Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

(56)
Episkopat w kategorycznym tonie potępia zapłodnienie in vitro. Metodę tę nazywa „produkcją” człowieka „znaną w hodowli roślin i zwierząt” i naciska na posłów, by zakazali jej stosowania.
 • 2013-04-09 23:01 | pola

  aborcja i in vitro

  no i bardzo dobrze, taka jest rola Kosciola, nawet jezeli nie bardzo zrozumial roznice miedzy in vitro i matka zastepcza, ale to nie Kosciol dyktuje spoleczenstwu jak sie ma rozmnazac lub nie, przynajmniej tak nie powinno byc w Panstwie, ktore juz wreszcie chcialoby byc swieckie. Lepiej by bylo gdyby spoleczenstwo sluchalo wlasnego rozumu od tego "z ambony". W przeciwnym razie rece opadaja z szelestem. Amen.
 • 2013-04-09 23:50 | DoTi

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Cóż... Może i państwo chce być świeckie... Ale prawo do życia wszyscy dostali od Boga. Czy im się to podoba, czy nie.
 • 2013-04-09 23:52 | Ta szczęśliwie nie usunęła:

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/olsztyn/lubawa-ciala-noworodkow-w-domowej-zamrazarce,1,5463582,region-wiadomosc.html
  i dlatego biskupi złego słowa o nie nie powiedzą.
 • 2013-04-09 23:52 | DoTi

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Parom, które nie mogą mieć dzieci doradzają jedynie „realne leczenie przyczyn niepłodności” (ale nie wiadomo, co to oznacza)

  jak to nie wiadomo... Naprotechnologia, ot co.
 • 2013-04-09 23:58 | Ezechiel

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  "in vitro jest kolejnym eksperymentowaniem na człowieku. To >>produkcja<< człowieka, stanowiąca w istocie formę zawładnięcia życiem ludzkim”.

  Czyli w skrócie co wolno było bogom-Elohim w laboratorium Eden to nie dla was drogie owieczki.

  "Zatem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na wyobrażenie nasze, według podobieństwa naszego"
 • 2013-04-10 00:56 | El_Toro

  Szkoda że zajmują się tym, co ich nie dotyczy

  Wielka szkoda, że równie "ostro" nie potrafią i przede wszystkim nie chcą zająć się tematem pedofilii na własnym podwórku, tylko konsekwentnie zamiatają sprawę pod dywan. Tam jakoś brakuje im stanowczości i taki Pieronek tłumaczy to delikatnie "ludzkimi namiętnościami". Scyzoryk się w kieszeni otwiera. Dobrze, że mają coraz mniej do powiedzenia i ludzie ich już za bardzo nie chcą słuchać. Z Polski powoli acz konsekwentnie robi się pod tym względem druga Hiszpania. Tu dzisiaj kościelni nie mają nic do powiedzenia w sprawach obyczajowych. Tak więc niech wojują dalej, są i tak na równi pochyłej.
 • 2013-04-10 02:02 | camel

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Ugh, w Polsce widać ofensywę ciemnoty. Przebija się skutecznie na świecznik, na uniwersytetach odbywają się debaty na temat zgodności widzeń św. Faustyny z fizyką (UAM o ile pamiętam), najdziksze teorie ciemnogrodu spotykają się z atencją na najwyższych szczeblach. Rozsądni są zakrzyczani, prasa, radio, telewizja prześcigają się w serwowaniu kłamstw mających uwiarygodnić religię. Ostatnio przez publikatory przetoczyła się fala publikacji na temat dowiedzionej naukowo autentyczności całunu turyńskiego... Do Hiszpanii nam jeszcze daleko.
 • 2013-04-10 02:26 | bever

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  autor pisze zeby podgrzac atmosfere konfliktu i tak juz rozbuchana, nie wyjasnia ze taka jest oficjalna doktrynalna wykladnia kosciola katolickiego czyli powszechnego, taka doktryne przyjal ostatni sobor powszechny, nie jest to w zadnym wypadku decyzja polskiego episkopatu, a tym bardziej nie jakiejs episkopalnej partii politycznej - a autor takie stanowisko sugeruje, nie jest zadaniem kosciola dyskutowac tylko wykladac. coz nie kazdy powinien siegac po pioro.
  kosciol tu nic nie wymusza i nie mozna oczekiwac od kosciola kompromisow, daje tylko swoja wykladnie moralna, jak to jest dostosowane do wspolczesnosci to juz kwestia naszej interpretacji i decyzji laickiego panstwa
 • 2013-04-10 02:34 | GLS

