Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

(16)
Czy obchodzona w 2014 r. 25 rocznica powstania III RP ma wreszcie szansę stać się dla Polaków Wielkim Świętem Niepodległości?
 • 2014-01-01 22:25 | gramin

  Połowiczny sukces

  "Pytanie, czy opowieści o III RP jako swoistym bękarcie historii narodowej da się przeciwstawić opowieść o niej jako o kolejnym cudzie nad Wisłą"
  Owa przedstawiona w tekście dychotomia jest z samej swojej natury nieprawdziwa.
  Ludzie są niezadowoleni z obecnego kształtu Rzeczpospolitej z bardzo różnych powodów. Pomijam środowisko PiS i ich malkontentów krytykujących wszystko i wszystkich.

  Dla mnie, jako człowieka lewicy, najbardziej bolesne jest to, że zmarnowaliśmy szansę na zbudowanie nowoczesnego, świeckiego państwa. Serwilizm wszystkich rządzących wobec KK i jego żądań w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza mści się dzisiaj totalną dezintegracją życia społecznego.
  Ponadto stopniowe zawłaszczanie sfery społecznej przez KK doprowadził w zasadzie do zbudowania państwa wyznaniowego (i to w XIX w. w sercu Europy!). Dzisiaj wystarczy, że trójka rozhisteryzowanych rodziców oskarży przedszkole o promowanie - nieistniejącej skądinąd - "ideologii gender" i władze publiczne zaczynają się tłumaczyć i przepraszać. Najnowsze pomysły Komisji Kodyfikacyjnej chcące karać kobiety w ciąży za jazdę rowerem, czy też Ministerstwa Edukacji zmierzające do wprowadzenia do szkół dwu różnych rodzajów wychowania seksualnego powodują, że włos się jeży na głowie.
  Aż strach pomyśleć jakie będą kolejne "rewolucyjne" pomysły polskiej katolickiej prawicy? Różne programy z fizyki (dla wierzących ten uwzględniający tzw. inteligentny projekt), historii (dla wierzących o tym, że Ziemia liczy sobie tylko 6 tys. lat) i biologii (też specjalna wersja negująca ewolucjonizm oraz wyrzucająca z podręczników tak wraże słowa jak zapłodnienie, zygota, płód)?

  Nie mam żalu do partii narodowo-katolickich, że starają się zrealizować tego typu pomysły, bo taki mają elektorat. Smutne i przygnębiające jest jednak to, że polska lewica całkowicie odpuściła sobie starania o zbudowanie silnego i neutralnego światopoglądowego kraju. Dzisiaj widzę już tylko ciemność. Świadomość społeczna została kompletnie zdewastowana przez narodowy katolicyzm. Język publiczny został wypaczony przez katolicką nowomowę. Przerażające jest to, że nawet przeciwnicy obecnej restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej przeważnie posługują się ową nowomową. Dzisiaj mało kto używa już tak oczywistych jeszcze 20 lat temu określeń jak zapłodnienie, czy płód, zostały one zastąpione przez jakieś dziwaczne "poczęcie" i "dziecko poczęte". W przestrzeni publicznej nie mówi się o usuwaniu ciąży, ale o "zabijaniu dzieci". Ostatnio posłanka Wróbel stwierdziła ponadto, że ona nie była w ciąży lecz w "stanie błogosławionym". Boję się, że za kilka lat ciąża także zniknie z języka polskiego i nawet podręczniki medycyny będą operowany jedynie słusznym określeniem "stan błogosławiony".
  Jedynym niewielkim światełkiem w tunelu jest wyłącznie Twój Ruch, jednak stopień społecznego poparcia dla tej partii - będący właśnie pokłosiem owego zdewastowania przestrzeni publicznej przez środowiska narodowo-katolickie i lansowania przez nie katolickiej nowomowy - jest tak mały, że nie ma ona szans na jakiekolwiek zmiany.

  "Ciemność! Widzę ciemność! Ciemność widzę!"
 • 2014-01-02 09:08 | Ekonom

  Ćwierćwiecze III RP: co będziemy świętować?

