Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ogromna skala aborcji w Polsce

(42)
Według danych opublikowanych właśnie przez CBOS nie mniej niż co czwarta, ale nie więcej niż co trzecia Polka przynajmniej raz w życiu usunęła ciążę. To kubeł zimnej wody na głowy tych, którzy wierzą w oficjalne informacje, że w Polsce dokonuje się kilkuset zabiegów rocznie.
 • 2013-05-10 18:59 | mtwapa

  mniejsze zlo

  """
  Pigułka czy spirala jest mniejszym złem niż aborcja.
  """

  ale o jakie zlo nam chodzi? Jesli juz ustalilismy ze odessanie zlepka komorek z macicy nie jest jak to broncy zycia ludobojstwem to wszystko czym mozemy sie kierowac jest ilosc czysto medycznych powiklan. Nie mieszajmy roznych wartosci.

 • 2013-05-10 20:34 | JanuszK

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  O co chodzi "obrońcom życia"? Czy Kościół (przez wielu nazywany mafią pedofilską) przejmuje się losem płodów jeśli nie przejmuje się losem molestowanych dzieci? Trzeba być idiotą żeby w to wierzyć. Aborcja, in vitro, związki partnerskie są wyłącznie wygodnym pretekstem do popierania tych posłów którzy dopilnują interesów Kościoła w parlamencie. Przecież nie powiedzą żeby głosować na PIS bo oni dadzą im najwięcej publicznych pieniędzy. Zamiast tego będą twierdzić żeby głosować na PIS ponieważ to "obrońcy życia". Berlusconiego Kościół też popierał pod pretekstem "ochrony życia".
  Jeśli chcemy racjonalnej polityki musimy całkowicie rozmontować sojusz polityków i Kościoła, szczodrze opłacany naszymi pieniędzmi i usłany niewinnymi ofiarami "moralnego świadectwa wiary" katolickich posłów.
 • 2013-05-10 20:47 | Berkano

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Wyksztalcona Kobieta nazywa antykoncepcje -mniejszym zlem-, to co dziwic sie niewyksztalconym prolajferkom i klerowi, ze uwazaja antykoncepcje za zabojstwo?
  Juz nawet takim kobietom jak Pani, watykanczycy namieszali w glowie, szok po prostu.

  I to wszystko co mialam do powiedzenia na temat Pani artykulu.
 • 2013-05-10 20:58 | Kecaj

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Pigułka czy spirala jest mniejszym złem niż aborcja? Pigułka i spirala nie sa zadnym złem. Po co ludziom wmawiac, ze to jakies zlo. Co w tym zlego, ze kobieta stosuje antykoncpcje? Przeciez nie moze byc workiem do rodzenia dzieci jak chce ten caly zaklamany kosciol i pis.
 • 2013-05-10 22:22 | maksymilian

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  "...dokonywały zabiegów w czasach, gdy aborcja była niemal w pełni dostępna, a antykoncepcja niemal w pełni niedostępna."
  Tak jest pszę pani redaktor, kondony mogli kupować wyłącznie sekretarze PZPR, a i tak aptekarki obowiązywał tajny okólnik, żeby każdą gumkę przekłuwać szpilką. Tylko sekretarze szczebla wojewódzkiego mieli dostęp do kondonów bez dziurek. To była perfidia zbrodniczego systemu komunistycznego, aby kobiety zachodziły w ciąże, które następnie przerywały - a z płodów produkowano kiełbasę wysyłaną na Kubę.
  Aha, zapomniałem jeszcze dodać, że w PRL masturbacja była zakazana z uwagi na obniżanie wydajności pracy socjalistycznej.
 • 2013-05-10 22:24 | jer-111

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Historia zatoczyla kolo i... Polska znalazla sie w podobnym miejscu jak kiedys za czasow opisywanych przez Boya-Zelenskiego. Sytuacja kobiet jest podobna jak w owych czasach, tyle ze mamy teraz XXI wiek!
 • 2013-05-10 22:41 | salamis

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Nie sadze, zeby autorka cokolwiek wmawiala. Odnosi sie po prostu do stawiania znaku rownosci miedzy antykoncepcja i aborcja, czyli tego, jaki stosunek do obu tych spraw ma KK i jego wyznawcy.
 • 2013-05-11 01:16 | Adam 2222

  Pani Podgórska ma szczęście ze Nowak nie czyta POLITYKI bo miałaby sprawę o obrażenie uczuć religijnych. Swoja droga dlaczego ten światły mąż Małgorzaty nie zniesie tego idiotycznego przepisu, sprzecznego z Konstytucja III RP?

