Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Będzie nowy podatek na Kościoły

(23)
Jeśli można mówić o odwadze katolickich decydentów w kontekście zgody na 0,5 - procentowy podatek, to w jednym tylko sensie: otóż może się okazać, że rzesza wiernych nieco stopnieje, gdy przyjdzie oddawać na swój Kościół kolejne sumy.
 • 2013-02-21 16:08 | kst

  fundusz kościelny

  Fundusz kościelny był zadośćuczynieniem za zabrane dobra martwej ręki. Z chwila zakończenia procesu rewindykacji, bardzo korzystnego dla KK, powinien być po prostu zniesiony. W zamian KK ma dochody z przejętego majątku. NIe jest to wielka kwota w porównaniu do innych form finansowania kościoła w Polsce. FK stanowi pewnie max 5% całej dotacji (wynagrodzenia katechetów, dodatki do ZUS, emerytury duchownych, szkoły i uczelnie katolickie itp.) Nie jestem za tym żeby to wszystko likwidować - wszak wierni mają prawo do redystrybucji płaconych przez siebie podatków. Kościół powinien się jednak ubiegać o każdą dotację (np. szkolną) tak jak inne stowarzyszenia
 • 2013-02-21 16:09 | brieg

  Będzie nowy podatek na Kościoły

  no to mamy nowy "kompromis"
 • 2013-02-21 16:55 | korekta

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  "I to pomimo, że"

  http://sjp.pwn.pl/slownik/2504295/mimo_%C5%BCe
 • 2013-02-21 17:15 | remm

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Pozwolę sobie przypomnieć, że Fundusz Kościelny został utworzony jako REKOMPENSATA za nieruchomości kościelne przejęte po wojnie przez państwo. Po 1989r. Kościół z powrotem odebrał te nieruchomości Polsce i Polakom, wypędzając z budynków teatry i szkoły lub żądając od nich horrendalnych opłat za użytkowanie. Według niektórych danych "odzyskał" nawet więcej niż posiadał przed wojną.

  W takiej sytuacji kontynuowanie wypłat z Funduszu w jakiejkolwiek formie jest niedopuszczalne. To tak, jakby właściciel mieszkania oddał je komuś w użytkowanie w zamian za regularne opłaty, a następnie wyeksmitował lokatora, ale opłaty wymuszał nadal. Zwłaszcza że z tytułu posiadania „odzyskanych” nieruchomości rolnych i zabytków Kościół pobiera z Unii dotacje w wysokości ok. 100 milionów rocznie. To tyle , ile wynosi Fundusz Kościelny zastąpiony teraz chytrze "dobrowolnym odpisem od podatku", który najprawdopodobniej przyniesie Kościołowi dwa razy większy dochód.
 • 2013-02-21 17:26 | remm

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  "otóż może się okazać, że rzesza wiernych nieco stopnieje, gdy przyjdzie oddawać na swój Kościół kolejne sumy"

  Rzesza wiernych nie stopnieje, bo nikt nie będzie musiał oddawać "kolejnych sum". Na tym polega haczyk, zresztą bardzo w stylu Tuska: Kościół dostanie w rezultacie nawet dwa razy więcej, ale w mediach można ogłosić z fanfarami, że "Fundusz został zastąpiony dobrowolnym podatkiem" (Tusk myśli, że w ten sposób zapewni Platformie głosy i klerykałów, i antyklerykałów, w czym się myli, bo księża i tak będą popierać PiS, a Tuska wyzywać od rusko-niemieckich agentów atakujących Kościół, czyli Polskę).

  Jeśli ktoś płacił dotychczas 19% podatku, czyli 19zł od każdych 100zł dochodu, będzie płacił tyle samo, z tym, że 0,5% z tych 19zł może przeznaczyć na Kościół. Nie będzie więc dokładał do Kościoła ani grosza z własnej kieszeni. Gdyby musiał płacić podatek, nie odpis (tak jak w Niemczech), albo przynajmniej mógł te 0,5% zamiast na Kościół przeznaczyć na inny konkretny cel (kulturę, edukację itp.), pewnie by się zastanowił. Chodziło jednak o to, żeby się nie zastanawiał, tylko płacił.

