Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Stopy procentowe najniższe w historii

(8)
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe do najniższego poziomu w historii naszej wolnorynkowej gospodarki. Czy pomoże jej to wyjść z marazmu?
 • 2013-03-06 19:41 | ...

  Idiota

  I taki idiota jest ekonomistą. Może na krótką metę jest to bardzo korzystne, ale z długiej perspektywy czasu jest to irracjonalne i bardzo kosztowne, bo w gruncie rzeczy trzeba te pieniądze oddać!!!
 • 2013-03-07 09:55 | darek555

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  Konsekwencje tego i tak zobaczymy dopiero za kilka miesięcy, wczoraj czytałem że jest to dobry ruch ale 2 lata za późno
 • 2013-03-07 11:20 | Cezary

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  Wszystko wygląda bardzo korzystnie do momentu aż kapitał spekulacyjny uznawszy nieatrakcyjność naszych stóp procentowych, rzuci na rynek wszelkiego rodzaju papiery dłużne, wycofa się z lokat, szukając korzystniejszych rynków wschodzących, które dadzą więcej zarobić. Efektem tego będzie znaczne osłabienie złotego w momencie ucieczki spekulantów z naszego rynku, co nakręci inflację kosztową ( zakup paliw przy deprecjacji złotego ) i stopy wrócą do poprzedniego poziomu. Wrócą również spekulanci, więc i złoty się umocni. Na tym cyklu zyska kapitał spekulacyjny a straci nasza gospodarka. Ale może nasza gospodarka już na tyle okrzepła, że poradzi sobie z takimi zdarzeniami ?
 • 2013-03-07 21:03 | kaesjot

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  Z kapitałem spekulacyjnym to tak, jak ze stadami dzików buszujących po przyleśnych polach. Jak ci darzy dobrym plonem, to wyjdą i przeryją ci pole , że mało co tobie zostanie i idą na inne. Tylko idiota może się z tego cieszyć, "bo przecież odchody jakie to stado pozostawi użyźnią tobie pole". Jedyna skuteczna rada to odgrodzić pole mocnym płotem, a jak mimo to jakiś się przez ten płot przebije to odstrzelić szkodnika !
 • 2013-03-07 21:31 | MMK

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  "Efektem tego będzie znaczne osłabienie złotego w momencie ucieczki spekulantów z naszego rynku"
  Dlatego broń nas Panie Boże od , tfu, euro !
  Niepewność kursu wymiany ze strefą euro, to cud-mjut dla polskiej gospodarki. A możliwość kreowania inflacji i transferu pensji polaków do banków (via "tanie" kredyty) AKA "narodowa polityka pieniężna" gwarantem (a'la greckiego) rozwoju gospodarczego.
  Do czasu.

 • 2013-03-09 05:29 | RPP

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  Rada Polityki Pieniężnej składa się z niedouczonych ekonomistów, którzy nie rozumieją, że wielkość inwestycji nie zależy od stopy procentowej, a tylko od przewidywanych zysków. Jeśli przedsiębiorcy uważają, tak jak dziś, że w przyszłosci nie będzie zysków, usprawiedliwiających pożyczanie kapitału, to nawet ujemne stopy procentowe nie zachecą ich do inwestowania.
 • 2013-03-09 10:01 | bolec

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  @ RPP: Jeśli przedsiębiorcy uważają, tak jak dziś, że w przyszłosci nie będzie zysków, usprawiedliwiających pożyczanie kapitału, to nawet ujemne stopy procentowe nie zachecą ich do inwestowania.

  Przykładem niech będzie chociażby Japonia, która do lat 90-tych praktycznie nie miała bezrobocia.

  Jeśli się nie mylę, to wszyscy członkowie tej całej RPP zdobywali swoje szlify w czasach ekonomii socjalistycznej i wątpię, żeby to nie miało wpływu na sposób ich myślenia nawet dzisiaj. Podejrzewam, że pomijają oni całkowicie fakt, że sytuacja ekonomiczna w Polsce zależy niemal w 100% od inwestorów zagranicznych, a ich wartość WIBOR obchodzi tyle, co mnie zeszłoroczny śnieg - nawet "Ruch" jest już w obcych rękach!

 • 2013-04-17 21:52 | proto

  Re:Stopy procentowe najniższe w historii

  nie, bo rada zawsze w maraźmie będzie. stopa powinna być równa 0 albo jeszcze mniej