 • 2013-05-11 03:26 | Etyk

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  1. Rownie dobrze mozna by dzis wprowadzic w Polsce alkoholowa prohibicje. Po prostu jesli jest rynek czyli popyt na aborcje, to pojawi sie tez jej podaz - jak nie na legalnie, to na tzw. szarym i czrnym rynku. Liberalowie z Platformy powinni o tym wiedziec, gdyz oni sa przeciez za rozwiazywaniem wszelakich problemow (a wiec tez i spolecznych) poprzez tzw. niewidzialna reke rynku, czyli przez mechanizmy rynkowe, w tym wiec i prawo podazy i popytu! Tak wiec PO nie jest wcale patria liberalna, a konserwatywno-katolicka, podobnie jak PiS.
  2. Wsstyd, ze kobiety sa dzis, w XXI wieku i to w samym srodku Europy, pozbawione przez KK swoich elementarnych praw czlowieka, tak samo jak to bylo za zaborow oraz za Sanacji. :-(
 • 2013-05-11 09:34 | rosomak

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  "O co chodzi "obrońcom życia"? Czy Kościół (przez wielu nazywany mafią pedofilską) przejmuje się losem płodów jeśli nie przejmuje się losem molestowanych dzieci? Trzeba być idiotą żeby w to wierzyć. Aborcja, in vitro, związki partnerskie są wyłącznie wygodnym pretekstem do popierania tych posłów którzy dopilnują interesów Kościoła w parlamencie. Przecież nie powiedzą żeby głosować na PIS bo oni dadzą im najwięcej publicznych pieniędzy. Zamiast tego będą twierdzić żeby głosować na PIS ponieważ to "obrońcy życia". Berlusconiego Kościół też popierał pod pretekstem "ochrony życia".
  Jeśli chcemy racjonalnej polityki musimy całkowicie rozmontować sojusz polityków i Kościoła, szczodrze opłacany naszymi pieniędzmi i usłany niewinnymi ofiarami "moralnego świadectwa wiary" katolickich posłów.
  "
  Za mało czytam, bo spotykam się po raz pierwszy z tak wyważoną i celną opinią. Ta opinia to próba postawienia en face kota, który stale jest odwracany.
  Tylko jak rozmontować ten sojusz? Wydaje się to zaklęty krąg.
 • 2013-05-11 09:43 | rosomak

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  "2. Wstyd, ze kobiety sa dzis, w XXI wieku i to w samym srodku Europy, pozbawione przez KK swoich elementarnych praw czlowieka, tak samo jak to bylo za zaborow oraz za Sanacji."
  Zapytam Pana przy okazji. Spotkałem się z przypadkiem kobiety zamężnej ale bezdzietnej w sposób beznadziejny ze względu na wiek i stan zdrowia. Radzi nie zwalczać kościoła katolickiego, bo woli jego sposób przedmiotowego traktowania kobiety od sposobu w jaki kobietę traktuje islam, który jej zdaniem nieuchronnie wejdzie w Europie na miejsce zwolnione przez kościół katolicki. Ciekawy pogląd?
 • 2013-05-11 09:58 | camel

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  > Radzi nie zwalczać kościoła katolickiego, bo woli jego sposób przedmiotowego traktowania kobiety od sposobu w jaki kobietę traktuje islam, który jej zdaniem nieuchronnie wejdzie w Europie na miejsce zwolnione przez kościół katolicki. Ciekawy pogląd?

  Nie, zupełnie nieciekawy. Tylko głupi. Blade echo "argumentów" katolików usiłujących w każdy możliwy sposób wybielić swoją wiarę w krasnoludki pokazując, że nie jest jeszcze taka najgorsza. Na tej samej zasadzie można zalecać zgodę na kradzieże, bo przecież złodziej mógł zabić a jednak się powstrzymał, więc jest "dobry".
 • 2013-05-11 10:39 | camel

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  > 1. Rownie dobrze mozna by dzis wprowadzic w Polsce alkoholowa prohibicje. Po prostu jesli (...)

  Przecież nie o to chodzi! Kościół potrzebował tematu, wokół którego zgromadzili by się wierni i taki znalazł - aborcja. Nigdy nie chodziło o prawdziwą dbałość o płody, co kościół udowodnił wielokrotnie swoimi dzialaniami. I kościół wygrał z Polakami: posłusznie poszli tam, gdzie wskazywał palec księdza, zrobili dla księżej przyjemności piekło sami sobie (no, sobie nie... swoim kobietom) i są teraz silnie przekonani o moralnej racji płynącej od ołtarza. Realne efekty kościelnej gry, ogrom nieszczęść jakie ona spowodowała, nikogo tak naprawdę nie obchodzi. Na tym polegają religie - na odrzuceniu rozumu a więc i faktów (przede wszystkim faktów). Sprawa aborcji to była sprawa powtórnego wzięcia pod but Polaków po okresie otrzeźwienia religijnego (na tyle, na ile ono było możliwe) połowy XX wieku. I to się udało.
 • 2013-05-11 11:03 | mtwapa

  @rosomak: islamizacja

  """
  Radzi nie zwalczać kościoła katolickiego, bo woli jego sposób przedmiotowego traktowania kobiety od sposobu w jaki kobietę traktuje islam, który jej zdaniem nieuchronnie wejdzie w Europie na miejsce zwolnione przez kościół katolicki. Ciekawy pogląd?
  """

  Idiotyczny. W Czechach zwolnilo sie miejsce (odsetek ateistow do pozazdroszczenia). Moze niech w/w kobieta wskoczy w autobus i zrobi reportaz o postepie islamizacji w Czechach?

