Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

(74)
Kościół Jezusowy poznaje się po tym – mówi papież Franciszek – jak troszczy się o ubogich. A nie po tym, jak zabiega o względy bogatych. Skąd zatem konfuzja polskich „książąt Kościoła”?
 • 2013-04-07 11:07 | Vera

  Nareszcie

  Nareszcie to, o co rzeczywiście chodzi. Trochę mi jeszcze brakuje powrotu do teologii wyzwolenia, którą JPII zniszczył. Trochę mi jeszcze brakuje oceny, gdzie dzisiaj jest serce kościoła i w jakim kierunku idzie religia. Czy nie jest tak, że Europa i polski KK stają się religijnym zadupiem bez przyszłości.
  Dziękuję Panu za to, że NIE wspomniał o generałach w Argentynie.
 • 2013-04-07 11:28 | Aaron Sprężyner

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Tak jak dla wielu wiernych tak i dla polskich hierarchów chrześcijaństwo to już tylko Święta Bożego Kupowania z obowiązkową Choinką w centrum miast i osiedli,śmingus dyngus, przeurocze pisanki, palmy przeróżnej wielkości, biurokratyczne mitręgi przy rożnego rodzaju ślubach, chrzcinach, oczepinach, pierwszych, piątych, osiemnastych komuniach,czy 24 duszpasterskiej wizycie przez niektórych zwanych kolędą.

  O czymś na pewno zapomniałem,ale są odpowiednie służby które mi o tym w dyskretny sposób napomkną.
 • 2013-04-07 12:01 | Andrzej

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Przewietrzanie Kościoła - przyda się na wiosnę.
 • 2013-04-07 12:03 | Copernicus

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  No to mamy kłopot... Można się obawiać, że Franciszek długo nie pożyje. Polscy hierarchowie tego mu nie wybaczą! Być normalnymi ludźmi, sługami a nie Książętami Kościoła? Nawet tzw. komuna się w Polsce na to nie porwała. Świat się przewraca do góry nogami!!!
 • 2013-04-07 12:35 | waldi

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Skąd Makowski wie co papież Franciszek ma na myśli, mówiąc o ubóstwie w Kościele. Na razie poza zdawkowymi słowami nie wypowiedział się na ten temat. Nie zdążył opublikować żadnego poważnego dokumentu, w którym zdefiniowałby swoje rozumienie ubóstwa. Po co więc pisać o czymś, o czym nie wie się nic. Między papieżem a polskimi biskupami nie ma żadnego sporu, bo jeszcze sam problem nie został solidnie postawiony. Są tylko co najwyżej znaki zapytania... No ale makowskiemu to wystarczy, by bić pianę, by z igły robić widły.
 • 2013-04-07 13:36 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Ubodzy nie sa droga Koscioła, Panie Redaktorze. Droga Kosciola sa wszyscy ludzie. I nie najwięcej ubodzy potrzebuja uwagi i troski Kosciola. Tej troski potrzebuja przede wszystkim ludzie tacy jak Pan: wyksztalceni, co wszystkie rozumy zjedli i mysla, ze moga komentować slowa papieza, choc - prawde mowiąc - daleko im i do Boga, i do wiary, i do Kościoła. Wiecej pokory, drodzy Panstwo z "obozu postepu". To nie wasz biznes, mozna powiedziec. I nic sie nie stanie takiego, co mogloby Was ucieszyc. Papiez niezaleznie od retoryki bardziej lub mniej udanej bedzie dokładnie takim samym papiezem, jak jego poprzednicy.
 • 2013-04-07 13:37 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  :)))) Spokojnie, Copernice, nic sie nie dzieje i nic sie nie stanie. Wszystko pod kontrola:)))
 • 2013-04-07 14:15 | żyga

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Jak zebrać rozlane mleko do czary grala.Ten przepych i rozpasanie góry KK.,juz z aistniały.I tego nie wymarze z głów wiernych żadna deklaracja czy nawoływanie.Nie zdejma złota i szat złocistych.Nie ubiora sie w strój lamy.Musiałaby nastapić rewolucja,a przeciez Terlikowski mówi ,że Watykan nie takie burze przetrwał i bedzie trwać razem z orkiestrą Jurka Owsiaka.
 • 2013-04-07 14:21 | anna_kowalska

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Laclos pyta, skąd autor tekstu wie, co ma na myśli Franciszek. Jasne, że nie wie, bo tylko Laclos to wie, jak wynika z wpisu. I życzy Autorowi więcej pokory, choć sam jest je kompletnie pozbawiony, i to mu jakoś nie przeszkadza. To zabawne, prawie tak samo jak ostatnie kazania kard. Nycza - nie tylko podczas rezurekcji, ale i w Wielki Czwartek próbował dowieść, że papież nie mówi o dosłownym ubóstwie, bo wcale nie o nie chodzi. Kardynałowi Nyczowi zapewne nie. Swoją drogą twierdzenie, że wierni pytają go z troską, czy nowy papież wypisze bogatych z Kościoła, jest tak naciągane, że... naprawdę, lepiej się sprzeda coś bardziej wiarygodnego... Ludzie jednak nie są aż takimi idiotami, jak chcieliby tego nasi hierarchowie - w tej kwestii też są zbyt oderwani od rzeczywistości...
 • 2013-04-07 14:40 | Thasunke Witko

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Profesora Makowskiego, kolego pieniaczu... Trochę szacunku dla innych i elementarnej kultury na codzień...
 • 2013-04-07 16:00 | Aaron Sprężyner

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Odnoszę wrażenie,że istota aktywności ziemskiej polskiego KK zawarta jest w słowach Jezusa:

  "Jeżeli chcesz być doskonałym,idź, SPRZEDAJ wszystko co masz, i ROZDAJ a będziesz miał skarb w niebie"

  No i polska emanacja Kościoła katolickiego wzięła sobie do serca te słowa i...wychodzi na przeciw tym wszystkim "sprzedającym","rozdającym" ...kupując sprzedawane ...przyjmując darowane.

