Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

(9)
2013-06-19 10:33 | psr18gh
W wczorajszym dodatku do Rzeczpospolitej Ekonomia&Rynek pan Ryszard Petru w artykule "Dobrowolność musi być autentyczna" wspiera profesora Leszka Balcerowicza. Wg nich, jeżeli każdy obywatel ma mieć prawo wyboru OFE, czy zamiast OFE - ZUS, to mechanizm powinien działać także w drugą stronę: czy zamiast ZUS-u tylko OFE. Chytre rozumowanie. Tylko skąd państwo miałoby wziąźć pieniądze dla obecnych emerytów ? Obecnie ta grupa Polaków dostaje emerytury głównie z składek pracujących.
Jakoś panowie Balcerowicz i Petru nie postulowali swojego pomysłu w momencie wdrażania OFE, gdy rocznikom urodzonym w latach pięćdziesiątych umożliwiono właśnie tego rodzaju wybór.
Oj Panowie ! Nie można bronić nieudanej reformy za wszelką cenę. Czy nie lepiej przyznać się do błędu ?
 • 2013-06-19 11:39 | zet

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  "Oj Panowie ! Nie można bronić nieudanej reformy za wszelką cenę. Czy nie lepiej przyznać się do błędu ? "

  Nieudana, niby dlaczego?
  Zamysł był dobry, lecz wykonanie "po naszemu", czyli byle jakie.Wszystkie rządy /po Balcerowiczu/,zamiast system emerytalny/i OFE/ wspierać i nadal reformować,zabrały się do "skubania" nagromadzonych funduszy. Należało obniżać koszty funkcjonowania OFE i szukać dodatkowych możliwości inwestowania środków a nie zasilać budżet państwa sztuczkami księgowych weteranów.
  Żaden rząd nie zdecydował się na radykalne ograniczanie wydatków z budżetu centralnego, zamiast tego każdy szuka dodatkowych możliwości jego zwiększania,kosztem rodzin,pracowników,regionów.OFE padają ofiarą pazerności państwa i niekompetencji ekip rządowych a nie rozpoczętej kiedyś reformy emerytalnej.
  Państwo /ZUS/ nigdy nie wypłaci godziwych emerytur większości świadczeniobiorców.Będzie tak samo wydolne ekonomicznie,jak obecnie demonstruje w opiece medycznej/NFZ/. Ludzie powszechnie oczekują wiele,mało kto wskazuje,skąd brać środki.
 • 2013-06-19 12:18 | psr18gh

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  Pan profesor Leszek Balcerowicz rocznik 1947 tak zadbał o reformę systemu emerytalnego, by ustawa o OFE nie dotyczyła roczników 40-tych i wcześniejszych. Nie chciał być królikiem doświadczalnym. Przed wojną konstruktor mostu wchodził pod niego podczas próby wytrzymałościowej.
  Myślę, że przeciwników i zwolenników OFE może pogodzić inicjatywa rządu utworzenia jeszcze jednego funduszu, tym razem niech 100% akcji obejmie skarb państwa. W końcu jeżeli będziemy mieli o jeden otwarty fundusz emerytalny więcej, to nie zmieni to założeń reformy. Kto będzie chciał płacić składkę do prywatnego OFE, niech tak będzie. Kto chce płacić składkę do OFE w którym 100% akcji ma skarb państwa, nie tak będzie. Oczywiście, "państwowe" OFE musi działać wg tego samego prawa co obecne prywatne OFE.
 • 2013-06-19 17:33 | jer-11

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  Czy pan (profesor) Balcerowicz kiedykolwiek przyznal sie do jakiegos bledu?
 • 2013-06-19 19:27 | kaesjot

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  "...skąd brać środki?"
  Głupie pytanie - ze składek pracujących. Jeżeli tych pracujących będzie odpowiednio wielu to i składka będzie niższa i świadczenia wyższe.
  Mówiąc o pracujących mam na myśli tych co wytwarzają dobra konsumpcyjne ( towary i usługi ) a nie pasożytów w postaci doradców, ekspertów, analityków, bankierów , handlowców itp.
  Jeśli zdoła wytworzyć ona tyle, że zaspokoi potrzeby wszystkich - zarówno pracujących jaki i tych , co jeszcze oraz już nie pracują ot wyżywi wszystkich bez względu na stan kont emerytów w OFE. Jeśli natomiast nie zdoła i trzeba bedzie uzupełniać zakupami z zewnątrz to inflacja całe oszczędności emerytów zeżre.
  Dokładnie jak to było z rolnikami, co to przekazali w czasach PRL-u swe gospodarstwa w zamian za rentę. Z początku starczało na godne życie a po "reformach" Balcerowicza ledwo na 2 bochenki chleba na m-c. Ratunkiem okazała się solidarność międzypokoleniowa - pracujące dzieci wzięły rodziców na utrzymanie. Całe szczęscie, że miały one pracę , bo częsciej rodzice ze swych skromnych emerytur wspierać jeszcze muszą swoje dzieci.
 • 2013-06-19 20:53 | zet

