Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa o ideach rządzących światem

(10)
Prof. Robert Jessop, ekonomista i politolog, o potędze idei, za którą stoi siła, i o bezsilnej racji.
 • 2013-06-09 08:03 | vps

  Re:Bajki rządzą

  Skoro o wszystkim decydują idee a potem "oczekiwania wyborców" to wniosek jak się nasuwa; Pracuj nad sobą abyś wiedział jakie idee i oczekiwania współtworzysz.
  Każdy kowalem własnego losu.

  Praktyczniej: Lud jest za słaby, więc wszystko się zaczyna od inteligencji. Od tego jak wysoko poprzeczkę zawiesi inteligencja i jaką presje wywiera kulturę ekonomiczną oraz na mas-media, zależy jak bardzo świadomy jest lud.
 • 2013-06-09 09:30 | flip

  Re:Rozmowa o ideach rządzących światem

  Pytanie do redakcji:
  Przy publikowaniu takich wywiadów, czy możliwe by było dołożenie linku do wersji oryginalnej, przed tłumaczeniem?
  Broń Boże, nie żeby krytykować jakość tłumaczenia, tylko mieć dostęp do oryginalnych sformuowań.
  Byłbym bardzo zobowiązany,
  Z poważaniem,
  flip
 • 2013-06-09 10:12 | mmar

  Re:Rozmowa o ideach rządzących światem

  Świetny wywiad, głęboki wgląd we własną dziedzinę. Chyba jednak kilku politologów nam potrzeba.
  Sprowadzanie decyzji politycznych na poziom rozumowania jednej osoby, jak to czyni profesor, podoba mi się wyjątkowo. Wyobrażacie sobie polityka, który to czyta i kiwa ze zrozumieniem: tak, tak, przyjąłem taki światopogląd bo wszyscy koledzy taki przyjęli? Najlepsze kłamstwa to te, które ludzie wmawiają samym sobie.
 • 2013-06-09 13:38 | JeĆw

  Re:Rozmowa o ideach rządzących światem

  Mocno trafia mi do przekonania to, co mówi prof. Robert Jessop. Wiele w tym nowatorskich i odkrywczych uogólnień, chociaż w niektórych szczegółach można by z rozczochranym profesorem podyskutować.
  O generalnej słuszności tego, co twierdzi profesor przekonałem się chyba już kilkadziesiąt lat temu z ust całkiem prozaicznej sekretarki. Odbierając zdyskwalifikowany przez przełożonych projekt usłyszałem na pocieszenie: "Siła jest ponad wszelkie racje".
  Ale na władzę totalnie nieliczącą się z racjami,jest inne polskie porzekadło: "Dotąd dzban wodę nosi, dopóki się ucho urwie."
 • 2013-06-09 19:24 | acow

  deja vu

  Gosciu wyglada na sympatycznego. I juz chociazby za to nalezy mu sie profesura. Chociaz to, co mowi moze go jej pozbawic. No bo jeszcze kto wytropi w sieci, ze uprawia plagiaryzm! O sile jako kryterium ostatecznym pisywal przecie dziadzio Marks. To ze akurat (wciaz jeszcze) profesor z powrotem stawia na glowie zaleznosc sila-nadbudowa to za malo, zeby zamaskowac zapozyczenia! Moze wykazalby sie jakas wieksza oryginalnoscia, gdyby zapuscil sie w niebezpieczne rewiry rozwazan na temat, skad sie ta sila bierze i jak dlugo jeszcze ktos wkurzony na maksa nie wpadnie na pomysl jakiegos gwaltu do odciskania tej sily. Jak bowiem mawial inny klasyk: kazdej sile wywieranej przez cialo A na cialo B towarzyszy sila reakcji.
 • 2013-06-09 23:50 | butapren

  Re:Rozmowa o ideach rządzących światem

  Jeden z najlepszych wywiadów jaki czytałem od dawna. Wiele ciekawych uogólnień oraz bardzo realistyczne podejście do istoty siły w polityce.
 • 2013-06-10 13:30 | nousferatu

  Re:Rozmowa o ideach rządzących światem

  Świetny wywiad! O, taką Politykę akurat lubię! Do deja vu: Obawiam się, że zarzut o plagiatowaniu Marksa, raczej się nie obroni. Widać, że pan Profesor dobrze przyswoił sobie podstawowe tezy nauki o złożoności, opisującej przede wszystkim zjawiska i procesy nieliniowe(zob. np. dobre popularne omówienie: Philip Baal, "Masa krytyczna"), o których Marksowi, tkwiącemu po uszy w Heglu i redukcjonistycznym scjentyzmie, raczej się nie śniło.
 • 2013-06-11 12:14 | r2d2

  Re:Rozmowa o ideach rządzących światem

  ja myslalem ze robienie wywiadow z Keysenistami to juz dawno obciach.
 • 2013-06-12 12:17 | Falicz

  DOSKONALY WYWIAD ATY-TUSKOWY

  Najwieksza podobno zaleta PO i Tuska jest brak wizji ..idei zwany "pragmatyzmem"... a tu mamy jak na dloni teze, ze wlasnie idea jest najwazniejsza...

  Dlatego mamy do dupy rzad - rzad pogardzajacymi nas cynikow martwiacych sie tylko o,
  cytuje:
  "...Może pan też być cynikiem, uznając, że skoro nic pan nie zmieni, sens ma tylko troska o własny interes, więc przyłącza się pan do rządzącej idei. Zostaje pan premierem albo skorumpowanym milionerem, za wszelką cenę robiącym pieniądze...""

  Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/rynek/1543027,3,rozmowa-o-ideach-rzadzacych-swiatem.read#ixzz2VznSpkq8
 • 2013-09-26 14:20 | stara.makrela

  gospodarka planowa by działała

  gdyby zastosowano dzisiejsze możliwości planowania, jakie daje choćby cybernetyka