  Teoretycznie odpis jest dobrowolny, ale Kościół nie powinien mieć problemu z przekonaniem tzw. wiernych. Najskuteczniejszym argumentem będzie uzależnienie takich usług, jak chrzty, śluby kościelne itp., od przedstawienia PiTów za ostatnie pięć lat (oczywiście usługi te będą nadal płatne jak dotychczas, a księża nie będą od tych opłat uiszczać żadnych podatków). Wtedy nawet tzw. niepraktykujący pobiegną do US z aktem odpisu w zębach, no bo przecież ślub musi być w kościele, bo ładniej, a dziecko trzeba ochrzcić, bo co ludzie powiedzą. W rezultacie odpis zrobi 90% Polaków, co przy stawce 0,5% zapewni Kościołowi dwa razy większe dochody niż dotychczasowe 100 milionów rocznie z Funduszu. Sprytne, prawda?
 • 2013-02-21 18:21 | Czaro

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Nie nalezy kola wymyslac od poczatku, wystarczy skorzystac ze sprawdzonych wzorcow w innych stronach swiata.
  Do czego zmierza?, to podam na koncu. ten odpis podatkowy to takie "kukulcze jajo", dla KK, wplywy finansowe beda duzo mniejsze od zakladanych, ale mam nadzieje beda ozdrowiencze dla tej zgnilej instytucji jaka jest dziasiaj.
  Wspolnoty wyznaniowe moga przetrwac jedynie, jezeli czlonkowie wspolnot sfinansuja na tyle te wspolnoty, na ile beda potrzeby. Dotyczy to rowniez kosciolow czy parafii. Aby taki stan rzeczy zaistnial, kosciol musi zaczac rzeczywista prace ze swoimi wiernymi, nie ograniczajaca sie do klepania pacierzy na niedzielnej mszy. Kosciol musi sie pochylic w rzeczywistej czeci niesienia pomocy duchowej dla potrzebujacych, a nie pouczania jak zyc.
  Jest wiele form przyciagniecia ludzi do ideii, nie bede wyliczal poszczegolnych, ale wiara widoczna obecnie w wydaniu katolickim, niewiele ma wspolnego z wiara w Boga.
  Aby bylo lepiej, musi byc gorzej, wiele kosciolow musi zostac zamknietych , wiele spraw wyjasnionych. Najgorszy scenariusz to taki w ktorym " zatroskane" panstwo rekami prawicowych poslow oszolomow, uchwala kolejne dotacje finansowe, zabierajac niezbedne srodni z innych kierunkow. A taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny w Polsce.
 • 2013-02-21 19:15 | otoosh

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Autor artykułu albo prowokuje, albo nie przygotował się do lekcji...
  Nie nowy podatek, tylko ODPIS OD PODATKU, podobny do odpisu na cele społeczne.
  Wycofac ten artykuł, bo pokazuje kompletny brak profesjonalizmu...
 • 2013-02-21 19:15 | Ted

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  wreszcie nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu kas fiskalnych
 • 2013-02-21 19:18 | rob

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  "Nasz rząd nie będzie się kłaniał związkowcom, ani klękał przed księdzem"

  Niech Pan zgadnie kto i kiedy to powiedział?
  Ze związkowcami jakoś "nasz rząd" sobie radzi :)
 • 2013-02-21 21:08 | Luap

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Remm-powolaj sie na ksiezyc,nie na Niemcy.Sprawdz to-nazwanie cie polglowkiem obraza polglowka.Burnetko-pisz dokladnie:pono istnieje etyka dziennikarska w PL????""
 • 2013-02-22 00:36 | gjaszcz

  TO NIE JEST PODATEK!!! to jest "odpis podatkowy" obniżający wpływ do budżetu.

