Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co nowego w ustawie śmieciowej?

(9)
Warszawa wciąż nie potrafi zapanować nad rynkiem odpadów komunalnych. Stolica, która miała dawać przykład całemu krajowi, teraz może okazać się grabarzem reformy zwanej rewolucją śmieciową.
 • 2013-12-03 17:25 | Tichy62

  policja ekologiczna?

  Jaja sobie robicie? Ustawa jest jak sama nazwa wskazuje "śmieciowa" od początku do końca. To co proponuje Autor to kpina. Tysiące etatów dla znajomków i rodzin, pierdzistołki kontrolujące kwity - oto czym to się skończy.

  WINNY JEST SYSTEM ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH! i bez jego radykalnej zmiany można sobie darować odgórne wdrażanie "ekologii"

 • 2013-12-03 21:27 | kaesjot

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  320 kg rocznie to 1 kg dziennie ( w niedzielę nie śmiecimy ;-) ).
  Składają się na to głównie opakowania. W tej dziedzinie to już prawdziwe rozpasanie - 8 czekoladek w pudełku o wielkości pozwalającej na wpakowanie do niego 10 razy więcej ( 80 szt. - przeliczyłem !).Inny przykład - dwa opakowania po 50 tabletek każde + fikuśny kartonik. Do pojedyńczego opakowania miesci się ok. 120 tabletek - jedno opakowanie i kartonik są zbędne czyli są to śmieci. Marnotrawstwo surowców, pracy i energi na wytworzenie czegoś, co do niczego nie służy i jeszcze kłopot z utylizacją.
  Jak będzie się wytwarzać mniej śmieci, mniej będzie problenmów z ich zagospodarowaniem.
  Problem się trywializuje sprowadzając go do ogłaszenia przetargu i wyboru firmy, która ma sie tym zająć. Poznań i okoliczne gminy ( te , które przustąpiły do zwiazku ) podzielono na rejony, które obsługują dotychczas działające firmy.U mnie zmieniło sie tylko to, że komu innemu płacę ( wiecej ) a reszta bz.
  Zagadnienie tymczasem jest znacznie szersze, bo obejmuje :
  - producentów różnych towarów gdyż to oni decydują o opakowaniu , które czasami kosztuje wiecej niż zawartość i tak naprawdę jest śmieciem.
  - segregowania śmieci przez ludność oraz ich przechowywania - kiedyś wystarczył 1 kubeł - teraz potrzeba 4 albo i 5.
  - odbiór i wywóz śmieci od ludności
  - sortowanie na poszczególne rodzaje ( np. zwykłe PET-y są bezbarwne, zielone i niebieskie - trzeba te poszczególne frakcje wysortować nie wspominając o tym, że mamy wielo rodzajów tworzyw sztucznych , które trzeba wyseparować )
  - przetwórstwo poszczególnych rodzajów odpadów.
  W każdym z tych rodzajów działalności mogą zajmować się oddzielne firmy.
  Jeśli przetarg ma wygrać jedna firma i kompleksowo zająć się śmieciami na tym obszarze to nieporozumienie.
  DOtychczas działające firmy mają dwa wyjścia - albo zgodzić się na dyktat zwyciężcy przetargu albo ogłosić upadłość.
  Ileś firm ma paść, iluś ludzi ma stracić pracę , bo nieuki wzięli się za coś o czym nie mają zielonego pojęcia.
  Pewne sprawy można rowiązać na szczeblu gminy, inne - na szczeblu powiatu a niektóre - wojewódzkim.
 • 2013-12-04 10:26 | entuzjasta

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  Podatek śmieciowy powinny płacić instytucje handlowe.Ilość produkowanych śmieci przez obywateli jest zależna od ilości kupowanych towarów.Do każdego towaru powinien być naliczony podatek śmieciowy,a następnie odprowadzony do lokalnego urzędu administracyjnego.Wyliczenie tego jest bardzo proste.Wystarczy prosta arytmetyka nawet komputera nie potrzeba.Więcej kupujesz więcej wyrzucasz,więcej płacisz.W niektórych miastach płaci się od metrażu mieszkania co jest kompletnym absurdem.Nie potrafimy rozwiązać najprostszej sprawy to też nic dziwnego,że jesteśmy w ogonie świata w prawie każdej dziedzinie.MYŚLENIE MA KOLOSALNĄ PRZYSZŁOŚĆ,URZĘDNICY UCZCIE SIĘ ARYTMETYKI I ZACZNIJCIE WRESZCIE UŻYWAĆ ROZUMU.
 • 2013-12-04 11:19 | mzakrzewski