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Ja jak najbardziej popieram ich prawo do wprowadzenia zakazu!
  W Watykanie, ich kraju.
 • 2013-04-10 06:53 | ewkas

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  bever, 2:26
  Musiałam coś przegapić. To na ostatnim soborze powszechnym zajmowano się zabiegami in vitro ?
 • 2013-04-10 07:43 | black jack

  :Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  jestem za - Biskupi absolutnie nie powinni się rozmnażać, ani przez invitro, ani tymi tradycyjnymi metodami ;) A naciskać to sobie mogą wiernych w kościele i straszyć ich nawet ekskomuniką, ale od innych niech się odczepią - to wolny kraj i podobno XXI wiek a nie średniowiecze. Ci pasterze narodu przez wieki nie raz popisała się swoją "nieomylnością" w sprawach dotyczących postępu, nie tylko w medycynie. Wytłumaczenie: - strach, że oto Bogu umniejsza się jego wszechwładzę nad wszelkim istnieniem. Zero w tym pochylenia się z troską nad cierpieniem i nieszczęściem bliźniego. Tylko buta, arogancja i dążność do rządzenia nie tylko duszami ale i ciałem owieczek. Dzięki ich działalności i omamionych ultrakatolików mamy co chwilę doniesienia o dzieciach w zamrażarce itp. - jedni chcą mieć dzieci za wszelką cenę - to im zabrońmy, a inni nie chcą, też za cenę nawet zbrodni - to nie pozwólmy na edukację seksualną, antykoncepcję i to "największe zło", aborcję. Lepiej niech biedne owieczki zapędzane przez tĄ bezduszną, zakłamaną bandę w kozi róg w desperacji popełniają dzieciobójstwo - prawda?
  NIECH KSIĘŻA GADAJĄ CO CHCĄ Z AMBON, ALE OD MOJEGO PAŃSTWA WARA.
 • 2013-04-10 08:39 | Monika

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Kiedy slucham polszczyzny wiekszosci biskupow, latwo mi uwierzyc, ze brak wiedzy czy ogolny poziom intelektualny sa odpowiedzialne za opowiadanie bzdur o procedurze in vitro. Choc medyczne wyksztalcenie Hosera zapala czerwone swiatlo w glowie... Co do badan prenatalnych natomiast - chyba kazdy glupi slyszal o ratujacych zycie operacjach prenatalnych? Kim wiec sa panowie tak dzielnie je zwalczajacy?!
 • 2013-04-10 09:01 | pola

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  prawo do zycia od Boga dostali tylko wierzacy
 • 2013-04-10 09:15 | kaesjot

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Spotkałem się w kilku źródłach z informacją, że tylko 15 - 25% zapłodnionych jajeczek rozwija się w prawidłową ciążę, pozostałe natomiast ulegają samoistnemu poronieniu zanim nawet kobieta się zorientowała, iż do zapłodnienia doszło.
  Skoro śmierć każdego zapłodnionego jaja to zabójstwo a wszystko dzieje się, jak twierdzisz , z woli Boga, to pytanie postaw sobie sam i sam na nie odpowiedz.
 • 2013-04-10 09:40 | Janina Nowicka

  Prawo do życia "od Boga"

  Mam pytanie: rozumiem, że prawo do życia dostali od Boga katolicy, zwłaszcza nadwiślańscy, a od kogo dostali Chińczycy? Czyli konfucjaniści, jakieś 1300 milionów ludzi. A od kogo hindusi, jakieś 900 mln ludzi, albo buddyści, ok. 450 mln ludzi. Jestem ciekawa
 • 2013-04-10 10:02 | zet

