Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy warto obniżać wiek wyborczy?

(9)
Jarosław Gowin zaproponował niedawno głosowanie rodzinne - rodzice mogliby głosować w imieniu dzieci. Pomysł nie jest nowy, w Japonii toczy się podobna dyskusja. Tam obniżenie minimalnego wieku wyborczego do zera miałoby zrównowaćyć rosnące wpływy seniorów.
 • 2013-12-11 13:30 | tess

  Dać wszystkim po równo

  Psom i kotom też można dać głos wyborczy . Mieszkają z ludźmi i mają swoje potrzeby
 • 2013-12-11 15:48 | smokk

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  Prawa wyborcze winny być powiązane z pełnią praw obywatelskich, a te z tzw. pełnoletnością. Można rozważać zatem ustalenie pełnoletności na poz. 16 r.ż. ale ze wszystkimi tego konsekwencjami - prawami i obowiązkami. Osobiście mam wątpliwości czy większość 16-latków jest dostatecznie dojrzała...
  Natomiast pomysł p. Gowina uważam za trudny do wykonania - a co w przypadku gdy jest nieparzysta liczba dzieci, a preferencje polityczne rodziców są odmienne? Albo gdy jeden rodzic uważa niegłosowanie za najlepszy wybór?

  Myślę, że póki co ważniejszym problemem jest to, że obecni młodzi i pełnoletni są za mało obywatelscy i życie publiczne zbytnio ich nie obchodzi.
  Zatem zamiast dawać prawo wyborcze 16-latkom, lepiej wychowywać i uczyć ich na świadomych i odpowiedzialnych obywateli ...
 • 2013-12-12 14:25 | camel

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  No dzieciaków rodzi się coraz mniej. Gdyby nie to, to groziłyby nam rządy partii obiecującej darmowe lizaki dla wszystkich. Choć czy różni się to jakoś od obecnego stanu, w którym rzadzą tylko partie obiecujące nowe działki pod kościoły? Prawa wyborcze powinni mieć tylko ludzie będący w stanie zdać podstawowy test inteligencji i wiedzy o świecie. Inaczej zawsze będziemy skazani na wieczne porażki w panstwie, gdzie demokrację trudno odróżnić od dyktatury idiotów.
 • 2013-12-12 16:17 | herbapol

  Demokracja ... i co dalej?

  Obecna forma i pojmowanie demokrycji znalazły się na poważnym,ostrym zakręcie.Wymagać to będzie radykalnych przemyśleń i ustanowienia nowych zasad gry społecznej.
  1)Prawo głosu i zasada "jeden obywatel - jeden głos":
  Różnice ineresów juniorów i seniorów zostały już wykazane,ale tych różnic jest więcej.Np.interes tych co płacą podatki i tych co z tych podatków żyją.Kiedyś Helweci mieli system oparty na zasadzie płacenia podatków:nie płacisz - nie masz prawa decydowania o wydatkach państwa.
  2)Dyktatura seniorów:aby tego uniknąć nie trzeba dawać rodzicom prawa głosowania za niepełnoletnie dzieci (pomysł niemożliwy do realizacji) ale wystarczy wprowadzić obowiązek udziału w wyborach i referendach.Co wydaje się być najmniej dotkliwe.Przyznawanie biernego prawa wyborczego osobom poniżej 18 roku życia uważam za błędne,raczej optowałbym za zrównaniem go z wiekiem czynnego prawa wyborczego tj.21 lat.
  3)Solidarność pokoleniowa wyprowadzona przez Bismarcka była,jak na owe czasy,rewolucyjna,ale nic nie jest raz na zawsze.Czasy się zmieniły.Ludzie żyją dłużej,pracują mniej,przyrost naturalny stagnuje.Sprawa wymaga radykalnego przemyślenia,a przede wszystkim rozstania się z myślą,że na emaryturze będzie nam się tak samo dobrze żyło jak przed.Wszelkie "filary" wydają się być jedynie pustymi obietnicami.Chyba należy pomyśleć o emeryturze państwowej finansowanej z budżetu.
 • 2013-12-13 09:55 | kaesjot

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  A dlaczego emerytom ma się życ gorzej , skoro postęp, technika, robotyzacjas i automatyzacja pozwala na wytworzenie większej ilosci dóbr mniejszym nakładem ludzkiej pracy bezpośredniej ?
  Z gospodarka państwa jest podobnie jak z samodzielnymi gospodarstwami rolnymi.
  W gospodarstwie, gdzie główny wysiłek członków rodziny skierowany jest na pracy w polu i oborze aby zebrać i wyhodowac jak najwięcej bedą lepiej żyli, niż takim, gdzie gospodyni skupia się na uprawianiu kwiatków zamiast warzyw, córka myśli tylko o strojach i zabawie, syn krów się boi a świń się brzydzi a sam gospadarz za bardzo w polu sie nie wysila.
 • 2013-12-13 12:28 | frey

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  Z mojego, trzydziestoletniego punktu widzenia, mam nie tyle wątpliwości - ale pweność - że większość pięćdziesięcolatków nie dojrzała do posiadania prawa głosu
 • 2013-12-14 15:55 | Paunitka

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  "a co w przypadku gdy jest nieparzysta liczba dzieci, a preferencje polityczne rodziców są odmienne? Albo gdy jeden rodzic uważa niegłosowanie za najlepszy wybór?" Ale w czym problem? Każde z rodziców ma pół głosu na każde dziecko, tak? Więc jeśli dzieci jest 3, mama ma z tego 1,5 głosu oprócz swojego, więc razem 2,5 głosu. Może zagłosować jak chce lub wcale. Tata tak samo.
 • 2013-12-14 15:57 | Paunitka

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  Darmowe lizaki? Przecież to rodzice mieliby głosować w imieniu dzieci, więc raczej darmowe leki dla dzieci. Albo niższy VAT na artykuły dziecięce. To już ma więcej sensu, prawda?
 • 2013-12-18 11:56 | M

  Re:Czy warto obniżać wiek wyborczy?

  Jak sobie wyobrazasz zliczanie tych ulamkow w milionowej skali oddanych glosow?
  Wiadomo, ze propozycja jest niewykonalna - niezaleznie od jej bezsensownosci - a obliczona wylacznie na pozyskanie sympatii wielodzietnych wyborcow, ktorych od Gowina odpychac moze jego twardoglowy leseferyzm, wiec warto im rzucic jakies mieso.