Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

(20)
Na liczniku bezrobocia mamy już 2,3 mln ludzi bez pracy, a wskazówka idzie ciągle do góry – z 14,2 proc. wkrótce może się podnieść do 15 proc.
 • 2013-02-21 11:15 | MMK

  Gospodarka, wyborcy !

  Tak długo, jak Polska będzie niżej niż reszta Europy w Indeksie Wolności Gospodarczej, będziemy mieli szarą strefę, bezrobocie i ocieżałą pogoń za dobrobytem reszty liderów opartą na taniej pracy.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_Wolności_Gospodarczej
  Taka socjalna Szwecja potrafi być na miejscu 21, a Polska bez szweckich socjlalnych obciążeń 71 !
  Niżej niż Jamajka, Madagaskar czy Kolumbia ;)
  Ale to polscy wyborcy wybierają od dwu dzisięcioleci te same kłamstwa i baśnie politykierów i podniecają się brzozą, krzyżem, związkami homo itp pierdołami bardziej niż prawem i gospodarką .. ;)

 • 2013-02-21 11:20 | MMK

  Ciekawy system Danii

  "Ciekawy system ma np. Dania, gdzie łatwo zwolnić, ale nie oznacza to pozostawienia bezrobotnych praktycznie samym sobie, jak u nas."
  Dania jest 9 w
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_Wolności_Gospodarczej !
  Jak się ma tak liberalną gospodarkę, to można rozsądnie wydawać na socjał.
  Nie na odwrót.

 • 2013-02-21 13:17 | linka.a

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  "Przekonują, że pracowników powinni móc zwalniać szybko i tanio, bez okresów ochronnych. Wtedy umowy śmieciowe stałyby się bardziej podobne do etatów i mniej kłuły w oczy."

  Ach, ta Polityka. Rozwiązaniem problemu milionów zatrudnionych na umowy śmieciowe jest zdaniem przedsiębiorców sprowadzenie całej reszty do tego samego poziomu. Żeby nie kłuło w oczy. A pani redaktor powiela te brednie bez słowa komentarza. Równie dobrze można by napisać, że sposobem na rozwiązanie problemu kradzieży samochodów jest wykreślenie tego przestępstwa z kodeksu karnego.
 • 2013-02-21 13:59 | Bezrobocie półprodukt urzędników

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  "Na liczniku bezrobocia mamy już 2,3 mln ludzi bez pracy," - pani redaktor raczy żartować !
  A co się stało z innymi ( również ponad 2 miliony) którzy z kraju wybyli ?
  Co żadne statystki tego nie obejmują ?
  A może są oni zapisani po stronie "aktywności" rodzimych macherów od statystyk ?
  A jako co są zakwalifikowani , ci których POUPYCHANO w przeróżnych burach , urzędach , fundacjach i innych naprędce "produkowanych" stanowiskach "PRACY" !?! Przerosty"zatrudnionych" w rodzimych urzędach sięgają od 40 do 60 % !!!
 • 2013-02-21 15:00 | bartek

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Rząd "pomógł" zmniejszyć bezrobocie "ustawą emerytalną". Długotrwale bezrobotni 50+ będą bezrobotni o dwa lata dłużej.
 • 2013-02-21 16:05 | MM

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Jak do tej pory nasi "rządzący" nie popisali się żadnym mądrym posunięciem. Wszystko co się do tej pory dobrego wydarzyło, wydarzyło się bo czepialiśmy się na gapę do pakietów innych mądrych rządów. to była jak jazda na rowerze za autobusem.. ciągnie do przodu ale można na ten autobus wpaść.