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  "Głupie pytanie - ze składek pracujących. Jeżeli tych pracujących będzie odpowiednio wielu to i składka będzie niższa i świadczenia wyższe. "

  Podobno nie ma głupich pytań ale takie odpowiedzi mogą się zdarzać.
  A teraz poważniej. Nie pamiętam czasów, by "pracujących było odpowiednio wielu" i ich składki/podatki,daniny/ starczały na zaspokojenie potrzeb. Trzeba wszelkie działania dopasowywać do realiów,jakie są a nie do wydumanych /oczekiwanych/. ZUS od lat "robi bokami" czyli otrzymuje coraz wyższe wsparcie budżetowe,nawet pożycza w bankach komercyjnych, by utrzymać płynność w wypłatach rent i emerytur.
  Podział składki emerytalnej miał sens.Część na bieżące wypłaty/ZUS/ a druga część do inwestowania na giełdzie/OFE/,czego ZUS czynić nie może.
  Państwo emerytom nie zapewni godziwych świadczeń. A w okresach kryzysów/czego nigdzie wykluczyć nie można/,sięgnie po te środki, co rząd pana Tuska wykonał w ubiegłym roku/ waloryzacja/. Ten manewr zastosował także rząd Grecji, natomiast Portugalia i Hiszpania zamroziły wysokość wypłacanych emerytur i przystąpiły do gruntownej reformy systemu.
  O systemie emerytalnym w socjaliźmie szkoda pisać. On był oparty na ideologii a nie na ekonomii.
 • 2013-06-19 21:42 | psr18gh

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  Mówi się, że nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. Nie podejrzewam pana profesora o "nicnierobienie". Ciekawe, czy kiedykolwiek pan Balcerowicz przyzna się, że coś mu w reformie nie wyszło.
 • 2013-06-20 08:38 | wladimirz

  Przecież "prof" (IPPM-L przy KC PZPR) Balcerowicz dawał i daje,niebezinteresownie, swoją twarz przedsięwzięciom zaprojektowanym przez innych!

  Taki Sachs za "plan Balcerowicza" już się bił w piersi ... ;-)
 • 2013-06-20 17:39 | kaesjot

  Re:Pan Petru wspiera z OFE prof. Balcerowicza

  1. Człowiek aby żyć MUSI się najeść, przyodziać, schronić przed zimnem i zaspokoić wiele swych potrzeb materialnych. Zakłady przemysłowe, rolnictwo i ludzie w nich pracujący tego wszystkiego mu dostarczają bezpośrednio do spożycia lub na wymianę tsgo co zbywa na to , czego brakuje. Tego nie dadzą mu urzędnicy bankowi, doradcy finansowi, ubezpieczeniowi,podatkowi, maklerzy giełdowi, specjaliści od wizerunku, PR-u, zarządzania "zasobami ludzkimi" ( kiedyś to były kadry, które decydują o wszystkim, teraz to jest "zasób" - jak surowiec czy maszyna )o róznych szansonistkach i komediantach nie wspominając. To jest balast - czasami przydatny lecz nie niezbędny.
  Tak się jakoś ułożyło, że największe dochody mają własnie oni a ci, bez których efektów pracy człowiek nie może przeżyć ledwo koniec z końcem wiąże.
  Używając obrazowego porównania - zawsze lepiej gdy wozów dużo, u każdego dyszla para odżywionych, zadbanych koni a na wozie woźnica i pomocnik niż gdy wozów mało, przy każdym wychudzona szkapa a na wozie 10-ciu wypasionych pasażerów ( z tego część "na gapę").
  Czy to tak trudno pojąć ?
  2. Przykład Grecji, Hiszpanii czy Portugalii potwierdza, moim zdaniem moją tezę a nie zaprzecza jej. Kraje te żyły bowiem na kredyt, konsumując wiecej niż same wytworzyły a teraz wierzyciele upomnieli się o zwrot.