Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

(18)
W wielu polskich szkołach rok szkolny rozpoczął się jak zwykle mszą świętą. Mimo wyroku Trybunału w Strasburgu nauka etyki nadal pozostaje fikcją. Państwo nie ma żadnej kontroli nad treściami nauczanymi na katechezie. A te są coraz bardziej odklejone od współczesnego świata. Czas na wielką debatę.
 • 2013-09-05 22:51 | proto

  nie - dla religii w szole

  Nasze dzieci mogą chodzić na religie, jak mają na to ochotę. Chodzą, bo cała klasa chodzi. Ale nie zgadzam sie na ocenę z tego pseudo-przedmiotu i moje dzieci jej nie dostają. Religia powinna być lekcją religioznawstwa. Prowadzoną przez nauczycieli bardzej historyków niż księży.
  Poza tym to co głosi kościół katolicki nijak się ma do Słowa Bożego zawartego w Biblii. Bo czy nie jest napisane w Biblii, że biskup ma być mężem jednej żony? A no jest tak napisane. Jezus chciał aby kościołem rządzili ludzie, którzy potrafią dbać o swoją rodzine. To jest tylko jeden przykład. Gdzie w słowach biblijnych są opisane prawdy o invitro, antykoncepcji? Niema.
  Dlaczego nie można invitro a można dokonywać przeszczepy? Bo wielu księży wymienia sobie serca i wątroby. Invitro ich nie dotyczy. Dlaczego zarodki nie sa chowane w obrządku pogrzebu?
 • 2013-09-06 12:30 | camel

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Miecio, nasza cywilizacja powstała w opozycji do religii. Rozwijała się praktycznie tylko w momentach kiedy władza religii słabła i cofała się zawsze wtedy, kiedy panowało wzmożenie religijne. Tak jak to ma miejsce w dzisiejszej Polsce. Tak więc proszę nie bełkocz już więcej.

  Naprawdę trudno nie dostrzec faktu, że kraj cofa się pod względem rozwoju społecznego, stopnia zaawansowania technicznego. Przestaliśmy brać udział, zamieniliśmy się z współtwórców cywilizacji na konsumentów importowanych idei. W ten oto sposób wróciła stara, tradycyjna Polska, która światu dała portrety trumienne i tyle dobrego. Słabość papiestwa w czasach Kazimierza Wielkiego pozwoliła nam na dokonanie skoku cywilizacyjnego i …na tym koniec. Niech nikogo nie ogłupią podarowane nam przez zachód świecidełka, autostrady zbudowane za otrzymane pieniądze czy kolorowe reklamy. To wszystko jest sztafaż. Samo sedno, sam rdzeń marnieje. Polska nauka przestała się liczyć, technika praktycznie nie istnieje, nie istnieje wynalazczość, stosunki społeczne przypominają bardzo czasy przedwojenne, pojawiła się liczna biedota, wrócił analfabetyzm… dłuugo by tak można. A głównym diabłem skazującym nasz kraj i naród na marginalizację i biedę jest religia. Jak zresztą i wszędzie indziej.
 • 2013-09-06 12:52 | #-#

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  2013-09-06 12:30 | camel

  jak myslisz, czy "Miecio" to zrozumie?
 • 2013-09-06 21:39 | zet

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  "Zatem jest o co zabiegać na lekcji religii katolickiej,w której nie można pominąć wartości narodowych. "

  Wszelkie religie, a jest ich wiele,mają jeden cel wspólny;zawłaszczyć ludzkie umysły.
  W Polsce, "nauczanie" religii kosztuje rocznie budżet państwa ok.1,8 mld złotych. A co z tego wydatku ma zwykły płatnik podatków? Nic pożytecznego.
  W kujawsko-pomorskim blisko 15 tysięcy ludzi chorych na raka pozbawiono leczenia bo tamtejsza kasa chorych nie posiada forsy na opłacenie zabiegów.
  Gdyby dostała owe 1,8 mld zł....
 • 2013-09-07 08:06 | Artur