  Autor komentarza raczy się mylić, żeby nie powiedzieć mocniej. Oburzające jest kreowania obniżenia wpływów budżetowych i jednocześnie wzywanie do zaciskania pasa bo "nie ma pieniędzy". Albo niech KK finansuje swoje WSZYSTKIE potrzeby bezpośrednio od swoich wiernych (w tym oczywiście nakłady na naukę religii, KUL, Akademię Papieską, UKSWyszyńskiego, wydziały teologiczne a także CARITAS) albo wprowadzić podatek kościelny jak to obowiązuje w Niemczech. "Patenty" "najlepszego ministra finansów w Europie" świadczą tylko o jego jakości. Piszę o Rostkowskim bo przecież wiadomo wszem i wobec, że Boni tego nie wymyślił.
 • 2013-02-22 03:36 | ppp

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Tytul godny "wp.pl" albo "Superexpressu" - jest kolosalna roznica miedzy podatkiem a odpisem od podatku. To zas co ustalono "pod batuta" totalnie niekompetentnego rzadu pana Tuska to jedynie odpis w zadnym stopniu nie obciazajacy podatnika - ze zdumieniem wiec czytam teze iz moze zmniejszyc liczbe "wiernych" chcacych lozyc na utrzymanie KK.
  To tak po pierwsze, po drugie zrobmy jakas kalkulacje:
  Zalozmy iz Panstwo posiada X zlotych w budzecie. Skad to "X" sie bierze? Glownie z podatkow (no bo chyba nie z "LOT-u" oraz innych panstwowych spolek glownie przynoszacych straty).
  No moze jeszcze cos do budzetu wpadnie z fotoradarow.
  W obecnej sytuacji budzet Panstwa obciazony jest Funduszem Koscielnym. Jest to stala suma Y. Rachunek wiec jest prosty X-Y=reszta w budzecie na wszystkie inne wydatki panstwowe.
  Aczkolwiek wartosc X jest niestala (zalezna od gospodarki oraz strat jakie przyniesie np.: LOT), o tyle wartosc Y jest stala.
  W nowej wersji "kompromisu", zarowno X jak i Y jest niestale (zatem trudniejsze do przewidywania). Natomiast wzrost dochodow z podatkow w przypadku polepszajacej sie kondycji gospodarki bedzie teraz pomniejszony o wartosc odpisu na KK - na jakiej pytam podstawie? Przeciez to nie KK ale rzad przyczynia sie do polepszenia stanu gospodarki (w obecnej sytuacji jest to czysto hipotetyczne, ale chodzi o zasade).
  Oczywiscie kondycja gospodarcza panstwa moze sie pogorszyc (kryzys w EU i wysilki naszego “wspanialego” rzadu juz sie o to postara), no ale KK jest zabeapieczony na kolejne trzy lata. Oczywiscie tylko KK - ale juz nie obywatel ani nie Panstwo.
  Mamy wiec kolejny “sukces” obecnego rzadu! Co zas o wiele gorsze nie mamy dla tego rzadu alternatywy (na wszelki wypadek zaznaczam – profesorem Glinskim prosze mnie nie rozsmieszac!)
 • 2013-02-22 08:33 | perun

  Serdeczne Podziękowanie

  Niniejszym imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Ruchu Palikota składam serdeczne podziękowanie Wielce Szanownemu Panu Ministrowi Boniemu za przekazanie elektoratu.
  Nikt przyzwoity na Platformę Obywatelską już nigdy nie zagłosuje.
 • 2013-02-22 08:44 | Vera

  Mógłby się autor lepiej postarać

  Jak rozumiem umożliwiono przekazywanie połowę sławnego 1% podatku na KK? Jeśli tak to bardziej by mnie interesował nie los KK tylko tych setek organizacji charytatywnych, które stracą teraz podstawy egzystencji. A nie wszystkie są zbędne. To by zresztą wyjaśniało nagłe ujawnienie afery Śpiewaka jako próba zamknięcia ust organizacjom, które teraz by protestowały. To dość obrzydliwe, że będzie mniej pieniędzy dla chorych dzieci czy ofiar przemocy bo pójdą na pałace biskupów. Kolejny krok na drodze likwidacji państwa jako wspólnoty. Wstyd.
  A strona pozytywna:
  1. KK przestanie samowolnie reprezentować 90% społeczeństwa
  2. Rozwinie się myślenie - płacę i co mam z tego (KK to usługa czy władza?)
  3. Skoro płacę to chcę wiedzieć na co idą moje pieniądze
  4. Pojawi się protest przeciw opłatom za usługi KK