  Ma się zmarnować.
 • 2013-04-07 16:31 | Jerzy Pieczul

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "- Czym karmiłeś owieczki, pasterzu, który kazałeś się nazywać "Wasza Ekscelencjo", "Wasza Eminencjo", "Wasza Świątobliwość", które ci powierzono, że stały się ślepe? Uczyniono cię głosicielem Słowa, a ty mianowałeś się jego zarządcą. Dla tego, co proste i zrozumiałe jak nowo narodzone dziecię zbudowałeś potężny urząd. Czyż On po to przyszedł na świat w stajence, by zamieszkać w urzędzie lub pałacu? Stworzyłeś świątynię z materii, dla której Słowo było tylko pretekstem. Mówiłeś, że niezbadane są wyroki Boga, a wyrokowałeś w Jego imieniu. Mówiłeś o miłości bliźniego, a odgrodziłeś się od niej wysokim murem swego dostojeństwa; Bóg, jak spadający Ikar, był niewidoczny na tle twojego majestatu. Mówiłeś: „Błogosławieni ubodzy”, a sprawiłeś sobie najnowszego merca, choć kilometry przez dwa tysiące lat się nie zmieniły. Nie wystarczała ci laska?
  - Takie są wymogi cywilizacji.
  - My tu jesteśmy trochę zapóźnieni – będziesz musiał, Wasza Nowoczesność, pofatygować się do piekła na piechotę".
 • 2013-04-07 16:45 | atalia

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Skandaliczny to jest Tusk. Ile to forsy - panie autorze i głęboki analityku - dał hierarchom?
 • 2013-04-07 16:49 | zet

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "Papiez niezaleznie od retoryki bardziej lub mniej udanej bedzie dokładnie takim samym papiezem, jak jego poprzednicy. "

  Czyli "nihil novi sub sole", jak powiadali nasi poprzednicy. Ze szkodą dla ludzkości...
 • 2013-04-07 16:50 | Urlu

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Nasz biznes, panie kolego, bo z naszych pieniędzy finansowany. Bo jest elementem mojej społecznosći i ma na nią wpływ, nie licząc się z nikim innym. Można komentować, bo biskupi skomentowali i jest wyraźnie w ich słowach, że króluje demagogia i PR. A jeżeli będzie takim samym papieżem, to gorzej dla niego, bo coraz więcej ludzi ma dosć bandy hipokrytów i kłamców chroniących zbrodniarzy. Daleko panu od rozumu i umiejętnosci dyskursu, więc to może pan nie powinien się wypowiadać.
 • 2013-04-07 17:50 | remm

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  @Laclos: "To nie wasz biznes, mozna powiedziec".

  Przykro mi, ale dopóki redaktor Makowski płaci podatki, a Kościół jest z tych podatków finansowany, JEST to biznes redaktora Makowskiego. Nie wspominając o tym, że redaktor Makowski, nawet jeśli nie jest katolikiem, musi przestrzegać prawa wyznaniowego, które Kościół katolicki narzucił państwu polskiemu (zakaz aborcji, zakaz związków partnerskich, praktycznie obowiązkowe lekcje religii w szkołach publicznych, utrudniony dostęp do antykoncepcji itp.).
 • 2013-04-07 18:04 | remm

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "Jednak, jak notuje protestancki teolog Jürgen Moltmann, „ubodzy nie potrzebują jałmużny udzielanej z nadmiaru przez bogatych, tylko ludzkiego uznania poprzez dążenie do zaprowadzenia sprawiedliwości społecznej”. I, dodaje, że bynajmniej nie jest to polityzacja Kościoła, ale chrystianizacja kościelnej polityki"

  Ależ to marksizm, panie redaktorze. Ba, nawet gorzej, to bolszewizm! Przynajmniej według standardów, które wprowadził w Kościele katolickim nasz przesławny rodak, oddając tenże Kościół w ręce bliskiej sercu Franco i Pinocheta organizacji o nazwie Opus Dei.
 • 2013-04-07 19:10 | karul

  Autor mocno przesadza z tymi

  zmianami w KRK. Toz to ten sam ponadnarodowy koncern finansowy ktorego celem nie jest sprzedaz Coca Coli ale semickich basni i legend. Nowy szef koncernu autobusem jezdzil, ale co kwartal sprawdzal ile owieczek wydojonych i czy stado podstawowe rosnie czy nie. Takiemu z autobusu latwiej jest uzyskac wiecej oscypkow.

