Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zmarł Marcel Reich-Ranicki

(15)
Zmarł Marcel Reich-Ranicki, papież niemieckiej krytyki literackiej, razem z nim odchodzi epoka, w której krytyk z osobowością mógł stwarzać i niszczyć, decydować o powodzeniu czy klęsce autora.
 • 2013-09-19 16:36 | krebs06

  epitafium

  Ciekawa nietuzinkowa postać o niesamowitym życiorysie. Żyd urodzony w Polsce, ale żyjący w kulturze niemieckiej. Chodzący do gimnazjum w czasie przejęcia władzy przez nazistów. Do 1938 chroniło go polskie obywatelstwo. Deportowany uczył się polskiego i żył z korepetycji z niemieckiego. W getcie współpracownik Czerniakowa. Ukrywał się polskiej rodzinie robotniczej opowiadając wieczorami dramaty Schillera. Po wojnie przyłączył się do nowej władzy, co w Polsce mu wypominano, ale czy dla żyda ukrywającego się przed śmiercią nie był to naturalny wybór. Polską poezję uważał za genialną lecz nieprzetłumaczalną (był przyjacielem Tuwima), powieści zaś mierne i prowincjonalne. Po wyjeździe do Niemiec zrobił błyskotliwą karierę. By człowiekiem instytucją. W Niemczech promował polskich autorów (Leca i Szczypiorskiego).
  I do tego długie spełnione życie.
 • 2013-09-20 03:38 | Etyk

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Ten sam, ktory doradzal S. Lemowi jak przemycac kontrabande z Zachodu do Polski?
 • 2013-09-20 04:50 | Vera

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Ciekawą jego cechą było to, że nigdy nie dał się wpędzić w modne wyjaśnienie, przepraszanie, odwoływanie i poprawianie swojej historii. Tak na prawdę nie wiadomo, jak przeżył w getcie, co dokładnie robił w Londynie i paru innych rzeczy. Bo i po co, kogo to obchodzi poza plotkarzami. Chociaż jeden człowiek z charakterem.
  O polskiej literaturze powiedział, że dobry jest Pan Tadeusz, a o reszcie powie, kiedy się pojawi. Nic do końca nie powiedział.
  Trudno było go znieść i to mu się chwali. To był jeden z prawdziwych świadków historii, ale taki, który nie wypręża piersi po medale i plakietki. Cześć mu.
 • 2013-09-20 11:35 | Alice_

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Uwielbiałam go, za pasję i bezkompromisowość. Wielki człowiek o trudnym życiorysie. Coraz mniej jest ludzi takiego formatu, w Polsce, w Niemczech, wszędzie...
 • 2013-09-20 12:27 | atalia

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Tak, oczywiście, to był naturalny wybór. Skoro ukrywał Reicha-Ranickiego katolik, skoro tenże katolik uratował mu życie i skoro katolik narażał swoje życie i życie rodziny na śmiertelne niebezpieczeństwo, to w naturalnie naturalny Reich-Ranicki przyłączył się do antykatolickiej władzy, która zwalczała katolików tak samo, jak naziści Reicha-Ranickiego. To jest nie tylko naturalny wybór, ale i moralny.
 • 2013-09-20 14:06 | Alice_

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  A czy ten katolik nie ukrywał go przypadkiem przed innymi katolikami?
  I jakie to ma w ogóle znaczenie? Człowiek pomagał człowiekowi, to wszystko, nie zaglądałabym im w papiery ani nigdzie indziej.
 • 2013-09-20 19:06 | J. Cichot

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  "Tak na prawdę nie wiadomo, jak przeżył w getcie,..."

  Ależ wiadomo! Sam opisał to w miarę szczegółowo w swojej autobiograficznej książce "Moje życie". Nawet jeśli coś podkoloryzował, to podstawowych faktów nikt nie podważał.
 • 2013-09-20 20:15 | jurganovy

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Reich działał w Londynie ,jako Ranicki (ksywka),z ramienia wywiadu PRL.
  Tak mu się spodobało,że przylgnął do Ranickiego.
  W gruncie rzeczy straceniec.Poza czasem.
 • 2013-09-20 22:44 | atalia

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Usunęli wpis, choć w niczym nie łamał regulaminu. Jasne. Napiszę więc tak: człowiek uratował człowieka, przed innym człowiekiem, a ten uratowany człowiek przystał do tych, co byli przeciwko temu człowiekowi, co ratował.
 • 2013-09-20 23:09 | murator

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Marcel Reich-Ranicki jako nieliczny powiedzial glośno na ekranach niemieckiej TV (ZDF) co grozilo Polakom którzy ukrywali i pomagali Żydom. Krokodyle lzy niemieckich komentatorów - w tym i redakcją Frankfurter Allgemeine Zeitung nie powinny nas zwieść. Oto odszedl Żyd który mówil Niemcom prawdę w oczy o okupacji - będzie Go brakowalo w czasach kiedy Niemcy nadymają się (kosztem Europy) i zezują w stronę taboretu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ-u.

