez parę lat się nią napiorę, ach! co się napiorę to się napiorę! I wydaje mi się całkiem naturalną rzeczą, że po paru latach, pralka jest zużyta, ma wartość 40złotych, albo trzeba ją zezłomować i kupić nową... Mnie się wydaje, że ja po prostu za głupi jestem na te wszystkie powyższe rozważania, bo kompletnie nie kapuję tych różnych subtelności, aluzji itd. więc chyba to będzie ostatni wpis, a potem lece do półek z książkami i czytać, czytać, czytać, rozwijać się. Tylko, ajajaj, będę chyba musiał się jednak mimo nieprzyjemnej aury wybrać do jakiejś biblioteki, bo sam to nie mam takich poważniejszych trochę pozycji, Lenina, czy Marksa...
  I jeszcze mi się porównanko w głowie zaplątało:
  Rodzimy się, ładujemy te pieniądze w siebie (przenośnie - bo początkowo robią to inni), wysiłek, krwawica, edukacja, ciężka praca, sporo bólu po drodze, niepowodzeń, rozpaczy, ale też jak dobrze pójdzie, trochę radości, miłości, satysfakcji, a wszystko to po to by po paru latach się zepsuć i odwalić kitę.... Bez sensu, niesprawiedliwość, tak jak z tym samochodem elektryka, wartość mu po iluś latach spada, a pewnie po paru następnych idzie na złom... Skandal! Trzeba nam Rewolucji by zmienić te bezduszne, reakcyjne zasady rzeczywistości. "Soyons realistes demandons l'impossible" krzyczała paryska młodzież Anno Domini 1968. Może się uda? Pomożecie?
 • 2013-01-20 04:29 | ppp

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  No moze zbyt subtelnie wiec tym razem z nieco "grubszej rury".
  "Dobrobyt" tzw. swiata zachodniego (USA,EU i inne) byl budowany na kredyt. Kredyt, ktorego obecnie nijak nie ma jak (lub bardziej komu) splacic.
  Nie wiem czy czytanie Lenina lub Marksa bardzo Ci pomoze, ale to Twoj wybor. Ja juz bardziej polecalbym Chomskiego: "Profit over people", "How the world works", "Media contol", "Manufacturing consent".
  Co zas do tematu glownego o przemocy wobec kobiet - tak dlugo jak dlugo miliadry ludzi na swiecie bedzie pod wplywami (co najmniej trzech monoteistycznych) religii, prawo moze sie zmieniac ale mentalnosc juz nie zanadto. I tu polacam jako lekture (uzupelniajaca subtelnosc mojej wypowiedzi) - Biblie.
  Pozdrawiam
 • 2013-01-20 09:43 | sagan

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  @ppp

  >"Dobrobyt" tzw. swiata zachodniego (USA,EU i inne) byl budowany na kredyt. Kredyt, ktorego obecnie nijak nie ma jak (lub bardziej komu) splacic.

  Nieśmiało spytam - kto udzielił tego kredytu?
 • 2013-01-20 12:57 | ivo

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  Wąż wijący się w gałęziach Drzewa Dobrego i Złego, skusił Ewę, "weź kredyt niewiasto". Zabrneliśmy już głęboko w mitologię, towarzyszu @sagan, mit Gierka to pikuś, albo jedynie odsłona uniwersalnych prawideł, to zresztą mi się podoba, najbardziej fascynująca w humanistyce jest interdyscyplinarność.

  A tak na marginesie, przezabawne, że mnie, który chciał się rozprawić z mitem "Gierkowskiego dobrobytu" na kredyt (który już szybciutko na przełomie lat 70. i 80. odsłonił swe podłe oblicze), internauta posługujący się mianem @ppp, odpowiada w którejśtam odsłonie dyskusji: ""Dobrobyt" tzw. swiata zachodniego (USA,EU i inne) byl budowany na kredyt. Kredyt, ktorego obecnie nijak nie ma jak (lub bardziej komu) splacic". Czyli wychodzi na to, że się zgadzamy..? Homo Sapiens to fascynujące stworzenie, może bywa podłe, obłudne i groteskowe, ale dopóki istnieje, nie będzie nudy! W każdym razie mnie ciągle to jeszcze wszystko fascynuje. Może dlatego, żem względnie młody (choć smuga cienia już tuż tuż). Nie wiem, co mi tam! Człowiek to nie jest piękne zwierze pisała prof. Barbara Skarga (to znaczy zatytułowała tak jedną ze swych książek). Święta racja! Ale jednak to zwierze ciekawe!
 • 2013-01-20 15:25 | sagan

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  @ ivo

  Ja tylko pytam, kto udzielił kredytu "światu zachodniemu", bo kto udzielił kredytu Gierkowi, to akurat wiem.
  Wiem też , kto za niego ten kredyt spłacił.
 • 2013-01-21 20:18 | ch

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  a moja zona, juz byla, byla gwalacona nawet przez 40, nie mowiac o kilku na raz i robila to nie zmuszana, z pasja i poswieceniem za gratis, nie moge sie do dzis wymyc, ciagle czuje sie brudny, rok za duzo bylo tej milosci, rada sparawdzaj swoje zone, zawsze znajdzie sie ktos co opowie ci o kims wybranym, tak zeby nie robic kosztownego bledu slubu i rozwodu
 • 2013-01-22 22:21 | Jiba

  Re:Gwałty mają być ścigane z urzędu

  W związku ze śmiercią matki i bliźniąt - mam nadzieję, że zaglada Pani czasem na forum po swoją opinią.
  Prosze poszukac odpowiedzi na pytanie co to za kraj, w którym matka juz jednej pary bliźniąt - dziewczynek, nie ma dokąd pójśc, by powiedziec, zę oczekuje kolejnych dzieci i wcale ich nie chce? Co to za kraj, w którym lepiej pojśc do kotłowni i próbowac te dzieci tam spalić niz poszukac realnej pomocy? Ile kobiet jeszcze musi zabić swoje dzieci, by do głów konserwatystów dotarło, że chyba cos nie gra? Ze inaczej wygląda świat z perspektywy najedzonego po uszy posła, a inaczej ze strony samotnej, biednej matki?
  och, w dziedzinie bezwzględnej hipokryzji ten kraj bije rekordy.