  A polscy czarownicy i tak swego bogactwa nie oddadza. Wybrazacie sobie Glodzia skromnego, pokornego i chudego?
 • 2013-04-07 19:16 | GrzeCho

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów? - nie na temat

  Trochę nie na temat ale już nie mogę się powstrzymać. Wszędzie barachło i popelina.

  Powiedzcie drodzy współczytelnicy, czy nie przeszkadzają Wam te wszystkie literówki i błędy w artykułach ?
  Mnie to coraz bardziej irytuje. Jak sądzicie, czy autor przed naciśnięciem przycisku "publikuj" czyta to co napisał?
  Jeśli nie to może nie tylko ortografia nie jest poprawna...
  Rozumiem, że na forum mogą występować różne formy wypowiedzi, ale główna treść powinna być przemyślana i zweryfikowana.
 • 2013-04-07 19:29 | atalia

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Niby dlaczego miałby oddawać to, co mu dał Tusk łamiący Konstytucję? A poza tym, co to za bogactwo? Ile zarabia Głódź? Dziesięć tysięcy na miesiąc? Ma basen? Willę za milion dolarów?

  Oczywiście, "Polityka" ani piśnie o Tusku łamiącym Konstytucję i w zamian za poparcie polityczne dającym miliony klerowi...
 • 2013-04-07 20:07 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Redaktor Makowski utrzymuje z podatkow Kościół w Polsce, a nie powszechny z papieżem Franciszkiem włącznie. I wkrotce przestanie utrzymywac, jako ze koszty utrzymania Kosciola katolickiego w Polsce przejmiemy my - katolicy. A ustawodawstwo, jakie obowiazuje nas wszystkich z Redaktorem Makowskim włącznie, zawdzięczamy naszemu organowi ustawodawczemu, czyli dwuizbowemu parlamentowi wybieranemu w wyborach powszechnych, bezposrednich i demokratycznych. Duchowni oczywiscie maja prawo glosu, niemniej na równi z obywatelami indyferentnymi religijnie, jak m. in. Redaktor Makowski
 • 2013-04-07 20:43 | jer11