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Kler ciągle udaje,że jest posiadaczem jedynej, słusznej prawdy. Natomiast historia kościoła dobitnie pokazuje,że od dawna tak nie jest. Czasy się zmieniają, ludzie poszerzają swą wiedzę, która coraz częściej obala religijne dogmaty. Kiedyś kler "nauczał",że Ziemia jest płaska, a wątpiących poddawał okrutnym restrykcjom. Amerykańscy biskupi protestowali p-ko wydobyciu ropy naftowej, określając ją "piekielnym paliwem".
  W sprawie in vitro, dziwnie poubierani chłopcy, też nie mają racji. Dość zgrabnie wmawiają wiernym,że zabieg nie jest leczniczym. Bo nie jest. On ma ułatwić zajście w ciążę osobie, która nie może tego dokonać w sposób naturalny dla gatunku.
  Człowiek, wbrew temu, co sugerują biskupi, nie jest żadnym bożym wynalazkiem. Jest żyjącą częścią przyrody i kończy żywot tak samo, jak wszelkie inne,ziemskie stwory. Podobnie do innych gatunków też się rozmnaża.
  Różni się wyłącznie tym,iż posiada świadomość, ale co widać, nie wszyscy umieją z niej korzystać.
 • 2013-04-10 11:33 | Gostek

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Wśród tylu komentarzy artykułu tylko ten jeden (bever) o szerszym spojrzeniu i rozumieniu, w dodatku obiektywny i nikogo nie napastujący. Podpisuję się pod tym.
 • 2013-04-10 11:56 | black jack

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Prawo do życia po bożemu - tak, dla tych co w to wierzą. Reszta pozwólcie, że będzie żyła po swojemu. Przecież to, że jest prawo do invitro, aborcji(praktycznie martwe) i do antykoncepcji nie oznacza, że ktoś pobożnym kobietom będzie wszczepiał na siłę zapłodnione jajeczka(z invitro), a jak będą w ciązy to będzie przymus poddania się aborcji. Tak jak nikty nie nakaże przywdziewać poboznym mężom swego "ptaszka" prezerwatywą. Kościół ma wiele możliwości oddziaływania na swoich członków, ale nie powinien swoich reguł narzucać niezainteresowanym. Ma duże pole (ugór) do dzialania wsród swoich wyznawców o księżach nie wspominajac.
 • 2013-04-10 12:02 | black jack

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  prawo do używania rozumu też... ;)
 • 2013-04-10 12:18 | Obserwer

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Trudna sprawa i przykra informacja jest, gdzy para ludzi dowiaduje sie, iz nie moze miec swojego potomstwa.Naturalna sprawa jest, ze potrzeba bycia rodzicem jest prawem kazdego czlowieka, ktory zaklada nowa komorke rodzinna.
  Naturalna reakcja jest to , ze ludzie szukaja wszelkich mozliwosci, aby dziecko miec.Jednak , gdy pojawiaja sie bariery, ktore sa w organizmach przyszlych rodzicow do bycia rodzicami to tez pochodzenia jest naturalnego.
  Gdy natura sama , z jakiegos powodu, blokuje dostep do macierzynstwa i ojcostwa to nalezy to rowniez uszanowac, przede wszystkim zastanowic sie czy pokonywanie tej naturalnej bariery na sposob naukowy jest dobrym i jedynym sposobem.
  Niestety jest coraz wiecej dowodow na to, iz piersi ludzie z tej metody, ktorzy maja juz ok 30 -lat w znacznie wiekszym stopniu sa bardzie podatni na rozne choroby.Na niektore nawet 10-krotnie wiecej od naturalnie poczetych rowiesnikow.
  Jest spora grupa naukowcow gentykow , ktora ma duze watpliwosci czy ta metoda to dobra metoda dla gatunku ludzkiego.Ilosc obserwacji i badan dowodzi , iz zapladnianie komorki ta metoda jest rodzajem ostrej i gwaltownej ingerencji w jej kod genetyczny, ktory decyduje o tym jaki plemnik do niej moze przeniknac, a inne nie.To komorka jajowa decyduje o wyborze plemnika i nikt narazie nie zna naukowego wytlumaczenia , z tego co wiem , dlaczego tak sie dzieje.Tak wiec in vitro jest rodzajem gwaltu na naturze niestety.To trzeba wiedziec i trzeba brac pod uwage poza sprawami jakie ta metoda juz wywolala w swiecie.Mam na mysli caly przemysl , ktory wokol tej metody powstal w USA na ogromna skale.W tym sorry" biznesie wykorzystuje sie biedne kobiety z krajow trzecich jako surogatki oraz mezszczyzn jako dawcow plemnikow.Dopiero teraz przez pare lat prowadzi sie badania tych dawcow.Wczesniejsza metoda ze wzgledu na koszty oraz brak wyobrazni nie byla pod tym wzgledem dokladnie badana i nie dochowywano wystarczajacej starannosci w ich rejstrze.
  Przypuszcza sie , ze nadal w tym sa powzne uchybienia i naduzycia ze wzgledu na olbrzymie koszty dodatkowych badan.Ten rodzaj , przepraszam , przemyslu rozbujal chec zysku na olbrzymia skale, a sprawy przyszlych ludzi oddalil na lata nastepne w zakresie ich licznych problemow zdrowotnych oraz spraw zwiazanych z pokrewienstwm genetycznym.
  Materia jest bardzo emocjonalna, delikatna i wymaga doglebnego zrozumienia, rozpatrzenia za i przeciw.Sa to sprawy niezwykle intymne oraz uczuciowe, ale poza tym sa to sprawy zdrowia i zycia przyszlych pokolen za ktore teraz trzeba zdecydowac.Decyduja o Nich ich potencjalni rodzice.Na nich spoczywa olbrzymi ciezar i odpowiedzialnosc. Dlatego maja prawo do kazdej wiedzy na ten temat.
 • 2013-04-10 15:34 | camel

