Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

(11)
Karty płatnicze to świetny wynalazek. Korzyści czerpią sprzedawcy towarów, banki, organizacje kartowe, agenci rozliczeniowi i klienci sklepów. Jednak utrzymanie i rozwój systemu rozliczeniowego kosztuje. A o podział tych kosztów od lat toczy się w Polsce ostry spór, ostatnio z udziałem polityków i parlamentu.
 • 2013-03-14 09:40 | FROB

  Rachunek za karty

  FROB zgadza się z tezami z artykułu, zwłaszcza o wzmocnieniu siły negocjacyjnej handlu w przypadku regulacji ustawowej interchange. Fundacja wystepuję w imieniu małych i średnich przedsiębiorców, którym zależy na tym, aby ich klienci mogli płacić kartą wtedy gdy mają na to ochotę. Walczymy więc o zmniejszenie kosztów i popieramy konkurencyjność i dalszy rozwój innowacyjnych metod płatności. Przyłączcie się do nas: https://www.facebook.com/PopieramyObrotBezgotowkowy?ref=tn_tnmn
 • 2013-03-14 18:19 | bever

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  zmowa kartelowa przeciwko polskim klientom, niestety pokazuje slabosc polskiego panstwa, bo przeciez powinno ono wystepowac w obronie wlasnych obywateli.
  przed wojna zmowa kartelowa dotyczyla bardzo duzej ilosci rzeczy i panstwo potrafilo sobie z tym poradzic. cement w cenach kartelowych kosztowal ponad 64 zl za tone, po wprowadzenie ustaw dekartelizacji cenowej, czyli zmowy producentow spadl do troche ponad 12 zl za tone.
  mowienie o tym ze my niechetnie uzywamy kart wiec zostajemy cywilizacyjnie za szybciej rozwijajacymi sie pokazuje jak panstwo polskie sprzyja kartelom nie nam, swoim obywatelom, czyli elity polskie sa przeciw nam.
  niestety tak jest ze wszystkim z cala ta prywatyzacja i wyprzedarza majatku narodowego. podzieleniem sie wladza i wplywami, monopilizacja ideii i informacji nachalna propaganda liberalizmu, promiskuityzmu i permisywizmu.
  panstwo w defenzywie, opuscilo nas, rzadzic ma tzw wolnhy rynek, co to znaczy juz wiemy widzac nowe rachunki. Panstwo polskie jest do niczego, wyrzeklo sie suwerennosci gospodarczej i wszelkiej innej. Uciekajacie z polandu!
 • 2013-03-15 10:37 | takisobiepolityk

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Czy ja wiem czy te 2% od każdej kwoty (liczmy średnio ok 70 zł ) to chyba nie jest jakoś wielka kwota, podnieść cene o grosz na produkcie i już jest wszystko ok...
 • 2013-03-15 13:35 | ziołolipa

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Bardzo bym chciał wiedzieć czym banki argumentują tak wysoka prowizję. Potrzebują pieniędzy na rozwój infrastruktury kart płatniczych? Ile lat to już trwa. Kiedy zmieniono liczbę województw, a taryfy telekomunikacji (orange) funkcjonują jak by nie zmieniono organizacji terytorialnej. System bankowy w Polsce jest jednym z najdroższych w UE. Jesteśmy jako obywatele pozostawieni sami sobie. Natworzono instytucji typu rzecznik od każdej dziedziny życia po tylko aby dać poczucie, że ktoś o nas się troszczy. Zgadzam się z poglądami bever.
 • 2013-03-16 07:00 | bóbr

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Dla okradzionego nie jest ważne, jak złodzieje dzielą się łupem, tylko by ich złapać i odzyskać swoją własność. I tu Polska jest przysłowiowe 100 lat za murzynami. Wszystkie te instytucje, które z założenia powinny dbać o interes obywateli - a w konsekwencji państwa - pozorują pracę, są całkowicie nieskuteczne, fasadowe i jako takie nadają się do likwidacji.
 • 2013-03-19 19:09 | Adam 2222

  Jak zwykle, katolicka III RP jest wroga dla polskiego społeczeństwa. To banki zarabiają na kartach kredytowych i debitowych wiec one powinny płacić i poza granicami III RP niektóre to robią.