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Redaktor Makowski utrzymuje z podatkow Kościół w Polsce, a nie powszechny z papieżem Franciszkiem włącznie.
  `````````````````````````````````````````````````````````````````````````````

  Bzdura! Czyzby kosciol rzymsko-katolicki w Polsce nigdy nie wysylal zadnych pieniedzy do Watykanu???
 • 2013-04-07 20:46 | jer11

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  A ustawodawstwo, jakie obowiazuje nas wszystkich z Redaktorem Makowskim włącznie, zawdzięczamy naszemu organowi ustawodawczemu, czyli dwuizbowemu parlamentowi wybieranemu w wyborach powszechnych, bezposrednich i demokratycznych. Duchowni oczywiscie maja prawo glosu, niemniej na równi z obywatelami indyferentnymi...
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Oczywiscie, wystarczy tylko aby odpowiednia ilosc poslow, senatorow itp.
  byla trzymana na krotkiej smyczy przez dostojnikow kosciola rzymsko-katolickiego... O politykach nalezacych do "Opus Dei" juz nie wspomne!
 • 2013-04-07 21:20 | mzak

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Caritas i większość tego rodzaju kościelnych organizacji to doskonale funkcjonujący biznes. Jednemu z koscielnych rozglośni radiowych swego czasu
  zaproponowalem wspolne działana dla ubogich dzieci. Tak policzyli swoje koszy i zyski, że dla dzieci niewiele by zostało... Chylę czoło przed pracą siostry Małgorzaty Chmielewskiej prowadzącej domy dla ubogich i bezdomnych chorych.To u niej ludzie z marginesu życia mają godną człowieka śmierć, gdy przyjdzie ich czas. Może jeszcze Kamiliańska Misja Charytatywna, gdzie w Warszawie bezdomni mają na prawdę ludzkie warunki pobytu. I to byłoby na tyle...
 • 2013-04-07 21:44 | aplegat

  @Laclos

  Gwoli ścisłości, Makowski w tym i innych artykułach deklarował, że jest człowiekiem wierzącym, więc ustawianie go jako kogoś "indyferentnego religijnie" i komu "daleko do wiary" - niezależnie od tego, czy jest przejawem złej woli, nieuważnej lektury czy fundamentalistycznego zadufania - wartość komentarza umniejsza.
 • 2013-04-07 22:12 | zyta2003

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Moze doczekamy w Polsce wizyty papieza Franciszka, ktory tak nawoluje do skromnosci i umiarkowania. I zapewne sam taki jest.
  I co wtedy bedzie z tymi nieruchomosciami koscielnymi wybudowanymi w ostatnich dwudziestu latach. Pozaslania sie je, czy co? Trzeba bedzie przygotowac jakies "parafie putinowskie", zeby Franciszka nie trafilo na miejscu.
 • 2013-04-07 23:27 | remm

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  @Laclos
  ..., jako ze koszty utrzymania Kosciola katolickiego w Polsce przejmiemy my - katolicy

  Mówiąc delikatnie, mijasz się z prawdą.

  Po pierwsze, jeżeli chodzi o Fundusz Kościelny, to stanowi on, ostrożnie licząc, zaledwie jedną dziesiątą kwoty, jaką rząd przeznacza na utrzymanie Kościoła. Na samą katechezę z budżetu idzie ponad miliard rocznie.

  Po drugie, Fundusz Kościelny stanowił rekompensatę za nieruchomości, które przed wojną należały do Kościoła, a po 1945 roku zostały przejęte przez Polskę. Po 1989 r. Kościół ponownie odebrał Polsce te nieruchomości, więc FK powinien zostać całkowicie zlikwidowany, a nie zastąpiony perfidnie skonstruowanym odpisem od podatku, który zapewni klerowi jeszcze większe dochody kosztem szkół, dróg, pomocy społecznej itp.

  Zwłaszcza że z samego tytułu posiadania tychże nieruchomości (ziemi rolnej i zabytków) Kościół otrzymuje blisko 100 milionów dotacji unijnych rocznie, czyli tyle, ile dotychczas wynosił Fundusz, nie wspominając o dochodach z wynajmu i sprzedaży.

  O "utrzymywaniu Kościoła przez katolików" można by mówić wtedy, gdyby katolicy płacili dodatkowy podatek (tak jak w Niemczech), a nie odpis, gdyby oprócz tego podatku państwo nie przekazywało na Kościół żadnych innych kwot (z wyjątkiem dofinansowania szkół, zakładów opieki itp. na takich samych zasadach, jak szkoły i zakłady prywatne) i gdyby Kościół zwrócił Polsce wszystkie nieruchomości wyłudzone po 1989 r.
 • 2013-04-08 02:12 | Podszeregowy

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Popieram!
  Żądam wyegzekwowania przepisu o zakazie palenia (kadzidła) w pomieszczeniach zamkniętych.
 • 2013-04-08 04:52 | blue

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "Po drugie, Fundusz Kościelny stanowił rekompensatę za nieruchomości, które przed wojną należały do Kościoła, a po 1945 roku zostały przejęte przez Polskę. Po 1989 r. Kościół ponownie odebrał Polsce te nieruchomości, więc FK powinien zostać całkowicie zlikwidowany, a nie zastąpiony perfidnie skonstruowanym odpisem od podatku, który zapewni klerowi jeszcze większe dochody kosztem szkół, dróg, pomocy społecznej itp."

  A najzabawniejsze jest to, ze kosciol rzymskokatolicki wyludzil od panstwa wiele posiadlosci (ziemia, budynki, itd.), ktore NIGDY do niego nie nalezaly (szczegolnie na tzw. Ziemiach Zachodnich)!
 • 2013-04-08 08:21 | atalia