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  bever piszesz o teorii. W praktyce słowa biskupów stanowią rozkaz dla powolnych im polityków. I to jest problem. Biskupi zresztą o tym wiedzą i korzystają pełnymi garściami. Skąd takie powszechne zakłamanie, że udajemy, iż żyjemy w świeckim państwie prawa, wszystko jest nowocześnie i w porządku? Demokracja działa? Zawsze twierdzę, że katolicy powinni przestać żyć w kłamstwie, uchwalić zmiany w konstytucji, zapisać tam obowiązek wiary katolickiej i już. Ja i pewnie jeszcze ktoś wyprowadzimy się. Katolicy będą zadowoleni, bo im się kraj "oczyści" i już. Tak jak jest teraz, kiedy kolejne prawa wciska się Polakom z pogwałceniem konstytucji (jak ratyfikacja Konkordatu czy wprowadzenie religii do szkół czy brak ratyfikacji Karty Praw Podstawowych) i udaje, że wszystko jest jak trzeba, bo jakiś tam usłużny Zoll znów nakłamie, że wszystko w porządku... Ohyda!
 • 2013-04-10 17:10 | black jack

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  usunięcie guza mózgu, przeszczep... to dopiero gwałt na naturze, no i chirurdzy którzy to robią koszą kasę, o szpitalach nie wspominając. Cała medycyna dzisiejsza to istny "przemysł", więc może zakażmy albo dyskutujmy czy to moralne aż zainteresowanych (pacjentow) szlak trafi. "Spora grupa ma wątpliwości" - daj Pan spokój - zawsze się znajda tacy co będa przeciw bo biskup się krzywo patrzy. Trzeba to uregulować w gronie specjalistów ale bez katolickiego zaćmienia mózgu.
 • 2013-04-10 21:06 | Berkano

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Kto nie dyktuje ludziom jak sie maja romnazac, KK nie dyktuje? A gdzie Ty bylas przez ostatnie 20 lat?
  W tej chwili w Polsce nie ma zadnej mozliwosci legalnej aborcji po gwalcie(zapis ma wartosc papieru toaletowego). W 2011 w Polsce przeprowadzono 669 legalnych aborcji(620 ze wzgledu na uszkodzenie plodu i tylko 49 za wzgledu na zdrowie lub zycie kobiety)Liczba 49 wskazuje, ze zdrowie i zycie kobiet ma absolutnie drugorzedne znaczenie, liczy sie tylko wyhodowanie plodu kosztem kobiety. Zrobiono 620 aborcji ze wzgledu na uszkodzenie plodu, a ile kalek sie urodzilo? Nie znalazlam danych, bo tez chyba nie ma sie czym chwalic zwazywszy na to, ze ostatnimi laty w Polsce rodzi sie mnostwo kalek.
  W 2011 roku urodzilo sie prawie 400tys dzieci i co wszystkie idealnie zdrowe, niezdeformowane i z kobiet o konskim zdrowiu?
  In vitro, to wedlug biskupow niegodziwa metoda wyprodukowania czlowieka, a gwalt to godziwa metoda?
 • 2013-04-11 09:26 | Druid