  Najbardziej trwałym ‘osiągnięciem” tzw. transformacji jest utrata ponad 5 milionów miejsc pracy, a więc olbrzymie bezrobocie oraz spowodowane przez nie takie patologie jak olbrzymia sfera ubóstwa, powszechna beznadzieja, masowa emigracja, zapaść demograficzna, kłopoty z budżetem oraz systemem emerytalnym (a więc zadłużenie państwa znacznie większe niż w PRLu) etc. I to mamy świetować?
 • 2014-01-02 09:34 | wnukmarek

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  A jest co świętować. 25-lecie III RP, 10 rocznica wejścia do unii, 15 do NATO, 75 wybuchu drugiej, a 100 pierwszej wojny światowej, 70 Powstania warszawskiego. Może by się jeszcze coś znalazło. Proponuję obchody pod auspicjami Kościoła, akademie z udziałem kleru, codzienne nabożeństwa itd. Odwróćmy uwagę od codziennych spraw, zróbmy dni wolne w dni rocznic, zachłystujmy się dokonaniami i wolną Polską, nie bacząc na chichot historii i całego świata. Najważniejsze, aby jak mawiał klasyk " Polska rosła w siłę, a ludzie żyli coraz dostatniej"
 • 2014-01-02 09:44 | zet

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  "Ostatnio posłanka Wróbel stwierdziła ponadto, że ona nie była w ciąży lecz w "stanie błogosławionym""

  Pewnie coś w tym stwierdzeniu prawdy jest. Nie pamiętała "poczęcia",więc pozostawała w "boskiej niepewności",przy okazji lewitując/odlot od rzeczywistości pod wpływem kadzideł/.
  Marzy mi się w Nowym Roku, by zwrócić Czechom prezent z 996 roku wraz z odsetkami/watykańskimi wysłannikami/.
 • 2014-01-02 14:45 | zet

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  "Może by się jeszcze coś znalazło."

  I to nie byle co. Otrzymujemy w kwietniu/27/ prawdziwy dar niebios,zmarły papież JPII zostanie kanonizowany. Polska będzie miała nowego patrona-wstawiciela. Duch Święty ostatnimi czasy jest bardzo łaskawy dla ludu bożego. Obdarował Kościół dwoma papieżami a nasz rozmodlony kraj,słynącym łaskami uzdrowień,świętym, któremu trzeba zacząć stawiać pomniki i kościoły w każdej miejscowości. Co prawda po wstawiennictwie/jeszcze nie świętego lecz kandydata/ nikomu nie odrosły ręce albo nogi, nikt nie odzyskał utraconego wzroku ani słuchu,ale nieznane choroby opuściły opętane przez siebie ciała, co potwierdza kościelna dokumentacja.
  Nie zabraknie pomysłów na dziękczynne modły przez cały rok, więc pora na zakup nakolanników.
  Słusznie zauważono,że Polska wówczas urośnie w siłę/wstawiennictwo patrona/ a ludzie zyskają umocnienie w wierze/i ochronę przed genderyzmem/, oraz nadzieję,że modlitwa spowoduje przypływ wszelakiego dostatku. Może się zdarzyć,iż kolejni chorzy dostąpią łaski wyzdrowienia bez udziału służby zdrowia. Nic podobno nie dzieje się przypadkowo.Gdyby ogłoszono 2014 rok jako święto narodowe to byłby wyczyn bez precedensu na kuli ziemskiej i powód do zazdrości przez inne narody.Potrafimy przecież zadziwiać świat.
 • 2014-01-03 06:24 | Ekonom

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  @wnukmarek @ zet
  Dlaczego Pan Bóg aż tak nie lubi Polaków? Dlaczego ukarał On nas ostatnio Unią Europejską i NATO, a wcześniej Powstaniem Warszawskim, Klęską Wrześniową (czyli Wybuchem II Wojny Światowej), a jeszcze wcześniej innymi Tragicznie Nieudanymi Powstaniami oraz Zaborami?
  Ja uważam, że te wszystkie nieszczęścia spadają na nas za to, że wyrzekliśmy się ponad tysiąc lat temu, dla garstki świecidełek oraz pustych obietnic, Wiary Naszych Przodków. Pora więc zasadzić od nowa te Święte Gaje, wycięte w X wieku n.e. przez zachodnich katolickich misjonarzy oraz wyrzeźbić od nowa posągi Bogów Naszych Słowiańskich Przodków, albowiem, powiadam wam, że tylko powrót do naszych prawdziwych, słowiańskich korzeni może nas uratować!
 • 2014-01-03 10:07 | zet

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  "Dlaczego Pan Bóg aż tak nie lubi Polaków? Dlaczego ukarał On nas ostatnio Unią Europejską i NATO, a wcześniej Powstaniem Warszawskim, Klęską Wrześniową (czyli Wybuchem II Wojny Światowej), a jeszcze wcześniej innymi Tragicznie Nieudanymi Powstaniami oraz Zaborami? "