  Problem: Co robić jeśli KK będzie żądał okazania oświadczeń podatkowych. Według mnie należałoby to sądownie zakazać. To kolejny konieczny krok.
 • 2013-02-22 10:14 | zet

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  "wreszcie nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu kas fiskalnych "

  W jakim celu?
  Wszelkie darowizny na cele kultu są zwolnione z podatku, w tym pobierane opłaty za usługi księdza podczas ślubu,pochówku i tp.
 • 2013-02-22 10:36 | Wojciech

  Re:Nie dam grosza

  Na tych bogatych darmozjadów nie dam złamanego grosza.
 • 2013-02-22 14:16 | remm

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  @Luap: Wyzywanie dyskutantów od półgłówków jest równie żałosne jak wymądrzanie się na tematy, o których nie ma się pojęcia. W Niemczech podatek kościelny jest pobierany DODATKOWO oprócz podatku dochodowego, tzn. osobom, które nie deklarują żadnego wyznania, po opodatkowaniu zostaje w kieszeni więcej niż wierzącym.
 • 2013-02-22 14:54 | Polalkholic

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Proponuję połączyć obecny wysępiony datek(0,5)z dyskusją na temat zaokrąglenia bądź likwidacji naszych miedziaków o nominałach 1,2 i 5 groszy.
  Mniej więcej wyglądałoby to w ten sposób że ekspedientka w sklepie,patrząc na mnie wymownie oczekuje odemnie deklaracji-czy daruję grosze jej krwiopijcy,czy wymawiając"amen"sugeruję wydanie paragonu potwierdzającego darowanie jałmużny KK.
  Poza tym trzeba rozpatrzeć pomysł wybicia monet, wydawanych zamiennie jako "resztę"-zadeklarowanym katolikom(1,2 i 5 katoli)przeznaczonych do opłat za kościelne usługi.
  W ten sposób analizując wymianę katoli w bankach można by śledzić przepływy i wielkość datków wiernych,kwestie techniczne i ekonomiczne pozostawiam naszym specjalistom,trzeba rozwiązać problem wzajemnych rozliczeń,czyli:poborca kościelny na etacie w pl.handlowej,czy wystarczy zwykła coniedzielna sprawozdawczość w parafi,jak i wiele innych-ale wierzę że się uda.Z czasem katole mogły by być pełnoprawną wymienną walutą z kursem rynkowym-a nie sztucznie zawyżonym przez NBP,co w dobie grożącego nam euro pozostawiło by nam możliwość manewru walutą niezależną i niepodległą Uni.
  P.S.
  Czemu nie "wchodzą"posty po zalogowaniu?
 • 2013-02-22 16:21 | wiegos

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Nie chcę powtarzać za innymi dlaczego powstał FK, skąd decyzja o jego wygaszaniu i pomysłach na finansowanie kościołów. Osobiście nie widzę absolutnie żadnych przesłanek przemawiajacych za jakimkolwiek, dalszym subsydiowaniem jakiejkolwiek działalności KK i innych, mniejszych. Jest rzeczą niegodziwą wyciągać ręce po podatkowy grosz przez kościoły, zwłaszcza, że ich pretensje restytucyjno - rewindykacyjne zostały zaspokojone ponad rzeczywiste "straty". Z drugiej strony nie widzę przeszkód, by wierni, jeśli tylko zechcą, płacili na m.in. KK w ramach funkcjonującego "1%", a nie dobieranie się do 1/2 kolejnego!!! Uważam, że czas zrewidować obowiązujący konkordat i dostosować go do zmienionej sytuacji społeczno - politycznej i gospodarczej. Czas zaprzestać bezpośredniego finansowania kościołów we wszystkich dotychczasowych azymutach. Kto mnie pytał o zgodę na wynagradzanie katechetów, łożenie na emerytury księży, szkoły i uczelnie KK, itd. Autor artykułu boleje nad tym, że pauperyzacja kościołów spowoduje znikanie wspólnot religijnych, co tylko pogorszy i tak kiepską jakość życia społecznego w Polsce, zarówno w sferze etycznej, jak pluralizmu wyznaniowego. dzisiejsze "wspólnoty" jakoś nie podnoszą na wyższy poziom jakość życia społecznego, nie mówiąc o etyce, czy pluraliźmie wyznaniowym. Polski KK jest anachroniczny, o czym stanowi jego nadbudowa, geriatryczny, antysoborowy episkopat, zapatrzony w przeszłość, mający za nic przyszłość.
 • 2013-02-22 20:50 | joanna