  2013-03-15 19:06 | Adam 2222

  "- Przyznajmy ze smutkiem, że wrednie jest w Polsce.
  Wredne są media i nie ma co ukrywać: wrednie jest też w Kościele - nie owijał w bawełnę podczas spotkania w Poznaniu o. Maciej Zięba, jeden z najbardziej rozpoznawalnych dominikanów w Polsce. "
 • 2013-03-25 11:26 | lp

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Problem z matematyką?
  Na wygodę płacących kartami zrzucają się również ci co płacą gotówką (mają te same ceny). Chcesz wygody to płac. A może banki konkurując o twoja kasę leżąca na nieoprocentowanym koncie zapłacą za klientów?
  Konkurencja banków jest silna.
 • 2013-03-25 15:45 | strzyżony

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Drodzy strzyżeni przez banki i nie tylko. W latach 90 wpędzono nas w konta bankowe, likwidując kasy w firmach. Następnym posunięciem było wprowadzenie pieniądza plastykowego. Za każdą "przyjemność" płacisz baranie i płaczesz. Może należało by skorzystać ze swoich praw i wymusić powrót do swobodnego wyboru korzystania ze swoich pieniędzy. Niech pracodawcy płacą do ręki,ZUS przekazem pocztowym, a konto w banku, kartę płatniczą, kredytową, czy inną niech wybierają ci, którym to jest potrzebne i stać ich na opłaty za korzystanie. Banki będą musiały powściągnąć apetyty na strzyże albo upadną.
  Co do przedwojennych ustaw antykartelowych to wcale tak pięknie nie było. Monopol zapałczany firmowany przez państwo, afera cukrownicza (zmowa cenowa), w której umaczany był prezydent Starzyński i inne, które nie zostały rozwiązane do wybuchu wojny.
 • 2013-03-25 20:38 | malkontent

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Swoboda wymuszona brzmi dla mnie jak demokracja ludowa..
  Nie bardzo wyobrażam sobie dziś funkcjonowanie bez rachunku bankowego, bez karty też jakoś nie..
  Wypłata do ręki to też koszt dla pracodawcy - te pieniądze trzeba skądś wziąć (od klientów, tylko gotówkę przyjmować?), przechować, zabezpieczyć, przeliczyć, wydać, pokwitować..
  Księgowa czy kadrowa ma skoczyć zapłacić ZUS na poczcie? Wyobrażasz sobie to? Jakaś pani czy pan skoczy z walizką pieniędzy, pokaźnym plikiem druczków i stanie w kolejce do okienka zajmując je na pół dnia..
  Bank to też firma, też ma przynosić zyski. Tam też pracują ludzie, którym trzeba zapłacić.
  Ale masz rację: powinna być swoboda - sprzedawcy powinni sobie policzyć co ile ich kosztuje i zaoferować swoje usługi/produkty w 2 (więcej?) wersjach cenowych: płatne gotówką i plastikiem..
  Zresztą tak już jest w wielu sklepach internetowych: dana cena obowiązuje przy płatności gotówką (przy odbiorze osobistym) lub przy przelewie - tam jakoś wolny rynek działa - ja to liczę i decyduję co mi bardziej pasuje.
  Inna sprawa to wysokość opłaty - dlaczego to jest procent wartości transakcji
  Juro kupuję samochód - 35tys zł - 1,2% = 420 zł, potem kupię kawę i batonika na stacji paliw - 8 zł x 1,25 = ~1 grosz - obie transakcje zajmą tyle samo czasu przy terminalu, bankom zaksięgowanie wpłat też zajmie tyle samo czasu, przecież nie kosztuje ich to więcej bo to i tak z mojego konta znikają pieniądze...
  Ok, na aucie salon ma większą marżę niż 1,2% ale np komputerowy sklep internetowy?
 • 2013-04-10 01:32 | leszekk

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  No to fantastyczny pomysł jest !!!, ksiegowa ze średniej wielkosci firmy pojedzie swoim Seicento do banku pobrać ze 2 miliony gotówki na pensje, bo jakiś zacofany idiota, chce gotówke do ręki.....
 • 2013-11-13 08:31 | gosia

  Re:Kto ma płacić za korzystanie z kart płatniczych

  Sklep z artykułami szkolnymi. Matka kupiła 2 zeszyty= 2 złote Zapłaciła kartą.Prowizja sklepu ( koszty obsługi bankowej wyniosły ) 2 złote