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Katolicy mogą się gromadzić w szałasach albo i na świeżym powietrzu, nie muszą mieć świątyń. Co jednak z Tuskiem, którym im te nieruchomości sfinansował? Co z Millerem, Kwaśniewskim, którzy byli nie mniej hojni? Czy każą odebrać i w ten sposób stracą swą władzę? Czy też jeszcze dołożą, aby swą władzę utrzymać? Moim zdaniem, Tusk jeszcze im doda, w końcu i tak nie będziesz mieć pretensji do Tuska, że klerowi daje twoją forsę.
 • 2013-04-08 08:31 | bereciara

  Czytam te wasze bzdety na temat kościoła

  i szlak mnie trafia.1700 lat banda cwaniaków i największych łajdaków ogłupia narody.Dalej toczy się dyskusje czy ma być tak czy inaczej.Wyznacznikiem moralności Głódź,Rydzyk,Petz.Czy jesteśmy tak durnymi przedstawicielami gatunku człowieka myślącego że potrzeba nam ich mądrości.Z tą płaską ziemią to dopiero Wojtyła wam wyjaśnił i jesteście w zachwycie za to olśnienie.
  Tyle łajdactwa co zrobił ludzkości kościół katolicki przeraża ale wierni dalej trwają w obłędzie.
 • 2013-04-08 08:53 | autor autor

  Po się spierać?

  Spory o tezy postawione w tym artykule są bezcelowe. Autor napisał słusznie, ale zamiast koncentrować się a krytyce biskupów, proponuję samemu przewietrzyć wnętrze i pamiętać o własnej odnowie, bo Franciszek mówi o wszystkich katolikach, a nie tylko bogatych hierarchach kościoła. Przede wszystkim jednak cieszmy się nową nadzieją w Kościele Katolickim.
 • 2013-04-08 10:25 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  No własnie...Kosciół polski wysyla pieniądze do Watykanu, nie podatnicy. Kiedy zaczniemy płacic na Kościół, bedziemy mogli tez patrzeć mu na ręce. Póki co - niestety, ale nie.
 • 2013-04-08 10:27 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Wszystko sie zgadza. Tak wiec Redaktor Makowski moze mieć pretensje do wyborców, a nie do Kościola, który jedynie robi to, co do niego nalezy.
 • 2013-04-08 10:29 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Żeby angazowac sie w sprawy Kościoła (Kosciola, nie religii ani Pana Boga), nalezy byc czlonkiem tego Kościola. W ekstremalnej sytuacji mozna byc nawet czlowiekiem niewierzacym, co sie chyba czlonkom Koscioła zdarza:)))
 • 2013-04-08 10:32 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Alez droga Pani Anno Kowalska, bynajmniej nie pytam, skąd Redaktor Makowski wie, co papiez Franciszek miał na mysli. Wiem, ze Redaktor nie wie, co nie znaczy, ze ja wiem. Wiem jedno, ze jego deklaracje pod publiczke nie maja zadnego znaczenia na przyszlość, wiec nie ma co sie nimi tak podniecać i jeszcze wrózyc z fusów o przyszlosci tego pontyfikatu:))
 • 2013-04-08 10:34 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Chyba sprawa finansowaniua Koscioła w Polsce dopiero sie decyduje. Jak mi się wydaje, wzorem sa własnie Niemcy, ale moze sie myle.
 • 2013-04-08 11:16 | zet

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "W perspektywie system bez Boga i bez Ojczyzny. "

  Oby jak najszybciej....zniknie wówczas większość groźnych konfliktów.
 • 2013-04-08 11:34 | faraday

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Polecam wywiad z ks.Hellerem- kosmologiem,czlowiekiem ogromnej wiedzy i...wiary. Tyle że nie wiary okazywanej przez zewnetrzne pozory,pseudo- cuda, ogromne posagi, kosztowne swiatynie- imprezy dla tłumów- ale wiary okazywanej przez chęć zgłębienia nauki Chrystusa i podążania Jego drogą. Jak słusznie ks.Heller zauwaza- polski Kościól odpuścił sobie inteligencje, skupiajac sie na prostaczkach- nie wydał z siebie żadnego wybitnego teologa - a poziom nauczania Episkopatu nie przekracza mozliwości percepcji (bez urazy) absolwenta zawodówki. Przykładem oferta Klubu Ksiązki Katolickiej - żenada. Nie wiem co mysli Papiez Franciszek- zbyt krótko trwa jego pontyfikat- mam nadzieje że znajdzie sie w jego rozumieniu Kościoła takze miejsce dla tych ktorzy poszukuja Boga .I ktorzy nie ekscytuja sie n.p. terminem beatyfikacji Jana Pawła Ii,wierząc że Bóg nie potrzebuje pieczątki kurii dla uznania Jego świętości ,a co dla niektorych niepojete- może ma własne zdanie o kazdym z nas ?
 • 2013-04-08 14:19 | Piotrek

  Rozumienie słowa "ubogi"

  Pan redaktor powołuje się na słowa z Ewangelii dotyczące ubogich, ale interpretuje je jedynie w kontekście materialnym. Wielu egzegetów, w tym Benedykt XVI, podkreśla duchowy wymiar ubóstwa ("Błogosławieni ubodzy w duchu, ..."), który się wiąże z wewnętrzną pokorą i świadomością swojej małości wobec Boga. Ma to oczywiście związek z materialnym bogactwem, bo ludzie bogaci mają tendencję do opierania swego zaufania i nadzieji na pieniądzach i poddawania się konsumpcyjnemu stylowi życia, jednak nie jest tożsamy. Myślę, że Papież, poprzez znaki zewnętrznego ubóstwa, pokazuje nam jak bardzo ten konsumpcjonizm ogarnął dziś Kościół (m.in. polski), że hierarchowie Kościelni nie są "ubodzy w duchu" i że w rzeczywistości stracili Ewangelię z oczy, której to głoszenie, jak bp Polak mówił, jest misją Kościoła.
 • 2013-04-08 14:51 | rozek12

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Spokojnie to tylko kolejny brutalny atak na kościół katolicki.
 • 2013-04-08 14:55 | aplegat

  @ Laclos