 • 2013-02-21 16:17 | ch

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  nalezy dodac ok.3 mln emigrantow i wowczas mamy dobry obraz tego jak polacy potrafia sie rzadzic, czyli okolo 5 mln ludzi bez pracy i to jest potworny dramat. gdyby dzis dodac do tego osoby nie zarejestrowane i nie pobierajace zasilku bezrobocie bedzie jeszcze wieksze, ale tu zawsze kreatywna statystyka nam pomaga zmiejszac optycznie dane.
  w polsce przedwojennej tak wyklinanej przez nowomowe komunistow, bylo 400 tys ludzi bez pracy i jakies, jak to sie mowilo 2 mln na wsi w utajonym bezrobociu, dzis takiej propagandowej nomenklatury sie nie uzywa.
  niemcy moga lepiej nawet w czasach wielkiej dekoniunktury maja 6% bezrobocia i mnostwo imigrantow ktorzy wala tam ze wszystkich stron swiata
 • 2013-02-21 17:16 | Jan

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Quo vadis, "wolna" Polsko?
  Na dziady. Tak, na dziady.
  Zaprzepascilas dziejowa szanse.
  Uleglas imperialistom, ktorzy w prezencie ofiarowali ci tanie swiecidelka
  za majatek PRL.
  I to ma byc postep? Dla kogo?
  Twoje najwieksze osiagniecie?
  Lista najbogatszych Polakow.
  Codzienny kiepski teatr sejmowy, ktory sluzy do mydlenia oczow masom.
  Ten teatr absurdu, ktory ma byc dowodem polskiej "wolnosci i suwerennosci".
  Degradacja kultury i oswiaty.
  Armia bezrobotnych tak jak za dawnych "dobrych" czasow przedwojennych.
  Rosnaca nedza.
  Polska normalnosc.
  Doszlo do tego, ze nawet nie bardzo jest gdzie wysylac twoich najlepszych
  synow i corek za chlebem. Wszedzie w tym zachodnim raju bezrobocie. Nie zanosi sie na poprawe. Zaden z powazniejszych ekspertow zachodnich nie przewiduje poprawy na rynku pracy! Poniewaz lokomotywa na zachodzie jeszcze dlugo nie ruszy, w polskich mediach podaje sie takie opium jak zwiazki partnerskie, smolensk, trotyl, nic nie znaczace. zmiany w rzadzie, katarzyna w..
 • 2013-02-21 20:48 | MMK

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Hm, czyżby nie można było komentować?
 • 2013-02-21 21:24 | kaesjot

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Bezrobocie półprodukt urzędników 13.59 masz rację- dzisiaj przy dyszlu jedna zabiedzona chabeta za to nie dość, że na koźle jeden to ciągnięcia lejcy w prawo, drugi - w lewo, trzeci od wołania "wioo", czwarty - "prrr", piąty śmiga batem a szósty ciągnie za hamulec gdy trzeba przyspieszać a puszcza gdy zwolnić to jeszcze z tyłu kupa pasażerów "na gapę". No ale czego oczekiwać, gdy do władzy dorwały się , jak to określił śp. gen. Petelicki "miernoty niezdolne do zrobienia kariery gdziekolwiek indziej".
  PS. Dlaczego nie "wchodzą" komentarze do komentarzy ?
 • 2013-02-21 21:29 | Cezary

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  A nie przyszło Państwu na myśl, że nasza gospodarka po systemie " centralnie sterowanym ", kiedy społeczeństwo moożyło się bez opamiętania, zwinęła się w trybie ekspresowym, z powodu m.in. braku innowacyjności ? Nadbagaż zasobów ludzkich pozostał, natomiast możliwości wchłonięcia ich do gospodarki bardzo zmalały ? Bazrobocie jest również wynikiem postępu technol., więc system składkowy na dłuższą metę się nie obroni, gdyż będzie wymagał coraz większych transferów z budżetu. W związku z tym - kiedy nie zmienimy zasad redystrybucji dochodu narodowego - namawianie do większej rozrodczości jest zbrodnią, gdyż do wytworzenia obecnej lub większej ilości dóbr potrzeba coraz mniejszej ilości pracowników. Niestety, liczba ludności - żeby zapobiec napięciom - winna być pochodną posępu technol., wtedy zniknie problem bezrobocia, ale to prawda mało popularna...
 • 2013-02-21 22:11 | kaesjot