 • 2013-05-11 11:20 | zet

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  "Radzi nie zwalczać kościoła katolickiego, bo woli jego sposób przedmiotowego traktowania kobiety od sposobu w jaki kobietę traktuje islam, który jej zdaniem nieuchronnie wejdzie w Europie na miejsce zwolnione przez kościół katolicki. Ciekawy pogląd? "

  Dziwny a nie ciekawy. Dlaczego to islam ma wchodzić w zwalniane miejsce po zużytym katolicyźmie? A może ludzka świadomość osiągnie już ten poziom,że obejdzie się człowiek całkowicie bez Boga,zarówno tego islamskiego jak i katolickiego. Religie były zawsze zarzewiem konfliktów,wojen,rabunków,gwałtów i prześladowań. Pora na wnioski.
  Aborcja jest skutkiem naiwności,głupoty albo nieświadomości.Jako zjawisko, ciągle obecna w życiu społeczeństw od wieków. Dla kobiet /i mężczyzn/ myślących przed /a nie po/ istnieją na rynku dostępne specyfiki, które pozwalają aborcji unikać. Ciągle uważam,iż do trzeciego miesiąca, powinna być wykonywana po jednoosobowej decyzji kobiety niezamężnej.W małżeństwie wymagana jest konsultacja z mężem. Bezpłatna, jeśli ciąża usuwana jest ze wskazań medycznych lub była wynikiem przestępstwa. Odpłatna na żądanie.
 • 2013-05-11 11:36 | mtwapa

  @Etyk: popyt a zakazy

  """
  Po prostu jesli jest rynek czyli popyt na aborcje, to pojawi sie tez jej podaz - jak nie na legalnie, to na tzw. szarym i czrnym rynku. Liberalowie z Platformy powinni o tym wiedziec, gdyz oni sa przeciez za rozwiazywaniem wszelakich problemow (a wiec tez i spolecznych) poprzez tzw. niewidzialna reke rynku, czyli przez mechanizmy rynkowe, w tym wiec i prawo podazy i popytu!
  """

  Na pewno jest rynek na drobne i wieksze uslugi gangsterskie, od prostego obicia twarzy halasliwemu sasiadowi po kompleksowe usuniecie z zabetonowaniem bruzdzacego nam wspolnika lub wspolmalzonka. Ba gdybysmy przeniesli sie czasolotem do USA z poczatkow XIXw niewatpliwie byl tez popyt na niewolnice seksualne, i to nie zaspokajany czarnorynkowo (pun not intended) tylko podczas calkiem legalnych prawnie umow.

  Z samego faktu ze na cos jest popyt nie przeklada sie na nic, ani na brak regulacji ani na calkowite zakazy.
 • 2013-05-11 12:39 | jpet

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Z żalem, choć w pełni podzielam opinię Berkano.
  jpet
 • 2013-05-11 12:50 | Andrzej Mnich

  Relatywizowanie nietrafione

  Pojęcie mniejszego zła w ogóle nie może mieć zastosowania w stosunku do wszystkich środków antykoncepcyjnych. Środki antykoncepcyjne żadnym złem nie są, chyba, że uznamy jako morderstwo męski onanizm i odbywanie stosunków poza okresem płodności kobiety. Cóż bowiem jest innego w niedopuszczaniu do prokreacji za pomocą kalendarzyka, czy za pomocą pigułki hormonalnej? Czymże różni się stosunek przerywany od spirali domacicznej? Nie ma żadnych różnic, to są tylko kwestie techniczne. Proszę zatem autorkę aby na przyszłość trafniej używała tego zgranego określenia autorstwa gen. Jaruzelskiego.
 • 2013-05-11 13:39 | JarT.

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Nie, nie o to chodzi obrońcom życia, co nierzetelnie sugeruje autorka tekstu. Chodzi o rzetelne, trafne i uczciwe wyciąganie wniosków z raportów dotyczących profilaktyki z 1996-2005 roku:
  Public Health Leadership Society (PHLS) www.phls.org


  Health Protection Agency (HPA) www.hpa.org.uk


  AIDS charity AVERT www.avert.org


  Uniting the word against AIDS (UNAIDS) www.unidas.org


  National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles (NATSAL) www.lifestylesurvey.org.uk