  Ekskluzywistyczna brednia - czy opinię na temat PZPR może wydać tylko członek Partii, a na temat szalikowców Legii tylko jeden z jej hoolsów? Dalej, próbował pan ująć ten tekst jako wypowiedź kogoś obojętnego lub niechętnego religii, a nie tylko - przedstawiciela co najwyżej innego odłamu chrześcijaństwa (o ile autor też nie jest katolikiem, tekst nie stawia tej kwestii jednoznacznie).
 • 2013-04-08 15:38 | Zofia

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Nasi bogacze w czarnych sutannach nie chca niczego zmieniac. Polska jest dla nich rajem. Nie placa podatkow, nawet nedzni bezdomni ludzie placa za nich te podatki kupujac bilet na autobus, lekarstwo, bochenek chleba. Ksieza milionerzy panosza sie w naszym kraju, bezduszni wyciagajacy ostatnie grosze za pogrzeby bliskich nawet od tych najbiedniejszych. Skromnosc ich nie dotyczy.
 • 2013-04-08 17:21 | blue

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "Chyba sprawa finansowaniua Koscioła w Polsce dopiero sie decyduje. Jak mi się wydaje, wzorem sa własnie Niemcy, ale moze sie myle."

  Dopiero sie decyduje? A kto i dlaczego pompowal w kosciol rzysmkokatolicki w Polsce olbrzymie pieniadze przez ostatnich dwadziescia kilka lat?

  P.S. Niestety, "Laclos" sie myli. Nikt nie rozwaza wprowadzenia w Polsce niemieckiego systemu finansowania poszczegolnych kosciolow/wyznan...
 • 2013-04-08 17:35 | antydotcom

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Gdyby polski kościół - i w ogóle kościół katolicki na świecie - tak wyglądał, jak wynika ze słów autora, to poczułabym się w nim wreszcie u siebie. Teraz jestem wyrzutkiem, bo aż trzęsie mnie ze złości kiedy myślę o sposobie funkcjonowania struktur kościelnych, tego "urzędu". Każde wejście do świątyni kończy się dla mnie złością ka księży-urzędników, nie próbujących nawet zrozumieć przekazu zawartego w Piśmie Świętym i odmawiających zwykłym ludziom prawa do rozumienia Pisma.

  Ech, znów się rozzłościłam ;)
 • 2013-04-08 21:38 | zet

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Nieoceniony w pomysłowości arcybiskup Michalik, daje do zrozumienia papieżowi, aby zmienił kurs. W wywiadzie /dla Gość Niedzielny/ zadaje pytanie, co zyska ewangelizacja,jeśli papież zamieszka w bloku a nie w pałacu papieskim. Sugeruje, by zamiast gotować zupki osobiście, korzystał z oferowanych udogodnień i na obiady zapraszał ciekawych gości na twórcze rozmowy. Bo tak czynił, prawie święty nasz Rodak.
  Te pomruki niezadowolenia pewnie dotrą do szefostwa w Watykanie. Ciekawe, kogo wesprze lud ciągle wierny.
 • 2013-04-09 00:30 | joas

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Faranciszek robi, nie gada :)
  dobry tekst!
 • 2013-04-09 00:51 | kola

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  grzeczniej proszę,
 • 2013-04-09 00:52 | anna

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  skąd wiesz, że daleko?
 • 2013-04-09 08:06 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Ooo....a co robi? Ma Pan jakies wiesci?:))
 • 2013-04-09 08:13 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Bys moze sie myle. W kazdym razie, jak słyszalam, utrzymanie Kosciola katolickiego bedzie w gestii jego czlonkow. Wedle jakiego systemu - nie wiem. Co do innych wyznań - opieka finansowa panstwa musi zostac utrzymana, jako ze wyznawcow religii innej niz katolicka jest w Polsce tyle, co kot naplakał i te wspólnoty po prostu nie sa w stanie sie same utrzymac. Ale moze sie i tym razem myle, wiec prosze mnie sprostowac:)))
 • 2013-04-09 08:20 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Zwyczajnie sądze, że skoro ja nie wtracam sie w sprawy islamistow, poki sie modla w meczetach, a nie wysadzaja autobusów pelnych dzieci, rowniez niekatolicy nie powinni wykazywac specjalnej aktywności w krytyce Kosciola, ktory nie ma zadnej wladzy wykonawczej i nie jest w stanie zabronic im zycia wedlug standardow sprzecznych z nauka Koscioła. Ale tak juz jest, ze najenergiczniej wtracamy sie w sprawy innych. Taka bezinteresowna "życzliwość". Przyklad z PSZPR jest oczywiscie kompletnie nietrafiony, jako ze walka z ta zbrodnicza organizacja byla w swoim czasie nakazem nie tylko moralnym, ale i wymogiem chwili. Grozila nam juz kompletna demoralizacja i degradacja kulturalna i cywilizacyjna.
 • 2013-04-09 14:25 | remm

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  @laclos:
  >>i nie jest w stanie zabronic im zycia wedlug standardow sprzecznych z nauka Koscioła<<

  Znowu kłamiesz. Zakaz aborcji wprowadzony pod naciskiem Kościoła obowiązuje wszystkich, również niekatolików. Brak związków partnerskich czy ustawy o in vitro wynika tylko i wyłącznie stąd, że w Polsce faktycznie rządzi Kościół.

  A co do PZPR, to nie przypominam sobie, żeby wprowadziła ona w szkołach i przedszkolach publicznych dwie godziny marksizmu-leninizmu tygodniowo. Kościół natomiast indoktrynuje polskie dzieci za pieniądze wszystkich podatników. Również Palikota.