  Może to nie o Polaków chodzi a o głupotę? Widocznie szef niebios jej najbardziej nie lubi. Szkoda,iż nie wymieniasz jeszcze jednego dopustu bożego,jakim zostaliśmy obdarzeni,czyli socjalizmu. Po okupacji/rozpoczętej klęską wrześniową/ przez przedstawicieli socjalizmu narodowego, kraj dopadł kolejny okupant,zwany socjalistą marksistowsko-leninowskim. W Ojczyźnie brat wystąpił przeciwko bratu nie bacząc na to,że ludność dostatecznie umęczona jest wojną. Rozpoczęto/brutalnie i bezwzględnie/ wprowadzanie planu opracowanego daleko od Warszawy,zwanego "powszechne uszczęśliwianie". Zakończone/bez sukcesów/ symbolicznie w 1989 roku. Dar narodu radzieckiego/w postaci ustroju/ skutecznie wpływał na opóźnienie rozwoju cywilizacyjnego, czego skutki są ciągle widoczne. Od naleciałości/w myśleniu i działaniu/ nie możemy się uwolnić.
  Członkostwo w UE i NATO to dane nam szanse na rozwój.Jeśli je zmarnujemy to za jakiś czas,znowu ktoś wygłosi tekst z pretensjami do Boga a nie do siebie.
 • 2014-01-03 10:13 | wnukmarek

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Żadna religia nie może dominować ani przesłaniać zdrowego rozsądku. Każdy fanatyzm trzeba tłumić w zarodku i nie dopuścić, aby miał wpływ na władzę. Każda władza i wszelkie państwowe instytucje muszą być świeckie. A we własnym mieszkaniu niech sobie odprawiają nawet gusła. Jeśli jakikolwiek kandydat na parlamentarzystę lub urzędnika twierdzi, że kieruje się jakimiś wartościami religijnymi(obojętnie jakimi), powinien być natychmiast eliminowany, bo to jego prywatna sprawa i niech leży plackiem w świątyni lub własnym domu, bo on ma się kierować rozsądkiem, racjonalnością i interesem społecznym. A ekshibicjonistyczne obnoszenie się z religią czy nawet ateizmem pokazuje, że ten kandydat nie ma nic do zaproponowania.
 • 2014-01-03 10:33 | wnukmarek

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Prezydent w orędziu z "bulem" i w "nadzieji" przyłączył się do celebracji tych nadchodzących rocznic. I tak autostrada wschód- zachód to Autostrada "Wolności", a ta północ- południe to Autostrada "Solidarności". Niesamowita inicjatywa, godna najwyższego urzędu i warta tych ogromnych nakładów na prezydenta i jego świtę. I nawet ja maluczki zrozumiałem nazwy tych autostrad. "Solidarności", bo solidarnie władza uprawiała autostradową propagandę i najróżniejsze przekręty, a "Wolności" to chyba dlatego, że wyjątkowo wolno te autostrady w Polsce powstają.
 • 2014-01-03 18:27 | jer-11

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Marzy mi się w Nowym Roku, by zwrócić Czechom prezent z 996 roku wraz z odsetkami/watykańskimi wysłannikami/.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Tyle, ze Czesi (w odroznieniu od Polakow) potrafili zbudowac
  zlaicyzowane panstwo!
 • 2014-01-03 18:29 | blue

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  "...a "Wolności" to chyba dlatego, że wyjątkowo wolno te autostrady w Polsce powstają."

  A moze "Wolnosci" dlatego, iz biegnie na 'Zachod'?
 • 2014-01-03 18:38 | kaesjot

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Tydzień temu była 96-ta rocznica wybuchu JEDYNEGO, ZWYCIĘSKIEGO zrywu wolnościowego - Powstania Wielkopolskiego.
  Słyszał ktoś o jakiś obchodach czy świętowaniu ?
 • 2014-01-03 18:39 | kaesjot

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Oczywiście 95-ta - przepraszam !
 • 2014-01-03 19:11 | wnukmarek

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  @ blue

  Tak zapewne tłumaczył prezydent. Ja piszę o własnej interpretacji. Każdy ma prawo do sarkazmu.
  A może prezydent miał na myśli, że biegnie na Wschód. Kto to wie?
 • 2014-01-03 22:33 | blue

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Moja wypowiedz takze zawierala pewna doze ironii...
 • 2014-01-04 19:31 | kaesjot

  Re:Ćwierćwiecze III RP: będziemy świętować?

  Wczoraj widziałem relację w telewizji - lokalna uroczystość w Poznaniu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Pan Prezydent III RP nawet się zmobilizował i nagrał przemowę, którą odtworzono zna telebimie.
  Co mówił - nie wiem, zmieniłem natychmiast program.
  Tak się u nas czci zywciężców - my uwielbiamy podobnych sobie - nieudaczników i przegranych.