Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

(19)
Prezes NBP Marek Belka ma coś, co dla Piotra Dudy, lidera Solidarności powinno być bezcenne. Badania, z których wynika, że Polacy zarabiają za mało. I że to biznes, a nie nadmierne żądania związkowców, trzyma naszą gospodarkę za gardło.
 • 2013-11-27 08:17 | otu

  Pracujemy wydajniej, a płace stoją

  niewolnicy nie potrzebuja pieniedzy...
 • 2013-11-27 10:32 | Slawczan

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Dlaczego pies liże sobie jaja? Bo może!
  Tak samo pracodawcy - wyzyskują bo mogą a państwo jest ich głównym poplecznikiem. Przypominam: Polacy pracują najwięcej w Europie a zarabiają więcej tylko od Rumunów i Bułgarów.
  Paleta narzędzi wyzysku jest wyjątkowo bogata. W końcu kary nakładane przez PIP są żenująco niskie a rząd oczywiście dba o taki stan rzeczy. Podobnie o to by bezrobocie utrzymywało sie na odpowiednio wysokim poziomie : bozia neoliberałów w Polsce niejaki Balcerowicz osiągnął sukces tylko w jednym wskaźniku założonym na rok 2000, swojego osławionego planu :poziomu bezrobocia.
  Ale zaraz jaki Mordasewicz czy Bochniarz zareplikują, że koszta ,podatki - że w sumie zatrudniający to prowadzą działalność charytatywną a te wille i mercedesy to z pomocy dla powodzian dostali. Zresztą jakby mieli płacić więcej to pójdą do opieki społecznej na zasiłek.
 • 2013-11-27 10:40 | Slawczan

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Stan upodlenia siły roboczej to w równej mierze zasługa tzw. lewicy czyli kliki postkomunistycznych aparatczyków udających lewicę, tzw. związków zawodowych, których celem istnienia jest trwanie koryt tzw. działaczy (czyli tłustych wąsatych knurów, którym udało się dorwać na etaty związkowców w 1989 r). P. Duda jest PIERWSZYM przewodniczącym ,,S", który chce zająć się tym po co związki zawodowe istnieją, stąd ten wściekły atak ,,GW" i korporacyjnych mediów na jego osobę. Pole działania ma nikłe bo zależy od stada ww. knurów, którym bardziej leży na sercu los wraka w Smoleńsku niż interes zatrudnionych.
  Swoją robotę wykonują media kontrolowane przez korporacje: piorą mózgi idiotom, którzy potem bredzą, że ,,gdyby nie podatki" to mieli raj. Owszem, zwykle są to studenciny, którzy na obniżce podatków będą mieli np. 80zł więcej ale z braku kasy z tych podatków będą musieli zapłacić PEŁNĄ sumę za np. leczeni. Ale tego tępaki już nie rozumieją bo im od małego wbito do głów ,że podatki...roszczeniowe lewactwo...
 • 2013-11-27 11:14 | Aaron Sprężyner

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Oczywiście całkowita racja z tym ,że Polakow (oczywiście nie wszystkich) zarobki są niskie.
  Ale zastanawiające jest jedno.Otóż jak na zawołanie "przemysł opinii" ,czyli polskie media (np.o zgrozo GW i nie tylko również biją na alarm)nagle z mantry,że podatki są za wysokie, liczy się zysk a pieniądze w rękach biznesmenów tworzyć będą nowe miejsca pracy itd pochylają się nad dolą polskiego pracobiorcy.
  Czyżby historia się powtórzyła. Kiedyś w pierwszym szeregu na pierwszomajowych pochodach (czasy stalinowskie),a później strajki głodowe kościelnych kryptach przeciw wiadomej propozycji.
  I teraz a rebours. Najpierw neoliberalne gusła i zabobony, a dzisiaj...