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Kościelni urzędnicy nawołują do nienawiści, nawołują do publicznego sekowania osób zarówno poddających się zabiegom jak i osób w ten sposób urodzonych. Jest to publiczne podżeganie i wnoszę z zawiadomieniem Prokuratury o publicznie głoszonych hasłach łamiących prawa tych osób. Polska nie jest krajem (przynajmniej formalnie) z ustanowioną religią państwową. I na tym polega hipokryzja politykierów i klerostwa, że kk pasożytuje na narodzie i na jego majątku jednocześnie głośno manifestując łamanie wszelkich swoich przykazań, nakazań czy kanonów. Apostazja jest wskazana lecz równie łatwa jak lot do Galaktyki Arkana. Biskupi, tłuściochy o wątpliwej reputacji, czas na karanie przykładne ich czynów, zamierzeń i wypowiedzi. Kończę, bo..............
 • 2013-04-11 09:41 | żyga

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Bóg katolicki ,stworzył człowieka na swoje podobieństwo ale z małym felerem.Grzechem pierworodnym.I stworzył instytucję ,która ma pilnowac aby tego grzechu się pozbywac ,bronic przed nim ,spowiadając sie do ucha księdza.U popow jest inaczej.Ale są inni Bogowie ,którzy zarzadzili inaczej.,i to do zdecydowanej większosci ludzi .Dla tych ,którym Bóg nie dal łaski wiary ,a przecież mógł,przyszło życ w piekle na ziemi.A to pieklo to państwo teokratyczne ,nakazujące ludziom ,egzystować w grzechu śmiertelnym ,do ktorego sie nie poczuwają.Jeżeli teraz piekło ,to pośmierci dla nich niebo.
 • 2013-04-11 11:04 | q

  Re:Prawo do życia

  Ja dostałem prawo do życia od swych rodziców. Nie wierzę w Waszego urojonego boga istniejącego wyłącznie w Waszych głowach, a ludzie tacy jak Ty dokonują gwałtu na mojej wolności, na naszym prawie do wyboru.
  Mam dosyć państwa wyznaniowego; poprę wszystkich, którzy będą walczyć z hegemonią katolicką w Polsce.
 • 2013-04-11 11:21 | plank

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Problem jest zawiły, bo etyczny.Nie można nikomu zabronić prawa do potępiania czegokolwiek.Niech jednak każdy z nas spróbuje wczuć się w rolę młodych ludzi pragnących potomka.Czy mają się modlić o płodność a może dać na mszę w tej intencji? Czy na podstawie kilkukrotnie,ręcznie przepisanych i mętnie tłumaczonych pism z przed tysięcy lat można zbudować wykładnie dla naszego obecnego życia.Wielu próbuje a skutki tego widzimy? Biskupi coś muszą
  przecież robić ze swoimi mózgami.Zastanawiam się tylko,co by zyskał lub stracił KK ,gdyby gorąco poparł metodę zapłodnienia in vitro.Słowa poparcia
  bez problemu znajdzie się zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie.
 • 2013-04-11 11:59 | Vicmac

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu.