  . Na podstawie danych dotyczących ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży oraz analizy porównawczej skutków polityki edukacyjnej i profilaktycznej Wielkiej Brytanii, Ugandy oraz wniosków Kongresu ,,Zdrowa ludność 2010" w USA z '96 dla rządowego programu „Edukacja ku abstynencji seksualnej oparta na środowiskach lokalnych.” pozwala wyrobić sobie też zupełnie inną opinię o skuteczności różnych modelów profilaktyki antyaborcyjnej.( Sytuacja epidemiologiczna w dziedzinie seksualnej
  w latach 1990 - 2005 w WLk. Brytanii w modelu promującym stosowanie środków antykoncepcyjnych: wzrost ostrych zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową wśród mężczyzn - 20%
  wśród kobiet - 56 %; 41% brytyjskich kobiet chorych na rzeżączkę w roku 2000 to dziewczęta poniżej 20 roku życia; 4,6% dziewcząt 15-19 letnich zachodzi co roku w ciążę; Kluczowe czynniki epidemiologiczne wg kolejności:niski wiek inicjacji seksualnej, duża liczba partnerów w ciągu życia, częstość zmian partnera,posiadanie równoległych partnerów, nie korzystanie lub niewłaściwe korzystanie z prezerwatyw; Wzrost liczby partnerów seksualnych posiadanych w ciągu całego życia: W grupie wiekowej 16-24 lata w roku 2000 dwukrotnie więcej osób miało w ostatnim roku nowego partnera seksualnego niż w starszych grupach wiekowych (25-34 i 35-44 lat); Wśród młodych kobiet (16-24 lata) było ponad trzykrotnie więcej osób, które miały więcej niż 10 partnerów w ciągu ostatnich 5 lat niż wśród kobiet ze starszego przedziału wiekowego (25-34 lat); Wzrost liczby partnerów seksualnych posiadanych w ciągu całego życia: W latach 1990 – 2000
  odsetek par kohabitujących wzrósł z 9,6% do 17,3%,
  a odsetek osób, żyjących w małżeństwie zmalał z 51,5% do 42%; Podejmowanie kontaktów seksualnych po coraz krótszym czasie trwania związku: Spośród kobiet w wieku 16 – 24 lata, które miały jednego lub więcej niż jednego nowego partnera seksualnego w ciągu ostatniego roku 54,8% współżyło z nim seksualnie po mniej niż 1 miesiącu znajomości. Posiadanie równoległych partnerów seksualnych: Wśród Brytyjczyków w wieku 16 – 24 lata, którzy mieli w ostatnim roku partnera seksualnego, zjawisko to występowało prawie dwukrotnie częściej niż w grupie wiekowej 25-34 lata./ Uganda: zmiana modelu profilaktyki z antykoncepcyjnej na promującej wstrzemięźliwość przedmałżeńską i wierność małżeńską: Największy w świecie spadek zakażeń wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Proporcja zarażonych wirusem HIV wśród ciężarnych kobiet zgłaszających się do lekarza: rok 1991 - 21,6 rok 2000 - 6,1; Spadek liczby osób mających równoległych partnerów seksualnych: mężczyźni z 43% do 12%; kobiety z 13% do 1%; Spadek liczby mężczyzn mających 3 i więcej partnerek z 15% do 3%/ USA: Plan strategiczny Kongresu z roku 1996
  „Zdrowa ludność 2010” : Rządowy program „Edukacja ku abstynencji seksualnej oparta na środowiskach lokalnych.”Krytyczna analiza i reagowanie: wspieranie wychowania młodzieży 12-18 lat ku abstynencji seksualnej,
  prowadzenie badań nad skutkami edukacji ku abstynencji
  tworzenie oparcia społecznego dla decyzji nastolatków o odłożeniu aktywności seksualnej do czasu zawarcia związku małżeńskiego, powstrzymanie się od aktywności seksualnej jest jedyną pewną metodą uniknięcia ciąży pozamałżeńskiej oraz chorób przenoszonych drogą płciową …
  Monogamiczny przeżywany w wierności związek małżeński jest oczekiwaną normą w zakresie aktywności seksualnej człowieka
  Pozamałżeńska aktywność seksualna może wywoływać szkodliwe skutki fizyczne i psychiczne.
  Urodzenie dziecka w wyniku pozamałżeńskiej aktywności seksualnej nastolatków jest niekorzystne dla niego, jego rodziców i społeczeństwa. Szkolnictwo
  69% okręgów szkolnych ma własną strategię prowadzenia edukacji seksualnej. Z tego
  14% uwzględnia wstrzemięźliwość jako jeden z kierunków edukacji seksualnej
  51% wskazuje wstrzemięźliwość jako opcję preferowaną
  35% traktuje wstrzemięźliwość jako jedyną opcję edukacyjną dla młodzieży nieżyjącej w małżeństwie.National Survey of Family Growth: W latach 1995 – 2002 spadek z 43% do 31% liczby chłopców 15-17 letnich, którzy przebyli inicjację seksualną
  Wśród dziewcząt odsetek ten wynosi odpowiednia 38% do 30%
  Wśród młodzieży w wieku 18-19 letniej odnotowano spadek, ale tylko wśród chłopców z 75% do 64% , Oszacowano, że zmniejszenie ciąż wśród 17-19 latków jest spowodowane
  w 53% przez ograniczenie aktywności seksualnej,
  w 47% przez wzrost korzystania z antykoncepcji.; Czynniki ryzyka w profilaktyce ryzykownych zachowań seksualnych: niski wiek inicjacji
  duża liczba partnerów seksualnych
  częstość zmiany partnerów
  posiadanie równoległych partnerów. Opr. Wiesław Gajewski, źródło: „Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży.” – Szymon Grzelak Rubikon 2006)
 • 2013-05-11 14:52 | Janusz

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Nie "antykoncepcja głupcze", tylko stop demoralizacji oraz kurewstwu głupcze. Miłość - głupcze, wzajemny szacunek i kalendarzyk oraz poszerzanie ludzkich horyzontów, a nie parzenie się po norach i kiblach w tancbudach oraz kondomowa antykoncepcja, dająca efekt lizania loda przez szybkę, czy chemia, po której kobietom rosną wąsy i brody.
 • 2013-05-11 17:55 | zyta2003