 • 2013-04-09 15:27 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Jest Pan(Pani) typowym przykladem "czerwonego nietoperza", ktory nie widzi, nie slyszy, a czepia sie:)) Powtarzam: nie ma żadnego przelożenia pomiedzy zbrodniczą grupa zorganizowana o charakterze przestepczym nazwana dla niepoznaki PZPR (i dobrze byloby juz to przyjąć wreszcie do wiadomosci) a innymi organizacjami chocby nie wiem jak agresywnymi i zaborczymi. Taz PZPR nie tylko wprowadzila marksizm-leninizm do polskich szkół, to jeszcze nie konczyla sie ta "wiedza" na dzwonku na przerwe, ale zatruwane byly tym jadem wszelkie inne lekcje przedmiotow humanistycvznych. Natomiast religia w szkołach dzisiejszych jest nieobowiazkowa i o ile wiem, nie wszystkie dzieci na te lekcje uczeszczaja.
 • 2013-04-09 15:34 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  PS. Chyba nie zdaje sobie Pan (Pani) sprawy, że wszystkie te wymienione marzenia, jak in vitro, aborcja, zwiazki homoseksualne, to nasza polska rzeczywistość. I Kosciół mimo negatywnej o nich opinii nie ma nic w tej sprawie do powiedzenia póki ludzie chca to robic, a nie trzesa portkami ze strachu na mysl, co proboszcz i sasiedzi powiedza. W najblizszym otoczeniu mam pare przyjaciółek, ktore mimo braku jakiegos specjalnego ustawodawstwa na rzecz par homoseksualnych sa prawnie nawzajem ubezpieczone. Wystarczy zasiegnąć porady prawnika, a nie wszczynac zadymę, ktora nie ma zadnego praktycznego znaczenia poza robieniem szumu wokół partii niejakiego Palikota.
 • 2013-04-09 19:15 | Ted

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Kościół ubogi dla ubogich - oczywista(real)oczywistość.ale...kler ubogi dla ubogich???
 • 2013-04-09 20:17 | remm

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  1. Być może Szanowny Pan/Pani nie wie, że na forach internetowych ogólnie przyjętą formą zwracania się do rozmówców jest "Ty". Jeśli Pan/Pani poczuł(a)się urażony/a formą przeze mnie użytą, to proszę Szanownego Pana/Szanowną Panią o wybaczenie.

  2. O dobrowolności katechezy można by mówić wtedy, gdyby miała ona miejsce na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć , gdyby oceny z religii nie były wliczane do średniej, i gdyby za lekcje te płacili rodzice/katolicy, a nie wszyscy podatnicy. Inaczej mówiąc, gdyby katecheza była prowadzona zgodnie z Konkordatem oraz ustaleniami między władzą a Kościołem z początku lat 90. Ówczesne władze nie wiedziały jednak, że takiej instytucji, jak Kościół, nie należy dawać palca, bo zeżre całą rękę wraz ze stawem barkowym.

  3. Komuniści wprowadzili elementy swojej ideologii na lekcjach historii, ale w odróżnieniu od katofaszystów nie indoktrynowali dzieci ideologicznie na specjalnych lekcjach, nawet w tak "dobrowolnej" formie, w jakiej dziś prowadzona jest katecheza. Nie przypominam sobie również elementów indoktrynacji politycznej w programach telewizyjnych dla najmłodszych (dziś większość programów dla dzieci i młodzieży w TVP to programy religijne).

  4. Ustawodawstwo dotyczące aborcji, in vitro czy związków jest uchwalane (lub nie uchwalane) pod naciskiem Kościoła, który od lat 90. terroryzuje polskich polityków, wymuszając na nich coraz większe sumy pieniędzy, dzięki którym może terroryzować polityków jeszcze skuteczniej.

  5. Co do komentarza w P.S., to trudno mi się do niego ustosunkować, ponieważ jest napisany w sposób - Pan/Pani wybaczy - cokolwiek bełkotliwy. Czy Pan (i) był(a)b łaskaw(a) wyjaśnić mi na przykład, co znaczy zdanie "Chyba nie zdaje sobie Pan (Pani) sprawy, że wszystkie te wymienione marzenia, jak in vitro, aborcja, zwiazki homoseksualne, to nasza polska rzeczywistość".?
 • 2013-04-09 20:49 | andrzej

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  już jest bardziej po myśli naszych biskupów kościół jest przecież oblegany i ma coraz więcej męczenników
 • 2013-04-09 22:35 | Eau de Cologne

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  "Zwyczajnie sądze, że skoro ja nie wtracam sie w sprawy islamistow, poki sie modla w meczetach, a nie wysadzaja autobusów pelnych dzieci, rowniez niekatolicy nie powinni wykazywac specjalnej aktywności w krytyce Kosciola, ktory nie ma zadnej wladzy wykonawczej i nie jest w stanie zabronic im zycia wedlug standardow sprzecznych z nauka Koscioła."


  =================================================================================
  Do momentu kiedy kosciol rzymsko-katolicki w Polsce otrzymuje przynajmniej jedna zlotowke z budzetu panstwowego... do tego momentu bede czul sie upowazniony, aby "wtracac" sie w sprawy tej cwierc-mafijnej organizacji!
 • 2013-04-10 14:58 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  @remm
  ad 1. Bardzo przepraszam, ze Cię obrazilam tytulując w sposób przyjety w jezyku polskim. Nie miałam takiego zamiaru i juz sie poprawiam.

  ad 2. W szkole mojego syna (liceum im. Reja w Warszawie) wlasnie tak były rozplanowane lekcje religii, a zostaly tak rozplanowane, poniewaz zażądali tego rodzice uczniów, którzy nie zamierzali brac w nich udzialu, m. in. ja (moj syn w wieku lat 15 oświadczyl, ze religia go nie interesuje, a ja to uszanowałam i szkola również). Byc moze w innych szkołach sprawy wygladaja inaczej. Podejrzewam jednak, ze wina lezy po stronie rodziców, którzy trzesa dolnym odzieniem i boja sie odezwac w jakiejkolwiek sprawie. Po prostu wciąz spoleczenstwo obywatelskie jest jedynie projektem w naszym kraju.
