Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

(12)
Od lat nie wiemy, co zrobić z deficytowymi kopalniami węgla kamiennego. Warto poradzić się w tej sprawie Czechów. Od momentu kiedy przejęli polską Silesię, zaprowadzili nowe porządki i zarabiają.
 • 2013-12-18 11:31 | Vera

  Co to jest?

  Jak się ma zdanie
  "jak na razie jedyna, polska kopalnia w zagranicznych rękach" do tytułu artykułu "Jak Czesi wykupili polskie kopalnie"?
  Chyba tak jak prawdziwe dziennikarstwo do szowinistyczno zaściankowego bełkotu udającego dziennikarstwo na zamówienie PiS, PO i innego narodowego śmiecia.
  O treści artykułu się nie wyrażam bo wygląda jak dosłownie skopiowana jakaś państwowotwórcza agitka z czasów świetlanej przeszłości.
  Aż postkomunistyczne serce rośnie, kiedy się czyta najważniejszą informację, że proboszcz zaakceptował nowy system. Porażające, powiedziałby prezes. (A tak serio to zadziwia, że jak łatwo takie orzeczenia przechodzą przez klawiaturę w Polityce. Ostoja wolności i socjalizmu. A tu zamieniono tylko "I sekretarz" na "proboszcz".)
  Panie Dziadul, przecież Pana szanuję i cenię.
 • 2013-12-18 16:36 | aligatoR

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Jakie tam "polskie" kopalnie ????? - przeciez sa SLASKIE. I nie "Czesi" - a tez SLAZACY, czescy Slazacy, bo po drugiej stronie to tez >Nasi".
 • 2013-12-18 16:53 | MMK

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Treść dobra. Dość dobrze wyjaśnia czemu liberalnie z właścicielem jest lepiej niż państwowo (o ile to nie monopol).
 • 2013-12-18 22:08 | Aster

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Dla pracownikow gorzej.
  Jak KW przyjmowala to kto mogl szedl do panstwowki.

  Pensje ta sama, ale praca lzejsza i bez niedziel.
 • 2013-12-19 11:59 | Górnik z Bogdanki

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  cytat: Fedrują w systemie 24/7, czyli non stop, z kilkugodzinną przerwą w niedzielę na prace remontowo-serwisowe. Tak nie pracuje się w żadnej innej kopalni w Polsce.
  Autora proszę o zapoznanie się z osiągnięciami Kopalni Bogdanka na lubelszczyźnie. Naprawdę przyda się taka wiedza przy pisaniu o górnictwie
  www.lw.com.pl""
 • 2013-12-19 15:05 | MMK

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  "Dla pracownikow gorzej. "
  Jak alternatywą jest upadek zakładu, to dla pracowników też lepiej.
 • 2015-01-14 12:00 | neveronsundays

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Prosze zwrocic uwage na " prducent energii" Problem jest w tyn, ze w latach 90-tych sprzedano elektrownie bez powiazania z kopalniami. Ci, ktorzy krzycza, zeby zamykac wszystkie kopalnie, nie zdaja sobie sprawy, ze bedzie trudno przywiezc wegiel ze swiata. Porty polskie nie beda w stanie przeladowac i przetransportowac tyle wegla. poza tym to bedzie drozej i wtedy zaplaca konsumenci energii w Polsce.
 • 2015-01-14 15:48 | Slawczan

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Pamiętam, że strategia dla sektora energetycznego przewidywała sprzedaż w pierwszym rzędzie elektrowni a potem sieci dystrybucji. Jako, że nie było zbyt wielu chętnych na zakłady więc SPRZEDANO SIECI dystrybucji. Obecnie elektrownie zbliżają się do kresu swojej żywotności i np. ,,inwestor" Vattenfall zamierza się ewakuować
 • 2015-01-14 18:25 | don_Pedro

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  @: ''Średnie wynagrodzenie brutto w KW przekroczy w br. 6,7 tys. zł''

  Średnio z moim psem mamy po trzy nogi.

  Mogę zorganizować Panu redaktorowi spotkanie z moim byłym kierownikiem oddziału (razem pracowaliśmy w jednej z kopalni KHW S.A.). Nakreśli panu obraz, jak wygląda prawdziwe polskie górnictwo: np. konieczność wykonywania PLANÓW absencji chorobowej (!) na miesiąc do przodu - a za miesiąc rozliczanie się, dlaczego nie trafiliśmy z prognozą.
  Wszechmocna biurokracja, tabuny urzędniczych kontroli (jeden kontroluje drugiego), w połączeniu z wszechogarniającą głupotą - skutkuje tym, czym widać.
 • 2015-01-14 19:04 | Zoritt

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Ale rozumiem, że górnicy z tej kopalni też przechodzą na wcześniejszą emeryturę? Jeżeli tak to nie taka ona znowu dochodowa ...
 • 2015-01-14 19:06 | bever

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Wszystko zmierza do sprzedania bo z zalozenia prywatny wlasciciel lepiej rzadzi, a juz zyski napewno wyprowadzi z Polski. Jakos nikt z Balcerowiczem, Lewandowskim i Bieleckim nie wspomnial ze na kierownicze stanowiska wielkich koncernow i spolek nie wsadza sie po uwazaniu tylko z konkursu i ze sa specjalistyczne firmy head-hunter by lowic talenty nawet w szkolach srednich, ksztalcic i zatrudniac po zdobyciu dobrego wyksztalcenia uniwersyteckiego. Wlasciciel chce zysku, moze nim byc panstwo ale zarzadzaniem wlasciciel sie nie zajmuje on ocenia efekty. Caly przemysl byl w Polsce dojna krowa dla aparatu partyjnego rezultat poszedl pod mlot. Polakom z miedzywojnia jakos w przemysle wychodzilo, z ta roznica ze byli patriotami polskimi.
 • 2015-01-16 14:23 | Obserwator

  Re:Jak Czesi wykupili polskie kopalnie

  Panie Redaktorze, gdyby się Pan trochę bardziej wysilił, to znalazłby Pan dane dotyczące sytuacji finansowej PG Silesia. W KRS tej spółki pisze jak wół, że w 2013 r. miała ponad 115 mln zł straty, rok wcześniej było to 144 mln zł, a w 2011 r. 32 mln zł na minusie.
  Trudno uwierzyć, że w 2014 r. Silesia przynosiła zyski, gdy na całym świecie ceny węgla leciały na łeb i szyję.
  Apel do reaktorów wszelkiej maści i orientacji - przestańcie tworzyć mit dobrze prosperującej kopalni w rękach zagranicznych. Jest to mocno naciągana teza!