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Cezary - Szanownemu Panu pomyliły się chyba nos z tabakierą !!!
  Otóż GOSPODARKA JEST DLA LUDZI a nie LUDZIA DLA GOSPODARKI.
  Jeżeli będziemy redukować liczbę ludności dlatego, że zautomatyzowane fabryki wymagają mniej pracowników to automatyczne w 100% fabryki będą potrzebowały ZERO pracowników a więc, zgodnie z Pańską logiką ludzie są czałkowicie ZBĘDNI.Jak są zbędni to nie mają pracy, jak nie mają pracy to nie zarabiają a jak nie zarabiają to nie mogą nic kupić a nie wolno im dać, bo z jakiej racji ?
  TO DLA KOGO TE FABRYKI MAJĄ PRODUKOWAĆ ???
  Jeśli w Twym tekście zawarta była ironia, której nie wyczułem to przepraszam !
 • 2013-02-21 23:06 | kaesjot

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Cezary - masz rację, co do liczby ludności, że jest jej za dużo.
  Nie jest to jednak istotne z uwagi na postęp technologiczny lecz ze względu na zdolność odtworzenia przez naturę, tego, co ludność zużywa.
  Nie pmiętam już dokładnych danych ale świat jest blisko tej granicy albo nawet już ją przekroczył.
  Co może być dalej gdy rosnąć będą zarówno poziom konsumpcji jak i liczba ludności - nietrudno sobie wyobrazić.
  W ciągu 60 lat ( 1950 - 2010) ludność Swiata wzrosła o ok. 180% ( z 2,5 do 7 mld) w tym Europy o 30% ale Indii już o ponad 3-krotnie a Afryki o prawie 4-krotnie a są takie ( te biedniejsze ) prawie 5-krotnie.
 • 2013-02-22 03:01 | karul

  Panie Janie,

  cieszy sie stare socjalistyczne serce gdy i inni widza wielki szwindel w fakcie, ze tzw. zwiazek zawodowy doprowadzil do restauracji kapitalizmu.

  To fenomen na wielka skale, ale dodac trzeba ze ten zwiazkowy kapitalizm jest dzielem CIA i Watykanu, ktore za glupie 10 milionow dolarow (CIA) i medaliki (Watykan) obalily Polske Ludowa.

  A dobrze wam tak, matoly solidarnosciowe!
 • 2013-02-22 09:12 | Cezary

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  @kasjot godz. 22.11

  Czasy, kiedy gospodarka była dla ludzi skończyły się wraz z epoką opartą na teorii Keynes'a. To wtedy powstawały inwestycje centralne, które agregowały popyt, a wraz ze wzrostem wydajności rosły płace, co zapobiegało cyklom koniunkturalnym, gdyż popyt napędzał gospodarkę,a znaczna część wartości dodanej lądowała w kieszeniach tych, którzy ją wytwarzali.
  W chwili, kiedy krzywa produkcji zaczęła coraz bardziej rozchodzić się z krzywą zatrudnienia, liberałowie wpadli na pomysł, że nie ma co przesadzać ze wzrostem płac, gdyż w warunkach rosnącego bezrobocia zawsze znajdzie się chętny pracować za mniejsze wynagrodzenie. No i zaczął się zjazd w dół, który trwa do dziś i potrwa albo do rewolucji, albo do opracowania nowej umowy społecznej ( np. zmniejszony nominał godzin, obniżka wieku emerytalnego, zwiększenie podatków itp. ). Alternatywą do tych rozwiązań będzie wyludnienie do uzyskania równowagi popytu/podaży na rynku pracy.
 • 2013-02-22 10:47 | Kuka