  Z punktu widzenia katolika żadne prawo zakazujące in vitro i aborcji nie jest potrzebne, ponieważ im zabrania tego religia. Katoliccy biskupi w naszym kraju zapominają, że są przywódcami jedynie swojej trzódki, nie zaś całego narodu. To trochę tak jakby świadkowie Jehowy usiłowali doprowadzić do zakazu przetaczania krwi,a duchowi przywódcy polskich muzułmanów walczyli o zakaz sprzedaży wieprzowiny. Już słyszę te głosy oburzonych, że "jak można porównywać <<zabijanie ludzi>> z jedzeniem mięsa"> Otóż moim zdaniem można, bo w każdej z wymienionych religii wspomniane czyny są ciężkim grzechem, a ciężkie grzechy nie dzielą się na te cięższe i lżejsze.
  To ponoć Bóg dał człowiekowi rozum i wolną wolę, dlaczego więc jego personel naziemny usiłuje nam, ludziom te dary odebrać?
 • 2013-04-11 13:50 | magea23

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  No, mniejmy nadzieje, ze biskupi sa mniej egoistyczni i kazdy z nich splodzil wiecej niz jedno dziecko...
  To samo siostry zakonne i cala reszta, co to sie nie garnie do rozmnazania, ale za to lubi sie wypowiadac na te tematy.
  ;-)
 • 2013-04-11 15:16 | Mona

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  a ja chciałabym, zeby Kościół nie mieszał się w świeckie sprawy
 • 2013-04-11 15:19 | Mona

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  a skad to wiesz? ja o ile mi wiadomo wyszłam z lona matki a nie zstąpiłam z nieba
 • 2013-04-11 16:46 | gsj

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  A może szanowni hierachowie raczyli by się ograniczyć do ambony a nie dyktowania co mają robić posłowie?
  Jest rozdział kościoła od państwa?
  Jeśli nie, to może rząd/sejm zaproponją odejście od celibatu i wyświęcania kobiet? Jak równość to równość.
 • 2013-04-11 17:23 | remm

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Tusk ze swoją ekipą od lat aktywnie wspiera tę "ofensywę ciemnoty" (przykłady: mianowanie Gowina, "likwidacja" Funduszu Kościelnego faktycznie zwiększająca dochody kleru, głosowanie Platformy w sprawie związków itp.). A potem dziwi się, że jedna trzecia Polaków wierzy w zamach.
 • 2013-04-11 17:44 | remm

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Biskupi katoliccy mogą sobie wymyślać dowolne teorie na temat in vitro, antykoncepcji czy aborcji, oparte na własnej interpretacji Biblii, własnych fobiach seksualnych lub przełomowych odkryciach takich specjalistów, jak ksiądz Longchamps de Berier vel Bruzda. Mogą również wymagać od swoich wiernych, aby wierzyli w te teorie i postępowali zgodnie z nimi pod sankcją wyrzucenia z Kościoła i skazania na męki piekielne. Kanałem komunikacji biskupów z wiernymi w takich sprawach powinna być ambona oraz media kościelne, ewentualnie programy katolickie w mediach publicznych.

  Biskupi nie mogą jednak narzucać swoich teorii wszystkim obywatelom ani domagać się od władz państwowych, aby zmuszały wszystkich obywateli do życia zgodnego z nakazami i zakazami religijnymi. Przynajmniej dopóki jesteśmy państwem demokratycznym w rozumieniu cywilizacji zachodniej.
 • 2013-04-11 19:58 | bever

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Kosciol polski nie zmusza, nie narzuca, nie kaze, nie ostrzega....bo nie ma mocy sprawczej czyli wykonawczej, nie ma juz inkwizycji, ale mysle ze wielu dyskutantow jakby tego nie dostrzeglo.
  Biskupi nagannie odnosza sie do roznych praktyk jakie pospolstwo wyczynia lub chwala innych jacy postepuja zgodnie z ich zaleceniami moralnymi, znaczy uniwersalnymi pryncypiami kosciola powszechnego: np szanuj ludzkie zycie - bozy dar pod kazda jego postacia, nie manipuluj i nie osmielaj sie poprawiac dzielo stworcy.
  I w tym oswiadczeniu tylko tyle jest napisane i absolutnie nic ponad to.
  Jest zatem pytanie, jesli Macierewicz moze glosic inne przyczyny katastrofy niz Tusk, to czy nalezy Macierewiczowi zabronic gloszenia jego przekonan?