  nie będzie żadnego "nowego podatku"

 • 2013-02-24 09:24 | Tanaka

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Cała ta heca z Kościołem polega wyłącznie na brodzeniu i bredzeniu.
  Polacy są zwyczajnie okłamywaniu i okradani.
  Fundusz kościelny miał być ponoć rekompensatą za dobra martwej ręki. A zwrot majątków - zwrotem i rekompensatą za dobra, które znalazły się za granicą, głównie wschodnią.
  W każdym "zwrocie", "przekazaniu", "rekompensacie" wykłada się na stół dokładne dokumenty, świadectwa praw do gruntu, do lokalu, dokonuje się starannych szacunków wartości, bierze pod uwagę dokumenty bankowe, kredyty, zastawy,papiery dłużne itd.
  Gdzie i kiedy były te wszystkie dokumenty ujawnione, przeanalizowane, porównane? Wszystko działo się po cichu, w konspiracji, wedle poddańczego przepisu, na gębę, bez możliwości odwołania się od decyzji kapturowej kliki. Po różnych aferach, Kościół szybko się zgodził, żeby zlikwidować komisję. Nie chciał, by ujawniono więcej afer i publicznie ujawniono, jak nieuczciwie rzeczy Kościół robił w komisji. Ale co chciał to już i tak dostał.
  Wiadome jest, że mnóstwo majątków, zarówno kościelnych, jak i niekościelnych było przed wojną mocno zadłużonych. Zarówno pola, lasy, całe posiadłości kościelne i mnóstwo budynków. Nit tego nie sprawdził, nie policzył, nie uwzględnił w wykazie wartości i rozliczeń. Miało biskupstwo M. 500 ha pól i 120 ka lasów - dostają to samo w 1999 roku i już, kto by tam dbał o szczegóły. A nawet si jeszcze dorzuci. Kościół dostał całe majątki pruskie, niemieckie, katolickie i ewangelickie - gdzie jest rozrachunek tego?
  Nie ma. O to chodzi, by nie było.

 • 2013-02-24 21:55 | Adam 2222

  @ 2013-02-24 09:24 | Tanaka, zal mi polskich katolików, ktorych ~ 50% w katolickiej III RP jest poza nawiasem społecznym, rżniętym niemiłosiernie przez pasterzy i współwyznawców przy korycie.

 • 2013-02-24 23:16 | gość

  Re:Będzie nowy podatek na Kościoły

  Cała dyskusja i szum wokół funduszu kościelnego jest tylko biciem piany mającym odwrócić uwagę od kwestii finansowania lekcji religii w szkole, na które to cele ze wspólnej zzrzutki podatników wycieka rocznie kwota ok. 2 mld (miliardów) złotych. W tym świetle kwestia czy zamiast 100 mln. funduszu kościelnego KK będzie teraz dostawać z odpisu podatkowego 80 mln. czy 30 mln. jest praktycznie bez znaczenia. Wystarczy że za jakiś czas zarządzi się jedną lekcję religii dodatkowo ponad stan obecny, i kościół sobie odbije tę utraconą kwotę dziesięciokrotnie :)