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Kościół katolicki w Polsce jest zdegenerowany, adeprawowany i kompletnie niemoralny. Nie powinien dawać wzorów postępowania dorosłym, ani nauczać dzieci. Państwo polskie nie powinno wspierać takich niemoralnych instytucji.
 • 2013-09-07 09:18 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  CYWILIZACJA ŁACIŃSKA przeszła swoja ewolucyjną drogę,a efekty opisał Feliks Koneczny.Poza odniesieniem się do wartości narodowych,wzorzec europejskiego konstytucjonalizmu,to te same standardy personalnie obowiązujące tak w życiu prywatnym jak i zbiorowym,publicznym.Bazą jest chrześcijaństwo mające swoje korzenie w antycznej Grecji.Tego brakuje w nauczaniu na lekcjach religii.
 • 2013-09-07 09:21 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Również rozumiem Zaprzańca,wojującego bezbożnika,który wierzy w mesjasza Karola Marksa i jego bandycki historycyzm.
 • 2013-09-07 09:28 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Religia katolicka w rzeczy samej chce zawłaszczyć mając na uwadze ŚWIAT POSTULATÓW ETYCZNYCH,który okazuje się być najważniejszy ze wszystkich stworzonych.Rozwijała to na bazie antycznej kultury greckiej i konsekwencją TRAGEDII GRECKIEJ był DRAMAT ODKUPIENIA.
  Literaturoznawca E.Curtius w tytule LITERATURA EUROPEJSKA dodał i ŁACIŃSKIE ŚREDNIOWIECZE.
  Zatem do rewizji jest program nauczanie religii katolickiej w szkołach.
 • 2013-09-07 09:30 | #-#

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  jak widac "Miecio" nadal nie rozumie i wlepia swoje obrazajace innych posty!
 • 2013-09-07 09:37 | #-#

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  "Mieciu" Polska to nie tylko wyznawcy tzw "religii katolickiej" Tych jest coraz mniej...
  i nie wszyscy maja ochote pod "dobrowolnym przymusem" lozyc na cos co nie ma nic wspolnego z nauka...
 • 2013-09-07 10:44 | zet

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  "Literaturoznawca E.Curtius w tytule LITERATURA EUROPEJSKA dodał i ŁACIŃSKIE ŚREDNIOWIECZE.
  Zatem do rewizji jest program nauczanie religii katolickiej w szkołach. "

  Lepiej zrozumieć mało niż zrozumieć źle.
 • 2013-09-07 21:36 | camel

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Camel wybacz ale to co piszesz to belkot.Czytalam juz Twoje lepsze wypowiedzi.
 • 2013-09-07 23:09 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Przecież to dla Zaprzańca komplement,że jednak w coś wierzy.Aby psychologicznie to zrozumieć w globaliźmie trzeba tylko odpowiednio dostosować słownik Bertranda Russella dla komunizmu.
 • 2013-09-07 23:12 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Jest możliwość wyboru etyki z wiedzą o wpływie religii na inne cywilizacje.
 • 2013-09-08 10:50 | krystek

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  w pełni popieram
 • 2013-09-10 06:30 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  Z BOGIEM ALBO BEZ BOGA - Józef Kozielecki
  "Jeżeli posługując się wygodna gwarą naukową prawdy wiary nazwiemy regulatorami (stymulatorami),a postępki człowieka układem regulowanym ,wówczas między tymi elementami zachodzi obustronna zależność:zależność PIERWOTNA i zależność WTÓRNA.Ta pierwsza polega na tym ,że religia oddziałuje na człowieka,na jego umysł,charakter,wybór życiowej marszruty.Tymczasem regulacja wtórna -czyli rodzaj sprzężenia zwrotnego-wskazuje na wpływ ludzkiego zachowania na rozwój praktyk religijnych,nowych rytuałów itd."
  Dalej mówiąc o zawiłości tego mechanizmu regulacji podkreśla,że istotną rolę odgrywa rodzaj religii.
  Polska stała się bastionem CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ i łatwo je porównać z innymi cywilizacjami opisanymi przez badacza cywilizacji Feliksa Konecznego i dokonać wyboru jaką religię trzeba nauczać w szkole.
  Inny polski badacz antyku Tadeusz Zieliński w opisanym liście rozwodowym HELLENIZM A JUDAIZM zawarł swoje pewniki,będące swoistym wyznaniem wiary.Ostatnie :
  V.Szczytem dążeń religijnych jest chrześcijaństwo w swej najbardziej rozwiniętej postaci.
  VI.Religia antyczna jest właściwym Starym Testamentem tego chrześcijaństwa.
 • 2013-09-10 15:13 | #-#

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  co z r
  tzw "cywilizacji lacinskiej"

  http://antyreligijni.pl/114854647416081331
 • 2013-09-14 20:54 | camel

  Re:Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

  > Camel wybacz ale to co piszesz to belkot.Czytalam juz Twoje lepsze wypowiedzi.

  Nie to nie ja krytykuję sam siebie, to tylko jakaś osoba nie potrafi cytować. Nie potrafi cytować, nie ma argumentów, ma tylko inwektywę, ergo - ktoś szczerze i mocno nasiąknięty kuturą kremówkową.