  To jak przeklada sie to na zycie polityczne kraju, ocenic moga widzowie czyli my, wyborcy. Adres niecheci i nienawisci jest, ale nie jest to napewno Episkopat Polski.
  Podobnie z Radiem Maryja lub Telewizja Trwam, chcesz to sluchaj lub wskocz na inny kanal, ale nie zabraniaj glosic im ich prawd. Skoro jestesmy dorosli i odpowiedzialni prawnie i mamy pilot lub karte wyborcza to zrobmy uzytek z wlasnej glowy i nie dajmy sie manipulowac textem sprytnie pisanym jaki dziala na prymitywne emocje. Polska jest, jaka sobie wybralismy, okreslona wiekszosc jest i najpierw zmien te proporcje, potem wprowadzaj swoje wartosci i przekonania w czyn.
  Mialy byc wybory wiekszosciowe, zlikwidowany senat, podatek 15%, powroty emigrantow itd, itp... Masz karte, wybrales, masz co chciales! Oceniac nalezy tylko politykow, jesli kosciol katolicki ci sie nie podoba przejdz do innego, ja jestem ewangelikiem i nie zgadzam sie obrarzac Episkopat.
 • 2013-04-11 21:42 | Jer11

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Kosciol rzymsko-katolicki w Polsce coraz szybciej powraca do "starych i dobrych" czasow sredniowiecza!!!
 • 2013-04-11 21:44 | blue

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Coz... podobno tylko co siodma osoba na swiecie to katolik (jezeli za "katolika" uwazac kazda ochrzczona osobe)!
 • 2013-04-12 10:03 | lewaczka

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  A mnie kiedyś jeden katolik przekonywał, że takie zakazy boskie przenoszone do kodeksu karnego mają duże uzasadnienie. Zakaz aborcji/antykoncepcji/in vitro dla wszystkich, tak samo jak zakaz kradzieży/gwałtu/zabójstwa... I nie byłam w stanie go przekonać, że to nie to samo. No bo jak?
 • 2013-04-12 16:32 | Sławomir Stefaniszyn

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Mój świat ma 4-miliardy lat.Ile ma wasz?Więc nie chełp się ,że osiągnąłeś prawdę absolutną.Jesteście marionetkami własnej pychy.Mój Swiat ewoluował,wasz sięgnął co najwyżej waszej kieszeni.""
 • 2013-04-12 16:38 | Magda

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  "prawo do życia wszyscy dostali od Boga..." XXI wiek... naprawdę?
 • 2013-04-12 16:44 | Magda

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Skoro onanizm i antykoncepcja to grzech, bo "marnujemy material genetyczny" to czy to, ze mam okres od 7lat co miesiac i zmarnowalam juz jakies 84 jajeczka(nawet wiecej niz 84)tez jest grzechem? powinnam sie wstydzic? a no i czy pojde do piekla?
 • 2013-04-12 17:11 | Magda

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Skoro onanizm i antykoncepcja to grzech, bo "marnujemy material genetyczny" to czy to, ze mam okres od 7lat co miesiac i zmarnowalam juz jakies 84 jajeczka(nawet wiecej niz 84)tez jest grzechem? powinnam sie wstydzic? a no i czy pojde do piekla?
 • 2013-04-12 18:14 | blue

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  "prawo do zycia od Boga dostali tylko wierzacy"

  I to chyba tylko (wyroznieni przez Boga?) rzymscy katolicy!!!
 • 2013-04-12 18:38 | black jack

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  no co ty nie mogą znieść celibatu bo wtedy wyszłoby na jaw ilu jest homo;) więc rewolucja musiałaby pójść dalej; związki partnerskie... aż wreszcie prawo do adopcji dzieci, bo na invitro to mimo najszczerszych chęci nie mieliby szans ;)
 • 2013-04-12 19:53 | nina02

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Czy to znaczy że już jesteśmy państwem wyznaniowym w którym prymat konferencji Episkopatu nad Konstytucją jest zgodny z prawem?
 • 2013-04-14 10:29 | Artur

  Kościół ubogi umysłowo dla ubogich umysłowo.