  Trochę od tematu

  Zauważyłam, że wielu komentatorów ma spore pojęcie o gospodarce, polityce zatrudnienia itd., więc wykorzystam to miejsce, aby zadać pytanie, które od dawna mnie nurtuje, a nie jestem w stanie sama znaleźć na nie odpowiedzi:
  Dlaczego prowadzenie własnej działalności jest w Polsce obarczone koniecznością płacenia około 1000 zł miesięcznie na ZUS?
  Wydaje mi się, że to jakaś zapora służąca zniechęcaniu ludzi do próbowania sił we własnym biznesie. Ale dlaczego ma się zniechęcać ludzi do pracy?...
  O co tu chodzi?
  Zwykły pracownik może się zatrudnić na 1/8 etatu od najniższego wynagrodzenia brutto (1600 zł), mało zarabiać i płacić co miesiąc do ZUS u jakieś 100 zł. Ma za to wszystkie świadczenia, przy świadomości decydowania się na niską emeryturę.
  Dlaczego pracownik samozatrudniony nie może zarabiać w miesiąc tyle, co ten z 1/8 etatu i podobnie jak ten płacić do ZUS? Albo zarabiać tyle, ile mu się uda, i płacić do ZUS odpowiedni procent tego zarobku?... Przecież lepiej mieć ludzi samozatrudnionych, mało zarabiających ale wzbogacających co miesiąc pewnymi kwotami ZUS, niż bezrobotnych pobierających świadczenia?...
  Jako dyletantka widzę w tym układzie jakiś rodzaj szykany wobec osób mających ambicję wzięcia losu w swoje ręce i zostania własnymi szefami: Chciało się wam pracy? Chciało się niezależności i przedsiębiorczości? No to my wam pokażemy miejsce w szeregu: tak was obciążymy kosztami takiego wyboru, że nie uda się wam i odechce i znów wylądujecie na bezrobociu. Jak chcecie być tacy samodzielni, to nie możecie być tylko w miarę operatywni - musicie z miejsca okazać się geniuszami biznesowymi i zarabiać tyle, żeby zapłacić wysoki haracz...
  W stworzeniu takich warunków dla przedsiębiorców widzę tylko coś w rodzaju zawiści i złośliwości, nie widzę żadnego sensu dla gospodarki czy polityki pracy.
  Może ktoś z Państwa wie, jaka jest przyczyna takiego obciążania przedsiębiorców i zechce mi to wyjaśnić? Czemu służy ten ogromny dla drobnego rzemieślnika czy wytwórcy haracz na ZUS?
 • 2013-02-22 11:25 | kaesjot

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Cezary - godz. 9.12
  Zgoda - tak jest !
  Ale czy tak musi być ?
  Jaka jest alternatywa ?
  PS. Znowu nie można wstawić komentarza do komentarza - czy zmieniły sią zasady ?
 • 2013-02-22 15:29 | valmue

  @Kuka

  Też tego nie potrafię zrozumieć. Pracuję w Anglii jako samozatrudniona. Moja składka na ubezpieczenia w ciągu roku podatkowego to ryczałt coś około 2.5 ( dwa i pół!) funta na tydzień i dopiero przy rozliczeniu rocznym wyliczam faktyczną stawkę i podatku, i wszelkich dodatkowych zobowiązań na odpowiedniki NFZu, ZUSu i co tam jeszcze trzeba. Czyli: jest zysk - płacę, nie ma - nie płacę.
 • 2013-03-03 10:17 | Johny Bee

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  >Może ktoś z Państwa wie, jaka jest przyczyna takiego obciążania >przedsiębiorców i zechce mi to wyjaśnić?

  Alez droga Kuku! Odpowiedz jest jasna: to socjalizm :-)
  A dla Pani jest miejsce niestety za granica... Przykro mi.
 • 2013-09-02 14:38 | Preser

  Re:Bezrobocie rośnie. Tak źle nie było od lat

  Młodzi, zdolni, bezrobotni... W UE też nie za ciekawie
  http://preser.pl/infografiki/bezrobocie-wsrod-mlodych/