  PS.
  http://www.youtube.com/watch?v=CsmHB93SR6o
  Szkoda dziada !
 • 2013-09-22 03:38 | Adam 2222

  prawdziwych polskich żydów/Żydów jest już bardzo mało i właśnie jeden z nich odszedł. Przykre. Myślę, ze on przyłączył się do tych co zlikwidowali niewolnictwo na wsi i w Czworakach, bezdomność, bezrobocie, żebractwo, głód, epidemie gruźlicy i syfilisu,

  analfabetyzm, zrobił reformę rolną o którą bezskutecznie walczyło wiele pokoleń chłopów, dali darmowy dostęp do wyższych studiów dla każdego, w tym dla chłopa i, robotnika, stworzyli bezpłatną służbę zdrowia, ubezpieczenia, infrastrukturę, przemysł, koleje, zelektryfikowali cała Polskę, odbudowali kraj ze zniszczeń, zajęli się 2 mln sierot, objęli opieka inwalidów wojennych, pobudowali biblioteki, Domy Kultury (gminne, miejskie, powiatowe, zakładowe) Domy Harcerza, kluby sportowe, ... I to wszystko zrobili dla polskich katolików.
  Od 24 lat, rok za rokiem, styropian, klechy, komuchy i Gumiaki odbierają Polakom przywileje po PRLu.

  W III, katolicko-demokratycznej, RP można bezkarnie prawo i nie płacić pracownikom, tworzyć niewolników na umowach śmieciowych, można bezkarnie łamać prawo i za pozwoleniem Tuska, dodawać do jedzenia padlinę, syf czy truciznę, mieszkać w 3 min mieszkań wybudowanych przez Kaczora, na specjalistę lekarza czeka się nawet kilka lat, banki, media, przemysł, infrastrukturę za friko dano obcym.
  Czyli, katolik, katolikiem, katolikowi w katolickiej III RP
 • 2013-09-22 11:10 | mopus11

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Kiedy to komunistyczna władza prześladowała katolików? Zgoda, był okres szykanowania krk, władza komunistyczna ma na sumieniu pomordowanych księży, ale szeregowych katolików nikt się nie czepiał. Niektórzy z nich (katolików), owszem mogli czuć dyskomfort, kiedy z jednej strony byli beneficjentami systemu służąc w wojsku, milicji, będąc w PZPR i pełniąc różne kierownicze, w tym państwowe funkcje, a z drugiej strony w ukryciu brali śluby kościelne, chrzcili i posyłali do komunii dzieci etc. Pytam się jaka była siła wiary tych chrześcijan sprzedających się tamtej władzy za marne srebrniki? Usiłują przykryć teraz swoją dawną dwulicowość wrzaskiem o prześladowaniu. Wszyscy oni mogli non stop przesiadywać w kościołach i śpiewać "Ojczyznę wolną...." Niektórzy gorzko teraz tego żałują, wspominając tęsknie bezpieczne pod względem socjalnym czasy. Wracając do "biednych i prześladowanych" katolików zastanawiam się jak ta ich "wiara" miała się do wiary takich np. świadków Jechowy, którzy wierni nakazom Dekalogu odmawiali służby wojskowej cierpiąc karę więzienia?
 • 2013-09-22 11:15 | mopus11

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Tak było.Pozdrawiam.
 • 2013-09-22 18:41 | mafeczek

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Wyjatkowa postac, czlowiek, ktory jak wiekszosc Zydow nie bardzo mogl sie sam zidentyfikowac jako Polak, Niemiec czy wreszcie Zyd, wniosl do niemieckiej krytyki literackiej co fenomenalnego. Prowokacje, intelekt, ogromna osobista, wprost druzgocaca przeciwnikow, zdolnosc wypowiedzi i doprowadzania „adwersarzy” do bialej goraczki. Zawsze jednak na ogromnie wysokim poziomie kultury wypowiedzi.
  Ogladalem jego kwartety literackie, nie tyle z checi poznania tej ksiazki o ktora sie podniecajaco spierano, ale z checi posluchania jego (MR-R), czasem przydlugich, ale zawsze kontrowersyjnych monologow, ktore niekiedy wpedzaly w absolutne oglupienie pozostalych uczestnikow kwartetu. W miare spokojny, byl pozniej w dyskusji jak walec, rozpedzac sie i miazdrzyc przeciwnikow, choc moze nie zawsze mial racje, potrafil ja jednak prawie zawsze, narzucic oponentom.
  Interesujace jest to, ze nigdy nie nazywal sie Ranicki lub tez Reich, tylko laczyl te dwa nazwiska w calej swoim zyciu prywatnym i publicznym.
  Moze to oddaje jego, chyba ogromne rozdarcie, miedzy polskim i niemieckim narodem.
  Podejrzewam, ze byl Polakiem, jezeli chodzi o dusze, ale nigdy nie byl milosnikiem polskiej literatury ( Sienkiewicz, Prus ), ktora uwazal za plytka, prymitywna i plebejska.
  Niemiecka zas za wielka, poruszajaca, podniecajaca i uduchowiajaca.
  To, co trzeba jednak podkreslic, poruszalo jego umysl, to byla polska poezja, ktorej byl ogromnym wielbicielem. Odnosil sie to tego w swojej ksiazce „Mein Leben”, Deutsche Verlags - Anstalt GmbH, Stuttgart 1999.
  Lesmiana, Tuwima, czy Boy-Zelenskiego dazyl ogromna sympatia i mowil o nich w bardzo cieplo i w pochlebnych slowach.
  Odszedl czlowiek, ktory bezsprzecznie, byl ponad wszystko co przyziemne, czlowiek, ktory poruszal rynek wydawniczy w Niemczech ( szkoda, ze nie w Polsce ). Jego „jedno” slowo moglo spowodowac upadek wydawnictwa lub jego ogromna popularnosc, czlowiek, ktory poruszal sumienia, intelekty i naklady.
  Byl cichym spoiwem miedzy Polska i Niemcami, moze wiekszym jak dzisiejsi tego glosiciele.
 • 2013-09-24 21:24 | anty

  Re:Zmarł Marcel Reich-Ranicki

  Wielka literatura jest tylko rosyjska klasyka.