  Trzeba mieć nadzieje,że do trzech razy sztuka już nie będzie
 • 2013-11-27 11:25 | Realista

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  "Owszem, zwykle są to studenciny, którzy na obniżce podatków będą mieli np. 80zł więcej ale z braku kasy z tych podatków będą musieli zapłacić PEŁNĄ sumę za np. leczeni. Ale tego tępaki już nie rozumieją bo im od małego wbito do głów ,że podatki...roszczeniowe lewactwo... "

  Te "tępaki" już w tej chwili płacą i za leczenie, i za szczepionki, i za przedszkola, i za szkoły, i za ochronę, i za tysiąc innych rzeczy - naprawdę dziwisz się, że nie widzą sensu w płaceniu podatków? Polska wydaje z budżetu dokładnie ten sam procent PKB co Niemcy, tyle że u nas większość tej kasy ląduje w kieszeniach różnych uprzywilejowanych i ustosunkowanych grupek. Ludzie którzy faktycznie utrzymują to państwo dostają za swoje (niemałe!) podatki jedynie iluzję państwa - dobrze że coraz więcej z nich dostrzega, że są traktowani przez naszą klasę polityczną jak skończeni frajerzy.
 • 2013-11-27 11:54 | Stary Polak z PRL-u

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Ciekawe, czy dane prof. Belki albo GUS lub PAN o poziomie rozwarstwienia społecznego, liczebności populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa, albo o nadmiarze umów śmieciowych w ogóle docierają do neoliberalnych głów w rządzie? Coś mi się wydaje, że przewodniczącego Dudę czeka jeszcze niejedno kryterium uliczne, zanim świadomość polskiej biedy trafi pod dach na Wiejskiej albo w Aleje Ujazdowskie.
 • 2013-11-27 12:02 | Vera

  Sławczan

  Masz rację, ale uspokój się. Wyzwiskami daleko nie zajedziesz.
  I nie zapominaj, że 70% mądrych na tych blogach to renciści, którzy radośnie pracowali nad aktualnym stanem a potem, od 1956, kiedy już nie dało się więcej ciągnąć, po prostu wiali do USA i pouczają dalej bo, jak wiadomo, ich mądrość jest przypisana do miejsca zamieszkania. Nie dotyczy politycznych, ale ci nawet tu mają kłopoty. Jak Ty sobie wyobrażasz, żeby USAński rencista przejmował się losem robotnika? Mentalność tych ludzi pozostała na poziomie lat 80-tych a celem dyskusji jest najpierw pokazanie swojej wyższości.
  Opóźnienie widać najlepiej na blogu Hartmana, totalny 19,5 wiek.
 • 2013-11-27 12:45 | pola obowiązkowe

  wydajność pracy pracownika

  Wydajność pracy pracownika mierzy się w Polsce nie wysokością jego zarobków, a ceną samochodu pracodawcy. Dziwne, że mądre głowy z Polityki o tym nie wiedzą.
 • 2013-11-27 13:06 | JanuszK

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Najpierw musi dotrzeć do świadomości celebrytów udających dziennikarzy. Jak oni zauważą interes w drążeniu tematu to dopiero wtedy zacznie się odpytywanie polityków. Duda rzeczywiście odwala kawał dobrej roboty jednak byłoby lepiej gdyby sprawa wyzysku była dla niego priorytetem a nie pretekstem do obalenia rządu.
 • 2013-11-27 13:29 | Slawczan

