Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

(9)
2013-02-05 02:42 | nagak
Twierdzi się dziś często, szczególnie w kołach związanych z biznesem, że obecne, olbrzymie wręcz bezrobocie w Polsce, jest wynikiem rzekomo wysokich kosztów pracy. Ale prawda jest taka, ze koszta pracy nie mają tu nic do rzeczy. Jak to słusznie zauważył Profesor Bugaj, one są w Polsce wręcz śmiesznie niskie. Duże i średniej wielkości firmy, szczególnie te z udziałem kapitału zagranicznego (gdyż ów kapitał przejął je, praktycznie za pół darmo, po roku 1990) są nieczułe na koszty pracy, gdyż kluczowe znaczenie mają dla nich koszty związane z kapitałem. Tak więc koszta pracy nie są problemem dla biznesu, a właściciele firm tylko rytualnie narzekają na owe, rzekomo w Polsce wysokie, koszta pracy, aby zwiększyć swe zyski poprzez obniżkę płac ich personelu. Ale to przecież właśnie niskie płace są głównym powodem wysokiego bezrobocia, gdyż im niższe są płace, tym niższy jest popyt, a im niższy jest popyt, to tym wyższe jest bezrobocie, a więc jeszcze niższy jest popyt itd.
Także dane statystyczne potwierdzają to, że niskie płace są skorelowane z wysokim bezrobociem w tym sensie, że im niższe mamy w danym kraju płace, tym wyższe mamy w tym kraju bezrobocie (dokładniej stopę bezrobocia). Jeśli przyjąć, co jest zresztą wręcz oczywiste, że poziom płac jest wysoko skorelowany z poziomem PKB per capita, to możemy sami to łatwo to stwierdzić licząc np. współczynnik korelacji pomiędzy wysokością PKB per capita a stopą bezrobocia. Poza nielicznymi wyjątkami (takimi jak np. Rumunia, Hiszpania czy Irlandia), to kraje z wysokimi płacami mają w Europie niskie bezrobocie i na odwrót. Wykonałem jakis rok temu prowizoryczny szacunek dla korelacji pomiędzy wysokością średniej płacy a stopą bezrobocia dla Europy w roku 2010 (dokładniej dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje poza Unią Europejską także Szwajcarię i Norwegię), otrzymując R2=-0.558, czyli że gdy płace rosną, to bezrobocie maleje, choć trzeba przyznać, że nie jest to specjalnie silna korelacja. Oczywiście, to są tylko wstępne szacunki, wiec proszę się nie czepiać do szczegółów.
Dla bardziej zorientowanych w statystyce:
Sample size: 29
Mean x (x̄): 3337.0689655172 (średnia płaca w EEA to USD 3337)
Mean y (ȳ): 95.034482758621 (czyli że średnia stopa bezrobocia w EEA to 9.5%)
Intercept (a): 138.39159688949 (hipotetyczna stopa bezrobocia w EEA wynosi 13.8% przy zerowej płacy)
Slope (b): -0.012992573596437 (ujemna korelacja, a wiec bezrobocie maleje, gdy płaca rośnie)
Regression line equation: y=138.39159688949-0.012992573596437x
www.alcula.com/calculators/statistics/linear-regression/
Pozornie, bezrobocie jest dobre dla pracodawców, gdyż w warunkach wysokiego bezrobocia to pracownicy pracują intensywniej a czasem nawet i wydajniej, ale tylko na krótką metę, bowiem nie da się na dłuższa metę pracować pod silną presją (stad też te, tak popularne w Ameryce, psychozy a nawet choroby psychiczne). Na dłuższą zaś metę, to bezrobotni obniżają tzw. aggregate demand (zagregowany popyt), co powoduje kolejną recesje, której początki znów obserwujemy w Polsce.
Linki:
serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/656556,bugaj_bezrobocia_nie_zlikwiduje_jedynie_elastyczny_rynek_pracy.html
en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_in_Europe_by_net_average_wage
en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_unemployment_rate
 • 2013-02-05 10:02 | darek555