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Dwadziescia wpisow i jak na razie ani jednego od osob zainteresowanych osobiscie sprawa, czyli od kobiet. A tresc niektorych wpisow, no comments... Brak aktywnosci wyrozniajacej Polakow na tle innych narodow (o czym pisal red Zakowski) skutkuje i tym, ze kobiety odpuscily i jak musza to nagol jakos daja sobie rade w temacie, w najgorszym razie polska metoda kapusciano- zamrazarkowa. O prawa kobiet w tym zakresie upomina sie jedynie kilka brzydkich i zwariowanych feministek, z ktorymi polska kobieta przenigdy sie nie utozsami. Dlatego nie zal mi polskich kobiet, w duzym stopniu na wlasne zyczenie maja tak jak maja, czyli cofniecie sie do najwiekszego ciemnogrodu.
  Autorka artykulu jest klasycznym przykladem upranego mozgu, chociaz sama mysli, ze broni kobiet. Juz w 2000 roku Agnieszka Graff w swojej ksiazce "Swiat bez kobiet" swietnie opisala metody zniewolenia kobiet od strony jezykowej. Odebrano jezyk, w ktorym mozna wypowiedziec sie co sie mysli i czuje w tej sprawie. Juz wtedy "plod", "ciaze" zastapiono "dziecmi nienarodzonymi" i "ochrona zycia poczetego", "aborcje" "zabijaniem dziecka", a "kobieta w ciazy" to wylacznie "matka". Stad lapsus Autorki " mniejsze zlo" na okolicznosc spirali, czy tabletki. Inne przyklady przytoczone przez A.Graff juz nieaktualne, juz nawet nie ma "sporu o brzuch", "liberalizacji". Zastapilo je... kazdy cos znajdzie...
 • 2013-05-11 22:10 | kobieta

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Podpisuję się pod sensem tego, co napisałeś (o Agnieszce Graff, o praniu mózgu i manipulacjach na języku skutecznie dokonanych przez "obrońcom życia" itd). Nie zgadzam się jedynie z tym, że "Autorka artykulu jest klasycznym przykladem upranego mozgu, chociaz sama mysli, ze broni kobiet.". Ja rozumiem ten artykuł w inny sposób: autorka przeprowadza tu krytykę wewnętrzną (immanentną) ideologii i kampanii prowadzonej przez tychże "obrońców". Mówi ich językiem w pełni świadomie, gdyż chce IM pokazać sprawę z ich punktu widzenia właśnie po to, aby pokazać sprzeczności, paradoksy i/lub obłudę propagowanych przez nich rozwiązań. Jest to pewna odmiana argumentacji ad absurdum: pokazać, że jeśli zadziałamy tak jak proponują ci "obrońcy" (tzn. zakażemy aborcji i utrudnimy antykoncepcję), to dostaniemy efekt odwrotny do zamierzonego przez nich (tzn. aborcji będzie więcej i wcale nie będą one wykonywane przez te złe, niewierne lewaczki, ale właśnie przez najbardziej pobożne niewiasty, którym "wiara" nie pozwala na antykoncepcję ani nawet na zdobycie rzetelnej wiedzy o fizjologii rozmnażania się człowieka). Innymi słowy: autorka używa języka "obrońców życia" właśnie po to, aby wejść w "kosmologię" tych "obrońców" (a ich język jest pochodną tej kosmologii) i uwypuklić sprzeczności, w jakie wikła się ich program. Gdyby pisała to "naszym" językiem, tzn. z punktu widzenia kogoś dla kogo zygota to po prostu zygota, a tabletka "po" to zapobieganie połączeniu się komórek, to tych sprzeczności nie byłoby widać aż tak gołym okiem, jak widać :-)
 • 2013-05-12 04:46 | ranwers

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Jesli chodzi o slownictwo i precyzje wyrazu - plod to zywy organizm calkowicie, zalezny od matki, z ktora jest polaczony - to nie "ciaza" czy inne slowo ze slownika. Zeby sie go pozbyc trzeba go zabic, tak zwyczajnie jak zabiloby sie zabe czy robaka - zabic. Wielu ludzi nie godzi sie na to nie tylko na gruncie religijnym, ale rowniez na humanistycznym, etycznym czy medycznym. Trzeba sobie otwarcie powiedziec - godze sie na zabijanie czy sie nie godze. W kraju w ktorym mieszkam aborcja jest dozwolona do momentu urodzenia (sic!) - a wiec zabic mozna nie jaks slownikowa "zygote" tylko w pelni uksztaltowanego, czujacego czlowieka. Retoryka eufemizmow i pokretnego slownictwa po obu stronach argumentu nie jest tu pomocna. Sprobujmy nazywac rzeczy po imieniu, dokladnie tym czym sa, a moze sie okazac, ze pewnosc naszych postaw wcale nie jest taka nienaruszalna.
  Milion aborcji to milion nie urodzonych dzieci, to nie prawa czlowieka, to samo-wyniszczenie, degeneracja procesu przetrwania biologicznego.
  Feministkom polecam dokladniesze przyjrzenie sie zjawiskom typu "porzucania dzieci na smietniku". Byc moze nie jest to konsekwencja braku dostepu do aborcji ale wynik ogolnej trywializacji zycia ludzkiego niesionej przez liberalnych nawracaczy na "postep".
 • 2013-05-12 06:01 | hate-war