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Może ,,gimbusy" piszące w GW są na śmieciówkach więc ciut im łatwiej zrozumieć ,,roszczeniowość"? Nie wiem co się dzieje z Witkiem Gadomskim, że pozwala na takie lewackie bezeceństwa w GW? On pierwszy kapłan boga Balcerowicza?
  A może to kwestia pokoleniowa? Obecnie do głosu dochodzi pokolenie, które zna Europę i brednie neolibów już ich tak nie łapią? Pokolenie Gadomskich, Kazików, Ziemkiewiczów czerpało wzorce z USA. To częstokroć był pierwszy kraj gdzie zarobili pierwsze prawdziwe pieniądze, dostali jakieś stypendium etc. stąd to małpie uwielbienie dla tego modelu kapitalizmu? Im się UDAŁO osiągnąć wiele, częstokroć ciężką pracą ale też dzięki temu, że w 1989roku większość miejsc była nieobsadzona. Trochę znajomości angielskiego, czasem kumpel co pomógł a teraz taki utyły typ siedzi po drugie stronie biurka i choć sam po angielsku mówi dobrze ,,po zielsku" to wymądrza się nad CV kandydata itd.
 • 2013-11-27 13:48 | Slawczan

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Realisto w zupełnie się z Tobą zgadzam co do Twojej diagnozy - za realtywnie mało dostajemy za realtywnie dużą cenę ale...Dlaczego tak jest?
  Myślę, że przyczyna leży głęboko w korzeniach naszego społeczeństwa - kiedyś gdy jakiegoś plebeja uwierał jego upośledzony status to w miarę łatwo mógł się wszrobować w szeregi uprzywilejowanych. Dodam, że ci uprzywilejowani byli dostatecznie liczni by dać radę stłumić ewentualny bunt plebejów. Czy to Ci czegoś nie przypomina?
  1989rok - ci których komuna uwierała dopuszczeni do żłoba okazali częstokroć gorszymi mendami, niż wyklinani przez nich uprzednio komuchowie
  Lepper - człowiek, który wyrósł z buntu przeciwko skrajnej niesprawiedliwości społecznej. Buntu prostackiego ale jednak prawdziwego. Jakże szybko odmienił obyczaje dorwawszy się do koryta?
  Palikot - j.w. przy czym on sam osobiście tylko pożerował na pokładach buntu.
  Nawet kwestia liczebności klas uprzywilejowanych jest u nas zachowana. Gdy zliczymy tzw. rolników, kastę urzędniczą, mundurowych, tzw. wolne zawody. to wyjdzie nieco poniżej 40% tych, którzy żyją w jakikolwiek sposób na koszt tej reszty co nie ma wyjścia. To z grubsza tyle ile osób bierze udział w wyborach...
  Zmiana tego patologicznego stanu rzeczy nie jest możliwa gdyż członkiem jakiejkolwiek partii by się nie było trzeba mieć kasę - ok 100tyś zł BY ZARYZYKOWAĆ ją w kampanii wyborczej. Trzeba miec też czas by nad tym chodzić. A parafrazując klasyka - Skoro ktoś kasę ma to skądś ją ma! On ją uzyskał przecież w wyniku istniejącego stanu rzeczy więc jeżeli jest zainteresowany zmianą to tylko na stan umożliwiający wyciśnięcie więcej kasy. Ot i dialektyka współczesnej demokracji jak i słabości lewicy. Kłocimy się o sprawy drugorzędne bo aksjomatów ekonomicznych nie wolno zmieniać. Co najwyżej można dokręcić śrubę maluczkim. I bynajmniej tą śrubą nie są podatki. To np. umowy śmieciowe (upowszechnione przez SLD) i elastyczny czas pracy
 • 2013-11-27 14:11 | Slawczan