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  Autorzy ustawy są idiotami albo skorumpowani.Opisywane sytuacje można było przewidzieć o ile ktoś miał ciut bladego pojecia, jak się śmieci w Polsce przerabia (?) To gigantyczny i łatwy biznes. Kiedyś opowiadał inspektor z okolic Makowa Maz. W lesie natrafili na ciężarówkę wysypującą śmieci. Chcieli interweniować. Przy ciężaróce bylo kilku panów. sięgnęli po strzelające argumenty. Inspektorzy wiali gdzie przysłowiowy pieprz rośnie! Chyba słusznym rozwiązaniem byłoby pozostawianie status quo na rynku odbiorów, a dociśnięcie warunków skladowania, segregacji, utylizowania. A tak powstał gigantyczny bałagan. Alogiczny ferujacy gigantyczne zyski firm bez obowiązku dbania o ekologiczne rozwiązania. Po co prawo, którego nie musi sie przestrzegać, bo nic nie grozi? To jest charkterystyka całego, polskiego prawa. Inspektorzy jadą na kontrolę, więc muszą się zapowiedzieć wcześniej. Szans na radykalne zmiany w tym porządku prawnym i władz ustawodawczych, nie ma. Jestb tylko staropolskie przysłowie: za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli... Co ciekawe, dekadę temu, niektóre gminy zaczęły wprowazdać segregację odpadów. Skutecznie i perspektywicznie. Ale brakowało woli z wyższych poziomów władzy. Do tego weszła zasada biznesaowa: hulaj duszo, piekła nie ma!
 • 2013-12-04 12:15 | Stary Polak z PRL-u

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  Sama ustawa śmieciowa to gniot legislacyjny, jakich mało. Sądząc jednak po dorobku Sejmu od czasów PiS włącznie, a widać to po efektach, że ustaw nie piszą ludzie, którzy mają pojęcie o tworzeniu prawa. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że sprawy, które można było uregulować w 20 artykułach, rozbuchano do monstrualnych rozmiarów i obudowano rozporządzeniami równie nieczytelnymi co sama ustawa. Nawet nie próbuję uzasadniać swoich stwierdzeń, bo wyszła by z tego pokaźna broszura prawnicza.
 • 2013-12-04 12:24 | mickor

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  Święta racja, opakowania wydają się być ważniejsze od produktów i generują ogromną górę niepotrzebnych śmieci. W końcu tworzywa sztuczne są tanie, kolorowe grafiki działają na klienta, a wielki worek wypełniony do połowy można sprzedać drożej niż mniejszy - pełny po brzegi. Idiotyzm.
  Kolejną niedorzecznością jest nakładanie na mnie - obywatela - obowiązku segregacji odpadów według klucza ustawowego. Ja na prawdę mam co robić z czasem. Nie mam też tak wielkiego mieszkania by trzymać w każdym pokoju 5 koszy na śmieci. Dlaczego ja mam wykonywać robotę śmieciarza za niego ? Do tego panowie ze śmieciarki nie raczą zejść do piwnicy w kamienicy po kontenery i trzeba im wszystko wynosić na chodnik - chciałoby się zapytać po co nam oni ? Równie dobrze mógłbym im nie płacić i samemu wywalać wory na wyrobisko po drodze do roboty. Rewolucją byłby system, który odciążył by mnie z obowiązku dbania o śmieci i pozwoliłby mi zająć się bardziej produktywnymi czynnościami, tworząc w ten sposób pracę dla śmieciarzy.
  A w kwestii przekrętów i przewałów firmowych, to chyba nikt nie jest zaskoczony. Cwaniactwo w tym kraju triumfuje po raz kolejny, ponieważ nadal bardziej opłaca się ordynarnie prawo łamać niż przestrzegać. Wystarczy założyć osobne firmy do odbioru, transportu, obróbki i przerzucać odpowiedzialność za przekręt z jednej na drugą. A potem uciąć sprawę znajdując kozła ofiarnego lub lukę w przepisie... czuję się jakbym czytał o mafii. Mandat wysokości 10 tys. złotych ?? Czy to ma być jakiś żart ? Jeżeli 1 mieszkaniec generuje 320 kg śmieci na rok, Warszawa ma bliko 2mln mieszkańców, co daje prawie 550 000 ton. Na jednej tonie można zaoszczędzić 70 zł ? Czyli mamy do czynienia z ok. 38 mln zysku i 10 tys. mandatu ? I kogoś dziwi fakt, że prawo w tym kraju to żart tak żałosny że nawet nikogo już nie śmieszy ?
  Ta ustawa nie jest warta papieru, na którym została wydrukowana. Jeżeli PO na prawdę chce zadbać o środowisko, niech zacznie od nowa - najlepiej na makulaturze ze starej wersji.
 • 2013-12-05 11:35 | darek

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  A świstak...
  http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/21775_polska_radzi_sobie_z_problemem_smieci_ocena_po_pieciu_miesiacach.html
 • 2014-02-08 21:02 | Max Segregatus

  Rewolucja śmieciowa już się zaczęła

  Prawdziwa rewolucja śmieciowa dzieje się w Nakle
 • 2014-03-12 13:08 | Waldziak

  Re:Co nowego w ustawie śmieciowej?

  Najpierw niech zajmą się problemami społecznymi a dopiero potem kombinują z ekologią
  ---
  www.trinitycs.pl