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Cos tu zalatuje katolicka manipulacja na kilometr.Moze napiszesz jaki to kraj bo jakos nie moge znalezc o nim wzmianki
 • 2013-05-12 07:26 | Etyk

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Na Islam przejda raczej tylko wierzacy, czyli glownie Katolicy oraz Ewangelicy, podobnie jak Ewangelikami stawali sie (i dalej staja) glownie Katolicy a nie Ateisci. Gdyby nie to, tragiczne juz teraz w swych skutkach, pozwolenie rzadzacych elit na praktycznie nieograniczona imigracje do Europy Zachodniej z krajow III swiata, to w Europie Zachodniej nie byloby dzis Muzulmanow, gdyz Europejczycy masowo odchodza od wszelakich religii, i to od dluzszego czasu.
  Poza tym, to rownie dobrze mozna by przyjac, ze miejsce zwalniane po zużytym Katolicyźmie zajmie w Europie np. Buddyzm, ktory w takiej Birmie czy Syjamie ostro zwalcza Islam, albo tez prawdziwie europejskie religie, czyli ze mozemy miec powrot do bogow naszych przodkow, czyli bogow starogreckich, slowianskich oraz germanskich na miejsce bogow przybylych do nas z Azji, takich jak np. Mozaizm, Islam czy tez Chrzescijanstwo.
 • 2013-05-12 07:33 | etyk

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  @mtwapa
  Prawdziwy liberal jest przeciwko interwencji panstwa w prawa rzadzace rynkiem, a wiec PO nie jest partia liberalna, stojac za zakazem uslug aborcyjnych, mimo ze na nie jest spory popyt. I o to mi chodzilo. Po prostu albo jestesmy za tym, ze urzednik panstwowy czy tez koscielny (czyli ksiadz) wie lepiej czego obywatel potrzebuje niz ow obywatel, albo tez za tym, ze wie to lepiej sam obywatel. Tertium non datur!
 • 2013-05-12 07:40 | etyk

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  @ranwers
  Nikt nikogo tu nie zacheca do aborcji, a poza tym, to mamy dzis globalne przeludnienie, a wiec masowa nedze i masowe bezrobocie, a miliony ludzi umieraja wciaz z glodu. Nie sztuka jest wiec dzis urodzic dziecko, ale sztuka zapewnic mu przyszlosc. Pytam sie wiec, czy obroncy zycia zapewnia tym niechcianym dzieciom wyzywienie, ubranie, dach nad glowa, edukacje oraz, last not least, zarobek, aby mogly one zyc jak czlowiek?
 • 2013-05-12 08:12 | mpn

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  No przerwanie życia jest samo z siebie złem. A rozmiar tego zła zależy od organizmu.
 • 2013-05-12 10:39 | Leonard Piotrowski

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Polityka która rządzi tymi sparwami jest rodem z minionego okresu. Główni oredownicy życia mają przemozny wpływ na piszących do Dziennika Ustaw.
  Nadto posiadają ogromną wiedzę w temacie grzechu jakim niewątpliwie jest aborcia. Z jakichś powodów przyyklepują ten stan. Proszę pomyśleć kto zatem bardziej grzeszy, ci maluczcy nierozmyśłnie w uniesieniu czy jak mawiał rezydent ogródka u pana Boga "rozsmakowujący się w grzechu".
  Rodzą się kolejne pytania.
  Szanując czas, czas na resume.
  I jedni i drudzy wychodzą z założenia jak się napisze i przegłosuje taka jest rzeczywistość, co oznacza że jesli nie było zufania do partii do po podjęciu jednomyślnej uchwały w KC dot zaufania - ono zaufanie do partii wróciło do społeczeństwa.
 • 2013-05-12 12:17 | Tanaka

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  W Polsce nie ma prawie wcale aborcji, nie ma prawie antykoncepcji i rodzi sie strasznie malo dzieci.
  To znaczy, ze Polacy nie uprawiają seksu. We wniosku tym utwierdza fakt, że wszelkie władze szkolne oraz publiczne unikaja bardzo skutecznie wprowadzania edukacji rodzinnej i psycho-seksualnej.
  Zakłamanie i schizofrenia przenika Polske na wskros . To prawdziwa MARKA POLSKA.
 • 2013-05-12 12:31 | Tanaka

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  "Zeby sie go pozbyc trzeba go zabic, tak zwyczajnie jak zabiloby sie zabe czy robaka - zabic".
  Skoro sie domagasz nazywania rzeczy zgodnie ze scislym znaczeniem, nie rob manipulacji.
  Zaba czy robak to istoty w pelni uksztaltowane, zyjace samodzielnie. Jesli chcesz to porownywac do "zabijania zygoty", to porownuj do "zabijania" zaplodnienego zabiego skrzeku plywajacego w stawie.
  I nie wypisuj, że "plod to zywy organizm calkowicie". To jest manipulacja pojeciem o zmiennej tresci. "plod" nie majacy jeszcze uksztalowanego ukladu nerwowego nie jest "zywy calkowice".
  "Zywy calkowicie" jest w chwili, kiedy staje sie gotowy do urodzenia.
  Opieranie dyskusji na takich falszywych twierdzeniach prowadzi to falszywych postaw i wartosci. degeneruje moralnie i intelektualnie takiego dyskutanta.
 • 2013-05-12 12:37 | Tanaka