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Duda ma niewielkie pole manewru.
  Ratunkiem dla pracowników w Polsce jest reforma prawa związkowego
  1. można być tylko członkiem JEDNEGO związku zawodowego a nie jak w niektórych patologiach (bo trudno nie określić tego inaczej) w zakładzie pracuje 1600 osób a do związków należy 2500.
  2. związki powinny utrzymywać się tylko ze składek członkowskich i dotacji państwowej przyznawanej proporcjonalnie do ilości aktywnych (tj. płacących przez co najmniej 2 lata składki) członków. Zdajmy się na ,,wolny rynek" -wolny rynek idei związkowych. Zobaczylibyśmy, który związek miałby więcej członków (a więc i kasy) ten, który walczy z aborcją i ,,Tuskiem" czy ten, który walczy z umowami śmieciowymi.
  3. zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
  4. likwidacja etatów związkowych w przedsiębiorstwach
  5. wprowadzenie możliwości przynależności do związku zawodowego niezależnie od miejsca zatrudnienia. Obecnie panowie związkowcy mają gdzieś los ok 30% zatrudnionych pracujących w małych firmach. A tam wyzysk panuje najohydniejszy. Jedynie Duda coś tam na ten temat bąknął ale beton ,,S" nie dał...Dlaczego tak się dzieje? Po prostu prawo nie stwarza możliwości wykreowania koryta dla kolejnego zawodowego wąsatego knura związkowego więc związki mają tych ludzi gdzieś.
  6. Wydawanie kasy z dotacji związkowej powinno być ściśle reglamentowane: pomoc prawna zatrudnionym, akcje propagandowe a aparat powinien być utrzymywany tylko ze składek.
  Duda gdzieś tam, w swoich początkach chciał trochę iść w tą stronę ale znacznie łatwiej jest walczyć patriotycznie, narodowo, chrześcijańsko. Dwadzieścia parę lat przy żłobie przekonuje jednak działaczy związkowych o słuszności obranej w 1989r drogi. A przeca już dużo do emerytury im nie zostało. I co teraz? iść nagle, tak, do roboty?
  D. Ost w swojej ,,Klęsce Solidarności" opisuje jak amerykańskie centrale związkowe chciały udzielić pomocy swojemu ,,bratniemu" związkowi w Polsce w zakresie: pozyskiwanie nowych członków i działalność związkowa (rozumiana jako obrona praw pracowniczych) w systemie kapitalistycznym. Nasi bohaterowie NIE BYLI ABSOLUTNIE ZAINTERESOWANI. Posmakowali już polityki. Jeden z nich został prezydentem...
 • 2013-11-27 17:42 | jurganovy

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Kto trzyma za gardło ?

  Prymitywny biznes rodzimy,cudzoziemskie montownie nowoczesnego sprzętu oraz cudzoziemski Finance Industry.

  Wszyscy razem pod parasolem politycznym.

  Biznes rodzimy (z nielicznymi wyjatkami) oczekuje,że produkcja sznurówek przyniesie dochód wystarczajacy na rezydencję + apartament w Barcelonie.
  I żyłuje.Zatrudnieni sarkają lecz nie mają wyjścia.Rezydencję rosną.

  Montownie i FI płacą wg rynku pracy .Coraz mniej.Grożąc ,ze się wyniosą gdy przyjdzie im wykazywac zyski do opodatkowania.

  Parasol polityczny,cierpiąc za Ojczyznę,doi kasę państwową marząc o kolejnych miliardach manny unijnej wymagajacych przekręcenia.

  I co Duda na to ?

  Właściwie wszystko jest do wymiany.
  Tylko na co ?

 • 2013-11-27 20:08 | STOPZUS

  Ten artykuł to żart?

  Według najnowszych danych przedstawionych w raporcie Ministerstwa Gospodarki (http://www.mg.gov.pl/files/upload/8438/MSP.2.2013.pdf)
  zaledwie połowa mikro- i małych firm miała w pierwszej połowie tego roku zysk.
  Słabą kondycję drobnych przedsiębiorstw potwierdzają też dane GUS .
  Według nich przychody osób pracujących na własny rachunek (od 2007 roku) wzrosły o 13 proc .Inflacja w tym czasie wyniosła 18 % .To oznacza, że realne zarobki rodzin przedsiębiorców skurczyły się o 5 proc.
  Pani Solska tradycyjnie nie rozróżnia dużych bogatych firm z tych małych walczących o przetrwanie. Ten szkolny błąd sprawia ,że tezy zawarte w jej artykule niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
 • 2013-11-28 10:27 | kwieto

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Też mam takie wrażenie.
  Rzecz w tym, że firmy małe i mikro zatrudniają większość pracowników, więc to od ich kondycji najbardziej zależy sytuacja ekonomiczna pracowników.
  A tu sytuacja jest taka jak piszesz, dla większości ze znanych mi osób prowadzących firmę w segmencie MSP zatrudnienie pracownika to duży problem.