  Co do płacenia za lekcje religii - bylabym za tym, o ile ja z kolei nie musiałabym placić za dotacje do np. Ruchu Palikota czy ochrone policyjną np. teczowych demonstracji.

  ad 3. Prosze sie nie osmieszac tymi wiadomościami o PRL. Najwyraźniej jestes mloda osoba, ktora tamtych czasów nie pamieta, lub zwyczajnie nawet nie zauwazyleś(as), ze jestes ordynarnie indoktrynowany(a). Co do "apolitycznych" programow telewizyjnych - chyba pamietasz takie znakomite seriale telewizyjne, jak "Stawka wieksza niz zycie", czy "Czterej pancerni i pies". O innych gniotach kinematografii polskiej tamtego okresu nie wspomne:))) Dzis zas programy religijne dla dzieci chyba nie są obowiązkowe i milusinscy nie musza ich oglądac, jesli rodzicom to nie w smak.

  ad 4. Kosciół katolicki w Polsce ma wielkie wplywy z racji tego, ze reprezentuje znaczna część społeczeństwa, choc nie jest to juz 99,9%:)) I wybrani przez spoleczenstwo poslowie i senatorowie musza sie z tym liczyc, jesli chca byc wybrani po raz drugi. I tak np. z pewnoscia nie bedę glosowac na tych posłów PO, ktorzy byli oburzeni wypowiedzia ministra Gowina w sprawie legalizacji zwiazków homoseksualnych. Od tamtego czasu Gowin jest moim kandydatem na szefa PO, a Tusk stracil moje zaufanie:))

  ad 5. Przepraszam za moj zart, ktory nie musiał byc dla Ciebie jasny. Chciałam jedynie rzec, ze w Polsce sa przeprowadzane zabiegi in vitro i aborcyjne niemal bezkarnie, a jak ktos nie chce łamać polskiego prawa, to pojedzie do Czech lub Niemiec. Par homoseksualnych tez u nas dostatek i nie widze, zeby nie mogly uregulowac swego statusu finansowego. Po prostu rzeczywistość jest taka, ze te pary nie sa de facto zainteresowane trwałymi zwiazkami, jako ze ex definitione stanowia związki przelotne.
 • 2013-04-10 17:23 | Eau de Cologne

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Kosciol rzymsko-katolicki ma za soba dwa tysiace lat dowiadczenia w gromadzeniu dobr wszelakich i majatku. Nie sadze, aby jakikolwiek (jeden) papiez byl to w stanie zmienic w ciagu kilku, czy nawet kilkunastu lat!
 • 2013-04-10 20:16 | KPZR i NSDAP również

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  robiły co do nich należało.
 • 2013-04-10 20:18 | Kłamstwo, panie Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  w latach 80' nawet partyjni belfrzy już nie mieli siły na propagandę.
 • 2013-04-10 20:19 | Sofistyka godna Goebbelsa, Panie Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  W takim razie nie ma Pan nic przeciwka, że te 8 miliardów PLN rocznie zabierzemy polskiej filii Watykanu?
 • 2013-04-11 08:27 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Niewatpliwie masz racje:))
 • 2013-04-11 08:31 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  O ile wiem, ważą się projekty zmiany zasad finansowania Kościola w Polsce. Bedę więc bardzo zadowolona, kiedy utrzymanie go przejdzie do polskich katolikow. Bedę tez optować za tym, zeby utrzymanie innych gmin wyznaniowych też spadlo na barki ich "licznych" wiernych, którzy z pewnościa podołaja temu zadaniu. Wszyscy to wszyscy, babcia tez:))) Zobaczymy wówczas, które wyznanie jest dominujące i dlaczego...
 • 2013-04-11 14:55 | mk

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Bardzo fajny artykuł, czytało się z przyjemnością, chciałam tylko podziękować :)
 • 2013-04-13 15:49 | Flanet

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  W domyśle miało być inaczej:

  1.Głodnych nakarmić.
  2.Spragnionych napoić.
  3.Nagich przyodziać.
  4.Podróżnych w dom przyjąć.
  5.Więźniów pocieszać.
  6.Chorych nawiedzać.
  7.Umarłych pogrzebać.

  To z Katechizmu 7 prostych uczynków. Biskup Polak chyba się pogubił w nauczaniu. A jeśli nie, to sporo ksiąg katechetycznych trzeba zmienić. No i Biblię też przecież trzeba zmienić, gdzie mowa o tym samym. A coś się nie zgadza...
 • 2013-04-13 22:41 | No, zobaczymy, droga Pani (przepraszam za pomyłkę)

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Ostatnio chęć płacenia na "swój święty Kościół" zadeklarowało aż 43% ankietowanych. 2 razy mniej niż podobno jest u nas katolików.
 • 2013-04-13 22:43 | Co więcej:

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Wszystkie te punkty należało realizować GRATIS.
 • 2013-04-14 02:25 | Flanetweb

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Pięknie.
 • 2013-04-14 02:44 | Flanet

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Faryzeuszy z pieniędzmi Jezus wygonił ponoć ze świątyni.

  Ale naszych biskupów nikt dziś nie ruszy... Uczą mojej córki tych punktów na katechezie. Potem tłumaczę: to nie tak; jeśli ksiądz kłamie i kradnie, to nie znaczy, że masz źle robić w życiu. I mam tylko nadzieję, że polski kk padnie krzyżem któregoś dnia. Bo jeśli nie - na bank do piekła jako pierwsi pójdą. Jeśli ono istnieje.
 • 2013-04-15 14:21 | Laclos

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  Tacy z nich zapewne "katolicy":))) A moze po prostu to ludzie biedni...Tak czy owak Kościół w Polsce bedzie musiał przystosowac sie do nowej sytuacji.
 • 2013-05-15 04:39 | racuch

  Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

  może to czas na opodatkowanie kościoła i księży?