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  A mogles poczytac "Fronde", zamiast sie objawiac jako przedstawiciel polskiego, meskiego matolectwa.
 • 2013-05-12 14:03 | aleydis

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Ile jeszcze lat będziemy słyszeć, że kobiety nie mają wiedzy na temat antykoncepcji. To co, analfabetyzm w tym kraju panuje czy jak. Jak ktoś chce, to się dowie. Czasami ma się wrażenie, że Polska to III świat, że część społeczeństwa zyje w buszu. No ale tu idolką jest kobieta, która nie chciała, ale pozwoliła sobie na ośmioro dzieci, bo też pewnie nie słyszała o antykoncepcji. A potem została prezydentowa, a teraz jest bohaterką. Bo takie są Polki - nie chcom, ale muszom.
 • 2013-05-12 16:10 | zyta2003

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Na 33 wpisy juz dwa (6%)umiescily kobiety. Mozna sie tylko cieszyc, ze tylu mezczyzn pisze tak rozsadnie, broniac praw kobiet.
  @aleydis A dlaczego to o antykoncepcji maja wiedziec tylko kobiety, a nie ich jesli nie bliscy uczuciowo, to przynajmniej rozsadni partnerzy?
  Niestety tak jest, ze czesc polskiego spoleczenstwa zyje w buszu, zreszta nie tylko w sprawach antykoncepcji. I niestety tak jest, ze wiedza o antykoncepcji ( dlaczego ciagle mowi sie o szkolach, a gdzie publiczne instytucje dot. planowania rodziny?) jest bardzo ulomna. Zreszta wszelkie informacje otoczone sa urban legend; o dziecku urodzonym ze spirala w glowie, o straszliwych skutkach pastylki antykoncepcyjej, o pastylce 72h po, ktora morduje, a nie niedopuszcza do zaplodnienia itd... W to wszystko ogromna ilosc kobiet wierzy, dlatego nie tylko same sa dalekie od takich niecnych srodkow, ale z dezaprobata patrza na te, ktore tak ryzykuja.
  Zreszta sama wiedza nie zapobiega ciazy. Co ma zrobic dziewczyna, ktora za kilka miesiecy ma 18 lat i azeby pozbyc sie straszliwej niepewnosci chce kupic owa pastylke 72h, albo chcialaby zazywac pigulki antykoncepcyjne? Znasz procedury? Chyba nie.
  A kobiety juz pelnoletnie? O tak, w Warszawie, czy duzych miastach pojdzie sobie do apteki z recepta. Czy antykoncepcja jest refundowana?
  Polecam aleydis, w celach doswiadczalnych, kupic w stolecznym miescie Warszawa dla zony, czy partnerki spirale antykoncepcyjna. Niezapomniane przezycie przy okienku, zwlaszcza z paniami aptekarkami. Dobrze jest tez wychylic sie poza duze miasta i na prowincji isc smialo do apteki po jakikolwiek srodek antykoncepcyjny I tam dalej mieszkac.
  A te panie od beczek z kapusta, od partnerow degenaratow, od 8 nieszczesliwych dzieci - to kto uczy je i rowniez ich partnerow szacunku dla kobiety i antykoncepcji? I kto zaplaci za ich antykoncepcje?
  Przyklad z pania prezydentowa, ktora ma liczne potomstwo zupelnie bzdurny. W cywilizowanym swiecie bardzo duzo rodzin z dobrym statusem materialnym ma tyle dzieci ile chce. Czesto wlasnie duzo. Wystarczy popatrzec ile dzieci maja amerykanscy politycy. Zreszta nie tylko oni. I nikt im nie zaglada do lozka.
 • 2013-05-12 18:59 | frycii

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  @Janusz
  Radze uaktualnic wiedze:
  1) Antykoncepcja hormonalna od lat jest na poziomie takim, ze nic nikomu nie rosnie.
  2) Od stosunku oralnego (z kondomem czy bez) nikt w ciaze nie zajdzie. Nawet mezczyzna, bo rozumiem, ze sprawdzales jaki jest efekt 'lizania loda przez szybke' przy 'kondomowej antykoncepcji'.