  "Polityka" od dawna zdaje się nie widzieć takich niuansów, pamiętam tekst Żakowskiego o "problemie nepotyzmu" rzekomo pogrążającym polską przedsiębiorczość. Pomijając to, że prywatny właściciel ma prawo prowadzić firmę tak jak się jemu podoba (i zatrudnić dowolnych pracowników, jego ryzyko) okazało się, że przykładem ilustrującym tezę Żakowskiego miał być segment mikro, w którym niemal 70% przedsiębiorstw to firmy jednoosobowe...

  Teksty takie jak ten powyżej są zwyczajnie szkodliwe, nie służą rozumieniu sytuacji ale judzeniu różnych grup społeczeństwa na siebie.
 • 2013-11-29 00:28 | proste_rozwiazanie

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Zgadzam się z tezą, że w Polsce wynagrodzenia są za niskie. Powstaje pytanie: Co zrobić, aby wzrosły?

  Jest jedno i to bardzo proste rozwiązanie, czyli powiązać wynagrodzenie prezesów firm ze średnimi płacami w firmach/grupach, którymi kierują. Osoba stojąca na czele firmy nie powinna zarabiać rocznie więcej niż 12 średnich wynagrodzeń w swojej firmie. Jeżeli rada nadzorcza chciałaby, aby prezes zarabiał więcej to musiałyby wzrosnąć wynagrodzenia w całej firmie.

  Jak to egzekwować.

  W ustawie o cit należy dodać zapis, iż w rocznym zeznaniu należy podać wypłacone wynagrodzenia wraz z premiami i bonusami w całej firmie bez wynagrodzenia prezesa, kwotę wynagrodzenia prezesa z premiami i bonusami oraz liczbę pracowników. Jeżeli z prostej kalkulacji wynikałoby, że wynagrodzenie prezesa w minionym roku przekroczyło próg 12 to albo nadwyżkę prezes musiałby zwrócić do firmy, albo firma powinna dopłacić pracownikom wyrównanie, które spowoduje, że zostanie osiągnięty współczynnik 12. Nie wykonanie tego zapisu w ciągu miesiąca taktowane powinno być jako zobowiązanie podatkowe i naliczane powinny być odsetki ustawowe dla skarbu państwa, aby urzędnicy skarbowi mieli motywację do egzekwowania zapisu.
 • 2013-12-02 23:35 | Eau de Cologne

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Stan upodlenia siły roboczej to w równej mierze zasługa tzw. lewicy czyli kliki postkomunistycznych aparatczyków udających lewicę, tzw. związków zawodowych, których celem istnienia jest trwanie koryt tzw. działaczy (czyli tłustych wąsatych knurów, którym udało się dorwać na etaty związkowców w 1989 r). P. Duda jest PIERWSZYM przewodniczącym ,,S", który chce zająć się tym po co związki zawodowe istnieją (...)

  Czy sugeruje pan, ze obecna "Solidarnosc" przestanie byc, li tylko polityczna "przybudowka" PiS-u ?
 • 2013-12-04 20:09 | Magda

  No proszę

  O, właśnie! Chciałam się nie wiadomo jak rozpisywać, a tu takie trafne podsumowanie.
 • 2014-01-19 14:54 | Kobieta

  Re:Dlaczego tak mało zarabiamy? [najnowsza POLITYKA]

  Żartujesz sobie? A co ma postulat obniżenia podatków do lewactwa? To prawica żąda, żeby przestali nas okradać w milionach danin. I dobrze. Mylisz podstawowe pojęcia i piszesz kompletne bzdury. Widać, że się nie znasz...