  2013-04-12 19:53 | nina02
  Konstytucja RP jest zupełnie nieistotnym stekiem bzdur i się zupełnie nie liczy w działaniach Sejmu RP, Senatu RP i rządu RP. A Polska nie jest państwem ani demokratycznym, ani państwem prawnym. Na świecie istnieje tylko 19 państw demokratycznych. Polska się do nich nie zalicza.
 • 2013-04-15 13:59 | jpet

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  "Kościół ubogi umysłowo dla ubogich umysłowo" to komplement.
  I to by było na tyle.
 • 2013-04-15 18:07 | Barbara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  „Ale prawo do życia wszyscy dostali od Boga.”

  Najpierw udowodnij że Bóg istnieje. A jeżeli istnieje i wszyscy dostali od niego prawo do życia, to Bóg celowo robi sobie z ludzi żarty. Pewno się Bóg ze śmiechu unosił gdy się te dziewczynki urodziły: http://25.media.tumblr.com/tumblr_lhpanaEX7M1qz8gt5o1_500.jpg
  Jeżeli Bóg istnieje to jest najgorszym sadystą!
 • 2013-04-15 18:08 | Barbara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  „Wielka szkoda, że równie "ostro" nie potrafią i przede wszystkim nie chcą zająć się tematem pedofilii na własnym podwórku,...”

  A co tam dla nich pedofilia! Ksiądz pedofil pójdzie do spowiedzi i dostanie rozgrzeszenie. A dzieci czym bardziej ucierpiały tym szybciej dostaną się do nieba po śmierci.
 • 2013-04-15 18:09 | Barbara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  „W praktyce słowa biskupów stanowią rozkaz dla powolnych im polityków.”

  To nie trzeba na takich polityków głosować.
 • 2013-04-15 18:10 | Barbara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  A to inne zwierzęta są nieświadome? Gdzie Cię tego nauczyli? Na lekcji biologii czy może na lekcji religii?
 • 2013-04-15 18:11 | Barbara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Bardzo racjonalna wypowiedź. Nie zgodzę się tylko z twierdzeniem że potencjalni rodzice mają prawo decydować. Tu nie chodzi o nich tylko o przyszłe dziecko, które może urodzić się kalekie i cierpieć do końca życia, i o społeczeństwo, które będzie musiało się opiekować kaleką. Nie zgadzam się więc że każdy człowiek ma prawo się rozmnożyć.
 • 2013-04-15 18:12 | Babara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  „Niech jednak każdy z nas spróbuje wczuć się w rolę młodych ludzi pragnących potomka.”

  A z jakiej racji podatnicy mają im fundować poczęcie tego potomka kiedy nie ma pieniędzy na leczenie już urodzonych dzieci? Chcą potomka, nie mogą naturalnie, nie mają pieniędzy zapłacić za in vitro, to niech adoptują. Tyle dzieci sie marnuje w sierocińcach.

 • 2013-04-15 18:13 | Barbara B

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  "jak można porównywać <<zabijanie ludzi>> z jedzeniem mięsa">

  Tu nie chodzi o zabijanie ludzi tylko embrionów, nieświadomych, pasożytnich organizmów. Zwierzęta natomiast czują ból i strach. One cierpią. Więc nie można porównywać zabijanie embrionów z zabijaniem zwierząt.
 • 2013-04-20 08:59 | Diagnoza

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  @czarny Jacku, masz problem czytania ze zrozumieniem oraz pojmowaniem wagi tematu skoro stosujesz skojarzenia powolania do zycia czlowieka ze sprawami medycznej ingenercji dla ratowania zycia czlowieka, ktory byc moze jest odpowiedzialny za opieke np. nad dzieckiem powolanym do zycia metoda in vitro.
  Skala jednej i drugiej sytuacji jest dramtyczna, ale motyw calkowicie inny.
 • 2013-04-21 23:55 | Tanaka

  Re:Biskupi ostro o aborcji i in vitro. Chcą zakazu

  Nie jestesmy panstwem demokratycznym ! to sa ciagle jakies zludzenia. Prosze ich sobie nie powtarzac, bo szkoda tych wielu trafnych mysli szanownego dyskutanta.
  Polska jest krajem dopiero aspirujacym do bycia krajem demokratycznym.
  Biskupi w demokracji nie moga narzucac swoich teorii, ale w Polsce to ciagle robia. Wiec Polska nie jest demokracja.