  @ zyta2003: Zgadzam sie w 100% ze jak zwykle o antykoncepcji, ciazy oraz aborcji najwiecej maja do powiedzenia mezczyzni. Zwlaszcza w patriarchalnej Polsce! Czym to sie rozni od islamskiej koncepcji, ze mezczyzna musi sie 'opiekowac' kobieta i dlatego ja ubezwlasnowalnia?!?
 • 2013-05-13 05:44 | Etyk

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  W USA bogacze maja sporo dzieci, ale to wynika z tradycji, gdyz dawniej to nawet wsrod bogatych byla spora smiertelnosc wsrod dzieci, a ktos musial przeciez odziedziczyc majatek.
 • 2013-05-13 12:13 | Berkano

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Są takie co nie mają wiedzy na temat antykoncepcji, są takie dla których antykoncepcja jest potwornym grzechem, są takie, które nie mają żadnej kasy na antykoncepcję, są takie, które zwyczajnie wstydzą się zapytać i kupić antykoncepcję w miejscowej aptece, albo im odmówiono, są takie które zostały zgwałcone i zaszły w ciążę(w Polsce nie usuwa się już legalnie ciąży z gwałtu-raport z 2011). Kobiety często nie stosują niczego ze zwykłego niedbalstwa, albo mąż nie lubi w gumce, a ona niczego innego nie ma.
  A ta co urodziła ileś tam dzieci i jest niby przykładem(nie dla mnie), może nie miała wyboru, może to był grzech użyć antykoncepcji, a może mąż nie lubił w gumce i takich jak ona jest w Polsce sporo, na 100%. Spora część z nich się potem skrobie, jeśli mają na to kasę i nikomu nic nie powiedziały.
 • 2013-05-13 13:41 | zyta2003

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  A w Polsce, to nie ma takiej tradycji, ze "dawniej dzieci umieraly", stad przyrost naturalny najnizszy w Europie? :-)))
 • 2013-05-13 14:19 | el

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Alez tak! Wlasnie o to chodzi obroncom ciaz. To sie wpisuje w powszechny i patologiczny obraz polskiej hipokryzji! Pracujemy, ale nie pracujemy. Jak sie da cos ukrasc z pracy, to trzeba. Najpiekniejsze domy i samochody maja ludzie na rentach inwalidzkich. To Polska wlasnie. Moj sasiad dokad zyl pisal na mnie skargi do urzedow, do policji, do sadow. Przebijal mi opony w aucie, wyrzucal padline na dzialke. Co niedziela stal w pierwszym rzedzie przed oltarzem i nosil choragwie na procesjach. Regularnie tlukl zone, ale tez pierwszy stal na koncu uliczki, zeby podjac ksiedza po koledzie. Zona perorowala, jakim sa idealnym malzenstwem. To jest wszystko chore!
 • 2013-05-13 15:24 | baka

  Nie "mniejsze zło"

  Proszę Pani, jedna uwaga - antykoncepcja to nie "mniejsze zło" tylko normalna higiena odpowiedzialnego cywilizowanego człowieka. Dajemy sobie sprzedać ten pokrętny watykański bełkot i potem właśnie coś takiego mamy. Doceniam Pani intencje i popieram ogólną wymowę artykułu ale nie gódźmy się na zawłaszczanie języka przez wyznawców "jednej jedynej prawdy", którzy zasypują nas epitetami w rodzaju "moralnego zła", "cywilizacji śmierci", "upadku cywilizacji" itp.
 • 2013-05-15 12:47 | Zonia

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Kalendarzyk... bo zaraz umrę ze śmiechu. kalendarzyk jest skuteczną metodą na zajście w ciąże a nie antykoncepcją - ze względu na tempo zycia, stresy, odżywianie etc. nie sprawdza się w ogóle u bardzo wielu kobiet. I proszę o dane na temat tej chemii po której rosną wąsy - bo jakoś u siebie i koleżanek nie widzę. Poza tym nie wiem co ma tabletka to "lizania loda przez szybkę". a jeśli chodzi o prezerwatywy - to fakt faceci w Polsce ich nie znoszą - lepiej niechciana ciąża prawda? wnioskując z pana wpisu uważa pan też zapewne że ciąża jest problemem tylko kobiety więc grunt to bez prezerwatywy. Ciesze się, że nie muszę mieć takich zmartwień i przyglądam się temu z normalnego kraju. Dodam, że miłość i wzajmeny szacunek to podstawa mojego związku, ale również wolna wola i świadomy wybór antykoncepcja bo nie chcemy dzieci, lub chcemy - przerwa w antykoncepcji.
 • 2018-07-29 00:03 | odnaleziony

  Re:Ogromna skala aborcji w Polsce

  Jeżeli ktoś myśli o aborcji lub chce dopuścić do takiego zabiegu to błagam was. Nie róbcie tego.
  Aborcja to nie tylko pozbycie się dziecka ale sami sobie zrobicie krzywdę. Zabijecie samych siebie.
  Ja dopuściłem do takiego błędu . Nie przeszkodziłem w tym mojej dziewczynie która pojechała na taki zabieg.
  Panicznie bała się swojej matki i to właśnie tan strach doprowadził do tego że ona podjęła taką decyzje . Wielu z nas popełnia najgorsze błędy pod wpływem strachu ale to nie jest jedyne rozwiązanie.
  Odrazu po pierwszych minutach po tym zabiegu oboje zrozumieliśmy że to był największy błąd w całym naszym życiu.
  Po upływie 8 lat dalej czujemy żal za to co się wydarzyło . I wiem że będziemy żałować do końca życia.
  My już czasu nie cofniemy . Nie naprawimy tego.
  Pamiętajcie o tym....
  Pozwalając na ten zabieg Zabijacie samych siebie............