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Owszem zgodzę się z tym co jest napisane, jednak nie do końca. Dla małych firm, tych 3-5 osobowych koszty pracy liczą się jak najbardziej dla takich sa za wysokie. Wielkie korporacje które maja miliardowe zyski mogą sobie pozwolić na takie koszty... mała kilku osobowa firma już nie, nawet te jednoosobowe mają problem bo zapłacić sam zus to przeszło 1000 zł, a ile trzeba się narobić żeby to zarobić
 • 2013-02-05 13:51 | nagak

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Zgoda, ze dla małych firm, tych 3-5 osobowych koszty pracy liczą się jak najbardziej, ale czy to znaczy, ze mamy zgodzic sie, aby mogly one placic swym pracownikom glodowe pensje? Problem z malymi firmami jest bowiem taki, ze nie sa one rentowne, a wiec sa one sztucznie utrzymywane przy zyciu, glownie kosztem ludzi w nich zatrudnionych. Jesli dla jakiejs firmy te glupie 1000 zl (240 €) na ZUS jest problemem, to znaczy, ze taka fima nie powinna po prostu istniec, gdyz przynosi ona UJEMNY dochod, czyli inaczej strate.
 • 2013-02-08 08:43 | lecher

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Małe firmy są nierentowne, ale jak właściciele będą bezrobotni, to kto im da choćby minimum socjalne?
 • 2013-02-10 04:55 | obywatel01

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Trzeba wiec stworzyc warunki umozliwiajace zatrudnienie owych ex-wlascicieli w wiekszych, rentownych firmach. Zrozum, ze te male i nierentowne firmy nie maja przyszlosci, i ze na nich nie da sie zbudowac nowoczesnej, wydajnej gospodarki, czyli takiej, zapewniajacej pelne zatrudnienie i godziwe zarobki dla pracownikow.
 • 2013-02-14 22:37 | sabbathi

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Nie zgadzam się kategorycznie z tym, że nie powinny istnieć. gdyby cały biznes był skupiony w rękach dużych firm stanęlibyśmy w sytacji takiej, że na rynku znajdzie się mała liczba marek mająca wpływ na nasze codzienne życie ze stosunkowo małą konkurencyjnością. potencjał przedsiembiorczości znalazłby się jedynie w rękach najbogatszych, a nie najbardziej zaradnych. Ponadto niektórcyh działalności nie da się prowadzić w więcej niż te 3-5 osób. jeżeli nie opłaca się prowadzić mniejszych działalności zwykłym ludziom (którzy nie są bogaci na tyle, by zakładać na starcie dużą firmę), to po co nam w ogóle gospodarka wolnorynkowa. Taka nierentowność nie jest winą tego, że firma jest mała ale własnie winne są temu przepisy i koszta pracy. rozwiązaniem nie jest zamykanie małych firm ale zmiana przepisów.
 • 2013-02-16 03:10 | saganini

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Male firmy nie przestana byc nierentowne, chyba, ze zwolni sie je calkowcie od podatkow i pozwoli sie im zatrudniac pracownikow za place nizsze od minimalnych - takie sa bowiem prawa rzadzace rynkiem. Probowano to np. we Francji, ale skonczylo sie to na tym, ze pracownicy tych malych firm musieli dostawac od panstwa zasilki wyrownujace ich place do minimalnego poziomu przy jednoczesnym spadku wplywow z podatkow do budzetu. Sadzac po tonie twego wpisu, to chyba nie jestes chyba zwolennikiem dofinansowywania prywatnych firm z pieniedzy podatnikow, gdyz to tego doprowadzilo by to faworyzowanie malych firm przez panstwo.
 • 2013-02-26 22:57 | Profesor

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Twoje skorelowane wyliczenia sa troche bez sensu. Idąc ich śladem można by przyjąć założenie że firmy (małe i duże) powinny płacić pracownikom po 10 tys na ręke i to rozwiazałoby wszystkie Polskie problemy... Pytanie - a skąd wziąc pieniadze na wieksze płace? Czy Ty myslisz że jak rząd ustawi płace minimalna na poziomie 5000 zł to nagle spadnie bezrobocie??? Rzaczej przeciwnie - 80% ludzi zostanie zwolnionych. Tu masz korelacje (jakie ładne słowo).
 • 2013-02-26 23:02 | Profesor

  Re:Czy koszta pracy maja związek z bezrobociem?

  Pytanie podstawowe: czy prowadzisz biznes i zatrudniasz ludzi czy tylko bawisz sie kalkulatorem po wykładach na SGH?